Eerste avondvullende speelfilm van Otto Jongerius 59 amsterdarnj I Haarlem Ingrid Bergman en Liv Ullman samen in moeder-dochter relatie Filmhuizen ilm 5^ Edelsmid I Kronkel-verfilmingen Confrontatie Ondergang 1I.. I OCTOBER 21 FILM 19 7 8 I VRIJDAG 2 7 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ooDaaoooDoaoooooDoaoaaooaooDoaooooDooaDaaoDDDaaaDDDaoaDDDOoaanooDDnononDnaDnoDDnaDoaDÖDonDODOODaooDQaaooDDODOODaoDna O door Pieter van Lierop □□□nnnnnnnnnnnnnnnriDDDD □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□nooDnonooDonaonDacnoDDODODDDaDDDooDDaDaDDaa Virtuoos camerawerk van Michael Ballhaus in nieuwste produktie Fassbinder vierde 1 >aar: voor g te- Charles Boost B.V. de mijter "Tapijt Gordijn heb- goed 850 dessins en kleuren gordijnstof en velours alles gratis genaaid met orig. keurkon garantie. ’II 'J BUS is... KEURKON UTRECHT. „Meneer Klomp” van regisseur Otto Jongerius is een van de twee Nederlandse speelfilms die hun première bele ven op de Utrechtse Cinemanifes- tatie. De andere is „Andy, Bloed en Blonde Haren” van Frank Wie- ring. Meneer Klomp is de eerste lange speelfilm van Jongerius, wiens korte film „Joyriding” in 1971 werd bekroond met de Van der Rijnprijs. Zijn onderdeel van het Remco Campert-Vierluik „Al le Dagen Feest” verwierf de Men tion de Qualité van de Franse filmkritiek. Zijn twaalf verschil lende „Kronkels” werden door de VARA uitgezonden en werden dit jaar op het filmfestival van Ober hausen bekroond met de Grote Prijs. Zijn „Meneer Klomp” wordt na de Cinemanifestatie meteen in zes Nederlandse steden in vertoning genomen. I Warmoesstraat 2 -Haarlem tfn (023)324309 I C Chter de HaUen bij de Grote Markt) Ontdek het andere sieraad voor de man bij Rob Sipkes... I ^ls maatwerk voor het ''J moderne manlijke gl/ sieraad. Eigentijds vorm gegeven naar uw kreatieve wensen. Bij Rob Sipkes! W3» bed- Na Kronkels „Meneer Klomp alijke TC-23 (ADVERTENTIE) Despair: bizar en fascinerend ,91 De film heeft het wankelbaar evenwicht Herfstsonate: een Bergman oude-stijl <en wij F --III -*2*-- -- IN IJMUIDENS GROOTSTE SPECIAALZAAK MARKTPLEIN 50 IJMUIDEN 3215 Met groot vertoon van cameravirtuosi- teit en stijvolle „art déco’’-interieurs wordt het zonderlinge proces van depersonalise- niet weet wat er buiten hem aan de gang is, maar die wel buiten zichzelf weet te treden om als nuchter toeschouwer ontzet naar ring bij chocoladefabrikant Hermann Her mann in beeld gebracht. Bogarde speelt deze Russische emigrant in het Berlijn van 1930, een gespleten persoonlijkheid di-? zijn zinloze activiteiten van zakenman en minnaar te kijken. van Nabokovs intelligent-ironisch verha len en deze onzekere sfeer past bij de tijd van handeling, het opkomend nazisme, de dreigende oorlog, de instortende geld- (ADVERTENTIE) één- i het idigd :hten srso- irlem i moet taan is Als u im dan Meneer Klomp heeft een nogal typische cast. Een zelf ontdekte actrice, naast ver der alleen acteurs die van de planken bekend zijn. Volgens regisseur Otto Jonge rius komt dat omdat hij een heel andere smaak heeft voor wat goede filmacteurs zijn dan andere Nederlandse filmers. „Met name, geloof ik”, aldus Jongerius” dat er voor het spelen van een hoofdrol in een film heel andere kwaliteiten komen kij ken. Leo de Hartogh, die had ik eerder Na een periode vol onrust belasting schulden, vlucht uit het vaderland, vesti ging in München, waar hij zijn eerste „buitenlandse" film maakt heeft Ing mar Bergman tenslotte de excuses van de Zweedse overheid aanvaard en is terugge keerd naar het land van zijn vaderen. En eenmaal weer opgenomen in dominees land heeft hij in oude stijl een sterke speelfilm gemaakt met als plaats van han deling een pastorie en als thema de emo tionele strijd tussen twee vrouwen moe der en dochter over een schuldprobleem uit het verleden. In een poging om zijn identiteit volledig te verliezen zet Hermann Hermann een ingewikkeld plan in werking waarbij een zwerver die oppervlakkig op hem lijkt, uitgerust wordt met zijn identiteitspapie ren en vervolgens vermoord wordt, zodat iedereen moet denken dat Hermann Her mann niet meer van deze aarde is. Die opzet mislukt natuurlijk en de chocolade fabrikant wordt als geestelijk gestoorde gevangene weggevoerd uit zijn tijdelijke schuilplaats. De eerste tekenen van dreigende orde verstoring treden pas op als Eva, kwasi terloops haar moeder meedeelt dat haar jongere zusje Helena op de pastorie in woont en door haar verpleegd wordt. Hele na blijkt een hopeloos ziektegeval te zijn die langzaam de macht over haar spieren verliest, onduidelijke klanken uitstoot en nauwelijks haar bed verlaat. De medede ling doet Charlotte verstarren, ze heeft in de jaren van afwezigheid dit mismaakte om weer enigszins tot zichzelf te komen. Victor is het daarmee eens en uit alles, ook uit de introduktie blijkt dat zijn rol in het komende drama die van de toegeeflijke echtgenoot en zwijgende toeschouwer zal zijn. Enkele dagen later arriveert Charlotte in haar eigen auto en in haar eerste ontmoe ting na jaren met haar dochter wordt al duidelijk gemaakt dat zij een zelfverzeker de en egocentrische vrouw is, die onmid dellijk uitvoerig over zichzelf en haar moeilijkheden begint te praten. Toch schijnt de verstandhouding na wat onwen nig heen en weer gepraat, goed te zijn. markt. Fassbinder of beter zijn camera man Michael Ballhaus vergroten de onze kerheid door duizelingwekkende camera bewegingen en spiegelbeelden, die de rea liteit in stukken breekt. Er is daardoor een eenheid van vorm en inhoud bereikt die een fascinerend geheel oplevert, waarin een doordacht neurotische rol van Dirk Bogarde zich volledig inpast. „Despair”, zoals Fassbinders in het Engels opgeno men film heet, is in City 7 en in Cinétol te zien. scenario dat commercieel nooit erg goed heeft gelegen. Het heeft lang geduurd voor we het uiteindelijk konden maken. Terwijl kind in haar herinnering verdrongen en is kennelijk weinig gesteld op een confronta tie. In die terughoudende houding van Charlotte tegenover haar kind vindt Eva dan aanleiding om haar moeder aan te vallen op haar egoïstische levenswijze in het verleden, waardoor zij als moeder en echtgenote te kort is geschoten. De aanval is niet dadelijk frontaal. Eva begint losse, kritische opmerkingen te ma ken op een toon van teleurstelling en ge miste kansen. Charlotte verdedigt zich met de voor de hand liggende excuses van haar tijdrovende pianostudies en de reeksen concerten die haar ver van huis hielden. Maar het twistpunt komt herhaaldelijk naar boven en Eva’s toon wordt feller en agressiever. In een nachtelijke discussie gooit ze er tenslotte alle weerzin uit tegen haar koude, dominerende moeder die haar kinderen zonder liefde liet en zowel Eva’s mislukte carrière als de ziekte van Helena op haar geweten heeft. Het wordt een gruwelijke confrontatie tussen beide vrouwen die zich ongeremd laten gaan en elkaar trachten te vernietigen. Het overhaast vertrek daarna van Char lotte uit de pastorie en een verzoenende brief, die Eva haar schrijft, waardoor het einde doet denken aan de beginbeelden, lossen natuurlijk niets op en laten veel vragen onbeantwoord. Zoals het waarom van Eva’s late reactie op een vreugdeloze jeugd waarmee ze haar moeder overrom peld op het ogenblik dat deze, vechtend tegen ouderdom, verminderde belangstel ling voor haar optredens en tegen een gevreesde eenzaamheid na de dood van haar tweede man, bijzonder kwetsbaar is. En was de aanval wel fair na een lieve en opdringerige uitnodiging, die in het licht van latere gebeurtenissen een vooropge zette bedoeling nauwelijks meer uitsluit. Maar het is niet de eerste keer dat Berg man zijn toeschouwers met vragen achter laat nadat hij ze eerst intens, zoals ook nu, geboeid heeft met menselijke problemen waarvan deze keer de mysteries van de moeder-dochterrelatie aan de orde kwa men en gestalte kregen in twee formidabe le actrices, Ingrid Bergman en Liv Ullman. Meneer Klomp is opgedragen aan Bert Haanstra omdat Otto Jongerius, Haanstra de beste Nederlandse filmer vind”, maar ook omdat „meneer Klomp” een ontzetten Nederlandse film is. Dat is ook wat Haan stra als enige, of in elk geval als eerste gedaan heeft: Hollands drama maken of comedie.Nee, Klomp is niet weer een soort dokter Pulder. Pulder is meer een intellectueel, Klomp is meer een doorsnee- Nederlander. Het soort films dat Haanstra maakt, heeft een puur Nederlands soort dramatiek, wat je in andere Nederlandse films niet aantreft. Meestal probeert men weer bij het buitenland aan te sluiten”. Het grootste succes tot nu toe hebben de Kronkel-verfilmingen van Jongerius ge had. Zelf vond hij dat prettig „omdat via televisie je werk meteen bij een groot „Of ik nog meer Kronkels ga maken hangt helemaal van de VARA af. Ze von den het toch vrij duur. Op deze manier moesten ze veel meer betalen dan normaal voor een film. De minuutprijs is normaal iets van 150 a 200 gulden en dit was iets van 2000 gulden per minuut. Achtduizend gul den per film. Nog goedkoop als je bekijkt dat ze voor minder dan een ton toch twaalf afgeronde, niet eerder vertoonde, filmpjes in handen kregen. Maar ja, zij vonden het dus duur”. hadden ze ook best succes kunnen heb ben. Dat succes in Oberhausen verbaas de me wel, want ik had altijd gedacht dat de Carmiggelt-humor nogal aan Neder land was gebonden. Maar al die televisie- mensen van de Oostbloklanden wilden al lemaal meteen de „Kronkels” kopen, dat vonden ze mooi. Maar er was ook belang stelling vanuit Amerika. Ik heb begrepen dat er uit iets van tien landen belangstel ling was, maar ik heb me daar niet mee beziggehouden, omdat „Meneer Klomp” al mijn aandacht opeiste”. W “ÊSS I Waimoesstraat2-HAario™ ill film Eva heet, in serene rust een brief schrijft en terzijde, vanuit een hoek van de kamer, bekeken en becommentarieerd wordt door haar man, de plattelandsdomi- nee Victor. Het is een ongewone manier om een hoofdpersoon te introduceren maar zo komt de toeschouwer in kort bestek ervan op de hoogte hoe Eva’s man over haar denkt. Het blijkt dat hij haar zeer hoog acht, maar tegelijk door haar voor een onoplosbaar raadsel wordt ge plaatst. Na die zacht uitgesproken waarde ring komt Eva met de brief op hem af om hem deze voor te lezen. Ze blijkt haar moeder, die ze in jaren niet gezien heeft en die zojuist haar man en impresario verlo ren £eeft, te hebben uitgenodigd voor een onbeperkt verblijf op de rustige pastorie het toch duidelijk een film is voor een niet miljoenenpubliek maar wel voor een brééd publiek. Maar dat kon men er niet in zien. Voor een miljoenenpubliek is hij al leen maar niet geschikt, omdat je er geen spectaculaire reclame voor maken kunt. Hij oogt niet duur genoeg. Maar „Meneer Klomp” is ook heel zeker geen moeilijke of uitgesproken artistieke film”. konfektie garantie Met meer geld dan hij ooit te verteren kreeg, met een bizar verhaal van Wladimir Nabokov, door de Engelse toneelschrijver Tom Stoppard bekwaam tot scenario ver werkt en met Dirk Bogarde in de gecom pliceerde hoofdrol is het Rainer Werner Fassbinder gelukt zijn beste, en in ieder geval best verzorgde film van zijn wissel vallige carrière te maken. Dat men de maker van „Faustrecht der Freiheit”, van „Satansbraten" en „Mutter Küsters Fahrt zum Himmel" moeilijk in „Despair” zal rj terug herkennen, is een andere kwestie. die jaren met plezier had gedaan. En ver der in niks plezier heeft. Als dat wegvalt, dan blijft er niet zo veel meer over”. Jongerius: „Ik had al een paar jaar met het idee ^rondgelopen, maar het is een publiek terechtkomt, want dat is altijd een probleem bij korte films”, aldus de cine ast. „Als mijn eerdere korte films bij een groot publiek terecht waren gekomen, dan alleen in korte films gezien. Maar echt, zó goed. Ik snap niet waarom die man niet eerder al een hoofdrol in een film heeft gespeeld. Voor iedereen die we tot nu toe „Meneer Klomp” hebben laten zien, schijnt één ding vast te staan en dat is dat Leo de Hartogh zo vreselijk goed is. „Ik ben ongelofelijk blij met wat Leo de Hartogh heeft gedaan. Hij heeft ervoor gezorgd dat de film beter is geworden dan het scenario oorspronkelijk was. Iets wat je normaal nooit overkomt. Normaal wordt een film in ieder stadium iets slech ter dan je gedacht had dat het zou worden. Mensen zeggen in de eindfase van de film vaak: en nou is het nog maar zwart-wit. Ik heb dat altijd anders ervaren. Bij zwart wit zit je de kleuren er zelf bij te denken, maar in werkelijkheid valt het dan weer tegen. Zoiets geldt voor ieder stadium van een film. Het verrassende is dat het deze keer dus niet gebeurd is, omdat Leo de Hartogh vanuit zijn acteurschap of vanuit zichzelf er zoiets speciaals van heeft ge maakt, dat het alleen maar beter is gewor den”. „Het meisje is nogal een zoekpartij ge weest. Veel informeren en veel meisjes laten komen. Echt, honderden hebben we er hier gehad. Uiteindelijk kregen we My- riam van Loon via een modellenbureau. Daar waren we weliswaar mee begonnen, maar we hadden haar in eerste instantie kennelijk over het hoofd gezien”. Meneer Klomp gaat over de ondergang ri- Liv Ullman en Ingrid Bergman in Herfstsonate van Ingmar Bergman. (Calypso en Studio K. Amsterdam). Uit wraak, zou men eventueel kunnen denken, heeft Bergman in Noorwegen ge filmd en na de pijnlijke mislukking die zijn in Duitsland gemaakte „Het Slangenei” is geworden speelt hij een ijzersterke troef kaart uit, het lanceren van Ingrid Berg man in zijn film. Waarmee hij een eenmaal gedane belofte na jarenlang aandringen van zijn naamgenote heeft ingelost, name lijk haar een rol te geven in een van zijn werkstukken. Ingrid Bergman, nu 63, debuteerde meer dan veertig jaar geleden als pianiste in een Zweedse produktie die „Intermezzo” heet te en die aanleiding werd tot een contact met David O. Selznick in Hollywood, die niets beters wist te doen met zijn, naar hij hoopte tweede Garbo, dan de Zweedse film in het Engels opnieuw te maken, met een beroemde tegenspeler, Leslie Howard, die een gevierde violist speelde. Het kan nauwelijks toeval zijn dat Ing mar Bergman, die als altijd zijn eigen scenario schreef, ter gelegenheid van hun eerste samenwerking van de voor Ingrid bestemde rol opnieuw een internationaal gevierde pianiste maakte. Wat hem tege lijk het voordeel bood dat deze in Holly wood gevormde en moeilijk binnen het Zweedse Bergman-kader vallende actrice een alibi meekreeg voor haar aanwezig heid. Als bereisde en in alle talen zich uitdrukkende internationale verschijning kon Ingrid Bergman in „Herfstsonate” ge makkelijk Charlotte de moeder van Liv Ullman voorstellen. „Herfstsonate”, deze week in Calypso en Studio K, begint als Liv Ullman, die in de In DAC, Ripperdastraat 13a, Haarlem, volgende week woensdag om 20 uur en in het Plein, nabij Sporthal, Schalkwijk, donderdag om 21 uur, Luigi Comencini’s charmante en gevoelige film over de jeugd van Casanova waarin hij zorgvuldig en scherp observerend de mensen beschrijft en de milieu’s tekent die van invloed zijn geweest bij Casanova’s groei naar volwas senheid. Film Inn Zandvoort draait vanavond en zaterdag in de Openbare Bibliotheek, Prinsesseweg 34, om 21 uur Le Harem van Marco Ferreri, door Ferreri zelf omschre ven als een serie notities voor een nog te maken film. Centraal staat een vrouw die mannen om zich heen verzamelt en in die verzamelwoede de dood vindt. Filmhuis Velsen, Kanaalstraat 257, IJ- muiden, vertoont dinsdag en woensdag „lm Lauf der Zeit” van Wim Wenders, een Duitse „road”-film waarin twee jongeman nen elkaar bij toeval langs de weg ontmoe ten en voor enige tijd samen optrekken, ideeën over maatschappelijke toestanden uitwisselen en weer uit elkaar gaan zonder iets te hebben opgelost. Een en ander speelt zich af in en om de vrachtauto van een van hen die volgeladen is met filmap paratuur, nodig om de'talloze dorpsbios- coopjes van de DDR van amusement te Voorzien. Het scepticisme en de negatieve levensbeschouwingen van het tweetal wor den ondersteund door de hopeloze treurig heid van het landschap waar ze doorheen trekken. Voortreffelijk spel, mooie zwart wit film en een eigentijds gegeven vormen de ingrediënten van een van de mooiste en Zinvolste films van Wim Wenders. In Het Melkwoud, Zijlstraat 63, Haar lem, kan men vrijdag, zaterdag en zondag om 21 uur nog de bekende film van Rainer Werner Fassbinder over de homoseksueel Biberkopf zien. Cineclub Amsterdam vertoont vana vond in de Smederij, Nieuwe Jonkerstraat 8. Amsterdam-Nieuwmarkt „Liever van daag aktief, dan morgen radioaktief” van Nina Gladitz, over de strijd van de bevol king van Whyl, in West-Duitsland, tegen de bouw van een kerncentrale. 1 U Th. Regisseur Otto Jongerius (1.) met hoofdrolspeler in Meneer Klpmp, Leo de Hartogh (r.). van een 55-jarige man. Hij wordt ontsla gen, omdat hij niet meer te handhaven was, nadat hij zich op kantoor het hoofd op hol had laten brengen door de 18- jarige Helen. Daardoor, aldus Otto Jonge rius, vervallen al zijn zekerheden. „Het gaat om iemand die eigenlijk zijn hele leven op zijn werk had gericht, dat hij al Het nieuwe bioscoopprogramma in Haarlem vertoont bij vorige week vergele ken enige kleine veranderingen. Cinema Palace die „Grease" prolongeert, staat op maandag en dinsdag de film af aan Roxy, die op de overige avonden Scorsese’s „The last Waltz” blijft vertonen. Studio ver toont Harry Kümel’s „Het verloren Para dijs alleen nog op maandagavond en in de nachtvoorstellingen. De ontstane ruimte is nu gevuld met „Doodzonde” van René van Nie, wat na Kümel geen verbetering betekent. En Luxor heeft deze week nog maar eens gewed op de discofilm „Thank God, it’s Friday”. Bij deze kleine verschuivingen richt zich de aandacht van de hongerige filmliefheb ber voornamelijk op twee nachtvoorstel lingen: „Blue Movie” in Lido en „Sunset Boulevard” in Studio. Met de Scorpio „Blue Movie, vervaar digd door Wim Verstappen in 1971 heeft de toen nog bestaande keuring het erg moei lijk gehad, maar de filmer zelf heeft het sex-drama dat zich in de Bijlmermeer af speelt handig door de censuur-moeilijkhe- den heen gepraat. „Sunset Boulevard” is natuurlijk de in 1950 door Billy Wilder in beweging ge brachte doodsklok over Hollywood, dat zijn vroegere glamour en trotse luxe aan het verliezen was. Gloria Swanson speelt er de actrice-op-retour in die een „come back” wil maken en daartoe de hulp van scenario-schrijver William Holden heeft ingeroepen. Hoewel inwonend bij haar voormalige regisseur-echtgenoot Erich von Stroheim, thans haar lijfbediende en schrijver van haar fan-post, wordt zij ver liefd op Holden en er ontstaat een jaloezie- drama met dodelijke afloop. Nog altijd een hoogtepunt in het veelsoortige werk van Büly Wüder.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21