>or Kijkdozen in de kinderboekenweek op voor jonge Surinamers in de vishal FNV-afdeling in Velsen telt circa 5000 leden College beantwoordt vragen •s Zendingsdag Wijkcomité Oud-IJmuiden Commissie gaat reorganisatie bij Nieuwbouw begeleiden „Pak Fan Show” neemt ’t haven- berichten nt ONDANKS HEVIG VERZET HOOGOVENS-DIRECTIE Stoelen Kaderleden akkoord met oprichting Vragen over schade aan woning Krügerstraat Commissie akkoord met verhoging van watertarieven Geaarzeld 4 „ANTI-ISOLATIE-PROJEKT” IN WITTE TEJATER 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 WOENSDAG OKTOBER 1 8 (Van een onzer verslaggevers) ■VU IJMUIDEN. De uitbreiding van Hoogovens het zogenaam de elf miljoen ton staalplan zal zeker niet in de naaste toekomst worden gerealiseerd. Dat blijkt uit een recentelijk geschreven brief van drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Raad van Be stuur van Estel (Hoogovens en Hoesch), gericht aan de minister van Economische Zaken, drs. G. M. V. van Aardenne. Maandag aangekomen: Aland, Naantali; Rafnes, H. v. Holland, IJ muiden; Zeevakkel, Noordzee, IJmui den; Marjan, Hamina, Zaandam; Frans, Cont. Plat, IJmuiden; Sava, Bale Comeau, Wildebeest, Cont. Plat, IJmuiden; Pacific Shore, Cont. Plat, Velsen; Dalsland, Kristienehamn; El ke Kahrs, Rotterdam, IJmuiden; Lynx, Stavanger; Yak, Cont. Plat, IJ muiden. Maandag vertrokken: Lilly-K, Aal borg, IJmuiden; Jason Alario, Noord zee; Helena Schepers, Turku, IJmui den; Pacific Shore, Cont. Plat, IJmui den; Hartebeest, Cont. Plat, IJmui den; Springbuck, Cont. Plat, IJmui den; Shabonee, Wilhelmshafen. Dinsdag aangekomen: Pötenitz, Ha mina; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Abha, Helsinki; Scol Rover, Ala; Ever Honor, Montreal; Trans Germanian, Hamina. Dinsdag vertrokken: Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Bill Roberts, Le Havre. Hoogovens ziet voorlopig af van uitbreidingsplannen de VN- (Van een onzer verslaggevers) De bespreking begint om 8 uur en wordt gehouden in de bovenzaal van De Brulboei. IJMUIDEN. Een soort kruistocht tegen de tendens tot sociale, maatschappelijke en geestelijke isolatie van grote aantallen Surinaamse jong volwassenen in de Randstad Hol land: dat wil de „Pak Fan Show” zijn, die zaterdagavond door het Surinaams vormingstheater Bakuba wordt opgevoerd in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat. In de Raad van Overleg van Nieuw bouw heeft lange tijd sterke onderlinge ontsnappen wanneer hij een vrouw vindt, met wie hij aan een nieuwe toekomst kan gaan bouwen. Want thuis moeten ze hem niet meer en bij de familie is hij, sinds oom zijn gouden horloge mist, ook niet meer welkom. Bakuba's „anti-isolatie projekt” is een spektakel met muziek, zang, dans, pantomime en toneel, waaraan wordt meegewerkt door de Solat Black Straight Music Combination. Kaarten voor de voorstelling van de „Pak Fan Show”, die om 20.30 uur begint, zijn verkrijgbaar bij het bureau van de Velser Gemeenschap en zaterdag vanaf 14 uur aan de kassa van het Witte Tejater. uur tur ndheid te zijn /an de cabine, id) >ier van ren een ti geëist de Ne- Namens het landelijk federatiebestuur was gisteravond F. Rocco, districtsbe- stuurder van het NW-Amsterdam aanwe zig. Hij sprak van een heuglijke samen komst en wees erop dat Velsen de zesde plaats is in Noord-Holland waar een FNV- orgaan is gesticht. Daarmee behoort Vel sen nog net tot de kopgroep want er moe ten in deze provincie in totaal twintig afde lingen worden gevormd. Rocco sprak de verwachting uit dat de federatie op landelijk niveau in 1982 zal opgaan in een totale fusie. Hij betreurde het dat het CNV daarin niet zal participe ren. „Want hoe groter de vuist is van de vakbeweging, hoe beter. Immers, er zal hard gevochten moeten worden tegen de aanslag die dreigt op onze verworvenhe- den”, aldus Rocco. Hij merkte op dat doelend op de kabinetsplannen de FNV ook in Velsen 'haar plaatsen moet opeisen in allerlei maatschappelijke overlegorganen, zelfs als dat ten koste gaat van de inbreng van de kleinere belangengroepen. „Dat klinkt erg hard, maar men moet niet vergeten dat wij verreweg de grootste organisatie zijn”, zo liet Rocco weten. De nieuwe vice-voorzitter van het plaat selijke federatiebestuur, C. M. Pel, herin- In de brief staat letterlijk dat „van verdere uitbreidingsmogelijkheden zoals (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij Hoogovens in IJ- muiden wordt een begeleidingscommis sie gevormd die zich zai bezighouden met de reorganisatie van de afdeling Nieuwbouw. De leden van de Raad van Overleg van deze afdeling zijn hiermee, op voorstel van de Ondernemingsraad, in principe akkoord gegaan. De directie van Hoogovens verzet zich echter hevig tegen deze gang van zaken omdat zij vreest dat bepaalde ovérheidssubsidies, die in het vooruitzicht zijn gesteld, nu gevaar lopen. bijvoorbeeld neergelegd in een denkmo del waarbij de produktiecapaciteit in de jaren tachtig van circa acht miljoen ton tot elf miljoen ton ruwstaal per jaar zou toenemen, thans wordt afgezien”. Zoals bekend heeft de Gemengde ambtelijke werkgroep Onderzoek Uitbreidingsmoge lijkheden Hoogovens IJmuiden in januari 1976 positief geadviseerd aan de regering over de uitbreidingsplannen. In een toelichting stelt drs. Hooglandt dat Hoogovens zich bevindt in de meest ingrijpende en langdurige staalcrisis sinds de Tweede Wereldoorlog. Deze situatie duurt al vier jaar en treft ook de meeste andere staalproducenten in de Europese Gemeenschap. „De periode van snelle groei in de geïndustrahseerde landen in de jaren vijftig en zestig heeft plaats gemaakt voor een gematigder ontwikkeling. In het bijzonder als gevolg van de oliecrisis in 1973 bleef de economische groei en de toegezegde subsidies. Dit is het gevolg van een der uitgangspunten van deze begeleidingscommissie, namelijk dat zo nodig gebruik zal worden gemaakt van de structuur die is gekozen voor de uit voering van het sociaal plan. Dit uitgang spunt zou kunnen betekenen dat in Den Haag en Brussel wordt afgezien van fi nanciële ondersteuning. Dit was ook de reden waarom ir. G. Wilmink, directeur personeelszaken van Hoogovens, in de vergadering van de ondernemingsraad van 27 september als enige tegen de begeleidingscommissie stemde. De vragen die door het wijkcomité schriftelijk zijn ingediend bij het gemeentebestuur hebben voor een belangrijk deel betrekking op reeds jarenlang bestaande situaties waarover men nog steeds geen duidelijkheid heeft verkregen. Ook wordt antwoord verwacht op meer actuele zaken. Met name de recente ontwikkelingen met betrekking tot renovatie, het kraken van woningen, het functioneren van de Stisa en de contacten van de wijk met de gemeentelijke instanties zal aan de orde komen. IJMUIDEN. Woensdagavond ontvangt het Wijkcomité Oud-IJmuiden het college van burgemeester en wethouders in buurthuis De Brulbloei. Zoals afgesproken in een soortgelijke bijeenkomst op 4 oktober zal het college uitvoerig ingaan op een aantal critische vragen uit de wijk. verdeeldheid geheerst over de wijze waarop de reorganisatie zou moeten worden begeleid. Geruime tijd heeft men geaarzeld met de instelling van een speci ale commissie omdat de directie onvol doende zou hebben aangegeven wat de doelstelling is van de reorganisatie. Som mige leden wilden zelfs op geen enkele wijze medewerking verlenen. De Raad bestaat momenteel uit tien leden, onder voorzitterschap van ir. J. Montauban van Swijndregt, hoofd van'de sector Nieuw bouw. Over de samenstelling van de begelei dingscommissie is nog geen besluit geno men. Verwacht wordt dat chef Montau ban van Swijndregt de leiding zal krij gen. Voorts zullen vertegenwoordigd zijn twee of drie leden van de Ondernemings- ter aantal werknemers bij het staalbedrijf werkzaam was, dan eigenlijk strikt nodig was voor de feitelijke produktie. „Hier door dient het, in het verleden op een verdere groeisituatie opgebouwde, perso neelsbestand aangepast te worden aan de gewijzigde omstandigheden”, aldus Hoog landt, die eraan herinnert dat de voorne mens hiertoe in september 1977 bekend zijn gemaakt. Eind maart 1978 zijn de plannen om het aantal werknemers dras tisch te verminderen, door de Onderne mingsraad verworpen. Hooglandt merkt hierover op dat het directie-besluit is geno men „mede gelet op het advies van de Ondernemingsraad en de uitvoerige dis cussies met deze raad en de vakbonden”. Uit het schrijven aan de minister valt op te maken dat het aantal personeelsleden in de zogenoemde ondersteunende afdelin gen nog moet dalen met circa 1200 man in de periode tot eind 1979. raad, leden van de Raad van Overleg die niet persoonlijk betrokken zijn bij de reorganisatie en enige stafmedewerkers van Hoogovens. De commissie zal wor den bijgestaan door adviseurs van de bedrijfsgeneeskundige dienst, het maat schappelijk werk, de psychologische dienst en loopbaanbeheer. Districts bestuurder H. Krul van de In dustriebond NW stemt in met de vor ming van een begeleidingscommissie voor Nieuwbouw. Hij meent dat de ver anderingen bij deze afdeling zo ingrij pend zijn, dat deze een bijzondere aan pak verdienen. In een circulaire die on der het personeel is verspreid, consta teert de Industriebond dat de uitvoering van de reorganisatie nogal wat beroering heeft gewekt. „De door de leiding opges telde plannen zien er niet rooskleurig uit. zeker niet voor de lager betaalden”, al dus de bond. VELSEN. In de raadsvergadering van komende donderdag zal het college antwoord geven op vragen van het CPN- raadslid Th. Kruisman, inzake het onbe woonbaar maken van het pand Krüger straat 96. De vragen zijn aan de agenda van de raadsvergadering toegevoegd. De heer Kruisman wil weten of het colle ge op de hoogte was van het slopen van de binnenkant van het perceel. Zo ja, aldus de heer Kruisman, waarom heeft wethouder K. W. Bijl tegenover het wijkcomité laten weten dat hij nergens van wist. Voorts wordt gevraagd of het gemeentebestuur van plan is het pand aan de Krügerstraat te slopen en zoja, waarom daarover geen overleg is gepleegd met het wijkcomité. Als andere mogelijkheid, zo wordt in de volgende vraag aangegeven, is dat de wo ning is aangemerkt voor renovatie en in dat geval zal renovatie na de binnen aan gebrachte beschadiging aanzienlijk duur der zijn of wellicht zelfs onmogelijk wor den. Naast het beantwoorden van deze vra gen staat een verzoekschrift eveneens als toegevoegd punt op de agenda. Dit verzoek is van de Santpoorter de heer H. Haan aan de Hagelinger, die de problematiek rond zijn bedrijf onder de aandacht van de commissie voor de beroepschriften en de verzoekschriften wil brengen. De raadsvergadering begint donderdag om half acht en is openbaar. VELSEN. De gemeenteraadscommis sie voor de bedrijven is gisteravond ak koord gegaan met het voorstel de waterta rieven voor het dienstjaar met circa vijf percent te verhogen. De verhoging wordt noodzakelijk geacht om tot een kostendek kende exploitatie te komen, eventuele te korten kunnen niet uit enige reserve ge dekt worden. De in het voorstel naar voren gebrachte tarieven zijn nu 1,14 per kubieke meter voor huishoudelijk gebruik beneden de 180 kubieke meter per jaar en voor indus trieel en overig niet huishoudelijk gebruik (was ƒ1,08) en ƒ1,34 per kubieke meter voor huishoudelijk gebruik boven de 180 kubieke meter per jaar. Ook het geldende vastrecht voor het grote, niet huishoudelij ke gebruik wordt volgens het voorstel met vijf percent verhoogd. Aangezien de voorgestelde verhoging de door de regering gestelde norm van 3,5 percent in het kader van de inflatiebestrij- ding overtreft, wordt de minister van eco nomische zaken verzocht de voor de ta riefsverhoging vereiste ontheffing te verle nen. htbank en, een ing tot iet niet oor een ndanks botsing E-trein Agt be- nogelij- mbargo Krul distantieert zich van de methode waarop de wijzigingen worden doorge voerd. Hij is van oordeel dat een objectie ve aanwijzingsprocedure - waarbij wordt bepaald welke personen overtollig zijn - onmogelijk is, nu er reeds een zoge noemd stoelenplan is gemaakt. „Als je het aantal stoelen en de daarbij behoren de functies weet, is het natuurlijk een koud kunstje om de namen van diegenen die deze stoelen gaan bezetten, in te vul len. En wanneer je dat doet, blijkt dat de „duurdere jongens” verzekerd zijn van een plekje. Zij blijven bij de reorganisa tie buiten schot”, aldus Krul. In verband met de ernst van de situatie bij Nieuwbouw hebben de bonden er bij de Hoogovens-directie op aangedrongen een aparte bespreking te wijden aan deze problematiek. Dit overleg tussen bonden en directie zal op dinsdagmiddag 24 okto ber worden gevoerd. Zoals bekend werken er bij Nieuw bouw op dit ogenblijk nog ongeveer 500 man. Dit aantal moet tenslotte worden teruggebracht tot 400 man. ■ir Drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Raad van Bestuur van Estel. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 59 kisten kabeljauw; 2771 kisten koolvis; 75 kisten schelvis; 58 kisten wijting; 4 kisten schol; 17 kisten schar; 64 kisten makreel en 74 kisten diver sen. PRIJZEN IN GULDENS: Per 40 kg.: hammen met kop 184-130; leng 114-82; lommen 106-102; blanke kool vis drie 85; kabeljauw één en twee 94; kabeljauw drie 134-100; kabeljauw vier 124-90; kabeljauw vijf 100-50; koolvis één 81-78; koolvis twee 85-78; koolvis drie 76-67; koolvis vier 60-52; schol drie 134; schol vier 114; schelvis één 144-108; schel vis twee 112-96; schelvis drie 114-78; schel vis vier 96-65; wijting drie 67-48; makreel één 46; makreel twee 35-22; schar 90-55; bot 24; poontjes 50-45. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 123 90.500,-; KW 141 ƒ64.200,-; KW 15 23.700,-; UK 78 650,-; UK 159 2400,- VD 19 ƒ4900,-. I VELSEN. Voor de derde achtereenvolgen de maal wordt zaterdag 4 november in het ge bouw De Schouw in Velsen-Noord de jaarlijkse zendingsdag voor het IJmond-gebied gehouden. Het thema is „Over kerk en over wereld, over veraf en over dichtbij”. De besprekingen van dit onderwerp zullen in vier secties plaats hebben. In de eerste sectie wordt de vraag behandeld in hoeverre een kerk dan wel een basisgemeente missionair is. De christelijke middelbare school komt met dezelf de vraagstelling aan de orde in sectie 2. Vanuit kerken in Afrika, Azië en Latijns Amerika wil men in de derde sectie de kerken van Nederland een spiegel voorhouden. „De medische zending in vernieuwing” wordt besproken in sectie 4. De zendingsdag die om half tien begint en tot vier uur duurt wordt besloten met een liturgi sche viering. Hieraan wordt meegewerkt door het koor van de Kritische Gemeente IJmond. Om het mogelijk te maken met het gehele gezin aan de zendingsdag mee te doen wordt er een kleutercréche ingericht. De „Pak Fan Show” handelt over een jonge Surinamer, die z'n dromen over werken en een kamer in rook heeft zien opgaan en dieyalleen nog maar aan de wanhoop en heroïne denkt te kunnen Bovendien heeft een officiële begelei dingscommissie nogal verregaande be voegdheden, die zijn vastgesteld in het handbereik Arbeidsregelingen van Hoogovens. De commissie heeft tot taak de werknemers die betrokken zijn bij de reorganisatie te begeleiden bij herplaat sing, omscholing of afvloeiing. Met deze regeling krijgen personeelsleden van Nieuwbouw een voorkeursrecht bij de vervulling van interne vacatures. De directie poogt de instelling van de commissie nog steeds te verhinderen. Zij is bang haar greep op de uitvoering van de reorganisatie te verhezen. Ook zouden de rijksoverheid en het dagelijks bestuur van de EEG dreigen met intrekking van seltrein op het botsing idt. Bij ensen - kenhui- ige me- vondin- ras zeer nerde eraan dat de twee bonden NW en NKV al enige tijd in FNV-verband opere ren. Zo voerde men gezamenlijk actie vóór de bebouwing van de Velserbroekpolder en werd er een unaniem standpunt ingeno men inzake de Voorhaven. „Ook in het overleg met verschillende instanties, zoals bijvoorbeeld het gemeentebestuur van Velsen, hebben wij ons al als FNV gepre senteerd. Deze incidentele samenwerking heeft de onderlinge band verstevigd en de aanvankelijk nog wat „losse verkering” tot een hechtere relatie doen uitgroeien”. Hij sprak de hoop uit dat zijn collega- bestuurders in de noordelijke IJmond er eveneens in zullen slagen binnenkort te komen tot een FNV-orgaan. „De gunstige ontwikkeling bij ons is wellicht een stimu lans voor onze vrienden aan de andere kant van het kanaal”, aldus Pel. Het NKV-bestuurslid F. van Sikkelerus, die tot voorzitter van de afdeling IJmond- Zuid werd benoemd, kondigde aan bin nenkort een werkplan voor het bestuur te zullen opstellen. Voor een periode van twee jaar werden verder nog gekozen J. J. Krijnen, P. van Vuuren, J. Luster en R. Slopsnia, allen uit de gelederen van het NVV en P. van Amersfoort, W. Portegijs, J. Stoop en A. Koek, allen namens het NKV. toekomstige verwachtingen daaromtrent aanzienlijk beneden de oorspronkelijke schattingen”, aldus Hooglandt. De topman van Estel schrijft verder dat dit negatieve effect nóg werd versterkt door verzadigingsverschijnselen in be paalde belangrijke staalverwerkende sec toren. „Deze blijvende veranderingen in de afzetvoorwaarden van de staalindustrie hebben geleid tot een aanzienlijke onder bezetting van de aanwezige produktieca paciteit. De planning van Hoogovens was gebaseerd op de aanvankelijke verwach tingen omtrent het toekomstige staalver- bruik en de ralatief gunstige concurrentie positie”. Benadrukt wordt dat deze factoren ertoe hebben geleid dat Hoogovens in de afgelo pen vijftien jaar uitbreidingen heeft door gevoerd. Dit op uitbreiding gerichte beleid had onder meer tot gevolg dat uit economi sche en technische overwegingen een gro- IJMUIDEN. Tijdens een bijeenkomst met kaderleden van de NVV-afdeling IJmuiden en de NKV-Centrale Velsen is gisteravond de afdeling IJmond-Zuid van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) opgericht. Aan de totstandkoming van de afdeling is een lange periode van voorbereiding voorafgegaan. Het laatste jaar trad reeds een interim-bestuur op, waardoor de federatievorming een geleidelijk karakter heeft gekregen. De nieuwe afdeling IJmond-Zuid telt circa 5000 leden. De kinderboekenweek wordt deze week in Velsen op verschillende manieren gevierd. De Jeugdbibliotheek heeft dit jaar in samenwerking met de buurthuizen enige activiteiten uitgezet, waarvan het maken van kijkdozen en dia's de hoofdmoot vormden. In de Velsense buurthuizen hebben de kinderen aan deze bezigheden deelgenomen. Met het thema Stad en Land, het thema van de kinderboekenweek, zijn zij aan het wérk gegaan. Een groots feest staat echter nog te wachten. Donderdagmiddag namelijk wordt de kinderboekenweek afgesloten met een feest (waaraan een boekenruilbeurs is gekop peld) dat wordt bezocht de door schrijfster van het boek dat door de Velsense kinderjury als winnaar is aangewezen. „De Kneukels van de Makkeheide" van Monique Thijssen. Zij zal met de kinderen die in Velsen de jury hebben gevormd, kennis maken. Daarna zal zijn uit handen van een van de bibliothecaressen de Velsense prijs in ontvangst nemen. Nadat dinsdagmiddag in buurthuis De Spil kijkdozen werden gemaakt (foto), waren vanmorgen de kinderen in buurthuis de Brulboei aan de beurt. Donderdag morgen worden in het bibliotheekfiliaal Santpoort de scharen, kleurtjes en papier ter hand genomen. Het slotfeest met de boekenruilbeurs in De Spil begint donderdagmiddag om half twee.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5