WONEN LIJKT VOOR DE GASTARBEIDER EEN GUNST EN GEEN RECHT tl mis EM N! n, I I h t dinsdag door Theo van der Kaaij 1 4 LX 37 OKTOBER '1978 2 4 I 22.00 avond 22.30 16.30 12,50 ƒ21,- ƒ75,- 27,50 riem, 4000 ól V"5 A 1 A wj!®' 9M w r o - *1 Als ik dood ben, is het UIT BC 27 erken zier. dubt 1 mijn vrouw en kinderen zie ik maar een paar weken per jaar ze willen ons alleen voor het werk hebben „Van hen die men uit hun familie, hun cultuur en hun land wegrukt vraagt men slechts hun arbeidskracht. Van de rest wil men niets weten. De rest is veel: de behoefte geaccepteerd, bemind en erkend te worden, de behoefte om in waardigheid te leven, met zijn familie. Men wil niet weten wat zij verlangen. Men gebruikt hen slechts en schildert hen af als verschrikkelijke wezens: het dagelijkse racisme heeft van hen het beeld (eschapen van een man geobsedeerd door sex en geweld, een man die slechts zijn behoeften kan bevredigen door diefstal, geweld en verkrach ting. Men vreest en minacht hem, aan de andere kant wordt aan hem geen enkele aandacht geschonken. Men geeft de voorkeur aan onverschilligheid en laat hem alleen in zijn getto van eenzaamheid met zijn gelijken”. Citaat van Tahar Ben Jelloun uit „La plus haute des solitudes”, Editions Seuil, Parijs 1977. Gebruikt als inleiding van het rapport van de voormali ge werkgroep vreemdelingen-huisvesting van Release, nu de stichting Hamer. De ambtelijke werkgroep, verant woordelijk voor de nota „opvang daklozen”, heeft geconstateerd dat de gemeente Haarlem vrijwel elke dakloze op de een of andere manier heeft geholpen aan huisvesting, zij het vaak met kunstgrepen. De werk groep stelt, dat het best mogelijk is dat er daardoor een niet aflatende stroom van daklozen naar Haarlem is ontstaan. Deze niet-Haarlemmers leggen als het even mogelijk is be- met C V Mie amer ik hoop dat mijn kinderen het veel beter zullen heb ben j2 ation )88 5136 1 n, lid, EE het stadhuis, van het bureau huis vesting naar de stichting welzijn buitenlandse arbeiders en van Re lease naar de stichting tot tijdelijke huisvesting. Driehonderd daklozen per jaar op een totaal van hoeveel? Het blijft slechts gissen. De vreem delingenpolitie registreerde dit jaar 2200 Turken en 850 Marokkanen (vrouwen en kinderen meegere kend). Dakloosheid komt het meest voor onder deze bevolkingsgroepen. De jongste cijfers over de woning nood in Haarlem geeft het pas ver schenen rapport van het gemeente lijk bureau huisvesting. Verbijste rend genoeg, geen letter over daklo ze buitenlanders. De in keurige ru- de illegale pensions op last van de gemeente moeten sluiten. Een globa le telling door de gemeente wees uit dat er 2000 mensen illegaal zijn ge huisvest in de stad. De gemeente achtte het vermoeden gerechtvaar digd dat er nog veel meer mensen in illegale pensions verblijven. Om massale dakloosheid van de bewo ners te voorkomen zullen er over gangsmaatregelen worden toege past De gemeente denkt aan subsi die in de verbeteringskosten van de slechte pensions. Weigert de pensi onhouder zijn pand aan de gestelde eisen te laten voldoen, dan gaat de gemeente over tot sluiting met dwang. De bewoners moeten in dat geval gehuisvest kunnen worden in gemeentelijke pensions, beheerd door de stichting tot tijdelijke huis vesting. Deze stichting koopt en be heert sinds een paar jaar panden in de stad. Om voldoende opvangcapa citeiten te krijgen steunt de gemeen te de stichting nu al met een half miljoen gulden per jaar. Over vier jaar zal dit bedrag gegroeid zijn tot meer dan anderhalf miljoen gulden per jaar. vol. De mensen moeten kunnen doorstromen naar woningen maar die zijn er niet”.* De pas opgerichte stichting Ha mer in een verslag over de positie van de buitenlandse arbeiders op huisvestingsgebied: „Dankzij de ac ties rond de Buitenrustschool kreeg het college van B. en W. voor het eerst kritiek van de leden van de raadscommissie voor volkshuisves ting. Helaas bleef het bij fraaie woorden van raadsleden die zich in het verleden totaal niet geïnteres seerd hebben voor de problematiek van buitenlandse arbeiders. In maart 1977 gaven zij het PSP-raads- lid Evers, de enige die zich daadwer kelijk solidair verklaarde, een motie van afkeuring. Nog altijd begrijpen zij niets van de problemen van de buitenlandse arbeiders. Regels en politieke spelletjes zijn voor hen schijnbaar belangrijker dan het voe ren van een beleid dat in de praktijk in overeenstemming is met hetgeen op papier staat. De gemeente heeft van de Buitenrustschool nog niets geleerd. Van een nieuwe aanpak is nog altijd geen sprake. Het blijft bij geknoei dat met nota’s bedekt moet worden”. briekjes verdeelde woningzoeken den vormen bij het „wonend in pen sions” een aantal van vijftig. „Thans of binnenkort dakloos” waren er per 1 april van dit jaar drie personen geregistreerd. Abdulah, 46 jaar, vrouw en kinde ren in Marokko: „In deze stad is geen woonruimte voor mensen zoals ik. Wanneer ik op een kamer afga is deze altijd al verhuurd. We worden als beesten behandeld. Als ik ’s avonds naar huis ga, lijkt het alsof ik een graf binnenga. Wanneer ik in bed lig, ga ik denken. Aan mijn familie, aan mijn vrouw, aan mijn kinderen. Vooral aan de dood. Goed slapen kan ik niet. Ik slaap maar een paar uur per nacht. Maar iemand die niet denkt is gek. Ik ben sinds 1966 in Nederland. Ik heb altijd in Haarlem gewoond in pensions met verschillende mensen op een kamer. Een paar maal ben ik dakloos ge weest, omdat het pension werd ge sloten. Door het piekeren loop ik al een paar jaar met maagklachten. Mijn vrouw en kinderen zie ik maar een paar weken per jaar. Ik wil hen naar Nederland halen, maar er is geen huis. Ik sta wel bij het huisves tingsbureau ingeschreven. Maar dat wil mij niets geven. Waarom? Ik denk dat er maar heel weinig Neder landers zijn die zo zouden kunnen leven zoals ik. Langzamerhand heb ik het gevoel gekregen, dat de Nederlanders ons alleen voor het werk willen hebben. Verder mogen we niets: niet wonen, geen vrouw en geen kinderen heb ben, alleen maar werken. Ik denk niet dat ik dit leven lang vol kan houden. Ik hoop alleen dat mijn kinderen het veel beter zullen heb ben, zodat ze zich niet aan het wes ten hoeven te verkopen”. Abdulah beschikt over getuigs chriften dat hij veertien jaar hier gewerkt heeft De langste tijd in Haarlem, daarna in Vijfhuizen en IJmuiden. Familie-omstandigheden dwongen hem ontslag te nemen bij de NS in Haarlem en voor korte tijd naar zijn geboorteland te reizen. Dat is Abdulah fataal geworden. Door de gebrekkige voorlichting aan de buitenlanders is het er bij hem nooit van gekomen zich in te laten schrij ven bij het gemeentelijk bureau huisvesting. Abdulah heeft trou wens niet veertien jaar lang ge woond. Abdulah heeft in de tijd die de bloei van zijn leven zou moeten zijn een bed kunnen huren bij de gratie van de pensionhouder. Hij verkaste achtereenvolgens van Tempeliersstraat naar lordens- straat en Dreef. Nu bivakkeert hij in het gekraakte oude Jolesziekenhuis op het Groot Heiligland. Abdulah begrijpt niets van dit land en zijn mensen. Hij ging naar het gemeentelijk bureau huisvesting om zich in te laten schrijven. Als een kostbaar document koestert hij nu het simpele briefje dat hij op 6 fe bruari van het bureau kreeg: „Het is niet mogelijk u als woningzoekende in Haarlem in te schrijven. U werkt nu in Hoofddorp. Richt u zich tot het bureau huisvesting aldaar”. Het voormalige Jolesziekenhuis herbergt dertig alleenwonende Ma rokkanen, waaronder een vader met twee zoons. Op de laatsten na heb ben allen een vrouw en kinderen in Marokko. De meeste van hen zijn afkomstig uit de destijds gekraakte Buitenrustschool. Zij hadden daar hun toevlucht gezocht, omdat zij niet langer van het ene naar het andere pension geschopt wensten te worden. Zij accepteerden ook de vervangende huisvesting van de ge meente niet. Bij de ontruiming van de Buitenrustschool in januari was Alleen hun arbeidskracht telt, net zo goed in Haarlem als elders. Wo nen lijkt voor hen een gunst en geen recht. Wie als gastarbeider geluk heeft, weet een bed met een kast te bemachtigen in een pension, onze ker van het lot dat hem wacht. Haar lem telt globaal 2000 mensen in 180 illegale pensions. De eigenaars heb ben geen vergunning op grond van de logeerverordening. Er zijn 80 pensions met vergunning. Elk jaar steken zo’n driehonderd dakloze buitenlandse werknemers een .schrijnend verhaal af over het mis lukken van hun pogingen enig on derdak te krijgen in Haarlem. De I mensen maken een helse rondgang [door de stad. Van het MAIC naar een ander schoolgebouw in de Slachthuisstraat voor bewoning ge schikt gemaakt. De buitenlanders weigerden daar naar toe te gaan, omdat er negen bedden in een lokaal stonden. Zij zouden daar precies de situatie aantreffen als in de pensi ons waaruit ze zijn weggevlucht. Meestal werken zij in ploegendienst, waardoor de een moet slapen wan neer de ander zijn vrije tijd heeft. Dit leidt tot ondraaglijke spannin gen onder de mensen. Met hulp van de werkgroep vreemdelingen-huisvesting van Re lease kraakten de buitenlanders het al zeven jaar leegstaande Joleszie kenhuis. De situatie was verre van comfortabel. Weliswaar werkte de verwarming en gaven de kranen wa termaar gas en licht ontbraken. Tot op de dag van vandaag heeft de gemeente geweigerd het gebouw hierop aan te sluiten. Er mocht geen cent meer in het oude gebouw gesto ken worden, omdat de verbouwing tot appartementen voor de deur staat. Een aanbod van Release om 20.000 gulden te betalen voor het vervangen van de kapotte hoöfd- elektriciteitskabel, werd door de ge meente afgeslagen. De Marokkanen kamperen nu in het pand, waarvan eigenlijk alleen de muren nog over eind staan. De gemeente Haarlem zegt niet te weten waar de buitenlan ders straks naar toe moeten. Een jaar geleden nam de Haar lemse gemeenteraad de nota „op vang daklozen” aan. Alle pensions zouden voortaan aan de eisen van de logeerverordening moeten voldoen. Het betreft eisen ten aanzien van onder meer brandveiligheid en hy giëne. Dit zal tot gevolg hebben dat Coördinator B. D. Schraa van de stichting tot tijdelijke huisvesting na het verschijnen van de gemeentelij ke nota: „Ik ben blij dat die nota verschenen is, want de dakloosheid is hier een verschrikkelijk pro bleem. Het is goed dat de gemeen schap hiermee geconfronteerd wordt. Er moet nu met die nota gewerkt worden, want in het jaar dat ik nu hier zit heb ik de gevallen van dakloosheid alleen maar kun nen registreren. Verder gebeurde er in wezen geen moer, want de drie opvangcentra die we hebben zitten ploegendienst Is pas getrouwd in~* Mimoun, Marokkaan, tien jaar in Haarlem, sinds kort samen met zijn twee zoons van 16 en 18 jaar. Staat ingeschreven bij bureau (huisvesting... op zijn voornaam,--j» Hij moet weer de wachtkamer in om deze ambtelijke fout te laten herstel len. Er brandt bovendien nog een andere brief in zijn kaftan. De vreemdelingenpolitie heeft hem la ten weten dat zijn verblijfsvergun ning niet verlengd wordt wanneer hij niet snel zorgt voor andere woon ruimte dan het gekraakte Joleszie kenhuis, waar hij nu noodgedwon gen verblijft slag op de niet-zelfstandige woon ruimte in de stad via kamers en pensions. Volgens de huisvestings verordening heeft de gemeente daar niets over te vertellen. De werk groep noemt dit een onaanvaardba- re zaak. Mohammed Sabri, Marokkaan, 31 jaar, heeft ten einde raad een brief aan de koningin geschreven. De tien jaar dat hij in Haarlem verblijft heeft hij achtereenvolgens doorge- bracht in pensions aan de Tempe- liersstraat, Gedempte Oude Gracht Haarlem-Noord, Gedempte Oude Gracht, Tempeliersstraat op straat nadat hij terug van vakantie zijn bed door een ander beslapen vond, in de Buitenrustschool en nu in het' Jolesziekenhuis. Sabri staat vanaf 1974 ingeschreven bij het gemeente lijk bureau huisvesting. Bij het ver nieuwen van zijn inschrijving dit jaar krijgt hij te horen dat hij pas per 1 mei ingeschreven kan worden, omdat hij vóór 1976 niet in het bevol kingsregister was opgenomen Ook op de koningin hoeft Sabri niet te rekenen. Juliana laat het mi nisterie weten, dat de gemeente moet vertellen, dat zijn inschrijving blijft gehandhaafd op 1 mei dit jaar. Sabri: „Ik heb in een auto moeten slapen toen er een ander in mijn bed lag na de vakantie. Zelfs daar werd ik niet met rust gelaten. De politie kwam. Ik moest weg. Toen ben ik in de Buitenrustschool gekomen. Je bent geen mens meer, je wordt als een dier. Je hebt een klein beetje recht op werk, maar niet op leven. Ik kwam hier toen er nog koeien in Schalkwijk graasden. Nu staan er flats, maar niet voor ons soort men sen. Ik zou graag mijn gezin uit Marokko over laten komen, maar dan krijg ik nog veel meer proble-”-- men. Ik denk dat het onder de grond als ik dood ben bejer is dan nu”. .Wi De gemeente Haarlem heeft geen' enkel inzicht in de aantallen buiten- landse werknemers die als woning zoekenden staan ingeschreven. Het bureau huisvesting erkent dit grif. Er wordt immers geen onderscheid-. gemaakt met Nederlanders. Voor waarde is alleen dat de woningzoe kende 18 jaar moet zijn, econo misch gebonden aan Haarlem of twee achtereenvolgende jaren inge schreven bij het bevolkingsregister. De buitenlanders zouden wel uit te splitsen zijn, maar de gemeente acht dit niet rechtvaardig. Allal, Marokkaan, 51 jaar. Dertien jaar in Haarlem, op acht verschillen de adressen gewoond. Tijdens va kantie werd zijn bed aan een ander verhuurd. Tijdens een andere va kantie kreeg hij ontslag. Hij had daar toch in Marokko bericht van gekregen? Bij navraag bleek dat het bedrijf zijn adres ginds niet eens kende. Ye, Marokkaan, zes jaar in Haar lem, vijfde adres. Heeft in Brabant gewerkt en daardoor kans op in schrijving verspeeld. Is doodziek van het wonen met meer mensen op een kamer, vanwege de slopende* beter dan nu" VAN

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 37