Weinig publiek in Haags Congresgebouw B.B. King: bezielde retoriek I i bv Liverpool heeft eindelijk zijn kathedraal Veelzijdige serie kamermuziek van Bob Kion begint nieuwe kunsthandel in Haarlem De eerste en enige Yamaha EX 1 in Nederland vindt u op de Kruisweg wij ontvingen Muzenforum Balletfestival in Den Haag Alphenaar heeft weer een primeur: Bosch inloop keukenstudio OTTO HARINGA BOSCH „Schilder hoort niet opgenomen in naïevenboek” 4 GALERIE EYLDERS IN ZANDVOORT DICHT 1 25 KUNST 19 7 8 OKTOBER VRIJDAG 2 7 3IKA er van wat rd. (ADER- A i NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST 1 ZONDAGMIDDAG „LANGS DE LIJN” GELUKKIG DAT ER OOK CONCERTEN ZIJN I el en i zijn HAARLEM vlakbij het station Tel. 023-322231 VERKOOP EN SERVICE JANSWEG 26-28 KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. i BIJ STATION EN PARKEERGARAGE Kiene keukens1» voor iedere smaak, beurs en ruimte. DEN HAAG. De gitaristen- naam King wordt in de blueswe- reld zonder uitzondering met res pect uitgesproken, of het nou om wijlen Freddie, de corpulente Al bert of de altijd in een keurig driedelig kostuum gekleedgaande Riley „Blue Boy” King gaat. Fred die behoort vanzelfsprekend tot het verleden, Albert krijgen we ook dit jaar niet te horen en te zien (De Belgen zijn gelukkiger) en dus zou je verwachten dat het met de belangstelling voor B.B. evenals vorig jaar om deze tijd wel snor zou zitten. Maar helaas, om onver klaarbare redenen was het ruim 2000 plaatsen tellende Congresge bouw in de residentie donderda gavond voor nauwelijks een kwart bezet. (ADVERTENTIE) 1 „ver" ime en iandse 'erblijf- iur. I, JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Komt u eens langs bij man S ezers. 10 uur. in het ngels- eiland lan (13 looflijk, de mogelijkheden onbeperkt. Als u van orgels houdt, rrtoet u hem even komen zien en horen. Hij kost f 54.835 en zal pas volgend jaar wat ruimer in ons land ingevoerd kunnen worden. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Zandvoortse anti quair Bob Kion, is voornemens om binnen afzienbare tijd een nieuwe kunst- en an tiekhandel in het centrum van Haarlem te beginnen. In een pand in de Gravinne- steeg dat hij al gedurende enige jaren bezit en waar ooit een vishandel was gevestigd, wil Kion een verkooppunt on derbrengen voor antiek en waar tevens voor kunstenaars de mogelijkheid wordt geschapen om te exposeren. De nieuwe zaak van Kion is een direct uitvloeisel van het feit dat hij zijn kunst handel in Zandvoort, de vermaarde Gale rie Eylders in de Verlengde Haltestraat, op korte termijn wil sluiten. Het pand op no. 77 staat reeds enige tijd te koop aangebo den, maar een serieuze gegadigde heeft zich tot nog toe niet aangediend. Kion is wel van plan zijn antiekhandel die hij in het aanpalende pand in de Verlengde Hal testraat heeft, voorlopig voort te zetten. Bob Kion dreef de galerie aanvankelijk met steun van de vorige eigenaar, de wel bekende etablissementseigenaar John Eyl ders. Deze zag de galerie als een vorm van hobby, anders dan Kion die er commerci eel mee wilde draaien. Kion erkent dat hem dat niet is gelukt. De belangstelling van de zijde van de Zandvoortse bevol king, was daarvoor te klein; bovendien bestond er ook bij de toeristen een te geringe interesse. Daarnaast zag Kion zich geconfronteerd met een zekere vorm van onzakelijk gedrag bij de kunstenaars dat hem verschillende financiële tegenvallers bezorgde. Na het overlijden van John Eylders, heeft Kion in de gelijknamige galerie, zo’n acht exposities gehad binnen ongeveer een jaar tijds. Namen die hij in die periode bracht, zijn onder meer Adrian Block, Syd Walker, Hans Deuss, Carl de Wit, Sherard Dit heeft de vice-president van de rechtbank in de hoofdstad, mr. B. J. Asscher, bepaald in zijn vonnis in het kort geding, dat de Amsterdamse ga- leriehoudster Dieuwke Bakker tegen de uitgeverij had aangespannen. (Van onze kunstredactie) BLOEMEND AAL. Na de succesvolle start in het seizoen 1977/1978 zullen ook tijdens het komend winterseizoen koffie concerten worden gepresenteerd in de hal van het Raadhuis Bloemendaal aan de Bloemendaalse weg te Overveen. Het be treft in totaal een zestal concerten op de zondagochtend onder auspiciën van stich ting Muzenforum, die in de programme ring een veelzijdigheid heeft nagestreefd. Komende zondagmorgen wordt de reeks geopend met een kamerconcert door een duo, dat bestaat uit Marien van Staalen, violoncello en Frédéeric Meinders, piano. De serie is mede tot stand gekomen dank zij financiële steun van de Gemeente Bloemendaal. kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van volwassene(n) en houders C.J.P. abonnement f 5,— losse kaart f 2,50 Naast het Nederlands Danstheater dat met drie dagen het festival besluit en de première brengt van een ballet van Carlos Orta, komen Multi Media Amsterdam met de opzienbarende produktie Spiegels, het Werkcentrum Dans uit Rotterdam, Le Bal let de Poche uit het Franse Grenoble, de Extemporary Dance Company uit Londen als bijzondere verrassing de groep Moving Earth uit New York (de groep van Kei Takei) naar Den Haag. Vanwege haar Choreografieën bij het Nederlands Dans theater is Kei Takei al lang geen onbeken de meer in Holland. Het festival hoopt een interessant over zicht te geven van het internationale bal- letgebeuren. Soortgelijke evenementen als dit balletfestival worden de laatste jaren ook in Amsterdam, Utrecht en Rotterdam gehouden. De organisatoren van het Hot- evenement hopen dat door coördinatie van deze initiatieven een jaarlijks terugkerend landelijk balletfestival zal kunnen groeien. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. In het Haagse Ontmoe- tings Theater (beter bekend als HOT) wordt opnieuw een groot balletfestival gehouden Waaraan wordt deelgenomen door verschillende gezelschappen uit bin nen- en buitenland en wel van 6 tot 18 november. Het parlement van koningin Victoria keurde de plannen in 1885 goed. De toen 22 jaar oude architect Giles Gil bert Scott won de inschrijving, maar zijn oorspronkelijke ontwerp is in de loop der jaren aanzienlijk gewijzigd. Op de oorspronkelijke begroting stond het bedrag van 350 duizend Engelse ponden die destijds ongeveer het dub bele waard waren van wat ze nu zijn. Uiteindelijk is de begroting opgelopen tot vijfeneenhalf miljoen pond, bijna 25 miljoen gulden. De kathedraal van Liverpool is hier mee de grootste van Engeland. Alleen de Sint Pieter in Rome, de kathedralen in Milaan en Sevilla en de nog niet voltooide Saint John in New York zijn nog groter. „Vuurwerk in Sydney”, familiero man door Sumner Locke Elliott, uitga ve H. J. W. Becht 24,50). „Samenbundelen”, poëzie in woord en beeld, door Nathalie van den Eeren- beemt en Har Sanders, uitgave Stich ting Oog om Oog in Eindhoven; in de handel gebracht door uitgeverij De, Fontein (ƒ25). „De ruwe heren”, negen benarde Bij de galeriehoudster berust het auteursrecht van de in 1965 overleden schilder. Zij heeft de uitgeverij nooit toestemming gegeven foto’s af te drukken van werk van Meyer, stelde zij. Bovendien lijdt zij naar haar zeg gen schade door het boek, omdat de schilder daarin op een lijn wordt ge plaatst met zondagsschilders, van wie werk in het boek wordt besproken. FAMILIESERIE Concertgebouw, 3 Zondagmiddagconcerten op 26 november 1978, 28 januari en 25 maart 1979 - aanvang 14.30 uur dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solisten: Vera Beths - viool; Radko Berka - trompet Bernard Winsemius - orgelAlwin Bar - piano abonnement f 20,— losse kaart f 10,— (Van onze kunstredactie) LIVERPOOL. Dezer dagen is in Liverpool in tegenwoordigheid van de Britse vorstin de „modernste” en een van de grootste kathedralen ter wereld ingewijd. De werkzaamheden aan het gotische kerkgebouw de stijl is ei genlijk die van de periode tussen de 12e en 16e eeuw heeft in totaal bijna een eeuw geduurd, de bouwplantijd daarbij gerekend. us met ;ruierij, ty voor ol v.v., ge- en i Eerstgenoemde, die als solo-cellist aan het Rotterdams Philharmonisch Orkest is ver bonden, was ook vorig jaar al in de Muzen- forum-serie van de partij. Ditmaal staan werken van Frank Bridge en Sergej Rach maninov (De Cellosonate) op het program ma. Een overzicht van het programma leert dat de Lyrische Comedie op 26 november komt met de komische kameropera Pepito van Jacques Offenbach, dat het duo Ja- ring Walta en Peter Visser op 28 januari viool-pianoliteratuur van Schubert, Beet hoven en Franck ten gehore zal brengen en dat op 25 maart van het volgend jaar n in de een op legen. I Alphenaar jewelste: Yamaha EX1. Het is het absolute hoogtepunt van on ze kollektie. Een komplete muziek- komputer. Alles wat u zich ooit zou wensen, zit erop. De klank is onge- Dit zou de schilderijen van Meyer, waarvan mevrouw Bakker een collec tie bezit, minder waard maken. „Naïe ve schilders zien ons land” is gedrukt in een oplage van 110.000 exemplaren, waarvan er volgens de uitgeverij al 100.000 zijn verkocht. Mede op grond van niet ongunstige reacties kan niet worden aangeno men, dat het karakter of de kwaliteit van het boek de reputatie van Sal Meyer als schilder aantast, meent mr. Asscher. „Veeleer lijkt aannemelijk, dat het boek de belangstelling van een breed publiek in naïeve schilderkunst heeft gewekt”, aldus het vonnis. De uitgeverij had aangevoerd, dat het boek niet onder de auteurswet valt, omdat het een onderwijskundige publikatie is. Maar de vice-president wees dit argument af, omdat „naïeve schilders zien ons land” niet specifiek voor onderwijs of wetenschap is be doeld. Hij achtte het voorts niet uitvoer baar, dat zoveel mogelijk verkochte boeken worden teruggehaald, zoals mevrouw Bakker had geëist. De schending van het auteursrecht van de galeriehoudster was wel bewezen, als de uitgeverij dat in de toekomst weer doet moet zij vijfhonderd gulden betalen voor ieder exemplaar waarin dat gebeurt. en Peter Sirach.' In zijn expositiebeleid zette Kion een lijn voort die al door Eyl ders was aangegeven en die hoofdzakelijk bestond uit het tonen van magisch- en fantastisch-realistisch werk. Voor zijn nieuwe kunst- en antiekhandel in de Gravinnesteeg, heeft Bob Kion nog geen nauw-uitgewerkte plannen. Hij wil zich concentreren op oude meubelen, waarbij zijn hart uitgaat naar het Spaanse antiek. Daarnaast wil hij proberen expo santen te krijgen wier werk in dezelfde sfeer zit als dat van de exposities in Zand voort. Kion, zelf een oud-Haarlemmer: „Ik geef een dergelijke zaak hier in Haarlem meer kans van slagen dan in Zandvoort. Mijn nadeel daar was dat je met een heel kort seizoen zit waarin het best wel leuk gaat, maar dat voor een galerie toch een te smalle basis is. Eylders had dezelfde erva ringen, maar voor hem is het meer een vorm van liefhebberen geweest. In Haar lem - en dat is toch vanouds een kunststad - heb je een koopkrachtig publiek. Boven dien is de sfeer er naar in de binnenstad waar je overal leuke kleine antiekzaakjes, boetieks en wat dies meer zij, kan vinden. In Zandvoort is dat heel anders”. Zeker is dat Kion in zijn nieuwe pand zijn restauratiewerkzaamheden zal voort zetten. De combinatie van antiek-kopen en het herstel ervan, wil hij ook straks conti nueren. Dat „straks” zal hoogstwaar schijnlijk het vroege voorjaar van 1979 worden. De verbouwingsplannen die Kion mo menteel eigenhandig uitvoerd, hebben nog minstens een drie tot vier maanden nodig. Tegen die tijd zal Haarlem een nieuwe kunsthandel annex expositieruimte (leb ben, die ruim 90 vierkante meter groot is en waar ook eindelijk weer eens kunste naars de gelegenheid hebben om hun werk te tonen. verhalen door Armando, uitgave De Bezige Bij 15). „Sterven in de zon”, roman door Helen Mellaart, uitgave Leopold. „Ik val op een mijt” door Hermine Heijermans, uitgave Tiebosch 14,90). „Zolang te water” door Simon Vinkenoog, uitgave De Bezige Bij 17,50; tiende druk). „Het kralenspel” door Hermann Hesse, uitgave De Bezige Bij 49,50). „Herinnering aan Joods Amster dam”, samengesteld door Philo Breg- stein en Salvador Bloemgarten, uitgave De Bezige Bij 42,50). „De heiligen van Slotervaart”, dicht bundel door Rienk Ratsma (tweede aangevulde druk), uitgave Flamingo Productions te Baarn 9,90). Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één injposante keukenstudio. ri- Marien van Staalen, zondag in Bloe mendal. gemusiceerd zal worden door het fluit- piano-duo Koos Verheul en Jan van der Meer. De enige indicatie die we hebben met betrekking tot de verminderde opkomst, heeft te maken met het te kort van tevoren plannen van het concert. Dat leidt tot de veronderstelling dat veel liefhebbers ken nelijk niet of te laat op de hoogte zijn gebracht van het optreden. Nu kan een geringe opkomst op een bluesconcert de sastreus zijn voor de kwaliteit van het gebeuren. Blues functioneert nu eenmaal pas optimaal bij de gratie van een emotio neel geladen communicatie tussen artiest en gehoor, actie en reactie zo u wilt. Zelden is de rol van het publiek bij deze muziek soort te verwaarlozen. Het moet echter gezegd. Bij B.B. King, die donderdagavond zijn Europese tour nee afsloot, maakt het feit, dat de zaal niet afgeladen is, bepaald geen slok op een borrel uit. De 54-jarige zanger-gitarist uit de zuidelijke Amerikaanse staat Mississip pi staat niet voor niets al bijna dertig jaar op een podium. Hij weet telkens weer elan aan zijn geroutineerde handelingen mee te geven, zodat zijn routine niet verwordt tot een scala van routineuze handelingen. Na tuurlijk de stijl waarin King opereert is bekend. De aanzetjes, de breaks, de type rende loopjes, de sustain; in gitaar-tech- nisch opzicht heeft hij nu eenmaal bij deze en gene leentjebuur gespeeld. Het is per slot van rekening een jongen van de ge stampte pot. En toch krijgt het bij B.B. t .King altijd weer iets van een bezielde -retoriek. Neem nou de manier waarop hij aan het karwei begint. Op het moment dat zijn „Het huis in de Heemskerckstraat” door Nini Brunt, uitgave Em. Querido (f 15,90). „De sonnetten” door Boudewijn Ma ria Ignatius Büch, uitgave De Arbeider spers. „Televisie, psychiaters, computers en andere griezelverhalen” door Piet Grijs, uitgave Em. Querido 19,90). „Brieven over literatuur” geschre ven door H. Marsman en S. Vestdijk, uitgave Nijgh Van Ditmar 11,50). „Hadrianus’ gedenkschriften” door Marguerite Yourcenar, heruitgegeven door Athenaeum-Polak Van Gennep en verschenen in de Grote Bellettrie- serie 47,50). „Kannibalen en Koningen” door Marvin Harris, uitgave Amsterdam Boek 28,90). AMSTERDAM (ANP). De Am sterdamse uitgeverij Lankamp en Brinkman (uitgeverij Ploegsma) moet stoppen met de uitgave van het boek „Naïeve schilders zien ons land” zolang daarin nog foto’s staan van werk van de schilder Sal Meyer. In april volgt een optreden van een nieuw opgericht strijktrio dat is samenge steld uit de Franse concertviolist Jean- Jacques Kantarow, de altist Misha Geiler (ooit van het Glinka Kwartet uit Moskou) en de Nederlandse cellist Herre-Jan Ste genga. De serie wordt in april besloten met een Bach-programma van het kamermuziekensemble Harmonica Musi- ca. Voor de concerten geldt een toegangs prijs van vier gulden; de koffie wordt gratis verstrekt. Aanvang der concerten is 11.30 uur. zevenmans begeleidingsgroep de futloos heid uit de zaal verdrijft door een aardig stukje jt\mp in een bluesy idioom te vertol ken, waar al dadelijk bij de drie koperbla zers de stukken van afvliegen, moet de grote baas nog het gebouw binnenkomen. Op zijn dooie gemak dribbelt hij meteen maar het podium op, gespt zich zijn Lucille (de naam van zijn gitaar) om en begint al spelende te stemmen. Het is eigenlijk on denkbaar dat iemand die zo zelfbewust het podium opkachelt, nog iets onvoorziens zou overkomen. Een avondje B.B. heeft, hoewel in hoge mate voorspelbaar, zijn charmes. Zo zit er elk jaar het verhaal in waarmee King laat zien wat het verschil is tussen de gospel en zijn geseculariseerde blues. Eveneens vas te prik zijn de dialogen met Lucille, die haast als een zelfstandig personage functi oneert. Maar los van zijn, bij tijd en wijle fijnzinnige, escapades op gitaar, kom ik kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. ir BB. King: telkens weer een zelfbewuste bluesmusicus. (Foto Lex van Rossen). voor ’s mans stemgeluid. Zijn vocalen mo gen misschien niet altijd even geschoold klinken, eerlijk en doorleefd zijn zij wel. In nummers als How blue can you get Doctor Soul en All Alone waarin hij moet grijpen naar de hoogste registers, krijgt de stem een bijzonder effect; alsof er door een megafoon wordt gezongen. De gospel laat dus nog steeds zijn sporen na. Merk waardig is zo nu en dan de overeenkomst met de vocalen van Boz Scaggs, die overi gens ook een bluesverleden heeft. Tegen het einde komt de oude meester echt op dreef. Tegen een ruwhouten back beat krijgt hij iets van een roepende in de woestijn als hij klaagt dat The Thrill is gone pf de zaal tot dadenkracht probeert op te peppen in I’ll still be around en Never make you move too soon. De dank van het publiek is vervolgens terecht groot. van

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25