Duidelijker informatie wenselijk i.1 1 Kwart van bruto inkomen II verwoond” mag worden WIRWAR VAN SPELREGELS VOOR WONINGVERBETERING Hoe werkt gemeentegarantie nu precies? WOONINFORMATIE gratis niet gratis 1 Onduidelijkheid Aangepast Verwervingskosten 29 19 7 8 OKTOBER 2 4 DINSDAG Bi (Van een medewerker) UIT JJ Zonder geld een huis ko pen, dat kan. Daarvoor is in dertijd de gemeentegarantie uitgevonden. Gemeente en rijk zouden ieder voor 50 pet geldschieters de verzekering geven dat die er niets aan tekort zouden komen, mocht de eigenaar-bewoner onver hoopt niet meer aan zijn fi nanciële verplichtingen kun nen voldoen. Omdat dan het risico van die geldschieter ni hil is, wil hij best een tophy- potheek geven tegen een wat verlaagde rente. Dat zat er achter en zo werkte de ga rantieregeling enkele jaren zonder mankeren. Wie een huis heeft, dat slecht van woongerief is, ge breken vertoont, of van inde ling veranderd zou moeten worden, komt in principe voor subsidie in aanmerking. Het gaat dan om huizen, waarin de eigenaar zelf woont of die hij verhuurt. De regeling heet officieel „Be schikking geldelijke steun verbetering particuliere huurwoningen”. Een een voudige opzet? Dat- zeker niet. Zelfs de „geschoolde” lezer zal de voorlichtingsfol der over die subsidies meer dan eens geïrriteerd van zich af schuiven en verzuchten: „Moet dat nou zo?.” Bi B w I Zonder geld kopen, dat kan bruto inkomen woonquote :S Een eigen huis, ook voor u? 5 idem idem idem idem 1.150 ƒ775 „Domein” 2.900 Westers, Utrecht Woongaard Amsterdam Consumenten- Huizen en Verhuizen Frans Nieuwenhuyze periodieke lasten het Je wo- 10 pet. lishou- n peri- onder- groep op de lie tijd roond. i daad- nt die i heeft kocht. 19 pet. :t. een iet en elijke” 1) ging 12 pet. orders >p. De üng in- :en tot winds- meer d voor oor de lensen isaldo, unnen i rede- d is er -koop- ^Jeder- die al- ns be- jepleit swijzi- an de 1 wor- tandig ris af. e wor- e aan wogen ingere gevolg il was. Intussen zijn er gemeenten, die aan het verlenen van de garantie eigen voorwaarden zijn gaan stellen. Er zijn eens enkele gevallen van wanbetaling geweest en dat heeft die gemeenten kopschuw gemaakt. Ze kregen - ten onrechte overigens - het gevoel dat ze wel eens voor dui zenden guldens in de boot zouden kunnen gaan en dat in een tijd van Een eigen huis met steun uit het bezitsvormings fonds Circulaire het kopen van een huis Informatieservice Eigen Woning „Bouwkompas” A.B.C. voor de huiseigenaar A. Vendre De N.B.M. makelaar, wat koop ik ervoor Nederlandse bond, Leeghwaterplein 26, ’s-Graven- hage. Niet leden 6,50. Uitgave Bouwcentrum, wordt verstrekt door fin. instelling bij afsluiten van een lening. Ned. Bond van Makelaars in onroerende goederen N.B.M., Soestdijkseweg 247, Bilthoven. wordt door de notaris aan de koper overhandigd bij over dracht van het huis. 10 10 8 8 8 20 25 .311 35 40 25,00 26,67 28,57 30,77 33,33 De nu volgende tabel, overgeno men uit het VRO-foldertje „Verbete ring van particuliere woningen”, geeft inzicht in de belangrijkste mo gelijkheden. Worden de aparte voorzieningen door de eigenaar of de huurder van de woning zelf aangebracht, dan wordt slechts een bijdrage-ineens toegekend ter grootte van 40% van de in de tabel vermelde bedragen. Omdat voor deze voorzieningen het loonaandeel 60% beloopt en de ove rige kosten 40%, zoals wordt aange nomen. het aanbrengen van een douche-inrichting in een bestaande ruimte t. weg is. srs wil meer tussen ig zien geveer en de oor de (ten is *r ver- aar 25 t wor- 'Jeder- dat er is ge- mderd an het gadig- in. Wie heeft, naken j moet rieters en ge- ramen dat 74 n twee en, nu an be- :n huis 85 pet. en ge- ikelijk nde, is a 1960 zoning noem- woont pet. in 11 trok s naar bleek en eta- huizen omge- etage- jezins- 59 pet. in het le he lheid” licht: 30 pet. sleden kantoren van de AMRO bank ƒ1,50 uitgeverij 24,90 Bouwcentrum Boekhandel Bonaventura, ƒ7,50 Bouwcentrum Boekhandel kopen en. ar „ge- d juni 1 tot 69 er om oor de duide- k van hoe de wordt i gaan >r vlot) telden, onclu- Om garantie aan te vragen haalt u een formulier op het gemeentehuis. Dat stuurt u ingevuld naar een van de zes aan het slot genoemde bemid delende organen. Na behandeling (kosten ƒ70) wordt het formulier voorzien van een advies terugges tuurd naar uw woonplaats. Het gaat erom of u in staat wordt geacht aan uw verplichtingen te voldoen. Is dat zo, dan geeft de gemeente de garan tie meestal af. Bij de bemiddelende een huis voordeel fiscaal 30 35 38 43 48 organen kunt u kosteloos alle infor matie krijgen die u voor het kopen van een huis of voor woningverbete ring nodig hebt. Ze kunnen u ook de weg wijzen naar geschikte financie- ringsmogelijkheden. Het ministerie raadt iedere koper, die garantie no dig heeft, aan in de koopovereen komst (die vaak misleidend „voorlo pig koopcontract” heet) een ontbin dende voorwaarde te laten opne men. Die zou kunnen luiden: de koop gaat niet door als de gemeente garantie niet mocht worden ver leend. Dat voorkomt misère, omdat u anders gehouden bent uw ver plichtingen na te komen, terwijl u zonder eigen contanten tóch maar 70 pet gefinancierd zou hebben ge kregen. Wat mag u nou „verwonen” om voor garantie in aanmerking te ko men? Maximaal 20 pet van het bru- to-inkomen, gecorrigeerd met het belastingvoordeel. Het Bouwcen trum heeft een tabel samengesteld, waaruit af te lezen valt wat dat in houdt: Ruwweg kan worden gesteld dat per saldo een kwart van het brutoin- komen aan woonlasten mag worden besteed. Bij een bruto-inkomen van bijvoorbeeld 26 mille is de maximale woonlast, ook wel aangeduid als woonquote, 26,67 pet. Dat komt neer op 6.933 per jaar. Bij een bruto- Informatie met betrekking tot het eigen huis is genoeg voorhanden. Hier een greep uit de folders, brochures en informatiebladen, met de adressen waar ze te krijgen zijn: het woongerief te wensen over laat. Het gaat dan om huizen, die niet „slecht” genoeg zijn voor een alge hele verbetering. Het gaat dan om de volgende bijdragen: I «M» komt er zelf evenmin aan, steeds naar andere regelingen te moeten verwijzen. Hij heeft geprobeerd een schema te maken, waarin de essen ties staan vermeld en dat wij, met toestemming van „Bouwmarkt”, hierbij afdrukken omdat het méér zegt dan vele pagina’s beschrijvende tekst. Maar, zo voegt Slooff er zelf aan toe, voor een aantal voorschrif ten is het ondoenlijk ze in het sche ma op te nemen. Neem bijvoorbeeld de zeer uitvoerige regeling van de huurverhogingen, die de verhuur der mag vragen voor door hem aan gebrachte verbeteringen. Verder zijn er, aldus dr. Slooff, extra subsi diemogelijkheden voor een project matige aanpak van de verbetering, voor leningsgaranties, voor het aan stellen van contactpersonen. Dan zijn er ook nog bijzondere regelin gen voor gehandicapten, voor warmte-isolatie, voor het tijdelijk in stand houden van een woning, voor verbouwingen en voor verbetering van de woonomgeving. Het komt ook voor, dat andere departementen dan VRO, bijvoorbeeld CRM, kun nen meesubsidiëren voor bepaalde segmenten in het verbeteringsplan. Dat alles maakt het schematisch groeperen van gegevens in een lees bare tabel er niet simpeler op. (Van een medewerker) Het is best mogelijk dat de samen steller van dat voorlichtingsmateri aal daar zelfstandig weinig aan kan doen. Het is zijn taak de regeling duidelijk uiteen te zetten, dat wel. Maar begin daar eens aan, als je te maken hebt met een wirwar van spelregels, tientallen uitzonderin gen, speciale regelingen en verwij zingen naar andere beschikkingen? Het komt in dat materiaal geregeld voor, dat de lezer van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Nu eens wordt hij verwezen naar „de gemeente”, dan weer eens naar an der voorlichtingsmateriaal, dat hij dan eerst weer zou moeten aanvra gen en lezen om te weten wat er in de onderhanden zijnde folder nou pre cies wordt bedoeld. De ervaring is bovendien, dat gemeenteambtena Verbetering van particuliere wo ningen Subsidie voor warmte-isolatie van woningen Gemeentegaranties voor bouw, koop of verbetering van eigen woningen 18.000,- t/m 25.000,- ƒ25.001,- t/m ƒ35.000,- 35.001,- Vm 45.000,- 45.001,- Vm 55.000,- vanaf 55.001,- Bron: öouwcentrum Rotterdam krappe begrotingsmiddelen, ver koop dat de raad dan maar eens. Er werden voor de beperkingen argu mentaties bedacht, waarover de be langenverenigingen en consumentenorganisaties zich ver baasden. De prijzen waarvoor huizen (toen nog als warme broodjes) over de toonbank gingen stonden in geen enkele verhouding meer tot wat ze boden. Veel te duur dus, maar daar trok de koper zonder geld zich wei nig van aan. Hij kreeg bijna iedere bank of andere geldschieter zo gek dat hij zo’n huis best kon aanschaf fen, als er maar gemeentegarantie kwam. Stel dat het nou eens mis gaat en we weer met rustiger markt verhoudingen te maken hebben. Dan brengt zo’n veel te duur betaald huis bij gedwongen openbare ver koop (executie) een stuk minder op, dan wij de geldschieter hebben ge garandeerd en daarom gaan we daar paal en perk aan stellen. Aldus de redenering van de „bezorgde” gemeenten. Intussen zijn er zoveel varianten in de voorwaarden die gemeenten eigenmachtig zijn gaan stellen, dat het de vraag is of het rijk niet moet ingrijpen, want er is niet gebleken dat de onrust onder de gemeenten inkomen van 46 mille is de woon quote 30,77 pet, oftewel 14.153 per jaar. Dat zijn bedragen, die alleen voor het eerste jaar gelden. Een jaarlijkse stijging is voorzien. Een paar begrippen die de Bemid delende Organen hanteren: Bruto- inkomen: alle vaste inkomensbe standdelen zoals bruto-salaris, grati ficatie, vakantietoeslag, gegaran deerde tantièmes, kinderbijslag, vaste bijverdiensten, inkomsten uit bedrijf of vermogen en soms een deel van^ie provisie. Het inkomen van de vrouw met wie de koper een „economische eenheid” vormt wordt, als ze tijdelijk meewerkt om de top eraf te halen, gedeeltelijk meegeteld. Is dat inkomen blijvend en de relatie bestendig, dan kan het volledig in aanmerking worden ge nomen. Nadere details kunt u krijgen op de volgende adressen, die ook in de documentatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening staan vermeld: Stichting Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederland se Gemeenten te Hoevelaken, Wes- terdorpstraat 26, tel. 03495-8321. In formatiecentra in Alkmaar, Amers foort, Amsterdam, Apeldoorn, Arn hem, Assen, Enschede, Groningen, ’s-Gravenhage, Haarlem, Leeuwar den, Lelystad, Middelburg, Rotter dam, Utrecht, Zutphen en Zwolle. Stichting De Eigen Woning te Eindhoven, Stratumsedijk 31, tel. 040-121555. Werkt voornamelijk in Noord-Brabant en Limburg. Stichting Bemiddelend Orgaan Flohyp te Rotterdam, Blaak 101, iel. 010-141153. Werkt landelijk. Stichting Bemiddelend Orgaan Limburg te Geleen, Jos Klijnenlaan 288, tel. 04494-97777. Werkt voor namelijk in het zuiden van het land. ren, hoe goed hun instelling ook mag zijn als het om dienstverlening gaat, wel wat anders te doen hebben dan regelingen van buiten leren. Met als gevolg, dat de eenvoudige burger de vloedgolf van feiten en getallen nau welijks aan kan. Dat pleit dan voor een totale renovatie van het voor lichtingsbeleid. De huidige benadering beant woordt in zijn algemeenheid nauwe lijks aan het doel: duidelijke, directe informatie, zonder afdwaling naar verwijzingen. Dat betekent: over zichten of tabellen, waaruit ieder zijn situatie en mogelijkheden direct kan aflezen. Daarin voorziet het de partement helaas niet. Ook vanuit het parlement rijst een kennelijke ontevredenheid op met wat daar aan overheidsinformatie op Volks- huisvestingsgebied ter consumptie wordt aangeboden. Een van de men sen, die een poging heeft onderno men om wat meer inzicht te bieden in de zondvloed aan regelingen is dr. F. L. G. Slooff, adviseur van het departement van VRO en lid van enkele redactiecommissies van on afhankelijke tijdschriften, die onder verantwoordelijkheid van de Rot terdamse „Stichting BOUW” wor den uitgegeven. Slooff heeft in twee nummers van het gezaghebbende tijdschrift „Bouwmarkt” zo’n vijf pagina’s no dig, om verstaanbaar uiteen te zet ten waarom het bij die verbeterings- regelingen nou precies gaat. Die in formatie is dan nog bestemd voor de vakwereld, laat staan dat de simpele burger zonder intensieve begelei ding met de veelheid aan regelingen Eigenaars van bestaande wonin gen (onverschillig welke huizen en ongeacht de plaats waar ze staan) kunnen bijdrage ineen: schouwing blijven. Die bedragen kunnen er weer worden bijgeteld om de hoogte van de lening te bepa len. Rekenvoorbeeld: Totale verwer vingskosten 200.000. Garage 10.000. Verwervingskosten zonder garage dus 190.000. Dat bedrag blijft onder de grens van 192.000. Dus is gemeentegarantie met rijks- deelneming mogelijk. De lening mag gerust 200.000 zijn. Maar, voegt het departement van Volkshuisvesting eraan toe, bij erfpacht zit het iets anders. Gaat het om erfpacht of om een recht van opstal dan moet eerst een bedrag, gelijk aan de waarde van die grond, bij de verwervingskosten worden opgeteld, om te kijken of het totaal onder de 192.000 blijft. Die „tegen waarde” van de grond bij erfpacht of recht van opstal mag dan weer niet in de lening worden meegeno men. Rekenvoorbeeld: "Verwervings kosten 165.000. Waarde grond 25.000 (erfpacht). Totaal 190.000. Gemeentegarantie kan hier dus. Maar de lening mag niet hoger zijn dan 165.000. Hoe zit het nu bij bestaande hui zen? De grens voor de verwervings kosten is daar 125.000 geworden. Maar in die kosten zitten minder posten, dan bij nieuwe huizen. De Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, Antwoordnummer 51, Den Haag. beperkt voor bezoekers van het Bouwcentrum te Rotterdam en Groningen. terecht is geweest. Bovendien draai en ze maar voor 50 pet van de kosten op, omdat het Rijk mede-risicodra- ger is. Een actueel cijfer: vorig jaar is voor 71.527 huizen gemeentega rantie afgegeven. In maar 26 geval len (goed 0,4 pro mille) moesten rijk en gemeenten voor wanbetaling van kopers worden aangesproken. Dat kostte ieder 133.578, wist de Ver eniging Eigen Huis te achterhalen. Deel je dat bedrag door het aantal gegarandeerde huizen (2 maal 133.587: 71.527) dan is het risico voor nog geen 4 per afgegeven garantie gedekt. De aanvrager (ko per) mag intussen 70 aan de Be middelende Organen betalen, die in opdracht van de minister van Volks huisvesting als particuliere organi saties bezien of de aanvrager zich niet te zware woonlasten op de hals haalt, in aanmerking genomen zijn geregelde bruto-inkomen. Het ver schil tussen beide bedragen is ken nelijk zoveel als de kostendekking voor de afhandeling van de aan vraag. De gemeente die de garantie verleent mag er niets aan verdienen. Zo staat het tenminste in de Woning wet. Dergelijke stukken dienen vrij van legesheffing te zijn. Kan wel zijn, dachten een aantal gemeenten. Maar wij willen toch wel iets terug zien voor het eventuele risico. Dus we heffen leges, of het nu wèl mag of Het mocht niet en in strijd met de wet werden de lokale legesverorde- ningen aangepast. Sommigen gin gen 1 pro mille van het gegarandeer de bedrag vragen. Dat kon oplopen tot zo’n 190. Anderen noemden vaste bedragen in de verordening. Het werd hier 30, daar 50 en ook wel eens meer dan 100,-. Op grond van artikel 73 van de Woningwet kan iedereen, die gemeentelijke le ges in rekening kreeg gebracht, dat geld terugvorderen. Enkele op de vingers getikte gemeenten hebben al laten weten dat zij zelf hun fout zullen corrigeren. Intussen moeten lopende aanvragen normaal worden afgehandeld. Zonder gemeentegarantie zouden financiers niet bereid zijn verder te gaan dan een lening van zo’n 70 pet van de koopsom. Omdat de beslis sing over die garantie een puur ge meentelijke aangelegenheid is, zijn veel burgers die geen contant geld op tafel kunnen leggen, geheel van het lokale „garantiebeleid” afhanke lijk. Het maakt voor een gemeente garantie geen verschil of u een nieu we of een al eerder bewoonde wo ning koopt. Het maakt ook niets uit welke hypotheekvorm u kiest. Line air, annuïteit, groei, of op basis van levensverzekering, het kan allemaal. Er zijn ook enkele „verwervings”- vormen van woonruimte, die met kopen gelijk zijn gesteld. Dat geldt voor het kopen van appartements- recht en voor het lidmaatschap van een coöperatieve vereniging, dat recht geeft op het gebruik van een verenigings-huis. Wanneer is gemeentegarantie nu aan de orde? De belangrijkste voor waarde is dat de verwerkingskosten van het huis de 192.000 niet te boven gaan. Die grens wordt wel steeds bijgesteld, maar de hier ge noemde is de thans geldende. Met de term „verwervingskosten” is dan weer een nieuw begrip toegevoegd aan de vaktaal rondom het eigen huis en z’n financiering. Wat valt daar precies onder? De koopsom, de aanneemsom, kosten van centrale verwarming, een lift en andere vor men van onroerende installaties, kosten van meerwerk (buiten de contractprijs) en risicoverrekening (als tussentijds loon- en materiaal kosten omhoog gaan en dit mag worden doorberekend), architecten honorarium, toezichtkosten, rente verlies tijdens de bouw (hoogstens 3 pet), aansluitkosten, leges- en zegel- kosten, overdrachtsbelasting, nota ris- en makelaarskosten, eventuele bouwrente (soms in de koopsom be grepen) en de grondkosten. De loop tijd van de lening moet mmstens 5 en maximaal 30 jaar zijn, wil ge meentegarantie van toepassing zijn. Om te bepalen of de kosten beneden de grens van die 192.000 blijven, kunnen bepaalde funderingskosten en een redelijk bedrag voor een ga- rage of bedrijfsruimte buiten he- aard der voorzieningen bijdragen het aanbrengen van een closet met waterspoeling, met bijkomende voorzieningen ƒ1.150 het maken van een ruimte om te douchen en het aanbrengen daarin van een douche-inrichting Stichting Bevordering Éigen-Wo- ningbezit te ’s-Gravenhagen v.d. Spiegelstraat 8, tel. 070-503938- Werkt landelijk. Bouw- ds, de 2!onsu- oopre- igen. p wor- veegd. de wo- eft. Er eigen n. De istrek- >opwo- imptie I ti geen I >n dan I iteerd, I n zijn. I >ij een- s. Dat indere staats- keken het maken van een ruimte om te koken en het aanbrengen daarin van een aan de huidige inzichten aangepaste keukeninrichting het vervangen van een primitieve keukeninrichting in een bestaande ruimte door een aan de huidige inzichten aangepaste inrichting 1150 het vervangen en het uitbreiden van de elektrische installatie ƒ1.200 het maken buiten de woning van een bergruimte 1.150 Een eigen huis voor een smalle beurs idem koopsom, overdrachtsbelasting, grondkosten, notariskosten en ma kelaarscourtage horen er in ieder geval onder te vallen evenzo de kos ten van verbeteringen die de koper van zins is aan te brengen. De vereis te looptijden voor de lening zijn ook hier minstens 5 en hoogstens 30 jaar. Voor de rest zijn de bepalingen na genoeg dezelfde als voor nieuw bouw. Mocht u van plan zijn geld te lenen om uw huis te verbeteren ter wijl u er al woont, dan is het even eens mogelijk garantie te krijgen. De gemeente kan de rente en aflos sing van zo’n lening (woningverbete- ringskrediet bij een bank b.v.) dan geheel garanderen. Komt u in aan merking voor verbeteringssubsidie, dan kan het Rijk het hele garantieri- sico overnemen van de gemeente. In de meeste gevallen krijgt u net zo veel gegarandeerd als de lening groot is. Open kaart Een informatief boekje over het Kadaster en Openbare Registers Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, Centr. afd. Voorlichting, van Alkemadelaan 85, ’s-Graven hage.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29