Eind januari verkiezingen 8 Beslissing zaak-Agee over 6 weken KLM-toestel landt na bommelding Kort geding tegen kraker Plaatsvervanger Tito benoemd vanderpol 3ó s! vandaag: Kees Verwey Denkende minister herweet het woord is aan... airconditioning..? „DE DAMIAATJES!||p In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van gehele of gedeeltelijke inboedels onder aantrekkelijke voorwaar den. Motie-Ria Beckers (PPR) aanvaard Keuze tussen kogel of stembus’' agenda pagina 5 IG Begroting En verder Af en toe zon ■m J VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 298 ger 1 d zj Veilinghuis 1 (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. België krijgt een regering die slechts een maand in functie zal blijven. Premier wordt Paul vanden Boeynants, de afgetre den minister van Defensie die door koning Boudewijn vorige week met de kabinetsformatie was belast. Eind januari worden algemene verkie zingen gehouden. Dr. J. D. Bierens de Haan: X 3r pagina's I Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst17 Radio en televisie/Strips.... 21 Economie27 Beurs26 Sport31,33 Amsterdam11 Puzzel25 Modejournaal25 Weg en wiel25 Filmpagina19 IJmuider Courant België heeft voor maand regering RIA BECKERS i. (ADVERTENTIE) PAUL VANDEN BOEYNANTS llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 708 of Zie de plaatselijke pagina’s. Smith vraagt VS (ADVERTENTIE) opnieuw om hulp Minister Ginjaar (Milieuzaken) die sinds de aanvang van zijn ministerschap nog niet veel praktische resultaten op het ge bied van de milieuzirvering heeft kunnen bereiken, is tijdens een congres over mi lieuzorg in Utrecht met een idee gekomen. Dat is op zichzelf wel verheugend, want Dit is vannacht overeengekomen door de voorzitters van de zes coalitiepartijen uit de vorige week afgetreden bewinds- ploeg van premier Leo Tindemans. De premier, die na een spectaculair incident in het parlement het ontslag van zijn rege ring indiende, is de enige bewindsman die niet terugkeert. Na een maand zal het overgangskabinet- Vanden Boeynants de Senaat en Kamer van Afgevaardigden ontbinden. Veertig dagen daarna moeten algemene verkiezin gen worden gehouden. Eind januari zullen de Belgen, twee jaar na de vorige verkie- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Mocht de staatssecre taris van justitie een verblijfsvergunning weigeren aan de Amerikaanse oud-CIA- employé Philip Agee?”. Op deze vraag zal de Raad van State over zes weken een antwoord moeten geven. Over de Rhodesische aanvallen op het grondgebied van Zambia en Mozambique zei Smith, dat hij hierover van tevoren niet was ingelicht, maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat de acties van de afgelo pen dagen zijn volle instemming hebben* „Aangezien de terroristen voortgaan met te proberen een land te ondermijnen dat deel uitmaakt van de vrije wereld en zij door de Russen worden aangezet, hoop ik dat wij iedere dag grotere en betere aan vallen doen totdat daaraan een einde komt”, zo zei Smith. De Rhodesische premier sprak er zijn verbazing over uit, dat president Carter van de VS zijn plannen tegen „marxisti sche terroristen die dagelijks vrouwen en kinderen vermoorden” niet steunt. Vol gens Smith komt de keus van de VS neer op die tussen „de kogel of de stembus”. Vandaag hebben Smith en de overige leden van het overgangsbewind in Rhode- sië, bisschop Moezorewa, stamhoofd Chi- rau en dominee Sithole, een gesprek gehad op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington met zowel Amerikaanse als Britse autoriteiten. De Thaise veiligheidsdienst heeft daar na het toestel doorzocht maar geen explo- sieven gevonden. Het KLM-vliegtuig zette vervolgens de tocht, richting Filippijnen, voort met een vertraging van twee uur. Een woordvoerder van de KLM deelde vanmorgen mee, dat het kantoor in Athene telefonisch was meegedeeld, dat zich aan boord van het betreffende vliegtuig een bom bevond. eerste een politieke beslissing nodig is van de Amerikaanse president en dat ten twee de voor die beslissing de NAVO-partners zullen worden geraadpleegd. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken, die op het moment in Tokio vertoeft, blijkt overigens heel wat bezorg der te zijn over de ontwikkelingen rond de N-bom dan zijn minister-president. Vol gens Van der Klaauw houdt Carter nog steeds de optie open om de bom te gaan produceren. Ten aanzien van het inbren gen van een neutronenelement in bestaan de atoomkoppen sprak hij van een „zorg wekkende situatie”. Het debat in de Tweede Kamer liep vannacht uit op een scherp conflict tussen de fracties van CDA en PvdA. Zie verder pagina 4) Hij zal zijn functie voor een jaar bekle den. De Joegoslavische president legde eerder de zorg voor de dagelijkse rege ringszaken in handen van het presidium, waarvan de negen leden bij toerbeurt elk jaar het vice-presidentsschap vervullen. Het laatste raadsel voor de mens is hijzelf. De financiële positie van de gemeen te Beverwijk is lang niet slecht. Er is vrij veel geld voor nieuwe activiteiten en uitbreiding van bestaande activiteiten. Van de burgers vraagt het college ruim zeven ton meer aan plaatselijke belas tingen. De Tweede Kamer zal tot in de details op de hoogte worden gebracht van de feitelijke gang van zaken gedurende de laatste dagen die voorafgingen aan de uitlevering van de RAF-leden Folkerts, Wackernagel en Schneider. Zie pagina 2 Vannacht nog plaatselijk regen, mor gen enkel zonnige perioden en hier en daar een bui. Tot matig afnemende noordwestelijke wind. Minimumtempe raturen ongeveer 7 graden. Maximum temperaturen rond 12 graden. Uto sle ie, Geopend: vrijdag, zaterdag, zondag van 20.45 - 04.00. Unieke video-disco presentatie d.m.v. 2 kleuren t.v.'s. KI. Houtstraat 106 Haarlem tel. 023-317762 De aangekondigde gedeeltelijke te rugtrekking van Syrische troepen uit verscheidene strategische delen van Beiroet gaat niet van een leien dakje. Zie pagina 3 BANGKOK (UPI). Na een telefoni sche bommelding heeft een KLM-vlieg tuig met 119 mensen aan boord, vanmor gen een tussenlanding gemaakt in de hoofdstad van Thailand, Bangkok. I (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De krakers van het voormalige hotel Aquarius aan het Ke- naupark in Haarlem hebben niet inge stemd met een schikkingsvoorstel van eigenaar Jonk-De Rooij B.V. De firma stelde voor een huurcontractje tot 5 no vember af te sluiten, waarna de groep jongeren vrijwillig het pand zou moeten verlaten. Door het niet ingaan van de krakers op dit voorstel diende vanochtend voor de Haarlemse rechtbank een kort geding, aangespannen door de eigenaar. Formeel juridisch, zo bleek ter zitting, hebben de krakers weinig kans om in het pand te kunnen blijven. Een door Jonk-De Rooij aangevraagde verbouwvergunning voor het pand, kan niet worden geweigerd. De enige mogelijkheid die de jongeren nog rest, is positief resultaat van de onderhan- delingen die de gemeente Haarlem met de eigenaar is begonnen over aankoop van het pand, met het doel het. te verbouwen ten behoeve van kleine huishoudens. (Zie verder de stadspagina’s) BELGRADO (AP). De 86-jarige Joe goslavische president Tito heeft gisteren een plaatsvervanger aangewezen die voor hem de dagelijkse aangelegenheden met betrekking tot het partij-apparaat moet behandelen. Tito’s plaatsvervanger is Branko Mikulic, lid van het partijpresidi- um. bl<H*rnvn<l.i.ils<*w<*g 27.'» ovciwtii .Irl (02 l) ?.r»‘14’M Bar-dancing-discotheek tAlcuün (Van onze redactie, binnenland) DEN HAAG. Het kabinet zal aan de Amerikaanse regering overbrengen dat de Tweede Kamer het besluit van president Carter, om enkele elementen van de neutronenbom in produktie te nemen, betreurt. Een motie van deze strekking van het PPR-Kamerlid Ria Beckers, initiatiefneemster tot een spoeddebat over de N-bom, werd vanmorgen vroeg na elf uur debatteren door de Kamer aanvaard. Het regeringsblok stemde verdeeld over deze motie. Het overgrote deel van de CDA-fractie was voor, de WD tegen. Daarnaast stemden ook de fracties van SGP. GPV en de drie CDA-Kamerleden Wisselink, Van Dijk en Van Muiden tegen de motie van Ria Beckers. Aanleiding voor het debat was de beslis sing van de Amerikaanse president van afgelopen woensdag om enkele wapenon- derdelen te gaan produceren, die kunnen worden gebruikt bij de vervaardiging van de N-bom. CDA en de oppositie meenden dat door Carters stap de produktie van het neutronenwapen daadwerkelijk naderbij is gekomen, maar de ministers Van Agt en Scholten van Defensie ontkenden dat. Premier Van Agt onderstreepte dat voor de definitieve produktie van het wapen ten De Kamerleden v.l.n.r.: Van Weezel, Van der Stoel, Frinking, Beumer, Bremer, Aantjes en Brinkhorst in gesprek tijdens het spoeddebat gisteravond over de neu tronenbom. Voor het eerst zullen alle grote atelier- stukken van de Haarlemse schilder Kees Verwey op een expositie bijeen worden gebracht. Dat gaat halverwege de volgende maand gebeuren in het Stedelijk Museum in Amsterdam dat Verwey daarmee sinds bijna een kwart eeuw weer een tentoonstelling biedt. Kees Verwey begon in 1971 met het eerste grote doek waarin hij de totaliteit van zijn atelier aan het Spaame trachtte vorm te geven. Drie jaar later waren er al acht doeken gereed toen het onder werp Verwey zo begon te fascineren dat hij voortdurend meer begon te schilde ren. Nog pas onlangs legde hij de laat ste hand aan het twintigste en voorlopig laatste doek waarin het atelier centraal staat. Op een onzer kunstpagina’s bieden we de lezer een exclusieve „voorbe- zichtiging" van deze tentoonstelling die nog eens zal worden aangevuld met twee bloemstillevens (de bekende „Nocturnes en voorstudies voor de atelierstukken. Kees Verwey vertelt in een interview voorts een aantal be weegredenen die hem tot het maken van een dergelijke schilderserie heeft gebracht. WASHINGTON (AP). Zichzelf af schilderen als een voorvechter van de westerse parlementaire democratie, heeft de Rhodesische premier Ian Smith giste ren in Washington opnieuw een beroep gedaan op de Verenigde Staten, hem te steunen in zijn strijd tegen zoals hij noem de „marxistisch geïnspireerde en door Cu banen opgeleide terroristen”. Ook bemiddeling bij taxaties en gehele inboedel-opruimingen. SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) Kritiek Kamer op N-bom naar Carter de overheidszorg voor het behoud en de zuivering van het milieu is nog betrekke lijk nieuw en heeft een grote behoefte aan nieuwe denkbeelden. Ten aanzien van de vervuiling en verslechtering van de na tuurlijke levensomstandigheden in ons land is na de alarmkreten uit de buiten- politieke en particuliere samenleving nog weinig door directe overheidsbemoeiing ten gunste veranderd. Nog dagelijks gaat er aan de lopende band van alles mis en iedere dag neemt de afbraak van het goede levensmilieu onherstelbaar toe. Op secun daire gebieden is wel wat bereikt, vooral aan metingen en klachtenregistratie, maar de consequente aanpak van de gebreken die door deze metingen en klachten wor den ontdekt is nauwelijks van de grond gekomen. Dringend behoefte dus aan goede, ingrij pende maatregelen voortspruitend uit vi sueel denkwerk. De minister wordt geacht dat denkwerk te verrichten en te stimule ren. Het idee van minister Ginjaar dat in Utrecht werd prijsgegeven deed echter wat magertjes en waterig aan. Boetes voor geconstateerde daden van vervuiling (de minister noemde het voor beeld van een autoasbakje dat op straat wordt geleegd) zouden politiewerk moeten zijn. De politie, die vrijwel machteloos staat tegenover de vloed van overtredin gen op de weg van veel kwalijker allure dan as weggooien, heeft daar natuurlijk geen tijd en geen manschappen voor. Bo vendien, vervuiling van het milieu op veel groter schaal dan wat een eenzame burger kan doen, namelijk door het industriële uitstotingsapparaat, is een levensgroot probleem dat nog nauwelijks afdoende is onderzocht en aangepakt. Het klinkt trouwens bijzonder kinder achtig als een minister verstrooide as als een serieuze milieuvervuiler aanmerkt. As is een natuurprodukt, evenals vuur en hout tot de natuur behorend. In primitieve landen worden gronden vruchtbaar ge maakt door de bebossing te verbranden, de as wordt mest. Wat het water-idee van de minister be treft: hij wil zuinige drinkwaterverbrui- kers belonen en slordige misbruikers be- I straffen met hogere tarieven. Hij gaat 1 daarbij vrolijk voorbij aan de in zwang gekomen bestuurderstaktiek om het drinkwatertarief te hanteren als een van de middelen om begrotingstekorten bij te spijkeren. Zuinige gebruikers krijgen dan van minister Ginjaar een lager tarief, maar van hun leverancier via de lagere bestuursorganen een telkens verhoogd ta rief. En hoe moet de minister zijn beloning nuanceren in verband met de variabele behoeften van kleine en grotere gezinnen? Hij wil immers de verspilling beboeten. Is een gezin met acht kinderen spilziek om dat het meer water verbruikt? En is een tuinbezitter spilziek omdat hij de natuur laaft? Helaas, er zal weer op betere ideeën moeten worden gewacht. ring tot gevolg heeft dat het nieuwe parle ment de grondwet zal mogen wijzigen. In verband met de hervorming van de Belgi sche staat, onder andere door vorming van drie gewesten (Vlaanderen,Wallonië en Brussel) moet de huidige grondwet wor den aangepast. Het kabinet-Tindemans struikelde vori ge week na 16 maanden regeren over de staatshervorming. Er waren diepgaande meningsverschillen gerezen tussen ener zijds de Vlaamse christen-democratische CVP, waartoe Tindemans behoort, en an derzijds de Franstalige socialisten, chris- ten-democraten en het Brusselse FDF. Een lijmpoging van formateur Vanden Boeynants, een christen-democraat, mis lukte. De CVP wilde verkiezingen, die de partij waarschijnlijk succes zullen opleve ren ten nadele van de Vlaamse Volksunie. Tindemans, die bij de laatste verkiezingen een groot persoonlijk succes boekte, kan zingen, dus opnieuw naar de stembus zich nu in alle rust op de stembusslag gaan. voorbereiden. De belangrijkste taak van de overgangs- regering wordt het voorbereiden van een verklaring, die na parlementaire goedkeu- Agee kwam vorig jaar juni ons land binnen om hier te werken aan een tweede boek over de praktijken van de Ameri kaanse geheime dienst CIA. In dit boek, dat inmiddels in de Verenigde Staten al weer aan een tweede druk toe is, worden onder meer namen genoemd van geheime agenten in verschillende landen. Toen de Amerikaan, die tijdelijk in het Westduitse Hamburg woont in afwachting van een beslissing op zijn verzoek om in de Bondsrepubliek te mogen blijven, in Ne derland kwam, mocht hij daar drie maan den blijven. In september vorig jaar be sloot de toenmalige staatssecretaris mr. Zeevalking dat Agee ons land uit moest omdat hij zich niet gehouden had aan de voorschriften van de Vreemdelingenwet. Namens de staatssecretaris legde lands advocaat mr. M. J. van Emde Boas de Raad van State nog eens uit dat Agee het voornemen had namen van CIA-agenten te publiceren. „Daaruit heeft de regering haar conclusies getrokken”. De zaak-Agee kwam op 24 januari in een nieuwe fase toen staatssecretaris mevrouw Haars een nieuwe beschikking gaf op een verzoek van Agee’s advocaat mr. W. van Benne- kom om herziening van het eerste besluit. Ook deze beschikking was echter negatief voor de Amerikaan, die half maart ons land verliet. Volgens Agee’s raadsman de Ameri kaan was zelf niet verschenen omdat hij bang was na verblijf in Nederland niet meer naar West-Duitsland terug te kunnen zijn er bij zijn cliënt verwachtingen gewekt dat hij voor langere tijd in ons land zou mogen blijven. De landsadvocaat ont- ^<llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I kende dit-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1