Muzikale mix met sterke Amerikaanse invloeden rida Boccara op podium nog aan Grote Kerk onder hamer Unieke aankoop brengt aantal theepotten op vijf stuks in twee jaar aarlems zilver voor Frans Halsmuseum Muziektheater Amsterdam beoogt haast alt hopeloos loor de mand Engelse Dire Straits winnen kwaliteit 1 NA 50 JAAR 5000 m2 t y. TTpJÊ moo* jfcerkeerd repertoire Empire tafelstuk 1 Qehee\ 12 13 KUNST OKTOBER 19 7 8 2 4 I N S D A G 7 AMSTERDAM. Als het om Nederlandse artiesten gaat, wordt de jammerklacht maar al te vaak aangeheven. De weinige echte ta lenten waarover we in de lichte muziek hetzij jazz, hetzij rock beschikken, mogen er zijn. Het merendeel kan echter in verreweg de meeste gevallen de vergelij king met buitenlandse talenten nauwelijks doorstaan. In tegen stelling tot de onveranderlijk schaarse opbrengst van eigen bo dem staat echter de wel degelijk ontwikkelde muzikale smaak. i •I (Van onze kunstredactie) (Foto Lex van Rossen) JOHN OOMKES Die maker is de Parijzenaar P. P. Thomi- X; MEUBELSHOW SLEEPINGHOUSE GED. OUDE GRACHT 88-90-92 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPUTEN-GORDUNEN-BEDDEN) GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM TELEFOON 023-313840 (4 lijnen) MAANDAGS GESLOTEN Aan het schilderij is een opmerkelij ke geschiedenis verbonden. Bij de aan vang van de Tweede Wereldoorlog is het werk door de Duitsers geconfis- keerd en vervolgens op de veiling ge bracht. Na de oorlog heeft de rechtma tige bezitter het werk echter terug kunnen vinden, daartoe in staat ge steld omdat een hem toegedane boek houder tijdens de veiling noteerde wie de. koper was. Het doek, dat thans ongelijst wordt aangeboden en 110 bij 60 centimeter meet een tamelijk groot formaat voor Bosboom vormde in 1961 onder deel van de tentoonstelling Nederland se Orgelpracht die toen in de Vis- en Vleeshal werd gehouden. Bosboom, erkend 19e-eeuws schilder van vaak uiterst fraaie kerkinterieurs heeft hier het interieur van de Bavo in al zijn glorie uitgebeeld. Karakteris tiek voor zijn werk is de sterk verticale opbouw die alleen aan de basis „aflei dende” versiering krijgt in de vorm van een paar figuurtjes, gestoken in 17e-eeuwse kledij. Op de achtergrond staat het imposante Christian Mülle- rorgel dat als het ware wordt ingeleid door een lange rij van kroonluchters. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De toch al bijzondere collectie Haarlems zilver in het Frans Halsmuseum is verrijkt met een zeer zeld- lame theepot van de 18e-eeuwse zilver- unid Jan Verdoes. De theepot, die het jaarletter C draagt en uit 1737 dateert, kon juist voor de Oude-Kunst- en Antiek beurs in Delft worden verworven bij de Amsterdamse antiquair firma Joseph M. Morpurgo. Deze had het stuk anders als een van zijn toppers in Delft ingebracht met als vermoedelijk resultaat dat het object voor het Haarlems museum verlo- ■ren was gegaan. De Nederlanders gaan door voor muzi kale fijnproevers en niet ten onrechte. De rij van artiesten wier succes begon in ons landje liegt er niet om. Een greep: Eagles, Ry Cooder, Zappa, J. J. Cale, Emmylou Harris. En nu weer Dire Straits. In volsla gen anonimiteit speelde dit Londense kwartet in mei jongstleden in het voorpro gramma van Styx. In het Amsterdamse Paradiso werd maandagavond laat echter een korte Nederlandse tournee afgesloten, tijdens welke de schouwburgen en con certzalen overal uitverkocht waren. ■ir Gitarist-zanger Mark Knopfler tijdens het optreden van Dire Straits in het Amster damse Paradiso. Het kwalitatieve niveau in de Empire- zaal is verhoogd met een bruikleen van het Rijksmuseum in Amsterdam. Het gaat om een tafelstuk, uitgevoerd in vuurverguld brons met drie kristallen schaaltjes. Het stuk is opgetrokken in Empire-stijl, een korte periode die aan het begin van de vorige eeuw onder Napoleon Bonaparte in Frankrijk plaats had, maar die zich later ri- Voor het museum is deze theepot van Jan Verdoes uit 1737 van werkelijke topkwali teit. Het heeft een zeer fraaie versiering, bestaande onder meer uit smaakvolle schelpmotieven en Lodewijk XlV-motieven, zoals de kwasten en lambrekijns. De versiering is zeer evenwichtig aangebracht, terwijl ook de verhouding onderling van handvat, deksel en tuit goed op elkaar is afgestemd. varieerde spel versterkt het swingende ge luid van Marks gitaar. Dire Straits werkt zich bekwaam door een set heen, die is samengesteld uit reeds bekend repertoire en (inclusief de toegif ten) een zevental nieuwe songs omvat. Met een fijn gevoel voor contrast worden daar bij wat tragere nummers afgewisseld met stevig up-tempowerk. Nergens klinkt dat vlak of zonder enig reliëf. En dus betekent dat beide partijen publiek en musici optimaal baat hebben bij de sfeer die daarvan het gevolg is en waarin soeverei ne muziek alleen maar kan gedijen. Ik kan het niet over mijn gemoed heen krijgen om veel onderscheid te maken tussen de verschillende songs. Van de be kende liedjes moet ik echter Water of Love, In the Gallery, Lions en Wild West End minimaal noemen. Bij het repertoire dat een plaatsje zal krijgen op de binnen kort onder leiding van de oude Atlanticrot Jerry Wexler op te nemen tweede elpee zijn Singlehanded Sailor, Tell him that he’s crazy, No Place you can go en het rockige Eastbound Train verrassingen, mede dankzij de gretigheid waarmee zij ten gehore worden gebracht. JOHN OOMKES Toch is het mijns inziens dus niet de hierboven afgeschilderde formule. Het is veeleer de sfeer die uit de van tijd tot tijd behoorlijk laidback muziek spreekt. Dire Straits doet je daarbij vooral denken aan de muziek van J. J. Cale en in mindere mate Racing Cars. In feite is het allemaal zo Amerikaans als het maar kan: een men geling van swamp, country-blues en rock and roll, nu en dan overgoten met een funkysausje. Live wint de groep daarbij nog aan kwaliteit. De wetenschap dat de muziek op de juiste waarde wordt geschat, heeft in lutte le maanden tijd geresulteerd in een veel zelfbewustere presentatie, ook al moet de muziek het hoofdzakelijk opknappen. Met name Mark Knopfler helaas maakt hij geen werkelijk contact met zijn gehoor laat zich tijdens het optreden voortdurend gaan, zodat de thematische versieringen die hij speelt, nog verder uitdijen en er zelfs een element van improvisatie bin nensluipt. Het zelfbewustzijn heeft als tweede gunstige effect dat het gevaar dat steriliteit het logisch gevolg van vervlak king van dit in wezen beperkte genre zou zijn, bijtijds wordt onderkend. AMSTERDAM. (ANP) Als Burge meester en Wethouders van Amsterdam geen haast maken met de bouw van het muziektheater, is de kans groot dat de Nederlandse Opera uit Amsterdam zal verdwijnen, aangezien Den Haag heeft aangeboden voor huisvesting te zorgen. Dit zou voor de hoofdstad om tal van redenen een ramp betekenen. Een en an der blijkt uit vragen die het VVD-raads- lid C. H. Goekoop aan het college van B. en W. heeft gesteld. Goekoop dringt er bij het college op aan alles in het werk te stellen om binnen enkele maanden met de bouw van het muziektheater te beginnen op het nu al jaren braakliggende terrein aan de Ferdi nand Bolstraat. Dit overeenkomstig een raadsbesluit dat dateert van februari 1977. Hij wijst er daarbij op dat de Nederlandse Opera het aanbod van Den Haag in serieu ze overweging zal nemen, terwijl de kans groot is dat ook de regering positief op het voorstel zal reageren. Opera en dansthea ter worden dan ondergebracht in het Cir custheater in Scheveningen, terwijl de ge meente Den Haag zorg zal dragen voor financiering en exploitatie. Verder wil het raadslid van B. en W. weten hoeveel kosten er tot nu toe zijn gemaakt en welke kosten daar nog bij zullen komen, als de bouw van het muziek theater aan de Ferdinand Bolstraat niet zou doorgaan. gemaakt door een onbekende zilversmid met het meesterteken PD met visje, bij de zilverkenners beter bekend als de Voet 103. De zilverexpert Elias Voet heeft een aantal voorwerpen van Haarlems zilver op grond van dezelfde stijlovereenkomsten toegeschreven aan een nog onbekende zil versmid. Deze meester zou volgens sommi gen Pieter de Both kunnen zijn, maar waarschijnlijker is dat nieuw onderzoek op een andere naam zal wijzen. Het geleende voorwerp dateert uit 1729 en vertoont in een mengeling van oude en eigentijdse motieven een sterk monumen tale stijl, die zwaarder is dan de Lodwijk XIV-stijl. De theepot is overigens een waardevol voorbeeld van de zilver-ontwik- keling die aan de Louis Quatorze-stijl voorafging. Het museum begaf zich voorts op de markt voor een aantal confituurvorkjes die door een particulier werden aangebo den. Van dit zilver is de meester wel be kend: de Haarlemse zilversmid Arend Hoogland. Het jaar van vervaardiging is van het ene vorkje 1736 (jaarletter B), het andere vorkje werd een jaar later gemaakt (jaarletter C). Ook het zilver van Hoogland is niet voor het eerst in het Frans Halsmu seum; eerder werd een zeer fraaie vis- schep uit 1760 verworven. Alle zilveren voorwerpen staan opge steld in een tweetal vitrines in de 18e- eeuwse Regentenzaal. ook over de rest van Europa zou manifes teren. In het Empire is een herwaardering van de Griekse, Romeinse en Egyptische oudheid terug te vinden die zich uitte in een zeer strakke, vaak ook strenge stijl met veel mythologische verwijzingen. Het nu geleende tafelstuk getuigt daar volko men van: het is tamelijk eenvoudig van versiering, maar de maker laat toch de kijker genieten van zijn goede smaak voor het verleden. Nu staat kwantiteit niet al te vaak borg voor kwaliteit, maar in het geval van de gitaarspelende broers Mark en Dave Knopfler, bassist John Illsley en drummer Pick Withers kan er over het oorzakelijk verband tussen beide begrippen geen twij fel bestaan. Het is bij Dire Straits niet eens de muzikale constructie die de meeste be wondering oogst. Daarvoor liggen de op vattingen binnen het kwartet ook wat te strak. In feite is Mark Knopfler de zoveel ste verpersoonlijking van de gitaarheld, ook al kan hij zich erop beroepen niet vooral zijn eigen ego te strelen, maar een smetteloos en muzikaal geluid voort te brengen. Behalve zijn fijnbesnaarde techniek, die is opgebouwd uit handig fingerpickin’ en gevoelig slidespel, spreekt vooral zijn wat aangeslagen, hese stemgeluid aan. Daar mee zijn de feitelijke melodieuze mogelijk heden van Dire Straits uitgeput. Dave Knopfler staat immers als een onberispe lijk correcte metronoom het ritme uit zijn gitaar te slaan, Illsley houdt zich ook al correct overeind en eigenlijk kan alleen slagwerker Withers zich verder enige vrij heden veroorloven. Zijn strakke, maar ge- Christie’s viert haar eerste lustrum 'met deze veiling die ook antiek zal bevatten en tot en met het einde van de volgende week loopt. Het van oor sprong Engelse veilingbedrijf heeft in de afgelopen jaren tal van successen in ons land behaald. Verschillende stuk ken konden door musea worden ge kocht. Zo verwierf het Rijksmuseum in Amsterdam twee jaar geleden op een veiling bij Christie’s een zilveren kan van Adam van Vianen, een koop waar mee zeven ton was gemoeid. Twee teke ningen met waterverf van Paul van Liender kwamen in het bezit van de stichting Museum Flehite in Amers foort en een museum voor beeldende kunst in de Amerikaanse staat Virgi nia kocht hier een Chine-de-Comman- de wapenschotel. Bosboom heeft bijzonder werk ge maakt van de architectuur die hij op dit schilderij tot in de details weer geeft. Opvallend is dat de schilder hier minder romantiserend te werk is ge gaan als meestal van hem bekend is. Het schilderij van Bosboom, met een geschatte opbrengst tussen de 40 en 50.000 gulden, komt temidden van een rijke collectie kunst ter veiling. Ande re, hooggewaardeerde werken op deze dag zullen onder meer zijn een rivier landschap van Jan Willem van Borse- len, een winterlandschap van Frans de Haan, een groep feestenden van Dirck Hals, een meisjesfiguur van Isaac Is raels, een drietal W. G. F. Jansens en een Kannemans. ü- Interieur van de Grote Kerk in Haarlem, gedateerd 1845 en geschilderd door Johannes Bosboom. Het doek komt volgende week onder de hamer bij Christie, Manson en Woodsin Laren (NH). re die het tafelstuk omstreeks 1810-1812 vervaardigde of heeft laten vervaardigen in zijn ateliers. Thomire was in Frankrijk een veel gevraagd kunstenaar die onder meer heeft gewerkt voor Malmaison, het bekende verblijf van Joséphine de Beau- harnais, echtgenote vgn Napoleon. Over de herkomst van het tafelstuk is vrijwel niets bekend. Het Rijksmuseum bezit een serie van deze voorwerpen die gedeeltelijk zijn uitgeleend. Zo heeft ook Huize Beeckestijn in Velsen een overeen komstig stuk. van duvenboden MEUBEL-SHO GROTER DAN OOIT VOLGENDE WEEK MAANDAG KOMT BIJ Christie’s in het Singer Mliseum in Laren (NH) een bijzonder schilderij onder de hamer. Het doek, geschilderd door Johannes Bosboom in 1845, stelt het interieur van de Grote Kerk in Haarlem voor. {AMSTERDAM. De in Frankrijk Woonachtige. maar in Marokko geboren nngeres Frida Boccara buit haar, dankzij te gevoelige chansons Cent mille chan- fens en Un jour un enfant verworven, Mam niet altijd even goed uit. Tot die conclusie kom je al makkelijk als je het verloop van haar carrière onder ogen neemt; het is één aaneenschakeling van music-halls, de betere nachtclubs en festi vals. Het leverde haar weliswaar bekend heid in brede kring op, maar of haar ontwikkeling er ook zozeer bij gebaat Aoas. mag betwijfeld worden. ^^^KFrida Boccara is in ieder geval in het vak gerijpt ais een chansonnière pur sang, ■"U|||i^Kals een ieder kan constateren die de ^^Koeite neemt om naar één van haar con certen te gaan. De zangeres is namelijk op tournee door ons land. Zij trof het maan dagavond niet met de publieke belangstel ling in Theater Carré. In zekere zin is dat ten onrechte. Er zijn wel vocalistes te be denken, die qua volume en timbre minder interessant zijn dan Boccara, die zich in ieder geval altijd helemaal geeft. I Of Frida een grotere belangstelling ech- I (er op basis van haar vakmanschap zou Kdienen, is vraag twee. Als chansonniè- I re, als iemand dus die het publiek een I avond lang kan blootstellen aan de warme hartstochten van het Franse lied, valt zij I hopeloos door de mand. Nogmaals, dat Ikomt niet omdat Boccara als zangeres weinig in huis heeft, maar omdat zij zich bet verkeerde repertoire kiest. Uiteraard langt zij tijdens het concert haar eigen Miccessen tot en met L’arbre d’amour. Klaar is ook niets op tegen, omdat liederen als Cent mille chansons nu eenmaal ge nschapen zijn voor haar krachtige stem. I.Het wordt al pijnlijker als we moeten llldsteren naar haar pathetische versies ban Aznavours Les parapluies de Cher- Ibourg of Brels Ne me quitte pas of le port «Amsterdam. Balancerend tussen emotie, Kitsch en sentimentaliteit blijft zij echter lovereind. Echt fout gaat het in een negro spiritual Glory, Glory Hallelujah, of in een ■ranse versie van Leonard Cohens The Kind mills of your Mind. Een ware gevoe ligheid wordt echter helemaal een schaars woed in enkele, zelfs onzuiver gezongen pagmenten uit de musical Jesus Christ Superstar. I Voeg daar een slecht functionerende ge luidsinstallatie, een goedkope potpourri, leen slechte beheersing van het Engels en een overbodige versie van Shaffy’s We zullen doorgaan aan toe en het is duidelijk dat Boccara ons volgend jaar nog eens mag tonen dat ze een echte chansonnière lis. L Jan Verdoes heeft het voorwerp van ■iterst fraaie schelpmotieven voorzien het geen aan de theepot zijn unieke kwaliteit geeft. Bijzonder is ook dat zich op het oor ■en schelpornament bevindt dat de gebrui ker in staat stelde de pot makkelijker vast te houden. Het stuk kan zich gemakkelijk meten met een qua stijl soortgelijke koffie kan van dezelfde meester in het bekende Victoria and Albert Museum in Londen. Het Frans Halsmuseum had zelf al eens eerder een voorwerp van Jan Verdoes verworven, een theebusje uit 1735. Stilis tisch sluiten beide objecten goed op elkaar aan. Het theebusje is iets vrijer van stijl, maar ook traditioneler. De nieuwe aan- fkoop bezit een zeer fraai fries op de schou der met de bekende Lodewijk XIV-kwast- jes, lambrekijns en lichte, fijne ornament jes. In zijn stijl neigt het voorwerp naar de ;Regence, met name waar men let op de sierlijkheid. I Tot voor twee jaar had het museum nog geen theepot in zijn collectie. De laatste jaren zijn er plotseling vijf bijgekomen als resultaat van intensieve speuracties van de conservator oude kunst, dr. Pieter Bies- boer die zich heeft ingezet om in de lacune .te voorzien. Hij wist voor het museum nog een zesde theepot in langdurig bruikleen te krijgen, 11»’^ 4 UIt Di M ST*5 -jS>ïS -JA" (ADVERTENTIE) .V. .WWW.V.WWW WWW WWW WWW AV. WWWWWW WWWW WW WW WWW W WWW WWVWWWW .WWWWVWVWWWWVWVWWW^hHniaa*M»M8»lïïï 1-W WW .|W.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13