Britse minister van Defensie in Nederland Assad naar Irak We voelen ons hier op een bom zitten Directielid Centraal Planbureau: Chemische bedrijven zorgen in Tiel steeds voor paniek Slinken van gasbel brengt soberheid Röntgenologen: niet verantwoordelijk voor te hoge declaraties Vice-premier China bij keizer Japan Damiate Pers Kerk in herstel IJmuider Courant Personeel kwaad over tv-bewaking prikkloksysteem I AL Bezittingen e Gerustgesteld Ui Be Le Tu tw Strijd in Beiroet weer opgelaaid Vertrouwen Bosbranden bedreigen steden bij Los Angeles D OKTOBER 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 2 4 DINSDAG 4 MOSKOU (AP). Amerikaan se en Russische onderhandelaars zijn er gisteravond niet in ge slaagd een nieuw SALT-verdrag inzake strategische kernbewape ning af te ronden. Hierdoor is de kans gering geworden dat nog dit jaar een definitief verdrag zal worden ondertekend en is het vooruitzicht op een presidentiële topontmoeting tussen beide kern- grootmachten afgenomen. (Va V spr< de wiji wijs voo avo ren hiei van van noe doo con One der sie sins aan Gyr boo ling Miv van aan spr< mei van vers ken t B - It Nog geen SALT-verdrag 9 9 9 9 (Van onze redactie binnenland) Minister Scholten van Defensie drukt zijn Britse collega Mulley, rechts op de foto, de hand bij diens aankomst op vliegveld Ypenburg. 0,70 145,- De Industriebond NW noemt de maatregel een inbreuk op de privacy. Voorzover de bond bekend is wordt een dergelijk controlemiddel nergens in Nederland toegepast. De bond is voor nemens op korte termijn de directie van Holland Signaal op andere gedach- Dat is het chemisch bedrijf Verdugt, dat enige tijd geleden in het nieuws kwam toen er een giftige stof vrijkwam, die onder- Wat de volgende stap in het streven van beide landen om de wapenwedloop te be perken zal zijn, werd na afloop van het overleg in het Kremlin, waarbij president Leonid Breznjev persoonlijk aan de onder handelingstafel was bijgeschoven, niet be kend gemaakt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance bracht presi dent Carter telegrafisch gedetailleerd ver slag uit over het verloop van de besprekin gen en zal hem vanavond in het Witte Huis nader inlichten. De Amerikaanse woord voerder Hodding Carter verklaarde dat vragen over te volgen stappen pas daarna kunnen worden beantwoord. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko zei eerder met Die werd om half twee verstoord door politie en brandweer die met loeiende sire nes de bewoners wekten. „Als je hier woont, ben je meteen goed wakker”, zegt men in huize De Kruif. En veelbetekend wijst men door het raam op de fabriek aan de overkant. TOKIO (DPA). De Chinese vice-pre mier Teng Hsiao-ping is gisterochtend met hofceremonieel als staatsgast door de Ja panse keizer Hirohito ontvangen. Die ontstond ook zondagnacht, vooral toen via een geluidswagen bekend werd meer een groot aantal bomen in de omge ving ontbladerde. „Sindsdien voelen we ons hier een beetje op een bom zitten”, zeggen de bewoners. „Er hoeft maar iets te gebeuren of er is hier paniek”. Twee dagen van intensieve besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over beperking van de strategische bewapening hebben niet geleid tot het sluiten van een tweede SALT-akkoord. Hier de Amerikaanse minister Vance tussen zijn collega Gromiko en partijleider Brezjnjev. keling van politieke, economische en cul turele betrekkingen tussen de twee staten. verwijzing naar de ingewikkelde, nog on opgeloste punten van het voor 95 percent voltooide verdrag, dat „iedereen in cirkels ronddraait”. De Chinese vice-premier betuigde de steun van zijn land voor het Amerikaans- Japanse verdrag voor wederzijdse bij stand en voor het streven van Japan om zijn onafhankelijkheid te verdedigen. Teng sprak gisteren ook met premier Foekoeda. Na afloop van het overleg ver klaarde een Japanse regeringswoordvoer der dat Foekoeda had verzekerd dat zijn land nooit meer een militaire mogendheid zal worden zoals het voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog was. Geen van beide partijen maakte er aan spraak op tijdens de onderhandelingen vooruitgang te hebben geboekt, ofschoon Gromiko verklaarde „een beetje dichterbij De bijeenkomst is gewijd aan de situatie, waarvoor ons land zal komen te staan als het aardgas op is. elkaar te zijn gekomen dan in Washing ton” en Vance zei „met hem in te stem men”. In afzonderlijke verklaringen noemden beide partijen de onderhandelingen „nut tig en opbouwend”. Het officiële Russische persbureau Tass berichtte dat beide lan den „de vastbeslotenheid kenbaar hebben gemaakt zich tot het uiterste te zullen inspannen en deze belangrijke zaak tot een afronding te brengen, om de spoedige on dertekening van een overeenkomst te ver- zekerén”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Op de vliegbasis Ypen burg is gistermiddag de Britse minister van Defensie John Mulley aangekomen voor een officieel bezoek aan ons land. Het bezoek is een antwoord op het bezoek dat de vorige Nederlandse Defensieminis ter, dr. R. Kruisinga, begin dit jaar aan Londen bracht. De twee specialisten zeiden geen enkele reden te hebben gehad om hun declaraties te controleren. „Wij vertrouwden de zie kenhuisadministratie. We hebben onze re keningen nooit zelf gezien. We hoorden pas van de te hoge declaraties, toen de zaak openbaar werd. Bovendien hadden de zie kenfondsen de rekeningen zelf wel na mo gen kijken”. Raadsman mr. G. Molkenboer van de Het tweetal moest zich verantwoorden omdat vier ziekenfondsen en de regionale inspecteur voor de volksgezondheid klach ten hadden ingediend. De specialisten brachten in 1972 in totaal 436.000 gulden teveel in rekening. Voor dit vergrijp zijn de röntgenologen al eerder vervolgd. In hoger beroep werd het tweetal wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken na aanvankelijk te zijn veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaarde lijk. Volgens de raadsman van de röntgenolo gen, mr. R. Polak, is de administratie van het Eindhovense St. Joseph-ziekenhuis, waaraan de twee destijds waren verbon den, schromelijk te kort geschoten. Daar had zijns insziens de controle op de reke ningen moeten plaatsvinden. „Mijn cliën ten hadden het veel te druk met hun me disch werk. Wat zij destijds deden, wordt nu gedaan door vijf röntgenologen. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Twee röntgenologen hebben gistermiddag tijdens de openbare zitting van het medisch tuchtcollege in Eindhoven gezegd niet verantwoordelijk te zijn voor de foutieve declaraties ter grootte van ruim vier ton die door hen in 1972 zijn ingediend bij de ziekenfondsen en particuliere verzekeringsmaatschappijen. DAMASCUS (Reuter). President Ha fez Al-Assad van Syrië is vandaag aan een officieel bezoek aan Irak begonnen. Het bezoek, het eerste sinds vijf jaar, volgt op een plotselinge verbetering in de betrek kingen tussen beide landen. Syrië en Irak worden beide geregeerd door de Baath-partij. Er bestaan echter meningsverschillen over hoe er vrede be reikt kan worden in het Midden-Oosten. Radio-Damascus meldde gisteren dat het bezoek van Assad erop gericht is het Arabische verzet tegen het huidige vredes overleg tussen Egypte en Israel te verster ken. Het ging dit keer niet om Verdugt, maar om het chemisch bedrijf Alchemij, dat schuin achter de Papesteeg, een oud straatje met huizen aan één kant, staat. Terwijl de bewoners in de kantine bleven, deed de brandweer haar werk. Om half vier was het gevaar geweken en ging iedereen gerustgesteld naar huis. Het leven nam zijn loop. Mensen gingen gister morgen aan het werk; een enkeling bleef wat langer in bed. De meeste kinderen gingen niet naar school. Ze hadden hun slaap nodig na een opwindende nacht. „Ik hoop dit nooit meer mee te maken”, zegt mevrouw De Kruif enkele uren na het gebeurde. „Wanneer zullen we hier die angst kwijt zijn?”. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 Te tend voor bare LTS verb comi sluit de bi situ: visit strut zet een scho IJ Betl stra: eers van huis dive heid deb is vi In inge feet huis strel over pel. huis riks: 1166 IJ de t ging aan wijl Noo grot twei pen dee! de t pun Hee AL gang ondt aard lijkt lesge daar bij h pe v op g met lm begi: klas uitsl ondt bezii behc BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 V ven sers ben het gun van met tate er ma; dee Jon A. f 6. H J. met O om omi Kort tevoren was door de uitwisseling van de ratificatieoorkonden het op 12 au gustus in Peking ondertekende Japans- Chinese verdrag voor vrede en vriend schap officieel van kracht geworden. Het verdrag, dat een looptijd heeft van tien jaar en automatisch wordt verlengd als het niet wordt opgezegd, vormt volgens Ja panse zegslieden de basis voor de ontwik- gemaakt, dat iedereen zijn huis moest ver laten en bijeenkomen in de kantine van Verdugt. „Naar het hol van de Leeuw?” vroegen de bewoners zich af. Ze schoten snel in hun kleren, sommigen trokken alleen een trui aan over hun nachtgoed. Kinderen werden uit bed ge haald. Huilend werden ze meegetrokken of -gedragen. Een enkeling nam (waarde volle) bezittingen mee. Men zag mensen met geldkistjes sjouwen. Eenmaal op straat werd de angst groter. „We zagen een grauwe mistwolk. Wie zijn neus erin stak, kreeg het benauwd. Ieder een liep steeds harder naar de kantine”, vertellen de bewoners, die werden opge vangen door een technisch directeur van Verdugt, die de mensen op hun gemak stelde door precies te vertellen wat er aan de hand was. Er was koffie voor de vol wassenen en limonade voor de kinderen. Burgemeester Broekens kwam kijken wat er in het westelijk deel van zijn gemeente aan de hand was. op de Nederlandse overheid haar baten uit het aardgas heeft besteed. Dr. Ruding vond dat de hoge gasop brengsten voor de overheid in te sterke mate besteed zijn aan consumptieve en overdrachtsuitgaven. Beter was geweest als de overheid de baten had besteed aan verlaging van belastingen en sociale pre mies, waardoor aan de aanbodzijde kos tenverlaging was bereikt. Dat was waar schijnlijk zinvoller geweest dan stimule ring van de binnenlandse vraag door ver hoging van de overheidsuitgaven, aldus Ruding. Dr. W. F. Duisenberg, oud-PvdA-minis- ter van Financiën en nu topfunctionaris bij de Centrale Rabobank, vindt dat er veel grotere ombuigingen nodig zijn dan het kabinet-Van Agt bij zijn ombuigings- operatie heeft voorgesteld. In zijn inleiding tijdens de economisten dag zei Duisenberg dat het teruglopen van de aardgasbaten als gevolg van het uitge put raken van de aardgasreserves een ex- tramatiging van de groei van de collectieve uitgaven noodzakelijk zal maken. Daar mee zal snel moeten worden begonnen, aldus Duisenberg. ten te brengen. Mocht dat niet lukken, dan zijn er acties te verwachten, zo voorspelde de industriebond. Volgens de bedrijfsleiding van Sig naal moet het plaatsen van de camera’s worden gezien „als een preventieve maatregel, nodig om te voorkomen, dat er gefraudeerd wordt bij het gebruik van de prikklokken”. betrokken ziekenfondsen zei dat de fond sen daarvoor onvoldoende mankracht hadden. Vanuit het medisch tuchtcollege werd tegen deze stellingname bezwaar ge maakt. Landsadvocaat mr. P. Drooglever For- tuyn, die namens de inspecteur voor de volksgezondheid sprak, noemde het van algemeen belang dat artsen hun rekenin gen betrouwbaar controleren. „Met de vrijspraak in hoger beroep is deze zaak dan ook niet afgedaan. Een tuchtrechtelij ke correctie is op zijn plaats”. Het medisch tuchtcollege heeft nog geen datum voor de uitspraak vastgesteld. Dit perspectief heeft vanmiddag dr. J. Weitenberg, directielid van het Centraal Planbureau, geschilderd in een voor dracht op de jaarlijkse „Landelijke Econo mistendag” in Amsterdam. Vqlgens Tass heeft Breznjev de aan dacht van Vance gevestigd op „recente negatieve momenten in de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen en heeft hij tevens „benadrukt dat het gladstrijken van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen, ter verzekering van hun hogere ontwikkeling, in het belang zou zijn van de inwoners van beide landen”. Tass verstrekte geen bijzonderheden over gerezen wrijvingspunten. Ook de Amerikaanse woordvoerder Hodding Car ter maakte geen gewag van onenigheden tussen Washington en Moskou. Nochtans zei hij, zonder daar dieper op in te gaan, dat ook kwesties die buiten het bewape- ningsterréin liggen tijdens de laatste ge spreksronde met Breznjev besproken zijn. Carter noemde de besprekingen „hartelijk en vriendelijk”. LOS ANGELES(Reuter). Meer dan 1500 mensen zijn vanochtend uit voorste den van Los Angeles geëvacueerd in ver band met snel om zich heen grijpende bosbranden. De brandweer staat vrijwel machteloos tegen de branden omdat zij worden aangewakkerd door hevige woes tijnwinden. Er zijn al 70 huizen door de vlammen verwoest, terwijl honderden andere in ge vaar zijn. Een twaalftal mensen is in het zieken huis opgenomen met verwondingen die variëren van het inhaleren van rook tot brandwonden en gebroken ribben. Dr. H. Ruding, directeur van het Interna- ring die werd uitgegeven door het West- f tionale Monetaire Fonds (IMF) oefende DEN HAAG (ANP). Het dalen van de aardgasproduktie, dat over enkele jaren als gevolg van de geleidelijke uitputting van onze reserves zal beginnen, heeft tot gevolg dat tientallen jaren lang ons reële inkomen niet of nauwelijks meer zal kunnen stijgen. Vandaag voert minister Mulley in Den Haag besprekingen met minister Scholten van Defensie. Daarbij staan geen specifie ke problemen op de agenda, maar zal gesproken worden over onderwerpen van gemeenschappelijk belang binnen de NA VO. Ongetwijfeld zal ook de Nederlandse houding ten aanzien van de introduktie van de neutronenbom aan de orde komen, alsmede enkele materieelprojecten. Minister Mulley brengt vandaag ook nog een bezoek aan de luchtmachtschool in Ede en aan het scheepsbouwkundig proef station in Wageningen. Morgen staat nog een bezoek aan een andere producent van militair materieel, de optische fabriek De Oude Delft, op het programma. Morgen middag keert Mulley weer naar Groot- Brittannië terug. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 '.f 41,30 55,- f 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal HENGELO (ANP). Het plan van de Hollandse Signaalapparatenfa- briek met behulp van televisiecame ra’s misbruik van prikklokken tegen te gaan, heeft tot verontwaardiging ge leid onder de 4000 werknemers van het Hengelose bedrijf. De ondernemings raad legt het voornemen van de direc tie uit als een motie van wantrouwen ten opzichte van het personeel. Uitgaande van de verwachtingen ten aanzien van de economische groei in Be- stek’81 becijfert dr. Weitenberg, dat de industrie daar anders met minstens vijf procent zal moeten worden uitgebreid, daar anders niet de export kan worden gehaald, die nodig zal zijn om de wegval lende export van aardgas te compenseren en bovendien de benodigde invoer van energie te betalen. Tegen deze achter grond, aldus Weitenberg, kan niet meer vrijblijvend worden gekozen tussen marktsector en publieke sector bij het oplossen van het huidige werkloosheids vraagstuk. TIEL. „We leven hier altijd in angst”, zegt mevrouw De Kruif, een bewoonster van de Papesteeg in Tiel, waar zondagnacht paniek uitbrak doordat zoutzuur was ontsnapt bij een bedrijf in de buurt. Ze ziet, net als de bewoners van de andere 25 huizen in het straatje nog wat pips van de schrik en door gebrek aan nachtrust. BEIROET (AFP). De „Stem van Liba non”, de radio van de christenen, heeft vanochtend meegedeeld dat de Syrische artillerie bij het aanbreken van de dag weer begonnen is met de beschieting van de christelijk wijk Dekouaneh in het noord-oosten van de hoofdstad Beiroet. De wijk werd gisteren ook al beschoten, maar de beschieting was gedurende de nacht gestaakt. De radio meldde voorts dat zeven Syrische soldaten werden ge dood toen zij trachtten de wijk binnen te dringen. De landen van de Europese Gemeen schap hebben gisteren alle politieke groe peringen in Libanon opgeroepen hun volle steun te geven aan president Elias Sarkis en de Libanese regering. De oproep was vervat in een gemeenschappelijke verkla- duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. vanmiddag kritiek uit op de manier, waar- B. De restauratie van de kathedraal van Berlijn in Oost-Berlijn, die tijdens de Iweede Wereldoorlog zwaar beschadigd werd, vordert. Men is in 1975 begonnen en <zp hel ogenhhf wordt gewerkt aan de koperen dakbedekking van de dom, een oj/pervlakte van ongeveer 2700 m2 Het exterieur van de kathedraal zal in 1980 klaar zijn.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4