Betaald Educatief Verlof maatschappelijk belang 5 Ombuigingen moeten in gezondheidszorg 1,5 mid opleveren Gamellen vol spaghetti Kans op werkloosheid Consument kan Cliëntenbond tegen registratiesysteem gezondheidszorg Produktie flink o Staatslening per 31 oktober ,gsnel komen tot energie sparen Singer naaimachine in westen geringer Uitvoer gelijk gestegen ^Onderzoek naar arbeidsmarktgedrag Uitvoervergunning onderdelen F-16 niet te weigeren r Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik’m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet y Britse deelname Airbus „voorbarig” SINGER teit. pttpost 16 OKTOBER 17 2 5 19 7 8 WOENSDAG ECONOMIE I t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” het recht hebben zich naar belie- Gebruik'm goed. LIGA (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In principe be- croma I de werkzame periode van zijn le- betaald leer- of educatief ver en huisvrouw bijvoorbeeld rech ten of economie gaan studeren. - re werknemer, iedere boer, tuin- zeggen, dat de boer beter boer moet worden en de huisvrouw be ter huisvrouw, maar de mogelijk- m hoort iedere Nederlander tijdens lof te krijgen. Dat wil zeggen iede- 550 sa’wte der, huisvrouw en tandarts moet M Rh - - - - ven te laten scholen. Dat wil niet 1 heid moet er komen, dat de boer 54 - - - (ADVERTENTIE) SER-commissie voor iedereen leerverlof not. fond 11,30 (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) 0 k UNOX sex-clai an-laten 3», 40, 285 540 147 m 270 DEN HAAG (ANP). Bij verwarming en airconditioning kan de consument, als hij dat wil, al vrij snel tot een energiebe sparing van 10 tot 15 percent komen. Op het energieverbruik van zijn auto kan hij 25 tot 50 pet besparen. Volgens de commissie speelt BEV een belangrijke rol bij het beantwoorden aan de eisen van onze snel veranderende maat schappij. Op deze eisen moet iedereen een antwoord kunnen geven. BEV kan ook een rol spelen bij de verbetering van de inko mens- en arbeidsmarktpositie van mensen door hen de gelegenheid te bieden gebruik te maken van educatieve voorzieningen en de daarmee verkregen vaardigheden en opgedane ervaringen tot gelding te bren gen in de samenleving. „Daarmee hangt ook samen de mogelijkheid tot beïnvloe- economische situatie van ons land. De SER-commissie meent, dat Betaald Educatief Verlof (BEV) een maatschappe lijk belang is, in de eerste plaats voor de ontplooiingskansen van het individu. Dit heeft volgens de commissie niet alleen vergroting van het individuele welzijn tot gevolg, maar ook verhoging van de maat schappelijke en politieke deelname. „Op deze wijze draagt BEV ertoe bij dat men sen greep krijgen of houden op het maat schappelijk gebeuren”, aldus het concept advies, dat in een SER-vergadering nog moet worden vastgesteld alvorens het naar de minister van sociale zaken wordt gezonden. De algemene ledenvergadering van de NVAGG hakt daarover morgen de knoop door en de Cliëntenbond zal op die verga dering zijn standpunt kenbaar maken. Volgens de bond zal het registratiesys teem er toe leiden dat elke Nederlander die in nood raakt en voor hulp aanklopt bij ding van de zeggenschapsverhoudingen en arbeidsomstandigheden”. BEV kan vol gens de commissie ook een instrument zijn waardoor sneller en soepeler ingespeeld wordt op veranderingen in de arbeids markt. De commissie is ook van mening, dat BEV eveneens van betekenis kan zijn voor de werkgelegenheidsproblematiek. In een tijd waarin de werkloosheid zich aftekent als een structureel probleem kan BEV een bepaald percentage van de beroepsbevol king onttrekken aan de arbeidsmarkt. Bo vendien kan door invoering van BEV de dreiging van een toenemende werkloos heid onder onderwijzend personeel wor den beperkt door deze arbeidskrachten op educatieve doeleinen in het kader van de BEV te richten”, zo meent de commissie. Beperking van het BEV tot werknemers zou onder de huidige,.omstandigheden tot onrechtvaardige verschillen leiden tussen werknemers en andere bevolkingsgroe pen. „Wanneer men zich baseert op het leerrecht dat in principe aan allen toe komt, is het niet acceptabel de feitelijke verwezenlijking van dit recht te concentre ren bij de werknemer, terwijl tegelijker- De commissie denkt dat het mogelijk moet zijn de BEV in fasen in te voeren. Voor degenen die als eersten het recht op BEV kunnen laten gelden, denkt de com missie aan hen die een opleiding hebben genoten tot aan MAVO-LBO. Bovendien heeft men een inkomensbeperking opge legd. Volgens de commissie moet deze in komensgrens worden gelegd bij 30.000 gul den per jaar. Als eersten moeten volgens de SER-commissie mensen met alleen la gere school en mensen met enkele jaren voortgezet onderwijs in aanmerking kun nen komen. Als tweede groep zou moeten gelden de doelgroep van de langdurig werklozen en arbeidsongeschikten, waarbij als „langdu rig” de termijn van zes maanden moet worden aangenomen. De derde prioriteit wil de commissie geven aan vrouwen. En de laatste prioriteit aan hen die bedreigd worden met werkloosheid. tijd andere bevolkingsgroepen, die in ver gelijkbare situaties verkeren, daarvan ver stoken zouden blijven. BEV dient dus in principe betrekking te hebben op alle be volkingsgroepen en alle deelnamefacilitei- ten”, zo zegt de commissie. DEN HAAG (ANP). De onderdelen van de F-16, welke Nederlandse industrie ën produceren en aan Amerika leveren, hebben geen vooraf vaststaande bestem ming. Het is derhalve voor Nederland niet gemakkelijk, de uitvoervergunning voor de onderdelen te weigeren. Aldus blijkt uit het gisteren door minister Van Aar- denne van Economische Zaken gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR). I genote* 429,00 43 6,50 2 Smiths DEN HAAG (ANP). In de eerste acht maanden van dit jaar is het volume van de Nederlandse uitvoer gelijk gebleven aan dat van dezelfde periode van het vorige jaar. Ook de invoer is gelijk geble ven, aldus het ministerie van Economi sche Zaken. Dit blijkt uit een aanvullende adviesaan vrage aan de Ziekenfondsraad van staats secretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) naar aanleiding van de resultaten van het kamerdebat over Bestek ’81. De Kamer sprak zich daarbij uit tegen de voorgeno men eigen bijdrage van 100 gulden per gezin voor niet-klinische hulp, terwijl ze ook beperking van de eigen bijdrage van 10 gulden per verpleegdag in ziekenhuis of AWBZ-inrichting heeft gevraagd. De tientjes per verpleegdag zouden de komende drie jaar respektievelijk 200 mil joen, 220 miljoen en 240 miljoen hebben moeten opbrengen en de bijdragen voor niet-klinische hulp 250 miljoen, 300 mil joen en 350 miljoen. In haar nadere advies aanvrage noemt de staatssecretaris alleen nog totaalbedragen, die voor wat 1980 en 1981 betreft van de oorspronkelijke afwij ken doordat ze zijn gebaseerd op de jong ste prognoses voor de loon- en prijsontwik keling. Ondanks de kameruitspraak wil de staatssecretaris kennelijk toch een advies over de eigen bijdrage van 100 gulden voor niet-klinische hulp. Ze vraagt de zieken fondsraad om „daarnaast” te onderzoe ken, of met behoud van de gestelde doel einden op een andere manier tot een koste- nombuiging kan worden gekomen. Ze noemt daarbij de suggestie van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) om te komen tot een „kritische heroverweging” van de verstrekkingen pakketten van de ziekenfondsverzekering en de AWBZ. Verder zegt ze, dat ook het probleem van de ziekenfondsverzekering voor werknemers met een onvolledige dienstbetrekking aan de orde zou kunnen worden gesteld (de VNZ heeft er onlangs op geattendeerd, dat mensen met een part time baan desnoods naast hun „eigenlij ke” werk tegen een zeer lage premie recht kunnen krijgen op het volledige ver strekkingenpakket van de ziekenfondsen red.). Over een mogelijke beperking van de voorgestelde eigen bijdrage van tien gul den per verpleegdag, zegt de staatssecreta ris, dat gedacht wordt aan het vragen van een eigen bijdrage bij opname in een AWBZ-inrichting na een nader te bepalen aantal maanden. Ze vraagt de zieken fondsraad, aan te geven na hoeveel tijd die eigen bijdragen met het oog op het bespa- ringstarief (besparingen op kosten van het levensonderhoud die de patiënten thuis zouden hebben moeten maken) aanvaard baar zijn. In geval van ziekenhuisopname denkt de staatssecretaris aan een begrenzing van het aantal dagen waarover een eigen bij drage verschuldigd zou zijn. Dit om te voorkomen dat min of meer chronisch zieken te zwaar worden belast. Mogelijk heden hier zijn het tientje per dag slechts gedurende een beperkte periode aan het begin van iedere ziekenhuisopname te vra gen, of om dat tientje per kalenderjaar slechts over een maximum aantal dagen te laten betalen. Mevrouw Veder wil van de Ziekenfonds raad weten, welk systeem het meest doel matig is en om welke periode of welk aantal dagen het dan zou moeten gaan. Ze vraagt de Ziekenfondsraad om een advies vóór 1 december 1978, zodat de verschillende maatregelen per 1 januari 1979 kunnen worden ingevoerd. De raad zou daarbij ook moeten aangeven, welke besparingen er in 1979 te verwachten zijn, rekening houdend met de eventueel extra administratiekosten die deze maatregelen vergen. LONDEN (DPA). Het Britse ministe rie van Industrie heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waarin de medede lingen van het Franse ministerie van Ver keer over deelneming van Engeland aan het Airbusproject „voorbarig” worden ge noemd. friixtiuo KIEHOEH 102; 41 113, I 146, 35. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie hebben onderhandelaars weliswaar overeenstemming bereikt maar moet het resultaat van hun beraad nog aan de regeringen worden voorgelegd. Die hebben het laatste woord. bijvoorbeeld medisch opvoedkundige bu reaus of sociaal-psychiatrische diensten automatisch wordt geregistreerd en dat tal van gegevens over de cliënt en zijn probelemen in een computer worden ge stopt. Dan wordt het mogelijk dat die gegevens worden doorgespeeld aan een aantal instanties zonder dat de cliënt daar van weet. „De NVAGG stelt het belang van haar cliënten niet voorop en maakt hiermee misbruik van de afhankelijke positie van de cliënt. Het is immoreel en onfatsoenlijk dat de NVAGG dit systeem doorvoert over de hoofden van de cliënten heen”, aldus de Cliëntenbond in een verklaring. De Cliën tenbond kondigt aan dat hij zijn leden „en alle andere Nederlanders” zal gaan waarschuwen voor de ambulante hulpver lening. DEN HAAG (ANP). ,Op 31 oktober kan worden ingeschreven op een 8,5 pet- staatslening per 1984-1993. Het bedrag wordt na sluiting van de inschrijving be kendgemaakt. De inschrijving vindt plaats volgens het tendersysteem tegen koersen in decimalen met maximaal een cijfer achter de kom ma. De aflossing van de lening vindt plaats in tien jaar jaarlijkse termijnen, te begin nen op 1 december 1984. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is toege staan op of na 1 december 1988 tegen 103 pet. De stortingsdatum van de lening is 4 december. TILBURG. Tussen mei 1974 en mei 1976 heeft meer dan veertig procent van de bouwvakarbeiders eens of meer dan eens van werkgever gewisseld. In meer dan de helft van de gevallen was deze wisseling het gevolg van gedwongen ont- s*aK- Het risico van gedwongen ontslag is het sterkst afhankelijk van het gebied waar men werkt. UTRECHT (ANP). De Cliëntenbond die de belangen behartigt van (ex-)cliënten van de geestelijke gezondheidszorg is „verontrust en verontwaardigd” over de plannen van de Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (NVAGG) om een registratiesysteem voor haar cliënten waarmee al enige tijd werd proefgedraaid definitief in te voeren. ri- Italiaanse soldaten met grote gamellen vol spaghetti bestemd voor de patiënten van een Romeins ziekenhuis, nu koks en ander ziekenhuispersoneel deze week in heel Italië staken. Op de voorgrond stafle den van het ziekenhuis die toezicht hou den bij de bereiding van het voedsel. Re denen voor de staking zijn de slechte werkomstandigheden en de betaling van overwerk. (Van onze redactie economie) UTRECHT. „Ombuigingen” in de gezondheidszorg moeten volgend jaar 450 miljoen gulden opbrengen, in het jaar daarop 500 miljoen en in 1981 rond 550 miljoen. 45,00 23,60 64,70 58,50 85,10 45,00 30,50 122,00 75,00 51,00 48,00 167,50 33,50 77,00 108,00 405 52,00e 51 40,60 40,70 185,00 >35,00 150,00 127,00 180,00 In het Westen van het land vallen relatief veel minder ontslagen dan in andere gebie den, vooral in de zuidelijke provincies. Vrijwillig ontslag komt het vaakst voor bij goed opgeleide vaklieden meteen ambach- telijke instelling en veruit het minst bij oudere werknemers. Vooral als gevolg van gedwongen ontslagen is in genoemde peri- - ode een kwart van alle bouwvakkers meer Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic De eerste volledig electronische naaimachine Een druk op de knop en deze machine, ter waarde van f 1899,- gehoorzaamd De mini-computer zorgt ervoor-dat naaien een echt plezier wordt Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden Het kamerlid wilde weten of het waar is, dat Philips naverbranders leverde voor door Iran in Amerika bestelde F-16’s en hoe het zat met de uitvoervergunningen. De bewindsman deelde mee, dat de Ne derlandse industrie, in het kader van de gemaakte afspraken over de bestelling van de F-16 (opvolger van de Starfighter) en de compensatieorders, uitsluitend on- derdelen levert aan Amerikaanse fabri kanten. Deze fabrikanten leveren comple te vliegtuigen af aan de Amerikaanse rege ring. De Amerikaanse regering schaft vlieg tuigen aan voor de betrokken Amerikaan se en Europese luchtmachten en zij kan voor eigen politieke verantwoordelijkheid, andere aantallen afleveren aan derde lan den. Voor deze leveringen aan andere lan den krijgt de Nederlandse industrie aan vullende orders. 102,50 45,00 120,00 1.21 148,00 35,70 7,50 81,00 22,60 52,50 107,00b 103, 38,50 -1 52,10 47,60 65,50 30,60 53,40 123,00 98,00 88,10 34,00 98,00b 62,70 123,00 56,50 36,20 33,80 52,00d 69,70 37,60d 36, 32,20 571,00 45,00e 53,50 48,00 44,60 116,50 34,70 39,00 126,00 55,00 36,20 5,40a 56,00 139,20 62,50 93,00 171,00b 167 54,20 5., r v.xvA..p,.*- 117,20* lij missie uit de Sociaal-Economische Raad 4 e Zl/V TTV1-1 X 14 I— X J *x 4 „4^*, »rx 2] -Sociale Zaken. Ter uitvoering van het 57 dan twee weken aan een stuk werkloos geweest. De kans op een periode zonder werk is voor een bouwvakker uit het Westen niet half zo groot als zijn collega’s van elders, en bovendien duurt voor hem de werkloos heidsperiode gemiddeld veel korter. Dit zijn enkele conclusies uit het dezer dagen verschenen rapport „Arbeids- marktgedrag van bouwvakkers en schil ders”, dat gebaseerd is op resultaten van een onderzoek van het Instituut voor Ar beidsvraagstukken (IVA) van de Katholie ke Hogeschool Tilburg. Opdrachtgever was het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Voor het onderzoek zijn 18.000 bouw vakkers en schilders door het hele land ondervraagd. De resultaten hebben be trekking op de periode mei 1974-mei 1976, toen de werkgelegenheid in de bouw er duidelijk slechter voorstond dan nu. In die perioden waren de meeste bouwvakkers werkzaam in het onderhoud en de ver- bouw van bestaande woningen en in de woningnieuwbouw. De rest werkte in de nieuwbouw van gebouwen of in de grond-, weg- en waterbouw. In de onderhouds- en verbouwsector was de scholingsgraad veruit het hoogst: slechts 16 pct. had na de lagere school geen vakopleiding gevolgd. Van de grond-, weg en waterbouw was 51 pet. ongeschoold, in Zeeland maar Hief st 64 procent. In totaal had 28 procent van de bouwvakkers geen vakopleiding genoten. De meeste onge schoolden behoorden tot de groep oudere werknemers. In die groep vonden ook de meeste gedwongen ontslagen plaats en de minste vrijwillige. Meer dan 60 pct. van de bouwvakkers van boven de 50 was in.de onderzochte periode eens of meer dan eens gedwongen ontslagen. Van de 20- jarigen was altijd nog de helft hetzelfde overkomen. Bij de vrijwillige ontslagen is het de Tilburgse onderzoekers opgevallen dat vooral de groep vaklieden met een am bachtelijke inslag in de sector onderhoud en verbouw graag op eigen initiatief van werkgever verandert. Dat zou erop kun nen wijzen dat, naarmate men meer ge schoold is en de situatie op de arbeids markt gunstiger is, men meer vrijheid heeft van werk te veranderen. DEN HAAG (ANP). Na een geringe daling in de eerste vijf maanden van dit jaar, is de bedrijvigheid in de Nederland se industrie in de afgelopen zomer aan tienlijk toegenomen. Het ministerie van Economische Zaken wijst hierop naar aanleiding van de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. r Prof. dr. J. M. Dirken, voorzitter van de Consumentenbond, heeft dit opgemerkt in een rede tijdens het in Londen gehouden S Wereldcongres van de Internationale Or ganisatie van Consumentenbonden. Zin- g vol zijn volgens prof. Dirken kleinere au- to’s, minder auto’s per gezin, overstappen op de dieselmotor, minder kilometers per 'jaar, beheerster rijden en gezamenlijk ge- bruik van de auto. Ten behoeve van dit alles zal ook het openbaar vervoer moeten worden verbeterd. De voorzitter van de Consumentenbond “pleitte voor meer en nuttiger informatie over het energieverbruik van goederen en diensten, zodat de consument beter weet waar hij aan toe is en hoe hij zich moet gedragen om zo zuinig mogelijk met ener gie om te gaan. >(SER), uitgebracht aan de minister van l-i -’principe heeft de commissie zich in het •i eerste tussentijdse advies beperkt tot het educatief verlof voor hen die het laagst ia ’zijn opgeleid en de laagste beloning voor hun werkzaamheden ontvangen. Dit houdt 47 ook verband met de slechte financieel- 161 a - Volgens de hoeveelheidsindexcijfers van de industriële produktie (zonder de bouwnijverheid en de installatiebedrijven) was de bedrijvigheid in de periode juni/au- gustus van dit jaar iets meer dan vijf procent groter dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het hoeveelheidsindexcij- fer voor de zomer van 1978 bedraagt 121 tegen 115 voor de zomer van 1977. In de eerste vijf maanden van dit jaar viel een daling van iets minder dan één procent tegenover de eerste vijf maanden van 1977 waar te nemen (index 118 tegen 119). In augustus lag de industriële pro duktie ongeveer 3,5 procent boven die van ^verleden jaar (index 118 tegen 114). 10,00 1.20 1, 411.00 410 echnische fouten I -skoersen. omen emi cuus aan/ 81, 22. 51, 31 52 44, 64. 31 r 5? 118, 98, 87 30 94 62 ia 52 66, ven 44' 12 39 54 137 «0 86 „7 54 Dit is het unanieme advies van een cem- 50. 'X C'-- ’„„1 T7>4l,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17