IN ZAMBIAANS KAMP: Europese Commissie verwacht betere economische toekomst Vietnam uit beschuldiging aan China Bondsraad n neutronenbom Kohout krijgt uitreisvisum Burgemeester West-Berlijn voorzitter Pravda laakt besluit over Opluchting in Beiroet na vertrek Syriërs Protest op zuil 1 Instemming Uit oostelijke wijken SSr' 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER ZATERDAG 2 1 k li 1 trein 'vr it ijtstof reder Rees (st)air lingin inden arper nst gaat ;rd kar- Het zijn ge bees- „stads schoon- p water- uring etsvoor- ’iodieke inomen, i de toe- un auto ebedrijf jk keu- LOESAKA (Reuter). Bij de Rhodesische luchtaanval op een van de kampen van de nationalis tische beweging ZAPU in Zambia zijn 226 ongewapende vluchtelin gen omgekomen, zo heeft ZAPU- leider Joshua Nkomo gisteren meegedeeld op een persconferen tie in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Voorts zijn er 629 ge wonden gevallen. In het kamp woonden bijna 3000 vluchtelingen uit Rhodesië. igeval ?1 (gem. ige me- om hei ding de oor eer - r V F Nkomo: Rhodesië vermoordde ongewapende vluchtelingen Nieuwe paus wil diplomatieke betrekkingen met alle landen 1 Kazimierz Kakol, degene die in de rege ring verantwoordelijk is voor religieuze zaken, heeft eerder deze week verklaard dat iedere Pool een uitreisvisum zou kun nen krijgen om de ambtsaanvaarding van de paus bij te wonen, „behalve degenen dié toch al geen visum kunnen krijgen.” luschel- om het jeveilig- i Geleen n-Zand- een uur Nkomo heeft herhaaldelijk gezegd dat het Patriottisch Front tegen maart van het komend jaar de oorlog zal winnen, na de jaarlijkse regenperiode die gunstige om standigheden biedt voor de guerrilla. zo luidde de scherpe reactie van Moskou verder aan de vooravond van de aankomst in Moskou van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance voor de voortzetting van het overleg om, naar de Gistermorgen, kort na de komst van de Saoedi’s, deden zich opstoppingen voor op de brug van Bourj Hammoud, hetgeen een gevolg was van de puinhopen die nog op de weg lagen (waarvan één rijbaan was vrijgemaakt) en van de aanwezigheid van talrijke nieuwsgierigen op de brug. Don derdag nog durfde men de brug slechts te voet over te gaan uit vrees voor kogels van sluipschutters. Alle Syrische posities, in de gebouwen nabij de twee bruggen, werden gisteroch tend ontruimd. De Saoedische soldaten, onverstoorbaar en met witte helmen ge mutst, hebben tezamen met Libanese gen darmes de Syriërs vervangen. In de stra ten van Bourj Hammoud, omgewoeld door de granaten, was het gisteren behoorlijk druk: huisvrouwen die eindelijk inkopen konden gaan doen, eigenaars van winkels die de schade kwamen opnemen en chris- Amerikaanse regering zegt te hopen, nog voor het eind van dit jaar te komen tot een tweede SALT-akkoord ter beperking van de strategische bewapeningswedloop tus sen beiden. Aan de ene kant heeft Washington het over de wenselijkheid om wegen te vinden die leiden naar ontwapening, maar aan de andere kant worden in feite stappen voor bereid in de tegengestelde richting,'zo schrijft de Pravda. telijke militie-mensen, nog steeds gewa pend maar duidelijk ontspannen. Een inwoner van de wijk, gevraagd naar zijn reactie op het vertrek van de Syriërs, zei dat deze zo vroeg waren vertrokken dat niemand er iets van had gemerkt. „Ik stond op en de Saoedi’s en de Libanese gendarmes waren er”, zo besloot hij met een brede lach. lijkheid te dienen, en basisprincipes die in de grondwet van een onafhankelijk Zim babwe moeten worden opgenomen, inclu sief waarborgen van individuele rechten. Kort na de verklaringen van Smith kwam het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken met een gezamenlijk Brits-Amerikaanse verklaring waarin het heet dat Smith bereid is „zonder voor waarden vooraf’ aan een conferentie van alle partijen deel te nemen. „De Britse en de Amerikaanse regeringen, aldus de ver klaring, zijn nu van plan besprekingen te houden met de andere partijen, alvorens de procedure voort te zetten”, een verwij zing naar de guerrillabeweging van Nko mo en Moegabe. BRUSSEL (ANP). De economische groei van de Europese Economische Ge meenschap (EEG) zal volgend jaar aan merkelijk groter zijn dan dit jaar. Voor 1979 mag ook gerekend worden op een eerste succes sinds jaren in de strijd tegen de werkloosheid, al zal daar een gezamen lijke inspanning van de negen lidstaten voor nodig zijn. Dit schrijft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, in haar jaarlijks rapport over de economische toestand in de negen lidsta ten, dat gisteren is verschenen. Kara! Wojtyla is paus geworden omdat de Italiaanse kardinalen het onderling niet eens konden worden. paar stemmen na de benodigde vijfenze ventig had gekregen, maar op het laatste nippertje van verkiezing werd uitgesloten door een coalitie van curiekardinalen en conservatieven onder aanvoering van de als zeer conservatief bekend staande kar dinaal Giuseppe Siri van Genua. Toen het eenmaal duidelijk was geworden dat Be- nelli noch Siri en ook geen van de overige 24 Italiaanse kardinalen de vereiste twee derde meerderheid plus een kon halen, begon men aandacht te krijgen voor een niet-Italiaan. Wojtyla werd daarna bij de achtste stemming tot paus gekozen. In die jaren was hij assistent staatssecreta ris en rechterhand van wijlen paus Paulus de Zesde. Hij wist de curie te laten hande len naar de wil van de paus, voerde diens omstreden curiehervorming uit en stelde daarbij zijn directe chef, staatssecretaris kardinaal Jean Villot, in de schaduw. Als onderstaatssecretaris was Benelli ook belast met de uitvoering van de kerke lijke hervormingen in progressieve zin, waartoe het tweede Vaticaanse concilie had besloten. Bij deze taak vond hij de conservatieven onder leiding van de 72- jarige kardinaal Siri tegenover zich. Be halve bij de hervorming van de curie zou Benelli ook vijanden in de topleiding van de kerk hebben gemaakt door zijn moder ne en efficiënte bestuursmethoden en nog al bruusk persoonlijk optreden. De directeur-generaal voor economische en financiële zaken van de Europese Com missie, Ugo Mosca, zei gisteren dat de gemeenschap zich nu op een keerpunt bevindt. Er zijn goede vooruitzichten voor een bescheiden maar duurzame groei, met een vergroting van de industriële produk- tie en minder werkloosheid. Volgend jaar zal gemiddeld 5,6 percent van de EEG- beroepsbevolking werkloos zijn vergele ken met 5,7 percent dit jaar. Dit komt neer op een vermindering van het aantal werk lozen met 100.000 tot 5,6 miljoen. De lopen de rekening van de betalingsbalans van de EEG zal volgend jaar een overschot te zien geven van 8,5 miljard Europese rekeneen heden (ere) vergeleken met een batig saldo van 8,3 miljard ere dit jaar. De commissie is bij haar voorspellingen uitgegaan van de verwezenlijking van de economische besluiten, die zijn genomen tijdens de grote conferenties in Bremen en Bonn dit jaar. Vooral het streven naar een grotere stabiliteit op de valutamarkt is van groot belang voor het economische herstel. Het is voor de derde maal dat een politi cus uit West-Berlijn deze functie krijgt. Het voorzitterschap van de Bondsraad wordt beurtelings, om het jaar, vervuld door de leiders van de elf Westduitse deel staten. Stobbe verklaarde zijn verkiezing niet te beschouwen als een schending van het verdrag over Berlijn. Op de vraag of West- Duitsland overleg had gepleegd met de V.S., Engeland en Frankrijk, de landen die het Berlijnse verdrag hebben onderte kend, zei hij dat zijn land nauw contact onderhoudt met deze drie mogendheden over alle belangrijke zaken. Stobbe legde er de nadruk op dat zijn nieuwe functie zijn beleid in West-Berlijn niet zal beïnvloeden. BONN (UP1). De burgemeester van West-Berlijn, Dietrich Stobbe, is gisteren gekozen tot voorzitter van de Bondsraad, de Westduitse Eerste Kamer. De Sovjet unie en Oost-Duitsland zijn tegen zijn verkiezing omdat het volgens hen het verdrag over Berlijn tussen de vier grote mogendheden dat in 1971 is gesloten, schendt. nd) damse gehou- e tnis- geper- trgaan e PvdA, dat de afgeven voor de fen. Zij n W De bij drie vraagd, de aan- hoorzit- ing van ingen is eden er op het ning en 4en van ders be- in Rot ban IHC oor een die van n Rees, ie op de de staat de fusie icheeps- eft over i” in Ne- e Antil- chappij Winair, t op 31 net een n. De economische groei van de EEG zal volgend jaar ongeveer 3,5 percent kunnen bedragen, vergeleken met een verwachte groei van het volume van het gezamenlijk bruto nationaal produkt van de EEG met 2,6 percent dit jaar. De prijzen zullen in de gemeenschap volgend jaar met gemiddeld zeven percent stijgen, vergeleken met een stijging van 6,9 percent dit jaar. Een belangrijke vooruitgang noemt het rap port het feit dat de onderlinge verschillen in de inflatiecijfers voor een deel zijn opge heven. I voor- Id. Zij is han- i gelij- ig) en [eld en beslag E. A. H ot adju- loningin er inge- dienst. ■ikaan, rskade -jarige 00 gul st spul lat het n Fires- ikaanse rklaard iel radi- j te ree banden nogelijk miljoen jewezen Jit heeft T er keer, d. Dit nieuws is afkomstig uit kerkelijke kringen in Vaticaanstad die de gang van zaken tijdens en na het conclaaf zeggen van nabij gevolgd te hebben. In deze krin gen werd gezegd dat de machtige kardi naal Giovanni Benelli van Florence op een Het Rhodesische leger heeft voor de der de achtereenvolgende dag de aanvallen tegen nationalistische guerrillastrijders in het buurland Mozambique voortgezet, zo is uit militaire kringen in Salisbury verno men. Bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. De aanvallen zijn gericht tegen de strijders van ZANU, Moegabes vleugel van het Patriottisch Front. Salisbury wil zoveel mogelijk guerrillastrijders uitscha kelen voor het regenseizoen begint. Het is de derde grote aanval op Mozambikaanse grondgebied dit jaar, hoewel tactische in vallen volgens Rhodesische officieren vrij wel dagelijks plaatsvinden. Na het laatste bezoek, op 23 september, had de vluchtelingenorganisatie besloten een miljoen dollar beschikbaar te stellen voor de bouw van een school, terwijl ook de wereldgezondheidsorganisatie en het Benelli en Siri zijn al jaren rivalen en proberen ieder hun stempel op het beleid van de r.k. Kerk te zetten. De 57-jarige Benelli, thans aartsbisschop van Florence, is volgens insiders tien jaar lang vrijwel oppermachtig geweest in de curie, het cen trale regeringsapparaat van de r.k. kerk. Het Europees Monetair Stelsel (EMS) speelt een vitale rol op het gebied van monetaire rust. Zonder deze rust is het vrijwel onmogelijk om een goede economi sche koers uit te stippelen. Het rapport van de commissie zal wor den voorgelegd aan de ministerraad van de gemeenschap. Na goedkeuring van het rapport kan het dienen als leidraad voor elk lid om zijn economisch beleid op af te stemmen. kinderfonds Unicef hulp hadden toege zegd. „Op dat tijdstip hadden de VN-verte- genwoordigers geen enkele twijfel dat het Chikumba-kamp alleen voor vluchtelin gen was bestemd”. Sinds die dag was wel nog een nieuwe groep jongens aangeko men uit een ander kamp, en Beckett wist niet of deze jongens mogelijk een militaire opleiding kregen. een conferentie van alle partijen om de toekomst van Rhodesië te bepalen. Smith maakte dit gisteren zelf in Washington bekend. Details van het plan voor een dergelijke conferentie zullen naar zijn zeg gen later worden bekendgemaakt door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben al geruime tijd druk uitgeoe fend op de leiders van de Rhodesische overgangsregering besprekingen aan te gaan met de buiten het land gevestigde guerrillabeweging van het Patriottisch Front, dat geleid wordt door Joshua Nko mo en Robert Moegabe. De aankondiging in Washington was het resultaat van een twee uur durende be spreking tussen Smith, zijrrzwarte mede- leiders en een delegatie onder leiding van De Zambiaanse regering hield gisteren spoedberaad over de Rhodesische aanval len, terwijl honderden Zambiaanse stu denten en scholieren naar de ambassades van de Verenigde Staten en Engeland trokken, om tegen de Rhodesië-politiek van deze landen te protesteren. De ambas sades kregen bescherming van Zambiaan se oproerpolitie. In Loesaka werd gisteren nog een reeks explosies gehoord uit de richting van het kamp, maar volgens offi ciële zegslieden ging het alleen om niet- ontplofte Rhodesische bommen, die nu onschadelijk werden gemaakt. VATICAANSTAD (AFP, UPD. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft gisteren in zijn eerste toespraak tot het corps diplomatique gezegd van plan te zijn ook met die landen diplomatieke betrekkingen aan te knopen die geleid worden door regeringen waarmee het Vaticaan niet kan instemmen. Twee Poolse journalisten, die paus Jo hannes Paulus persoonlijk kennen, heb ben geen uitreisvisum gekregen om mor gen de officiële ambtsaanvaarding van de nieuwe paus bij te wonen. Een van hen heeft dit gisteren meegedeeld. Elke poging om druk uit te oefenen op de 1; Sovjet-Unie is gedoemd om te mislukken, De paus zei letterlijk in het Frans: „Wie het heeft over diplomatieke betrekkingen, heeft het over stabiele, wederzijdse betrek kingen in het teken van de hoffelijkheid, de discretie en de oprechtheid. Van onze kant getuigen zij niet noodzakelijk van onze goedkeuring van een of ander bewind dal is onze zaak niet noch ook van onze goedkeuring van al hetgeen een der gelijk bewind bij de behandeling van openbare zaken doet, maar wel van de waardering van de positieve tijdelijke waarden, van een wil tot een dialoog met hen die wettig belast zijn met de beharti ging van het welzijn van de maatschappij en van begrip voor hun vaak moeilijke taak”. BEIROET (AFP). In Oost-Beiroet was gisteren een grote opluchting merkbaar, enkele uren nadat binnen de Arabische vredesmacht Syrische soldaten waren ver vangen door Saoedische eenheden bij de bruggen van de wijk Qurantaine en het district Bourj Hammoud. Na het vertrek van de Syriërs heeft het leven zijn „normale” loop hernomen, voorzover dat mogelijk is tussen de puin hopen. De terugkeer van een normale situ atie was vooral voelbaar in Bourj Ham moud, de Armeense wijk van Beiroet (in het noordoosten), die tot donderdag nog onder vuur van sluipschutters lag. Het merendeel van de bewoners van deze volkswijk is niet geëvacueerd tijdens de recente bombardementen en er verblijven nog bijna 80.000 mensen. Nkomo was op de persconferentie dui delijk woedend en bitter gestemd: „Deze schurkendaad zal niet ongestraft blijven”, zei hij. Hij deed het Brits-Amerikaanse plan voor een conferentie van alle partijen over Rhodesië af als „onzin”. „U kunt de hele verdomde handel wel vergeten. Wij willen dat land (Rhodesië) met geweld ne men, en we zullen het krijgen... binnen de door mij aangegeven tijd”, aldus Nkomo in antwoord op een vraag. de Amerikaanse onderminister David Newsom. Tot de delegatie behoorde ook de Britse ambassadeur Peter Jay. „Het schijnt dat onze boodschap is overgeko- men" zei Ian Smith tegen verslaggevers in Washington. „We zijn het op de bespreking eens geworden over een (Amerikaans- Brits) plan voor vijf basis-punten, waarop een conferentie van alle partijen geba seerd moet zijn”. De vijf basis-elementen voor een confe rentie van alle partijen, zoals door Ameri ka en Engeland op papier gezet, zijn: het houden van vrije en eerlijke verkiezingen, regelingen voor een bestand, een over gangsregering, het vormen van strijd krachten om de regering na de onafhanke- BANGKOK (Reuter). Vietnam heeft China er gisteren van beschuldigd duizen den politiemannen en militairen naar de Vietnamese provincie Cao Lang te hebben gestuurd. Radio-Hanoi heeft dit gemeld. Het Vietnamese persbureau, VNA, meldde dat China vlak bij de grens troe- pen had gestationeerd ter ondersteuning J van de duizenden die op vele plaatsën de j grens overtrokken. Het persbureau beschuldigde China er van de laatste paar dagen troepen over de grens te hebben gestuurd om de Vietname se grenswachten te provoceren en te bespi oneren. Een woordvoerder van het hoge com missariaat voor de vluchtelingen van de VN in Genève heeft bevestigd dat het getroffen kamp slechts werd bewoond door jongens tussen de zeven en 18 jaar, die hier een opleiding volgden, en door invaliden. „We zijn ervan overtuigd dat de mensen daar niet betrokken waren bij militaire activiteit”, aldus VN-woordvoer- der Jim Beckett. De vertegenwoordiger van het hoge commissariaat in Zambia had het kamp in september drie maal WENEN (UPI, REUTER). De bekende Tsjechoslowaakse toneelschrijver, Pavel Kohout, tevens ondertekenaar van het ma nifest Charta 77, heeft toestemming gekre gen Tsjechoslowakije te verlaten. Dit is in Tsjechoslowaakse kringen in Wenen ver nomen. Hij zal naar Oostenrijk vertrekken om daar een funktie te aanvaarden als mede werker van het Weense Burgtheater. Naar verluidt is hij voornemens slechts voor een beperkte tijd in de Oostenrijkse hoofdstad te blijven. Kohout, die een belangrijke rol speelde in de gebeurtenissen die leidden tot de Russische invasie van Tsjechoslowakije in 1968, heeft herhaaldelijk om een uitreisvi sum gevraagd maar het was hem tot nog toe geweigerd. Zijn toneelstukken zijn in Tsjechoslowakije verboden en hij werd uit zijn Praagse flat gezet toen hij openlijk de zijde van de dissidente beweging had ge kozen. MOSKOU, PARIJS (UPI, DPA). Het Russische partijblad Pravda heeft de ver dere Amerikaanse stap in de richting van de neutronenbom gisteren in een hoofdre dactioneel commentaar een gevaarlijke genoemd, die zal leiden tot de werkelijke ontwikkeling van het wapen. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft gisteren een toespraak gehouden tot leden van het corps diplomatique. De Rhodesische premier Ian Smith en de drie zwarte leiders van zijn multiraciale bezocht, en geen militaire uniformen of overgangsregering hebben ingestemd met wapens gezien. De enigen die wapens droegen waren de 60 man van de bewa kingsdienst. Uit protest tegen de handel van Britse firma’s met Zuid-Afrika hebben twee mannen gistermiddag de ruim 50 meter hoge zuil met het standbeeld van Nelson op Trafalgar Square beklommen en met spandoeken behangen. De mannen, die speciale klimuitrusting gebruikten, hadden twee uur nodig om boven te komen. De politie liet weten rustig te wachten tot de mannen naar beneden komen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3