Haarlemmermeer publiceert studierapport NORON-locatie Oude boeken gooi je niet zomaar weg. 3e Deel eerlijk in eiken handgemaakte boerenmeubelen IJ ADVOCAAT VECHT OOK GELDIGHEID NIEUW SYSTEEM AAN KONSUMENTEN KONTAKT: MONOPOLIE EXPLOITANT DOORBREKEN Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand ÖAMIATE EXTRA EÏX50 4 november 1978 BARENDS NAJAARSSHOW boten - motoren - caravans '1 WftJJBSMr dinsdag Besteding 7 11 IJMOND 19 7 8 OKTOBER 2 4 r y Inlichtingen bij al onze kantoren - K y MS t Verantwoorde kinderschoenen Terug om plm. 21.30 uur (Van onze streekredactie) DEN HAAG. De vakheffin- gen die door het Produktschap voor de Siergewassen (PVS) wor den opgelegd aan de bloembollen kwekers en -handelaren, blijven een twistpunt vormen. Tegen de Heffing 1977, die op een nieuwe leest is geschoeid, heeft de Haagse advocaat J. van der Plas namens de Hillegomse firma P. Bakker wederom een zaak aangespannen bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Volgens Van der Plas is er ook bij de nieuwe heffing sprake van strijdigheid met de EEG-bepalingen. Oude Groenmarkt 10 Haarlem 025-524673 (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De bus op een vrije baan. Voorlopig lijkt dat de beste vorm van openbaar ver voer, die voor de nieuwe woonwij ken tussen Haarlem en Hoofd dorp is te verwezenlijken. Toch wordt op den duur een vorm van openbaar railvervoer voor dit nieuwe stedelijke gebied niet uit gesloten. Dat blijkt uit de „Be leidsnota Bouwlocatie Haarlem mermeer”, die momenteel als on derdeel van het ontwerp-streek- plan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied ter inzage ligt. Dat blijkt ook uit het studierap port over deze bouwplaats, dat de gemeente Haarlemmermeer he denmiddag heeft gepubliceerd. eerstvolgende datum: Reissom: 29,- per persoon ff te De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Hapjes en drankjes zijn buitensporig duur op de luchthaven Schiphol. Tot die conclusie is het Konsumenten Kontakt gekomen, na een onderzoek naar de prijzen in de verschillende bars en restaurants op Schiphol. Het Konsumenten Kontakt vindt het een slechte zaak dat al die eet- en drinkgelegenheden in handen zijn van één onderneming: de Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol. Dit monopolie zou moeten worden doorbroken door concurrerende hore- ca-mensen op de luchthaven toe te laten, aldus de consumentenclub. Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. lp sC' i I OF w (ADVERTENTIE) Bollenheffing blijft twistpunt (j (ADVERTENTIE) Sneltram Haarlem-Hoofddorp Straks per sneltram via een vrije baan naar het NORON-gebiea? Nederlandse kwekers die hun bollen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Horeca te duur op Schiphol - -- »a (ADVERTENTIE) Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit Ijmuiden Volgens de PVS-bepalingen kan de Ne derlandse bollenhandelaar van de vakhef- fing worden vrijgesteld, terwijl die moge lijkheid er voor de buitenlander niet is. Ook de handelaar die rechtstreeks aan particulieren levert (zoals Bakker in Hille- gom) heeft geen mogelijkheid de handels- bijdrage te verhalen. Inmiddels had het produktschap voor 1977 een nieuw soort heffing uitgedokterd. Niet langer werd de bloembol belast op de exportwaarde, maar volgens het zoge naamde bronwaardesysteem. Discrimina tie tussen binnen- en buitenlandse handel zou daarbij zijn uitgesloten, zoals de EEG- bepalingen ook voorschrijven. Volgens Van der Plas is er echter nog altijd sprake van een ongelijke werking. Hij vraagt het College van Beroep daarom om ook de Heffing 1977 weer onverbin dend te verklaren. De advocaat voert voor zijn stelling de volgende argumenten aan: zelf broeien, hoeven geen heffing te beta len, terwijl buitenlandse broeiers dat wel moeten over uit Nederland geïmporteerde bollen. Een ongelijkheid die volgens mr. Van der Plas toeneemt, naarmate het aan tal zelf-broeiers groeit. De buitenlandse broeier zou daardoor in een onhoudbare positie geraken. Ten opzichte van Nederlandse onderne mers die zich louter met broeien bezighou den, wordt de buitenlandse broeier boven dien achtergesteld door het feit dat die Nederlandse broeier recht heeft op com pensatie van 1% van de vakheffing. Bin nen EEG-verband een ontoelaatbare zaak, aldus Van der Plas. Wat de nieuwe heffing betreft, hekelt de Haagse advocaat voorts het feit dat een zogenaamde Prijzencommissie door het PVS wordt gemachtigd de heffingsgrond slag te berekenen. Die commissie zou een blanco volmacht krijgen, zonder zich aan vastgestelde normen te hoeven houden. Namens Bakker betoogt Van der Plas dat het voor zo’n commissie onmogelijk is om een voor iedereen gelijke, betrouwbare grondslag voor de vakheffing te bepalen. Voor de andere drankjes gaat hetzelfde verhaal op, terwijl ook de etenswaren niet bepaald goedkoop kunnen worden ge noemd. Eén voorbeeld: In het luchthaven restaurant Aviorama kost een Tournedos Champignon 34,50. Overal elders in den lande heeft men zo’n malse biefstuk van de haas voor 22 tot 25 gulden, weet de man van het Konsumenten Kontakt. „Wij zien niet in waarom het niet goed koper zou kunnen”, zegt de woordvoerder. „Vooral omdat de omzet in die etablisse menten naar verhouding erg hoog is”. Het Konsumenten Kontakt meent dat er con currentie met andere horeca-ondernemers op de luchthaven zou moeten komen. Nu zijn alle voorzieningen, van koffieauto- maat tot luxe restaurant, in handen van de Horeca Exploitatie Maatschappij Schip hol. De aandeelhouders van die onderne ming zijn: de luchthaven Schiphol (45%), de KLM (10%) en Wagon Lits (45%). De andere klacht, die door Konsumen ten Kontakt wordt onderschreven, betreft het gebrek aan overnachtingscapaciteit op Schiphol. „Tijdens de vakantiepiek, bij mist en wanneer er sprake is van acties se Exporteurs of naar Amerikaanse recla mebureaus die voor deze Bond werk ver richten. Over de geldigheid van de nieuwe PVS- heffingen volgens het bronwaardesys teem, zal het College van Beroep voor het Bedrijfsleven op 1 december uitspraak doen. Inmiddels heeft het bestuur van het PVS zijn werkwijze bepaald voor het terugbeta len van de heffingen die op grond van de eerdere onverbindendverklaring zijn te ruggevorderd door een aantal handelaren. Eerst moeten de namen en adressen van die handelaren worden gepubliceerd, al dus het PVS-bestuur, om te voorkomen dat deze al het geld in hun eigen zak steken. Na publikatie van de namen, kun nen kwekers op hun beurt dat gedeelte van de heffingen dat door hen is opgebracht van de handelaren terugvragen. Wanneer een van de reclamanten publikatie van zijn naam verbiedt, zal hij door middel van een gerechtelijke procedure zijn geld moe ten terugvorderen. In dat geval, heeft het PVS-bestuur slim bedacht, zal zijn naam toch algemeen bekend worden. van vluchtleiders, zijn er forse vertragin gen. De wachtende passagiers moeten zich dan vaak op stoelen en op de grond instal leren om een slaapje te doen. Naar huis gaan is meestal onmogelijk en de hotels in de omgeving zijn aan de dure kant. Wij vinden daarom dat Schiphol zelf meer faciliteiten zou moeten scheppen voor spoorlijn stoptreindiensten zouden kun nen rijden. De sneltram zou dan kwalita tief gezien kunnen uitgroeien tot een ag- glomeratiespoorlijn. Een soort voorstede lijke metro dus. Overigens, zo wordt in het Haarlemmer meers rapport gesteld, zou de vergelijking tussen één of twee sneltramlijnen en de stoptrein, met interne aanvulling (bus) ook wel kunnen uitvallen in het voordeel van de trein. Wanneer bijvoorbeeld zou wor den gekozen voor een spoorlijn tussen station Hoofddorp aan de Schiphollijn en de oude lijn Haarlem-Leiden, dan zou deze lijn wel eens korter en gemakkelijker aan te leggen kunnen blijken, dan een lang sneltramtracé. De aanleg van een spoorlijn (zware rail- infrastructuur) is nogal onwaarschijnlijk. De NS hebben zich over dat idee voorlopig niet enthousiast uitgelaten en dat is toch de eerste instantie, die over een dergelijk goedkoop overnachten”, aldus de woord voerder van Konsumenten Kontakt. Directeur Mulder van de Horeca Exploi tatie Maatschappij Schiphol wilde van morgen nog geen commentaar geven op de grieven van de consumentenorganisatie. Hij wil eerst de klachten bestuderen. In de fasering van de woningbouw moet volgens het studierapport dan ook worden gezocht naar een eerste fase die past bij alle vervoerssystemen. Het reserveren van een railtracé is gezien de gewenste plaats hiervan, niet bij voorbaat uitgesloten of bijzonder moeilijk haalbaar. Er wordt in het rapport overigens gewezen op het pro bleem, dat in zuid-westelijk deel van de locatie, de tracé’s van rail en snelbus niet kunnen samenvallen. De sneltram heeft meer toekomst-kan- sen. Het tracé voor deze lichte railverbin ding kan namelijk van begin af aan al worden benut door de bus. Als de hand wordt gehouden aan de voorwaarden, die aan een vlot rijdend busnet moeten wor den gesteld, kan de bus waarschijnlijk de reissnelheid en het komfort van het rail vervoer dicht benaderen. Later kan dan de sneltram-lijn/metro-verbinding/ agglome- ratie-spoorlijn over het bustracé worden aangelegd. Met het nastreven van een snelbuslijn, die later tot een sneltram-lijn kan uitgroei en, hangt tenslotte de keus samen van een stedebouwkundige variant, waarin het studierapport tenslotte uitmondt. Deze va riant houdt een waaiervormige uitbreiding van Hoofddorp in: een uitgroei van het dorp in noordelijke richting aan weers kanten van de genie-dijk, om het Haarlem- mermeerse bos heen, in combinatie met een uitbreiding in de richting Heemstede (in noord-westelijke richting, ten zuid-wes- ten van de Kruisweg). Voorgesteld wordt om deze uitgroei zodanig in de tijd te faseren, dat de mogelijkheid van verstede lijking van het gebied tussen Vijfhuizen en Cruquius niet wordt geblokkeerd. Deze laatste mogelijkheid komt nog het_ dichtst in de buurt van de plannen, die GS' in hun beleidsnota hebben ontvouwd. Wat niet weg neemt, dat er nog tal van verschil len in opvatting tussen GS en gemeente zijn op te merken. Het idee van een Groot- Hoofddorp, geheel in strijd met Verken ningen IH van de Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland, lijkt zich nogal ver van het ontwerp van GS te verwijderen. In de zeven varianten is de uitbreiding van Hoofddorp tot een top zwaar Groot-Hoofddorp het alles over heersende hoofdmotief. In slechts één va riant komt de uitbreiding van het stadsge west Haarlem tot zijn recht: in de zoéven genoemde mogelijkheid van verstedelij king tussen Vijfhuizen en Cruquius. De in de Beleidsnota van GS aangedragen mo gelijkheid voor woningbouw ten noorden van Vijfhuizen ontbreekt in de Haarlem- mermeerse varianten geheel. NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM Men moet echter bij de tracering van een dergelijke openbaar vervoersas wel zeer zorgvuldig te werk gaan. In het rapport waarschuwt men er voor, „dat de moge lijkheid aanwezig is, dat bij een dergelijke keus een kans is gemist, om te komen tot een beter systeem, dat bovendien op lange re termijn een grote toekomstwaarde heeft”. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of’t nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over r dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. Op bollen die uit andere EEG-landen worden ingevoerd, wordt geen heffing op gelegd, hoewel het PVS betoogt dat bollen mensen in de gehele EEG van de heffings- opbrengst profiteren. KINDERVOETSERVICE Boekhandel J. de Slegte b.v., Grote Houtstraat 100,2011 SR Haarlem,Tel.: 023-31 5250. sluiting van de locatie per openbaar ver voer zal binnen de huidige perspectieven waarschijnlijk geheel per bus moeten plaatsvinden. Desondanks zal bij de ont wikkeling van de locatie rekening moeten worden gehouden met een centrale ver voersas, die op langere termijn ruimte laat voor de aanleg van een lichte railverbin ding”. De „lichte railverbinding” heeft volgens het studierapport van Haarlemmermeer voor de wat verdere toekomst een goede kans om te worden verwezenlijkt. „Wan neer de bestaande bebouwingen zowel van Hoofddorp als Schalkwijk goed bediend moeten worden, lijkt een sneltram-oplos- sing de beste papieren te hebben, omdat de tracering minder hoge eisen stelt, dan die van een spoorlijn”, zo staat in het studie rapport. Het materieel zou zo moeten wor den gekozen, dat sneltrams op de normale Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman - van 13.00 tot 17.00 uur). Aanleiding voor het onderzoek was een fors aantal klachten over de horeca-voor- zieningen op de luchthaven. Niet alleen vonden veel mensen de prijzen te hoog, ook werd erover geklaagd, dat er na elf uur niets meer te krijgen is en kwamen er klachten binnen over de slordigheid in de restaurants. Wat de prijzen betreft hebben de klagers zonder meer gelijk, aldus een woordvoer der van Konsumenten Kontakt. Een be kertje koffie uit een automaat kost al 1,25, terwijl dat bijvoorbeeld op de lucht haven Zestienhoven twee kwartjes is. „De kostprijs van zo’n beker koffie is beslist niet meer dan een kwartje”, zegt hij. Ook de pils wordt duur betaald. In het eenvoudige zelfbedieningsrestaurant kost een biertje 1,85 in de Brainboxbar vraagt de barman er niet minder dan ƒ2,10 voor. Volgens de woordvoerder van Kon sumenten Kontakt is de landelijk gemid delde prijs voor een pilsje 1,35. „Normaal gesproken zou in een zelfbedieningsres taurant de prijs daar onder moeten lig gen”, meent hij. (ADVERTENTIE) wisker marktplein 18 - ijmuiden telefoon 02550-17350 Een vorm van rail-vervoer is een van de uitgangspunten geweest voor verschillen de ontwerpen, die voor de verstedelijking van het gebied tussen Hoofddorp en de Haarlemse agglomeratie zijn gemaakt. In de kaartjes, die bij de ontwerpen van het studierapport behoren, zijn railverbindin- gen ingetekend. De lijnen op de kaartjes geven ofwel een spoorlijn aan tussen het station Hoofddorp aan de Schiphollijn en de oude lijn Haarlem-Leiden, ofwel een sneltramlijn. In de Beleidsnota van GS is over het openbaar vervoer het'volgende te lezen: „Reeds in de Nota Ruimtelijke Ontwikke lingen in Noord-Holland (NORON) is ge steld, dat de ligging van de locatie ten opzichte van de bestaande railinfrastruc- i tuur minder gunstig is. De aanleg van een nieuwe railverbinding ten behoeve van deze bouwplaats lijkt, althans op de ter mijn waar het streekplan zich op richt (tot 1990), een moeilijk haalbare zaak. De ont- KI De handelswaarde van bloembollen schommelt daar te veel voor, vindt hij. Met succes heeft Van der Plas namens een aantal bollenhandelaren de geldigheid aangevochten van een reeks eerdere hef fingen. Die waren, zo oordeelde het Colle ge van Beroep toen, in strijd met het EEG- recht, omdat de Nederlandse bollenboeren werden voorgetrokken boven die in ande re EEG-landen. Op grond van deze uit spraak kon een groot aantal bollenhande laren de al betaalde heffing van het PVS terugvorderen. verkoop showroommodellen 1978 tegen aantrekkelijke prijzen Windsurfers, kano's, rubberboten, roei-, vis-, zeil-, sport- en speedboten. Dag- en weekendkruisers. Motorjachten w.o. Freatime, Pioneer, Cresent, Flet cher, Glastron, Shetland, Bayliner, Saga en Marco. Grote sortering occasions. Yamaha en Chrysler b.b.motoren 2 t.m. 150 pk grote sortering occasions, overjarige en demonstra- tiemotoren in diverse merken Paradiso vouw-litt caravans. Lord-Munstertand toer- caravan, w.o. de Lord Luxus- en Siesta-mtvoermg Otten de nieuwe hefdakcaravans met aërodynami sche vormgeving. Diverse inruil-occasions en nog enkele overjarige modellen. wisker een lichtend voorbeeld van gezellig lampen-nieuws Niet alleen de manier van invordering, ook de besteding van de opbrengst van de vakheffingen is volgens de advocaat in strijd met de EEG-regels. Een deel van de opbrengst zou bestemd zijn voor de afzet bevordering van de bloembol als Neder lands Produkt. Dat mag volgens het EEG- recht niet gebeuren met geld dat door kwekers en handelaren in alle lidstaten bijeen is gebracht. Van der Plas betoogt, dat het PVS ten onrechte heeft gezegd dat tegenwoordig geen nationaal gerichte propaganda meer wordt gevoerd. Hij concludeert zelfs dat de besteding van de gelden voor afzetbe vordering in 1976 bijna acht miljoen gul den) in overgrote mate bevoordeling van het nationale produkt in de hand werken, waarbij exporteurs uit andere EEG-lan den als concurrenten worden gezien. Gro te sommen gelds, aldus Van der Plas, gaan rechtstreeks naar de Bond van Nederland- t nutent iiiiiiiiii i in toekomst niet uitgesloten plan enthousiast zou moeten zijn. Bedoel de agglomeratie-spoorlijn zou bovendien een verstedelijking inhouden langs totaal andere lijnen, dan GS in hun beleidsnota hebben uitgestippeld. In het studierapport heeft de gemeente Haarlemmermeer twee stedebouwkundige ontwerpen getekend, die een aaneengroeien van Hoofddorp en Heemstede inhouden, langs de Kruisweg, zuidwestelijk daarvan. Dat zou dan een soort bandstad worden aan weerskanten van een spoorlijn. Hoe juist dit model op zich ook moge zijn, het lijkt op gespannen voet te staan met de ideeën van het provin ciaal bestuur, over de richting waarin de uitgroei van het stadsgewest Haarlem zich zou moeten bewegen. Onder meer zou de Groene-Hart-gedachte er door in het ge drang kunnen komen. In het studie-rap- port zelf geeft men dit model ook weinig kans. „Als de railverbinding er niet komt, vervalt het belangrijkste pluspunt van de ze variant”, zo staat in het rapport. Zuiderzeeweg 2- Amstetdam-0 (tussen Schellingwouderbruggen) Telefoon 020-947527-656701

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11