Bodega aan Breestraat zaterdag dicht Onderzoek naar bouwterrein nieuw buurthuis stopt er mee o spoorloper” in gebruik Heemskerk nam n NIEUW BESTUUR JONG HERCULES De Schans Filmhuis Alpha vaart voortaan eigen koers Echtpaar Heinink B Voorschriften voor afvalverbranding op schepen in zee SL Beperking Voorhoede-functie A Nieuw Vrouwenemancipatie in KGIJ-dienst Beverwijk blijft hopen op regionaal theaterbeleid Rubriek „Op het tweede gezicht” Beverwijkers op vakantie dankzij „Max” Commercieel I 6 r Werkgroep wil ’echte toppers’ naar Beverwijk halen sre... 1 te 9 19 7 8 OKTOBER BEVERWIJX-HEEMSKERK D O N D E R D A G J Jf F 08 56 If (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het is gebeurd met bodega „Bellevue” aan de Breestraat. Na langdurige onder- handelingen is eigenaar H. W. Hei- nink tot een akkoord gekomen met bouwbedrijf J. Nelis uit Be verwijk over de verkoop van het in 1906 gebouwd pand, dat op het uiterste puntje van de Breestraat de entree van Beverwijk mar keert. Dat zal straks tot het verle den behoren, want „Bellevue” verdwijnt uit het stadsgezicht: het bouwbedrijf laat „Bellevue” slo pen en gaat er nieuwbouw plegen. Of er in die nieuwbouw een plaats zal worden ingeruimd voor een café-restaurant is niet bekend. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Filmhuis Alpha is voor zichzelf begonnen. In september stapte de filmwerkgroep van de Beverwijkse jongerenso ciëteit uit het IJmond Filmcircuit, nam de programmatte zelf ter hand en ging met ingang van half oktober in plaats van op de zondagen op de donderdagavonden films vertonen. Tevens werd de accommodatie drastisch verbeterd. Doel van dit alles: een groter publiek bereiken, want aan de belangstelling voor het filmgebeuren schortte het de laatste jaren nogal in de Alpha Soos. Lhnuiden-Pleinl945-52 Ki REORGANISATIE OPRUIMING LEDERBEDRIJF VELDHUIS KORTING 10% TOT 50% OP DE GEHELE COLLECTIE SUÈDE- EN LEDERKLEDING BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK TEL. 25629 B pw K •3! f SI s I SLOOP VAN I BELLEVUE f horeca-ondernemer 9 9 de vuilnisophaaldienst (ADVERTENTIES) ’48 51 0 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Sinds per 1 oktober het huisvuil van Heemskerk niet meer wordt gestort op de Beverwijkse belt, maar naar de verbrandingsoven in Zaan stad wordt gebracht, zijn er door de vuil nisophaaldienst enkele maatregelen ge nomen, die nog niet voldoende bekend blijken te zijn bij het publiek. Deze week kan men in Heemskerk ook voor het eerst de zogenoemde spoorloper zien rijden, een enorme vuilnisophaalwagen, die zo’n elf ton vuil kan vervoeren. De andere vuil nisophaalwagens hebben een capaciteit van zes ton. Ondanks de enorme afmetingen is de nieuwe „spoorloper” zeer wendbaar, mede dankzij een gestuurde achteras, waardoor de spoorloper zich gedraagt als een opleg ger met aanhanger, met dus een korte draai. Het achteruit rijden met dit gevaar te moet in de straten zoveel mogelijk wor den vermeden, omdat de chauffeur bij bepaalde bewegingen weinig zicht heeft op hetgeen er pal achter de wagen gebeurt (dode hoek), hetgeen gevaar op kan leve ren voor bijvoorbeeld spelende kinderen, die juist altijd aangetrokken lijken te wor den door de vuilnisophaalwagens. Dat verklaart ook enige beperkende maatregelen die men heeft moeten treffen. Aan bewoners van enkele straatgedeelten is of wordt gevraagd de vuilniszakken op centrale verzamelplaatsen te deponeren. Die bewoners krijgen daarvan persoonlijk bericht. In de meeste gevallen gaat het slechts om doodlopende gedeelten van straten. Deze straten zijn: J. van Polanen- straat, Mascagnistraat, Caesar Franck- straat, Louis Couperusstraat, Coornhert- straat, Huibert Pootstraat en op een later tijdstip Braillestraat, Lessestraat, De Vis- serstraat, Zeelaan en Zaalberglaan. Het huisvuil en het grofvuil worden op dezelfde dagen opgehaald als voorheen, alleen kan dat in bepaalde wijken vroeger gebeuren. Het verdient dus aanbeveling de goed gesloten vuilniszakken vroeg op straat te zetten. verpakt grof vuil beslist te laten staan, hoe onbegrijpelijk dat ook mag lijken voor het publiek. Velen ergeren zich aan het feit, dat op de dag van het grof-vuilophalen er al heel vroeg in dat grof vuil wordt „gestruind” en dat daar van alles uit wordt gehaald wat van iemands gading kan zijn. Er is niet zoveel tegen te doen, hoe een berebende men er soms ook van maakt, hoewel het per politieverordening verboden is (artikel 132). Wettelijk ligt het namelijk zo, dat men het grof vuil overdraagt aan de gemeente en dat ieder ander die er mee aan de haal gaat in overtreding is. Nog even een paar algemene regels. Men kan grof vuil ook buiten de daar voor vastgestelde uren laten ophalen tegen vergoeding van kosten. Verzoeken daartoe kan men doen via telefoonnummer 40804. BEVERWIJK. Woensdagavond heeft de christelijke voetbal vereniging „Jong Hercules” haar jaarvergadering in het clubhuis „Gastvrij” gehouden. Het was een goed bezochte vergadering waarin voorzitter J. Hoorns de agenda met hamerstukken af kon handelen. Men struikelde bijna bij de bestuursverkiezing, maar ook deze klip werd omzeild, zodat dat de nu aan haar 26ste seizoen beginnende vereniging weer met een volledig bestuur verder gaat. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij geslaagde herdenking van het 25-jarig bestaan. Het ledental van de vereni ging is groeiende, er zijn veel bouw activiteiten geweest en men staat aan de vooravond van de opening van het clubhuis. Voorzitter Hoorns had vorige jaar al te kennen gegeven er mee te willen stoppen, secretaris F. Piet zou hem opvolgen, maar waar haal je een nieuwe secretaris vandaan? Men heeft een jaar lang rond „geneusd” maar niemand ambieerde de functie. De heer Piet ir Een foto uit 1907 van toenmalige café- restaurant „Bellevue"’ BEVERWIJK. De viering van de Kriti sche Gemeente IJmond op zaterdag 28 oktober in de Vredevorstkerk staat in het teken van de vrouwenemancipatie en de feministische theologie. De toespraak zal gehouden worden door Sasja Martèl, stu dente aan de Gemeente Universiteit en de Katholieke Theologische Hoge School te Daarnaast was Alpha niet erg content met het Circuit-aanbod. Frank Elzas: „In het programma van het IJmond-circuit draaien vrij veel onbekende films mee. Op zich is dat een goede zaak, maar in Beverwijk bleek voor die films geen markt te bestaan. Filmhuis Alpha is niet zo geschikt voor een voorhoede-functie. Dat het Filmhuis in een jongerencen trum is gevestigd, maakt de drempel voor filmliefhebbers die verder geen bin ding met de soos hebben op zich al vrij hoog. Ga je dan ook nog onbekende films vertonen, dan blijft het publiek helemaal weg”. „Daar kómt bij, dat de filmwerkgroep van Alpha mede door allerlei interne oorzaken maar weinig invloed op de filmkeuze voor het IJmond-circuit kon uitoefenen”, aldus Elzas. „Gezien die ge ringe inbreng en het feit, dat het om organisatorische redenen niet mogelijk De uittreding van Alpha uit het IJ mond Filmcircuit (waarbij nu nog de Filmhuizen van Velsen, Heemskerk en Castricum zijn aangesloten) is volgens stafmedewerker Frank Elzas van het jongerencentrum in pais en vree verlo pen. Van ruzie zo benadrukt hij, was geen sprake Alpha vond het alleen beter op filmgebied z’n eigen weg te gaan. Daar had de Soos diverse redenen voor. Ten eerste bleek het volgens Elzas bin nen het Filmcircuit voor Alpha niet mo gelijk over te schakelen naar een andere vertoningsavond. Films, die enige dagen eerder in de Filmhuizen van Velsen, Ca stricum en Heemskerk te zien waren geweest, draaiden zondagavond als laat ste in de rij in de Alpha Soos. Die zonda gavond bleek al spoedig geen succes: wie in het weekend al was uitgeweest bleef bever thuis naar de (VPRO) televisie kij ken, waarbij de ware filmliefhebbers toch op de hoogte bleven door een ander Filmhuis te bezoeken. Die dubbele con currentie leverde Alpha regelmatig vrij wel lege zalen op. deelde mede dat, als er geen secretaris werd gekozen, hij ook op zou stappen, want een functie van voorzitter-secretaris was ook hem te veel. Maar in de pauze werd er nog eens een beroep gedaan op de leden en spontaan stelde heer D. J. Nuesink zich beschikbaar om het secretariaat waar te nemen. Afscheid werd genomen van de heren Hoorns, 14 jaar actief in het bestuur waarvan 4 jaar als voorzitter. Ook de heer K. van de Ven zette achter zijn 16-jarige bestuursloopbaan een punt. Beide heren werden tot ere-lid benoemd. De heer B. de Bree, 25-jaar lid, werd lid van verdienste. De heer G. Kienbos en mevrouw Hoorns- Klein bedankten ook als bestuurslid, maar hier in werd niet voorzien omdat het bestuur van negen op zeven mensen werd gebracht. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: F. Piet voorzitter; D. J. Nusink secretaris; J. Nijman penningmeester; G. van der Waal, 2e penningmeester; J. Postema, wedstrijd secretaris; J. Rook, jeugd zaken; J. Hondema, clubhuis zaken. Filmhuis Akpha stelt zich voor, in nau we samenwerking met een tweetal film- verhuurbedrijven en gebruik makend van het informatiemateriaal van het Vrije Circuit de „echte toppers” naar Beverwijk te gaan halen. Veertien dagen geleden vertoonde men „l’Invitation” van Claude Goretta; voor vanavond staat „A Night at the Opera” van de Marx Brothers op het programma. In deze uit 1935 daterende rolprent heeft Groucho Marx de deftige dame Margaret, Dumont als tegenspeelster. Voor de produktie- leiding van „A Night at the Opera” (één van de geroemdste films van de Bro thers) tekende Irving Thalberg. De film is vanaf 20.15 uur te zien in de grote zaal van de Alpha Sociëteit aan de Beverwijkse Moensstraat, waar het klei ne projectiescherm vervangen is door een 2,5 vierkante meter groot doek, een aparte projectorcabine is gebouwd en de geluidsweergave sterk is verbeterd. Met ingang van november wil Filmhuis Alp ha éénmaal per week gaan draaien. Te gen die tijd zed ook weer contact worden opgenomen met het IJmond-filmcircuit, om te pogen tot een regelmatig program- ma-overleg te komen en op die manier doublures uit te sluiten. Wegens omstandigheden moest on ze vaste donderdagse rubriek „Op het tweede gezicht” worden uitgesteld. Deze zal nu verschijnen in de editie van vrijdag 27 oktober. DEN HAAG. Het verbranden van af val op zee zal vanaf maart volgend jaar aan strenge regels zijn gebonden. Neder-' land heeft aan een regeling terzake mee gewerkt op een bijeenkomst die verleden week in Londen is gehouden. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat meldt dat de regeling die in de Engelse hoofdstad is gehouden overeenkomt met de praktijk die door Nederland al wordt gevolgd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De accommodatie van buurtcentrum De Schans is hard aan ver vanging toe. De ruimte in het gebouw is te beperkt om aan de streeds groeiende activiteiten- vraag te voldoen. Inmiddels heeft de ge meente een eerste aanzet gedaan om in de naaste tokomst tot een vervangende, dan wel nieuwe accommodatie te komen door een onderzoek te laten instellen naar een nieuwbouwterrein. Daarnaast bekijkt men of het mogelijk is het bestaande buurthuis uit te breiden. In ieder geval is het college er van overtuigd dat de huidige accommodatie als „ontoer eikend” moet worden aangemerkt. Voor de gemeentelijke ophaaldienst maakt het inderdaad niks uit, maar het huisvuil (in de vuilniszakken) gaat naar de verbrandingsoven in Zaandam. Het grof vuil wordt daarentegen afgevoerd naar een berg die straks een uitzichtheuvel moet worden in het recreatiegebied Spaarnwoude. Het beheer over die berg heeft de provincie en die heeft uitdrukke lijk bedongen, dat er alleen maar grof vuil mag worden gestort. Zodra er een vuilnis wagen verschijnt met vuilniszakken den kende toezichthouders bij die berg, dat daar toch huisvuil wordt gebracht. De bemanning van de vuilniswagen mag dan niet lossen en wordt teruggestuurd. Dat brengt natuurlijk veel oponthoud en kos ten met zich mee. Daarom is de gemeente Heemskerk genoodzaakt in vuilniszakken Een andere mogelijkheid en dat is nieuw is om zelf vuil tot een maximum van anderhalve kubieke meter te brengen naar de gemeentelijke vuilnisopslag plaats Tolhek. Dat kan op werkdagen van 8 tot 12 uur en van 13 tot 15.30 uur; op zaterdagen van 9 tot 12 uur. Er staan containers klaar en er is een toezichthou der aanwezig. De heer en mevrouw Heinink sluiten zaterdagavond, na het intieme afscheid- feestje, de deuren van „Bellevue”. Amsterdam. Zij is lid van de landelijke werkgroep feminisme en theologie. Het bulletin dat na afloop van de dienst ver krijgbaar is bevat o.a. informatie over de feministische beweging. Dit alles dient te vens als voorbereiding op een open huis- bijeenkomst op maandag 30 oktober om 20 uur in Het Zwanennest. De KGIJ-dienst begint om kwart over zeven. Een noodzakelijke maatregel is, dat grof vuil op de daartoe bestemde dagen beslist niet in vuilniszakken mag worden klaargezet. „Wat maakt dat nu uit, of we het in een doos doen of in een zak”, is iedereen dan geneigd te denken. Die maatregel behoeft enige toelichting. Nieuwe maatregelen van vertelde woensdagmiddag „blij te zijn dat het achter de rug is. We hebben langdurig onderhandeld, het gesprek is een paar maal opgeschoven omdat we het niet eens konden worden, maar de verkoop is nu dan toch rond. Ook mijn vrouw is tevre den. Ook haar gezondheid is niet meer wat het geweest is en beiden voelden we er niets voor om tot het bittere einde door te gaan. Wij gaan van onze oude dag genieten”. Zaterdagavond komen de vaste bodega- relaties van de familie Heinink naar het puntje van de Breestraat om er voor de laatste maal het glas te heffen. „Bellevue” werd in 1906 gebouwd. In oktober 1917 ging het pand in handen over van Johan Ferdinand Kuipper. Even na de oorlog, in september 1947, kocht H. W. Heinink het pand. Het onder nemende echtpaar leidde met verve de restaurantzaken, maar in 1963 toen Hoog ovens het bedrijfsrestaurant opende, sloot men het restaurantgedeelte. Toen ook ont wierp mevrouw Heinink de volgens haar „eerste in Nederland bestaande eiland- bar”; een bar waar het dorstige publiek de tap rondom omringde. „Bellevue” had toen nog geen bodega-gedeelte waarin nu de tafels en stoelen staan. Die nieuwbouw werd in 1968 aangepakt; het buitenterras en de serre moesten voor die bodega-zaak plaats maken. Bodega „Bellevue” heeft zich altijd in het middelpunt weten te plaatsen van het Beverwijkse verenigingsleven. Talrijke verenigingen hebben er hun jaarvergaderingen gehouden. Sinds de komst van het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof verminderde dat wat, maar „Bellevue” bleef desondanks voor vele verenigingen de gelegenheid bij uitstek om er een vergadering of bijeenkomst te be leggen. Veel zakenlieden hielden er het wekelijks zakenborreluurtje en zelfs scho lieren kwamn naar de bodega om er hun examenfeestjes te houden. „Het was een trefpunt voor jong en oud”, vertelt de 63- jarige heer Heinink. Het echtpaar Heinink heeft „Bellevue” aan het bouwbedrijf verkocht toen bleek dat de gezondheid van beiden een te zware last werd om steeds maar weer opnieuw de dagelijkse gang van zaken in de bodega te leiden. Drie jaar geleden kwam de nu 24- jarige zoon Pieter in de zaak en werd de heer Heinink bedrijfsleider. Pieter Hei nink voelt er bitter weinig voor de zaken voort te zetten. „Ik heb een baan buiten de horeca gevonden”. De Beverwijkse (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van B. en W. blijft hopen op het uitstippelen van een regionaal theater- en muziekbeleid. In het nabije verleden had een commissie de op dracht gekregen het theater- en muziekbe leid in een structuur en een financiëlre regeling gestalte te geven. Tussentijds haakten echter drie instellingen uit Velsen af met als gevolg, dat de commissie haar werk staakte en de opdracht teruggaf. Het Beverwijkse college blijft bezien in overleg met de andere IJmondgemeente- besturen in welke mate een regionaal theater- en muziekbeleid mogelijk is. -- De afvalstoffen waarover de regeling gaat komen voor op de zogeheten zwarte lijst die hoort bij het dumpingsverdrag van 1972. (Conventie van Oslo). Het gaat in het bijzonder om verbindingen die op het land niet kunnen worden verwerkt en die niet in zee mogen worden gedumpt. Ver branding in schepen op zee is dan vaak de enige oplossing. Voor die verbranding zijn vergunningen nodig terwijl de schepen waarop het plaats vindt goedgekeurd moe ten zijn. De Nederlandse overheid heeft al een verbrandingsvlak op zee van tien bij tien kilometer, ongeveer vijfendertig kilometer uit de kust voor Noordwijk. Met ingang van december is dat terrein echter „ver plaatst” naar een vlak honderdvijftig kilo meter ten noordwesten van Terschelling. Het huidige vergunningenstelsel heeft als zwakke stee dat toestemming van de Ne derlandse overheid niet nodig is als het schip uit een buitenlandse haven vertrekt en in het buitenland staat geregistreerd. Overleg met België is gaande om het sys teem te versterken. beverwijk. 8 de stichting „beter met Max” voert elk jaar een aktie om mensen, die sociaal maatschappelijk in de ver drukking zijn geraakt en zich financieel geen vakantie kunnen veroorloven, een volledig verzorgde reis naar Spanje te kunnen aanbieden. Dankzij deze aktie zijn op 26 oktober negen inwoners van de gemeente Beverwijk voor 2 weken naar Hotel Buenos Aires in Torremolinos ver trokken. Tot een halve kubieke meter mag men daar gratis storten. Een hoeveelheid van een halve tot één kubieke meter kost tien gulden en van één tot anderhalve kubieke meter betaalt men vijftien gulden. In het kader van de recycling of kring loop van glas krijgt het in Heemskerk steeds meer zin het glas in de speciale glascontainers te deponeren. Steeds meer mensen doen dat ook en het is nu al zover, dat de gemeente die glascontainers kosten dekkend kan exploiteren. Dat betekent, dat er geen sprake meer is van een proef, omdat die proef al volledig geslaagd is. Goed nieuws voor milieubewuste mensen, die de noodzaak beseffen van het opnieuw gebruiken van schaarse en kostbare grondstoffen. bleek op de donderdagavonden te gaan draaien, hebben we in alle vriendschap besloten Filmhuis Alpha los te koppelen van het IJmond-circuit en voortaan onze eigen weg te gaan”. Wat de programmatie betreft, gaat Alpha in vergelijking tot het Circuit van een wat commerciëler standpunt uit. Frank Elzas: „Wij proberen goede, kriti sche films te brengen waarvoor zoveel belangstelling bestaat, dat we in elk geval de vertoningskosten eruit halen. Krijgt het Filmhuis wat meer bekend heid, dan kunnen we af en toe ook het minder populaire genre draaien. Intus sen heeft het publiek in deze regio nu wel de keuze uit twee Filmhuis-pro- gramma’s, en die uitbreiding van het assortiment vinden we op zich al een goede zaak”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9