Harde kritiek KAOENDA: LONDEN EN WASHINGTON VOOR SMITH GEZWICHT BEROEP OP WERELDLEIDERS Zoon Bhoetto Verband kanker Regering komt Iraanse studenten tegemoet Radio Hanoi Afghanistan Dankert op Europese Commissie doet beroep op Waldheim en straling kerncentrales Opstand in Cambodja Vrijlating vrouwen in I Europese gassen bedreigen meren Scandinavië Charta Tl vraagt Husak amnestie af te kondigen. Advocatenpaspoort in Gemeenschap L POLITIETROEPEN TERUGGETROKKEN ÉTS LI ■■EM 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 4 OKTOBER DINSDAG 19 7 8 (Van onze redactie buitenland) ilair ihoff Amerikaanse arts: men nam '9M lood [>iste ststof in ge- cunst- osrijk engte nsen (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. De Brits-Amerikaanse pogingen om een conferentie te beleggen over Rhodesië waaraan alle partijen, inclu sief de zogeheten frontlijnstaten rondom Rhodesië zouden moeten deelnemen, heb ben gisteren een ernstige tegenslag te ver duren gekregen, nu Zambia heeft laten weten aan een dergelijke conferentie niet te zullen meewerken. President Kaoenda van Zambia zei gisteren op een persconfe rentie in de hoofdstad Loesaka, dat hij nog steeds bereid is deel te nemen aan een conferentie van alle partijen over Rhode sië, maar dan op basis van de nu dertien maanden oude vredesvoorstellen die door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn geformuleerd. „Indien een conferentie is gebaseerd op nieuwe voorstellen van Rhodesië, Engeland en Amerika, zal Zam bia niet meedoen”, aldus Kaoenda. De Nederlandse socialist Piet Dankert heeft gisteravond de Eu ropese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, gebrek aan moed en gebrek aan slagvaardig heid verweten. ouw ïrfte Hing Tech- ;lft de ■n” te i van n wat eciale ;torm- heden •wijs erwijs imma tselijk □men. ;n een :n be- die ze omen, it ook in be- geus id een erbod :htwa- 5 ton, :hang- tn tus- s mor al. Na erbod r uur i mag Zambia: Rhodesie-gesprek alleen op oude basis t Paus wil volgend jaar naar Polen (Van onze redactie buitenland) I leren, Zwit- geko- :ie zat stopt, nodig ravan n een :htha- iteren •n toi- waar- ver tenen geno- ihrow in het kreeg van steren i drie- mbts- :n bei- etrek- amen- arken West. KABOEL (AFP). De vrouwen en de kinderen die na de omwenteling van 27 april van dit jaar in Afghanistan gevan gen werden gezet, zijn vrijgelaten, zo heeft de officiële pers in de hoofdstad Kaboel gisteren bekendgemaakt. WENEN (Reuter). Enkele vooraan staande leden van de beweging Charta 77 hebben de Tsjechoslowaakse president Gustav Husak gevraagd een algemene amnestie af te kondigen voor alle politie ke gevangenen in Tsjecho Slowakije. gesteld na raadpleging van de universi teitsbesturen. Ondanks deze tegemoetkomingen ziet het er niet naar uit, dat de chaos op de meeste universiteiten nu snel zal worden beëindigd. In het weekeinde betoogden nog duizenden studenten tegen de uitzon deringstoestand in het land en werd vrijla ting van politieke gevangenen geëist. Gisteren werd overigens ook bekendge maakt, dat donderdag ter gelegenheid van de negenenvijftigste verjaardag van de sjah, 1451 gevangenen zullen worden vrij gelaten. Men neemt aan dat 1120 daarvan om politieke redenen gevangen hebben gezeten. In de Westiraanse stad Hamadan waar zondag zeven personen werden gedood in gevechten tussen politie en betogers, ble ven winkels en scholen gisteren dicht. Ook vandaag blijft alles gesloten uit protest tegen het harde optreden van politie en militairen. Het persbureau herinnert er daarbij aan, dat de paus een Pool is en weet wat oorlog is en de prijs van de vrede en de vooruitgang kent. Novosti besluit met op te merken, dat „de paus als geestelijk leidsman van miljoenen katholieken in de heel de wereld, kan bijdragen aan de op lossing van talloze internationale proble men, aan de ontwikkeling van de betrek kingen met andere kerken en die met de niet-gelovigen”. Volgens zegslieden in Wenen hebben de twee, Ladislav Hejdanek en Marta Kubiso- va, voorts bij Husak geprotesteerd tegen de arrestatie van hun geestverwant Jaros lav Sabata. Deze dissident moet terechtstaan op be schuldiging van het aanvallen van de poli tie toen deze op 1 oktober een bijeenkomst van Tsjecho Slowaakse en Poolse dissi denten verstoorde, zo werd gezegd. Charta 77 is een politiek manifest waar in de Tsjechoslowaakse autoriteiten wor den opgeroepen de rechten van de mens in hun land te eerbiedingen. Het manifest verscheen voor het eerst in januari 1977, ondertekend door 242 Tsjechoslowaakse intellectuelen. Sindsdien hebben nog di verse anderen hun steun aan de oproep gegeven. Volgens Zambia zijn bij de aanvallen op kampen van de zwarte nationalistische bevrijdingsbeweging ZAPU van Nkomo, meer dan 330 mensen gedood en tweehonderd vermist. Nkomo zei eerder, dat bij de Rhodesische aanval meer dan honderd ongewapende meisjes waren omgekomen. Op de persconferentie gisteren, deelde president Kaoenda ook mee, dat in zijn land achttien buitenlan ders zijn gearresteerd die verdacht worden van colla boratie met Rhodesië. Volgens Kaoenda zouden de achttien landmijnen en andere explosieven hebben verzameld die door een Rhodesisch vliegtuig waren bia geen vergeldingsaanvallen zal plegen, maar hekel de opnieuw de Verenigde Staten omdat Smith dat land een bezoek bracht toen de inval plaatsvond: „Ik zal niet vergeten”, aldus Kaoenda, „dat Smith zijn bevel onschuldigen te doden, vanuit Washington gaf”. KOENDA afgeworpen, vlak voor de inval van de Rhodesische troepen. Kaoenda die noch de identiteit noch de nationaliteit van de opgepakte buitenlanders wilde onthullen, zei dat de achttien bruggen en spoorlijnen hadden moete opblazen om daarmee zwarte guerrilla- strijdens in diskrediet te brengen door hen hiervan de schuld te geven. In Washington heeft een woordvoerder van de Amerikaanse regering gisteren verklaard, het te be treuren dat de Rhodesische invallen plaatsvonden terwijl premier Smith in de VS was. Premier Smith die zaterdag in zijn land terugkeer de, heeft gisteren gewaarschuwd, dat de aanvallen pp Zambia en Mozambique zullen voortduren en zelfs zullen worden uitgebreid als de guerrilla tegen zijn land voortduurt. De premier noemde de kritiek uit Londen en Washington op de acties van het Rhodesi sche leger „schijnheilig”. NEW YORK (Reuter). Mix Moertaza Bhoetto, zoon van ex-premier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan, heeft gisteren een beroep gedaan op secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, zich in te zetten voor het leven van zijn vader. BRUSSEL (ANP). Europees commis saris Etienne Davignon heeft gisteren in Brussel aan vertegenwoordigers van de balies van de negen EG-landen een Euro pees „advocatenpaspoort” uitgereikt. Die Europese beroepskaart voor advo caten, ontworpen door de raadgevende commissie van de balies van de Europese Gemeenschap zal ter beschikking komen van al de 150.000 advocaten in de negen EG-landen. Het advocatenpaspoort ver meldt de namen en de beroepsnamen van de houder en dat van de balie waar hij is ingeschreven. Met dit eerste Europese paspoort heb ben de Europese advocaten een document willen invoeren dat het symbool is van het vrije verkeer van werknemers in de ge meenschap. De negen Europese regerin gen zijn al enkele jaren bezig met het ontwerpen van Europese paspoorten voor elke Europese burger. Die werkzaamhe den stagneren nog steeds en daarom heb ben de Europese advocaten nu voor hun beroep een eigen paspoort ontworpen. Ze hopen dat andere vrije beroepen zullen volgen. Europese commissaris Davignon hield gisteren in Brussel bij de uitreiking van de eerste advocatenpaspoorten een pleidooi voor de verdergaande harmonisatie van Europese diploma’s. Op den duur moeten Europese burgers zich, ook beroepsmatig, in alle landen van de EG, even goed thuis voelen, zo zei Davignon. Het-vrije verkeer van advocaten in de Gemeenschap is vergemakkelijkt door een richtlijn van 22 maart vorig jaar van de Europese ministerraad. Het nieuwe Euro pese advocatenpaspoort is ontworpen in overeenstemming met die richtlijn. Soldaten zouden aan het muiten zijn geslagen op het vliegveld van Kompong Tsjan, de tweede luchthaven van het land. Hun actie zou gelijklopen met het optre den van andere muitende eenheden elders in het land. Volgens radio-Hanoi hebben de rebellen de bevoorrading van de hoofdstad Phnom Penh afgesloten en zouden ze de wegen in de provincies Rattanakiri en Stung Treng, in het noordoosten, onder controle heb ben. In de Thaise hoofdstad Bangkok meld den zondag militaire specialisten, dat Viet nam een „definitief offensief” zou hebben ingezet om het Cambodjaanse regime om ver te werpen. Dankert sprak namens zijn fractie tij dens de speciale begrotingszitting van het Europese parlement die tot en met morgen in Luxemburg gehouden wordt. Ook voor de Europese ministerraad, de ministers van Financiën van de lid-staten van de EG, had de Nederlandse socialist weinig waar dering. Hij vond het een duidelijk teken dat de begrotingscommissie van het parle ment voorstellen heeft ingediend om de door de ministerraad vastgestelde ont- werp-begroting van de Gemeenschap, met zo’n twee miljard Europese rekeneenhe den (5,6 miljard gulden) te verhogen. Dankert vond die twee miljard reke neenheden eigenlijk een ridicuul bedrag als hij keek naar de behoeften aan een Europees beleid op de terreinen als regio nale politiek, sociale politiek, ontwikke lingshulp en sectorstructuurbeleld. Ook vond hij het een ridicuul bedrag gezien de miljarden die volgens hem worden ver spild door de negen lid-staten van de Ge meenschap, bij voorbeeld in de industriële sector, wegens het ontbreken van een Eu ropees beleid dat die naam waardig is. De Nederlandse socialist stelde dat com missie en raad meer respect voor het par lement als begrotingsautoriteit zouden moeten hebben. Dit zou desnoods afge dwongen moeten worden. De politieke pri oriteiten van zijn fractie zouden in begro tingsbedragen moeten worden uitgedrukt. Dit zou met steun van andere fracties kunnen gebeuren, omdat volgens Dankert die andere fracties ook voor hun punten zonder hulp van de socialisten niet de vereiste honderd stemmen kunnen krij gen. In het uiterste geval zou het parle ment ook de begroting kunnen verwerpen. Geërgerd had Dankert in de ontwerp begroting het gebrek aan belangstelling voor financiële samenwerking met die ont wikkelingslanden die geen deel uitmaken van de groep die binnen de Lomé-overeen- komst een samenwerkingsverdrag met de EG hebben. Dankert was dan ook voor stander van het wijzigingsvoorstel van het onafhankelijke lid van de communistische fractie, Altiero Spinelli, om de EG-hulp aan de allerarmste landen te verhogen. De in de ontwerp-begroting door raad en com missie voorgestelde hulp kwalificeerde hij als een schaamlap voor het slechte gewe ten van de EG. Dankert kwam ondanks zijn instem ming met het amendement Spinelli ook met een eigen wijzigingsvoorstel. De socia listische fractie dacht dat het amendement Spinelli voor de raad, voor de commissie en voor de nodige parlementaire meerder heid te zwaar zou zijn om in een keer te verteren. De socialistische motie zou de stap naar een evenwichtige verhouding tussen niet-geassocieerde en geassocieer de landen wat minder groot maken. Als commissie en raad wilden, zouden volgens Dankert wat de besteding van de hulp voor de aller-armsten betreft ook geen problemen hoeven te ontstaan. Somberder was de Nederlandse socialist ten aanzien van technologische vernieu wing en industriële herstructurering: „Als de EG even hard blijft aarzelen nieuwe wegen in te slaan als tot nu toe het geval is, dan zitten we straks in een situatie dat de Gemeenschap de instantie wordt die de gevolgen van gebrek aan beleidscoördina tie bij de lid-staten mag opvangen”, aldus Dankert. De gemeenschap zou dan voor de werklozen worden wat in de 19e eeuw de kerk voor de armen was. Meer geld zou dan ook volgens Dankert moeten worden uitgegeven aan onderzoek, innovatie en sectorstr uctuurbeleid Bezwaar had Dankert tegen een geza menlijke informatiecampagne van parle ment en en Europese commissie voor de Europese verkiezingen in juni 1979. De commissie had volgens hem niets met die verkiezingen te maken. Ook had hij twij fels over de besteding van de fondsen voor die campagne. Een kostbare voorlichtings film over het Europees parlement die ein digt met het stoppen van nationale vlaggen in de Europese stembus, zal volgens hem in alle lid-staten het tegendeel bereiken van wat wordt beoogd. Dankert was ter ore gekomen dat een dergelijke film al klaar is. Ook had hij begrepen dat de voorlich tingscampagne op 1 april volgend jaar zal stoppen, net als de verkiezingscampagne begint. Volgens Dankert zou dit de situatie opleveren dat miljoenen Europese reken eenheden via reclame-bureau’s in het was middel Europees parlement zijn gestoken, zonder dat ook maar een kiezer is duide lijk gemaakt uit welke bestanddelen dat wasmiddel bestaat en wat voor werking de bestanddelen hebben. Dankert diende na mens zijn fractie het voorstel in om de Europese begroting met anderhalf miljoen rekeneenheden te verhogen, die de politie ke groeperingen in het parlement zouden kunnen gebruiken in de verkiezingscam pagne. Dit zou volgens hem kunnen voor komen, dat de kiezers straks misschien vaag weten dat ze op of na 7 juni voor een Europees parlement moeten stemmen maar dat ze niet de minste notie hebben welke zaken in het geding zijn en op welke partij zij moeten stemmen om hun wensen gerealiseerd te krijgen. AMSTERDAM (ANP). Uit hon derden nieren in het zuiden van Zwe den en Noorwegen is alle leven ver dwenen, terwijl een groot aantal an dere meren de laatste tijd ernstig is aangetast. Oorzaak is de grote hoe veelheid zwaveldioxide (SO2), die vrijkomt bij verbranding van kolen in West- en Middeneuropese indus triecentra. ■Maas D’66), nissie rege- >nder- op de Jings- rbete- is de waar- iu toe vater. g niet ht het s van f door ndus- >enge- irs fa in het >tituut sport- ig om- ■meer lan el- ereik- or de P- HONGKONG (AFP). Volgens radio- Hanoi is in Cambodja een algemene op stand tegen het huidige bewind uitgebro ken. Op grond van eigen onderzoek in de jaren 1954-1974 in Hanford, heeft drs. Ste wart geconcludeerd, dat er, afhankelijk van de hoeveelheid straling, veertien tot twintig jaar verloopt tussen het blootstaan aan straling en het optreden van kanker. Kinderen in de omgeving van kerncentra les lopen verder gevaar longontsteking of beenderinfectie te krijgen, aldus de arts. Volgens haar kunnen zich genetische af wijkingen voordoen tot in de derde gene ratie van de huidige werknemers en om wonenden van de kerncentrale. Dr. Stewart woonde het afgelopen week einde de installatie bij van een „ecologi sche rechtbank van het verzet tegen kern energie” in het Westfranse Equeurdreville. De „rechtbank”, georganiseerd door de milieu-organisatie „Amis de la Terre”, hield zich bezig met het vraagstuk van de behandeling van het kernafval van de kerncentrale in La Hague. Enige honder den tegenstanders van kernenergie uit ve le Europese landen woonden de zitting bij. De 50-jarige ‘Bhoetto is in maart van dit jaar ter dood veroordeeld wegens het op dracht geven tot de moord op een politieke tegenstander in 1974. Bhoetto’s 24-jarige zoon, student aan de universiteit van Oxford in Engeland, over handigde Waldheim het afschrift van een brief die zijn vader heeft geschreven aan de directie van zijn gevangenis en waarin hij klaagt over geestelijke en lichamelijke mishandeling. Mir Moertaza Bhoetto vertelde dat zijn vader aan zijn derde hongerstaking bezig was sinds zijn aanhouding in september van het vorig jaar. se ge- ioff in diens ssaris Iding- ie en rilwe- over- en W., leente ff we- leeft. Een twintigtal vrouwen verkiest in Af ghanistan te blijven, maar een dertigtal gaat in ballingschap, zo werd van welinge lichte zijde vernomen. De vrouwen zijn overwegend leden van de vroegere koninkrijke familie van Afghanistan. Koning Zahir Sjah en een deel van zijn familie wonen sinds de omverwerping van de monarchie in 1971 door een neef van de koning, ex-president Mohammed Daoed, in Rome. Daoed is bij de omwenteling van 27 april gedood. Tot de vrijlating is besloten, zo deelde de officiële pers mee, „omdat het Afghaanse volk traditiegetrouw respect heeft voor de vrouw”. Het gaat hier om de eerste vrijlatingen sinds 27 april. Er moeten nog honderden, zo niet duizenden, ex-politici en hoge amb tenaren gevangen zitten sinds hun aanhou ding na de machtsoverneming door Noor Mohammed Taraki. CHERBOURG (AFP). Volgens de Amerikaanse arts dr. Alice Stewart be staat er een rechtstreeks verband tussen het overlijden aan kanker en de straling waaraan arbeiders en omwonenden van de kerncentrale in Hanford, in het westen van de Verenigde Staten, blootstaan. p Paus Johannes Paulus de Tweede brengt in mei een bezoek aan Polen, zijn geboorteland. Hij zei dit gisteren tegen 4000 Poolse bezoekers van wie enkelen hem deze Poolse hoed schonken. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II zal in mei een bezoek brengen aan zijn geboorteland Polen. Hij zei dit gisteren tegen vierduizend Poolse bezoe kers. „Het valt mij niet gemakkelijk niet naar Polen terug te kunnen keren”, zo zei Jo hannes Paulus tegen zijn landgenoten, „maar als dit de wil van God is, dan moet ik het aanvaarden. En ik aanvaard het”. Op een bijeenkomst van delegaties uit 125 landen die zondag zijn ambtsaanvaar ding hebben bijgewoond, heeft de paus gisteren een beroep gedaan op de leiders van de wereld de vooruitgang van het mensdom en de vrede te bevorderen door nauwer samen te werken met hun onder danen. Hij beloofde, dat de kerk alles zou doen om hen daarbij behulpzaam te zijn. Johannes Paulus zei dat wereldleiders als eerste prioriteit het welzijn van de burgers op het oog dienen te hebben en dat welzijn in de vorm van echte menselijke vooruitgang en duurzame vrede, niet kan worden verwezenlijkt zonder moed, trouw en onzelfzuchtig zoeken naar samenwer king tussen en eenheid onder alle volke ren. Het Russische persbureau Novosti heeft gisteren in een commentaar als mening uitgesproken, dat de Heilige Stoel een „grote rol” kan spelen op het gebied van de vrede, de toenadering tussen de verschil lende godsdiensten en de samenwerking tussen gelovigen en ongelovigen. Het com mentaar, onder de kop „De Heilige Stoel en de strijd voor de vrede”, werd gisteren in de Poolse pers gepubliceerd. Na een loftuiting op de activiteiten van de laatste pausen ten aanzien van de „con solidering van de vrede”, zegt Novosti: „Met het oog op de huidige actuele toe stand en op een ogenblik waarop de vijan den van de ontspanning en de samenwer king tussen de volken niet aflaten de loop der dingen om te buigen en de koude oorlog terug te brengen, kan de (katholie ke) kerk een belangrijke rol spelen bij de aaneensluiting van de gelederen van de verdedigers van de vrede”. Via de heersende winden bereikt deze zwaveldioxide Zuid-Scandinavië en heeft daar een verzurend effect op regen en andere neerslag, waardoor indirect een langzame maar zekere vergiftiging van het zoete oppervlak tewater ontstaat. Dit heeft de Neder landse commissie voor Internationale Natuur bescherming bekend gemaakt op verzoek van Scandinavische mi- lieu-organisaties. In een oproep aan alle Europese industrielanden dringt de Zweedse milieu-organisatie aan op de spoedige totstandkomen van een internationa le overeenkomst betreffende „grenso verschrijdende luchtverontreini ging”. Zweden zelf heeft, evenals Noorwegen, programma’s om de ei gen produktie van zwaveldioxide drastisch te beperken, maar voor een effect op lange termijn is volgens de Scandinavische milieu-organisaties een internationale aanpak van het probleem nodig. Eerder deze maand hebben de rege ringen van Zweden en Noorwegen een ontwerpverdrag voor gezamenlij ke internationale actie voorgelegd aan de Europese Economische Com missie in Genève. In dit ontwerpver drag wordt de aangesloten landen ge vraagd, hun produktie van zwaveldio xide zoveel mogelijk te beperken en zo mogelijk over te gaan op zwavelar- me brandstoffen of andere energie bronnen. De nieuwe minister van Wetenschap en Hoger Onderwijs, Abdoelfazi Qazi Sjariat- Panahi, zei nog geen dag na zijn benoe ming, dat er geen overheidsbemoeienis meer zal zijn met studentenzaken. Ook beloofde hij de fel gekritiseerde wet die 21 universiteiten onder speciaal toezicht plaatste, zal worden ingetrokken en dat er een nieuwe wet komt die zal worden op- Volgens de president zijn de Engelsen en Amerika nen voor Smith gezwicht tijdens diens bezoek de vorige week aan de Verenigde Staten. Kaoenda reageerde gisteren ook voor het eerst openlijk op de inval van de Rhodesische strijdkrach ten in zijn land en de aanvallen van die troepen op guerillakampen. De Zambiaanse leider kritiseerde de VS en Groot-Brittannië wegens hun „lauwe reactie op de overvallen” en ook omdat beide landen Kaoenda hadden laten wqten dat de Rhodesische aanvallen nu juist de noodzaak van een open conferentie onder streepten. De president gaf de verzekering, dat Zam- TEHERAN. De Iraanse regering heeft gisteren alle politietroepen van de universiteitsterreinen in het land terug getrokken. Ook mogen studenten in het vervolg weer politieke bijeenkomsten houden, voor zover die binnen de wet blijven. De universiteiten in Iran zijn de afgelopen maanden brandhaarden van verzet geweest tegen het beleid van de sjah en zijn regering.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3