Van der Klaauw: Hypotheek dwaze situatie Portugal wil EEG-hulp Geen misstanden Over arbeidsvoorwaarden Conflict tussen FNV-bonden ’n Ei hoort erbij CDA bepleit steun voor Groep van 77 laakt beleid industrielanden Total-bedrijf I Kamerlid wil nieuwbouw vissersschepen voorkomen De Ford Fiesta als hoofdprijs bij rederijen 3 in Amsterdam t. fonds tussen de bedrijven dooi; r I arm O i Europese Commissie maant Nederland IÉ 19 19 7 8 OKTOBER ECONOMIE WOENSDAG 1 8 fes Tl Meer miljonairs 1 Beleningsrekening Minder overslag (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) TOKIO. Minister van Buitenlandse Zaken dr. C. A. van der Klaauw heeft gisteren categorisch ontkend dat Japan bij hem heeft aangeklopt om aan het Urenco-project deel te nemen. In 1973, toen zijn voorganger mr. M. van der Stoel Tokio bezocht, zou er wel van zo’n verzoek sprake zijn geweest. De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. j o 0) L J Japan heeft geen interesse in deelname aan Urenco-project Minister Van der Klaauw 65 11,50 1.70 .70 (ADVERTENTIE) ü- Henk Hartmeier (ADVERTENTIE) Van ontduiking van vermakelijkheids belasting is geen sprake, er worden geen lonen uitbetaald onder het wettelijk mini mum, de regeling omtrent minimumva- kantiebijslag wordt nageleefd en de rede rijen dragen hun sociale premies af. De stelling, dat alleen 65-plussers en AOW’ers achter het roer staan gaat niet op. Wel is hun aantal vrij hoog: zeven van de 29 kapiteins op rondvaartboten van de vier rederijen in de hoofdstad. In het hoogseizoen werkt het personeel vrij veel over, aldus de bewindsman in zijn antwoord: van twintig tot honderd uur per maand, sterk afhankelijk van het weer en het toeristenaanbod. Overigens is ook hier geen sprake van niet naleven van wettelij ke bepalingen. x-claim, laten. 00 00 00 De toenmalige Nederlandse bewinds man zou toen gerepliceerd hebben dat Japan eerst het non-proliferatieverdrag moet ondertekenen om voor deelname aan Urenco, in welke zin dan ook, in aanmer king te komen. Dit is inmiddels gebeurd, maar bevoegde waarnemers merken op dat Tokio voor de levering van verrijkt uranium een waterdicht contract met Was hington heeft kunnen sluiten. Er behoeven dus geen nieuwe Bronnen te worden aan gebood. Vandaag brengt Van der Klaauw nog een bezoek aan keizer Hirohito. Daarna staat een tweedaagse regionale vergade ring van de in Zuidoost-Azië geaccredi teerde Nederlandse ambassadeurs op het programma. Hij herstelt hiermee een oude traditie, die door ex-minister Van der Stoel werd afgeschaft. Het gaat de bewindsman erom een Nederlands beleid in Aziatische kwesties van de grond te krijgen. Asean, het verdag tussen Indonesië, de Filippijnen, Maleisië, Thailand en Singa pore, wordt door Den Haag als een stabili serende factor in Zuidoost-Azië gezien. Van der Klaauw stelde dat Vietnam alle moeite doet zich aan dit verbond aan te passen. UTRECHT (ANP). Aan het vakbonds front dreigt een niet alledaags conflict te ontstaan, namelijk een onderlinge ruzie tussen twee FNV-bonden over de arbeids voorwaarden. Het gaat enerzijds om de dienstenbond Mercurius, die de belangen behartigt van de werknemers die in dienst zijn van de FNV en de aangesloten bonden en anderzijds om de Algemene Bond van Ambtenaren ABV A), deze keer in de rol van werkgever. die met de ABVA-hoofdbestuurders aan de onderhandelingstafel heeft gezeten, zei desgevraagd het te betreuren dat de zaak nu via het bondsblad naar buiten komt. „Het is vervelend voor de vakbeweging dat dit nu in de publiciteit komt. Het is voor de vakbeweging een wat merkwaardig con flict maar we hebben er alles aan gedaan om de zaak op te lossen”. Diepeveen zei dat Mercurius nu een beroep heeft gedaan op het FNV-hoofdbestuur om in het „inter ne” arbeidsgeschil te bemiddelen. Secretaris C. Vrins van de ABVA zei desgevraagd het ook nogal vervelend te vinden dat de zaak naar buiten komt. Maar hij vindt het ABVA-standpunt ge rechtvaardigd. Belangrijkste argument van de ABVA is dat men het onjuist vindt om aan de vooravond van de integratie met de katholieke zusterorganisatie KA BO een kortere werkweek in te voeren. Bij de KABO werkt men ook 40 uur en men maakt daar van die kortere werkweek niet Er is weinig kans dat Fokker Fellow ships kan leveren. Hoewel het om een nieuwe versie met meer dan honderd plaatsen gaat, vinden de Japanse autoritei ten de Fellowship te klein. Hetzelfde geldt voor de BAC-111, de Britse concurrent. Tokio zoekt een toestel voor binnenlands gebruik, dat ten minste 150 passagiers kan vervoeren, en zal als gevolg hiervan zijn bestellingen - ten minste 25 stuks - hoogst waarschijnlijk in de Verenigde Staten plaatsen. Volgens Van der Klaauw en Beij- en is er nog een kleine kans dat de leveran ties wel doorgaan. Luchtvaartbesprekingen, die o.a. ten doel hebben de KLM een landingsbaan in Osaka te geven, zullen de volgende maand worden geopend. De invoer van kaas, var kensvlees en bloembollen, om slechts en kele produkten te noemen, zijn bespreek baar gemaakt. Veel heeft Nederland Ja pan niet te bieden, behalve dan de filosofie dat het, ondanks het lidmaatschap van de EEG, naar vrijhandel streeft. zo’n punt. De ABVA vindt het niet op zijn plaats om dan nu—vlak voor de integratie met de KABO van de bij de KABO gebruikelijke arbeidsvoorwaarden af te gaan wijken. '(Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Ondanks de malaise in de zeevisserij worden er volgens het PvdA-kamerlid Hartmeijer op dit mo ment nieuwe vissersschepen gebouwd met een capaciteit tot 2000 pk. Voor zo’n groot schip moet de opdrachtgever enkele miljoenen guldens neertellen. Er zijn ech ter banken in Nederland die daar nog graag een hypotheek voor verstrekken. Hartmeijer vindt dat een dwaze situatie. „Terwijl er met overheidsgelden regelin gen zijn getroffen om de vloot te verklei nen, geven reders opdracht voor nieuwe schepen en steken de banken er geld in. Zolang er van een vangstbeperking sprake is zal zo’n schip nooit economisch verant woord kunnen vissen”, aldus Hartmeijer. Er is volgens hem niets op tegen dat er ondanks de geringe vangstmogelijkheden Het debat over de nieuwe economische wereldorde zal verscheidene dagen in be slag nemen. Doel van de besprekingen is om de vastgelopen Noord-Zuid-dialoog (tussen respectievelijk industrie- en ont wikkelingslanden) weer voortgezet te krij gen. Het meningsverschil tussen „Noord” en „Zuid” splitste zich de afgelopen maanden toe op de bevoegdheden die de bijzondere VN-commissie voor economische zaken zou moeten hebben. Deze „Committee of the Whole” is intern 'verdeeld gebleken over haar te wensen bevoegdheden. De voltallige vergadering van de Verenigde Naties moet nu uitkomst bieden. De indu strielanden staan hierbij op het standpunt dat de commissie niets meer moet zijn dan een overlegorgaan. De ontwikkelingslan den willen dat de commissie de bevoegd heid krijgt om zelf te onderhandelen. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Portugal vraagt hulp van de Europese Negen om de slechte economische toestand in Portu gal te verbeteren. „Dat kan het beste gebeuren door uitvoering van concrete programma’s, terwijl de onderhandelin- gen over Portugals toetreding tot de EG gaande zijn.” politiek van de Negen. „Desondanks is de Portugese landbouw hoegenaamd geen bedreiging voor de boeren in de huidige Gemeenschap”, aldus de Portugese be windsman. Volgens deskundigen van de Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, kan Portugal met staal en textiel en tot op zekere hoogte met scheepsbouw concurreren met het be drijfsleven in de EG. Maar juist deze industrietakken maken in de negen lan den een diepe crisis door. De import van staal en textiel uit Portugal in de AG is daarom juist beperkt Bij de onderhandelingen over de Por tugese toetreding, die in de praktijk eerst begin volgend jaar beginnen, is de land bouw echter het grote struikelblok. Pas na een lange overgangstermijn kan Por tugal volledig mee gaan doen aan de In twee jaar tijd is het aantal miljonairs in ons land met 2600 toegenomen. Het CBS berekende, dat Nederland in 1976 12.661 miljonairs had tegen 10.064 in 1974. Hun totale vermogen steeg van 24 miljard tot 28,5 miljard gulden. Het aantal mensen dat een ton of meer bezit steeg in dezelfde periode van 324.470 naar 370.275 en hun gezamenlijk vermogen met 20 miljard tot 116,6 miljard gulden. De Nederlandsche Bank heeft gisteren de banken in de gelegenheid gesteld in te schrijven op een speciale beleningsreke ning die lucht moet verschaffen aan de krappe geldmarkt. De speciale beleningen gelden tot 27 oktober tegen een rente van 10 procent. In de haven van Delfzijl en in de Eems- haven zijn vorig jaar 4,7 procent minder goederen overgeslagen dan in 1976. Het Havenschap wijt deze teruggang aan de minder gunstige omstandigheden. In de zelfde periode steeg het aantal passagiers dat in de havens van of aan boord kwam fors, vooral door het aantal zogenaamde Butterfahrten. DEN HAAG (ANP). Er is geen sprake van ernstige misstanden bij een viertal Amsterdamse rondvaartrederijen. Minis ter Albeda van Sociale Zaken heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Doef en Van Thljn (beiden PvdA). S NEW YORK (ANP). Op de eerste dag van de voltallige vergadering van de Ver enigde Naties over de schepping van een nieuwe economische wereldorde is van de zijde van de ontwikkelingslanden, ver enigd in de Groep van 77, het verwijt gekomen dat de industrielanden zich niet ernstig genoeg bezighouden met de nieu we orde. Het verwijt kwam uit de mond van de Tunesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Mahmoud Mestiri. De ze sprak als voorzitter van de Groep van 77. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Vanuit de CDA-fractie in de Tweede Kamer zal minister Van Aardenne (Economische Zaken) op de mo gelijkheid worden gewezen, dat de werk gelegenheid bij de Total-raffinaderij in het Sloegebied bij Vlissingen gespaard kan blijven als het Rijk zou besluiten tot financiële steunverlening. o o o o o 9a 0 0 o o o o o o o ,0 M) >0 10 Oh >0 )0 X) >0 50 50 90 »0 30 70 50 80 00 00 inisi'lw uien lersen. x»r dit len euvel is aan. BRUSSEL (ANP). Als vervolg op het geen commissaris Henk Vredeling, het Ne derlandse lid van de Europese Commissie in Brussel, op 10 oktober in de vergadering van het Europese parlement in Straats burg heeft aangekondigd in antwoord op vragen van mevrouw Karen Dahlerup (so cialistisch, Denemarken), heeft het direc- toraat-generaal van Sociale Zaken van de Europese Commissie de regeringen van Nederland en Luxemburg schriftelijk her innerd aan de verplichting, de nationale wetgeving aan te passen aan de richtlijn van de Europese Raad van 9 februari 1976 inzake gelijke behandeling van mannen en vrouwen. De gelijke behandeling, die on derwerp van deze richtlijn is, betreft de toegang tot de arbeidsmarkt, beroepsvor ming, werkomstandigheden en promotie kansen. Deze richtlijn is 12 augustus j.l. in wer king getreden. Van zeven lidstaten heeft de Commissie inmiddels een opgave van aanpassing van de nationale wetgeving aan de richtlijn ontvangen. Van de kant van Nederland en Luxemburg is echter nog geen wetgevingsmaatregel op dit ge bied aangemeld. De Commissie heeft beide regeringen nu verzocht, voor 12 november a.s. alsnog te berichten, welke maatregelen zij overeen komstig de richtlijn hebben genomen. Mocht op die datum nog geen bericht zijn ontvangen, dan zal de Commissie zich ge noodzaakt kunnen zien, een procedure te gen inbreuk op het verdrag in te leiden. Van zijn Japanse ambtgenoot heeft de Nederlandse bewindsman te horen gekre gen dat Tokio China en de Sovjet-Unie niet zal vergeten. Beide communistische mach ten kunnen op sympathie van Japan reke nen. Dat China voor Tokio een nieuw exportgebied wordt, hebben de Japanse ministers slechts zijdelings willen laten doorschemeren. Ten aanzien van de relatie tussen Neder land en Japan heeft de gecombineerde missie van minister Van dr Klaauw en staatssecretaris Beijen van Economische Zaken in ieder geval bereikt dat er openin- gen zijn gemaakt voor de Nederlandse industrie. Concrete resultaten zijn volgens Bovendien hebben de werknemers bij ABVA en KABO ongeveer dezelfde ar beidsvoorwaarden als het overheidsperso neel. Dat betekent dat de ABVA-werkne- mers qua arbeidsvoorwaarden op tal van andere punten (betere pensioenregeling bijvoorbeeld) gunstig afsteken bij de ar beidsvoorwaarden van hun collega-werk- nemers bij de andere FNV-bonden. Vrins: „Mercurius vraagt dan ook eigen lijk het onderste uit de kan. Maar wij vinden dat je niet zowel de voordelen kan plukken van de kortere werkweek als de voordelen van het overheidspersoneel. Dat kunnen we als vakbond tegenover onze eigen achterban toch ook moeilijk maken. Wij zeggen: van tweeën een”. Mercurius wil dat de ABVA-werkne- mers een werkweek van 38 3/« uur krijgen, net als de werknemers bij de meeste ande re FNV-bonden sinds jaar en dag hebben. Daarnaast eist Mercurius een extra vakan tiedag maar de ABVA wil niet allebei die eisen inwilligen, zo meldt het bondsblad van Mercurius. De ABVA-werknemers willen desnoods dan maar geen cao als hun werkgever voet bij stuk blijft houden. Mercurius-bestuurder Piet Diepeveen, te verwachten. Het gaat volgens hem om het effenen van de weg voor Nederlandse zakenlieden, die zich door beperkende maatregelen van de Japanse regering te kort voelen gedaan. mr. Beijen, die het officiële bezoek van Van der Klaauw in zijn functie van export- bevorderaar begeleidt, niet onmiddellijk 62.20 30,60 34,60 52,00 71,00 39,10 34,00 578,00 47.50 63,50 53,20 49,00 52,30 )a 113,00 3420 43,00 130,00 61,00 40,60 6,00i 57,80 144,00 64,50 94.00 176,00 57,50 54.20 118,50 46,10 25,10 69,50 60.50 90,50 48.00 32,00 121,00 81.00 57.00 49,80 168,00 36,501 82,10 11220 54,50 55.00 40.50 43,50 290,00 168,00 133,00 305,00 Dit betoogde de Portugese minister van Buitenlandse Zaken Carreya Gago gisteren bij de formele opening van de onderhandelingen met de Europese Ne gen over het Portugese lidmaatschap van de EG. Hij legde nog een tweede claim op huidige gemeenschappelijke landbouw- tafel: de Europese Gemeenschap moet van nu af aan geen beperkingen meer opleggen aan de invoer van die produk ten waarmee Portugal op de Europese markten kan wedijveren. nieuwe schepen worden gebouwd ter ver vanging van de oude. Dat mogen echter niet zulke grote vaar tuigen zijn, dat daardoor de totale capaci teit van de Nederlandse visvloot onnodig wordt vergroot, vindt Hartmeijer. Hij ver volgt: „Kennelijk is het voor de banken toch nog aantrekkelijk genoeg om in deze situatie een hypotheek te verstrekken. Er wordt schijnbaar nog steeds voldoende vis gevangen”. Het kamerlid doelt daarmee op de vis die buiten de afslagen om „ille gaal” aan de man wordt gebracht. Die praktijken worden volgens Hartmeijer door de bouw van nieuwe grote schepen alleen maar in de hand gewerkt. Hartmeijer wil daarom maatregelen die de bouw van nieuwe grote schepen onmo gelijk moet maken. Tijdens de komende begrotingsbehandeling wil hij voorstellen om de Visserijwet zodanig aan te passen dat de beperking van het aantal pk moge lijk wordt. Wanneer dat wordt doorge voerd zouden er nog slechts kleine sche pen gemaakt kunnen worden. Momenteel zijn er al beperkende maatregelen van kracht, maar die hebben alleen betrekking op de te vangen hoeveelheden. De grootte van de boot waarmee de toegewezen hoe veelheid vis wordt gevangen is niet aan maxima gebonden. Hartmeijer bracht de ze problematiek dinsdag in in het overleg van de vaste kamercommissie met verte genwoordigers uit de visserijwereld. Ook het bedrijfsleven wenst een beperking van het motorvermogen van nieuwe schepen. De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie. maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit. Dit zal op initiatief van het kamerlid Eversdijk gebeuren door met name de economische specialisten onder de chris- I- ten-democraten op het Binnenhof: oud- minister Lubbers en de heer Van Houwe- lingen. De aanleiding tot deze activiteiten achter de schermen is het antwoord van de bewindsman op vragen van Eversdijk over de problemen bij Total, waarmee het kamerlid nogal ontevreden mee zegt te zijn. Zoals gemeld, hee^t minister Van Aar- denne zich pessimistisch getoond over de 1 toekomst van Total. Volgens hem wordt eerst geprobeerd andere ondernemingen in de Zeeuwse raffinaderij te laten deelne- men en nieuwe leveringscontracten of ver- werkingsovereenkomsten af te sluiten. automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel- aandnjvmg 4M» A te 3 t 00b 418,9 enoteer 2.00 435.1 7,70e 7; 1 «O#*"**"' 109,00a I 49,50 •f 132,80 1.24 I 150,00 I 38,50 I 7,30 I 85,10 I 24,00 I 54,50 d 110.00 I 41,00 I 55,00a I 48,00 i 69.50 I 32.50b 5720 I 127,00 I 101,00 93,00 1 32,20 105.50 65.30 129.50 3 )d 3 3 0 3d 0 0 O

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19