Ton Kamphues: OOYKAAS EN HOENKAMP IN DE ACHTERHOEDE Puntenzege Blanchard Sponsor voor Melkhuisje Vultink (nog) niet overstag Verenigde Staten softbalkampioen Uit Leef gegrepen: 41 treffers en missers wk turnen EKH n K3Ë ujcnoze tafelcultuur Wedgwood serviezen ’n Nieuw blad voor mensen die actief, bewust,ontspannen en gezond willen leven, i Bewondering Naamloos Opmerkelijk I i w :W U 21 DINSDAG 2 4 19 7 8 OKTOBER SPORT 1 door Jan Blijboom t.b.v. Nat. Puzzelactie toto Overal verkrijgbaar, voor f 4,95. „Het Gehandicapte Kind" r z s Leef, een nieuw tijdschrift uit het huis van Margriet, heeft u en uw gezin heel wat te bieden. Zoals: Mondhygiëne vanaf de eerste tand. Over de verzor ging van uw gebit. Nationale parken: noodzaak. Nederland Is mooi. Hoe houden we het zo? Gaat het niet meer zo fijn in bed? Ideeën die de relatie met uw partner ten goede komen. Jeugdtelevisie in Nederland. Ad Kooyman plaatst kritische kanttekeningen. De huisarts onder de loep. Is hij uw vertrouwensman of meer een receptenschrijver? Verder: Goed licht in huis, van eten weten, puzzels en spel letjes, plus een buitenkansje: Gratis Buitenboekje. Om mee te nemen op uw wandelingen in de natuur. f 1 in Straatsburg J .- Japanners zijn zelfs (Van onze sportredactie) juryleden de baas (Van onze speciale verslaggever) TON KAMPHUES (ADVERTENTIE) 2-1 4-1 6-0 2-0 6-1 0-0 IET '76-’77 5-0 ’77-’78 3-0 Die geldelijke steun is echter niet van dien aard dat de financiële problemen nu geheel zijn opgelost. Omdat het prijzen geld volgend jaar wordt opgetrokken tot 75.000 dollar (dit jaar was een bedrag van 50.000 dollar beschikbaar), blijft Van Eys- den, de toernooidirecteur, de komende maanden uitkijken naar een tweede spon sor. HILVERSUM. Het internationale tennistoernooi van het Melkhuisje lijkt voor 1979 en 1980 veiliggesteld nu direc teur Piet van Eysden erin is geslaagd een sponsor te vinden. Een zuivelconcern is bereid twee ton neer te tellen. DEN HAAG. Het staat nog steeds niet vast of Hans Vultink zich beschikbaar zal stellen voor een van de Nederlandse teams bij het Europees kampioenschap vijf kamp, dat begin november in Amersfoort wordt gehouden. Vultink behoorde tot de genen, die Ben Velthuis steunden in zijn pogingen om in het team te worden opge nomen. Hij was er niet bij, toen de anderen na interventie van derden besloten de boy cotactie niet door te zetten. Toen hij bij zijn terugkeer van een korte vakantie in West-Duitsland hoorde wat er was ge beurd, besloot hij zich daaraan niet te confirmeren. „Als anderen in het water springen, hoef ik dat nog niet te doen”. De nud-wereldkampioen wil eerst het gesprek jat hij en zijn collega’s vanavond in Utrecht hebben met het bondsbestuur, af wachten, eer hij zijn standpunt bepaalt. Voordat het toernooi om deze wereld kampioenschappen begon, gingen steeds meer veronderstellingen de ronde doen, dat de hoofdrol van Japan in Straatsburg wel eens minder nadrukkelijk zou kunnen zijn. Het heette dat het opstellen van bij voorbeeld een Tsukahara met zijn 31 jaar duidde op gebrek aan voldoende jonge, veelbelovende opvolgers. Dat de evenoude wereldkampioen Kasamatsu zou meedoen werd louter gezien als een hommage aan een man die de kans moet worden gegund zijn wereldtitel te verdedigen. Overigens hadden de Japanners de wind enigszins in de zeilen. Want toen de Russen als eersten het paardvoltigeren hadden geloot, sloeg bij hen meteen het noodlot toe. Olympisch kampioen Nikolai Adria- now maakte tijdens zijn oefening een ver keerde schaarbeweging en moest naar de grond, terwijl de even befaamde Vladimir Of dit die Japanners ervan zal kunnen weerhouden hun goede perspectieven prijs te geven is, als alles normaal loopt, twijfelachtig. Want met onverwoestbare routiniers als Mitsuo Tsukahara en de wereldkampioen 1970 Eizo Kenmotsu in de gelederen, aangevuld met vijf jongeren die nauwelijks voor hen onderdoen op welk onderdeel ook, ligt Rusland vooral in technisch opzicht overtuigend op het twee de plan. Met algemene gemiddelden van zo'n 9.60 dwong Japan in de goedbezette sporthal algemeen bewondering af en snerpende fluitconcerten aan het adres van de jury als er een bewijs van onlogica werd gele verd. ROTTERDAM. Het zevende Holland-bokstoernooi, dat gedurende vier dagen in sportpaleis AHOY te Rotterdam is gehouden en gisteren werd afgesloten, is minder geslaagd dan de organisatoren hadden verwacht. Vooral de publieke belangstelling er waren in totaal slechts 2000 bezoekers viel tegen. Wat het boksen betreft, de uitnodiging, die Zambia had geaccepteerd, is niet voor niets geweest. John Schula Markelov daarop het zelfde overkwam. Voor beiden betekenden dit aftrek van een half punt, wat in een totaaltelling, zeker waar verschillen zo klein kunnen uitval len, knap nadelig kan zijn. Zoals gezegd zat de jury weliswaar op het Russische vinkentouw, maar de Japanners dwongen zóveel respect af, dat benadeling onmoge lijk in het extreme kon worden doorge voerd. Met al hun hardnekkig, disciplinair stre ven naar perfectie werkte de Oostduitse ploeg zich naar een voorlopige derde 1 janurai 1979 prof hoopt te worden, er niet voor te doen. Staande in de ring bleek hij een kop groter en wat veel belangrijker was bokste hij sneller met een aanzien lijk langere reach. Ook het counteren van de Nederlander was superieur. In de slot fase kwam blancard goed door met een linkse hoek op het lichaam en een rechtse directe naar het hoofd. Hij ging na geplaat ste treffers echter niet door om het karwei af te maken. De jury had geen enkel pro bleem met het aanwijzen van de winnaar. Temidden van al deze turngrootheden was Nederland vertegenwoordigd met Dick Ooykaas en Ton Hoenkamp, die met twee Belgen een naamloze ploeg vorm den. Zij konden niets anders dan eenzaam naar een persoonlijk succesje reiken. Dat lukte Ooykaas ten dele met een 95e plaats van de 148 deelnemers (totaal 52.75; ter vergelijking: de Japanner Kasamatsu was met 58.50 topscorer). Toelichting van de Nederlander op dit resultaat: „Ik ben redelijk tevreden, al heb ik zeker niet optimaal gedraaid. Enige weken geleden tegen Engeland ging het beslist beter”. plaats. Via een sterk teamgemiddelde. Slechts één van hen, Lutz Mack, bleef met een puntenwaardering van 8.55 beneden scores die alle ruim boven de 9 lagen. Hét zou hun overigens moeite genoeg kosten bij de keuzestof de Amerikanen voldoende op afstand te houden. Naast de Japanners en Russen maakten zij toch de meeste indruk, met Kurt Thomas als sterke lijst aanvoerder. Maar evenals Japan lagen ook de Yankees buiten de gunst van de jury. De hoogste waardering ging naar de Hongaar Zoltan Magyar, die subliem volti geren terecht gehonoreerd zag met 9.95. De inbreng van de „oudjes” werkte tegen De Graafschap verhelderend voor FC Amsterdam. De spelers sloof den zich uit en al het leed bleek verge ten te zijn. Toch is Kamphues terug houdend als hij zegt: „De komende weken moet blijken of die geweldige inzet tegen De Graafschap een tijde lijk karakter heeft of dat wij weer op de oude en goede weg terug zijn”. Het voetbal in de eerste divisie valt Kamphues niet tegen. Wel is het frus trerend iedere thuiswedstrijd voor een bijna leeg Olympisch Stadion te moe ten afwerken. En toch is alles ondanks de beperkte financiële inbreng door de toeschouwers, punktueel geregeld bij de ploeg van Dé Stoop. Kamphues: „Het voetbal in de eerste divisie is tactisch slechter dan in de ere divisie maar er zitten voldoende goede ploegen in om er een aantrekkelijk jaar 2- 2 3- 0 2-1 2-2 1- 2 3- 1 4- 2 2- 2 2- 2 0-0 3- 0 In de afgelopen zomer kon Ton Kamphues door bemiddeling van een oud bestuurslid van de Finse club KPV Kokkola zes weken zijn kunsten in het land van de duizend meren vertonen. Hij speelde daar in de punt van de aanval, scoorde vijf keer en had spe lend in Fins competitieverband een leuke betaalde vakantie. Ton Kamphues: „Het voetbal in Fin land staat technisch gezien op een rede lijk peil. Taktisch is het echter slecht en dat stelde mij als gelegenheidsspits in staat me in de kijker te spelen. Een leuke onderbreking van het Nederland se voetbal en een mooie gelegenheid om op deze manier iets anders van Europa te zien.” Opmerkelijk in het optreden van de Russische ploeg was het minder zelfbe wuste optreden van Adrianov, die welis waar nog over voldoende zelfbeheersing en techniek beschikt om zich aan de we reldtop te handhaven, maar toch minder soepel in zijn bewegingen oogde dan alge meen werd verondersteld. Mogelijk dat de Olympische titelhouder en bezitter van de wereldbeker in een later stadium van dit toernooi, als de vrije figuren aan bod komen, alsnog met zijn ploeggenoten een wig kan drijven in het Japanse kamp. Spelerspaspoort Ton Kamphues: Seizoen 1974-1975, gesp. 2, Ingev. 1, Club Telstar. 1975-1976, 3. Telstar. 1976-1977, 28. Uitgev. 1. Dlpnt. 3. Tel star. 1977-1978, Gesp. 2. 2. Uitgev. 2. Dlpnt. 3, FC Amsterdam. tip 1 1 1 3 1 1 3 3 1 3 1 3 3 es- uw Doelman Paul de Jong speelde tegen NAC, als vervanger van Rob Boersma, zijn tweede competitiewedstrijd voor Haarlem. Zijn eerste, als vervanger van Dick Dortmundt, speelde hij op 30 ja nuari 1977 in een met 0-2 verloren thuis wedstrijd tegen... NAC. FC Utrecht-FC Den Haag 5-3: De eerste thuisoverwinning van de Utrech ters dit seizoen. De laatste thuiswinst dateerde van 16 april j.l. toen men met 1-0 won van... FC Den Haag. Het was tevens het grootste aantal voor-doel- punten sinds 13 maart 1977 toen men met 5-1 won van... FC Den Haag. Ook toen scoorde Marco Cabo 2x, en Jan van Staa lx. Leo van Veen was eve neens in beide wedstrijden produktief. FC Twente-GA Eagles 1-2: Het eerste verlies voor FC Twente en de eerste uitwinst van de Eagles dit seizoen. De laatste thuisnederlaag van FC Twente dateerde van 5 maart j.l. 0-2 AZ’67. De laatste uitwinst van de Eagles dateerde van 13 november 1977 0-6 bij Telstar, de enige uit-overwinning van het seizoen 1977-1978. Weer geen goals tegen Feyenoord in de Kuip. Al sinds 16 april niet meer. Door de nederlagen van FC Twente Sparta FC Den Haag A.Z.’67 Haarlem Go Ahead Eagles P.S.V. FC VW Vitesse Ajax Excelsior Fortuna SC S.V.V. Veendam -N.E.C. -M.V.V. -FC Utrecht -P.E.C. -N.A.C. -FC Twente -Volendam -Roda JC -Feyenoord -FC Groningen -Eindhoven -FC Amsterdam -FC Den Bosch IEN INE (ND OR- ÜÜKAN gïAKS SËNIEVEN Ton Hoenkamp moest ervaren dat hij er beduidend minder van terecht had ge bracht dan volgens hem minimaal moge lijk was geweest: een 136e plaats. Welis waar pakte hij een opmerkelijke uitschie ter op het onderdeel springen (9.20), maar voor het overige was het armoe troef. Zijn commentaar hierop: „Ik was enorm ner veus. Maar daar lag het natuurlijk niet helemaal aan. Ik heb gewoon onvoldoende mogelijkheden gehad om te trainen, aan gezien ik allereerst de kost moet verdie nen, terwijl ik ook een avondstudie mavo heb gevolgd”. Het bekende lied, dat ook van toepas sing is op Dick Ooykaas, die al het voorne men heeft gemaakt na de WK „op een lager pitje door te gaan”. Hierover: „Ten zij het plan kan worden doorgezet om in Amerika te gaan studeren. Dan zal ik op alle mogelijke manieren trachten mijn peil op te voeren”. En tot slot: „Buiten alles om is het het meest funest dat je je zonder ploeg hebt moeten voorbereiden”. en NEC is er geen enkele ploeg meer zonder nederlaag in de eredivisie. MW en Go Ahead Eagles zijn momenteel de meest succesvolle ploe gen. Zes achtereenvolgende wedstrij den zonder nederlaag en goed voor tien punten. De doelcijfers 9-3 (MW) en 9-4 (Eagles). Ajax speelde elf keer in Nijmegen voor de competitie en verloor er nooit. Goed voor achttien punten. Ajax. PSV en Go Ahead Eagles toon den dat uitwinst in de eredivisie toch nog mogelijk is. Alle 3 teams kwamen tot twee goals. Joop Wildbret starte met winst 5-3 op FC Den Haag. Hij eindigde bij Haarlem met verlies. 0-2 tegen FC Amsterdam op 2 oktober 1977. De doelpuntenmakers: Pim Verbeek (in zijn 18e wedstrijd) voor Sparta en Ton Witbaard in zijn 33e voor FC Utrecht scoorde hun eerste eredivisie- goal. Bertus Quaars (NAC) sinds 30 januari 1977 weer één, en beide tegen Paul de Jong (Haarlem) en Terry Lees sinds 11 december 1977 weer en beide tegen FC VW. Joop Korevaar (FC Den Haag) sinds 19 april 1976 weer een goal. Het liep niet naar wens bij FC Am sterdam. Cor van der Hart, aan het begin van het lopende seizoen als trai ner aangetrokken, volgde een harde lijn, waarbij zijn voorkeur duidelijk uitging naar een jeugdige inbreng. On danks de teruglopende resultaten bleef hij geloven in zijn „youngsters”, maar het verlies bij Wageningen deed het tij keren. Eén van de spelers, die niet zeker meer was van zijn plaats, Ton Kamphues, mocht de reis naar Wage ningen zelfs niet als reserve-speler mee maken. Afgelopen zondag stond hij echter in de basis en toonde Van der Hart zijn ongelijk door twee keer te scoren. Kamphues over deze koerswijziging: „Op het moment zijn er twee vaste krachten, doelman Paul van der Mee ren en verdediger Cor Swerissen. Onze brede selectie van 23 spelers maakt dat de andere voetballers maar moeten af wachten of zijn in aanmerking komen voor de overblijvende negen plaatsen. Het verlies bij Wageningen heeft de jeugdige inbreng echter tot staan ge bracht, omdat door druk van bovenaf Van der Hart weer meer spelers van de oude kern in moest passen. De laatste vier weken was het bij ons één en al ellende. Praten stond bovenaan en voetballen werd gemakshalve verge ten. Het was even trainen, en dan weer uren praten. Zelfs de anderhalf uur van een wedstrijd werd afgeraffeld om zo spoedig mogelijk rond de tafel te gaan zitten om de bestaande problemen on derling door te nemen. Onze doelstel ling is terugkeer naar de ere-divisie, en als het kan zo spoedig mogelijk. Had den wij echter op de oude voet doorge gaan en ons uitsluitend bij praten ge houden, dan hadden wij het dit seizoen wel kunnen vergeten”. ALSTMtl De uitslagen van de finales: Liehtlvlieggewicht (tot 48 kg): Joe Dawson (eng.) w.o.p. van Kild Jensen (Den.). Vliegge- wicht (tot 51 kg Daniel Radu (Roe.) w.o.p. van Hugh Russel (Ier.) 4-1. Batamgewicht (tot 54 kg Finnbar McGuigan (Ier) w.o.p. (5-0) van Russel Jones (Wal.). Vedergewicht (tot 57 kg.): Roman Gotgryd (Pol.) wint op punten (4-1) van Donald George (Wal.). Lichtgewicht (tot 60 kg.): John Sichula (Zam.) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Vladislav Konecny (Tsj.). Lichtweltergewicht (tot 65 kg Miloud Dja Bouabdallah (Fra.) w.o.p. (3-2) van Erik Huigenvoort (Ned.). Weltergewcht (tot 67 kg.) Miroslav Pavlov (Tsj.) w.o.p. Allan Mann (Sch.) 4-1. Zwaarweltergewicht (tot 71 kg.): Ha rold Graham (Eng.) w.o.p. van Damir Skaro (Joe.) 5-0. Middengewicht (tot 75 kg Alex Blan chard (Ned.) w.o.p. van Michel Gillieron (Zwf.) 5- 0. Halfzwaargewicht (tot 81 kg.): Pal Hotka (Hong.) w.o.p. van Michael Madsen (Den.) 5-0. Zwaargewicht (boven 81 kg Istan Levai (Hon.) w.o.p. van Stein Henningsen (Den.) 5-0. - »AI DICK OOYKAAS kwam er in het Japans-Russische tumgeweld niet aan te pas en moest zich tevreden stellen met een 95e plaats. De finalewedstrijd van het tennistoer nooi om de Davisbeker tussen de Verenig de Staten en Groot-Brittannië zal van 8 i tot en met 10 december in Rancho Mirage (Zuid Californië) worden gehouden. Het is de eerste maal sedert 1937 dat beide lan den elkaar in de eindstrijd ontmoeten. De Verenigde Staten hebben 24 keer de Davis beker veroverd, Groot-Brittannië pres teerde dat negenmaal. SAN SALVADOR. Het team van de Verenigde Staten heeft in San Salvador het vierde toernooi om de wereldtitel softbal gewonnen. De Amerikaanse da mes bleven ongeslagen. Canada eindigde als tweede voor Nieuw Zeeland en Tai wan. STRAATSBURG. Als de eerste dag van de wereldkampioenschappen turnen, de verplichte figuren voor heren-landenteams, een aanwijzing mag heten hoe de verhou dingen anno 1978 liggen, dan maakt Japan opnieuw ’n uitstekende kans zijn hegemonie- nummer één op de Olympische Spelen van Montreal - te prolongeren. Het voert met een voorsprong van bijna drie punten (290.15 tegen 287.20) de ranglijst aan. En dit ondanks het opvallende verschijnsel dat de Russen ten opzichte van de Aziaten in de jurering werden bevoordeeld; naar boze tongen beweren omdat de Rus Juri Titow als voorzitter van de FIG een invloedrijke positie bekleedt. veroverde in het lichtgewicht de gouden plak en brons was er voor William Seketietti bij de vlieggewichten. Ook het sterke optreden van de Ieren trok de aandacht. In de laatste partij voor de pauze kwam de eerste van de twee Nederlandse finalis ten in de ring. De 19-jarige Erik Huigen voort, die verrassend in de finale was gekomen, moest het opnemen tegen de Fransman met de voor de wedstrijdleiding onuitspreekbare naam Miloud Dja Bouab- dalah. De Fransman had in de halve fina les de Rotterdammer Cor Eversteijn terug gewezen. Ook Huigen voort moest eraan geloven, zij het dat hij zich tot het uiterste verzette. Bouabdalah startte accurater, maar Huigenvoort bleef, zelfs na een keer acht tellen rust te hebben gekregen, als een terrier achter ziin tegenstander aangaan. Die moed dwong respect af bij de overi gens weinige toeschouwers in het AHOY-sportpaleis te Rotterdam (1000). In de derde ronde waren beide boksers aan het einde van hun krachten. Ze waggelden als tamme eenden door de ring. Beiden incasserend, maar ook uitdelend. Uiteindelijk redde Alex (Ali) Blanchard de Nederlandse eer. Als winnaar in de partij tegen de Zwitser Michel Gillieron mocht hij het eremetaal, behorend bij de middengewichten, in ontvangst nemen. Twee jaar geleden zorgde Ron Wijngaard (zwaarwelter) en Ton van Eek (lichtwelter) voor twee gouden medailles. Erg veel be hoefde de 20-jarige Amsterdammer, die op van te maken. Het voetbal in Amster dam leeft echter niet. Een leeg stadion, tegen een ongeslagen de Graafschap en dan nog geen duizend toeschouwers. Je leest echter weinig positiefs over FC Amsterdam en ook dat kan toeschou wers weghouden. Wij als spelers heb ben echter goede tot uitstekende con tracten. De medische en de technische staf zijn optimaal. Waar men het van doet, is mij een raadsel, maar Stoop zal daar uiteraard wel bij betrokken zijn.” Twee wedstrijden springen eruit op toto 43. Ajax en PSV, die enkele dagen later op Europa-Cupavontuur gaan, komen zaterdagavond in het veld tegen respectievelijk Feyenoord en FC Twente. De resultaten uit voorgaande seizoenen en onze tips voor (ADVERTENTIE) de twee topduels en de overige wedstrijden zijn: '75-’76 2-1 1-0 1- 0 2- 1 0-0 3- 0 „FC Amsterdam praatclub af” Precies op het moment, dat FC Amsterdam de genadeklap leek te krijgen, richtte de club zich op door met overmacht en met sprekende cijfers de club van zijn vorige trainer Pim van de Meent (De Graafschap) te verslaan. Door slechts één punt uit de laatste drie competitie-wedstrijden te halen en de beschamende 4-0 nederlaag in het bekertreffen in en tegen Wageningen balanceerde de ploeg van Cor van der Hart op de rand van de afgrond.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21