PvdA wil binnen twee maanden nota van regering Krakers moeten Proefboring in Noorden voor Europees kernafval Franse order voor 18 VA Fokkers F-27 Maritime binnen 5 dagen uit Aquarius KANTOORINRICHTINGEN verkort R. RIJPMA IvanURK „Zeker 200.000 Idfershop spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl HUUR— met recht van koop Voorstel Begin ondertekening vredesverdrag zwartwerkers” het woord te aan... vandaag: Ham duur betaald g; I agenda pagina 9^ Biologische tuin Huisvesting Politieploegen Piano, vleugel ,of orgel En verder Veel bewolking köOIJMAN SANITAIR B.V. Oud-minister Langman: Volgens notitie Van Aardenne: Voorwaarde: keuze voor Atlantique Zwart-wit theorie Discussie WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) Algernon Swinburne: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 302 pagina's (Van onze redactie binnenland) 1,98 1 <4 VOOR KANTOOR BEDRIJf TEKENKAMER .L 1,98 69 ct 1,69 HEULE MAKELAARDIJ goed in onroerend goed en nog veel meer SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst Radio en televisie/Strip Economie Beurs Sport Bibliotheek Als het echt ’n mooie diamanten ring moet zijn. ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. STROET-vivo EXTRA Calvé Pindakaas per pot van 2,60 nu 1 hele liter Vivo sinas nu 10 Vivo eieren nr 3 nu 1 pak Dreft 460 gr van 2,55 nu Lange Nieuwstraat 9 Pegasusstraat 56 tóf..... van het vloeibaar aardgas uit Algerije uitstelt. DEN HAAG. De drie progressieve Tweede-Kamerfracties PvdA, D’66 en PPR willen dat de regering de beslissing over de aanlanding 11 15 17 16 23,25 K1 1 24 IJmuider Courant Progressieve fracties uitstel LNG-beslissing (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) Zie pagina 2. (Van onze Haagse redacteur) Levering, stemmen, onderhoud door geheel Nederland I GEDOUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 324650 De Tweede Kamer wil dat de regering haast maakt met het indienen van een anti-discriminatiewet die zich richt tegen alle vormen van discriminatie op grond van geslacht, homofilie en huwelijkse staat. hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gezien als een volgende stap op weg naar de aanschaf van de Atlantics. Zoals ge meld, moet de Nederlandse regering voor de opvolging van de verouderde Neptune een keuze maken tussen de Amerikaanse Orion en de Franse Atlantic. Het Ameri kaanse toestel is enkele honderden miljoe nen goedkoper, maar dat voordeel zou weg kunnen vallen wanneer de Fransen Neder land aantrekkelijker compensaties bieden. Een van die tegenprestaties is de order voor de 18 Friendships. Nederland ver langt verder onder andere meer zekerheid van Frankrijk over deelname aan de ont wikkeling van het nieuwste Fokker-pro- ject de F-29. Parijs stelt daar echter tegen over dat Nederland als volwaardig partner deel moet nemen aan het Airbus-project. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Volgens professor H. Langman, lid van de Raad van Bestuur van de Algemene Bank Nederland, zijn er jaarlijks zeker 200.000 mensen die zwart werken. Langman concludeert dit uit de berekening dat sinds 1973 jaarlijks een procent meer geld moet zijn verdiend dan uit officiële gegevens blijkt. Langman sprak gisteren op een bijeenkomst voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam. Hij baseerde zijn rekensommetje op het Vorige week is er nog een regeringsafvaar- diging onder leiding van minister Van Aardenne van Economische Zeken in Pa-1 rijs geweest voor onderhandelingen. Bin nenkort wordt een Franse delegatie in ons land verwacht. DEN HAAG. De proefboringen in het noorden des lands naar de mogelijk heid van opslag van kernafval in zou- tholtes zijn bedoeld om meer Europese landen de mogelijkheid te geven kernaf val in het Noorden te dumpen. Dat blijkt uit een vertrouwelijke noti tie van minister Van Aardenne van Eco nomische Zaken aan de kamercommis sie voor kernenergie. Uit deze notitie blijkt voorts dat ook tijdelijke bovengrondse opslag van ra- dio-actief afval niet is uitgesloten. Het proefboren zal, inclusief nader on derzoek, 24 miljoen gulden gaan kosten. Negen miljoen gulden blijkt door Eura tom (van de EEG) betaald te kunnen worden. Het Europese belang bij de proefboringen blijkt ook uit het feit, dat eerdere onderzoeken vergeleken zijn met studies uit andere landen van de EEG en omdat de EEF al meteen drie miljoen gulden voor het onderzoek in het Noord en over bleek te hebben. Het nu nog te verrichten onderzoek dient om concrete gegevens over bepaal de zoutkoepels te verkrijgen, aldus de minister van Economische Zaken in zijn notitie. Er zullen zes relatief ondiepe bo- feit dat sinds 1973 de circulatie van bank biljetten niet meer is gedaald. Daarvoor De krakers werden niet veroordeeld in de kosten van het geding. Als de jongeren, die het pand op 6 oktober kraakten, niet binnen de gestelde ter mijn uit het hotel zijn, dan mag de Van Aardenne wijst er in zijn notitie op, dat nog zal worden doorgezocht naar andere mogelijkheden dan opslag van radio-actief afval in zoutkoepels. Een be slissing over de aanleg van een mijn zal volgens hem zeker niet voor 1985 geno men hoeven te worden. Omdat Langman ervan uitgaat dat zwart geld wat langzamer van „bezitter” wisselt dan wit geld, concludeerde hij dat er ongeveer 200.000 zwartwerkers moeten zijn. De oud-minister van Economische Zaken denkt dat dit cijfer eerder te laag dan te hoog is. werd het bankbiljet steeds meer door gi raal geld vervangen. Aan bankbiljetten is zeven procent van het nationaal inkomen in omloop. Als er geen „zwart-circuit” zou zijn, zou dat volgens de ABN-functionaris zes procent zijn. eigenaar de politie inschakelen om ze alsnog te verwijderen. Het overleg over aankoop door de gemeente van het pand heeft geen resultaat gehad: de firma Jonk-De Rooij heeft het voorma lige hotel voor eigen, gebruik nodig. Ze wil haar kantoor in het pand vestigen. De Deense ham werd gisteren in het Franse Pontivy duur betaald. Boze boeren overvielen een vrachtwagen die elf ton Deense ham vervoer de. Vervolgens smeten de overvallers de ham naar buiten en hingen een groot aantal stukken vlees aan een hek. Met de actie protesteerden de boeren tegen de invoer van de ham. Ze zeggen zelf genoeg vlees te kun nen leveren al ligt hun prijs een stuk hoger dan de Denen berekenen. De biologische tuin op het landgoed Spaarnberg in Santpoort-Zuid dreigt te verdwijnen. De Stichting die het com plex beheert, heeft bepaald dat de groentekwekerij plaats moet maken voor andere activiteiten. Gisteren werd tegen die beslissing geprotesteerd. Het politiekorps van Beverwijk telt veel jeugdige agenten. Het college vindt het niet verantwoord jonge agenten als wijkagent in te zetten. Wel gaat men ploegen samenstellen, die, naast de surveillance-taak, zich bezig gaan hou den met problemen in een hun toege wezen wijk. Het Beverwijkse college is teleurge steld over het feit dat in de vakatures van ervaren personeel nauwelijks is te voorzien. Aan de salariëring ligt het niet. Gaat het overheidspersoneel Beverwijk mijden? In vijf Iraanse steden zijn gisteren tien duizenden studenten, maar ook docen ten, de straat opgegaan en hebben verwoestingen aangericht en branden gesticht in overheidsgebouwen, ban ken, bioscopen en restaurants. Zie pagina 3. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Hoe bitter is het, een grote liefde gekend te hebben. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609 Na 18 00 uur 023-262774. (zie plaatselijke pagina's) Tel. 023-323224, lid MVA Rustenburgerlaan 4 Haarlem In het algemeen veel bewolking en plaatselijk wat regen of motregen. Mati ge tot krachtige wind uit noordwest tot west. Minimumtemperaturen ongeveer 9 graden. Maximumtemperaturen circa 14 graden. vanaf 40gld. per maand DEN HAAG. De Franse regering zal deze week nog een voorlopig contract tekenen met Fokker voor de aankoop van 18 Friendships Maritime. Die order geldt als een van de compensaties voor een mogelijke aanschaf door Nederland van 13 Atlantics voor de Koninklijke Marine. Tot nu toe bestond er nog onzekerheid over de bereidheid van de Fransen om de toestellen van Fokker aan te schaffen. Er werd in de onderhandelingen steeds ge sproken over de mogelijke aankoop van 12 toestellen, een aantal dat eventueel tot 20 uitgebreid zou kunnen worden. Met de ondertekening van het contract voor de 18 Friendships is nu duidelijk geworden tot hoe ver de Fransen op dit punt willen gaan. In de overeenkomst zal een clausule worden opgenomen waarin staat dat de order komt te vervallen wanneer Neder land de Atlantics niet mocht bestellen. De voorlopige order van de Fransen wordt JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk (ADVERTENTIES) Adviseurs in verzekeringen --*1 en financieringen. Lid N. VA. 1 De Stichting Dienstverlening aan Bejaarden heeft dringend behoef te aan betere huisvesting. Daar over zal binnenkort uitvoerig over leg plaatsvinden met vertegen woordigers van het gemeentebe stuur. selijkheid van kerncentrales moet begin nen. De notitie van de minister wordt mor gen besproken in de kamercommissie voor kernenergie. De drie ministers Van Aardenne, Ginjaar (Milieuhygiëne) en Beelaerts (Ruimtelijke Ordening) zouden van plan zijn binnenkort naar het noord en te reizen, waar bij provincie- en ge meentebesturen fel verzet is gerezen te gen de proefboringen in de zoutkoepels. Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42, tel. (010) 363500 II Het cijferwerk van oud-minister Lang pan met betrekking tot zwart geld en de Kiaarmee overeenkomende hoeveelheid berk dat aan de officiële arbeidsmarkt wordt ontrokken, is met recht een zwart- nit sommetje. Langman werkt met globale Bantallen en bedragen, met één groot on lekend gegeven en met een niet aan prac- ■sche mogelijkheden ontleende schemati- fering. I Zijn cijfers kunnen niet kloppen, omdat lij alle subjectieve factoren buiten be schouwing laat en uitgaat van de onjuiste Veronderstelling dat zwart werk volgens [normale uurlonen en tarieven wordt be taald. Een groot stuk van dat zwarte kar wei zou immers nooit worden verricht, [omdat de opdrachtgevers niet bereid zijn ®r de volle mep voor te betalen. Juist de keel lagere tarieven waarvoor uitkeringen trekkers of vrije-tijdwerkers bereid zijn karweitjes op te knappen veroorzaken de pehoefte aan het karwei. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Binnen vijf dagen moeten de krakers van het voormalige hotel Aquarius aan het Kenaupark 33 in Haarlem dat pand verlaten. Die uitspraak deed de Haarlemse recht bank vanochtend in het korte geding dat de eigenaar van het pand, de bouw en ontwikkelingsmaatschappij Jonk - De Rooij B.V. uit Haarlem, tegen de krakers had aangespannen. ringen moeten komen, drie gaan tot 300 meter en drie tot 500 meter. „Voor deze boringen is in elk geval toestemming van de landeigenaren vereist en eventueel toestemming van het gemeentebestuur indien zulks in bestemmingsplannen of voorbereidingsbesluiten is voorzien”, al dus minister Van Aardenne. „Voor de te houden maatschappelijke discussie”, schrijft de bewindsman, „kunnen de uit deze onderzoeken verkre gen gegevens van belang zijn voor een beoordeling van de daadwerkelijke mo gelijkheden voor het definitief opbergen van radioactief afval in Noord-Neder- land”. Uiterlijk begin 1981 moeten de onderzoekresultaten van de noordelijke zoutkoepels bekend zijn, wanneer de maatschappelijke discussie over de wen- TEL AVIV (AFP). De Israëlische minister-president, Menachem Begin, heeft voorgesteld dat de Egyptische presi dent, Anwar Sadat, naar Jeruzalem zal komen voor ondertekening van het Egyp- tisch-Israelische vredesverdrag in de He breeuwse versie en dat hijzelf naar Cairo gaat om de Arabische tekst te tekenen. President Jimmy Carter zou de Engelse tekst gezamenlijk met hen kunnen teke nen. De premier, die aldus twee officiële on- dertekeningsplechtigheden voorstelt, gaf anderzijds te kennen, dat de onderteke ning vermoedelijk op een later tijdstip zal geschieden, dan op de door president Sa dat gewenste datum van 19 november, de eerste verjaardag van zijn bezoek aan Je ruzalem. ni|mciploBl Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19- 21 uur. Maar al kloppen de cijfers en aantallen Ban Langman niet, hij zal met zijn hypo hese wel gelijk hebben: er zouden veel mensen aan goed werk kunnen worden Beholpen, als er niet zoveel zwartwerkers in touw waren. Maar wat de heer Lang pan niet vermeldt ofschoon hij dat als Bciaal-economisch deskundige moet we ten, is dat de geschetste situatie een be- loefte onthult. Een samengestelde behoef- die geschapen is door de maatschappe- jke omstandigheden. In de eerste plaats ten behoefte aan te verrichten diensten die etaalbaar zijn voor degenen die deze la ten verrichten, in de tweede plaats een behoefte aan bijverdiensten door te lage Inkomens. [iemand die in zijn vrije tijd uit werken laat, doet dat niet uit weelde. Ieder mens heeft meer behoefte aan rust en recreatie n zijn vrije tijd dan aan een voortzetting ran zijn werk in de avonduren of op de hije dag. De consumptiemaatschappij poort hem en de zijnen aan, goederen en luxe te kopen die eigenlijk ver boven zijn begroting liggen. Dit stukje van het zwarte Kerk wordt dus voornamelijk veroorzaakt ioor de te hoge prijzen en de aangewak- berde koopneurose. Als werklozen of arbeidsongeschikten Itiekum gaan werken, gebeurt dat onder iezelfde zweepslag van die consumptie- 1 ®anie, maar zij pikken er ook nog ruim- schoots hun vrije tijd en recreatiegelegen- heid bij. Het grote euvel waar Langman op doelt is dat deze groepen niet meer bereid ujn geregeld en officieel werk te aanvaar den. Schiet de arbeidsbemiddeling zoda nig tekort, dat werklozen heel gemakkelijk ieder arbeidsaanbod kunnen weigeren en ®tgaan? Op dit punt kan wellicht de teu- lel wat strakker worden aangetrokken Wat tenminste de bedrijven die geen •erknemers kunnen krijgen, de voorradi- |e arbeidsplaatsen kunnen opvullen. Zo- l®g dat niet het geval is, heeft het schep en van nieuwe arbeidsplaatsen geen zin. De uitkeringen kunnen desnoods op her- kealde weigering van aangeboden werk •orden afgestemd. Wat betreft de vervan- i®g van „zwarte” karweitjes door „witte” Werkzaamheden lijkt de zaak hopeloos. Die witte werkzaamheden worden veel te iuur en vervallen daardoor eenvoudig Wr een groot deel. De belastingheffing •P tonen is veel te hoog, de fiscus zou eens Wr andere bronnen moeten omzien, bij- *oorbeeld die waaruit het jaarlijks toene- ®öid aantal miljonairs weet te putten De PvdA heeft de regering vanmorgen bij het debat over het regeringsstandpunt met betrekking tot de aanlanding ge vraagd binnen twee maanden met een nota te komen waarin duidelijkheid wordt Verschaft over de nautische bezwaren van aanlanding in de Eemshaven, het overleg met West-Duitsland ten aanzien van de gemshaven, een eventuele ruil van gas met Italië en de verdere veiligheidsaspecten die aan de aanlanding in de nu voorgestel de vorm verbonden zijn. De PPR kwam met het verzoek geen plaats voor het aan land brengen van vloeibaar aardgas voor het milieu en de veiligheid of te wachten op onderzoek daarnaar elders. Verder wil de PPR dat alsnog wordt gekeken naar de mogelijk heid van vervoer per pijpleiding, al dan niet in combinatie met ruilcontracten. D’66 vindt dat door de onzekerheden met betrekking tot de veiligheidsaspecten, transport en aanlanding een besluit nu niet verantwoord is. „De fractie van D’66 weigert dan ook zich tot een keus voor een aanlandingsplaats te laten forceren”, al dus woordvoerster mevrouw Lambers-Ha- quebard vanmorgen. Zij noemde uitstel van de beslissing helemaal niet zo wereld vreemd als de regering suggereert. Het Landelijk Energie Komite (LEK) en de Landelijke Stroomgroep Stop Kern energie (LSSK) hebben ook bij de Tweede Kamer aangedrongen nog geen definitieve beslissing te nemen over de aanvoer van het LNG-gas. Een dergelijke beslissing zou volgens de organisaties pas mogen worden genomen na een discussie met de Neder landse bevolking over het hele energiebe leid. De organisaties noemden de door de regering gevolgde procedure ondemocra tisch en onvoldoende. „Er is alleen gedis cussieerd over de plaats waar het LNG zou moeten worden binnengevoerd (de Maas vlakte of de Eemshaven, red.) en niet over de vraag of wij dit aardgas nodig hebben, noch over de vraag of er geen betere alternatieven zijn”, zo wordt gezegd. .11 J <as».

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1