Een dag uit het leven van de rijksconsulent appartementenbouw I K J 0 IJS 1 Hl IS ik 4 Normaal door Theo van der Kaaij 31 in I 12 33 'h’A UIT IM UIT enkel incl. Jl fk Het ziet er somber uit voor de kleine huishoudens in het II land. Het is nu al duidelijk dat de geplande 8000 wooneenhe- Aden voor deze groep 4000 nieuw, 4000 verbouwd dit jaar zeker niet gehaald zullen worden. De Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH, door het ministerie W gesubsidieerd) spreekt van een frustrerende ontwikkeling, i De LOBH baseert deze uitspraak op de dagelijkse ervaring met de gemeenten waar zij samen met consumenten en producenten in de stuurgroepen om de tafel zit. De LOBH stuit op trage procedures, woningbouwverenigingen die de boot afhouden, onderzoekbureaus die met onbruikbare ge gevens komen en stijgende kosten van aankoop en verbou wing van bestaande panden. VAN 1 Het is wel eens deeg waar je in staat n i secre- iderne itle. rgroep Krips Ir ij ven klaar in Etten-Leur, Deurne en Maastricht, waar het heel moeilijk van de grond gekomen is. Er is een groot en ook moeilijk verbouwpro- grote vijfkamerflats in kleinere wooneenheden en aan het uitstip pelen van beleidslijnen voor de nabije toekomst durft nauwelijks iemand zijn vingers te branden. Toch is de gemeente vrij trots op wat er in de Spaamestad in een paar jaar aan appartementen^ streefd wat betreft de aantallen appartementen. Haarlem kan bij voorbeeld niet tippen aan een stad als Groningen waar alleenwonen den en stelletjes deze zomer met honderd tegelijk een gebouw kon den betrekken. In Haarlem is nog nooit iets nieuws neergezet, daar tpraak 'rijf. U onisch telsza- toestel Het gaat redelijk in Delft. Binnen kort worden de sleutels uitgedeeld van de eerste Van Dam-apparte- menten. Het zijn alleen net als over al in het land druppels op de gloeien de plaat, want in de studentenstad Delft zoeken meer dan 5000 perso nen fatsoenlijke huisvesting. blijkt gemakkelijk te liggen, want de wethouder zit ook in het bestuur van het ziekenhuis. Een omwenteling toch wel, daar in Geleen. Het wordt al snel duidelijk hoe dat komt. Het CDA-raadslid mevrouw Paulussen is wethouder geworden. Ze gaat nu hard aan de appartementenbouw trekken, waar ze als voormalig lid van de stuurgroep niet toe in staat was. Haar optreden heeft overigens een politieke rel veroorzaakt tijdens de verkiezingen. Ze wierp zich op als tegenkandidaat, omdat ze haar CDA-collega niet geschikt vond. Ze werd nog gekozen ook, maar eind september is ze door haar eigen fractie in de ban gedaan en ge schorst. Opgewekt vertrekken we uit Ge leen richting Eindhoven. Er is nu tijd voor koffie, met vlaai. Bij: „Dit karwei houdt natuurlijk een keer op. We zien dit als een tijdelijk pro ject ter stimulering, de gemeenten moeten het straks zelf opknappen. Het is zinvol voor de stuurgroepen om nu al te denken hoe ze verder moeten in de toekomst. Misschien dat het naar een organisatie moet van woonconsumenten die adviezen gaat geven bij bouwplannen. Over de hele linie heeft het probleem van de bouw voor kleine huishoudens veel meer .aandacht gekregen en er wordt nu echt wel wat aan gedaan. Maar het is in een bepaalde gemeen te ook wel eens deeg waar je in staat te stampen”. Het ministerie gelooft dat er geen principiële verschillen zijn met de bouw tot stand gekomen is. Nog niet zo lang geleden kregen ande re gemeentebesturen van het mi nisterie immeri het advies in Haarlem te gaan kijken hoe knap men het daar voor elkaar kreeg. Maar intussen zijn andere steden van formaat Haarlem voorbijge- organisatie LOBH, die de consu mentenleden in de stuurgroepen steun geeft. Volgens de heer Bij is er sprake van „dezelfde denkpatro nen”. De regelmatige komst van de rijksconsulent heeft voor veel ge meenten het werk vergemakkelijkt. De informatie is beter en duidelijker dan de kille stroom berichten en circulaires en de gemeentebesturen gaan de mogelijkheden uitbuiten. Zo zijn er in een aantal gevallen bouwplannen gewijzigd ingestuurd naar Den Haag na eerst afgekeurd te zijn. Op advies van Bij kon de zaak worden bijgestuurd en de re sultaten waren verbluffend. De rijksconsulent geeft de gemeenten een duwtje in de rug en maant ze aan hun eisen keihard bij de verant woordelijke staatssecretaris Brokx op tafel te leggen. De bewindsman zal het weten wanneer hij deze maand op toemee gaat door het land. Drs. P. K. Bij denkt alweer vooruit aan de avondvergadering in Veldho ven over een kamerverhuurprojéct. De gemeente gaat hierbij optreden als bemiddelaar, maar de jongeren hebben er weinig vertrouwen in. Het probleem zal ter tafel komen dat de kamers te duur zijn en de vraag wie verantwoording draagt voor eventu eel slechte kamers. De rijksconsu lent zal indringend aanwezig zijn, maar laat de betrokkenen het spel spelen. Uw verslaggever gelooft het verder wel. Hij haakt om 18.00 uur in Eindhoven af en pakt de trein richting Randstad. „Het bouwen van woningen voor een- en tweepersoonshuishoudens moet door de gemeenten als een normaal onderdeel van het bouw programma beschouwd worden”, zegt rijksconsulent Bij in de auto onderweg naar Zuid-Limburg, „Het gaat hierbij voornamelijk om een mentaliteitsverandering. Er is weer stand tegen deze vorm van woning bouw bij ambtenaren en woning bouwverenigingen. Dat is een pro ces wat je steeds moet doorprikken. Tijdens de stuurgroepvergaderin gen moet ik de tegenstellingen op tafel zien te krijgen en na de discus sie bezien wat daar nog uiteindelijk van overblijft. Als ambtenaar moet ik mij daarbij onafhankelijk opstel len. In het begin is er nog een plan geweest om een ambtenaar beslis singsbevoegdheid tijdens de verga deringen in het land te geven. Dat heb ik afgewezen, want dat zou veel te ver gaan”. Bij bezoekt om beurten de 111 gemeenten in het land die opdracht van het rijk hebben gekregen een stuurgroep te formeren. Op dinsdag is hij meestal op het ministerie te vinden waar de stand van zaken doorgesproken wordt en waar colle ga’s hem op de vingers kunnen tik ken wanneer zou blijken dat de con sulent op de stoel van een wethou der of een architect is gaan zitten. Er mag nooit sprake zijn van persoon lijke willekeur bij het bekijken van plannen De rijksconsulent legt uit dat de komen. Er zijn nieuwbouwprojecten ene gemeente vrijwel nooit in moge- lijkheden met de andere vergeleken kan worden. Het maakt groot ver schil of er sprake is van een histori- enigingen te kunnen dwingen. Rijks consulent Bij voorziet polarisatie: „Zo moeten we niet beginnen te pra ten. Het gaat om de principiële be reidheid tot onderzoek”. Om wo ningbouwverenigingen, gemeente en ministerie nader tot elkaar te brengen wordt er een gesprek gear rangeerd over het wijzigen van de woonvormen in de afgelopen jaren zoals het kleiner worden van de ge zinnen en hoe gemeente en woning bouwverenigingen daarop kunnen inspelen. Bij: „Ga eens stoeien met modellen, maak schetsplannen”. sche kern (Haarlem, Amsterdam, Deventer) of een plattelandskern (Hengelo, Hoogeveen, Hellendoorn). Dan zijn er nog de industriesteden (Tilburg, Eindhoven) en de plaatsen met typische centrumfuncties (Win schoten, Gennep, Roosendaal). Een stad springt eruit: Amsterdam). Daar zijn de problemen met appar tementenbouw bijna onoplosbaar. Het plan de campagne van de rijks consulent voor hij op stap ging zag er trouwens voor alle steden hetzelf- de uit Geld over Bij: „We gingen praten over de taak van de stuurgroep, de begro ting, omdat het rijk ruimschoots subsidieert, het plaatselijk onder zoek naar de behoefte, de inventari satie van mogelijkheden die er zijn en hoe ze te benutten. Dan het tegen over elkaar zetten van de woningbe hoefte en de mogelijkheden plus daarbij de uitbreidingsplannen van de gemeente. Ik kom niet in elke gemeente op dezelfde manier bin nen. Soms kan ik die hele lijst ook niet in een keer af werken, maar dat is ook niet nodig. De bouw voor kleine huishoudens moet natuurlijk het eigen verhaal van die gemeente worden, niet mijn verhaal. Het is nu nog steeds zo dat we geld over hou den van de stuurgroepen. Maar de stroom begint nu toch op gang te van de duizenden kleine huishou dens van de grond. Er zit weinig schot in de inventarisatie van het totaal beschikbare huizenbestand. Gemeentebestuur en woning bouwcorporaties verlenen schoor voetend medewerking aan onder zoeken naar het opsplitsen van ten proberen, juist met het oog op de toekomst”. We naderen Geleen. Er is geen gelegenheid meer voor een koffie- stop, daar was de afstand te groot en de tijd te krap voor. Bij vertelt dat het best kan gaan spannen, want Geleen is nogal onwillig. Na 2'h jaar werken heeft de stuurgroep nog geen enkel project op papier. De wethouder is allercharmantst, maar ook hier: er komt geen donder van de grond. De vergadering, die net als in Breda besloten wordt gehouden, begint en CDA-wethouder Schepers legt prompt alle kaarten op tafel. Het gemeentebestuur is duidelijk beducht voor de ambtenaar uit Den Haag. Een braakliggend terrein is eigendom van de gemeente gewor den en de procedure kan van start om er appartementen te gaan bou wen. De wethouder: „Ik zeg het maar gelijk, dan valt de rest niet zo tegen”. De rijksconsulent schiet als een bliksemschicht door de planpro cedure (de verleiding is groot in dit soort kleine gemeenten zelf de ver gadering te leiden, maar hij moet zich beheersen en adviseert Geleen zo snel mogelijk een architect aan de tekentafel te zetten. Er moet overleg komen met een woningbouwvereni ging voor de exploitatie. „Dat is ge makkelijk”, zegt wethouder Sche pers die zelf voorzitter blijkt te zijn van de grootste woningbouwvereni ging. Ineens blijken er ook nog twee honderd „zusterkamers” leeg te staan bij het ziekenhuis. Zelfs dat zijn ook nog geen plannen voor. Tot nu toe zijn er vijf panden verbouwd volgens de subsidiere geling van de Nota Van Dam. In de appartementen wonen 151 perso nen. De gemeentelijke dienst volkshuisvesting trekt er hard aan om nog meer panden te kun- ject achter de rug in Groningen en ook in Rotterdam, Utrecht en Am sterdam is er sprake van intensive ring”. De stad Haarlem wordt door de rijksconsulent getypeerd als een he le grote gemeente met een flink ruimtebeslag, een omvangrijke his torische kern met alle problemen van dien, een centrumstad met veel werkgelegenheid, meer dan voor de eigen bevolking, maar waar de sterk gewijzigde samenstelling van de huishoudens tot scheve verhoudin gen heeft geleid in de woningbouw. „De hoogbouw is betrekkelijk ge ring”, zegt Bij, „er ligt een dure woningvoorraad in het zuiden van de stad en de mogelijkheden tot uit breiding zijn gering. Maak daar maar eens woningen voor de kleine huishoudens. Dat is duur en moei lijk. Ik kan geen oordeel geven of Haarlem nu voor of achter loopt op andere gemeenten, maar laten we zeggen dat het in de goede richting ligt. Je moet het als een voortdurend proces zien”. In de laatste stuurgroepvergade ring van Haarlem drong Bij aan op onderzoek naar het splitsen van gro te flatgebouwen. De gemeente en de woningbouwverenigingen zien er niet veel heil in. De rijksconsulent: „Dat is iets wat ik op mijn lijstje heb staan voor alle gemeenten. We heb ben flats leeg zien staan in het noorden en het zullen er best meer zijn in het land. In Apeldoorn is het gelukt om grote flats op te splitsen. We blijven dit echt in meer gemeen- nen verbouwen. Dit jaar zijn 21 bestaande gebouwen onder de loep genomen om te bekijken op geschiktheid tot verbouw. Vier zijn er direct afgevallen en de rest bevindt zich in verschillende sta dia van voorbereiding. Het mag ook wel, want de jong ste cijfers van het gemeentelijk bureau huisvesting tonen keihard aan dat de woningnood het grootst is onder de kleine huis houdens. Driekwart van de 6710 woningzoekenden in Haarlem is alleenstaand of woont samen. De helft van het totaal is tussen de 18 en 29 jaar oud. Een derde heeft een inkomen dat ligt onder de 1500 gulden per maand. Hoe ziet het ministerie deze ont- ^wikkelingen? De rijksconsulent ap- 2 wartementenbouw de heer Bij moet ^onderhand toch aardig inzicht heb- I iben hoe het met de bouw van appar- V nemen ten en kleine woningen is ge- 0 *steld. Misschien valt er een vergelij- 0 'king te maken tussen Haarlem en nndere steden in het land. De af- rj. fepraak voor een gesprek levert pro- I Wiemen op, want deze ambtenaar 'raast vijf dagen per week door het |l l.land op weg naar stuurgroepverga- W Weringen, waarbij hij drie keer in 0 Mezelfde week nog eens een avond- 0’■zitting voor zijn rekening neemt. ban maar een dag op sjouw met de rijksconsulent, waarbij we een paar vergaderingen in andere steden voor het verhaal meenemen. Drs. P. K. Bij was destijds mede werker van staatssecretaris Schae fer. Zijn huidige functie op het mi nisterie van Volkshuisvesting is uniek in ambtelijke kringen. Via een motie in de Tweede Kamer werd zijn betrekking in het leven geroe pen. De Nota Van Dam schreef de betreffende gemeenten voor stuur groepen in het leven te roepen van producenten en consumenten. Ze kwamen niet erg van de grond. Via een amendement in de Tweede Ka mer werd voorgesteld de zaak in beweging te zetten zonder voorbij te gaan aan de bestaande kanalen van gemeente via provinciale directie Volkshuisvesting naar het rijk. Ambtenaar Bij kreeg de buiten dienst van deze job, een collega houdt de zaak vanuit Den Haag in de gaten. We spreken een dag af in Delft, waar om 10 uur de vergadering be gint van de stuurgroep kleine huis houdens. Bij is dan al op het ministe rie geweest om zijn tas leeg te ma ken van de vorige dag en opnieuw te J I vullen met dossiers van Delft, Ge- leen en Veldhoven, het programma - .van die dag. PvdA-wethouder Reij- jnen van Delft is jong, zit er al vier I jaar, is opnieuw gekozen en ziet zich in de stuurgroep omringd door een aantal knappe koppen. Net als in Haarlem, Hilversum en Eindhoven levert hier het onderzoek naar de opsplitsing van grote flats in kleine- re eenheden problemen op. Niet zo- j zeer van de kant van de gemeente, wel van de woningbouwverenigin gen. Een ambtenaar wil weten of de minister sancties aéhter de hand J heeft om onwillige woningbouwver- ..Df tijd i'rrstrijkt en er komt geen donder ran de grond." Deze krantekop kreeg het Haarlemse gemeentebestuur te slikken op vrijdag 21 jult De kreet was on derdeel van een tirade doordrs. P. K Rij. namens het ministerie van volkshuisvesting ruimtelijke or dening ..aanjager" ran de 111 stuurgroepen in het land, die zich bezighouden met het verwezenlij ken van betaalbare appartemen ten voor alleenstaanden en twee persoons huishoudens. De heer Bij tras niet tevreden over de gang ran raken in Haarlem. Met mond jesmaat komt de verbouwing van bestaande panden ten behoeve te stampen” 'r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33