Cornells Opthof draagt routine voorstelling van Verdi’s opera lil Wilko Johnson: r b met gemoedelijkheid Haarlems Concertgebouw krijgt première geheel nieuwe sonate Alwin Bar enthousiast over Schubert eiae Lu I I S Luidruchtige Berg en Hindemith bij NPO Aardige balletvondsten „Suske en Wiske C’est formidable met de FTS Parijs-Expres! Letterkundigen breken met Stemra Rotterdams Werkcentrum Dans in De Lantaren Ex-gitarist Dr. Feelgood op Nederlandse toernee door Johan van Kempen Bon voyage naar de lichtstad! mk art sen Mark Lubotski uitstekend op C-concert NPO nen iken Mening Wereldraad: veel kinderboeken zijn racistisch Pakhuisje (BRINK Luchtverwarming ius I 9 KUNST ZATERDAG OKTOBER 19 7 8 2 1 8 F 498 2609 tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. i nieu- ko lden, LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V. - HEERHUGOWAARD La Traviata: vaart en overtuiging atafel, i Ttr Sonja Poot en Vittorio Terranova bekleedden de hoofdrollen in La Traviatia. (Foto Jaap Pieper) (ADVERTENTIE) ing mog T Hr AL WIN BAR (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ief oud ihouwd '74 cm 0. Denij laarlem eert A 4- JO. Excl >ra B V lijk Deco >m eens Het Amsterdamse publiek is allang ver geten, dat de voorstelling van vier jaar geleden maar een matige vertoning was ondanks het feit, dat toen Edo de Waart de Porcelijn met het NPO de zwaarte van deze complexe partituur in de praktijk nog AMSTERDAM. De Londense pubs zijn met name tijdens de eerste helft van de jaren zeventig de bakermat geweest van vele, al dan niet overgetalenteerde muziekgroepjes. Van alles kwam er uit het muzikale kroegleven voort: r&b, soul, funk, rock, zelfs salsa. Kokomo, Brinsley Schwarz, Ducks Deluxe en Dr. Feelgood zijn een paar van de meest opvallende namen geweest. Blikvanger van laatstge noemde r b-groep was gitarist Wilko Johnson, die eind vorig jaar verkoos zijn eigen pad te gaan. De pianist Alwin Bar hoeft bepaald niet naar woorden te zoeken, als hij zijn en thousiasme voor de Weense meester venti leert. Zich sterk aangetrokken voelend tot Schuberts oeuvre, hetgeen in Bars pro- grammasamenstelling (met name in radio- recitals) dikwijls te merken is geweest, dook de Haarlemse pianist en musicoloog daar in dit Schubertjaar dieper in dan ooit tevoren. Uit voornamelijk schetsmatig na gelaten onderdelen, stelde hij namelijk een geheel nieuwe sonate samen, die voor het eerst in de geschiedenis volgende week dat het bij een op een achttal nummers (naar schatting 40 percent van de duur van een doorsnee optreden) gebaseerde im pressie moet blijven. Pure Heil zelf heeft overigens malie aan welke structuur dan ook. De hele act beli chaamt een continu gevecht met decibels, zodat de melodielijnen als vanzelf onder gesneeuwd worden door het keiharde groepsgeluid. Een vraag naar de zin van dit alles kan dan ook slechts ten dele beantwoord worden door paradoxaal ge noeg te wijzen op de leegte die Pure Heil Daarom kon deze componist van talloze „gemütliche” dansen als Landler, walsen AMSTERDAM (ANP). De Vereniging van Letterkundigen heeft vrijdag alle banden met de STEMRA (inning auteurs rechten voor grammofoonplaten, geluids cassettes, video etc.) verbroken. Reden daarvoor is dat bij de bestuursverkiezing vrijdag alle auteurszetels in het bestuur in handen zijn gekomen van vertegen woordigers van de Woord- en Toondich ters Lichte muziek (WTL). Volgens Jaap van de Merwe van de Vereniging van Letterkundigen, die tot vrijdag namens de WL zitting had in het STEMRA-bestuur, is er bij de bestuursver kiezing sprake geweest van „manipulatie, waardoor nu alle zeven auteurszetels wor den bezet door kandidaten van de WTL, een gezelligheidsvereniging van voorna melijk hoeladiejee-liedjes-makers, geheel ingesponnnen in het commercieel-indus- triële web van het hitwezen”. Volgens Van de Merwe is door de nieuwe bestuurssamenstelling het beleid ten aan zien van de auteursrechten (dit jaar 36,5 miljoen gulden) geheel in handen gekomen van commercie en industrie, zonder con trole en tegenwicht van de vakorganisa ties. Met de breuk met de STEMRA heeft de WL vrijdag tegelijk haar actieve me dewerking opgeschort aan de BUMA (Bu reau Muziek Auteursrecht), een zusteror ganisatie van de STEMRA, „totdat daar reële kansen worden geboden haar vak- bondstaak jegens de auteursbelangen uit te oefenen”. Vrijdagavond was bij de STEMRA niemand voor commentaar be reikbaar. oproept. De inhoud is dan ook weinig anders dan de vorm; zij het dat de ontla ding waartoe de muzikanten in staat zijn op zich wel boeit. Toch kunnen we het eindresultaat weinig beter omschrijven dan door de zinloosheid van de muziek te onderstrepen. Het zuiverste voorbeeld daarvan is een haast aanstoot gevende cover van Nancy Sinatra’s These Boots are made for walking. Vooral het begin was veelbelovend om dat Tuerlings zijn dansers Raymond Col ling (als Lambiek) en Marja Braaksma (als tante Sidonia) zich op een merkwaardige manier liet bewegen, met een aaneenrij ging van stripposes in een malle stokkende ritmiek. Luisteren met twee handen aan de oren en de mond soms open houden van verbazing deden het hier uitstekend. Voor al het effect dat twee opeenvolgende poses eigenlijk niet logisch na elkaar passen was dankbaar uitgebuit. Toch is deze grap er gauw af, tegen de tijd dat Swee Hoe Lim (Suske) en Erika Trabi (Wiske) versche nen, was deze truc al tot op het bot versle ten. De voorstelling begon met een instude ring door het Werkcentrum Dans van To- fuba in Scherzogrofi, de uiterst vermake lijke eersteling van Nils Christe (1974 voor het Nederlands Dans Theater) op muziek van Carl Herman Pillney. De humor hierin komt veel meer uit de bewegingen voort dan die bij Tuerlings en blijft dan ook langer boeien. De nogal luidruchtige muziek werd voor dit ballet speciaal gecomponeerd door Henk Alkema en de aankleding van Tom Schenk (in navolging van Willy Vander- steen) voldeed goed. Alleen vraag ik me af waarom Wiske niet haar met een strikje strakgebonden langs haar hoofd had want zo kennen we haar toch uit de strip? De hele voorstelling duurt ongeveer an derhalf uur, wordt vanavond herhaald in de lantaren in Rotterdam en komt volgen de week zondag (29 oktober) in de Haar lemse Dansweek in de Toneelschuur. Mocht u een grote Suske en Wiske lief hebber zijn en op die dag niet kunnen, dan is het nog mogelijk uw schade daarna in te halen op 1,2,3 en 4 november in het Shaffy Theater in Amsterdam. Conrad van de Weetering met 350 toebeh .ammer AMSTERDAM. LA TRAVIATA is zonder twijfel een van de meest geliefde opera’s van Verdi. Drie weken geleden was de hele serie voorstellingen van de Nederlandse Operastichting in Amster dam al uitverkocht alleen nog enkele plaatsen in Scheveningen! En dat terwijl het hier om een gewone routine-opvoe- ring gaat met vrijwel onbekende zangers onder leiding van een Engelse dirigent, die voor het eerst in Nederland is. Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 het milieu en heeft er niets bijgemaakt. De muziek van Verdi heeft nog niets van zijn schoonheid en innigheid verloren in de 125 jaar van haar bestaan. Traviatia hoef je niet te zien het is een opera om naar te luisteren. De slechte indruk van vier jaar geleden is volkomen uitgewist. J. H. MOOLENIJZER Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-Ó-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149,- Inlichtingen bij de NS-stations, uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). wel nooit tot een groepje muzikale wereld verbeteraars uitgroeien. Johnson is het onbetwistbare hart van de groep, ijverig in de beste zin van het woord. Nu hij zich ook van een vocale kant laat kennen, boezemt hij minder vrees in dan destijds in Dr. Feelgood, waar zijn maniakale, gitaristi- sche escapades altijd het lokkertje voor de fans waren. Je zou van het rustig pompen de, bij tijd en wijle vreedzaam voortkabbe lende rhythm and bluesgeluid van de Solid Senders dan op het eerste gehoor niet willen aannemen dat het om een grootste delijke muziek gaat. Zo nu en dan is het repertoire zelfs zo’n nadrukkelijke kopie van de r b uit de jaren zestig tijdens Highway ’61 van de Stones bijvoorbeeld dat je je nauwelijks bewust bent van het feit dat je er in 1978 naar staat te luisteren. Een punt in het nadeel van Wilko mag tenslotte de figura tie van zijn collegae heten, die hem in elk melodietje trouw maar kritiekloos volgen. De gemoedelijkheid zoals die uit Neigh bour, Neighbour, Shop around en Walking on the Edge spreekt, is dan ook feitelijk maatgevènd voor het geheel. JOHN OOMKES BTW en mneban- len. Tel i.z.g.st el 023 HAARLEM. De C-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, werd vrijdagavond in het Haarlems Concertgebouw geopend met een concert onder leiding van David Porcelijn. Een dirigent van 31 jaar, met veel ervaring op het gebied van moderne muziek, hetgeen ook in zijn weinig soepele manier van dirigeren op typerende wijze duidelijk wordt. voering in andere instrumenten waar door het gezamenlijk musiceren tot de koortsig hallucinerende sfeer van het door de componist bedoelde totaalbeeld sa mensmelt op de golflengte van de solist af te stemmen. Desondanks kregen bepaalde episoden een enerverende expressie en werd de huiveringwekkende tragiek die dit instru mentale requiem voor Bergs jonggestor ven vriendin Manon Gropius uitdrukt, in deze wat hardvochtige realisatie van tijtf tot tijd toch ook zeker wel opgeroepen. JOHAN VAN KEMPEN dinsdag in het Haarlems Concertgebouw te beluisteren is. Op het dan door Alwin Bar te geven recital, staat deze sonate in fis-klein, tussen werk van een vijftal ande re componisten, geprogrammeerd. persoonlijkheid. Het is te hopen, dat wij hem spoedig in Amsterdam terug zullen zien. De constuums van José Varone zagen er bijzonder smaakvol uit en het opera- koor zong en danste met veel animo. De bijrollen werden uitstekend gezon gen door krachten van de Nederlandse Operastichting en ik vraag mij weleens af waarom de hoofdrollen altijd in het bui- waren tie door de dwangmatige regie-aanwijzin- gen van Tito Capobianco, die ervan uit ging dat het gaat om een drama in een fatsoenlijke familie en dat schandalen ver meden moeten worden. La Traviata is geen Aïda het stuk speelt in en om Parijs en niet aan de oevers van de Nijl. „La Traviata” de afgedwaalde) is een conflict tussen vader en zooon en „Aïda” is een volkerenslag tussen Egypte en Ethio pië. Kortom „La Traviata” is een opera die zich binnenskamers afspeelt en moet als een kameropera worden opgevoerd. Dat betekent geen prima donna allures, geen kunstenmakerij van de heldentenor en geen dramatische woede van de bari ton. Er valt wel iets te zeggen voor deze opvatting, maar de voorschriften van de regisseur moeten niet zo ver gaan, dat iedere actie wordt afgeremd. Tito Capobi anco stond ook nu weer als regisseur aan- gekondigd en dat deed ons het ergste vre zen. Maar ziet, Copabianco was door om standigheden verhinderd en Guus Mostart (assistent-regisseur van de Nederlandse Operastichting) werd aangewezen voor de herinstudering en de zon is doorgebroken. De volgende scène met de vier boeven ontaardde in een zeer luidruchtig niets doen, maar in de tweede helft van het werk kwamen er gelukkig nog een paar fraaie vondsten. De opkomst van Howard Madu ro (Jerom) in een kist is wel aardig, maar in de gevechten tussen deze krachtpatser en tante Sidonia en daarna met Wiske doken grappige bewegingscomposities op. Het mooist vond ik echter het trio van Jerom, Wiske en de pop Schalulleke,. waar in de verkleinende trap, de grote man met het kleine vrouwtje en de nog kleinere pop perfect gebruikt was. Itr me agenton nkuipen a mate; Jansstr Over Wilko’s Solid Senders kunnen we veel positiever zijn, al zal ook dit kwartet Momenteel is Johnson, wiens gitaarspel zuiver akkoordsgewijs is opgebouwd en een stuiterende ritmiek kent, met een toer nee bezig langs de betere Nederlandse clubs. Vrijdagavond speelde hij zijn partij tje in het hoofdstedelijke Paradiso. Dat Wilko dan niet in zijn eentje öp het podium gaat staan, behoeft geen betoog, Maar voordat zijn Solid Senders Alan Platt drums, Steve Lewins bas en John Potter toetsen eindelijk de instrumenten kun nen laten klinken, zorgt de snel naamma- kende Newyorkse negerpunkband Pure Heil voor een behoorlijke vertraging, zo- Het materiaal van de sonate zoals die door Alwin Bar werd samengesteld, stamt uit 1817 en is overgeleverd door de num mers 570 en 571 volgens de thematische catalogus van Deutsch. Het geheel ziet er nu als volgt uit: een door Bar gecomple teerd openingsdeel met nog sterk klassicis- tische trekken; een door Schubert zelf voltooid Scherzo als tweede deel en tens lotte dan een derde deel dat weer door Bar moest worden afgemaakt Hoewel Alwin Bar stelt met grote vrij heid in de verwerking van de gegevenhe den gehandeld te hebben, is hij er zeker van „dat dit een oplossing is, die muzikaal volledig bevredigt. En dan ondanks het feit dat het door Schubert hoogstwaar schijnlijk ook voor deze conceptie bedoel de langzame middendeel geheel ont breekt”. Komende dinsdagavond zal men dus in de gelegenheid zijn om zich hierover zelf een oordeel te vormen. Een diepgaande technische beschouwing van de achter gronden inzake deze reconstructie, is in de programmabeschrijving van het betref fende concert opgenomen. enzovoorts, tevens de toondichter van de tekst „Dort wo du nicht bist, dort is das Glück” uit het lied „Der Wanderer”, dat als het ware als de lijftekst van de hele roman tiek kan gelden”. Rotterdams Philharmonisch Orkest speel de de sterren van de hemel, maar de zan gers lieten het toen afweten. Sonja Poot, maakte een zeer vermoeide indruk, Vitto rio Terranova zong voortdurend te laag en s met de de anders zo temperamentvolle Jan Derk- sen stond erbij of hij een bezemsteel had ingeslikt. De onmiskenbare oorzaak van deze alge mene malaise was een gebrek aan inspira- HAARLEM. „Schubert is een snelbloeiend genie geweest, die als een komeet gekomen en gegaan is. Het zal in dat verband hij is immers maar 31 jaar geworden wel niet helemaal toevallig zijn, dat hij óók een snelschrijvend componist was, uitgaande van de eerste impuls. Hij was dan ook niet voor niets een der meest begenadigde melodici die ooit geleefd hebben. En bekend is ook dat hij tijdens de bezoeken aan café’s, die hij met zijn legendarische vriendenkring aflegde, meermalen plotseling notenbalken trok op het tafellaken en daar begon te componeren. Hij was dus niet in de eerste plaats een man van doorwrochte constructies, zoals Beethoeven en Brahms, maar een componist die met de meest gulle hand zijn ingevingen, vaak van sublieme kwaliteit] op papier zette. Wat overigens niet wegneemt dat Schubert, op zijn geheel eigen manier, als vakman in niets onderdoet voor zijn juist genoemde kunstbroe ders". ROTTERDAM. Als een ware energie lawine raaden de dansers van het Rotterdam se Werkcentrum Dans vrijdagavond over de vloer van de Lantaren in Suske en Wiske. Hans Tuerlings was oorpspronkelijk van plan naar het verhaal van Willy Vandersteen een avondvullende produktie te maken maar moest daar om financiële redenen vanaf zien. Eigenlijk gelukkig maar want voor de veertig minuten dat dit ballet nu duurde, had Tuerlings maar net genoeg vondsten en vondstjes in huis. Zelf nu moesten de dansers het geheel al vaak vullen met inhoudloze krachtgebaren. De voorstelling, die wij gisteravond zagen in de Amsterdamse Stadsschouwburg was stukken beter dan de „Traviata” van vier jaar geleden. Er waren nog wel enkele oneffenheden, maar in ieder geval zat er meer vaart in en meer overtuiging. De Engelse dirigent, deed enorm zijn best (meer dan nodig was), maar zijn geba ren waren niet altijd duidelijk genoeg. Niettemin bleek hij zijn partituur goed te tenland gezocht worden. De decors kennen en gaf hij de zangers alle gelegen- niet mooi en niet lelijk r- José Varona kent heid zich uit te zingen. Het Radio Filhar monisch Orkest reageerde nauwlettend op de aanwijzingen van Robin Stapleton en zorgde voor een begeleiding, die het geheel ondersteunde en stimuleerde. Sonja Poot was al haar remmingen van vier jaar geleden kwijt en zong dat het een lieve lust was, vooral in het eerste bedrijf. Zij was misschien niet helemaal „de vrouw van lichte zeden in betere kringen”, omdat zij nu eenmeel behept is met een natuurlij ke ingetogenheid, maar het was een genot om naar haar stemgeluid te luisteren. rherndep muzikale leiding had en dat Jan Derksen dip. Ur> de rol van Giorgio Germont zong. Het nmodes, legom •eparatie ing m°g 55957 ol eens extra aanzette. Daardoor werd de lyriek in het eerste deel onwaarschijnlijk pompeus en de smartelijke klaagzang dit maal weinig vervoerend. De geladenheid van de atmosfeer van verschrikkingen, die dan uiteindelijk (in de vorm van een grego riaanse sequens) in een overwinning uit mond, kreeg daar entegen een soms fasci nerende kracht. Violist Mark Lubotski, kritisch ex-Sov- jet onderdaan wiens grote kwaliteiten on langs in onze krant uitgebreid werden be sproken naar aanleiding van een door hem in het Amsterdams Concertgebouw gege ven recital, was zeker wel de geschikte figuur om het spookachtige karakter van de solopartij van Alban Bergs na de pauze gespeelde Vioolconcert te kunnen treffen. Het NPO bleek echter onder Porcelijns leiding niet goed in staat om in het stelsel matig overnemen van de solistische stem- (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amerz) FRANKFURT. Veel kinder- en schoolboeken zijn racistisch en overdre ven op het rijke Westen georiënteerd. Dat wordt openlijk en heimelijk door woord en beeld en ook door het verzwijgen van historische feiten verbreid. Dit is één van de conclusies van de werkgroep „Racisme in kinder- en schoolboeken” van de Wereldraad van Kerken, die onlangs in de Evangelische Akademie Arnoldshaim in West-D uitstand bijeen is gekomen. Waarschijnlijk was zij geïnspireerd door de ster van de avond Cornells Opthof (Girogi Germont), die met royale en na tuurlijke baritonstem iedereen voor zich wist te winnen. De inspiratie kwam be paald niet van Vittorio Terranova, die ei genlijk alles tegen heeft voor de rol van Alfredo Germont. Hij is te klein van pos tuur en zijn stem is ook niet groot genoeg, bovendien is zijn intonatie vaak onzuiver. Cornells Opthof die Terranova in alle op zichten overtrof, is in Rotterdam geboren en ging in 1949 naar Canada. Hij heeft zich ontwikkeld tot een zanger van naam en is een graag geziene gast in New York bij de Metropolitan Opera. Wij mogen wel zeg gen, dat hij deze Traviata voorstelling ge dragen heeft door zijn stem en door zijn OELEN volgla tandaan :r. staan ie papa .st.. Te» :onnehe i merken saar. To intie ook I op vooi jnstratie >f in he iport-ex Ie 438, (O23| In het als studieruimte ingerichte en door hem „atelier genoemde pakhuisje aan de buitenkant van Haarlem, lijkt hij in de woordenstroom die hij aan deze door hem zo geliefde componist wijdt, haast even geïnspireerd te raken als doorgaans bij zijn pianospel het geval is. Zo vervolgt hij op de hem eigen opgewonden aandoen de en van veel 1 oofdknikken en gebaren taal vergezeld grande wijze: „Schuberts muziek is eigenlijk nooit zo speciaal nobel of ernstig te noemen, hè. Maar des te meer vrolijk, lyrisch, droefgeestig of drama tisch, soms ook behaaglijk. Schubert leef de in een tijd en in een land (het Oostenrijk van vóór 1830-red.) waarin de prille ro mantiek nog samen kon gaan met de gezel lige burgerlijkheid van de Biedermeier. (lijven en vorderen ■■•■■«■«■«■«■■■*41 Uw Installateur: Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11. Postbus 157, Telefoon (02207) 1 27 18 11.750 13.500 12.500; Fiat 125 ica 1307 6 TL ’75 Honda tall Che- e, ’75 kl Is nieuw iO; Opel t station- componist zelf uit de operamuziek samen- 6850; gestelde, orkestsuite heten op dit eerste sersoons C-concert te laten klinken. Jammer dat 5, ’75, kl. Porcelijns „Combinations”, een compo sitie uit 1970, vormde het eerste program- ma-onderdeel. Een werk voor 26 instru menten, dat zijn wortels heeft in de muzi kale gedachtenwereld van Porcelijns com- positieleraar Van Baaren en dat in eerste instantie eigenlijk al niet eens meer mo dern in de zin van „hedendaags” kan wor den genoemd. De hybridische vormgeving en de atonale gerichtheid wezen terug- waars naar een alweer voorbije mode. Het zou interessanter geweest zijn om Porce lijns componeren anno 1978 te hebben leren kennen aannemende dat er ten minste enige evolutie zit in dienst creatieve werk. Uitgebreide symfonische bezetting kwam er aansluitend aan te pas bij de uitvoering van de symfonie „Mathis der Maler” van Paul Hindemith. Wie eenmaal het door Mathias Grünewald geschilderde Isneheimer altaar heeft gezien, dat opge steld staat in het museum „Unterlinden” in Colmar in de Elzas, begrijpt hoe ook een componist door de hier ópgedane indruk ken op zijn beurt geïnspireerd kan RA KEN. Hindemith begon na zijn bezoek aan dit buitengewoon uitgebreide, uit vele pa nelen bestaande en een hele (gothische) kapel van het museumcomplex vullende altaar, aan zijn opera „Mathis der Maler”, die het gefantaseerde leven (want men weet daar niets exacts over) van deze vijf tiende eeuwse Duitse schilder tot onder werp heeft. Als opera weliswaar geen suc ces, maar als muziek behoort ze tot de beste die Hindemith heeft nagelaten. Het was daarom zeker gerechtvaardigd om dit Engelenconcert, De Graflegging en De verzoeking van de heilige Antonius zoals de onderdelen van deze, door de

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9