De buis als babysitter pagina door Evert I van Tijn 2 1 David Berglas Klimaat ■L Concessies Toeval B'. «ij L' 'aan len t. rkt. aan ,,Op de leeftijd van drie a vier jaar zijn kinderen nog niet werkelijk ver slaafd aan het tv-kijken. Door een goed aanbod van spelactiviteiten kunnen ze nog gemakkelijk van het tv-gebeuren worden afgeleid. Niet de kleuters, maar hun ouders lopen in de val. Ze gebruiken de televisie als de gemakkelijkste en goed koopste babysitter.” De AVRO heeft de kijkende kleuters een voorlopig eenmalige verrassing toebedacht. Verleden Week mochten ze een half uur lang kijken naar „Radio Lawaai Papegaai”. Daarna ging het kijkkastje weer dicht, en het is afwachten of de Papegaai ooit weer de beeldbuis zal komen opsieren. Want „Studio Lawaai Papegaai”, de naam die de aaneenschakeling van een stuk of wat proefopnamen van het oorspronkelijke radioprogramma kreeg, werd niet uitgezonden omdat de AVRO-programmaleiding het zo binnen het beleid vond passen. Ook niet omdat het een goed programma zou zijn, want tot kort voor de uitzending had geen afdelingschef en geen andere beslissingsbevoegde functionaris het programma gezien Het programma kwam alleen maar op het scherm om tegemoet te komen aan de wensen van de makers en vooral omdat de grammofoonplaat met liedjes een paar weken geleden een Edison ontving. g Hoe springen de Nederlandse omroepverenigingen met het jongste I kijkerspubliek om? Om welke redenen verschijnen er al dan niet I kinderprogramma’s? Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Het I kind laat de programmamakers koud. Dat er zo af en toe een (soms redelijk I of goed) jeugdprogramma op de buis wordt gebracht, is in de regel het I gevolg van een toevalligheid, een plotseling idee, een dosis doorzettingsvermogen van welwillenden. Een beleid ontbreekt. Waarvan (in bijgaand verhaal) acte. - a?' an Piet Hendriks in Sesamstraat Het ondergeschoven kind van Hilversum LZX LL L LI t r or hun i leren :e van goede sollici- J LEENS MACARÉ >LA 1. „In plaats van actief aan het leven deel te nemen, leren kinderen van drie jaar hoe ze eraan kunnen ontsnappen”, zei Winn eens in het maandblad Ladies' Home Journal, dat in zijn moederru- briek een beschouwing wijdde aan de relatie die het Amerikaanse kind met „tyran TV” onderhoudt. De factor ge weld en de invloed van gewelddadige programma's blijven de gemoederen verontrusten, maar even alarmerend wordt het grote aantal kijkuren bij de jeugd genoemd. Kleine kinderen zouden „op rantsoen" moeten worden gezet, om de ontwikke ling van negatieve kijkgewoonten te de Booy ook avondvullende „magische” shows in andere plaatsen van ons land organiseren. Of Berglas dan ook weer geblinddoekt achter het stuur van een auto kruipt om kris-kras door een grote stad te gaan rijden, is niet bekend. Voor het eerst sinds vele jaren komt de als „magiër” bestempelde Britse show man David Berglas naar Nederland om een avondvullende programma te ver zorgen. Die „avond vol mysterie", zoals organisator (en manager voor Berglas in Nederland) Albert de Booy het uitdrukt, heeft op 12 november plaats in de Grote Zaal van de Rotterdamse Doelen. Het programma begint om kwart over acht, en kaarten zijn vanaf een week tevoren verkrijgbaar aan de zaal voor 10, 15, 20 of 25 gulden. Al zijn hier en daar wat lichtpuntjes te ontdekken, in Nederland heerst on danks 27 jaar televisiegeschiedenis nog steeds geen klimaat waarin kin derzieltjes kunnen gedijen. Het wil wel eens voorkomen dat er iets bijzon ders uit de bus komt De Film van Ome Willem, Sesamstraat, en in dit geval in embryonale vorm Studio La waai Papegaai maar aan een wel overwogen beleid is dat gewoonlijk niet te danken. Het is meer een kwes tie van een gelukkige greep, koppig doorzetten van wat ideeënrijke pro grammamakers of stom toeval. Het is dan ook geen toeval dat pas zeer on langs het kijkonderzoek van de NOS zich ook voor het 3- tot 12-jarige pu bliek is gaan interesseren. Natuurlijk is het ook een kwestie van geld, het meest misbruikte ex- Dit zegt de Amerikaanse Marie Winn, schrijfster van The Plug-in Drug, het boek waarin de effecten van het tv- kijken op zeer jonge kinderen worden geanalyseerd. De auteur heeft intensief de reacties geobserveerd van jonge kin deren die uur na uur naar de voorstel ling op het tv-scherm zitten te kijken. Volgens Winn veroorzaakt het televisie- gebeuren bij zeer jonge kijkers een vorm van „tv-trance”, die hen totaal doet ver geten wat er om hen heen gebeurt: een toestand die nog geruime tijd kan voort duren nadat het toestel is afgezet. Cijfers: volgens het blad kijkt de ge middelde Amerikaanse kleuter onge veer zesentwintig uur per week naar de televisie. Aangenomen wordt dat het gemiddelde Amerikaanse kind aan het begin van zijn middelbare schooltijd enkele duizenden uren meer voor de tv dan op de schoolbanken heeft gezeten. Een werkgroep van ouders in San Francisco geeft bijvoorbeeld de volgen de adviezen: organiseer activiteiten waardoor de kinderen de televisie ver geten als ze uit school thuiskomen. Kijk met de kinderen mee naar hun favoriete programma's, probeer een discussie uit te lokken over wat er te zien is en over werkelijkheid en fictie in het vertoonde. Sommige ouders vinden het een goede oplossing om een maal per week samen met de kinderen een beperkte keuze te maken uit de programma's van de ko mende week. Aart Staart/es (links) op bezoek bij Ome Willem (Edwin Putten) in een aflevering van ..De film van ome Willem". zijn, aangevuld met gevisualiseerde Hilversum HI-programma’s, onbenul lige kwissen en natuurfilms. Het kost niet veel en doet het lekker. Het gaat dan niet zozeer om de kijkende jeugd, maar om het voorkomen dat na kin derbedtijd het andere net wordt opge zocht. Burny Bos en Wieteke van Dort presenteerden de eerste en tevens laatste aflevering van Studio Lawaaipapegaai voorkomen menen deskundigen. Een uur tv-kijken per dag wordt aangeraden als maximale kijk-tijd voor kleuters. In cuus dat de omroep kent. Maar dat is een zaak die de- omroepen zelf in de hand hebben. De praktijk is dat er weinig animo bestaat voor op het oog onrendabele zaken veel uit te geven. Voor het middagprogramma op woensdag en zaterdag waar elke grote omroep eens in de vijf weken wordt geacht op te draven is maar de helft van het officiële televisieuur- bedrag van 26.000 gulden beschik baar. Dat wordt dan ook uitgegeven, in sommige gevallen. En in de vroege avonduren gaat de belangstelling meer uit naar het vast houden van de aandacht, dan naar een goed programma. Vandaar de reeksen aangekochte en ondertitelde series, die tussen 7 en 8 uur te vinden W Niet om de AVRO in een kwaad daglicht te stellen, maar de gang van W,zaken is wel in grote lijnen afgezien (■van het directe publicitaire en wie Mweet ook financiële belang van de BAVRO tekenend voor het respect '«.dat het kinderprogramma in de Hil- JBversumse televisiewereld geniet. „Een lJIgoed programma is nooit weg, een goed bekeken en gewaardeerd pro gramma is een zegen, maar wat heeft het voor zin te streven naar zowel goede als gbedgewaardeerde kinder- |)rogramnp’s. Zoiets kost onvermij delijk geld en in het ledental is het niet te merken”, omschreef een niet nader Ie npemen kinderprogrammamaker Be gemiddelde belangstelling van pro grammaleiders en -chef voor het jeugdprogramma. Het aardige van de typering is dat hij op de meeste om roepen van toepassing is. De AVRO Raat niet alleen, al is het beleid ten janzien van Studio Lawaai Papegaai len dankbaar voorbeeld. I De enige troost die uit de geschetste jnentaliteit geput kan worden, is dat de zich vercommercialiserende om- pep de kipderoppas-functie van het televisietoestel kennelijk nog niet heeft ontdekt. Maar .met enig aanvul lend marktonderzoek is die ongetwij feld vast te stellen, zodat de populari- teitsslag zich ook tot de middag en de vroege avonduren kan gaan uitstrek ken. animatiefilms, een derde geeft de voorkeur aan een mengeling van kin derachtigheid en gemakzucht, en een vierde kan het niet schelen, zolang de kinderen maar niet weglopen. En de narigheid is dat kinderen zelden de televisie de televisie laten. Het betekent dat van coördinatie, van overleg op het gebied van uit gangspunten, een min fo meer uitge balanceerd programmapakket geen sprake is. Er is geen regelmatige ver deling in opvoedkundige, amuseren de, informatieve, sportieve en andere jeugdprogramma’s. Er zijn hoofdza kelijk toevallige samenlopen van om standigheden. En dat mag in een ver grijzende samenleving met een ver grijzend omroepstelsel niet als een vergissing beschouwd worden. de Verenigde Staten zijn de afgelopen jaren diverse actiegroepen ontstaan van ouders die naar verbetering van de kwa liteit van tv-programma’s voor kinderen 1 streven. In praatgroepen bespreken de ouders ook de mogelijkheden om het tv- kijken binnen de perken te houden. i door middel van zijn vermeende tele- de televisieprogramma’s patische gaven. Nieuw voor Berglas is, dat hij een „Sterallures” (1972), is sedert dat laatste groot orkest meebrengt om zijn voorstel- programma nog slechts indicenteel in linO nog meer het karakter van een Nederland geweest voor promotiestunts showprogramma te geven. Als het een- en optredens voor besloten clubs. In de malige optreden van Berglas in Rotter- tussentijd zwierf hij met korte shows de dam en succes blijkt te zijn, zal Albert hele wereld rond, bezocht onder meer de Verenigde Staten, Australië en Japan, en gaf zo af en toe voorstellingen op cruiseschepen. De show die Berglas in november in liotterdam brengt, bevat nagenoeg de- van groter belang is dan het aanzien van de omroep in kwestie, de reputa tie van de samenstellers, de porte monnee van de vrije producent of de populariteit van de presentator(trice), berusten vaker op toeval dan op wel overwogen en zindelijk denkwerk. De enige instantie die wat zou kun nen bereiken op dit gebied, is de NOS- werkgroep jeugd- en kinderprogram ma’s. Maar zoals zovele NOS-werk- groepen is ook deze een steriel over legorgaan. Dikwijls is in het overleg, dat zich tot administratieve zaken pleegt te beperken, nog wel wat te bereiken. Maar zodra zijn de ge sprekspartners de drempel van het eigen kantoor voorbij, of de broze gezamelijkheidsgedachte breekt op het keiharde eigenbelang. Van een visie op wat goed is voor de jeugd, is geen sprake. Voor de een is het een penalty-competitie, voor de ander een bijeengeraapte verzameling teken- en zelfde elementen als die in de program ma’s waarmee hij destijds bekend werd. Voor de pauze werpt Berglas zich met medewerking van het publiek op telepa thie en hypnose, hoewel hij zelf altijd heeft beweerd dat zijn nummers louter zijn gebaseerd op scherpe waarneming, routine, concentratie en doodgewone trucs. Tevens in dat eerste deel traditie getrouw wat staaltje van vakbekwaam zakkenrollen. Na de pauze heeft Berglas een nummer ten beste dat hij „lecture” noemtniet een „lezing”, maar genezing van hoofd- Berglas, die in ons land grote popula- Pijn, buikpijn en wellicht eksterogen riteit verwierf door zijn optreden in onder meer C „Opus 13” (1966), „Opus Ï4”''(1969) en Het enige dat er nog wel eens af kan, is een filmpje van vijf minuten, gewoonlijk een tekenfilmpje, dat dan als alibi fungeert. De enige omroepen voor zover in deze gevallen niet beter van zendgemachtigden gespro ken kan worden die een duidelijk beleid voeren zijn de NOS met Sesam straat en de IKON met zijn familie- programma op de woensdagavond. En zo men wil de EO, met een even duidelijk op de kleintjes gericht als gekleurd vooravondprogramma. De andere omroepen gaan niet verder dan hun belangen toelaten. En dat geeft nog wel eens wat wisselvallighe den te zien. Als het geld voor die ene eigen pro- duktie, die dan wel eens wat geschik ter is, is opgesoupeerd, wordt de la met aankopen opengetrokken. Die is dan meestal gevuld met te ondertite len programma’s en bijgevolg niet ge schikt voor langzame lezertjes. Want die series munten gewoonlijk niet uit in een subtiele fotografische symbo liek. „Je moet vaak concessies doen”, verzuchtte een hoofd kinder- en jeugdprogramma’s. En zelfs een tele- visiedirecteur gaf toe dat hij de mees te van zijn uitzendingen tussen 7 en 8 uur niet voor kinderen onder de 9 jaar geschikt achtte. Toch heeft heel wat onderzoek uitgewezen dat de meeste kinderen onder de 9 jaar vrolijk tot 8 uur mogen blijven kijken. Om die reden heeft de Tweede Kamer inder tijd zelfs besloten voor 8 uur geen Sterreclame meer te laten uitzenden. Om redenen die besloten liggen in de strijd om het voortbestaan die de omroep- kenmerkt, is er domweg nau welijks structurele aandacht voor de kinderprogramma’s. Zoals kinderen in dit land gemeenlijk altijd toege schoven krijgen wat over is. In het onderwijs gaan de hoogste salarissen en beste krachten naar de universitei- ten, waar weinig mogelijkheden meer bestaan wat aan het scheppen van gelijke kansen te doen, in ziekenhui zen liggen alle kinderen in de goed koopste afdeling en in de televisie wordt het kinderwerk beschouwd als een goede leerschool voor een aan staand regisseur, die dan kan leren met weinig geld veel te doen. De programma-autonomie die de omroepen gegarandeerd wordt in de wet, is een van de redenen dat het I reservoir aan serieuze en goedwillen de kinderprogrammamakers behoor- J lijk ongelukkig is. De geslaagde uit- zendingen, waarin de kinderwereld 'A >s- W', t A >4 X. >n, V' ch je

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31