Lagere middengroepen in de kou Aquariumtentoonstelling Consument bespaart Grafische is gezond op alle behoeften industrie Dollarkoers zakte dieper dan ooit TOT ZIENS OP UW STEK. ■I Volgens voorzitter HEMA-directie AN GB-voor zitter Inflatie binnen EEG toegenomen Opschorting AAW vrouwen gevraagd WAO-uitkeringen in stijgende lijn Weinig verschil tussen halfvolle of volle koffiemelk 31 25 ECONOMIE 19 7 8. OKTOBER DONDERDAG 2 6 (Van onze parlementsredactie) van derbi j slagregeling, van ia imer In Mix DEN HAAG. De Tweede-Ka- merfractie van de VVD wijst het voorstel van minister Albeda, over de tweede fase van de kin- met de onderwijskansen voor wat °P voorhand verworpen,zodat het, zich genoemd wordt „de lagere mid dengroepen”. zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste ge zelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. Sonnema Berenburg.De hartverwar- mende kruidenborrel die de Friezen lang voor VVD tegen tweede fase kinderbi j slagregeling 17-jarigen op 125 a 150 procent. Tevens (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) a Sonnema K De liberalen blijven vasthouden aan hun suggestie om de kinderbijslag voor stude rende kinderen van 16 en 17 jaar extra te verhogen. Het geld hiervoor zou beschik baar moeten komen door de bijslag voor de jongste kinderen evenveel te verlagen. Volgens woordvoerder De Korte wenst de fractie niet te tornen aan het uitgangs punt dat in totaal 700 miljoen gulden be zuinigd moet worden door de verminde ring van de meervoudige bijslag. Nog vóór Kerstmis moet de Kamer een oordeel over de regeringsvoorstellen geven. Op 1 janua ri 1979 moeten zij ingaan. Het kabinet heeft voorgesteld vanaf die datum de twee- of drievoudige kinderbij slag niet meer op 16-jarige leeftijd te laten beginnen, maar pas op 18 jaar. Wel wil het kabinet de kinderbijslag iets verhogen, indien meerdere kinderen uit hetzelfde gezin, in de betrokken leeftijdsgroep van 16 tot 18 jaar inzitten. De Korte wijst erop, dat dit niet genoeg is. Juist de lagere middeninkomens (tussen de 30 en 60.000 LUXEMBURG (Reuter). De inflatie binnen de Europese Economische Ge meenschap is in september met 0,6 pro cent toegenomen. In de twaalf maanden tot eind september bedroeg de inflatie in de negen EEG-landen gemiddeld 7,4 pro cent. WD best een regeling komen, waarbij deze baby’s pas na één of twee kwartalen, voor bijslag in aanmerking komen. De suggesties zijn door het kabinet reeds gulden) raken volgens hem toch al allerlei subsidiemogelijkheden kwijt, zodat zij in ieder geval op dit punt niet nog eens extra gepakt moeten worden. Daarom streven de liberalen ernaar de bezuinigingsmaat regelen over meer gezinnen te spreiden. In de komende schriftelijke behandeling zullen zij voorstellen de bijslag voor kinde ren van nul, één, twee en drie jaar te laat aanzien dat nog de nodige gesprekken en eventueel het indienen van een motie zullen moeten volgen. De Korte troost zich echter met de gedachte, dat het CDA niet „al te onwillig” tegenover zijn voorstellen Dat zei voorzitter H. J. van der Werff van de Algemene Nederlandse Grafische Bond (ANGB) vandaag in zijn openingstoe spraak ter gelegenheid van het driedaags congres van de bond in Amsterdam. Als belangrijkste punt staat op de agenda de UTRECHT. De valutamarkten hebben in hun waardering van de dollar een vernietigend oordeel uitgesproken over Carters anti-inflatieprogramma. De koers zakte gisteren dieper dan ooit, in Amsterdam bij de opening ruim anderhalve cent. De stemming was in het algemeen nerveus en in Tokio een enorme omzet bij een koers die ruim twee yen lager was. Duidelijk is dat de maatregelen van Car ter onvoldoende zijn, of althans worden geacht. Dat is geen verrassing. De inhoud van het programma was al bekend op een enkel punt na, zo blijkt er nu een mogelijk heid van een compensatie voor de werkne mers indien en voor zover de inflatie toch meer dan 7 procent beloopt. Al bij voor baat was er twijfel uitgesproken over de haalbaarheid van het plan, beter gezegd van het voorstel, want vrijwilligheid is er de basis van, al zijn er (slappe) sancties. Het programma was tevoren niet alleen gekraakt door de Amerikaanse werkge vers en vakbondsleiders, maar ook door vooraanstaande economen als Greenspan, indertijd adviseur van president Ford en Heller, die de presidenten Kennedy en Johnson bijstond. Met name Greenspan achtte de kans van slagen nihil. Wat moet er dan wel gebeuren om een bodem in de dollarmarkt te leggen? Er zijn dan ook zonder meer tegen te zullen stem men. De PvdA wijst de plannen af omdat het niet meer gaat om een herstructurering van de kinderbijslag, waar de fractie ove rigens vóór is, maar om „een lapmiddel in het kader van de bezuinigingen”. Volgens Dolman is elke maatregel op het gebied van de kinderbijslag slechts aanvaardbaar wanneer deze „budgettair neutraal” (wat wil zeggen dat de overheid er niet beter of slechter van mag worden) is. Ook wijst Dolman erop dat het kabinet in plaats van een algemene studiefinancie- ringsregeling slechts met een beperkte maatregel gekomen is. De PvdA was zelf ten tijde van het kabinet-Den Uyl bezig met een algemene regeling, waarbij stu denten naast een beurs leningen voor hun studie konden krijgen, die na afloop van hun studie zou moeten worden terugbe taald. Ten aanzien van de federatie met deze bond, zei Van der Werff, dat het gaat om „historische beslissingen”. „We staan aan de vooravond van het opgaan van onze mooie hechte organisatie in een groter samenwerkingsverband. Begrijpelijke ge voeligheden moeten we opzij kunnen en durven zetten. Het gaat uiteindelijk om het doel waarvoor wij gezamenlijk optrekken: het zo goed mogelijk behartigen van de belangen van werknemers, werkzaam in de grafische en daaraan verwante indu strieën”, zo zegt hij. De grafische bond van het NKV is van daag in Veldhoven begonnen aan een twee dagen durend overleg, waar eveneens de toekomstige federatie van beide bonden ter sprake komt. federatievorming met de grafische bond van het NKV. groeien. De Hema heeft nu een marktaan deel van 1,8 in de totale detailhandelsom zet. De omzet verduizendvoudigde zich: van een miljoen na de oorlog tot een miljard bij het 50-jarig bestaan in 1976. Vorig jaar was de omzet ruim een en een kwart miljard. Bij de Hema werken nu 11.000 personeels leden, begin volgend jaar wordt in Puiner end de 150e vestiging geopend. RIJSWIJK (ANP). Volle en halfvol le koffiemelk schelen nauwelijks in voedingswaarde. Voor de slanke lijn maakt het feitelijk niets uit welke kof fiemelk gebruikt wordt. Bij koffiewit- maker maakt dat wel uit. Dit poeder bevat meer calorieën dan koffiemelk maar minder waardevolle voedings stoffen zoals kalk en vitamines. Wie de koffie niet zwart drinkt kan het beste koffiemelk gebruiken omdat daarin de zelfde grondstoffen zitten als in gewone melk. Dit schrijft Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt. AMSTERDAM (ANP). De toekenning van WAO-uitkeringen in Nederland, ver toont nog steeds een stijgende lijn. (Van onze redactie economie) lijkt te staan. Het argument van het kabi net, dat de voorgestelde regeling een „we zensvreemd element” in de wetgeving zou vormen, wijst hij af. Niet alleen kan het in België klaarblijke lijk wel, ook verzet hij zich tegen de sug gestie dat zijn plan het beginsel in zou voeren van een kinderbijslag naar leeftijd, in plaats van het gebruikelijke naar aan tal. „De extra bijslag zal juist worden verbonden aan de bijslag naar aantal. Het betekent alleen wel dat deze groepen dan extra geholpen worden. Het voorstel van het kabinet loopt volgens mij veel te snel af”. De bezwaren van de WD tegenover het voorstel, gaat echter niet zo ver als die van de PvdA. De grootste Kamerfractie wijst de voorstellen van het kabinet volledig van de hand. Zelfs gelooft woordvoerder Dol man niet, dat dit wetsontwerp met amen dering nog te redden valt. De fractie lijkt in principe twee mogelijkheden, die echter in de praktijk wel niet veel zullen uithalen. De VS kunnen de rentetarieven krachtig verhogen. Dat kan de dollarstroom naar Amerika voeren en dus de vraag naar dollars vergroten en zo de koers doen oplopen. Maar de minimumrente van de Amerikaanse handelsbanken ligt al tussen de tien en 10,25 procent, zonder het dan te verwachten effect. De tweede mogelijkheid is een streng toezicht op het monetaire gebeuren. Be perking dus van de deviezenhandel. Dat is in Amerika een vies woord. Men kent het ook niet en internationaal zou het compli caties kunnen geven. We zullen voorlopig dus wel met een zwakke en nog verder verzwakkende dol lar blijven zitten. Op heel korte termijn zou een meevaller in de inflatie en handels- balanscijfers over september soelaas en wie weet zelfs opslag kunnen brengen. Dit heeft het Bureau voor de Statistiek van de gemeenschappen gisteren meege deeld. De inflatie werd in de afgelopen maand vooral aangewakkerd door de forse prijs stijgingen in Italië, waar het levensonder houd 1,3 procent duurder werd. Ook in Denemarken (0,8 procent) en in Neder land (0,7 procent) kwam de inflatie uit boven het EEG-gemiddelde. In Groot-Brit- tannië, België en Luxemburg kwam de inflatie uit tussen 0,2 en 0,4 procent en in West-Duitsland daalde het cijfer zelfs met 0,3 procent waarmee het prijspeil op het niveau van april vorig jaar kwam. Over Frankrijk zijn nog geen gegevens beschik baar, zo deelde het bureau mee. Het indexcijfer voor de inflatie binnen de EEG kwam eind september op 133,9 (1975 is 100). VOOralsnog stellen op 50 a 75 procent en die voor 16- en T r-m- de hand. De fractie gelooft kan ook voor de pasgeborene volgens de dat het kabinet in het voorstel te weinig rekening heeft gehouden Deze rechten zouden per 1 januari wor den toegekend aan alle zelfstandig wer kende gehuwde vrouwen. De A.A.W. voor ziet in zijn huidige vorm nog niet in een dergelijke regeling. Bij de behandeling van de A.A.W. in de Tweede Kamer dienden de kamerleden Barendrecht (PvdA), en Rietkerk (WD) een amendement in om de wet ook van toepassing te laten zijn op gehuwde vrou wen. De toenmalige minister van Sociale Zaken Boersma, liet destijds weten, dat hij eerst advies wilde inwinnen, omdat hij de gevolgen van een dergelijke wijziging niet kon overzien. Staatssecretaris De Graaf wacht nu de adviezen van de Sociaal-Economische Raad en de Nationale Adviescommissie Emancipatie af. Daardoor zal de regeling voor gehuwde vrouwen pas in de loop van het volgend jaar tot stand kunnen komen. Er wordt wel terugwerkende kracht aan gegeven tot 1 januari. AMSTERDAM. De consument bespaart op alles, omdat hij alle bestedingen die hij wenst te doen graag in stand wil houden. Daardoor bezuinigt hij ook op kleding, reizen en dergelijke. Dit zei vandaag ir. A. Maas, voorzitter van de HEMA-directie, tijdens het ontvangen van de jaarprijs van het Nederlands Instituut voor Markting, die aan zijn concern is toegekend. Hij sprak beweringen tegen dat de consument, gezien de economische situatie, alleen op eerste levensbehoeften zou sparen. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel inge diend tot opschorting van de uitkerings rechten voor gehuwde vrouwen in het kader van de algemene arbeidsongeschiktheidswet (A.A.W.). Valutamarkten straffen programma Carter af Maar niemand rekent erop, integendeel. De cijfers komen nog deze week. Een funadmentele verbetering van de dollarkoers zit er in ieder geval pas op langere termijn in. De voorwaarde daar voor is allereerst dat de VS een duidelijk en strak energiebeleid krijgen. De hoop daarop is niet groot. Carter kreeg zijn energieplannen wel door het Congres, maar bepaaldelijk niet ongeschonden. Energieminister Schlesinger zelf voorspel de dat alle wetgeving en bezuiniging ten spijt de VS er niet in zullen slagen hun olie- invoer te beperken. En daar gaat het nu om. Alleen dan is een verbetering van de handelsbalans werkelijk te bereiken. Kan het buitenland helpen de dollar te steunen? Het zou tot een internationale aanpak van het dollarprobleem kunnen zien te komen. Maar dat aanbevelen is eenvoudiger dan het realiseren. Toch staat vast dat de huidige situatie voor de hele wereld niet gezellig is. De dollar is, hoe zwak ook, nog altijd de belangrijkste munteenheid van de deviezenreserves. In de landen buiten de VS wordt 80 procent in dollars aangehouden. De dalende dollar verstoort de wereldhandel en leidt tot pro tectionisme mèt een sneeuwbaleffect. Daar kan niets goeds van komen. Uit dit koopgedrag verklaart Maas ook het succes van de lage-prijzenwinkels (zo als discounts) die het mogelijk maken met behoud van kwaliteit goedkoper te slagen. Men ziet dan ook niet alleen discountzaken in levensmiddelen, maar ook in reizen, kleding, sieraden e.d. ontstaan. Daarvan is een completere heroriëntatie van de con sument ten opzichte van winkels en mer ken het gevolg. De consumenten getroosten zich een toe nemende koopinspanning om maar voor delig te kunnen slagen en zij zijn minder winkel- en merkentrouw dan voorheen. Zij hebben meer openheid voor eigen merken en voor goedkope aanbiedingen van goede artikelen. Daarnaast groeit er een grotere ontvankelijkheid voor alle informatie die voordeliger aanschaf mogelijk maakt. Het verstrekken van voldoende informa tie over artikelen vindt Maas in het alge meen van levensbelang voor de toekomst van de onderneming. Men moet dit vooral zien tegen de achtergrond van het groei end consumentenbewustzijn. Daarbij doen zich ook problemen voor. Het is de Hema gebleken dat veel klanten de etiket ten niet eens lezen. Goede informatie kan in de toekomst alleen worden gegaran deerd als detailhandelsbedrijven de han den ineenslaan en steun van allerlei in stanties krijgen. Over de automatisering in de detailhan del en de opmars van de computer in deze bedrijfstak zei ir. Maas dat de Hema streeft naar „een selectief gebruik”. Er moet voortdurend worden afgewogen wat de machine kan, wat de mens kan en wat de medewerker zelf moet blijven doen, wil hij of zij blijvend betrokken zijn bij het gebeuren. Vanuit deze visie kan men dus niet alleen stellen, dat het gebruik van de computer bij de Hema automatisch zal leiden tot minder arbeidsplaatsen. Maas herinnerde eraan dat de Hema in zijn eerste jaren evenveel tegenstand on dervond van de gevestigde middenstand als bepaalde nieuwe winkelvormen nu on dervinden. Goed koopmanschap heeft het concern tegen die verdrukking in doen In het jaar 1977 werden bij de wet op de arbeidsongeschiktheid 75.000 nieuwelin gen ingeschreven. Dat is tweemaal zoveel als in 1968, het jaar waarin de wet in werking trad. Deze gegevens zijn ontleend aan het jaarverslag over 1977 van de Ge meenschappelijke Medische Dienst, adviesorgaan op medisch en arbeidskun dig gebied. AMSTERDAM (ANP). De grafische industrie is gezond gebleven, zelfs gezon der geworden. Gegeven de omstandighe den gaat het onze industrie niet slecht. In plaats van grote werkloosheid is er een tekort aan vakmensen, een volbezette or derportefeuille, een licht rendementsher stel en prettige berichten over de goede gang van zaken uit de dagbladwereld. Gra fische werkgevers kunnen zich niet scha ren in de rij besnoeiers, die onder aanvoe ring van oppertuinman Van Veen klaar staan om rigoureus het kapmes te hante ren. ri- De koersval van de Amerikaanse dollar valt te constateren op alle internationale wisselmarkten. De waardevermindering heeft voor allerlei groepen uit de samenleving gevolgen. Op de foto een gast van een hotel in Tokio die er gisteren achter kwam dat hij opnieuw een kleiner aantal Japanse yen kreeg dan de dag ervoor. Diergaarde Blijdorp opent op 1 november haar poorten voor de grootste aquari umtentoonstelling die ooit in Europa werd gehouden. In het midden van de Rivièrahal is een 60 meter lang aquarium gebouwd waarin meer dan 300 koraalvissen kunnen zwemmen. Een uitgebreid aantal vissoorten is uit de gehele wereld naar de diergaarde gebracht. SO;

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25