f VS verwachten PARTIJEN BEREID MINISTERS TE LEVEREN Rond de baar van Mikojan Onderzoek naar anti-semitische uitlatingen China waarschuwt Verkiezingen op 4 december Vietnam voor SWAPO verwerpt Namibië-compromis Socialisten: Staking treft Britse ziekenhuizen hard Zambia krijgt Brits luchtdoelgeschut EG-parlement naar Brussel Vliegvelden Italië dicht Londen vrijwel zeker akkoord met Airbus Mortiergranaat doodt jongen in Lissabon kalme Congres verkiezingen I „verrassingen” La Controlerend personeel wil meer geld FT i Jt J 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER 2 6 DONDERDAG 2 a. ionale ig bier tis tolk ïcreati formeren, dat niet berust op een partij coa- ype is wat ütie, maar wel door socialisten en christen- °1t®en1shet democraten zal worden gedoogd. (Van onze redactie buitenland) Het Amerikaanse volk lijkt te vreden met zijn parlementariërs en leiders. In tegenstelling tot an dere zogenoemde „off”-jaren (ver kiezingsjaar waarin geen presi dentsverkiezingen plaatsvinden) worden op 7 november bij de ver kiezingen voor het Huis van Afge vaardigden, eenderde van de Se naat en 34 gouverneursposten, geen grote verschuivingen ver wacht. leiding JOHANNESBURG. De binnen Namibië opererende vleugel van de SWAPO heeft gisteren het compromis dat de vorige week werd geformuleerd door de vijf grote westelijke landen en Zuid-Afrika over de onafhankelijkheid van Namibië, van de hand gewezen. Een dag eerder had de SWAPO-vertegenwoordiger in New York, Theo ben Gurirab, al laten weten de plannen onaanvaardbaar te vinden. lut^ak*democraten za^ worden gedoogd. I mei" eviuuei 'ferd gisteren door de Portugese president meteen aangewezen als de nieuwe eerste minister. LONDEN. Bijna 10.000 ziekenhuisbedden in Engeland kunnen niet gebruikt worden door een staking van het toeziend personeel van de ziekenhuizen. De staking, die nu al vijf weken duurt, heeft boven dien een wachtlijst opgeleverd van 630.000 patiënten die op een Ie vonk operatie wachten. Vijf grote ziekenhuizen zijn volledig gesloten en in 150 andere kunnen alleen de ernstigste noodgevallen worden behan- WD me- deld. LONDEN. Groot-Brittannië gaat binnen enkele dagen Zambia luchtdoelraketten en luchtafweergeschut leveren. Over deze leveranties werd gisteren in Londen overeenstemming bereikt. Het is de bedoeling, dat Britse instructeurs in Zambia voorlo pig de apparatuur zullen bedienen. (Van onze redacteur in Portugal Jan Halkes) LISSABON. De professor in de Irempel rechtsgeleerdheid dr- Carlos Motta Pinto rstechniekverd Sisteren door de Portugese president m met een aangewezen als de nieuwe eerste minister. ?ot nu toe De 42-jarige Motta Pinto zal een kabinet de vorm te sturen”. Pro-Gas- E aan de voor so- tand van ■knemers ie proce- iet huren taalpro- ohtszaak, i volgens olad „dui- eken. De ats in het ipark. nden ver- van acht mten met voorgezet. rn stel vei isterdan recreatii en PvdA- ngres van in de Ca- egatie be- lartiivoor- tend voer end inter en Uyl zal 'ol van de in de we- BONN (AP). Het Westduitse ministe rie van Defensie heeft gisteren besloten een onderzoek in te stellen naar beschul- De twee officieren zouden de gewraakte uitlatingen onder meer hebben gedaan aan het adres van de Oostenrijkse kanse lier Kreisky die zij een „socialistisch zwijn” zouden hebben genoemd, daaraan toegevoegend „en ook nog eens een jood, Een zegsman van het ministerie voor Sociale Zaken, waaronder de gezond heidszorg valt, heeft gezegd dat nog meer ziekenhuizen gedwongen zullen worden te sluiten wanneer de staking nog veel langer voortduurt. Daaronder zouden belangrij ke ziekenhuizen in Liverpool vallen waar hart- en kankerpatiënten nu al de deur wordt gewezen. De staking van de opzichters gaat, waar anders om, om hogere lonen. Het ministe rie voor Sociale Zaken stelt zich op het standpunt dat de loonsverhoging niet kan worden toegekend omdat zij deel uitmaakt van het loonbeleid van de regering, die nu een loonstop van vijf percent heeft afge- kondigd. Het antwoord van de opzichters- vakbond Nalgo daarop is, dat de Ionen kwestie daar los van staat omdat de laatste afspraken daarover dateren uit 1974. Het effect van de staking wordt het sterkst gevoeld in de ziekenhuisafdelingen die belast zijn met het voorzien van schoon beddegoed en het steriliseren van instru menten. In sommige ziekenhuizen heeft dit er al toe geleid dat patiënten hun eigen lakens moeten gebruiken. In het gebied rond Oxford zijn ziekenhuizen die 5000 stuks schoon linnen achter lopen op hun normale voorziening. Een woordvoerder van een ziekenhuis in de buurt van het vliegveld Gatwick zei dat wanneer zich daar een ernstig vliegonge luk zou voordoen, de staf van het zieken huis gedwongen zou zijn om afgescheurde repen van beddelakens als verband te ge bruiken. Het overleg tussen werkgevers en werk nemers dat eerst volledig was gestaakt, is sinds twee dagen op gang gekomen waar bij gisteren voor het eerst vergaderd werd in een gemeenschappelijke conferentie zaal. Daaruit wordt de hoop geput dat er beweging zit in de tot nog toe star ingeno men standpunten en een eind van de sta king in zich is. ROME (DPA). De Italiaanse luchtha vens zijn vanaf vanmorgen acht uur tot morgenvroeg acht uur dicht. De sluiting houdt verband met een staking van de brandweer op de luchthavens, die een re organisatie wenst. voorjaar het parlement ontbinden en nieuwe verkie zingen uitschrijven. De tweede grootste partij in Portugal, de zogeheten sociaal-democraten van Sa Carneiro, zitten met de nieuwe premier een beetje in hun maag. Tot nog toe heeft de PSD de presidentiële koers uitbundig toege juicht. De benoeming van Motta Pinto heeft echter opnieuw de verdeeldheid binnen die partij tussen de democraten. Deze laatste twee brachten het kabinet- Nobre da Costa ten val, maar zijn nog steeds niet bereid partijpolitieke alternatieven te bieden. De socialisten verklaarden gisteren nog eens geen regeringsverantwoordelijkheid te willen dragen tot de nieuwe verkiezingen. Wel zijn de beide partijen bereid op vrijblijvende wijze ministers te leveren voor het kabinet van Motta Pinto. De bedoeling van president Eanes is dat Motta Pinto binnen niet al te lange tijd erin slaagt de politieke partijen met elkaar te verzoenen. Daardoor zou de regering van een zakenkabinet tot een volwaardige coalitie kunnen uitgroeien. Lukt dat niet - en daar ziet Vietnam en Cambodja zijn in een bloe dig grensconflict gewikkeld en Vietnam meldt de laatste dagen dat er in Cambodja een binnenlandse opstand woedt. Waarne mers geloven dat Vietnatn met de gedach te speelt de muitende troepen daadwerke lijk een handje te helpen. Uit de uitlatingen van Teng wordt afge leid, dat China een openlijke inmenging van Vietnam niet zal dulden en zich op zijn beurt dan in de strijd zal mengen. LONDEN (Reuter). De Britse regering zal vrijwel zeker akkoord gaan met de deelneming van het staatsbedrijf British Aerospace aan Airbus Industrie, het consorti um van Europese vliegtuigfabrieken. Dit hebben ambtenaren in Londen gisteren meegedeeld. De ambtenaren zeiden geen reden te weten waarom de Britse deelname aan het Airbus-project geen doorgang zou vinden. Dinsdag heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Industrie verklaard dat de uiteindelijke beslissing over het al dan niet deelnemen aan Airbus Industrie mogelijk pas over een week zal worden genomen. Afgevaardigden van de Britse regering hebben de afgelopen week weliswaar overeen stemming bereikt met het consortium, maar de regering zal moeten beslissen. Rond de regering werd gewezen op de recente uitspraak van de minister van Industrie, Eric Varley, die zich een voorstander van het gezamenlijke vliegtuigproject heeft getoond. LISSABON (UPI). Een in het centrum van de Portugese hoofdstad per ongeluk afgeschoten mortiergranaat, heeft gisteren het leven gekost van een Portugese jongen die op een terras zat. Acht anderen raakten ernstig gewond. Een legerwoordvoerder zei, dat de granaat per ongeluk was afgeschoten door een instructeur van een commando- eenheid. De ontploffing verwoestte dertien winkels. De interne vleugel van de SWAPO, die in het vroegere mandaatgebied Zuidwest-Af- rika legaal mag optreden, vindt de bereik te overeenkomst volledig in strijd met de plannen van VN-secretaris-generaal Kurt ters. Daarbij ging het er van de kant van de politie niet zachtzinnig aan toe. De proteststakingen die dinsdag hiertegen gehouden werden, hebben op Vaz Portugal weinig indruk gemaakt. Gisteren zei hij door te zullen gaan met de teruggave. Wel zal hij de politie pas inzetten wanneer van de kant van de landarbeiders geweld zal worden gebruikt - aldus zijn verklaring. Ook buiten de landbouwsector is de arbeidsonrust snel toegenomen. Het probleem van de politieke par tijen is dat zij niets kunnen ondernemen tegen een demissionair kabinet. Het kabinet van Nobre da Costa is al gevallen en zou dus eigenlijk geen omstreden maatregelen meer mogen nemen. Mario Soares ver klaarde gistermiddag op een persconferentie van de socialistische partij dat nu wel gebleken is dat zonder de socialisten geen rustige politieke toestand mogelijk is. Maar het is de communistische partij die een doorslaggevende invloed onder de land- en industrie- arbeiders heeft. Zij verwijten de socialisten nog steeds geen linkse meerderheid te willen vormen. Over Motta Pinto tonen de communisten zich gere serveerd. Maar hun eindoordeel zal afhangen van het regeringsprogramma van het nu te vormen kabinet. Botha meende dat het westen moet voortgaan met Zuid-Afrika te praten, en tegelijkertijd moet begrijpen dat er heel wat landen in Afrika zijn die eveneens geschokt zijn door het Russische expansio nisme op dat continent. „Deze landen ge ven de voorkeur aan een samenwerking op de basis van stabiliteit en gemeenschappe lijke economische belangen, in het belang van alle volken”. Botha zei ten slotte dat hij van de wester se ministers van Buitenlandse Zaken geen andere garanties had gekregen dan die welke in de gemeenschappelijke verkla ring werden gepubliceerd. „Maar ik heb het woord van de vijf ministers geaccep teerd en ik van mijn kant ben bereid mijn beloftes te houden”, aldus Botha. Intussen werd vandaag de registratie van partijen voor de verkiezingen op 4 december in Namibië gesloten. Het Nami bia National Front, de SWAPO-organisa- tie van Andreas Shipanga en de SWAPO lieten zich niet registreren. Daarentegen zullen thans aan de door Zuid-Afrika geor ganiseerde verkiezingen de Demokrati- sche Turnhalle-alliantie, Aktur (nationale partij), de „Herstigte Nasionale Partij”, de christen-democraten en het Liberation Front deelnemen. DEN HAAG (ANP). Volgens de zes zittende leden van de PvdA in het Euro pees parlement, is een van de eerste taken van het te kiezen Europees parlement, het aanwijzen van Brussel als zetel van dat parlement. BANGKOK (DPA). Vice-premier Teng Hsiao-ping van China heeft in een gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok gepubliceerd vraaggesprek Vietnam ge waarschuwd voor „verrassingen” als dit land zou pogen Cambodja gewapender hand binnen te trekken. De Zuidafrikaanse minister-president Pieter Wilhelm Botha zei gisteren dat de SWAPO „geen belang bij verkiezingen heeft, omdat de organisatie weet dat zij zal verliezen”. Volgens Botha is de SWAPO bezig „het spel van het Russische expansi onisme te spelen”, hetgeen volgens hem alleen betekent, dat een verslechtering van de economische situatie van het land plaats vindt. Hij zei dat Zuid-Afrika daar entegen alleen streeft naar een vreedzame samenwerking tussen alle volkeren in Zuidelijk Afrika. nteraads- de beslis van de are scho- riten. Hij B. en W ealiseerd eerlingen aetekenis stilzetten e dag een n één be- ovendien iwerking mderwijs openba- naar, ge- jlogische •siteit te t eredoc- Universi- e onder- als sym- ardering jze beide Waldheim en is niet bereid aan de verkie zingen op 4 december deel te nemen. Spre kers van de SWAPO zeiden dat de voor stellen van dr. Waldheim geen onderwerp van nieuwe onderhandelingen kunnen zijn. De SWAPO beschouwt deze voorstel len als grondslag om aan verkiezingen in Namibië deel te nemen. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) liberalen en de naar uiterst rechts neigende conserva tieven doen oplaaien. Prof. Motta Pinto was tot december 1975 lid van de PSD, maar stapte op na een ruzie op het partijcongres waarbij de liberalen de nederlaag leden. Motta Pinto is sindsdien een vertrouweling geweest van president Eanes. Naar men aanneemt heeft hem dat tegelijker tijd met Nobre da Costa in maart 1977 een ministers- zetel opgeleverd in het eerste kabinet van Mario Soares. Motta Pinto en Nobre da Costa waren in het socialistische minderheidskabinet samen met kolonel Firmino Miguel de partij-onafhankelijke ministers. Motta Pinto is echter veel meer politicus dan Nobre da Costa, die wat betreft zijn omgang met de politieke het wel naar uit - dan zal Eanes toch in het komend partijen niet altijd even tactisch was. De problemen die het kabinet van Motta Pinto voorgeschoteld krijgt zijn overigens niet gering. De ontevredenheid over de prijsverhoging van benzine, olie en gas is algemeen. Socialisten en communisten zijn bovendien verbolgen over het beleid van de demissionaire minister van landbouw en visserij, Vaz Portugal. Hij begon een week geleden met de terugga ve van landerijen aan de vroegere grootgrondbezit- 54- Leiders van de Russische communistische partij en het regeringsapparaat tijdens de plechtigheden rond de begrafenis van de onlangs overleden oud-president Mikojan. Op de foto zijn links o.a. Érezjnjev en Kosigin herkenbaar. n Amste! iet bos 0| ,jje Hitler vergeten had naar de gaskamers een vooi ;t voorge ihikt, zegt belangen idenbezit- atie in het „De weerstand van Luxemburg en Frankrijk tegen het vertrek uit Luxem burg en Frankrijk moet worden overwon nen”, zo menen de zes. Er is volgens hen sprake van een onge wenste situatie die de belastingbetaler vele miljoenen extra kost. Een van de redenen voor de snelle Britse beslissing luchtdoelgeschut te leveren zou zijn Rhodesië daarmee te weerhouden nieuwe luchtaanvallen boven Zambia uit te voeren. Een andere overweging is te voorkomen, dat het land zich bij een Britse weigering, zou wenden tot Cuba of de Sovjet-Unie. De Zambiaanse president Kaoenda heeft overigens gisteren meegedeeld, dat de Rhodesische inval 31 leden van zijn strijdkrachten het leven heeft gekost. Vol gens een officiële telling kwamen verder 336 ZAPU-guerrilla’s bij de aanval om. Tweehonderd worden vermist. Bij de voorverkiezingen, die in de loop van het jaar zijn gehouden, zijn 381 zitten de afgevaardigden opnieuw kandidaat ge steld, 48 hadden zich teruggetrokken, één zetel blijft vacant en slechts vijf werden bij de voorverkiezing, „primaries” genoemd, verslagen. Dit houdt in dat 99 procent van de 435 mannen en vrouwen die zitting hadden in het Huis en die een nieuwe termijn van twee jaar ambiëren, het ver trouwen van hun kiesdistricten hebben behouden. De huidige verhouding is 292 Democraten tegen 143 Republikeinen. Aangezien de verhouding tussen Demo craten en Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden twee tegen één is, zou de Democratische president Carter ook de komende twee jaar moeten kunnen reke nen op een „Democratisch Huis”. Gewoonlijk verliest de partij van de pre sident in een „off”-jaar een flink aantal zetels. Dat was het geval met Harry Tru man in 1946 toen de Democraten 56 zetels in het Huis kwijtraakten en met de Repu blikein Dwight Eisenhower, wiens Repu blikeinen in 1954 19 zetels verloren. Vier jaar geleden verloor de Republikein Jerry Ford 43 zetels, maar dat werd grotendeels toegeschreven aan de naweeën van het beleid van zijn voorganger Richard Nixon. John Kennedy was in 1962 met een ver lies van maar twee Deinocratische zetels, uitzondering op de regel. Over het algemeen verwacht men verlies voor de Democraten in november tot maximaal 25 zetels en dan behouden zij nog steeds een comfortabele meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Met de Senaat is het al niet anders ge steld. Eenderde van de 100 leden tellende Senaat moet dit jaar worden vervangen. Het zou om 33 zetels zijn gegaan, maar drie zittende senatoren, onder wie oud-vice- president Hubert Humphrey, zijn overle den en daardoor is het aantal op 36 geko men. De enige zittende senator die bij de voorverkiezingen werd verslagen is de Re publikein Clifford Case uit New Jersey. De huidige verhouding in de Senaat is gelijk aan die in het Huis van Afgevaardig den. Er zijn 61 Democraten tegen 38 Re publikeinen en één onafhankelijke. De ambtstermijn van een senator is zes jaar. In 34 staten moeten de kiezers voorts op 7 november een nieuwe gouverneur kiezen en ook hier hebben de „primaries” geen erg grote veranderingen laten zien. Drie voorverkiezingen werden door regerende gouverneurs verloren. Dat waren Dolph Briscoe in Texas, Blair Lee in Maryland en Michael Dukakis in Massachusetts. Opinie-onderzoeken in het kader van de komende verkiezingen hebben over het algemeen een verschuiving naar het con servatisme in Amerika laten zien. Uiting hiervan was bijvoorbeeld het enthousias me voor de grote belastingverlagingsvoor- stellen in Californië. De omvang, de kosten en de ondoelmatigheid van het overheids bestuur op alle niveaus, hebben traditione le liberalen bewogen nu te praten over evenwichtige begrotingen, beperking van de regeringsinvloed op het particuliere le ven, minder overheidsbemoeienis met de handel en andere zaken die normaal tot de stokpaardjes van de conservatieven beho ren. Senator Dick Clark, in Washington een bekend voorvechter van Amerikanen voor Democratische Actie, vooraanstaand libe raal en een van de belangrijkste steunpila ren van Carters Witte Huis, distantieerde zich tijdens de campagne in Iowa duidelijk van Carters landbouwpolitiek en diens an- ti-inflatie-inspanningen. In Minnesota verloor de Democraat Do nald Fraser de voorverkiezing van een meer conservatieve kandidaat, de multi miljonair Robert Short, die in zijn uitspra ken vaak eerder op een Republikein lijkt dan op een Democraat en zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Te lang willen aanblijven, kan ook een politieke nek kosten. Dat ondervond de 74- jarige, zeer gerespecteerde Republikeinse senator Clifford Case van New Jersey. Hij stelde zich kandidaat voor een vijfde ambtstermijn, maar verloor de primary van de conservatieve 34-jarige Jeffrey Bell. Wellicht het beste bewijs dat de prima ries een conservatieve boodschap hadden, kwam van het Witte Huis. Daar zei presi dent Carter op een diner van de Democra tische partij: „Ik zou u, Democraten, allen willen waarschuwen zij in mijn regering en in het Congres dat wij hier in Wash ington het voorbeeld moeten geven. Wij kunnen geen wetgeving aanvaarden die aanwijsbaar verkwistend is. Dit is de toe komst van onze Democratische Partij een toekomst waarin wij ons inzicht handha ven, ons inzicht zelfs verdiepen, terwijl wij met voorzichtigheid en verantwoordelijk heid regeren. Dat wekt het vertrouwen van ons volk in ons”. Ook Carter maant dus, in de campagne- tijd, tot behoedzaamheid. De lang weife lende president, van wie men zich afvroeg wat hij nu feitelijk in de eerste twee jaar van zijn bewind had gedaan, heeft zijn Democraten op het laatste moment voor de verkiezingen nog enkele ruggesteuntjes kunnen geven. Carters prestige steeg aan zienlijk nadat hij in Camp David de aanzet had kunnen geven tot een Israelisch-Egyp- tisch vredesverdrag, eerder het verdrag inzake het Panamakanaal aanvaard kreeg en op binnenlands gebied zijn, weliswaar deels ontmantelde, energievoorstellen door het Congres zag geaccepteerd. wing min- De benoeming van een nieuwe eerste minister werd ij de auto- noodzakelijk nadat het kabinet van Nobre da Costa iande ver- (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) ght breidt opvolger Motta Pinto kan daarentegen op meer wel- ste van de willend heid rekenen bij de socialisten en christen- rden van ega’s aan- erder van in morgen de protes- ide kwali- (Van onze redactie buitenland) De benoeming van een nieuwe eerste minister jwerd he€' begin september door het parlement werd afgewezen. Nobre da Costa was er tijdens zijn formatie niet in geslaagd het vertrouwen van een politieke meerder- heid te winnen. President Eanes zou echter toch nog Hap (2) geprobeerd hebben opnieuw Nobre da Costa met de formatie van een nieuwe regering te belasten. Nobre ten 'in de da Costa zelf zou dat aanbod hebben afgewezen. Zijn Het gebrek aan luchtdoelwapens trad duidelijk aan het licht toen de vorige week buurland Rhodesië onder meer met vlieg tuigen een grootscheepse aanval deed op kampen van de nationalistische beweging ZAPU in Zambia. De Zapu voert strijd tegen Rhodesië. In Londen is er de nadruk op gelegd, dat de Britse wapenleveranties alleen zijn be doeld voor de Zambiaanse strijdkrachten en niet voor de ZAPU. De leider van deze guerrillaorganisatie; Nkomo, is recent naar Moskou vertrokken om daar over wapenleveranties te praten. Over de oud-bondskanselier Brandt, diens adviseur Ehmke, Wehner, socialis tisch parlementslid, bondskanselier Schmidt en over diens minister van Bui tenlandse Zaken Gemscher, zouden de of ficieren hebben gezegd, dat deze „misdadi gers zonder pardon om het leven zouden moeten worden gebracht”. voor de :oegekend n Duisen- een initia- ,1 rdt toege- uitspraak erale ont- i WD-Ka- I uisenberg i voor een i i door de I aid”. Dui- n een top ruit, heef PvdA-all^ jratie va| digjngen, <jat twee hoge marine-officieren anti-semitische en anti-democratische uitlatingen zouden hebben gedaan. Kabinet Pinto wordt gedoogd

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3