T( Bijna 200 Nederlanders vast wegens smokkel of bezit drugs Staatssecretaris Haars toont geen pardon voor 61 man Taxichauffeurs veroorzaken verkeerschaos Oud-staatssecretaris CRM i wordt stopgezet Kritiek op financiering van binnenlands bestuur Centrale op vang Antillianen en dan dit noq H H g „Studie nodig van nieuwe reactor” I E i J| H itBK 1= Bil PUBLIKATIE JAARBOEK BUITENLANDSE ZAKEN PF I In Amsterdam Cl Ir W 2 BINNEN- EN BUITENLAND O K T O R F R 19 7 8 1 8 WOENSDAG y 1 1 I k j Blokkade Verkeersongeval (1) Zware regenval Chinese aanval Noors protest Vliegtuigbom Sihanoek Sjeik overleden BI van achl vers van Ara als 1 zuid Door stier gedood Verkeersongeval (2) Fré Meis DEN HAAG. Staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie heeft besloten het merendeel van de groep van 182 Kerkmarokkanen toestemming te verlenen in ons land te mogen blijven. Tegen de leden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Justitie liet de bewinds vrouwe gistermiddag weten dat 121 van de 182 met uitzetting bedreig de Marokkanen de kans krijgen voor 1 november persoonlijk een verblijfsvergunning aan te vragen. Sn J U a w im gen het ontslag van 13 van hun collega’s. kan verblijfsvergunning aanvragen Meijer kandidaat PvdA-voorzitter (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) het weer 1 WEERRAPPORTEN 1 26 3 26 20 0 3 1 Grootste deel Kerkmarokkanen De chauffeurs willen dat het gemeente bestuur hun toestemming geeft meer vrije tram- en busbanen te gebruiken. Andere grieven zijn, dat de stad op vele punten tegelijk wordt opgebroken zonder dat de taxichauffeurs hierover worden ingelicht. Het einddoel van de chauffeurs was het stadhuis op de Oude Zijds Voorburgwal, waar wethouder Van der Vlis van open baar vervoer en taxizaken een delegatie ontving. Tijdens een gesprek zegde de wet houder toe, dat B. en W. binnen veertien dagen uitsluitsel zullen geven over het gebruik van de vrije baan op de Wetering schans tussen de Amstel en het Wetering circuit. Over andere vrije banen die de taxi’s willen gebruiken zoals op het Rokin en het Damrak werden geen toezeggingen gedaan. Amsterdamse taxichauffeurs blokkeerden de binnenstad. Zij willen toestemming om gebruik te mogen van de vrije trambanen. Op de foto een blokkade in de Damstraat. 3 1 0.5 1 o 3 2 0.1 4 3 3 3 1 4 12 32 5 5 21 0.2 0.4 0 87 0.4 0.4 0 0 1 11 0 1 4 0 1 0 21 Volgens de staatssecretaris kan deze groep dan ook in aanmerking komen voor een werkvergunning. De overige 61 Ma rokkanen zullen ons land moeten verlaten. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wim Meijer lijkt de voornaamste kans hebber voor de opvolging van mevrouw len van den Heuvel als voorzitter van de PvdA. Meijer, staatssecretaris van CRM in het kabinet-Den Uyl, heeft zich gisteren formeel kandidaat gesteld. In een uitgebreide notitie geeft Meijer zijn opvattingen weer over de richting, waarin volgens hem de PvdA in de komen de jaren zich dient te ontwikkelen. Cen traal staat hierbij dat de partij zich „vrij en onafhankelijk” moet kunnen ontplooien. Naast de twee parlementariërs hebben zich tot nu toe twee kandidaten van vleu gels van de PvdA gemeld. Het zijn de oud- wethouder van Groningen, Max van den Berg, namens de linkervleugel, en de land drost van de IJsselmeerpolders, Han Lam mers. Van hem wordt aangenomen dat hij steun vindt bij de rechtervleugel van de partij, ondanks zijn Nieuw-Links-verle- den. Voorts moet de partij zich bij het bepa len van de politieke opstelling in de ko mende jaren laten leiden door de gedachte de invloed van de leden van de partij te versterken. Centraal moet bij beslissingen de uitspraak van de kiezers komen te staan, terwijl ook de gedachte van „actie partij” verder moet worden ontwikkeld. De post van partijvoorzitter komt in april van het volgend jaar vrij, nu len van den Heuvel afgelopen vrijdag heeft aange- kondigd dat zij niet meer beschikbaar is voor een nieuwe termijn. Mevrouw Van den Heuvel heeft zich tegelijkertijd kandi daat gesteld voor een zetel in het Europees parlement. De rol van de partijleiding wil hij hierbij terugdringen. DEN HAAG. Op 1 juli van dit jaar zaten 306 Neder landers vast in buitenlandse gevangenissen. Maar liefst 191 personen waren op die datum gedetineerd wegens smokkel of bezit van verdo vende middelen. Een en ander blijkt uit het 29-ste jaarboek van het mi nisterie van Buitenlandse Za- (Van onze redactie binnenland) Bij het hoofdpunt financiën binnenlands bestuur was de meeste kritiek vanuit de Kamer gericht op het beleid voor de onder- wijstekorten. Deze tekorten drukken nu reeds zwaar op de begrotingen van de gemeenten. In de kabinetsplannen wordt op deze post nog eens 160 miljoen gulden bezuinigd, in de sfeer van de exploitatie en het voorzieningsniveau. Alle grote partijen hadden hierop kritiek. vielen. Ook blijft de staatssecretaris bij haar oordeel dat er geen bijzondere risi co’s zijn voor Marokkanen die naar hun vaderland terugkeren en in ons land aan acties hebben meegedaan. Ongeveer duizend vrachtwagens uit di verse Europese landen zijn geblokkeerd aan de Spaans-Franse grens bij Irun als gevolg van een staking van de Spaanse transportfirma „Transportes Leo”. Sta kingsposten van dit bedrijf beletten de De 30-jarige Rudolf de Jong uit het Zuid- hollandse Nieuwkoop is gisteren bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man stak plotseling de weg over toen hij met een kruiwagen langs de weg hooi verzamelde en werd gegrepen door een personenauto. Het Antilliaanse eiland Curacao heeft te kampen met zware regenbuien. In de om geving van het Julianaplein in Willemstad kwamen gisteren alle wegen blank te staan en stroomde het water bovendien huizen en andere gebouwen binnen. Het verkeer kwam praktisch geheel stil te liggen. De afgelopen 48 uur viel op een bepaald punt 80.2 mm regen. Dat is dezelfde hoeveel heid, die er normaal over de hele maand oktober valt. Meer dan 1500 gewapende Chinezen zijn vorige week de Vietnamese grenspost van het dorp Bao Lam in de provincie Cao Lang binnengedrongen, zo meldde radio- Hanoi gisteren. Volgens de zender zijn de grensoverschrijdingen daarna zowel in de lucht als over zee voortgezet. het partijdistrict Groningen is meegedeeh dat Fré Meis een aantal van zijn werk zaamheden moet verminderen, omdat die een te zware fysieke belasting gaan vor men. Hij zal zijn activiteiten nu toespitsen op het werk als partijbestuurder en actie- leider. Hij blijft zijn functies in het dage lijks bestuur van de CPN en als voorzitter van het district Groningen uitoefenen. Noorwegen heeft bij de Sovjet-Unie ge protesteerd tegen het inspecteren van drie Britse treilers die met Noorse vergunnin gen visten in de Barentsz-zee. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Oslo gisteren bekendmaakte, betekenden de in specties op 10 en 27 augustus duidelijk een schending van een akkoord dat Noorwe gen en de Sovjet-Unie vorig jaar in Mos kou hebben getekend. In Venlo is gistermiddag een 1.000 kilo zware vliegtuigbom van Britse makelij ge vonden. De explosievenopruimingsdienst uit Culemborg heeft het ding zonder onge lukken gedemonteerd. Nadat de bom bij graafwerkzaamheden voor de Maasboule vard was aangetroffen, had de politie het verkeer in de omgeving stilgelegd en be woners van huizen in de omstreek ge vraagd hun ramen open te zetten. Na een half uur was het karwei geklaard. De officiële Chinese pers heeft twee fo to’s gepubliceerd van prins Norodom Si hanoek, op een banket te zijner ere in de Cambodjaanse hoofdstad, ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van de op richting der communistische partij van Cambodja. Het zijn de eerste foto’s sinds het voormalige Cambodjaanse staats hoofd zich in april 1976 uit het politieke leven terugtrok. Sjeik Abd’al Haliem Machmoed, één van de voornaamste geestelijke leiders van de Islam in de wereld, is in Cairo overleden. De overledene was het geestelijke hoofd van de moskee van Al Azhar, een post die wat Islam-zaken betreft van grote invloed is. Oo kom: vred gers over in de den. Wes De als H soev van dige vest ring H wap D van 1976 waa len i pari gist gen< vooi Een dit K< de I om achl St Sch mae heid D lier gen her mist regenbui mist regenbui onbew. zw. bew. mist mist zw. bew. mist zw. bew. regen mist zw. bew. mist zw. bew. regen geh. bew. regen mist mist onbew. regen onbew. onbew. h. bew. onbew. geh. bew. regen zw. bew. mist onbew. 1. bew. mist geh. bew. regen zw. bew. regen onbew. onbew. 6 1 -0 8 1 4 10 4 6 2 4 5 5 4 7 0 12 5 5 2 11 15 15 5 11 3 16 6 5 15 20 i- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genè^e Helsinki Inrisbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv L Am zog Nej spi. H ins: die imj sta: der gre eer wo L Sta voc vol da< Ne: len cor uiti I en hel ter mc kei jar tel in sta va: To Ca de rei vo de nnw nw verand. w w nnw windst. zzo no z w o. wnw nno windst. no no zzw windst. wjndst. wzw n zo nw nno nno nw wnw nno ono n nno o zzw ozo nno windst. n n ozo 10 11 10 11 10 12 10 11 12 9 10 23 10 14 8 9 13 6 13 13 12 23 8 12 9 19 26 22 11 19 9 11 19 11 15 10 C CU De 74-jarige H. Hulshof uit Steenbergen is gisteren op zijn land dood aangetroffen. De politie vermoedt dat hij gedood is door een van de ketting geraakte stier. Het slachtoffer was naar zijn stier gaan kijken. Gewoonlijk stond het dier vast aan een ketting. Toen het stoffelijk overschot van Hulshof werd gevonden, liep de stier los. Zij hebben geen beroep aangetekend bij de Raad van State, nadat dit college had beslist dat zij uit Nederland moesten ver trekken. Mevrouw Haars vindt dat actiegroepen en anderen „met gebruik van onjuiste ar gumenten” de 182 Marokkanen tot „ob ject van actie" hebben gemaakt. „Hierdoor hebben zij, onbekend met de Nederlandse situatie en ongewild, verwachtingen ge kregen die juridisch geen steek konden houden". Onmiddellijk nadat het besluit van de staatssecretaris bekend was geworden, ging er op het Binnenhof een luid gejuich op van ongeveer honderd Marokkanen en Nederlanders die daar actie voerden. „Na precies drie maanden en een dag actie vanuit de Amsterdamse kerk De Duif, is dan eindelijk de ban gebroken”, aldus een woordvoerder van het Steuncomité 182. Bij de beslissing van de staatssecretaris heeft ook de overweging meegespeeld dat de Marokkanen door een beslissing van haar voorganger Zeevalking in een uitzon deringspositie zijn geplaatst. „Hun verwij dering uit Nederland werd namelijk ge schorst in afwachting van een uitspraak van de Raad van State op hun beroep tegen afwijzing van regularisatie. Degenen die in beroep gingen, hebben van die: schorsende werking gebruik gemaakt en waren gerechtigd die tijd in Nederland te blijven”. Op deze gronden en omdat er al bijna drie jaar zijn verlopen sinds het begin van de pogingen van de Marokkanen in ons land te mogen blijven, heeft mevrouw Haars haar beslissing genomen. De namen van de 61 Marokkanen die ons land moeten verlaten zijn niet bij Justitie bekend. De staatssecretaris zegt dat het eind zoek zou zijn als ook deze illegalen in aanmerking zouden komen voor regulari satie. De bewindsvrouwe heeft aan de leden Hij moet als belangrijkste kanshebber worden beschouwd, nu vice-voorzitter Van der Doef zich zaterdag voor een kan didatuur van Meijer uitsprak. Van der Doef, eveneens Tweede-Kamerlid, gold ook als kandidaat voor het voorzitter schap. Beiden staan in het centrum van de PvdA. Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI: Overwegend droog met middagtempera- turen ongeveer 12 graden. AMSTERDAM. Het verkeer in de Amsterdamse binnenstad is gistermiddag enkele uren een chaos geweest door een actie van tientallen taxichauffeurs om meer verkeersfaciliteiten te krijgen. Zij blokkeerden met hun wagens steeds korte tijd verschillende kruispunten om kracht bij te zetten aan hun eisen. Weer in binnen- en buitenland DONDERDAG 19 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.10 uur onder 17.39 uur laan op 19.49 uur onder 10.28 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 01.12 uur en 13.24 uur Hoogwater 05.18 uur en 17.35 uur DEN HAAG (ANP). In een publika- tie van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken dringt drs. F. M. Ro- schar, medewerker van dit instituut, aan op een openbare studie van de eigen schappen van de hoge temperatuur gasge- koelde reactor (HTGR) en op een onder zoek naar de mogelijkheden van een even tuele toepassing ervan in Nederland. DEN HAAG. De meerderheid in de Tweede Kamer heeft grote moeite met de ombuigingsplannen van het kabinet-Van Agt voor de financiën van het binnenlands bestuur. De begroting van Binnenlandse Zaken was gisteren de eerste waarin de besnoeiingsplannen van Bestek ’81 worden geconcretiseerd. De PvdA constateerde dat de gemeenten dubbel worden gepakt; het CDA vond, evenals de andere regering spartij, de VVD, dat ook gemeenten moeten worden betrokken bij de ombuigingsopera- tie, maar dat dit vooralsnog niet evenwichtig en evenredig gebeurt. Vo ters Soed Emii buitenlanders de doorgang uit protest te- heids dent ren i De were vaag meld het i neer Sark om 1 loopt De 30-jarige B. J. M. Waanders uit Haaksbergen is gisteravond bij een ver keersongeval bij Warnsveld om het leven gekomen toen zij werd aangereden door een personenauto. Over de oorzaak van het ongeval is de rijkspolitie nog niets bekend. Fré Meis legt om gezondheidsredenen per 1 november het lidmaatschap van de Groningse gemeenteraad en van Provinci ale Staten neer. Na een gezamenlijke le denvergadering van de CPN-afdelingen in CDI van de Kamercommissie voor Justitie meegedeeld dat ze zich heeft gehouden aan de uitspraak van de Raad van State die had geoordeeld dat de meeste Marok kanen niet onder de wettelijke regeling ken dat gisteren bij de Staats drukkerij is verschenen. Van alle Nederlanders die in het vakantieseizoen en daarbui ten de grenzen overschrijden, naar schatting meer dan vier miljoen, komt een klein per centage in moeilijkheden. Dat wordt afgeleid uit het feit dat de Nederlandse consuls in de periode juni 1977 tot juli dit jaar 4.920 keer bijstand leverden. Het jaarboek van het mi nisterie van Buitenlandse Za- DEN HAAG (ANP). Vanaf 1 novem ber wordt de centrale opvang van rijksge noten, die uit de Nederlandse Antillen naar ons land komen, gestaakt. Ze kunnen na die datum niet langer automatisch een beroep doen op huisvesting in een zoge noemd contract-pension. Minister Gardeniers van CRM heeft hiertoe besloten in overleg met haar colle ga Van der Stee van Anilliaanse Zaken en met gevolmachtigd minister Maduro van de Nederlandse Antillen. Wel is nog opvang mogelijk van de naas te familieleden van die Antillianen, die al in zo’n pension van opvang verblijven. Het centraal bureau, dat belast is met de uit voering van het vestigingsbeleid van rijks genoten in ons land, gaat richtlijnen op stellen om te bepalen wie nu precies tot „naaste familie” mag worden gerekend en wie niet. Aan de KLM is gevraagd dit regerings besluit bekend te maken op haar kantoren, op de Antilliaanse eilanden. Verder is de directie van Schiphol verzocht de informa- tie-balie opdracht te geven in ons land aankomende Antillianen niet langer voor opvang te verwijzen naar het centraal bu reau in Den Haag. CDA-woordvoerder Hennekam voor spelde dat deze maatregel er toe zal leiden dat óf de gemeenten het groter wordende tekort uit eigen middelen gaan bijpassen waarbij dus de bezuinigingen worden afgewenteld op de gemeenten of dat de gemeenten dat niet doen en dat er derhal ve sprake is van een kwaliteitsverlies bij het onderwijs. Het CDA verlangt van het kabinet op dit terrein een beleidsnota. Ook de WD vroeg zich bij monde van het kamerlid Hermans af of de aangege ven maatregelen voldoende zullen zijn om de ombuiging van 160 miljoen gulden op te vangen. 1 De PvdA heeft principiële bewaren te gen het beleid van het kabinet voor de financiën van het binnenlands bestuur. De socialist Rienks verweet de regering een dergelijke ombuigingsmaatregel als een puur politieke beslissing aan de gemeen ten op te leggen. Hij vond het kwalijk dat de verantwoordelijke bewindslieden (staatssecretaris Koning van Binnenland se Zaken en minister Andriessen van Fi nanciën) over deze zaak geen advies heb ben gevraagd aan de Raad voor de Ge- meentefinanciën. Het CDA heeft bezwaren tegen de plan nen van het departement van binnenland se zaken om een andere vorm van toezicht toe te passen op de contracten tussen pro jectontwikkelaars en gemeenten. In plaats van het toezicht vooraf, dat onder het kabinet-Den Uyl werd voorgesteld, zijn de ministers Wiegel en De Koning voorstan ders van een toezicht achteraf. Hennekam zei een te grote inbreuk op de gemeentelijke beleidsvrijheid te vrezen en te grote financiële consequenties voor de gemeenten, omdat het verleden heeft aan getoond dat de contracten star van opzet bleken te zijn. Het CDA vond het onvoldoende dat de huidige bewindslieden alleen maar een toetsing willen aan de vraag of het con tract in strijd is met de wet of met het algemeen belang. Hennekam had liever dat ook het financieel belang zou worden afgewogen. standpuntbepalingen” opge nomen „van de negen lidsta ten van de Europese gemeen schappen in de plenaire ver gadering of in de hoofdcom missies van de algemene ver gadering der Verenigde Na ties in de periode van 1 juli 1977 tot 1 juli 1978.” Bijzonder onderwerp in het jaarboek is dit jaar het hoofdstuk „Grondslag, struc tuur en reikwijdte van de Eu ropese politifeke samenwer king.” De HTGR is een betrekkelijk nieuw soort kernreactor, waarvan wordt be weerd dat zij een aantal ernstige bezwaren tegen toepassing van kernenergie geheel of grotendeels kan ondervangen. Zo is de HTGR veilig. In het uiterst onwaarschijn lijke geval van ongelukken zullen onder de bevolking, ook op de lange termijn, geen slachtoffers vallen, terwijl de schade aan de omgeving onbetekenend zal blijven. Bij de thans in gebruik zijnde lichtwater- reactoren, is het uraniumverbruik hoog, waardoor men al spoedig kweekreactoren nodig heeft om de uranium-afhankelijk- heid te verminderen. Zelfs zonder opwer- king van gebruikte brandstof, is het urani umverbruik van de HTGR laag, waardoor al op korte termijn de uraniumafhanke- lijkheid vermindert. Met opwerking kan de HTGR een dusdanig laag verbruik be reiken, dat daarmee onmiddellijk een bij na volledige uraniumonafhankelijkheid ontstaat. Zo zou Nederland het zich door toepassing van de HTGR kunnen permit teren zonder enige schade de bouw van kweekreactoren achterwege te laten. Toepassing van de HTGR kan voorts leiden tot een wezenlijke vermindering van de problemen rond de verspreiding van kernwapens. In de eerste plaats be moeilijken de HTGR-brandstofcyclussen clandestien opwerken van gebruikte brandstof. De slechte kwaliteit van het geproduceerde plutonium en de geringe hoeveelheden daarvan maken dit plutoni um in feite oninteressant voor wapendoel- eiriden. In de tweede plaats wordt door toepassing van de HTGR een langdurig* beleid zonder opwerking en kweekreacto ren verantwoord. ken is in de eerste plaats be doeld voor het parlement. Kamerleden kunnen er een aanvulling in vinden op de op Prinsjesdag gepubliceerde memorie van toelichting op de begroting van Buitenland se Zaken. Het boek geeft een overzicht van de activiteiten op het gebied van de buiten landse politiek. In het documentaire deel van het jaarboek is dit jaar voor het eerst een „overzicht van gemeenschappelijke ir Staatssecretaris van justitie mevr. Haars, tijdens de vergadering van de vaste Kamercommissie van justitie, over de verblijfsvergunningen van de z.g. „Kerkmarokka nen”. Rechts dhr. Geurtsen, voorzitter van de commissie. 'V jWMS w a x f

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2