Voorzetraam profielen houden de Branden in hout en daarna schilderen kou buiten Goede ivarmte-isolatie bespaart energie s e nl 1 Ml Hl; Loekie de Leeuw van vormtouw Gemakkelijker de was ophangen Informatie 1^ I liiif 'T L W 1’’ '1 n,i Isolatiemogelijkheid OKTOBER 19 7 8 2 1 ZATERDAG 6 i-\” y I 4* i -10°C Wat houdt dit nu in voor de woning? grote wormleweerstand kleine warmteweerstand buiten binnen WARMTESTROOM eest verat y MK snel de gewenste binnentemperatuur kan worden bereikt. Het omgekeerde geldt in dit geval voor lichte materialen. De zomertijd is weer voorbij en met rasse schreden naderen we de winter. Een van de grootste problemen waarmee iedereen te maken zal krijgen is het energietekort. Het is daarom erg belangrijk zo goed mogelijk te isoleren en andere energie-beperkende maatregelen te treffen. - 3: 20°C M V* Eerst enige uitleg: tussen binnen en buiten vindt warmte transport plaats, die warmtetransport is afhankelijk van de warmteweerstand van de tussenliggende materialen. Grote warmteweerstand betekent dat voor de winter een kleinere capaciteit van de verwarmingsinstallatie is vereist. Dus ook brandstofbeperking. Bovendien is het binnen behaaglijker. In de zomer vindt een minder snelle en minder grote opwarming van de binnenruimte plaats door zonnestraling bij dichte gedeelten van de buitenhuid. i 1'7 r Aardig om te weten is, dat zwaardere materialen in het algemeen een grotere warmtecapaciteit hebben dan lichte, d.w.z. dat ze een groter vermogen hebben om warmte op te -2| slaan. Bij bijvoorbeeld het opwarmen van de binnenruimte neemt de zware constructie meer warmte op, zodat minder - u I I- V 4- Woningisolatie blijft in het stookseizoen een heet hangijzer, want warmte- en energiebesparing is één van de middelen om de (hoge) stookkosten te drukken. Goedkoop is het isoleren van het woonhuis zeker niet én pas op langere termijn haalt men er de uitgaven uit. 2. Als de buitenmuur een „steenmuur” is, d.w.z. dat de lengte van een baksteen de breedte van de muur heeft, is er geen sprake van een spouw. In zo’n geval is het toch mogelijk aan de binnenzijde van de muur isolatie aan te brengen. Ér valt dan te denken aan houtwolcementplaten. Voor de isolatielaag kan dan nog een wandje worden geplaatst van bijvoorbeeld pori- sosteen en wel op de langskant van de steen gestapeld. Dat is de lange zijde van de steen. Het nadeel van deze methode is natuurlijk dat er binnenruimte verloren gaat. dus makkelijk worden schoongemaakt. Het openen gaat probleemloos door het losdraaien van de spanschroeven. De prijs van de profielen is ongeveer 32.50 per vierkante meter raamoppervlak, exclusief glas. Glas van vier millimeter dikte kost bij de glashandel ongeveer 25 tot 30 per vierkante meter. De profielen zijn bij de glashandelaar, ijzer- en doe- het-zelf winkel verkrijgbaar in complete sets, met duide- 3. Als tot de aanleg van een dakterras wordt overgegaan, is het sterk aan te ra den thermische isolatieplaten te gebrui ken. Hiervoor zijn te gebruiken roofmate FR en kurk, kwaliteit Kawe 1800, 300 kg per kubieke meter. Bij roofmate-isolatie worden asbestcementtegels geplakt op los liggende, bij kurkplaten op volledig ge plakte drielaagse dakbedekking. 4. Ook gaat er veel warmte verloren door het glas van ramen en deuren. Daar is wat lijke montage-instructie. Ze zijn er ook in lengten van 2,5 meter voor een glasdikte van 4 en 6 milimeter. Om het verlies van warmte (transmissie) tegen te gaan, worden twee of meer ruiten met luchtruimte ertussen achter elkaar geplaatst. De warmteweerstand wordt be paald door de breedte van de spouwruimte en is maximaal bij een breedte van 20 mm. Behalve de betere warmte-isolatie is de kans op condens veel minder. Voorbeel den van glas dat bij deze oplossing kan worden gebruikt zijn Thermopane, Poly- glas en Multipane. Met behulp van silico nenkit en butyleenkit, waarmee de randen worden gedicht, is het mogelijk dit glas in de aanwezige profielen (kozijnen) aan te brengen' door het glas eerst in een alumini- umprofiel te vatten en het vervolgens te bevestigen. aan te doen al is de manier waarop dit probleem wordt opgelost erg moeilijk uit voerbaar. Ook zijn er dan nog voor alle tochtsple- ten in huis, de stopverf en de tochtstrip. Door goed gebruik kan een veel prettiger binnenklimaat ontstaan en worden onno dige warmteverliezen beperkt. De tocht- strippen moeten zo min mogelijk bloot staan aan water, dan zijn ze namelijk snel aan vervanging toe. Maatregelen die tot gevolg hebben dat er minder warmte verloren gaat zijn: het sluiten van de gordijnen als het donker wordt; het economisch (dus goed gevuld) laten draaien van wasmachines, afwasma chines etc.; het uitdoen van het licht in kamers waar niemand is. De warmtebesparende maatregelen heb ben natuurlijk ook altijd het plezierige voordeel dat de uitgaven voor de brand stoffen minder zijn. den vastgenaaid. Die knipt men op maat af, waarna de uiteinden worden uitgerafeld. Aan de voorkant van de kop worden een paar korte lussen aangebracht, die de haren op het voorhoofd aanduiden. De snuit en de snor worden van wol en raffiavezels geconstrueerd. Maak de staart vooral lang en be weeglijk. Daarvoor wordt een wollen draad vijf keer dubbel gevouwen. Die kan men weer geheel omwoelen met wol, afgezien van een flinke kwast aan het eind, die uitgeplozen wordt. De staart wordt met enkele naaiste- ken aan het lijf bevestigd. De prijs, inclusief BTW, is 100 gulden (NTB International BV, Postbus 33, 2250 AA Voorschoten). Loekie verdween met de reclame spots om zeven uur van de beeldbuis. Kinderen, die hem voor het slapen gaan erg missen, kunnen zich troosten met een zelfgemaakt exemplaar van vorm touw. Daarvoor is alleen zo’n stuk touw nodig, raffia en wol. Vormtouw is te koop in handenar- beidzaken. Er zit een kern van ijzer draad in, waardoor het alle richtingen „uit kan”. De kop wordt eerst eivormig gebogen van touw. Daarna volgt schuin naar achteren een korte hals. Horizon taal daarop komt de romp van het dier. De lengte van het vormdraad voor de rechter- en linkerachterpoot wordt in één keer gebogen, dan kan men de poten later beter in de juiste stand plaatsen. Het vormtouw wordt dan ho rizontaal naar voren gebogen. Dan maakt men de rechter voorpoot. Ten slotte, gaande over de hals van de leeuw, de linkervoorpoot. Voordat de romp wordt omwikkeld, buigt men de poten in de juiste stand. Heel fraai is de sluipende gang, die de dieren in de natuur immers ook heb ben. Leg de windingen rond de romp op gelijke afstand direct naast elkaar. Voor de hals zijn twee windingen vol doende. Hierop komen uiteraard de manen over het touw heen. De uitein den van het vormtouw worden in de romp weggewerkt. Voor de manen wordt eerst de binnenkant van de beide bogen dicht met wol opgevuld. Daarna kunnen grotere lussen in de wol wor- Voor informatie over rijkssubsidie kan men zich wen den tot de directie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in Den Haag of de eigen gemeente. Verdere inlich tingen verstrekt Hirondel Internationaal, postbus 45, Son (NB), telefoon 040-835050. Kiest men voor kant-en-klare dubbele beglazing dan zullen meestal ook de bestaande raamkozijnen moeten wijken. Ook nogal prijzig. Maar er is ook een andere vorm van dubbele beglazing, die van de voorzetraam- profielen. Deze methode, die onder de naam Isovitre op de markt is gebracht is aanmerkelijk goedkoper. Er wordt een tweede ruit aangebracht aan de binnenzijde van het raam op de bestaande sponningen. Zo creëert men een isolerende luchtspouw. De ideale dikte van de luchtspouw ligt tussen de 1,5 en 2,5 centimeter. Het zelf plaatsen verloopt simpel. De kunststof-patent- profielen worden in verstek gezaagd en door middel van glaslijm op het 4 of 6 millimeter dikke glas geplakt. Dan laat men het geheel 24 uur drogen, Het scharnierprofiel wordt nu vastgeschroefd en er moeten een paar span moeren worden aangebracht. De PVC-profielen worden geleverd in witte of houtbruine kleur, met bijpassende spanschroeven. Ze doen beslist geen afbreuk aan de rest van het interieur. Door de drievoudige afsluiting door middel van twee soepele lippen en een tussenliggend luchtkussen ontstaat een praktisch volmaakte luchtdichtheid. Er treedt geen condensatie meer op. De ramen zijn draaibaar en kunnen, als dat nodig is, Li t Isolatiematerialen zijn niet zwaar; de kwaliteiten op het gebied van isolatie zijn te wijten aan de „kamertjes” gevuld met stilstaande lucht in het materiaal. gende en strakke waslijnen te voldoen is de Hezo-drooglijnlift ontwikkeld. Dat is een simpel systeem van twee scha rende armen. Die worden met schroe ven of bouten stevig aan de muur be vestigd. Met een trekkoord bedient men de lift. De armen laten de waslijnen op ongeveer 35 centimeter op of neer be wegen zonder dat de vier lijnen gaan doorhangen. Op balkons en elke ande re plaats waar de was moet wapperen is dit een veilige methode. aangesloten, heeft men brandstiften waarmee de grondvormen rafelig. Het beste resul taat krijgt men met het branden in esdoornhout. Voordat men „echte” voorwerpen gaat versie ren, kan beter eerst wor den geoefend op een stuk afvalhout. Branden en schilderen in hout is een vrijetijds- besteding waarmee fraaie resultaten te be reiken zijn. Het is een eeuwenoude volkskunst, die men vroeger beoe fende met behulp van ij zeren stiften met ver schillende profielen. Te genwoordig wordt een elektrisch brandappa- raat (220 volt, 30 watt) gebruikt, dat op het stopcontact kan worden Hierbij dan nog nodig, diverse kunnen worden ingebrand. Als men eenmaal wat handigheid heeft verkre gen, kan men beginnen met bijvoorbeeld een on derzetter of een sigaren kistje. Voor de onderzet ter wordt een houten schijf bewerkt. Een cir kelvormige versiering wordt met behulp van een passer voorgetekend en daarna met een fijne brandstift ingebrand. zelf-winkels ook voorge drukte houten voorwer pen als sigaren- en siera denkistjes, kaarsenstan daards en dergelijke ver krijgbaar. De motieven kunnen dan met een gro ve of fijne stift worden ingebrand. Wil men de ingebrande werkstukjes schilderen, dan moet men het hout eerst behandelen met blanke vernis. De kleu ren komen dan beter tot hun recht. Het beste kan men glazuurkleuren ge bruiken. De houtstruc tuur blijft dan zichtbaar. Blauw, groen, geel en rood voldoen het meest. Als dekverf voor vlakken zijn de kleuren wit, groen en bruin geschikt. Het schilderen gebeurt met een zacht penseeltje. Nadien volgt weer een behandeling met vernis om beschadiging of ver bleken van de kleuren te voorkomen. Is men deze vaardigheid eenmaal meester, dan zal wel blij ken dat het branden en schilderen van hout geen moeilijk, maar wel een dankbaar werk is, dat veel voldoening schenkt! Een regelmatig terugkerende bezig heid van elke huisvrouw blijkt ook een van de gevaarlijkste te zijn. Het ophan gen van de was aan een lijn, die zo hoog gespannen is dat men op een trapje moet klimmen om er bij te kunnen. Statistieken hebben uitgewezen dat wankele krukjes en trappen al voor veel ongevallen in huis hebben gezorgd. Drooglijnen op het balkon moeten ei genlijk zo laag hangen dat men gewoon op de vloer kan blijven staan bij het gebruik. Maar daardoor worden door gaans deuren versperd of mist men het uitzicht door het raam. Om aan de wens van niet-laaghan- 1. Een grote hoeveelheid warmte gaat verloren via de „buitenmuren”, terwijl die muren in veel gevallen voorzien zijn van een spouw. In veel gevallen is die spouw niet ten dele gevuld met een isolatiemateri aal zoals b.v. de steenwoldeken. Hier valt -zeker wat aan te doen, ook nu de buiten muur er al staat. De methode is de spouw te laten volspuiten met het isolatiemateri aal polystyreen. Voorzichtigheid is hier geboden. Óm zeker te zijn van een goede afwerking is het aan te bevelen in zee te gaan met een gerenommeerd bedrijf. Het verdient aanbeveling tijdens het volspui ten van de spouw toezicht te houden. Alle openingen in de spouwmuur moe ten eerst worden gedicht. De substantie wordt namelijk met grote druk naar bin nen geperst en zou er dus even hard weer uitkomen. Erg prettig is, dat voor deze manier van aanbrengen van isolatie door de gemeentes subsidies worden verleend. Deze subsidieregeling verschilt per ge meente. Het is dus sterk aan te bevelen om hierover eerst wat informatie te halen. We kunnen gerust aannemen dat na een aan tal jaren de kosten van de aangebrachte isolatie zijn terugverdiend. Kleine rondjes worden gemaakt door de stift houder te gebruiken, waar normaal de stift wordt ingezet. Dichte rondjes brandt men in met de stift, waarbij in plaats van de punt nu de schacht wordt benut. Natuurlijk kan de on derzetter ook dienst doen als wandbord. Voor wie minder goed zelf iets kan ontwerpen, zijn er in speelgoed- en doe-het- De brandapparaten, met alles wat daarbij hoort, zijn verkrijgbaar in speelgoed- en doe-het- zelf-zaken. Verder heeft men nog nodig een schroevedraaier voor het los- of vastmaken van de brandstiften, een staal- borstel waarmee de stif ten worden schoonge maakt, en een tangetje waarmee de stiften wor den verwisseld. Er kan worden gewerkt op een keukentafel die voorzien is van een werkblad. Voor het versieren door middel van bran den, komen verschillen de houtsoorten in aan merking. Lindehout kan gemakkelijk ingebrand worden. Dit is evenals populierehout een zachte houtsoort. De kans op doorbranden is daarbij vrij groot. De ingebrande lijnen worden dan onre gelmatig. Door het hout iets nat te maken, wordt dit enigszins voorkomen. Met beukehout kan ook goed gewerkt wor den. Het duurt wat lan ger, maar de lijnen wor den gelijkmatig en scherp. Bij eikehout wor den de lijnen vaak wat

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27