ii De martelgang van de voetballiefhebber w J TO 99 ■5. ar 'aW 2 I r. door Jan Blijboom j richten ;tors ing ;men veau rs- ■mie, Gevechtsklaar Oproerpolitie Communicatie Budget 4 ut Rotzak t het zoor Ie bieden^en Partij Chaos I L - Mimn f* - Ton Einde L Swart Maanden m een praathuis STOPPER ••St mair sch- kten :nsie ang- taal- n zal zij riaat. roor het erstrekt iker ver- liën, be de opa van itact ver- ;elijk mten ekte- an ons van de i -een jn 1 hoofd m. Wist u dat zo’n bestuurder ijzig kalm is en desnoods drie groene stoplichten geduldig wacht tot ze daar achteraan een treedje hoger zijn gaan staan? Meni ge passagier kon er een voorbeeld aan nemen! „Ik heb heus alle tijd, heren!”, zei hij er nog bij, en dat toonde toch wel aan dat hij niet de weg kwijt was, zoals een van de olijke passagiers veronder stelde toen de tram een paar groene lichten oversloeg. De rit duurde toch nog 40 minuten, in de eerste plaats omdat de bestuurder bij elke halte eerst de instappende passa giers van een kaartje moest voorzien en wisselgeld moest betalen, en in de twee de plaats, omdat hij een paar keer zijn beurt voorbij liet gaan voor groen licht, of na het stoppen bij een halte, omdat de deuren niet goed sloten als die jongens in de barstensvolle tram op de binnen- tree bleven staan. sinds het vertrek van trainster Eva Bartha nog geen opvolger of opvolg ster was gevonden”. Toen hakte het bestuur de knoop door en gaf de Russische heren trainer Albert Asarjan met zijn vrouw Lisa de opdracht de dames onder zijn hoede te nemen. Tot grote voldoening van Ton Swart die er nu al tegen op ziet dat de Rus met zijn echtgenote in april, als het contract is afgelopen, naar zijn vaderland terug moet. Dat de nationale keurturnploeg dames de komende week goed voorbereid naar Nederlandse begrippen kan deel nemen aan het toernooi om de wereld kampioenschappen turnen in Straats burg is vóór een belangrijk deel te dan ken aan één man: de voorzitter van de afdeling keurturnen dames binnen de sectie topsport van het KNGV. Zijn naam: Ton Swart (45 jaar). Beroep: ser geant-majoor in de technisch-admini- stratieve sector van de landmacht. Mede dank zij die baan in het leger, waar veel faciliteiten gelden, vooral als het erom gaat Nederland in de sportsec tor buiten de landsgrenzen te vertegen- Na afloop was ik wonderlijk snel in een tram, dat moet ik het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf van Amsterdam en de regelende politie nageven. Er stonden zeker tien tramstellen klaar, louter uit dienstbetoon, om niet te zeggen eerbe toon aan de autoloze medemens, want commerciële motieven kunnen hier geen enkele rol hebben gespeeld. De passa giers dromden immers duwend en trek kend alle openingen van het tramstel binnen en niemand bekommerde zich om het kopen van een kaartje. Voor hen zou een discriminerend zesde poortje moeten worden opengesteld, zo als je in supermarkten soms een snelkas- sa hebt voor mensen met hooguit vijf verschillende boodschappen. Vrouwen, kinderen en ouden van dagen eerst, net als bij scheepsrampen. woordigen, heeft Ton Swart zich met hart en ziel kunnen inzetten om de afde ling keurturnen dames van een kwalijk imago af te helpen: voortdurend heibel op bestuurlijk niveau. De verschillen van mening tussen de bestuursleden wa ren soms zó ingrijpend en frustrerend dat ze onverbiddelijk een weerslag had den op een goed functioneren van de selectietrainingen op Papendal. Een wilskrachtige figuur ontbrak; een man of vrouw die zich boven partijen kon plaatsen en maatregelen durfde te ne men om de zaak weer gezond te maken. Tot op de dag van vandaag prijst het bestuur van het Koninklijk Nederlands Waarom in zulke omstandigheden niet voor zeg f 50 een tijdelijke conducteur wordt aangetrokken, die zijn salaris er in één rit gemakkelijk uithaalt, is een van die economische raadselen waar al leen leken een antwoord op weten. Zo’n hulpconducteur, die zich door de tram bewoog, had dan misschien ook als mo rele rem gewerkt op de baldadigheid van de jeugdige passagiers, die de doelpun ten die Ajax niet kon maken, alsnog tegen het traminterieur scoorden. Nadat er een paar keer aan de noodrem was getrokken (onder het praktische motto: het gaat ons niet vlug genoeg, als straf trekken we aan de noodrem), riep de bestuurder de hulp in van de politie en zette de tram stil. gaan zitten, waarbij de binnenglippende jongens met clubdassen en jeugdpuistjes weer nors naar buiten werden gestuurd (hoe onschuldig ze misschien ook waren geweest), maar na een tweede oekaze moesten we er toch weer uit, omdat de tram stuk was en niet verder kon rijden. Daarover: „We betrekken de clubs nadrukkelijk bij ons beleid omdat we zonder hen niet kunnen werken. Zegt deze: „En dan moet je weten dat ik nog helemaal internationale ervaring moet opdoen. Maar goed, ik vertrouw op ons Nederlandse jurylid Lenie Lens en mijn medebestuurslid Rie Mazure, die veel kennis op dit terrein hebben”. Ach, waren alle menschen wijs en wil den daerbij wel! De Aerd' waer haer een Paradijs! Nu isse meest een Hel”. Stel dat er zometeen politie binnenkomt en vraagt wie die TL-buis naar buiten heeft geworpen, wat doe ik dan, heb ik me afgevraagd. 1 in- het s. Swart met zijn bestuur heeft uitge zet betreft een zo goed mogelijke communicatie met de verenigingen. Papendal is geen eiland. Verder heb ik veel revenuën van mijn financiële werkzaamheden in het verbond. Als ik geld nodig heb, kan ik precies uitleggen waaraan en hoe het zal Op zichzelf is dat een begrijpelijke maatregel, maar vervelend was wel dat je eerst een minuut of tien werd geplet in de duwende en opgestuwde massa voor die vijf poortjes. Voetbalwedstrijden worden nu eenmaal niet alleen bezocht door gevechtsklare 20-jarigen, maar ook door vrouwen, veteranen en kinderen. De tram werd door een tiental gehelm de oproeragenten, die met een overval wagen waren komen toesnellen, omsin geld en we kregen allemaal de opdracht uit te stappen. Nette oude heren zoals ik, maar ook de dames en de onschuldig ogende jongere heren, we moesten er samen met het geteisem uit. Even leek het erop dat de bourgeois weer toestem ming kreeg in de tram terug te keren, de schuldeloze passagiers mochten weer Een van de beleidslijnen die Ton jsie- wer- t. „Tja, en Asarjan moet bijvoor beeld een reiskostenvergoeding heb ben omdat hij in Utrecht woont. Ik weet dat het NOC beslist niet onwel willend is. Maar daar is men weer afhankelijk van het budget uit de toto/lotto-gelden dat volgens een be paalde verdeelsleutel weer zijn weg naar de sportbonden moet vinden”. i; i de een paar sleuteltjes hingen. Hij liep op Adidas-schoenen en droeg een ragfijn maar juist ontluikend snorretje en een rood-witte Ajax-das. Zijn vader en moe der en zijn vrienden zullen hem wel een leuke, zij het 'ietwat baldadige jongen vinden, denk ik. Ik zei toen nog tegen die agent, die dezelfde aanvallige leeftijd had als de oproerkraaiers, dat we dan net zo goed konden blijven zitten, omdat de tram na ons er dan toch ook niet door zou kun nen (volgens het principe dat zo mooi wordt geïllustreerd door de vooroor logse grap waarin een kwaaie trambes tuurder tegen de bakfietsjongen die hem op de rails de weg verspert, roept: „Hè, kun je niet van die rails afgaan!”, waar op die jongen roept: „Ik wel, maar jij niet!”), maar dat was een argument waarvoor hij niet gevoelig was. Toen we er allemaal uit waren, reed de tram rustig door. De volgende tram nam geen passagiers op, de daaropvolgende wel. Om vijf over half 8 arriveerden we bij het Ajax-stadion. Toen moest het ergste nog komen. Normaal gesproken rijd ik, wuivend met mijn parkeerkaart, de hek ken binnen, weliswaar stapvoets, maar toch zonder problemen. Nu moest ik mij onder „de gewone man” scharen, die de keuze had tussen de rechter- en de linkeringang. Ik hoorde als trampassa- gier bij de rechteringang. Met duizenden tegelijk werden we, met behulp van poli tie te paard („Ik dacht dat de lui altijd onderaan het paard zat!", riep een jon gen tegen de bereden agent), naar de linkerhelft van de oprijlaan gestuwd, waar van hekmateriaal vijf deursmalle poortjes waren opgebouwd, die steeds aan één persoon tegelijk toegang ver schaften. Je kwam dan eerst langs een kaartjesscheurder, om daarna een pelo ton politiemannen in gevechtstenue te passeren, die niet iedereen fouilleerden, maar er wel hun mannetjes op aankeken voordat zij wat voel- en grijpwerk ver richtten. Ik heb hem er door overreding nog van af kunnen houden, de gesloopte stangen waarmee de geforceerde achterdeur van deze tram werd' dichtgehouden, van hun plaats te halen, waarna hij zijn aan dacht verplaatst naar de penetrante schroeilucht, die ergens uit de zoldering van de tram kwam, of wellicht uit de opening van de stukgetrokken noodrem. De sfeer op Papendal en de ver standhouding met de ouders zijn onder het „regime-Swart” verder zó veel verbeterd dat verscheidene ou ders van internaatsmeisjes, wan neer ze voor een tussentijdse bespre- king worden uitgenodigd, niet eens meer willen komen. Ton Swart: „Ze zeggen nu: roep ons maar bij elkaar als er wat aan de hand is. Kijk, dat is ook in vergelijking met het verleden een enorm pluspunt”. En dan tot slot: „Hoe goed zo’n bestuursbeleid in de technische sec tor doorwerkt, blijkt voorts uit het resultaat dat onze B-ploeg enige tijd geleden tegen Noorwegen A behaal de: vijf punten verlies op de ver plichte oefenstof en slechts 1.25 op de keuze-stof, met daarbij een zege op de balk. En toen we twee weken geleden op Papendal de verplichte oefenstof voorturnden voor de clubs waren er liefst veertig trainsters en trainers opgekomen. Kijk, die din gen geven me het volste vertrouwen voor een goede toekomst”. Het eerste wat een van de zojuist inge stapte Ajax-supporters deed was, een TL-buis uit het plafond schroeven en die door het half geopende raampje pal voor een passerende auto naar buiten gooien. worden besteed. En door mijn goede relatie met het bondsbestuur kun nen we nu soms met een simpel telefoontje véél meer bereiken dan vroeger met briefwisselingen die verschrikkelijk vertragend werk ten”. Toch blijft het hoofdstuk „finan ciën” zoals bij zoveel sportbon den de gemoederen bezig hou den, omdat het onlosmakelijk ver bonden is aan mogelijkheden die topsporters(sters) kunnen worden geboden zich op grote internationale evenementen voor te bereiden. Zo als al eerder is vastgesteld, kan de Nederlandse keurturnploeg dames zich in geen enkel opzicht meten met Oosteuropese selecties. Vandaar dat het oog van de „Straatsburg-gan- gers” gericht is op een negende of tiende plaats via een confrontatie met Westeuropese naties. „Maar”, aldus Ton Swart, „dan zie je al dat bijvoorbeeld in Frankrijk de staat de toptrainingen helemaal voor zijn rekening neemt, terwijl door- speciale faciliteiten de turn sters van West-Duitsland aanzien lijk meer oefen-uren kunnen maken dan de onze. Het Nederlands Olym pisch Comité heeft al gezegd dat onze trainingen te duur zijn, terwijl we er hard aan toe zijn om van drie naar vier uur trainen per dag te gaan. Aha, roept u nu geestdriftig uit, je hebt dus met eigen ogen gezien hoe zo’n rotzak eruit ziet! Ja, ik heb hem nauw keurig kunnen bestuderen. Het betrof in dit geval een ongeveer 15-jarige, enigs zins donkergetinte jongen met raven zwart, halflang en in pony geknipt haar, die een spijkerbroek met omgeslagen zomen droeg van het inerk Lois, een donkerblauw jek met rood-wit-rode stre pen, de woorden Ski High School erop en veel ritssluitingen, aan een waarvan Gymnastiek Verbond zich gelukkig dat het nauwelijks een jaar geleden om precies te zijn op 17 november Ton Swart bereid vond het voorzitterschap van die turbulente afdeling op zich te nemen. Een gouden greep, zo mag gerust worden gesteld. Want vanaf het ogen blik dat Ton Swart krachtig orde op zaken ging stellen waren alle controver ses spoedig van de baan; óók de moei lijkheden die waren gerezen met ouders van meisjes die gekozen hadden voor het internaat op Papendal. Relativeert Ton Swart, terugblikkend op al die sores: „Het was een aaneenschakeling van communicatiestoornissen. Maar die na righeid is nu gelukkig voorbij”. Ton Swart: „Voor mij mag hij heel lang blijven. Een geweldige vakman en een fijn mens bovendien, aan wie het te danken is dat de ploeg in Straatsburg optimaal voorbereid gaat deelnemen aan de WK. Het zal vreselijk moeilijk worden een ver vanger voor hem te vinden zo vlak vóór de Spelen in Moskou. Boven dien hebben we volgend jaar decem ber eerst nog wereldkampioen schappen in Dallas die door de FIG als kwalificatie voor Moskou op de Ik besloot dat ik hem en vier vriendjes zou aanwijzen en zou zeggen dat een van de vijf het had gedaan. Een compromis tussen burgerzin en de tegenzin om een „medepassagier” te verraden? En dat signalement hierboven dan, is dat dan geen indirect verraad? Doe ik dat uit de literaire overweging dat het interessant is te weten hoe zo’n rotjongen eruit ziet die de boel voor de anderen verpest en het bezoek aan voetbalwedstrijden en vooral aan de staantribunes voor vaders met kinderen die niet in staat zijn twee maal dertig gulden te betalen tot een bezoeking maakt? Of koester ik toch de vergeefse hoop dat mams dit leest, haar lieveling herkent, hem hartig toe spreekt, waarna hij beterschap belooft? veelzijdige voor- 91 van de afde- j keurturnen da mes. Ton Swart. In Straatsburg zal hij bij de wereldkampi- I genschappen op leider, als vervanger - van de verhinderde bondsvoorzitter John Tielrooy. Ton Swart: „Op een gegeven ogen blik werd ik gewoon partij omdat de verschillen van mening steeds meer via mij gingen lopen. Het eind van het lied was dat het zittende dames- bestuur plat ging. Maar wie moest de werkzaamheden nu voortzetten? Leden van het dagelijks bestuur van de sectie topsport plus enige dames Opanuif vormden toen een zogeheten werk- elstatiq comité onder mijn leiding. Maar \Nat is het geheim van Ton Swart om binnen één jaar de afdeling keurturnen dames van een trouble-college te veranderen in een goed functionerend geheel? Hoe heeft hij het in die korte periode klaar gespeeld zó tot tevredenheid van de aangesloten verenigingen te werken dat hij een kortgeleden in Utrecht gehouden algemene jaarvergadering zonder één woord kritiek vanuit de zaal na ruim een uur de laatste hamerslag kon meegeven? zo’n college zonder enige zeggen schap kon natuurlijk nooit goed functioneren. En die onhoudbare si tuatie leidde er dan ook toe dat vorig jaar begin oktober tussentijds een officieel afdelingsbestuur dames- keurtumen werd opgericht”. Het ppmerkelijke feit deed zich toen voor dat zo gauw Ton Swart bereid was gevonden het voorzitter schap op zich te nemen enige oud- bestuursleden, onder wie Rie Mazu re, in het nieuwe college terugkeer den onder het motto: onder zijn lei ding wil ik wel werken. Vanaf dat ogenblik gingen Marijke Willems (B- training), Rie Mazure (B-training plus A2 plus werkprogramma-afde- ling), An Delfgou (penningmeeste- res), Greet Ledoux (Sociale Begelei ding Papendal), Geeske Hielkema (Begeleiding A-selectie) en^ievrouw Heil (secretaresse), voor wie nu een vervangster wordt gezocht, energiek aan de slag om de afdeling onder leiding van Ton Swart nieuw leven in te blazen en alle sporen die waren achtergebleven stuk voor stuk uit te wissen. Ton Swart hierover: „Ik heb me maandenlang in één groot praathuis gewaand, zoveel moest er worden besproken. Om de zaak weer in nor maal vaarwater te krijgen heb ik vanaf het begin gestreefd naar een goed contact met het bondsbestuur. Daar had het veel aan ontbroken. Het is absoluut noodzakelijk dat men aan de top weekwaar een afde ling mee bezig is. Zo groeide er een wederzijds vertrouwen. Dit bleek hard nodig, want met slechts acht turnsters op Papendal hadden we óók daar wel zowat het dieptepunt bereikt. Dat was in de periode dat onder anderen Ans Dekker en Ger- rie van Sieren afhaakten, terwijl Eindelijk weet ik waarom het aantal bezoekers aan het betaalde voetbal in Nederland terugloopt, ondanks de suc cessen in de laatste twee wereldkampi oenschappen, die normaal gesproken tot een toename hadden moeten leiden. Ik heb me, bij de Europa-Cupwedstrijd Ajax-Lausanne Sports, ten halve als een normale bezoeker gedragen, dat wil zeg gen dat ik de wedstrijd wel vanuit de beschutte werkplaats op de perstribune heb gadegeslagen, maar wèl van het openbaar vervoer gebruik heb gemaakt om het Ajax-stadion te bereiken en weer te verlaten. Dit heb ik niet gedaan uit een lust tot experimenteren, maar met de egoïsti sche gedachte dat ik het stadion op die manier gemakkelijker en sneller zou kunnen bereiken dan per auto, want op de persconferentie op de maandag voor afgaande aan de woensdagavond van de wedstrijd, wees het Ajax-bestuur erop dat Publieke Werken van Amsterdam de onzalige gedachte had gehad de belang rijkste toevoerweg, de Middenweg, op te breken en voor alle niet-openbare ver keer af te sluiten, juist in de week dat 30.000 mensen het toch al niet makkelijk bereikbare Ajax-stadion zouden bezoe ken. Publieke Werken van Amsterdam is dus kennelijk roomser dan de paus, want de laatste verzette zonder blikken of blozen zijn inzegening van zondagmid dag naar zondagochtend, om de tv-uit- zendingen van de voetbalwedstrijden niet in de wielen te rijden. Dat wordt een gigantische chaos, dacht ik, dus als ik verstandig ben, rijd ik met mijn auto naar het Centraal Sta tion en stap daar op lijn 9, die zijn eindpunt bij het Ajax-stadion heeft, en zo zat ik om vijf minuten voor zeven in de tram. So far; so good, zouden de supporters van Ipswich Town zeggen. De voltallige A-selectie op Papendaleen van de bewijzen dat de afdeling keurturnen dames van het KNGV op de goede weg is. Boven van links naar rechts; Marleen Houter, Monique Bolleboom, Ingrid Bolleboom, Connie Zwarthoed; midden van links naar rechts: Maya Huytlng en Carla igSÖPlessis; onder van links naar rechts: Marijke Aamoutse, Jolanda Boer, Birgit (Bibi) Vos, Annettes Nijdam en Inge Wuiz. internationale wedstrijdkalender zijn gezet. We zijn al bezig met het zoeken naar een opvolger voor Asarjan, die volgens mij alleen in Oost-Europa is te vinden. Maar welk land daar staat vlak vóór zulke be langrijke toernooien een toptrainer af?” Betoogt Ton Swart: „Laat ik voor op stellen dat ik in het KNGV niet vanuit het niets afdelingsvoorzitter ben geworden. Al veel jaren werk ik als docent en penningmeester van de commissie voor Pedagogische en Organisatorische Kaderscholing. Later, in 1975, ben ik gekozen tot senningmeester van de sectie top- :port. Zo heb ik het KNGV goed eren kennen en werd ik bekend bij le kringen. Belangrijk was dat ik sen goed inzicht kreeg in de top- sportfinanciën en een aanzet kon geven om bijvoorbeeld het over schrijden van begrotingen tegen te gaan”. Waarschijnlijk zou Ton Swart on opvallend voor de buitenwereld zijn werkzaamheden voor het KNGV [><11 lebben verricht als zich enige tijd ater geen problemen in het bestuur van de afdeling keurturnen dames iad voorgedaan. Uit hoofde van zijn functie bij de sectie topsport ging hij die rumoerige vergaderingen bijwo- len en raakte zo binnen de kortste teren tot over zijn oren in alle moge- ïjke controversiële aangelegenhe- van een hoop heibel Dat Ton Swart bij bet bondsbestuur hoog staat aangeschreven blijkt onder meer uit het feit dat hij vorige week plotseling werd aangesteld als delega tieleider in Straatsburg. Verbondsvoor- zitter John Tielrooy, wegens werkzaam heden verhinderd bij de wereldkampi oenschappen als zodanig op te treden, liet de keus van ëen remplagant vrijwel onmiddellijk op Ton Swart vallen. L 'Jb' - - s ■- SSi t WJs

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33