treffers en missers Proftennis-circuiï blijkt aan te slaan i Middenlinie PSV fit tototips 431 ♦1 u LAUSANNE-DOELMAN ERICH BURGENER: 95 2 Afgezakt Vrees De rollen van de spelers Ié ■■i 2 OKTOBER 19 7 8 WOENSDAG I 8 SPORT z lil P24ó '///Z Karpov behield zijn wereldtitel Viktor Kortsnoi NAC 8 6 15 5 23 8 8 1 lias FC DEN HAAG 15 9 3 8 Bert Blijie 3 HAARLEM 19 15 6 2 MVV 17 7 4 Frans Roosen 2 i n JAN PREENEN We krijgen les van Ajax JAN PREENEN een gelijkspel 5-1 1-0 4-1 1-0 2-0 1-1 1 Ricki Samardzic, een broer van Paja Sa- mardzic, die enige tijd bij Gooiland heeft gewerkt. Samardzic heeft Blazevic onder meer laten weten dat Ajax de afgelopen twee jaar slechts viermaal een nederlaag heeft geleden tegen zwakke ploegen, waar onder Volendam en MVV. iswaar liever niet dat dit soort evenemen ten wordt gehouden, maar maatregelen worden er niet tegen genomen”. punten prijs, waarmee de nederlaag van 7- 6 (tiebreak 7-4), 6-4 verklaard is. y Trainer Kees Rijvers: „De beslissing over het wel of niet meespelen van Willy van der Kuylen ligt volledig bij hemzelf. Hij heeft tijdens de training nergens last van gehad, zodat ik ervan uitga dat hij wel zal spelen. Hij is prof genoeg om te weten dat het erg onverstandig zou zijn om geblesseerd aan een wedstrijd te beginnen. De gevolgen zouden dan weleens niet te overzien kunnen zijn”. Willy van der Kuylen, die vorige week tijdens een training een spierblessure in het bovenbeen opliep: „Er zijn helemaal geen problemen meer. Ik ben tijdens de training voluit gegaan, en ik heb nergens last van gehad. Vorige week vrijdag lag dat nog heel anders. Toen heb ik niet op volle kracht kunnen trainen en moest ik bovendien vroegtijdig de kleedkamer opzoeken omdat ik niets wilde forceren.” Ajax: Schrijvers; Erkens, Van Dord, Schoenaker, Meutstege; Arnesen, Taha- mata, Lerby; Ling, Clarke en Meijer. geren en Wim Meutstege als linksachter, ook al is Jan Everse volgens Brom zodanig hersteld dat hij kan voetballen. „Als het enigszins mogelijk is, hou ik hem liever nog even achter de hand. Pas als de nood zo hoog is dat ik niet meer om hem heen kan, zal ik hem opstellen.” De vermoedelijke opstelling van beide ploegen ziet er als volgt uit: Lausanne Sport: Burgener; Ryf, Ley- Ravallo, Gretler, Niggl; Steiler, Faver, Guillaume; Comioley, Kunzli en Dise- rens. testeerd, omdat hij het evenwicht in de jury zou verstoren, zo verklaarde Panno, de Argentijnse wereldmeester die tot het kamp van Kortsnoi behoort. Kortsnoi heeft uit protest tegen het feit dat de organisatoren het hem van het begin af aan moeilijk hebben gemaakt de officiële papieren, de lijst met de zet ten die na het beëindigen van de partij dienen te worden getekend, niet gesig neerd. Hij zal morgen ook niet op de sluitingsceremonie verschijnen. „Ik denk daar niet aan”, vertelde hij. Op de trap pen van zijn villa vertelde Kortsnoi, dat op die sluitingsceremonie namens hem een brief zal worden voorgelezen. Na het mistige beker-intermezzo van afgelopen week-end en Europa-Cup wedstrijden voor onze overgebleven deelnemers Ajax en PSV gaat a.s. zon dag de competitie zijn tiende wedstrijd dag in. Een in het oog springende wedstrijd is NEC-Ajax. De Amsterdammers zul len eerst Lausanne Sport bestrijden om daarna op de gelijkspelkampioen NEC te stuiten. Tien keer kwamen deze ploe gen elkaar tegen in Nijmegen en nooit kwam de thuisploeg tot winst. In Enschede ontvangt FC Twente een dit seizoen goed voor de dag komend 'GA Eagles. Onder leiding van Joop AJAX PSV RODA JC FC TWENTE FEYENOORD GA EAFLES SPARTA NEC AZ ’67 MW VOLENDAM FC DEN HAAG PEC (Z) VITESSE FC WV FC UTRECHT Slechts drie keer werd de bal in eigen doel gedeponeerd. Daarna kwam met elf keer 0-0 op het score-bord. NAC NEC PEC (Z) PSV RODA JC SPARTA FC TWENTE Van hen speelden 71 alle negen wed strijden volledig mee. De achttien clubs verbruikten reeds 25 doelverdedigers. FC UTRECHT VITESSE VOLENDAM FC WV Na negen competitie-dagen zijn er 222 goals gescoord in de ere-divisie tegen 234 in het vorig seizoen. De thuisspelenden scoorden er 138, tegen 84 voor de bezoekers. Voor de rust kwam men tot een produktie van 92 en na de rust 130. Voor de 222 goals waren 102 doel puntenmakers nodig, exclusief de drie eigen-goals. Tot op heden werden 299 spelers ingezet. AJAX AZ ’67 FEYENOORD GA EAGLES ’75-76 1-2 1- 0 2- 3 2-1 1-1 2-0 4-2 ’77-'78 0-1 2- 1 3- 1 0-4 2- 1 3- 2 2-1 15 16 16 16 14 16 17 18 17 18 18 A 15 18 Hi 18 6 6 6 6 14 17 9 12 10 5 13 15 12 6 10 22 12 Ui 13 10 9 11 9 9 8 10 B 12 11 14 13 8 6 31 22 17 13 12 12 12 7 27 6 10 5 5 9 4 4 5 10 5 4 6 C 8 9 6 6 4 7 5 6 8 3 17 26 io 16 14 11 14 19 25 15 12 9 18 D 4 2 2 3 5 5 4 5 5 5 4 4 4 2 4 7 6 5 7 6 10 11 4 20 10 15 11 12 18 De vermoedelijke opstelling van de teams vanavond: Rangers: McCloy - Jardine, Tom Forsyth, Jackson en Alex Forsyth - Ryssell, Smith en McDonald - McLean, Parlane en Johnstone. PSV: Van Engelen - Krijgh, Stevens, Van Kraay en Brandts - Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen en Poortvliet - Postuma, Deijkers en Luhse. 1-0 1-1 22 13 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/WASSENAAR. Voor doelman Erich Burgener is het geen punt hoe de rolverdeling woensdagavond zal Mjn in het UEFA-Cupduel tussen Ajax en Lausanne Sport. De 27-jarige doelman, .die met 34 interlands de meeste ervaring 'heeft in het Zwitserse team, accepteert 'Ajax zonder meer als de docent'. „Voor ons zal het een wedstrijd zijn om te leren. Vooral waar het het spelen op tempo betreft. In de Zwitserse competitie kan je merken dat Grasshoppers veel Europa- Cupwedstrijden heeft gespeeld. Het is ge wend om tempo te spelen. Dat ontbreekt er bij de andere elftallen nog wel eens aan. Ook bij ons”, aldus Burgener, die Lausanne een ploeg in opbouw noemt. De grootste uitslag viel te noteren bij AZ’67-FC WV 8-1. NEC MW FC Utrecht PEC(Z) NAC FC Twente Volendam Roda JC Feyenoord Wageningen Telstar FC Amsterdam Willem H tip 2 3 1 3 1 1 2 1 1 1 3 3 1 16 13 13 12 10 19 10 9* 9 9 -Ajax -Sparta -FC Den Haag -AZ ’67 -Haarlem -G.A. Eagles -PSV -FC VW -Vitesse -Excelsior -Fortuna SC -De Graafschap -Veendam ’76-’77 0-0 De meest voorkomende uitslag was 1-1 met veertien keer als eindresultaat. K In de zomermaanden haakte namelijk een drietal geroutineerde krachten af: de Verdediger Devcic, de middenvelder Gross en de linkerspits Traber. Aangezien de Zwitsers, die gemiddeld niet meer dan 6000 toeschouwers trekken in thuiswed strijden, de financiële middelen missen, hebben zij in de vacatures moeten voor zien door middel van een versnelde door stroming in de eigen club. Zo fungeert als vrije verdediger de pas 18-jarige Léy- Ravello. Een speler die zich snel heeft aangepast en zich met Burgener (afgelo pen zaterdag de grote uitblinker in het met 1-0 verloren duel tegen Basel) en spits Fritz Kunzli tot de opvallendste spelers mag rekenen. Desondanks maakt trainer Miroslav Blazevic zich geen enkele illusie over het bezoek dat hij woensdagavond aan het stadion De Meer zal brengen. De Joego slaaf, die drie jaar geleden in dienst trad bij Lausanne na in eigen land viermaal te zijn opgetreden in het nationale elftal, ver wacht zelfs dat Ajax het veld met zijn team zal aanvegen, zoals hij zelf enige tijd de straten heeft aangeveegd in Zwitserland: „Een uitslag van 6-0 in het voordeel van Ajax zal normaal zijn.” Blazevic baseert zijn pessimistische ver wachtingen op een lijvig rapport met ne ren vel tekst dat is samengesteld door Okker na precies anderhalf uur: „Nasta- se was vanavond gewoon de betere. Ik heb goed gespeeld, maar hij was beter en vas ter”. De Nederlanders lijken het overigens in de „witte groep” te moeilijk te krijgen. In een halve competitie moeten zij zich zien te plaatsen voor de halve finale, die zaterdag in Haarlem zal worden afge werkt. Van de tachtig wedstrijden wonnen de thuisclubs er 38, eindigden er 30 gelijk en gingen de bezoekers 12 keer met de volle winst naar huis. De achterhoedes van Feyenoord-NEC en Roda JC werden in vijf wedstrijden niet gepasseerd. Kees Kist, Ray Clarke en Theo de Jong scoorden in zes van de negen wedstrijden. y Ruud Krol: optreden tegen Lausanne onzeker Bovendien kan Lausanne zelf bepaald niet op imponerende resultaten bogen in de afgelopen maanden. In de competitie is het af gezakt naar/de negende plaats en in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi (waarvoor het zich aandiende via een vierde positie in het vorige seizoen) wist het zich uiterst moeizaam te distantiëren van het Luxemburgse Jeunesse d’Esch. De uitwedstrijd leverde een schamele 0-0 op en op eigen veld werd slechts tweemaal gescoord. Burgener: „In beide wedstrijden heeft de angst voor tegendoelpunten bij ons centraal gestaan.” Een belangrijke reden voor de terugval van Lausanne is het weg vallen van het duo Scharvoz en Parietti, twee verdedigers die vrijwel zeker ook in Amsterdam zullen ontbreken. Op het punt blessures kent ook trainer Cor Brom van Ajax op dit moment enige zorgen. Tegen de verwachting in heeft aanvoerder Ruud Krol nog zoveel last van zijn spierblessure in het bovenbeen, dat hij maandag en dinsdag niet heeft kunnen trainen. Aangezien Pim van Dord weer zodanig hersteld lijkt dat hij in actie kan komen, ligt het voor de hand dat het cen trum van de verdediging van Ajax zal worden gevormd door Van Dord als aus- putzer en Dick Schoenaker als voorstop- per. Brom: „Op deze manier hebben Van Dord en Schoenaker ook al met elkaar samengewerkt in de oefenwedstrijden voor de competitie, toen Krol eveneens vanaf de tribune moest toekijken. Voorts mag worden aangenomen dat Hans Er kens als rechtervleugelverdediger zal fun- y Ilie Nastase: simpel voorbij Tom Okker Na een serie van negen competitiewedstrijden werd het afgelopen weekend het rooster onderbroken voor de KNVB-beker. Wij bundelden wat cijfermateriaal, dat betrekking heeft op deze negen wedstrijden en waarbij een vergelijking wordt gemaakt met het vorig seizoen. Een overzicht van de produktie in de eredivisie zowel wat punten als doelpunten betreft in het volgende staatje. In het eerste kolommetje het puntentotaal, daarnaast de voor- en tegentreffers. DS staat voor dit seizoen en VS voor vorig seizoen. Cees Storm 4 Jan Goossens 4 Tjeerd v. ’t Land 4 1 Arthur Hoyer 5 2 Jens Kolding 3 Rob v.d. Meer 3 J. Bos-T. Pahlplatz- M. Sanches Torres 2 Ben Rietveld 3 2 Bosco Bursac 5 1 Jaap Visser 4 1 Mikan Jovanovic 4 ot meer de lovende woorden die Okker kort tevoren aan zijn adres had gericht, waar maakte: „McEnroe heeft zeker zo veel talent als Nastase. Hij weet erg sterk te manoeuvreren met zijn pols. Soms houdt hij het racket plat, vrijwel helemaal omlaag gericht. Hij heeft op deze manier voor een nieuw aspect gezorgd in het ten nis”. In de „groene groep" zorgde Tim Gul- likson voor een verrassing door in Arn hem de 19 plaatsen hoger genoteerde staande Eddy Dibbs met 6-4, 6-3 te ver slaan. Guillermo Vilas had één set wat last van zijn begeleider Ion Tiriac: 7-5. Daarna diende de verwachte winnaar, de dertien jaar jongere Argentijn, zich over duidelijk met 6-2 aan. 13 Frank Kramer 3 17 Lex Schoenmaker 3 Vijf spelers met 1 goal 15 Hans Bleijenberg/ Joop Böckling 2 14 Albert v.d. Weide 2 13 Leo v. Veen 3' GLASGOW. Na Jan Poortvliet en Willy van de Kerkhof heeft gisteren ook Willy van der Kuylen laten weten dat hij geen enkel bezwaar ziet om vanavond met PSV aan te treden tegen de Glasgow Rangers in de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen. De laatste onzekerheid werd gisteren weggenomen na de training in het Ibroxpark, waar de twee voetbalkampioenen elkaar vanavond ontmoe ten. De Zwitserse schaakbond, waarvoor Kortsnoi uitkomt, zal een klacht indienen bij de FIDE, de internationale schaakorga- nisatie, over de wijze waarop de organisa toren hem hebben behandeld. „Ik voel me hier als een onwelkome gast”, verklaarde Kortsnoi vanochtend in een interview. Volgens de woordvoerster van Kortsnoi, Petra Leeuwerik, hebben de Russen zich niet aan hun afspraken gehouden en heb ben zij de parapsycholoog dr. Zouchar gisteravond, tijdens de cruciale wedstrijd, vooraan in de zaal laten plaatsnemen om Kortsnoi uit zijn concentratie te halen. „Karpov kan niet zonder de aanwezigheid van Zouchar spelen”, aldus mevrouw Leeuwerik. (Van onze sportredactie) GRONINGEN-ARNHEM. Van het proftennis-circuit blijkt dit jaar een opvallende zuigkracht uit te gaan. Vorig jaar flopte het evenement en passeerden nog geen tienduizend toeschouwers de kassa’s. Dit jaar is een uitgebreide en soms overdreven aandoende reclamecampagne voorafgegaan aan de wedstrijd die op de openingsavond al 2500 kijkers meer trokken dan in 1977. Zowel in de evenementenhal in Groningen, waar Nastase en McEnroe in de „witte” groep begonnen met overwinningen op respectievelijk Okker en Sanders, als in de Rijnhal in Arnhem waar Vilas en Tim Gullikson ten koste van Tiriac en Dibbs met winst openden, draafden ruim tweeduizend belangstellenden op. i BAGUIO. Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft de schaaktweekamp op de Filippijnen gewonnen. Uitdager Viktor Kortsnoi, die vorige week op gelijke hoog te kwam (5-5) met Karpov, gaf vannacht op, nadat de 32e partij eerder op de dag bij de 41e zet was afgebroken. „Kortsnoi be sloot tot opgeven, omdat voortzetting van het spel hopeloos was,” aldus een van zijn secondanten. Deskundigen hadden al voorspeld dat Karpov de partij gemakke lijk zou winnen, omdat bij afbreking Kortsnoi er slechter voor stond en in erge tijdnood verkeerde. De eindstand van de schaaktweekamp, die 92 dagen heeft ge duurd, is door de overwinning van Kar pov 6-5 geworden. In Goirle, waar Okker woensdagavond revanche moet zien te nemen voor de ne derlaag die hij één jaar geleden leed tegen Sanders, is de hal al uitverkocht. Ook de 600 extra plaatsen (er zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tribunes bij ge plaatst) hebben al een bestemming gevon den, waardoor de totale capaciteit in deze hal wordt gebracht op 2800 plaatsen. Min of meer verrast door deze toeloop denken de organisatoren dan ook deze week twintigduizend tennisliefhebbers te kunnen begroeten, het dubbele van vorig jaar. En dat terwijl maar zestienduizend toeschouwers zijn vereist om quitte te spe- 1 len. De organisatie had nog betere zaken kunnen doen als zij wat langer had ge wacht met het inslaan van de 100.000 dol lar, die de acht deelnemers aan het eind van het toernooi moeten verdelen. De Amerikaanse munten werden enkele maanden geleden al opgenomen, toen de notering van de dollar nog 2.16 was. Op dat moment werd verondersteld dat deze valu ta wel wat harder zou worden. Nu de dollar daarentegen een dieptepunt heeft bereikt, hebben de organisatoren er zo’n 15.000 gulden bij ingeschoten. De tegenval ler lijkt echter royaal te worden gecom penseerd omdat het (sterke) deelnemers veld de Nederlanders dit jaar wel degelijk aanspreekt. Voor een eerste prijs van tachtigduizend gulden bleek een jongen als Vilas, de num mer 3 van de wereld, Dibbs die als 5 staat genoteerd, en de met een grote stip als dertiende op de wereldranglijst vertoeven de McEnroe graag bereid om naar Neder land over te komen. Okker, zelf als vijftig ste geklasseerd: „Het mag dan een zoge naamd wild toernooi zijn, maar niemand hoeft hang te zijn om gestraft te worden. De internationale tennisfederatie ziet wel- De ITF distantieert zich van dergelijke evenementen om te voorkomen dat officië le toernooien te veel concurrentie onder vinden. Dat die vrees niet bepaald onge grond is, is pas nog gebleken. Tegelijker tijd met het Circuit in Nederland en het Grand Prix Toernooi in Sydney, zou ook in het Spaanse Oviedo een toernooi plaats vinden. Aangezien de topspelers deze halte tijdens hun rondreis massaal hebben gene geerd, hebben de organisatoren besloten om de zaak af te gelasten. De spelers kunnen daar echter bepaald niet mee zit ten. Zij beseffen dat zij hun bankrekening op een vlotte manier snel kunnen aanvul len via dit soort shows waarin Nastase ongetwijfeld weer als de belangrijkste trekpleister fungeert. De Roemeen, die er net een schorsing van drie maanden op heeft zitten en pas vorige week in Barcelona zijn entree maakte in een Grand Prix Toernooi, bleek zichzelf gisteravond in Groningen uitste kend onder controle te hebben en was op die manier een niet te nemen hindernis voor Okker. In de kwartfinale op Wimble don wist Okker enkele maanden geleden een op dat moment nog vloekende en tie rende Nastase in vier sets opzij te schui ven. Ditmaal werd een zeker niet slecht spélende Okker onder meer geconfron teerd met maar liefst twaalf aces, terwijl de Nederlander een dergelijke recht streeks winnende slag niet eenmaal wist te produceren. Bovendien gaf Okker op be slissende momenten wat te gemakkelijk Tijdens de partij voelde Kortsnoi, dat de twee leden van de Ananda Margi-secte, die hem al die keren mentaal hebben gesterkt, zijn villa hadden verlaten. Op last van de organisatoren, die de jury een resolutie hebben laten aannemen waarin werd geprotesteerd tegen het verblijf van de twee secte-leden in villa Laurel, waar Kortsnoi en zijn secondanten logeren. Tegen de samenstelling van de jury wa ren van de kant van Kortsnoi ook protes ten gerezen, omdat de jury volgens hem op twee na uit supporters van Karpov be stond, onder wie de scheidsrechter dr. Philip. Tegen zijn benoeming in de jury heeft dr. Euwe, voorzitter van de FIDE, tijdens zijn verblijf in Baguio City gepro- Het zettenverloop was als volgt: wit: Karpov, Zwart Kortsnoi. 1. e2-e4, d7-d6; 2. d2-d4, Pg8-f6; 3. Pbl-c3, g7- g6; 4. Pgl-f3, Lf8-g7; 5. Lfl-e2, 0-0; 6.0-0, c7-c5; 7. d4-d5, Pb8-a6; 8. Lcl-f4, Pa6-c7; 9. a2-a4, b7-b6; 10. Tfl-el, Lc8-b7; 11. Le2-c4, Pf6-h5; 12. Lf4-g5, Ph5-f6; 13. Ddl-d3, a7-a6; 14. Tal-dl, Ta8-b8; 15. h2-h3, Pf6-d7; 16. Dd3-e3, Lb7-a8; 17. Lg5-h6, b6-b5; 18. Lh6xg7, Kg8xg7; 19. Lc4-fl, Pd7-f6; 20. a4xb5, a6xb5; 21. Pc3-e2, La8-b7; 22. Pe2-g3, Tb8-a4; 23. c2-c3, Ta8-a4; 24. Lfl-d3, Dd8-a8; 25. e4-e5. d6xe5, 26. De3xe5, Pc7xd5, 27. Ld3xb5, Ta4-a7; 28. Pf3-h4, Lb7-c8; 29. Lb5-e2, Lc8-e6; 30. c3-c4, Pd5-b4; 31. De5xc5, Da8-b8; 32. Le2- fl. Tf8-c8; 33. Dc5-g5, Eg7-h8; 34. Tdl-d2, Pb4- c6; 35. Dg5-h6, Tc8-g8; 36. Ph4-f3, Db8-f8; 37. Dh6-e3, Kh8-g7; 38. Pf3-g5, Le6-d7; 39. b2-b4, Df8-a8; 40. b4-b5, Pc6-a5, 41. b5-b6, afgebro ken. Kortsnoi geeft vervolgens op. 6 5* r= Nog één wedstrijd te spelen. DS VS DS VS DS VS Topscorer 9 Ray Clarke 8 2 Willy v.d. Kuylen 7 13 Teho de Jong 7 7 Ab Gritter 5 10 Jan v. Deinsen 4 22 Hans Salfischberger 3 6 Sammy Morgan 6 8 Ronald Hendriks 3 9 Kees Kist 10 Janus Kowalik/ Johan Dijkstra 2 9 Martin Vreijsen/Josip Mohorovic 5 D. George-R. de Kip J. Böckling-A. v.d. Ban 2 3 Huub Smeets Brand hebben de Deventenaren gedaantewisseling ondergaan waar door een plaats in de sub-top mogelijk moet zijn. Van de vijftien tot op heden gespeelde wedstrijden in Enschede wonnen de Eagles er maar één en twee keer kwam men er met een af. E Super-invaller Cees Zwamborn 6 Loek Ursem 5 Harry Melis 4 Jan Groeneweg Jacques v.d. Pas 3 Rob Ouwehand Vooral voor de Nederlandse kampioen Louk Sanders (vorig jaar in de halve finale uitgeschakeld door Nastase) lijkt die halve eindstrijd erg ver weg. In Groningen was hij in ieder geval kansloos tegen McEnroe, die in één uur en tien minuten de cijfers 6- 3, 6-2 verzamelde en in dat tijdsbestek min Een inzicht in de rol van de spelers in dit laatste staatje. AAantal ingezette spelers B=Aantal invallers (max. 9x2) C=Aantal doelpuntenmakers D=Aantal spelers dat alle wedstrijden uitspeelde E=Doelpunten gemaakt door een tijdens de wedstrijd ingezette speler. In de laatste kolom een opgave van de spelers die het meest zijn ingevallen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23