Woningnood stelt directie Hoogovens voor problemen f Jjf HR Door Hoogovens aan woonruimte geholpen personeelsleden I li 1 iet door Eli Vlessing F U hl fi lil 38 39 19 7 8 OKTOBER 2 4 I N S D A G I'vanS^ nuis, :n, F lie wij erken gen van den ake de e van meter ■nuur- Sedert 1948 heeft Hoog- /ens 25.466 gezinnen van ersoneelsleden aan een wo- ng geholpen. In dat jaar egon het bedrijf een actief uisvestingsbeleid. De aan- siding daartoe was niet zo- eer een stuk sociale bewo- enheid met de woonproble- latiek van haar werkne mers, als wel pure noodzaak. Er bestond een groeiende be- Loefte aan uitbreiding van iet personeelsbestand. Wer- |ing gekoppeld aan de toe- Egging dat Hoogovens zorg jou dragen voor woonruimte eek een geslaagde formule, fat in 1948 en de daarop olgende jaren noodzakelijk •leek om tegemoet te komen an de personeelsuitbreiding (lijkt in 1978 even noodza- teÏÏjk om het personeelsbe- tand in stand te houden. Nieuwe woning kunt 4 te 2.30 van alle jio- xa. ad- ;sie De directie van Hoogovens IJmuiden, geplaagd door de gevolgen van een crisis op de Europese staalmarkt, ziet zich toch nog onverwacht geplaatst tegenover een licht herstel.van die situatie. Een omstan- digheid die nieuwe problemen met zich lijkt te brengen. Werd verleden jaar met de werving van personeel stevig pas op de plaats gemaakt, op het ogenblijk draait de wervingsmachine voor produktieperso- neel op volle toeren. Het in het vooruit zicht stellen van „woongelegenheid” is voor het bedrijf altijd een belangrijke pij ler geweest waarop het welslagen van die werving rustte. Het aanbod van woningen y i - hoofdzakelijk uit het noordelijk deel van de provincie - loopt echter ten einde. Nieu we bouwlocaties (Velserbroekpolder, Haarlemmermeer) zullen zeker niet voor 1985 produktief worden. Wat onder de omstandigheden van de staalcrisissituatie van verleden jaar nauwelijks problema tisch leek, is op dit moment, nu er duide lijk sprake is van „herstel”, een zaak die de leiding van het staalbedrijf met de grootste zorg vervult. Zal, als het herstel van de Europese staalmarkt zich voortzet, het mogelijk blijven om de dan zo brood nodige werving te ondersteunen met toe zeggingen van huisvestingsmogelijkheden? 1972 1973 1974 1975 1976 1977 pi «1- sII - - 11c. UIT I De kurk waarop .KF.RHEID personeelswerving drijft dreigt komende jaren te zinken 108 82 32 138 113 278 u. tu? 43,2 32,4 34,4 38,3 35,3 26,8 39,3 34,2 630 345 1288 586 559 1423 745 532 1557 753 473 1339 719 532 1389 652 520 1204 641 359 1108 642 379 1103 □p >nd. Maar niet Uitsluitend ten behoeve van gegadigden voor een koopwo ning kent Hoogovens een handrei king. Ook voor de huurders onder Bestaande woning door middel van doorstroming Koopwoning Totaal Koopwoningen in van het totaal In de vijftiger jaren werden aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord de eerste woningen gebouwd van Hoog ovens' eigen woningbezit. Twee woon eenheden met een centraal entree. Prak tisch en. .niet duur. meerbedrag voor haar rekening. Overigens wordt dit soort, door be middeling van Hoogovens tot stand gekomen leningen beëindigd als het dienstverband door het betrokken personeelslid wordt verbroken. In het verleden heeft Hoogovens meerdere malen woningen uit haar „eigen bezit” verkocht aan de bewo ners. Het betrof meestal mensen die langere tijd in dienst waren en die plannen hadden om hun woning te verbouwen. Een dergelijke verkoop geschiedde tegen taxatiewaarde. Dat dit soort transacties niet meer wordt gedaan houdt verband met de omstandigheid dat Hoogovens mo menteel niet over de geldmiddelen beschikt om zelf opnieuw op de wo ningmarkt te kunnen investeren. 1970 1971 313 haar werknemers is zij actief. Niet minder dan 3540 gezinnen van Hoogovenmensen wonen in con- tractwoningen. Dat zijn woningen van gemeentes, woningcorporaties en beleggers waarvan Hoogovens de toewijzingsrechten heeft verkregen. Dat recht kan een éénmalig karak ter dragen maar ook vastgelegd zijn voor periodes die lopen tot tien, vijf tien of twintig jaar. De contracten met een langere looptijd zijn vaak het resultaat van een financiële bij drage van Hoogovens aan de eigena res. Zo’n bijdrage dient een tweele dig doel. In de eerste plaats is er de langere periode dat Hoogovens be schikt over het toewijzingsrecht. Daarnaast wordt door de bijdrage de huurprijs verlaagd. In veel geval len is dat noodzakelijk om te hoge huurprijzen voor Hoogoven werkne mers betaalbaar te maken. Door Hoogovens worden dergelijke bij dragen over de overeengekomen looptijd van het toewijzingsrecht af geschreven. Van de 3540 contractwoningen waarover Hoogovens momenteel be schikt vallen er 1500 onder de cate gorie „éénmalig toewijzingsrecht”. Dat wil zeggen dat Hoogovens geen Dat het woonruimtewervingsbe- leid van Hoogovens in de loop der jaren nogal eens werd bijgesteld heeft volgens de heer Alkemade te maken met externe ontwikkelingen, waarmee rekening moet worden ge houden. „We hebben bijvoorbeeld te ma ken gehad met door het Rijk gesub- sideerde bouw met industriecontin- genten. Het kwam voor dat 70 a 80 percent van de woningen van een op die wijze gesubsidieerd bouwpro- jekt werd toegewezen aan de indu strie. In bepaalde gevallen werd door Hoogovens wel eens meegeïn vesteerd en ook werden meerdere malen garanties verstrekt voor mo gelijke exploitatietekorten”. De toenemende welvaart in de zes tiger jaren was een omstandigheid die de doorstroming van goedkope re naar duurdere Hoogovenswonin- gen stimuleerde. Onder de druk daarvan groeide de belangstelling voor koopwoningen. In 1971 werd een record geboekt. Door bemidde ling van Hoogovens kregen 559 per soneelsleden een koopwoning. Die bemiddeling bestond bijvoorbeeld uit het verstrekken van garanties bij hypothecaire leningen. Sedert 1968 3 I I huisvestingsbureaus. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in een actief doorstromingsbeleid bij Hoogovens. Een topjaar was 1973. Toen werden door middel van door stroming 753 gezinnen aan woon ruimte geholpen. En dan zijn er de buitenlandse werknemers. Voor hen gelden de zelfde faciliteiten als voor de Neder landers. Hoogovens kent voor deze belangrijke categorie geen restric ties. „Toen we destijds een actief wervingsbeleid voerden in Spanje”, aldus De Rooij, „bestond er tussen de Spaanse en Nederlandse over heid een overeenkomst waarbij werd bepaald dat Spaanse werkne mers het eerste jaar van hun dienst verband collectief zouden worden gehuisvest. Na dat jaar volgde de definitieve aanstelling voor onbe paalde tijd met automatisch alle rechten die ook Nederlandse werk nemers genieten. Wel werden door de mensen die zich met de werving in het buitenland bezighielden mi- lieubezoeken afgelegd bij de gezin nen van de belangstellenden. Op grond daarvan werd onder meer de woonomgeving bepaald waarvan werd verondersteld dat de man, en later mogelijk zijn gezin, zich er het meest op zijn plaats zou voelen. Er is altijd naar gestreefd de buitenland se werknemers zo min mogelijk bij elkaar te stoppen. Uitgangspunt is; de buitenlandse werknemer en zijn gezin de kans geven te integreren in de Nederlandse woonomgeving”. De toekomstige huisvestingspro blematiek waarvoor Hoogovens zich geplaatst weet loopt parallel met de behoefte aan woonruimte van de IJmondgemeenten. Door GS van Noord-Holland wordt de behoefte van Hoogovens voor werknemers van buiten de regio van 350 wonin gen per jaar erkend. De gezamenlij ke behoefte van de IJmondgemeen ten, inclusief Hoogovens, wordt voor de komende tien jaar geraamd op 14.500 woningen. Met de bebou wing van de Velserbroekpolder en de Haarlemmermeer zullen in die periode naar men verwacht „slechts” 11.300 woningen worden opgeleverd. Dat is een tekort van 3.200. Voor de directie van Hoog ovens zijn de verwachtingscijfers aanleiding geweest om opnieuw bij GS aan te kloppen. De noodkreet luidt: „laten we met elkaar eens be zien of er tussentijds bouwprogram ma’s kunnen worden gerealiseerd op mogelijk nog bestaande witte vlekken.” De gedachten gaan uit naar het Noordenveld tussen Heemskerk en Uitgeest. Maar ook een inventarisa tie op korte termijn in gemeenten als Uitgeest, Akersloot, Castricum en Limmen zou enig soelaas kunnen bieden. Gebrek aan woonruimte is een sociale nood die de overheid gedu rende ruim dertig na-oorlogse jaren niet tot aanvaardbare proporties heeft kunnen terugdringen. Voorde economische ontwikkeling van Hoogovens lijkt dat de komende ja ren consequenties te hebben waarop door het bedrijf alleen, met een tot nu toe redelijk goed functionerend eigen huisvestingsbeleid, onvol- ^oendejarntvorden inaesveeld enkele aanspraak meer kan maken wanneer de huidige (eerste) bewo ner het pand, om onverschillig wel ke reden, verlaat. Een ontwikkeling die het verwer ven van huurwoningen nadelig beïnvloedt is het optimaliseren van nieuwbouwwoningen. De heer Al kemade merkt daarover op: „Wij zijn jaren geleden al afgestapt van flats en hebben ons beleid helemaal afgestemd op eengezinswoningen in de sociale sektor. De heren plannen makers zijn de laatste jaren in die sektor aan het experimenteren ge slagen met de beschikbare ruimte. Meer wooncomfort; het optimaal uitbaten van de variatiemogelijk heid per wooneenheid. Op zichzelf kun je daar moeilijk bezwaar tegen maken maar het „meer” dat op die manier wordt verkregen wordt ver disconteerd in de huurprijs. Voor dit soort nieuwbouw bestaat duide lijk een teruglopende belangstel ling bij nieuwkomers en jonge ge zinnen. Woonruimtevoorziening is voor Hoogovens een economische noodzaak maar je moet je beleid natuurlijk wel op een sociaal ver antwoorde manier kunnen uitvoe ren.” Naast de bestaande overheidsre geling ten behoeve van huursubsidie kent Hoogovens nog een eigen huur- subsidiesysteem waarop een beroep kan worden gedaan indien de rijks- subsidie niet toereikend is. Een zaak die zeker zo belangrijk is als de woonruimteverwerving is de woonruimteverdeling. Wie komen voor de door Hoogovens verworven huisvestingsmogelijkheden in aan merking? „Dat zijn”, aldus de heer J. C. de Rooij, chef van de afdeling Arbeids voorwaarden waaronder Huisves ting bij Hoogovens ressorteert, „in de allereerste plaats de mensen die van buiten de regio komen. De nieuwkomers. Op het ogenblik kun nen wij die mensen een woonruimte toewijzen met een wachttijd van maximaal 6 maanden. Er zijn echter voldoende factoren die daar snel verandering in kunnen brengen. Voor je het weet zit je op een wacht tijd van meer dan een jaar. Belang rijk is bijvoorbeeld de gelijkmatig heid waarmee bouwprojekten ge reed komen. Op papier kun je nog zulke mooie plannen maken, als die in de praktijk niet uitkomen wordt je ernstig belemmerd. Het ontbre ken van aansluiting van de woning productie in Alkmaar-Noord, die voor Hoogovens omstreeks 1980 af loopt, en de bouwlocaties in de Vel serbroekpolder en de Haarlemmer meer, waar voor 1985 zeker geen woningen zullen worden opgele verd, is daar een duidelijk voorbeeld van.” Genieten de nieuwkomers van el ders prioriteit bij de toewijzing van woonruimte, een zeker niet minder belangrijke groep van „zoekenden” woont reeds in de regio. Hun aan vraag voor woonruimte berust meestal op het verlangen naar meer wooncomfort, gezinsuitbreiding of trouwplannen. Voor deze categorie zijn de wachttijden momenteel lan ger dan een jaar. Dat is nog betrek kelijk gunstig in vergelijking met de De gemeente Alkmaar heeft aan de traditionele woon- en woningvormen „iets'' gedaan. De ruimte per wooneen heid werd optimaal benut en de wijk werd samengesteld uit op zichzelf staande buurtjes. Eén en ander resulteerde wel tot verhoging van de huren. Voor Hoogovens een weinig aantrekkelijke zaak. Voor Alk maar geen enkel probleem want de be langstelling voor de bouwmethode blijkt bij andersdenkenden aan te slaan. Luchtfoto: Articapress Haarlem 280 was met deze garanties een bedrag van 165,3 miljoen gulden gemoeid. EGKS-leningen en leningen van het bedrijf werden verstrekt tot een maximum van 15 duizend gulden op basis van een rentevoet van 1 per cent. Sedert 1968 waren er bedra gen mee gemoeid van respectieve lijk 15,9 en 11,3 miljoen gulden. Met 70,9 miljoen gulden voor leningen die werden verstrekt met gemeente garantie was Hoogovens vanaf 1968 met 263,4 miljoen gulden betrokken bij koopwoningtransacfies van werknemers. Een derde mogelijkheid om de be langstelling voor de koopwoning te wekken is de zogenoemde „opbouw- lening”. Werknemers van Hoogo vens komen in aanmerking voor deze financiële tegemoetkoming wanneer de jaarlijkse lasten van een nieuwe woning meer bedragen dan 20 percent van hun salaris. Gedu rende de eerste vier jaar van de bewoning neemt Hoogovens dat I Hoewel Hoogovens er altijd naar eeft gestreefd haar werknemers zo eel mogelijk in de IJmond te huis- esten, heeft zij toch moeten gedo- len dat aan die wens niet altijd kon (orden voldaan. De ontwikkeling 'an groeikernen als Alkmaar en leerhugowaard heeft daar een dui- lelijke invloed op uitgeoefend. Op iet ogenblik is de situatie zelfs zo lat het aantal werknemers dat bin- len en buiten de IJmond woont on- leveer gelijk is. De gevolgen van die preiding vormen echter niet zo’n «dreiging als het gebrek aan wo- lingen waardoor gevreesd wordt lat met name tussen 1980 en 1985 liet zal kunnen worden voldaan aan Ie behoefte van het staalbedrijf. Die ehoefte bestaat uit circa 500 wonin- len per jaar. Ongeveer 70 percent luurwoningen. De rest koopwonin- |en. Vanaf het mompnt dat Hoogovens ich actief ging bezig houden met iet verwerven van woonruimte voor laar personeelsleden, werden kon takten onderhouden met het provin ciaal bestuur en gemeentelijke over leden. Hoogovens beperkte zich echter niet tot aankloppen en bede len om woonruimte. Er gebeurde ®eer. Zo heeft het bedrijf op het «genblik ruim 1700 woningen in ei- jendom. Het beheer daarvan is in anden van de Huizenbezit Brees- lap B.V. De eerste eigen woningen ateren uit de vijftiger jaren. Zij eerden gebouwd in Velsen-Noord. „Ik verwacht niet dat het eigen- 'oningbestand zal toenemen”, ver- elt de heer P. F. W. Alkemade, chef an de afdeling Woningzaken bin- len de Externe Planologie bij Hoog- ivens en als zodanig behangen met ie verantwoordelijkheid voor de (oonruimteverwerving. „In de loop Ier jaren”, zo vervolgt hij „zijn •erknemers op tal van andere ma lleren geholpen aan een dak boven 'un hoofd. Het is niet alleen een Gestie dat Hoogovens op het ogen- ’Ük het geld niet heeft voor dergelij- investeringen maar er kleven ook Melen aan het eigen-woningbezit. fet is bijvoorbeeld heel erg moeilijk een woning vrij te krijgen wan- teer het dienstverband wordt beëin digd. In die gevallen is Hoogovens “s verhuurder gehouden aan de- I pilde wettelijke bepalingen als on- cht welke andere huiseigenaar. I in circa 200 eigen woningen wonen I ®omen teel gezinnen waarvan de I kostwinner niet meer bij Hoogovens Perkt.” I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 39