Blijvende schade door lawaai ij Man-Vrouw-Maatschappij 1 J I I HET TWEEDE LUSTRUM VAN EEN „DUWCLUB ik door Leens Macaré door Kees Tops Begin Resultaten Man in MVM Rust Werktijdverkorting w AX #4 --$» AV i „Tien jaar na de oprichting is Man-Vrouw-Maatschappij de enige niet-politiek gebonden club die zich nog kritisch met het overheidsbe leid bezig wil houden. We zijn nog altijd een actiegroep en dat vind ik prima. Een duwclub. Het betekent niet dat je wilde dingen moet roepen, maar wel dat je moet zorgen dat de dingen voor elkaar komen. Want tussen de mooie idealen van feministische hulpverlening en de mooie toekomst moet wel een duidelijke, concrete lijn lopen. En die loopt nu eenmaal via de politiek „Tien jaar geleden was de algemene gedachte dat de emancipatie voltooid was. Zo van: nog even de gelijke beloning, hier en daar een wetje, en dan zijn we er. De praktijk van nu is dat een organisatie als MVM nog jaren denkwerk voor de boeg heeft. Hoe zit het allemaal in elkaar, en vervolgens: hoe verander je het? Daarbij gaat het er niet alleen om dat het beleid wordt veranderd, maar dat ook het spel verandert. Vechten voor een doel is positief. Maar negatief als het samengaat met het in de mannenwereld zo gebruikelijke beentjelich- ten”. Lawaai heeft een ongunstige invloed op de ademhaling en de bloedsomloop. Dit is vast komen te staan na een onderzoek dat het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezond- heidstechniek TNO heeft verricht. Als voor zichtige conclusie kan daaraan worden ver bonden, dat de kans groot is dat langdurige blootstelling aan (bijvoorbeeld verkeers-) lawaai leidt tot blijvende verslechtering van die lichamelijke functies. De rapportage over de experimenten is zojuist afgerond. Wij spraken met proefleider Ton Rövekamp. - Man-Vrouw-Maatschappij, de enigde nlet-poli- tiek gebonden club die zich met politiek bezig houdt, bestaat tien jaar. Het tweede lustrum wordt volgende maand in Utrecht gevierd met de discussie over een vijf-urlge werkdag. Met Joke Smit, wier functie binnen MVM het „aan elkaar praten van mensen,, vereist, bekeken we wat haar „duwctub” in die tien jaar heeft bereikt en hoe het nu verder moet Een verhaal over een kleine club met een grote uitstraling. -TM?" voor de boeg -■ •- F ■4* in dat e cht mot ouden Maar il voor d( iers opti itidervef ven wor n ouder ikatech* ken He naleerd. pad da t nieuw dat oni jding ui r nog eei i de leidèi j de Nij de Joi I nis zwei ozes me t hij zel volk vai ling vai 1 djn voo f s van nu aan naa oereikei omen e hun kail Dat lawaai invloed heeft op iemands gemoeds rust, is algemeen bekend. Een woning aan een druk kruispunt, ’s zomers de ramen open, de god ganse dag het kabaal van optrekkende (vracht)au- to’s, en tot overmaat van ramp een koppel gedres seerde gemeentewerklieden die een half dozijn gillende drilboren in het wegdek priemen - het is genoeg om krijsend tegen het plafond te vliegen. de weerstand van de bloeddoorstroming (tenge volge van vaatvernauwing) toenam met gemiddeld 1,2 percent (onder de ouderen met 2,2 percent, onder de jongeren met 0,8 percent). (Onder „de ouderen” wordt verstaan de vijf deelnemers in de leeftijdsgroep 45 tot 55 jaar, en de jongeren vallen in de groep van 18 tot 25 jaar). Volgens proefleider Rövekamp kunnen aan deze resultaten uit wetenschappelijk oogpunt nog geen concrete conclusies worden verbonden. „Maar”, zo zegt hij, „deze uitkomsten wijzen op een belasting van de lichamelijke gesteldheid. Wat precies de medische betekenis ervan is, moeten we nog uit zoeken in een werkgroep waarin ook artsen zitting hebben”. Ton Rövekamp: „We zoeken nu mensen die last hebben van hoofdpijn, die hartklachten hebben, of die veel geneesmiddelen gebruiken en die tevens in de buurt van lawaaibronnen wonen. Iemand die aan een drukke verkeersweg woont bijvoorbeeld, nemen we mee hier naar toe om te kijken hoe hij in het laboratorium reageert op die geluiden. Dat nieuwe onderzoek spitsen we meteen toe op ver keerslawaai, railverkeerslawaai en vliegtuigla waai”. Volgens Rövekamp lijken de opgesomde percen tages misschien klein, maar, voegt hij daaraan toe, „dit is nog maar een begin. Onze opzet is onder zoek te verrichten naar de beïnvloeding op langere termijn”. Om het onderzoek toe te spitsen, is de afdeling momenteel bezig met een vervolg-onder- zoek, waarvoor men probeert meer „gevoelige” proefpersonen op te sporen. De deelnemers aan het onderzoek waarvan de resultaten nu bekend zijn, behoefden aan geen andere voorwaarden te voldoen dan die van een goede gezondheid, een normaal gehoor en het niet gebruiken van medicijnen. Ieder van de experi menten was opgebouwd uit drie onderdelen: voor bereiding en gewenning, de eigenlijke geluids- De apparatuur die op de proefpersoon wordt aangebracht bestaat uit een oorlelklem (voor het meten van de hart slag), een bloeddrukmeter, een respirograaf (voor het meten van de ademhaling door de neus) en een serie ringelektroden om de onderarm (ter meting van de bloed doorstroming in de haarvaten). proef en de „afbouw”. Tijdens elk van die perio des werden metingen verricht. De eerste en de derde periode duurden een uur, en de „geluidsex- positie” twee uur. istus- soort kerk lit de reinig ?n om Mensen, die in de vorm van lichamelijke klach- ten last menen te hebben van lawaai, kunnen - mits ze daartoe bereid zijn - dienen als proefper soon voor het nieuwe onderzoek van IG-TNO. Men kan zich aanmelden bij Ton Rövekamp, via telefoonnummer (015) 56 93 30, toestel 2407 of 2408. tussen 75 en 80 decibel (dB), eenzelfde witte ruis tussen 90 en 95 dB, een wisselende witte ruis tussen 75 en 95 dB en verkeerslawaai van gemiddeld 73 dB. Uit die in totaal 76 experimenten bleek, dat tijdens de „toediening” van geluid de ademhaling gemiddeld 4,4 percent sneller verliep (voor de oudere deelnemers was dat per centage 4,7 voor de jongeren 3,9), de hartslag gemiddeld 4,9 percent sneller was (voor de ouderen zelfs 5,9 percent, voor de jonge ren 4,2 percent), en Om terug te komen op het 10-jarig bestaan van MVM: hoe zit het met die eerste M, de man binnen Man- Vrouw-Maatschappij? Je hoort wei nig van hem, toch is hij wel degelijk aanwezig (15 percent van het leden bestand wordt door mannen ge vormd). Een middag bladeren in de eerste vijf jaargangen van MVM- nieuws, het periodiek van de organi satie, levert de indruk op dat men destijds in grote eensgezindheid be gon te werken, maar dat zich in de loop van die eerste vijf jaren lang zaam maar zeker een verwijdering (om niet te zeggen een polarisatie) tussen mannen en vrouwen binnen MVM begon af te tekenen. Als een van de mensen-van-het-eerste-uur wil Joke Smit daar wel iets over zeggen. n, dat lechts ■turen n. Bij ekere mee- laarin voor in-de- oroberö -.g onlos le opvoe 1 meer) f ieden o f venshoi 1 net leve opstaal dat h( ?rnieuw n moete e schoc zo mal iele sfel lingen an. V« vol ohi nogelijl geven j inderei st kan i vroegf e mank liet blin s uitgeli toen zij daag. D toen zee ■ssen va verd va ode hel te vertó ■n als Tine I d be- isten- kerk uwen rk te turen de en zich lever et het cerk )- op- Het eerste uur was bestemd om de proefpersoon tot rust te laten komen. Hij nam plaats op een ligbank in de proefruimte en kon daar eventueel een blad of een boek lezen. Na verloop van een half macht en besluitvorming ziet ze de invoering van een vijfurige werkdag als een van de belangrijkste dingen die in de toekomst moeten worden gerealiseerd. Pas dan kunnen er mo gelijkheden komen voor vrouwen met kinderen die als gelijke in het arbeidsproces willen meedraaien, en voor een reële verdeling van het huishoudelijk werk tussen man en vrouw. De theorie is snel geformu leerd, in de praktijk zal het een lange weg worden. Joke Smit: „De tijd lijkt er nu rijp voor. Er moet toch worden herver deeld, met alle werkloosheid en met nog veel meer werklozen op komst. We moeten er nu keihard aan gaan Dat lawaai invloed heeft op iemands lichamelij ke gesteldheid, is slechts ten dele bekend. In de loop der jaren is weliswaar een groot aantal labo ratoriumproeven genomen waaruit die invloed bleek, maar de tijd gedurende welke de proefper sonen aan lawaai werden blootgesteld, was in al die gevallen beperkt tot maximaal enkele minuten. Het aldus „geëxposeerde” geluid werkte als een relatief korte prikkel, die alarmeringsreacties van lichamelijke functies tot gevolg had. Daarmee kon evenwel een eventuele bedreiging van de gezond heid niet worden aangetoond. Niettemin rechtvaardigden de resultaten van die experimenten de veronderstelling dat ook bij lang duriger blootstelling aan lawaai, van een lichame lijke belasting sprake zou zijn, en omdat op dat gebied vrijwel geen onderzoek was verricht, be sloot het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezond- heidstechniek-TNO een dergelijk experiment op het programma te nemen. Het resultaat, in het kort: Lawaai beïnvloedt bloedsomloop en ademha ling, en de kans is groot dat langdurige blootstel ling eraan leidt tot blijvende functieverslechterin- gen. Het onderzoek, verricht door ing. Ton Röve kamp met medewerking van Josephine Dijkes (beiden van de afdeling Geluid-Licht-Binnenkli- maat van IG-TNO), heeft precies drie jaar ge duurd. In totaal twaalf proefpersonen werden onderworpen aan vier soorten van geluid: een constante witte rujs (het geluid dat men kent van de televisie wanneer de uitzendingen zijn gestopt) eer hui kunnei i van dt verbapl f these ol I' het pro •ünderet ich druil 1 ergeni p, ie groot tot acht ders eéi genera hlerare, t er niet: 1 ■houder, woestiji s belofte beloften ter geel i lui of ti j nde ma, want il weg, dt i: één Nog jaren denkwerk op „het spel van afgaan en laten afgaan, dat de politieke arena wordt genoemd, en waarin geen plaats en geen tijd is voor feministische activi teiten”. Ze heeft verscheidene ver helderende artikelen geschreven over feminisme, vrouwen in politiek en vakbeweging, scholing en vor ming voor vrouwen, gebundeld in boekjes als „De moeder van Marie kan méér” en „Hé zus, ze houen ons eronder”. De vraag wat er in de afgelopen tien jaar is verwezenlijkt van het MVM-ideaal (gelijke ontplooiings kansen, in de ruimste zin van het woord, voor vrouwen én mannen) ligt bij een jubileum als dit voor de hand. Vijf jaar geleden, bij de eerste lustrumviering, meende ze dat een dergelijke vraag het best te beant woorden is met een verwijzing naar de geschiedenis van de slavernij: er lag 100 jaar tussen het moment waarop men in verlichte kringen de slavernij als een mensonterende zaak begon te beschouwen, en het tijdstip waarop de werkelijke af schaffing van de slavernij op grote schaal kon beginnen. Een maat schappelijk systeem moest volledig worden omgevormd en daar is veel tijd voor nodig. Als de emancipatiebeweging in een soortgelijk perspectief wordt ge zien, kan het wel enige generaties duren voordat levenshoudingen en maatschappijstructuren zijn veranderd dat een i is ontstaan zoals die een beweging als MVM voor ogen staat. Joke Smit: „De doelstellingen van tien jaar geleden zijn als uitgans- punt nog onveranderd van kracht. Maar het veld is veel breder gewor den. Het uitgangspunt: vrouwen niet meer beoordelen op de hun toege dichte eigenschappen, het rolpa troon doorbreken, is veel meer de diepte ingaan. Men is gaan beseffen dat er veel meer nodig is dan gelijk- trekking van schooltijden, het in richten van schoolkantines, en soortgelijke zaken”. werken, anders worden er andere beslissingen genomen. Met een vrije vrijdagmiddag schieten we niets op. Een vijfurige werkdag opent de mo gelijkheden om het arbeidsproces zo in te richten dat mensen twee taken kunnen combineren: het grootbren gen van kinderen en het meedoen in de maatschappij. Eerlijk delen van binnen- en buitendienst, dat is de boodschap. En dan niet zo dat vrou wen toch weer geconcentreerd blij ven in de mindere sectoren van het arbeidsproces, en maatschappelijk geen macht bezitten”. In afwachting van de drastisch bekorte werkdag zouden er „over- bruggingsmaatregelen” nodig zijn waardoor vrouwen greep kunnen krijgen op het beleid. Ze wijst in dit verband op de dringende behoefte aan „verbindingslijnen” tussen vrouwen en overheidsbeleid, de noodzaak van het op grote schaal creëren van „emdncipatiebanen”, van waaruit regeringsplannen kun nen worden doorgelicht op emanci- patiegerichtheid, en voorstellen kunnen worden voorbereid. „Als het begrip emancipatie geen dode letter wil worden, moet er via verbindingswerkers naar twee kan ten tekst en uitleg worden gegeven. Een soort vertaalfunctie: het vertel len aan hogerhand wat de basis no dig heeft, het uitleggen aan de basis hoe het aan de top van het beleid toegaat, en hoe je dingen in het vat kunt gieten opdat ze met enig poli tiek duwen voor elkaar komen. Vrouwen moeten ook ontdekken dat beleid maken een boeiende bezig heid kan zijn. Nu denken de meeste vrouwen nog dat beleid een verve lende zaak is”, aldus Joke Smit. Fragmenten uit een gesprek met Joke Smit, grondlegster en mede oprichtster van de actiegroep MVM (Man-Vrouw-Maatschappij) aan de I vooravond van de viering van het 10-jarig bestaan van deze organisa tie. Een artikel dat zij in de zomer van 1967 in De Gids publiceerde („Het onbehagen bij de vrouw”), wordt nog altijd gezien als een van de belangrijkste oorzaken van „de schok der herkenning” bij grote groepen vrouwen, die leidde tot de oprichting (in de herfst van 1968) van MVM, en tot het opkomen van de, zogenaamde tweede emancipa- tiegolf. De tiende verjaardag van MVM wordt op 11 november in I Utrecht gevierd; de discussie over invoering van een vijfurige werkdag zal het belangrijkste thema op deze feestdag zijn. De opzet van het MVM-werk is, zeer kort, als volgt samen te vatten: het bestuderen en ontleden van ge vestigde rolopvattingen, het zoeken naar wegen en middelen om daarin veranderingen aan te brengen, het regeringsbeleid bestuderen en waar nodig het in actie komen tegen dat beleid. Joke Smit beschrijft haar huidige functie binnen MVM als die van „verbindingspersoon die coördi neert, mensen aan elkaar praat”. Ze is wetenschappelijk hoofdmede werkster aan het instituut voor ver taalkunde van de gemeentelijke uni- versiteit van Amsterdam, lid van de Emancipatiecommissie (die de rege ring adviseert inzake het emancipa tiebeleid voor de vrouw) en actief lid i van de Partij van de Arbeid. Zeven jaar geleden sloot zij een periode als gemeenteraadslid in Amsterdam af met een felle aanval „Die eerste vijf jaren zou je als volgt kunnen analyseren. In het eer ste stadium ga je ervan uit: mannen hebben het óók moeilijk in deze maatschappij, we moeten er samen aan werken. In het tweede stadium ga je ontdekken wat er allemaal mis is, en als vrouw word je dan vrese lijk kwaad. Ik noem dat het stadium van de grote woede, waarin je je meestal toch gaat afzetten tegen de mannenwereld. In stadium drie kun je twee dingen doen. Blijven rondlo pen met je grote woede, en dat kost alleen maar energie, of je woede omzetten in nuttige energie en ervan uitgaan dat er echt genoeg mannen zijn met zin voor rechtvaardigheid, met wie je als vrouw aan een betere toekomst kunt werken”. „Mijn ervaring is dat je niet moet blijven hangen in die grote woede. Dat is voor de vrouwenbeweging niet goed. We hebben bij MVM ook de ervaring dat mannen op zeker ogenblik de concrete beleidslijn naar zich toe wilden trekken. Geluk kig hadden we genoeg vrouwen die van wanten wisten”. Na tien jaar is de eerste M van MVM er dus nog steeds. Binnen de vereniging zijn nu mannengroepen, vrouwengroepen en gemengde groe pen. Het ledental ligt momenteel rondom de 2000. „We zijn een kleine club gebleven, maar we hebben een enorme uitstraling. Binnen MVM vind je mensen die allemaal erg ge motiveerd zijn, elders weer iets gaan doen met de ideeën die ze hier op doen. Een nadeel is wel dat er veel doorstroming is: mensen worden weggezogen naar andere activitei ten”. „Terugkijkend op die tien jaar mogen we, geloof ik, zonder ophef wel zeggen dat MVM veel heeft wak ker gemaakt, dat er uit onze club enorm veel andere dingen zijn ge groeid”, zegt Joke Smit. Wat de toe komst van MVM betreft: men begon met tegen iedereen te zeggen dat de actiegroep zichzelf „met spoed over bodig wenste te maken”. Bij de viering van het eerste lus trum had men inmiddels ontdekt, bezig te zijn met een karwei van lange adem. Bij die gelegenheid sprak Joke Smit de vrees uit dat ooit het 50-jarig bestaan van MVM nog zal worden gevierd. Nu zegt ze: „Soms denk ik dat het misschien nog wel 100 jaar zal duren voordat het individu op grond van capacitei ten gaat bepalen wat het gaat doen, en niet op grond van het feit dat het toevallig als jongetje of als meisje ter wereld is gekomen”. uur werd de meetapparatuur bevestigd en werden de eerste metingen verricht. Gedurende de volgen de twee uren werd de geluidsband afgedraaid en werden om de proefpersoon na verloop van tijd niet in slaap te laten vallen, dia’s vertoond waaruit hij volgens instructie de exemplaren met een be paalde optische eigenschap moest selecteren. Het. laatste uur was bestemd om bij te komen, en aan het eind daarvan opnieuw metingen uit te voeren. Voor en na die vier uren werd met de proefper soon informeel gesproken over zijn gedragingen tegenover geluid en zijn ervaringen met de proef. De experimenten maken deel uit van een meer uitgebreid onderzoek van TNO, waarin ook de invloed van geluid op de psychische gesteldheid van de mens onder de loep wordt genomen. De psychologische afdeling van het instituut werkt daar momenteel aan. Tevens is - op het fysiologi sche vlak - nog een onderzoek aan de gang naar de invloed van lawaai op de slaap. is voor de buitendienst, het bezig- zijn in de maatschappij, en de vrouw voor de binnendienst: de huishou ding en de opvoeding van kinderen. Die opsplitsing in zogenaamd ty pisch mannen- en vrouwenwerk zie je doorwerken tot op het vrijwilli- gersvlak, waar mannen het rege lend, besturend en beslissend werk doen, vrouwen het uitvoerend werk. Vaders zitten in oudercommissies, gaan met wethouders praten, moe ders doen de zogenaamd leuke, ne derige baantjes”. Op die weg naar gelijke kansen in arbeidsproces, maatschappelijke dermate „Het gaat om het gelijktijdig aan- samenleving pakken, vanuit een emancipatiestra- - J tegie, van wat ik de Grote Drie noem. Het herverdelen van de ar beid, zowel binnenshuis als buitens huis, het gemengd maken van alle bezigheden, het herverdelen van de macht. Zodat vrouwen in de toe komst op alle niveaus kunnen gaan meebeslissen”. „Nog altijd zitten we met de histo risch gegroeide norm dat de man er JOKE SMIT

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21