Kraakacties voor !SS Velsen geen werkelijk probleem Woningvoorraad in IJmond na bebouwing Velserbroek nog onvoldoende I „Alleen overloop „Illegale” woonsituaties oogluikend toegestaan biedt uitzicht” A fes F J MsliiW SA 4 1 Mi dinsdag o Illustratief door Loes de Fauwe Bestemmingsplannen Bouwruimte ontbreekt s door Piet Hoetjes Geen doorstroming „Peuleschil” „Doorzichtig” w, 1 F Bs Bi ESH 41 19 7 8 OKTOBER 2 4 telling rijzen 33 I IJMOND. Ruim zesdui zend mensen in de IJmond zoeken een huis. Duizend woningzoekenden uit deze groep zijn urgent. Toch kun nen ze allemaal lang wach ten, ze moeten wel. Voorlo pig neemt de achterstand wat betreft de toewijzing van woningen alleen maar toe. Want de laatste jaren is in de IJmond weinig gebouwd. De verhuizingsmogeli j kheden zijn daardoor verminderd, AL DOR lAL OOR LU Hl terwijl bovendien de gemid- delde woningbezetting (het aantal mensen dat in een wo ning woont) afneemt. Zo neemt het aantal woningzoe kenden gestaag toe. VELSEN. Met meer dan 2500 woningzoekende op een inwonertal van circa 62.000 is het huisvestingsprobleem hét grote knelpunt voor de gemeente Velsen. Met een schrijnend huizentekort ko men alleen uitgesproken kre- peergevallen op redelijke termijn onderdak. Drie jaar is de normale wachttijd voor wie een verzoek om huisves ting niet met een medische of sociale indicatie kracht kan bijzetten. In Velsen bleken enkele tientallen jongeren niet van zins rustig hun beurt af te wachten. Ze kraakten een huis en namen daarmee het toewijzingsrecht in eigen hand. '"T/ 1 I Schoort. PT tmer- der de 54- L MUNNIKES Het nestelde. .S. statioi age, gele- heg. grom Ie etage age: te termijn IUIS met ntree, apkamers, igen grom gprijs: ndoor geboden ij je graag ver nummer de 'an VNU, Haarlet an onze ering, instdelinc tierige lingen. i Bestuur, n nheden afdeling t meteen met lede ogen aanziet. Wie deze situ atie door een kraakactie weet terug te draaien komt in Velsen redelijk goed aan zijn trekken. Hij vindt de buurt achter zich en ondervindt van gemeentezijde minimale tegenwer king. Wethouder K. W. Bijl van Volks huisvesting omschrijft het Velsense Een gedeelte van hen valt af door dat zij verhuizen of een woning kopen. Aan de lijst van woningzoe kenden in Velsen worden per week ongeveer twintig namen toege voegd. Per week ook komen onge veer vijf woningen voor verdeling vrij. Voor het Velsense bureau woonruimteverdeling ligt er dan geadviseerd door de commissie woonruimteverdeling de taak om een kandidaat aan te wijzen. Daar bij moet uit drie groepen worden gekozen. De meest dringende groep (ongeveer dertig mensen) woont nu in een tent, een pension, een garage. Zeshonderd mensen zijn urgent op medische of sociale gronden. Ze moeten allemaal geholpen worden, terwijl ook de mensen die volgens de lijst aan de beurt zijn rechten hebben. Voor Jaap en Lucia heeft de dui delijkheid van gemeentezijde overi gens rijkelijk lang op zich laten wachten. Zij kregen het mondelinge fiat onder voorbehoud na een handtekeningenactie, waarmee de buurtbewoners het voor de illegale bewoners opnamen. „Dat heeft het laatste duwtje gegeven”, zegt Lucia Kwaak. De martelende onzekerheid van de eerste weken op het clandes tiene adres heeft zij nog vers in het geheugen. „Ik ben nu wat met de situatie verzoend maar de eerste tijd was voor mij de ergste. Vaak schrok ik ’s nachts gillend wakker. Dacht ik beleid tegenover woningkrakers als „soepel en uiterst doorzichtig”. Uit spraak: „Over het ontoelaatbare van kraakacties laten wij tegenover de betrokkenen beslist geen ondui delijkheid bestaan. Zolang het gaat om panden die in onze ogen afge schreven zijn ben ik echter voor een minnelijke regeling”. De woningvoorraad in de IJmond is als volgt: Heemskerk (32.000 inwo- Voor hun gezamenlijke kraakac tie geldt een dubbel motief. Jaap en Lucia zaten tijdelijk op een flat in Zeewijk. Op 1 augustus dreigden ze op straat te komen. Kraken was dus de oplossing voor hun eigen huisves tingsproblematiek. Tweede punt: Jaap en Lucia willen onnodige leeg stand van woningen in Oud-IJmui- den voorkomen om verpaupering van de buurt tegen te gaan. Over het blijvende resultaat van de kraakac tie maken zij zich overigens geen enkele illusie. Jaap doet daar wat verbitterd over. Hij noemt zijn geval illustratief voor het huisvestingspro bleem onder jongeren. „Het gaat om betaalbare huisvesting. Juist voor onze categorie wordt daar in Velsen weinig of niets aan gedaan”. „De overloop”, zegt Munnikes, „is eigenlijk het enige dat we kunnen bieden. Maar je kunt dat niet rege len. Er is meer trek naar het zuiden dan naar het noorden en tot nu zijn ongeveer maar 200 woningzoekende gezinnen uit Velsen naar Alkmaar verhuisd. Ik ben met die overloop zelf ook niet zonder meer gelukkig, maar er is geen andere keus”. Uit de huidige bouwstroom in Alk maar kan de IJmond als geheel (in clusief Hoogovens, dat evenals an dere bedrijven een deel van de wo ningen voor zijn werknemers toege wezen krijgt) aanspraak maken op 2800 woningen. Naar verwachting krijgt Velsen daarvan plusminus 1000 woningen (waarvan 85 percent Effern installeerden zich in de toen leegstaande woningen Prins Hen drikstraat 14, 16 en 18. De gemeente Velsen legde zich vrij snel bij de illegale bewoning neer. De brief met standaardtekst van de Woningstich ting Velsen (fiat bij gedogen met risico van ontruiming op zeer korte termijn) rolde hier al na enkele we ken in de bus. De slottekst was iden tiek aan die in de verklaring aan het krakersduo aan de Bloemstraat. Toch geven de berekeningen voor de toekomst weinig grond voor op timisme. Munnikes: „De calculaties zijn dat de Umond tot 1990 tien- a elfduizend woningen nodig heeft, plus nog eens drieënhalf duizend voor Hoogovens. Naar verwachting komen daarvan 4000 in de Velser broek, 2800 moet komen uit de overloop naar Alkmaar en nog en kele duizenden uit de eigen bouw mogelijkheden van de gemeenten. Dan zijn er nog drie- a vierduizend te kort. Daarvoor moet een nieuwe bouwlocatie worden gevonden en dat zal toch het Noorderveld in Heemskerk (eerder als bouwlocatie afgekeurd door de Provincie, red.) moeten zijn, want de uitbreiding van de overloop zal waarschijnlijk nog meer problemen geven dan er al zijn”. ikele te. nctie lenende atesseen strekking ouwelijke cht). woon- d.: 2 d. De I. Aan- k.k.. uir, uï. D. 4948. grond, dge woon- slaapka- -gas. )psom: Met twee- a drieduizend woningen erbij zou men, aldus het hoofd van bureau woonruimteverdeling Vel sen en coördinator in de IJmond Leendert Munnikes, wel even voort kunnen. Maar die woningen zijn er niet. Gelaten worden de jaren 1983, I te versnellen. Maar Velsen heeft al jaren een achterstand in het maken en vaststellen van bestemmings plannen dus voorlopig kan bij elk plan voor woonbebouwing, waar- 1984 af gewacht, het moment waar op vermoedelijk de bebouwing van de Velserbroekpolder van start kam gaan. Daar zullen vier- of vijfdui zend woningen worden gebouwd. Nu al is echter bekend dat met die nieuwbouw de woningnood in de IJmond niet wordt opgelost. Woningzoekenden kunnen zich sinds enkele jaren vanaf hun achttiende jaar als zodanig laten in schrijven. Voorwaarde hiervoor is oftewel het inwonerschap van de gemeente of de economische gebon denheid. De verlaging van de leef tijdsgrens is volgens Munnikes wei nig van invloed geweest op de stij ging van het totale aantal sinds 1977. De dalende lijn uit de jaren daar voor was te danken aan het gereed komen van de nieuwbouwwijk Zee wijk. Maar in 1977 en 1978 is de stijging weer sneller geweest dan ooit te voren. „Je kunt de mensen nauwelijks uitzicht bieden op een termijn”, aldus Munnikes, „de ge middelde wachttijd is twee jaar en daarin zit ook de verhuizing naar andere gemeenten. De realiteit is, wanneer je niet weggaat en op je beurt wacht, dat een jaar of vier nog aan de krappe kant is geschat. Hier zijn we nu bezig met de laatsten van de lijst uit 1974. En daarbij moet je nog stellen dat wanneer men bijzon dere wensen heeft bijvoorbeeld wonen in Santpoort dat de wacht tijd wordt verlengd tot een jaar of zeven”. Voor de mensen die in dringende omstandigheden verkeren of voor de woningzoekenden met minder geduld staan twee wegen open. Men kan zich laten inschrijven voor een woning in de overloopgemeente Alkmaar (wachttijd zo’n anderhalf jaar) of men vertrekt. En er zijn er heel wat die voor dat laatste kiezen. Er blijven weinig andere uitwegen dan nieuwbouw over, zo lijkt het. „Voor een wethouder zijn de moge lijkheden om op dit moment een beleid op te bouwen minimaal”, vindt Munnikes. „Woonruimtever deling is een ondankbare portefeuil le waar politiek weinig eer mee te behalen valt. Je kunt alleen verdelen wat er is en proberen om procedures Wethouder Bijl laat weten over verdere bewoning van leegstaande panden graag te willen praten maar beslist niet met krakers, die het toe wijzingsbeleid zo demonstratief aan de laars lappen. „Krakers denken op eigen houtje een stukje huisvestingsbeleid te kunnen voeren. Als eerste verant woordelijken gaat ons dat te ver. Met kraakacties houdt van hieruit elke communicatie op”. Jaap Kloes en Lucia Kwaak be staan niet voor de gemeente. Wel voor de nutsbedrijven, die trouw met hun rekeningen komen voor ge bruik van water, gas en elektra. eengezinswoningen voor de verhuur én voor de verkoop). In het kader van deze gereguleerde overloop is de IJmond in gesprek met Alkmaar om plaatsingsmogelijkheden in de bestaande woningvoorraad te krij- ••voor een wijziging van een bestaan- gen. Dit voor de urgentiegevallen, die niet kunnen wachten. sn berging ndeling: met luxe tapkamers, i naar iel en veel trijs: De gemeente Velsen spijkert in Oud-IJmuiden woningen dicht als die naar het oordeel van de Dienst Volkshuisvesting niet langer aan de huidige wooneisen voldoen. Als tweede motief speelt altijd mee: sloop- of renovatieplannen die de gemeente voor het bewust pand in het achterhoofd heeft. Jaap Kloes en Lucia Kwaak zitten sinds mee van dit jaar illegaal in de bovenwoning Bloemstraat 84 rd. in Oud-IJmuiden. Het pand stond al sinds 1976 leeg. Op klaarlichte dag drongen zij via de achterdeur de woning binnen die zij op eigen kos ten weer enigszins bewoonbaar heb ben gemaakt. Aan maanden van on zekerheid kwam in juli een eind met de mondelinge verklaring van een gemeentewoordvoerder, dat bewo ning „bij gedogen” werd toegestaan. De krakers lopen echter het risico van de ene dag op de andere dag op straat te komen als de gemeente tot afbraak zou besluiten, zo werd dui delijk gesteld. Dat tijdstip is voor de gemeente aangebroken als een werkplaats die onder de woning ligt leeg komt. De gemeente laat de kra kers rustig zitten. Zonder een cent huurvergoeding maar geheel op ei gen risico. Het Velsense gemeente bestuur doet bewust een oogje dicht zolang kraakacties het woningtoe wijzingsbeleid niet doorkruisen. Jaap Kloes en Lucie Kwaak maken elke maand trouw een bedrag van 70,- over naar de woningstichting. Dit bedrag, redelijk overeenkoftiend met de huurtarieven van nabijgele gen woningen, wordt maandelijks even consequent weer op hun giro rekening teruggestort. Nee, alle ogen zijn gericht op de Velserbroekpolder. In de drie IJ- mondgemeenten bestaat een over leg van wethouders en ambtenaren Waarin nu gesproken wordt over een centraal woonruimteverde- lingsbeleid, opdat de verdeling straks over de drie gemeenten soe pel kan verlopen. ners) heeft 9.240 woningen, Bever wijk (36.000 inwoners) heeft er 12.003 en Velsen (62.000 inwoners) heeft een woningbestand van 21.145 woningen. Het bureau woonruimte verdeling heeft zeggenschap over een krappe helft daarvan. De ge meente bezit zelf zo’n achtduizend woningen, terwijl ook een deel van het particuliere woningbestand (bij voorbeeld de Sterflat en de Arcades) onder de verdeling valt. Ook de wo ningbouwverenigingen, die wel zelf hun kandidaten mogen voordragen, moeten yoldoen aan de normen. Voor koopwoningen boven de twee ton geldt de vrije vestiging. Aan het huidige woningbestand zal tot 1983 weinig meer kunnen worden toegevoegd. Heemskerk heeft, aldus Munnikes, nog wel plan nen, maar Beverwijk heeft weinig ruimte meer. Velsen zo mogelijk nog minder. Voor het komende jaar heeft de gemeente Velsen wel wat kleinschalige projecten op het pro gramma staan, maar dat worden druppels op een gloeiende plaat. de bestemming nodig is, de zoge noemde artikel 19-procedure een fikse vertraging opleveren. De kwestie rond de woningen die gep land zijn aan de Minister Van Hou tenlaan in Velsen-Zuid mag daar een sprekend voorbeeld van zijn.: Het lijkt daarom tegenstrijdig dat de gemeente enerzijds in de begroting voor 1979 een aantal locaties voor woningbouw presenteert, terwijl geen extra stappen zijn aangekon- digd om aan de achterstand in en het ontbreken van bestemmings plannen te gaan werken. „Aan dit fiat kunnen geen rechten worden ontleend voor woningtoe wijzing in de toekomst”. Geen punt om wakker om te liggen voor Piet Schoorl, die voor de drie krakers als woordvoerder fungeert. „Kraken is een kwestie van veel durf en een beetje handigheid”, zegt hij. „Een peuleschil voor mensen met twee rechterhanden”. Pieter Schoorl noemt de gezamenlijke kraakactie een signaal naar de gemeente toe. „Op het gebied van de jongerenhuis- IJSTAAND ■g. grond: keuken, er met lig- jerging. nvaarding: De Woningstichting Velsen treedt namens de gemeente Velsen als be heerder op van de vier woningen in het gebied die wij eruit pikten als voorbeelden van illegale woonsitua ties. In het gebied Oud-IJmuiden wrikten enkele tientallen woning zoekenden de planken los voor de ramen van leegstaande panden, for ceerde het deurslot en installeerden zich zonder dat de gemeente hen daarbij een strobreed in de weg leg de. Bij ontruiming is de gebruikelij ke taktiek afsluiting van de waterlei ding, de gastoevoer en het elektrisch net, stukslaan van het sanitair en opbreken van de houten vloer, waarmee het bewuste pand voor verdere bewoning volstrekt on bruikbaar lijkt. Maskering van de vensters met planken maakt de leeg staande woningen al van op afstand herkenbaar. Puisten in het stad- beeld, zegt de buurt, die leegstand Met de stilstand van nieuwbouw in de gemeente is ook de doorstro ming gestrand. „Het is natuurlijk wel de bedoeling dat mensen wier inkomen verbeterd is, doorstromen naar de duurdere woningen. Het werkt ook wel en het bouwbeleid wordt daar ook op gericht, maar nu hebben wij deze mensen niets beters te bieden dan ze al hebben, dus is die doorstroming er niet”, aldus Munni kes. „In het verre verleden is vanuit dit bureau ook een initiatief geweest om te komen tot herverdeling van de woningen. Een goede herverdeling zou de helft van de nood al oplossen: nu wonen veel oudere mensen alleen of met z’n tweeën in grote huizen. Maar dat idee, er zijn toen bezoeken afgelegd, wekte zo ontzettend veel weerstanden op, dat de zaak is ge staakt. Ook is er wel aan gedacht om hier vandaan te bemiddelen als mensen kamers beschikbaar zouden stellen voor urgente gevallen, maar dan stuit je in de praktijk op hoge prijzen en wij zijn natuurlijk niet van plan om op te gaan treden voor lieden die woekerprijzen vragen”. ing: Keuken, c.v.-gas. Een geval apart is de drievoudige kraakactie die in april aan de Prins Hendrikstraat enig opzien baarde. Piet Schoorl, Luuk Wessel en Rob UIT iemand aan de achterdeur te horen. Je doet iets wat niet mag tenslotte”. an ;effenwe vesting gebeurt in Velsen niets zin nigs”, zegt hij. „Met dure flatwonin gen die in gering aantal wel beschik baar zijn, wordt het gestelde doel wel heel duidelijk voorbij gescho ten”. Het Velsense gemeentebestuur doet de kraakacties intussen af als „modeverschijnsel” en „louter stoerdoenerij”. Wethouder K. W. Bijl: „Wij moeten dit relativeren. Het gaat om een modieus randver schijnsel dat tot het vooroorlogse woningbestand in Oud-IJmuiden beperkt blijft. Als verschijnsel is dit moeilijk vergelijkbaar met ille gale woontoestanden in een stad als Amsterdam. In IJmuiden is tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers drastisch gesloopt, waar door het percentage echt oude be bouwing in Velsen heel minimaal is geworden. Wij bezitten hier wonin gen van een redelijke kwaliteit. Ik weiger daarom pertinent van een probleem te spreken”. VAN\ mis i u. Voor jongeren zonder gezin ach- 2. ter zich biedt bewoning van een kraakpand een redelijk comfortabe- le oplossing voor het huisvestings- probleem, zo blijkt.Hetsaneringsge- I bied Oud-IJmuiden inVelsen is het 1 favoriete operatieterrein voor hui zenkrakers. Wat hier aan vooroor logse woningen leegkomt is veelal in gemeentehanden. .4 1 ~r~'~ -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 41