redden Czaar Peterbuurt wat er nog te redden valt 49,50; Trouwe lezer” gaat oude Dagboek Polak Hajenius Maandhuur: W6 „overname ƒ89 Bijlmerbajes Water krantenstrips uitgeven glijden van ellende de fundering af Huizen I 41 k» 99 O J| al ntu n die /'ff 4 r Schrikbeeld Ernst ANT toon ig inkier ie Het m F" FFET JT v. y v ddn mw tint1Het tot HOET suniï/f rm' i- Sgf 4 1 'cn 'i Isaus *rg pek ei is met I” I i S” INER AMSTERDAM. De deur van de WC is een decimeter uitge bouwd. De bewoner vond het irri tant zijn dagelijkse stoelgang steevast te moeten verrichten in een situatie waarbij zijn knieën de deur open hielden, De irritatie ontstond bovendien bij zijn huis genoten omdat de WC zich in een keukenkast bevindt. Net als in de meeste krappe huizen zijn ook hier de muren tussen de kamers weggesloopt, om niet voortdurend aan negentiende-eeuwse omstan digheden herinnerd te worden. De huizen staan in vier lagen met een zolderverdieping opgestapeld in de Czaar Peterbuurt, samen met Kattenburg, Wittenburg, Oosten burg en de Kadijken de Oostelij ke Eilanden vormend van Am sterdam. AMSTERDAM 14 onder redactie van Theo van der Kaai] I F F t Pel. 023- „Bewoning gestaakt”, zo luidt de formele term. 023) De bewoners die de moed niet opgeven 3-256057 ïn recep- URTJES s ur ir S. Kue» rslicht et jserve- gaande Anno 1978 voelen de Eilanders en met name die van de Czaar Peterbuurt de neiging in zich opkomen de bruggen maar weer eens af te sluiten. Uit protest tegen de verkrotting van de huizen, de verloedering van de buurt en de lakse houding van de overheid. Vernieuwingsplannen staan nog gebrekkig op papier, maar tussen gemeen- De tijd is voorbij dat de bewoners van dit voormalige socialistische bolwerk ge schiedenis schreven. In de Eerste Wereld oorlog ontketenden de Eilanders, meren deels werkzaam in de haven vlakbij huis, het aardappeloproer. Ze sjouwden zich een bult met zakken aardappels ten gerie ve van de Duitsers, terwijl ze zelf niets te eten hadden. Dat duurde niet lang, want spoedig dampte het voor export bestemde voedsel in de pannen van de gezinnen. Ook gebeurde het regelmatig dat de twee enige bruggen naar de rest van de stad door de bewoners werden geblokkeerd, wanneer er slaande ruzie was ontstaan met de overheid. De bewoners die zich actief inzetten voor het behoud hebben een schrikbeeld voor ogen: Kattenburg. Dit gedeelte van de Oos telijke Eilanden is na verkrotting volledig gesloopt om plaats te maken voor nieuwe huizen. Voor de oud-Kattenburgers, dat wel. Maar het is er peperduur en nagenoeg niets herinnert aan het stratenbeeld van vroeger. Wittenburg is al volledig dezelfde kant opgegaan. Omdat er niets meer te redden zou zijn wordt „het wonen ge staakt”. De mensen trekken weg en de huizen worden in afwachting van de slo- perskogel dichtgemetseld. „De Czaar Peterbuurt wil per se niet dat het hier gaat zoals op Kattenburg”, zegt Will Kaarsemaker van het buurtcomité, „maak een weiland en zet er nieuwe huizen neer, dat is de kaalslagideologie die nog steeds bij de gemeente leeft. Wij stellen nieuwbouw in fasen voor, waarbij de buurt geleidelijk aan vernieuwd wordt. In driekwart duinwater en het resterende kwart bestaat uit rivierwater. de Jong Intussen takelt de buurt steeds verder af. Het lijkt onontkoombaar dat er bin nenkort een gigantisch gat geslagen wordt in de Czaar Peterstraat die beeld bepalend voor de buurt is. Vierenzestig woningen staan op de nominatie gesloopt te worden. Particuliere eigenaren krijgen aanschrijvingen van de gemeente hun be zit op te knappen, maar zij hebben de vrijheid de boel dicht te timmeren wan neer er geen beginnen meer aan is. Het enige lichtpunt is op dit moment woning bouwvereniging De Dageraad, die bereid is woningen in de sociale sector te bou wen in het gat dat binnenkort in de buurt valt. Hetzelfde „Nieuw Amsterdams Peil” beschrijft in een rubriek die het Dagboek van burgemeester Polak zou moeten voorstellen, hoe het stadsbestuur zich buigt over de problemen bij diverse ge meentelijke diensten. De „Polak” van het NAP beweert dat er krasse maatregelen nodig zijn om de ambtelijke diensten weer onder controle te brengen van het politieke bestuur en om ontstane onde mocratische toestanden uit de wereld te helpen. Als voorbeeld doet het blad toe standen bij de dienst Stadsontwikkeling uit de doeken. Wethouder Schaefer zou in zijn plannen gedwarsboomd worden door topambtenaren op een wijze die riekt naar sabotage. De schrijver van het „Dagboek van Polak” lijkt bijzonder goed ingevoerd in de interne situatie op het stadhuis. Een muis die zeker een lange staart gaat krijgen. Bosch een te en rijk zijn al grote problemen ontstaan over de financiering. Voor de Czaar Peter buurt zou de redding wel eens te laat kunnen komen. Oude Eilandbewoners ge loven er al niet meer in. Ze hebben te lang met de verpaupering geleefd. Ze lijken de krakkemikkigheid van de huizen, de lek kages, de rottigheid te accepteren. Velen hebben het gevoel dat de buurt definitief afgeschreven is. -F Gemeentewaterleidingen hield afgelo pen zaterdag een open dag op het terrein van de pompstations. Een van de attrac ties was een smaaktest. Liefhebbers kon den zes glaasjes water proeven waarin zoet, zuur, zout, alcoholachtig, smaak loos en leidingwater was uitgeschonken. De vierhonderd fijnproevers brachten er niet veel van terecht Nog geen tien men sen scoorden alles goed, de meesten kon den maar een of twee soorten water thuisbrengen. Als het smaakzintuig van de mensen zó verruwd is, zouden de makers van het drinkwater het ook niet zo nauw hoeven te nemen. Het laborato rium in Vogelenzang zegt echter te blij ven zorgen voor water van een constante hoge kwaliteit. De proevers in vaste dienst staan hier garant voor. Het is weer zover. Opnieuw zegt een gerenommeerde firma de Amsterdamse binnenstad vaarwel om de zaken elders voort te zetten. Het beroemde sigaren huis Hajenius verlaat begin volgend jaar het Rokin waar het meer dan zestig jaar gevestigd is geweest in een pand waar het rook naar edele tabakken en waaibo- menhout. Waar de nieuwe vestiging komt is nog niet bekend, wel staat vast dat het buiten de grachtengordel zal zijn. Hajeni us noemt de bereikbaarheid gedurende de afgelopen vijf jaar een bron van toe nemende zorg. Er waren problemen met opslag, transport en „de ontvangst van de uitgebreide, internationaal georiën teerde klantenkring”. Hajenius is ander halve eeuw lang op verschillende plaat sen in de binnenstad gevestigd geweest. „Nieuw Amsterdams Peil”, een gloed nieuw blad, dat een graadmeter wil zijn voor het hoofdstedelijk gebeuren komt deze maand met aardige onthullingen over het wegtrekken van bedrijven uit de binnenstad. Zo zou er geen enkele sprake zijn van opheffing door de gebroeders Vilters van hun platenwinkel Discostar in de Damstraat, we moeten het zien als een ordinaire overplaatsing naar de Ro zengracht. Volgens NAP heeft Discostar tot op de dag van vandaag als een trein gelopen, alleen hebben de eigenaars nu een fantastische prijs voor hun pand kunnen maken, waarmee met gemak een nieuw onderkomen te bekostigen viel. Het blad prikt het „zielige” verhaal van Vilters over de klanten die niet meer per auto naar de binnenstad kunnen komen, als een ballon door. open plekken kan onmiddellijk gebouwd worden. Er zijn huizen die moeten worden gesloopt, omdat ze van hun fundering zijn gegleden, maar er zijn nog genoeg redelij ke en goede huizen in de buurt”. De bewoners proberen van hun Czaar Peterbuurt te redden wat er nog te redden valt. Om een woonbuurt terug te krijgen met evenwichtige opbouw van leeftijds groepen en voorzieningen moet er heel wat gebeuren. De buurt is nu zeer eenzijdig van samenstelling. Bijna 40 percent van de 2747 bewoners is in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Voor Amsterdam ligt dit percentage gemiddeld op 17,5. Van de woningen heeft 98 percent een, twee of drie kamers. Dit heeft in de loop van de laatste jaren in de hand gewerkt dat de gemeentelijke dienst herhuisvesting geen gezinnen meer naar de Czaar Peterbuurt verwijst De woningen bevinden zich in de vrije sector. Aan de benedengrens wel te ver staan. Ze zijn uit de distributiesector ge tild, omdat ze niet meer doen dan 50 gul den huur per maand. Voor de huiseige naar betekent het dat hij mag toewijzen aan wie hij wil. Wonen voor 50 gulden per maand lijkt een godsgeschenk in deze tijd, maar de huiseigenaren zijn niet op hun achterhoofd gevallen. De huurder dient met honderden guldens sleutelgeld over de brug te komen. Ook vormen „overname kosten” een aardige bron van extra inkom sten voor de meestal „kleine” huiseigenaar die op deze manier zijn voordeel haalt uit de woningnood. Onlangs bood een eige naar een tweekamerwoning aan voor 49,50 per maand met een overname van 8900. Er stond een gaskachel in de wo ning en er lag vloerbedekking. Ook niet bevorderlijk voor de opbouw van de buurt is de snelheid waarmee de bewoners el kaar opvolgen. De Czaar Peterbuurt wordt gebruikt als doorgangsgebied naar iets beters. De mensen wonen er gemid deld twee jaar. Van buiten een onregelmatige gevellijn betekent binnen in huis scheuren en gaten met lekkage en tocht. zijn samen met de andere Eilandencomités nu twee jaar in overleg met de gemeente om de stadsvernieuwing van de grond te krijgen. Er is een nota van uitgangspunten opgesteld, de eerste stap op weg naar een bestemmingsplan. De gemeente ziet best in dat vooral de Czaar Peterbuurt zonder ingrijpen geen tien jaar meer blijft staan en klopte bij het rijk aan, dat 143 van de totaal benodigde 165 miljoen gulden zou moeten bijpassen. Veel geld is hiervan noodzakelijk om bedrijven te verplaatsen alvorens woningen te kunnen bouwen. In zijn functie als staatssecretaris heeft Jan Schaefer Amsterdam duidelijk gemaakt, dat het zijn huiswerk nog maar eens over moet doen. Hij was er niet zeker van of het de gemeente ernst is met het behoud van de buurten. Toen begon het gehakketak. Wethouder De Cloe van stadsontwikkeling wilde de zaak niet in de gemeenteraad brengen als hij niet verzekerd was van financiële dek king door het rijk. De wisseling van be wind in Den Haag en in de hoofdstad bracht de zaak volledig tot stilstand. vrijstaand iorpskem gardero- partij met ipen keu- ookplaat, rners met 3ed bete ts. toilet, Koopsom n binnen tiging za- 12.00 tol De vaste kamercommissie voor Justi tie, die vorige week vrijdag op bezoek was in de Bijlmerbajes, kreeg ’s middags hetzelfde eten voorgezet als de gedeti neerden: kool met gehakt. Op de vraag hoe het had gesmaakt antwoordde voor zitter Geurtsen na afloop van het bezoek, dat hij niet van kool hield, dus ook niet in de gevangenis. Toch waren ook de ande re leden van de commissie niet bijster enthousiast over het eten. De parlemen tariërs kunnen zich nu uitstekend inle ven in de klachten over het eten in de gemiddelde gevangenis, want de klach ten uit de Bijlmerbajes vertonen hetzelf de beeld als elders in het land. De 60 vrouwelijke gedetineerden klagen ook over de televisie die ’s avonds al om half tien uit moet. Dit houdt weer verband met de werktijden van het personeel, waar vooral in de Bijlmerbajes een groot tekort aan is. Gedetineerden vinden het regime in de Bijlmerbajes overigens losser dan dat in Rotterdam, hun vorige omgeving. Ze zijn alleen niet zo te spreken over de moge lijkheden tot onderling contact. De opzet van kleine leefeenheden legt een breed contact beperkingen op. Een speciale commissie (Van Hattum) heeft in een rapport gepleit voor zo klein mogelijke leefeenheden in gevangenissen. De ka mercommissie was van mening dat de verlangens van deze commissie nog eens kritisch moeten worden bezien. Maar ook het personeel heeft klachten. Via de bezoekers komt er een niet te stuiten stroom drugs de gevangenis bin nen. Het personeel mag de bezoekers visiteren, maar niet overgaan tot de zoge naamde intieme visitatie. En juist op de intieme plaatsen van het lichaam worden de verdovende middelen de Bijlmerbajes binnengesmokkeld. Sommige bezoekers zijn zo brutaal dat ze de bewaker treite rend toevertrouwen: „Ik heb het spul toch op die plaatsen waar jij het niet mag controleren”. De oplossing kan gevonden worden in de aanwezigheid van iemand met verpleegkundige bevoegdheid die mag overgaan tot intieme visitatie. De geneeskundige dienst van de gevangenis wil dat niet, omdat in dat geval „de vertrouwelijke relatie met de gedetineer de verstoord wordt”. De kamercommis sie gaat dit probleem voorleggen aan de staatssecretaris van Justitie. Op 12 december is het 125 jaar geleden dat de Amsterdammers als eersten in het land drinkwater konden kopen. De prijs was één cent per emmer, niet meer dan twee emmers per keer en uitsluitend overdag af te halen. Het verkooppunt was een fontein buiten de Willemspoort, waar nu de Haarlemmerpoort staat, en werd gedreven door de Duinwatermaat- schappij. In anderhalve maand werden honderdduizend emmers duinwater af geleverd. Vandaag de dag stroomt hetzelfde duinwater via pijpleiding in kolkende stromen de hoofdstad in. De hoeveelheid is gegroeid van honderdduizend emmers tot bijna tien miljoen kubieke meter in anderhalve maand. Opmerkelijk is, dat de prijs in die 125 jaar vrijwel hetzelfde is gebleven. Voor één cent krijgt de huisei genaar nu vijftien liter water geleverd. Per dag pompen Gemeentewaterleidin gen 200 miljoen liter via de pompstations aan de Haarlemmerweg en de Amstel- veenseweg de stad in. Het water komt geheel gezuiverd uit de waterwinplaats bij Leiduin/Vogelenzang. Het is voor Kousemaker: „Het worden slechts de oude, onbekende krantenstrips waar voor de grote uitgevers geen belangstel ling hebben. Er zitten van onze kant dan ook helemaal geen commerciële bedoe lingen bij. Ik mag blij zijn wanneer ik de kosten eruit haal. Ik doe het hoofdzake lijk omdat ik het noodzakelijk vind dat deze strips bij een wat breder publiek terecht komen. De stichting „De trouwe lezer” gaat de oude krantenstrips in maandelijkse termijnen uitbrengen. De strips worden geplaatst in de situatie waarin zij vroeger zijn uitgebracht. We willen de authenticiteit zoveel mogelijk handhaven. Ik hoop dat het ons lukt een soort bibliotheek op te zetten waarin alle strips vertegenwoordigd zijn die karak teristiek zijn voor Nederland”. Al twee jaar is Cees Kousemaker bezig met het, wat hij noemt, „Grote Stripleksi- con van de Lage Landen”. Aan die noeste arbeid die hij samen met zijn vrouw verricht komt binnenkort een eind. In januari volgend jaar moet dit standaard werk van het Nederlandse beeldverhaal op de markt komen. In het stripleksicon zijn alle Nederlandstalige striptekenaars vertegenwoordigd. De bekendste stripte kenaars hebben door middel van het tekenen van een hoofdletter een persoon lijke noot in het leksicon achtergelaten. Een aantal jaren na de eenzame start van „Lambiek” zijn er nog enkele andere stripwinkels in de hoofdstad gekomen. Cees Kousemaker: „Ondanks het feit dat we hetzelfde produkt verkopen onder scheidt „Lambiek” zich toch van de rest. Zo hebben we onlangs, ook al ter gele genheid van het tienjarig bestaan, Bob van den Borns Professor Pi”-cartoons opnieuw uitgegeven. We hebben als eer ste de strip uit het slop getrokken en gaan nu verder met onbekende, maar waardevolle exemplaren”. WOUTER HENDRIKSE en onze inden die xaties en nkler b.v., ■lem, tel. 3, (020)- ndao t/m jr. Maan dags van „Lambiek” werd op 8 november 1968 uit puur hobbyisme opgericht. Cees Kou semaker verzamelde zelf wat oude strips en zag plotseling wel brood in het verko pen van oude en zeldzame strips. Een eigen verzameling heeft Cees Kousema ker nooit gehad. Alles ging naar de win kel. Tegenwoordig is dat niet meer nodig. Volgens Cees Kousemaker bestaat de noodzaak van stripantikwariaat ook niet meer, al zijn er nog wel mensen die slechts eerste drukken verzamelen. „Vroeger waren stripboeken iets ver derfelijks” zegt Kousemaker „In geen enkele boekwinkel werden ze verkocht. Alleen een enkele sigarenboer had nog wel eens wat „Classics” in een hoek lig gen. De strip was taboe. Verontruste leer krachten vonden zelfs dat strips oorzaak waren van de baldadige jeugd. Er is ook nog een blad tegen de strip opgericht: „Kris Kras” heette het. Nu is de strip een rage geworden. Volgens mij komt dat voort uit een soort jeugdsentiment. Bo vendien is de mens veel visueler gewor den. Vooral de enorme opkomst van de televisie heeft dit veroorzaakt. Ook ging na verloop van tijd de kunst zich ermee bemoeien. Ik noem bijvoorbeeld Pop-art. De strip werd verheven tot kunst. Plotse ling stond het heel intelligent wanneer je een Franstalige „Asterix” in je woonka mer had liggen”. Cees Kousemaker wil het tienjarig bestaan van „Lambiek” niet ongemerkt laten passeren. Er wordt niet, zoals bij het eerste lustrum, een feest gegeven. Cees Kousemaker wilde iets blijvends op poten zetten. Daartoe zal op 8 november bij de notaris de oprich tingsakte passeren van de stichting „De trouwe lezer”. Deze stichting stelt zich ten doel een groot aantal Nederlandse krantenstrips voor het eerst en zo volle dig mogelijk in boekvorm uit te brengen. Een groot aantal tekenaars heeft al zijn toestemming gegeven. i In dit huizenblok aan de Czaar Peterstraat wordt binnenkort een gigantisch sloopgat geslagen. AMSTERDAM. Woensdag 8 november is het precies 10 jaar geleden dat de geestelijke vader van de stripfiguren Suske en Wiske, Willy Vandersteen, het Amsterdamse stripantikwariaat „Lambiek” opende. De eerste stripwinkel in Euro pa was een feit. In die dagen verkocht eigenaar Cees Kousemaker slechts wat eigen strips terwijl de voorraad van zijn winkel bestond uit geleende stripboeken. Nu, tien jaar later liggen er in het souterain aan de Kerkstraat, waar „Lambiek” gevestigd is, 5000 verschillende titels. Cees „Lambiek" Kousemaker: „Plotseling stond het heel intelligent wanneer je een Frans-talige „Asterix" in je woonkamer had liggen". i i i F SA- s/ Tm/ fek. ft.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15