De Relweg stiefkind in Wijk aan Zee Ledental SSS loopt terug 87.50 e 33.95 n 18.50 s e n Afweging beslissing brugrestaurant niet door rijk doorkruist h u Rommelmarkt en kermis in De i Zilvermeeuw F in WEEKAANBIEDING nr 2000 Allibert spiegel A 41 met verlichting van 125.- NU Pompschroevendraaier Sandvik zaag Sr Correspondentie verwachtingen waren gewekt, maar GS: ƒ69,50 ƒ39,50 i MO Hensen heeft 't helemaal Prof. Mulder lid raad van commissarissen Fluor Nederland B.V. ƒ87,95 Ka. fff ƒ39,50 Steun voor Stichting „Blijf van m’n Lijf” M 12 13 VRIJDAG IJMOND 2 7 OKTOBER 19 7 8 Wijk aan Zee Si O LEM >oruren rt KOUDENHORN 54 t/m 60 TEL: 321212-322368 Openingstijden: di t/m vr 13.30-18 00 uur 8.30-16.00 uur van 24.40 NU Hensen Vrijetijdsmode Corduroy-broek Flannel shirt Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 22 inch van 48.50 NU. zaterdags van 's maandags gesloten Levis-f or-f eetvanaf A Sweater j dat op vragen van de Statenleden Verweij, Klaasen en Van Leeuwen (alle drie D’66). (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) KEUR BOUWMARKT Weinigen kennen echter de Relbeek die nu nog via een open gat het strand bereikt, ongeveer ter hoogte van het Emmahuis. Beide foto’s vonden we weer in het Prentenkabinet van de familie Van der Linden in Wijk aan Zee, die ook nog iets wist te vertellen over een oude sage met betrekking tot de Relweg. Iedereen die in Wijk aan Zee een beetje bekend is kent de Relweg als toegangsweg naar het strand, hoewel de Zwaanstraat als zodanig meer wordt gebruikt. Het is GS gebleken, dat geen van de drie alternatieve vestigingsplaatsen, die in de procedure naar voren waren gebracht, uit zicht kon bieden op een bouw van het restaurant op korte termijn. GS hadden aanvankelijk geweigerd toestemming te geven voor het restaurant, omdat het zou misstaan in het vlakke land. Het college had op de daaropvolgende hoorzitting aangegeven, dat eerst moest worden on derzocht of er geen betere plaats was voor het gebouw, dat over rijksweg 4 (Amster- dam-Den Haag) heen zou worden ge bouwd. GS hadden de voorkeur voor een plaats dichter bij de hoge bebouwing van De Zwaanstraat is van veel latere da tum, maar daaraan lagen de winkels, de restaurants en de hotels en de mensen stroom moest dus via de Zwaanstraat worden geleid, of de mensen dat nu zelf wilden of niet. De Zwaanstraat werd het troetelkind en de kip met de gouden eieren mocht niet worden geslacht. Dus moest de Relweg vooral niet worden op geknapt. In een eerdere rubriek hebben we al eens uiteengezet, dat de EPU, de buffet- maatschappij die onder meer het Badho- Jaren later zouden duizenden badgas ten weeklagen over het feit dat zij zich via de Relweg door het mulle zand moes ten zwoegen om de zee te bereiken. Er was toen een tentenkamp op het strand voorbij het Noorderbad. Honderden dag jesmensen uit Amsterdam zochten daar verpozing, maar het laatste stukje van de lange tocht naar zee was een beproeving. Waarom werd die Relweg dan nooit verbeterd? Het verhaal daarover ver raadt een fraai staaltje van benepen dorpspolitiek. Hierdoor zou het door duinen omsloten moerasland bewoonbaar zijn geworden. Langs die beek ontstond de Relweg. 8.00-12.30 uur tel beheerde, een machtsfactor was in het toenmalige Wijk aan Zee. Toen de heer Schoenmaker het Noorderbad ging ex ploiteren kwamen de belangen recht tegenover elkaar te staan en de EPU had de macht. Die maatschappij zorgde er voor, dat er een plankenpad vanaf Jozo- boko werd gelegd, maar daar moest het dan ook mee ophouden. De fracties hadden geen moeite met de aanvraag en vroegen wethouder C. Ver hoog de huisvestingsproblemen van de Stichting in het IJmondberaad van de por tefeuillehouders te brengen. Wethouder Verhoog hield de raadsleden voor dat ook het college de zaak van de Stichting onder steunt. „Het vinden van een geschikt op vanghuis is echter een zaak van de Stich ting zelf”. Volgens de wethouder zal de sociale dienst van de gemeente Velsen zich inzetten om de exploitatiecijfers van het toekomstige opvanghuis keurig op een rij tje te zetten. De vorige rubriek, die handelde over het aanspoelen van walvissen op het strand van Wijk aan Zee leverde een reactie op van de al bejaarde Th. Moll uit Volgens de Wijk aan Zeeërs is de weg toen zelfs helemaal verkeerd aangelegd. Had men deze iets naar het noorden omgebogen, dan was daarmee het steeds opnieuw dichtstuiven voorkomen. Nu werd de toestand bijna als vóór de oor log. Steeds weer stoof de Relweg dicht - er lag een heel duin voor en de weg afkomende kon men de zee niet zien liggen en moest men moeizaam naar bo ven klauteren. Ook nu nog ligt die weg eigenlijk verkeerd. Arnhem, die zich herinnert, dat niet al leen in 1956 zo’n verbijsterend groot dier aanspoelde, maar ook in 1916. „Ik heb er nog een balein van”. Via deze reactie vernamen wij ook, dat wijlen dr. A. B. van Deinse gepromoveerd is op een in 1931 verschenen proefschrift over dit on derwerp dat nu tamelijk zeldzaam is ge worden en alleen nog antiquarisch voor zo’n honderd gulden te verkrijgen is. Paarlaarsteeg 1 Haarlem tel. 023-326750 Generaal Cronjestraat 76 Haarlem tel. 023-271552 (Van een medewerker) BEVERWIJK. In de donderdag avond in de aula van de Anjelierenschool gehouden jaarvergadering van de RK gymnastiekvereniging SSS, heeft voorzit ter C. C. Eyman er op gewezen dat SSS midden in de magere jaren zit. OP HET 7 ÏÏSJÏB GEZICHT Verder werd ons meegedeeld, dat het in Nederland wettelijk verplicht is aan gifte te doen, bijvoorbeeld bij de plaatse lijke politie, van elk dier, dood of levend, van meer dan anderhalve meter dat op het strand wordt aangetroffen. Aan de politiekorpsen in de kustgemeenten is per circulaire meegedeeld aan welke in stantie zij de vondsten moeten melden. Tijdens de oorlog zijn beide toegangs wegen naar het strand afgesloten. Na de oorlog zou het dan toch wel gebeuren, die verbetering van de Relweg als promenade naar de zee. Maar nee hoor, alleen de Zwaanstraat werd ver breed en verfraaid. De Relweg werd al leen vrijgemaakt, maar zonder helmbe- planting of een behoorlijke afscheiding. Hensen, vrije-tijds-mode heeft alles voor de modebewuste mensen van nu. Eigentijdse vrije-tijds-mode opgebouwd vanuit de "eeuwige" jeans tot de modische kleding van heden. Alles wat mode plezierig maakt en waarin iedereen, dus ook de jeugd op leeftijd zich prettig voelt. HEEMSKERK. De openbare lagere school De Zilvermeeuw, waarin opgeno men kleuterschool ’t Meeuwenest, houdt zaterdag een schoolkermis en rommel markt in en bij de school aan De Visser- straat. De opbrengst van dit gebeuren, dat van half elf tot drie uur plaats vindt, komt ten goede aan de viering van het 25-jarig be staan van de school in januari 1979. Ter afwisseling kan men ongeveer om elf uur en om één uur een modeshow volgen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Tot lid van de raad van commissarissen van het ingenieursbureau Fluor Nederland B.V. is benoemd profes sor dr. M. Mulder. Het nieuwe lid is advi seur van diverse vooraanstaande Neder landse bedrijven op het gebied van com municatie en rector van de stichting Be drijfskunde in Delft. Hij was al lid van de raad van commissarissen bij de Amfase groep en Rank Xerox. Fluor Nederland behoort tot de grootste Nederlandse inge nieursbureaus op het gebied van de aard olie-, chemische en petrochemische indu strie en heeft kantoren in Haarlem en Amsterdam. Het is een dochteronderne ming van Fluor Corp, in Irvine USA. Schiphol. Toen dat niet bleek te verwezen lijken op korte termijn, vonden GS, dat de verwachtingen die Rijkswaterstaat had gewekt wel erg zwaar wogen. Omdat de gemeente zelf - blijkens de vraag om toe stemming van GS (artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening) - bereid was aan de bouw medewerking te verlenen en omdat in de buurt van het gebouw in het streek plan een bestemming kassenbouw is ver meld, willen GS de gemeente het voordeel van de twijfel gunnen. Het college houdt zijn bedenkingen tegen het gebouw uit landschappelijke overwegingen. Men ziet het ledental, vooral in Ooster- wijk, teruglopen. Er vindt een grote ver schuiving op het bestuurlijk vlak plaats, terwijl ook bij de technische leiding vaca- ture’s zijn. Maar financieel is SSS kernge zond en zo nodig heeft men nog een appel tje voor de dorst. Voor de meeste bestuursleden, ook bij andere verenigingen wordt het haast on mogelijk om naast een dagtaak ook nog een vereniging met al haar ups en downs te moeten besturen. Ernstige bedenkingen had de voorzitter tegen de overheid die bij de recreatiesport subsidies geeft maar de turnverenigingen, die met deze tak van sport begonnen, achter aan laat staan. Er waren voor de leden wat mededelin gen: o.a. dat het district Haarlem van het NKGB 50 jaar bestaat. In het kader van dat jubileum wordt er in de Moriaan in Wijk aan Zee een turnwedstrijd gehouden. De tweede hierbij afgedrukte foto is omstreeks 1960 gemaakt, toen de Relweg helemaal is open gelegd en de beek weer als een aanzienlijke waterweg te voorschijn kwam. Over de Relweg als oudste natuurlijke toegangsweg naar het strand in Wijk aan Zee verluidt de sage, dat de Heilige Odul- phus de duinen „opende” door met zijn staf de weg te wijzen aan een beek die zich een uitweg baande naar de zee. In onze rubriek „Op het tweede gezicht” deze week een prentbriefkaart met een foto, die in elk geval vóór 1920 moet zijn gemaakt. De Relbeek is daar als sloot nog duidelijk op te herkennen. •s - Aan zowel de Relweg als de Relbeek is een lange geschiedenis verbonden, want sinds het jaar 1400 is de Relweg eigenlijk de enige natuurlijke toegangsweg naar het strand geweest. tijen te MUIS nhout - 23123). r voor >ort en Grote verza- goede object lelang- uis. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ontkennen dat de belangen afweging in de beslissing over het brugrestaurant in de Haarlemmermeer in het gedrang is gekomen door voorbarige toezeggingen van Rijkswaterstaat. Wel hebben de toezeggin gen van Rijkswaterstaat, die bij de exploitant verwachtingen hadden gewekt, een zwaarwegende factor gevormd, die de besluitvorming heeft beïnvloed. GS antwoorden Twee bestuursleden hadden te kennen ge geven niet meer voor herbenoeming in 1 aanmerking te willen komen. Het waren de secretaris, de heer J. C. Voogt, en de wedstrijdsecretaresse, mej. J. Lubbers. Maar ook de penningmeester de heer H. J. Pontman moet om studieredenen af haken. Geen gemakkelijke opgaaf om plaats vervangers te vinden. Toch konden twee posten weer bezet worden. Mej. Lia Bur ger gaat het secretariaat waarnemen, Ger- rie Steenbakker gaat het clubblad verzor gen en de heer P. van der Zon wordt wedstrijdsecretaris. In de vacature van penningmeester moet, zeker per 1 januari worden voorzien. Voor de technische leiding was er een enveloppe met inhoud als dank voor hun werk voor SSS. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het verzoek van de Stichting „Blijf van m’n lijf” om daad werkelijke financiële en morele steun voor de oprichting van een opvanghuis voor mishandelde vrouwen in de IJmond ontmoette bij de raad, die donderdag avond in de Vrijburgt vergaderde, veel steun. iiUwFir i rnMir'X' LANGS DE RIJKSWEG Amsterdam-Den Haag groeit het dijklichaam voor de Schipholspoorlijn. Bij de Kagerplassen aan de rand van de Haarlemmermeer loopt de spoordijk ten oosten van de autoweg via een nog te bouwen brug over de Ringvaart. Vier kilometer noordelijker zal het treinverkeer ter hoogte van Abbenes over de weg worden geleid. De spoorverbinding met Schiphol moet medio 1981 gereed zijn om in de NS-zomerdienstregeling van dat jaar te kunnen meedraaien. ..Zs ■y-’

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13