Cinemanifestatie opent met debuut Coline Serreau CtC reau I Iet Beste 1 Handke/Weiss Gezelschap speelt De Chinese Muur GABRIELS ZET PLEIDOOI VOORT VOOR KLEINE MEESTERS UIT 19e EEUW a I 5.000A® 7 jQuijelite aan de GED. OUDE GRACHT 106 te ■MM i Rory Gallagher heeft baat bij nieuwe band E i5, Zwart werk weegt zwaar 1 mee in de economie. ittf fe.J E VROLIJKE KEUKEN :RS GER ER Door Pieter van Lierop Minder bluesrock bij Ierse gitarist-zanger Spel over machtsverhoudingen in De Engelenbak s. Agnes Varda 1 HEERENHUYS b.v. Herkenbare mensen r.’ 13 12 KUNST 19 7 8 OKTOBER 2 6 DON D E R D A G A A uit Reader’s Digest [ING ayon it land functie rmeer e n lectie eve P j DEN HAAG. Aan de collec tie herkent men haar eigenaar. Het zou een gezegde kunnen zijn dat op vele kunstverzamelaars van toepassing is, zowel als op de kunsthandelaars die in veel geval len aan de totstandkoming van zo’n collectie bijdragen. In het re cente verleden zijn tal van kunst collecties uiteengevallen (Robert von Hirsch, De Geus van den Heu vel, Sidney van den Bergh) die ieder voor zich een uitgesproken stempel van hun eigenaar droe gen, zoals men ook slechts de ene antiquair naast de andere hoeft te zetten om te kunnen zien hoe hun voorkeuren liggen. UTRECHT. Helemaal een vliegende start heeft de Cinema nifestatie niet gekregen. De eerste gast (regisseur Gonzalo Herrale) is al weer een week terug naar Spanje en de tweede gast (regis- seuze Coline Serreau, maakster van de openingsfilm) heeft het op het laatst laten afweten. De voor zitter van het stichtingsbestuur heeft wel eens belangwekkender openingswoorden gesproken en het feest na afloop van de eerste voorstelling hebben we weleens geïnspireerder meegemaakt. Maar dankzij de Franse film Pourquoi pas? kun je toch zeggen dat deze ouverture van de zeven de Cinemanifestatie geslaagd mag heten. Want om de films gaat het ten slotte. (ADVERTENTIES) Pourquoi pas? verrukkelijke film I vereist. del) 5-279316 7/ KO VAN LEEUWEN e buiten- ie zeker- Hoog niveau door verfijnde smaak n: 'mavo-ni- 1 48 te nr. 023- ir Weinig „Hollands” is deze charmante aquarel van Arie Luyt. Hij koos voor zijn prent JOHN OOMKES CEES STRAUS ij AMSTERDAM. „Niet het gooien van napalmbommen op vrouwen en kinderen wordt als crimineel beschouwd maar het protest daartegen”, zegt Ulrike Meinhof. Even daarvoor heeft Emile Zola „J’accu- se” geroepen tot de Chinese keizer Tschin Sche Wang, die onder meer bezig is aan de bouw van de Chinese muur. Het zijn enke le van de vele historische personages in het toneelspel De Chinese Muur, dat van avond in première gaat in theater De Engelenbak in de Nes in Amsterdam. Het wordt gespeeld door het Handke/Weiss Gezelschap, een theatergroep die vier jaar geleden is opgezet binnen het kader van Crea, de culturele organisatie van de Uni- versiteit van Amsterdam. vden van jaar, ver- schappij; ekteur; tensioen- it het As- 720 zoekt ermogen, ormen? Het elan, de durf en vooral de gratie van dit speelfilmdebuut van Coline Serreau is ronduit verbijsterend. Hoe simpel het na verteld misschien ook mag klinken. Het is een film over drie mensen die harmonieus samenleven: twee mannen en een vrouw die wars van maatschappelijke conventies hun eigen leven hebben ingericht: Fer nand, een gescheiden vader die alleen nog stiekem van achter bomen naar zijn kinde ren mag gaan kijken, doet het huishouden. Alexa, weggelopen bij haar zak van een kerel, voor wie alleen geld en de maat schappelijke carrière belang heeft, ver dient de kost met voorlezen bij oude da mes. Louis, vertrokken uit het ouderlijk huis, waar zowel vader als moeder geeste lijk gestoord zijn, is pianist. Samen heeft dit drietal een taakverde ling gevonden en een erotisch evenwicht op biseksuele basis. Maar Fernand is de sterkste persoonlijkheid van het stel en de beste organisator. Als hij verliefd wordt buiten de deur, staat een tijdlang de mena ge a trois op springen. De problemen lij ken opgelost, als hij zijn nieuwe vlam, een zekere Silvie, introduceert in de oude kring. Maar Silvie heeft niet meteen de verhouding in de gaten. Ze werkt als disso nant en als ze de biseksuele fundering in de gaten krijgt, schrikt ze zich levenloos en wil vertrekken, om zich op het laatst dan toch Weer te bedenken. enigszins in de schaduw al gaat het hier nog steeds onl uitstekend niveau. Van een zelfde peil zijn ook de drie marines van Abraham Hulk die trouwens bij Gabriels altijd goed vertegenwoordigd het slot geen oplossingen biedt. Frisch toont alleen vol ironie aan dat mensen denken en handelen via machten en krach ten die door de ontwikkeling van de tech nologie niet meer bij te houden zijn. Die Peter Daar- met de actualiserende aanvulling heeft gegeven. Daardoor zien we nu bijvoorbeeld ook een Ulrike Meinhof en een Bob Dylan temid den van het oorspronkelijke illustere ge zelschap. AMSTERDAM. „De Jaap Edenhal gaat uitlopen”, klonk het woensdagavond via het mobilofoonnet van het Gemeente lijk Vervoerbedrijf in de hoofdstad. Het Max Frisch heeft zijn stuk overigens geschreven als een parabel die open staat voor aanvulling. Door de handeling in Chi na te plaatsen ontstaat een vervreemdings effect dat ook Brecht zo dikwijls gebruikt heeft en waardoor het mogelijk is gelijke nissen te versterken. Het Handke/Weiss Gezelschap bestaat uit amateurtoneelspelers, studenten van de Amsterdamse Universiteit, en bezit een hechte vaste kern. Het gaat de groep om politiek toneel van Duits-talige herkomst. Stukken van schrijvers die zich bezig hou den met probleemstellingen welke betrek king hebben op mogelijke maatschappij veranderingen. Er zijn van het Handke- /Weiss Gezelschap niet in de eerste plaats artistiek vlekkeloze voorstellingen te ver wachten, ook al wordt daar wel zo goed mogelijk naar toe gewerkt. Maar de groep maakt wèl voorstellingen met een ideologi sche inhoud waar zij zelf achter staat, zich ten sterkste bij betrokken voelt. Dat vormt op zich een niet te onderschatten kracht en deze straalt uit de opvoering van De Chi nese Muur, waarvan ik woensdagavond de generale repetitie mocht bijwonen. In De Engelenbak komen drie opvoerin gen van deze produktie, op 26, 27 en 28 oktober. Op 24 en 25 november volgen nog twee opvoeringen in het Universiteitsthea- ter aan de Nieuwe Doelenstraat in Amster dam. de vorige eeuw. Een echte breuk met de Haagse School is er nooit geweest, maar de Haagse School zelf is veel meer een afge sloten periode geweest, waarschijnlijk ook doordat hier sprake was van een min of meer beperkte groep schilders. Immers, buiten wat bij Pulchri Studio bijeen kwam heeft de Haagse School geen grote reik wijdte gehad. Kunsthandelaren als Gabriëls zien het als een taak om ook kleine meesters in de belangstelling te brengen. In het verleden heeft hij daarvan onder meer getuigd met Mastenbroek en W. G. F. Jansen die beiden een groeiende belangstelling krijgen. Deze keer legt Gabriëls een accent op onder meer Johannes Zoetelief Tromp die met een heel zonnig boerentafereeltje weet te overtuigen en Arie Luyt (1879-1951), een tot nog toe nimmer geziene schilder die een Frans getint straatgezicht toont. Luyt heeft op verschillende plaatsen in de we reld gewerkt, onder meer bij Willem Roe- lofs in Brussel en laat een weinig Holland se opvatting in zijn werk zien. De geringe bekendheid van zijn naam is er de oorzaak van dat de prijs van de hier geboden aquarel aan de lage kant zit, iets dat in de toekomst als meer werk van zijn hand zou kunnen loskomen, wel eens drastisch an ders kan worden. Gabriëls toont er in ieder geval mee aan dat voor degene die kwali teit onderkent er nog heel wat aardigs voor redelijke prijzen te vinden is. (Tot en met donderdag 2 november, alle dagen van 11-18 uur). komt erop neer dat de extra trams, beno digd om de concertbezoekers van de hal naar de binnenstad te transporteren, pas later hun werk zullen kunnen doen. „Dan halen we het publiek toch zeker even uit die zaal?” meent de centrale. Een dwaze suggestie. Rory Gallagher is immers weer in het land. Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim i i I aet c.v., zuiden. woonka- terras, slaapka- laar- 9064.’ Heel grof bekeken is Pourquoi pas een film die zich laat vergelijken met Le Bon- heur van Agnes Varda. Zoals toen een vrouw een lyrisch pleidooi leverde voor een vrijere seksuele moraal, zo breekt ook Serreau een lans voor verruiming van normbesef in het kader van een overwe gend erg rooskleurige film. Alleen gaat Serreau, het is inmiddels ten slotte tien is geweest. Deze Hulk heeft weinig schom melingen in zijn werk gekend, hetgeen er ook wel eens toe leidt dat de voor het grootste deel kleine doekjes onderling nog al inwisselbaar zijn. Van zijn zoon Hendrik Hulk is een heel aardig riviergezicht bij -319296 197 358 k. Nu de avonden langer worden en je thuis gezelligheid zoekt, heeft ’t Luifeltje leuke dingen die sfeer brengen, lampen, pren ten, kastjes, spiegels, stoeltjes en veel meer waaronder een beeldig leuk gede coreerd 60 dig. servies voor 12 personen. Geïmport. uit Engeland voor 745,-. Kom gerust eens kijken, leuk. INTERIEUR-BOUTIQUE Haarlem, tel. 324025 t.o. Raadgevers in woonstijl Ged. Oude Gracht 99-101 Tel. 312318 U kent het toch! aanmer- 1: De Chinese Muur is oorspronkelijk in 1946 geschreven door Max Frisch en het toont aan dat de mens ondanks alle ont wikkelingen niet in staat is lering te trek ken uit de geschiedenis. Het gaat over macht en de gevolgen van het misbruik daarvan. Frisch situeert het basisverhaal in het China van tweeduizend jaar terug en brengt de geschiedenis van de Chinese keizer die „de stem van het volk wil vernie tigen” tot leven binnen een toneelstuk dat zich in de tegenwoordige tijd afspeelt. Op een overwinningsfeest ontvangt de keizer ook de westerse „beschaving”, gepersoni- ficeerd in bijvoorbeeld Napoleon, Brutus, Einstein, Don Juan, Goebbels, Marilyn Monroe, om enkelen te noemen. „Figuren die onze hersenen bevolken”, zegt De He denaar (Der Heutige) die een sleutelrol in het geheel speelt. Een spel over machtsverhoudingen, dat wanhoop laat doorklinken, maar dat aan Een concert van deze Ierse bluesrock- gitarist en -zanger mag dan een even van zelfsprekend jaarlijks terugkerende ge beurtenis geworden zijn als Werelddieren dag, Kerstmis of de verjaardag van prins Bernhard, het publiek is niet bij hem weg te slaan. Ook al voegt hij traditiegetrouw bijna een uur lang toegiften toe aan een al bijna twee uur durend optreden. De Ier heeft een redelijke kans om straks als de John Mayall van de jaren tachtig door het leven te moeten gaan, zo vast ligt zijn stiel. Evenals de Engelse bluesartiest van die naam moet hij het niet hebben van gevarieerd spel. Gallagher streeft naar herkenbaarheid; het is de „ons kent ons”-formule die zijn vruchten af werpt. Toch is ’s mans populariteit danig geslonken. De Edenhal bergt slechts 2000 bezoekers ten bewijze van het feit dat het geluid van de Ier wat te bekend in de oren is gaan klinken. Sinds de dagen van zijn welhaast legen darische formatie Taste heeft Gallagher zich in teksten en thema’s trouw getoond aan de bluesrock. Strakke riffs, gierende soli en, als het even kan, achtmatige opzet jes; dat was het handelsmerk van Gallag her. Hij heeft zijn muzikale koers inmid dels een graad of wat verlegd. Om te beginnen zijn drummer Rod de Ath en toetsenman Lou Martin uit zijn begelei dingsgroep weggezuiverd en aldus de vier- mansformatie weer op drie man gebracht. Bassist Gerry McAvoy is gebleven, terwijl slagwerker Ted McKenna (ex-Sensational Alex Harvey Band) nu achter de drumkit zit. Elke verandering is weliswaar nog niet gelijk een verbetering, maar in dit geval kunnen we niet anders zeggen dan dat Gallaghers concert nu van een beter ni veau getuigt dan de afgelopen jaren steeds het geval was. Binnen het nieuwe verband heeft Rory de vrijheid van werken terug gevonden die hij vroeger onder meer bij Taste ook had en die grotere mogelijk heden werken duidelijk inspirerend. Daar naast is met het instellen van dit driemans- formule een bredere muzikale oriëntatie mogelijk gemaakt. Het is niet allemaal blues meer wat de klok slaat, ook boogie, hardrock en zelfs invloeden van muziek van The Free en Bad Company zijn nas peurbaar. Op de plaat Rory’s recentste heet Photofinish werkt de verandering be paald niet goed uit, maar live is het me 100 procent meegevallen. Op de ongelooflijke strakke basis van het duo McAvoy en McKenna kan Gallagher beter dan voor heen laten zien dat hij geen gitarist met een beperkt vocabulair is. Als een duivels toejager slaagt hij er telkens in om én ritme, én melodie én de zang voor zijn rekening te nemen. Het gaat hem daarbij echt niet vlekkeloos af. Van tijd tot tijd zingt hij niet op toonhoogte en zijn snaren spel heeft een zeldzaam smerig geluid. Maar Gallagher weet door zijn harde wer ken wél elke routineuze handeling zin mee te geven en elke vlaag van ongeïnteres seerdheid te bestrijden. Ja, Rory verkoopt het allemaal in zijn eentje. Het ziet er zelfs een tijd uit dat Gallagher eindelijk geleerd heeft maat te houden. Na aardige versies van Do you read me?, Shotgun en Mississippi, komt een met ani mo gebracht akoestisch gedeelte precies op tijd. Daarna wordt de sfeer in de Eden hal trefzeker beïnvloed met een serie goud van oud, waarbij zijn gitaarwerk in Sad Affair en Blue Child de kroon spant. Het loopt na het geven van een prachtige toe gift (The Bullfrog Blues) echter toch weer uit de hand. Rory blijft telkens terugko men voor méér. Met de bekende conse quenties voor het hoofdstedelijk tramper soneel. stelt als het paradijs op aarde, maar zulke verhoudingen compleet met rolwisselin gen als onder meer een man die de kleren gaat verstellen heel aannemelijk weet voor te stellen, met inbegrip van al het soort conflicten die ook het traditionele, monogame huwelijk kunnen ontsieren, zonder het meteen te hoeven ondermijnen. Gesakker over kleren die niet zijn opge ruimd, het bad dat men over laat lopen. ontwikkeling is na het gereedkomen van De Chinese Muur (1946) in versneld tempo voort gegaan. Daarom is het goed gezien van het Handke/Weiss Gezelschap dat het Frisch’ toneelspel in zijn bewerking een 7/7/ Gabriëls te zien waarop ook al weer sche pen prijken. Men beziet bij de Haagse handelaar het aantal winterlandschappen met enige ver wondering. Dergelijke schilderijen uit de 17e eeuw komen zeer zelden op de markt. Een Avercamp bijvoorbeeld zal tegen woordig een zeer uitgebreid publiek trek ken, maar een schilderij van deze meester is er eenvoudig niet meer in de handel. In de vorige eeuw ontstond een herwaarde ring voor de Gouden Eeuw die zich onder meer manifesteerde in het bestuderen van winterse taferelen. We hoeven alleen maar te denken aan de vele seizoenen die de Koekkoeken hebben gemaakt of de pitto reske werken van Schelfhout. Bij Gabriëls is de laatste met verschillende werken weer goed vertegenwoordigd, het aardigst misschien nog in een pen- en waterverfte kening, een geliefde techniek bij Schelf hout die hij zeer vergaand heeft uitgediept. Van een ongewoon gehalte en qua sfeer zeer opvallend is een kerkgezicht van Pe trus Vertin. Het gebouw staat geheel vrij van enige bebouwing en wordt „gestof feerd” met sleeënde figuurtjes. De rood- paarse tint is hier sterk bepalend voor de sfeer die, voorzien van wat witte accentjes echt winters en koud aandoet. Vertin werkt hier duidelijk op het gevoel zoals ook te merken is in een fors riviergezicht van Frederik van Rossum du Chattel (1856-1917) die in weerwil van de tijd nog flink romantiserend schilderde. Je merkt bij Gabriëls trouwens toch hoe ver de Romantiek zich heeft uitgestrekt in de Bezuidenhoutseweg in Den Haag uit voor een bijzonder typerend tafereel zoals dat omstreeks 1910 veelvuldig was te zien. Scène uit De Chinese Muur van Max Frisch. Op de voorgrond Min Ko, de stem van het volk (Paul Kaptein) en De Hedenaar (rechts, Deben). achter maskers Chinese keizer en zijn ceremo niemeester (Karel GUI en Hans de Waardt). Op de najaarsexpositie van meesters uit de Romantiek en de Haagse School bij Gabriëls in Den Haag (Noordeinde 157a) is een zeer verfijnde smaak te herkennen waaruit een duidelijke voorkeur voor ver schillende genres spreekt. Een marine van Hermanus Koekkoek (de „Engelse” Koekkoek), een stadsgezicht van Charles Leickert, een winters land- schap van Klombeek en een boereninte rieur van Blommers zijn de beste vier onderdelen van de genres die bij Gabriëls zogoed zijn vertegenwoordigd. Met name de kwaliteit van de Koekkoek is van een excellent gehalte en stelt een tweede, klei nere marine van dezelfde schilder helaas Heel anders dan je indertijd van Le Bonheur kon zeggen, gaat het in Pourquoi pas om buitengewoon herkenbare men sen. Een actrice als Christien Murillo valt volledig buiten de gangbare glamour-fil- merij. Ze zal nooit een schoonheidswed- strijd winnen, maar wat is ze in al haar hoekigheid in de rol van Alexa écht en eigenlijk toch vreselijk mooi. Geen vals gebaar, geen moment van gemaaktheid is evenmin terug te vinden in de creaties van Samy Frey en Mario Gonzales als Fernand en Louis. Het klopt allemaal en het over tuigt, ook al weet je best dat Serreau een idylle beschrijft die hoe dan ook gestroom- lijnder loopt dan je in de realiteit makke lijk tegenkomt. Maar dat mag. Meest imponerend aan de film vond ik eigenlijk nog de perfectie van de vorm, die zo los is, dat humor en tragiek zich met het grootste gemak laten afwisselen. Korte, maar alles behalve kleine scènes, waarin met twee minuten hele hoofdstukken diep gaand lijken te zijn beschreven, als afwis seling op langere scènes met een alledaags motiefje waar dan heel gedetailleerd bij wordt stil gestaan. Maar wel alles gefilmd in een emintente cameravoering, waarmee Jean Francois Robin zich een perfectionist betoond heeft. Ik weet niet of Pourquoi pas aldus beschreven, misschien grotere verwachtingen wekt dan misschien te recht is want de pretentie blijft beschei den of mogelijk toch nog tekort is ge daan. Ik vond de film in elk geval een genot om naar te kijken en ben verrukt van de stijl van Serreau. leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang J bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens en servetten honderden Flexa kleuren Het aantal mensen, in de EEG., die werk verrichten zónder dit aan de fiscus te melden is schrikbarend toegenomen 1 Men schat hun huidige aantal op 5 miljoen, wat neerkomt op 5% van de beroepsbevolking Zij vormen een bloeiende ondergrondse economie waar, om bepaalde redenen niet zo hard tegen wordt opgetreden U leest hier meer over in het 208 pagina's kiniiEMnrn dikke Het Beste van 1111“ Clflutn r meer jaar later, verder dan Varda en doorbreekt het taboe van de biseksualiteit. Nou dat is dan heel mooi en aardig die taboe-doorbreking, maar van belang is vooral dat het in zo’n juweel van een film gebeurt. Een film die de menage a trois en uiteindelijk de menage a quatre niet voor- S Mario Gonzales en Samy Frey (r.) in een scène uit Pourquoi pas? i -M :s«s ooooo

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13