Afwijking aanvankelijk ontwerp-advies Koelkasten PvdA: banken kunnen helft in bezit van zuiniger gemeenschap Werkloosheid iets gedaald Grafische bonden Ook kans op tweede monsterproject in een federatie Publiek leende miljard meer Van Veen wil vervulling vacatures Visserijschap: Ontduikingen aanpakken i LENING 1S7I PER 1984/H993 i Vuil verspert toegang Intermeubel helpt helpen. STAAT DER NEDERLANDEN intermeube 1 f Discussienota Economie Noodzakelijk 'J 29 ECONOMIE 2 7 19 7 8 VRIJDAG bedrag open bedrag koers rente aflossing inschrijving 31 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 4 december 1978 kosteloos bij banken en commissionairs prospectus OKTOBER Te winnen als hoofdprijs tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Bijvoorbeeld deze bijzonder royale 2-3-zitsbank, leer gekombineerd met skai, ter waarde van 2000,-. Maak geen puzzel van uw woonsituatie, Intermeubel geeft u direct de oplossing. de koers wordt na de inschrijving op 31 oktober 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 december in 10 jaarlijkse termijnen van 1 december 1984 af vervroegde aflossing is vanaf 1 december 1988 mogelijk tegen de koers van 103% ^4' (Van onze redactie economie) AMSTELVEEN. De Ziekenfondsraad (ZFR) zal de regering advi seren de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering in 1979 vast te stellen op 8,1 percent. Dat is 0,1 percent lager dan het huidige percentage. Een meerderheid van de ZFR besloot daar gistermiddag toe, in afwijking van het aanvankelijke ontwerp-advies. Definitieve vaststelling is nu in handen van de regering, met name van de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ziekenfondsraad 1 e stelt verlaging van premie voor (Van onze redactie binnenland) If If a d b a a fondsen 0 1,00 Nederlands consortium China gaat graven m (Van onze redactie economie) De gigantische investeringen, die China 4 claim, iten. Aanvankelijk luidde het advies om het percentage op 8,2 te handhaven, dit op grond van een gunstige kostenontwikke ling die zich in de gezondheidszorg afte kent. Omdat ter vergadering een meerder heid bleek voor het verlagen van de reser ve in het fonds van de verplichte verzeke ring, stelden de werkgeversleden voor naar een lager percentage te gaan. De vakbeweging bleek het daarmee eens, maar de vertegenwoordigers van de zie kenfondsen hadden bezwaren. De ziekenfondsen vinden dat „pieken en dalen” in de premies moeten worden voor komen en vrezen dat de premie vervolgens in 1980 aanzienlijk hoger zal moeten wor den. Een meerderheid meende echter het vooruitzicht van een lagere zogenaamde risicodekking (fondsreserve) te kunnen aanvaarden. Bij deze advisering is geen rekening gehouden met mogelijke uitbrei ding van het „eigen risico” voor verzeker den, zoals de regeringsplannen (Bestek ’81) voorzien. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens tellingen van het ministerie van Sociale Zaken is de werkloosheid iets gedaald in oktober. Nog verder stroomopwaarts worden hy dro-elektrische centrales gebouwd van een voor het huidige China ongekende capaci teit. Het tweede project, de regulering van de Yang tse-Kiang, is min of meer aan Neder land beloofd, aldus staatssecretaris Beijen gisteren in Peking, waar hij een ambtelijke Nederlandse handelsdelegatie leidt. Voor de eerste fase is eveneens twee miljard gulden uitgetrokken, maar de Chinezen hebben nog veel grotere plannen. Een deel van de delta van de op een na grootste rivier van de wereld zal worden ingepol- derd, er zullen bruggen en dammen wor den gebouwd en tot Nanking toe zullen straks grote zeeschepen kunnen varen. Het eerste project, de haven, is al in de wacht gesleept. Binnen tien jaar zal er een verlaadcapaciteit moeten worden gescha pen van 30 miljoen ton kolen en nog eens 20 miljoen ton gemengde vracht. Kosten: meer dan twee miljard gulden. in de komende jaren wil doen om zijn economie te moderniseren, kunnen slechts betaald worden met grondstoffen en kre dietfaciliteiten. Daarbij loopt Japan voor op, gevolgd door de Bondsrepubliek, Ame rika en Australië. ARNHEM. Door een andere con structie van de motor en een betere isolatie kan het stroomverbruik van koelkasten met de helft worden ver minderd. Dat hebben onderzoekers van het laboratorium voor toestellen en installatiematerialen van de KEMA in Arnhem vastgesteld. Fabrikanten van koelkasten zijn inmiddels van dit onderzoekresultaat op de hoogte ge steld. Twee aanpassingen zijn aan de huidi ge koelkasten noodzakelijk om tot deze aanmerkelijke vermindering van het stroomgebruik te komen: een betere isolatie van de wanden is er een van. Zo mogelijk ingrijpender is een verande ring van de constructie. Doel daarvan is de aandrijfmotor van de compressor buiten het koelcircuit te plaatsen. schreven, zouden er betere perspectieven geopend kunnen worden. Vandaag bezoekt Beijen de Nederlandse inzending op de landbouwmachineten- toonstelling in Peking. Zondag gaat_hij naar Shanghai voor een bezoek aan de havens en enkele fabrieken, maandag naar Kanton voor de najaarsbeurs, die eveneens een grote Nederlandse afdeling heeft. Woensdag vertrekt hij uit China om via Dubai donderdag in Nederland terug te keren. De beide bonden gaan per 1 januari 1979 gezamenlijk opereren onder de naam Fe deratie Druk en Papier. De officiële op richtingsvergadering wordt gehouden op 15 december. Bij de ANGB zijn 33.000 leden aangesloten, bij de Grafische Bond NKV 16.000. De bestuursinstanties zullen daarom worden samengesteld op basis van de verhouding 2:1. Het federatiebe stuur zal gaan bestaan uit negen leden, van wie de voorzitter en penningmeester wor den aangewezen door de ANGB en de vice- voorzitter en algemeen secretaris door de Grafische Bond NKV. Volgens hem kan vervulling van de vaca tures een belangrijke bijdrage leveren aan vermindering van de werkloosheid. Het ANGB-kantoor in Amsterdam zal worden ingericht als hoofdkantoor van de federatie. Dit heeft VNO-voorzitter mr. C. van Veen gisteravond gezegd tijdens een bij eenkomst van ondernemers in Groningen. Dit staat in de discussienota Economie, die het PvdA-partijbestuur gisteren aan de leden heeft gestuurd ter voorbereiding van het congres dat in april volgend jaar wordt gehouden. Volgens de CBS-gegevens bedroegen de verstrekte geldleningen met inbegrip van huurkoop- en afbetalingstransacties dit jaar 6.125 miljoen gulden tegen verleden jaar 5.242 miljoen. Het doorlopend krediet steeg van 1,6 miljoen naar ruim twee miljard gulden. DEN HAAG (ANP). Het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten wil de ontduikers gaan aanpakken van de hef fing die aanvoerders en handelaren van vis aan het schap moeten betalen. Naar schatting is dit jaar al voor ongeveer anderhalve ton aan heffingen ontdoken, doordat vis buiten de officiële veilingen om is aangevoerd en verkocht. GRONINGEN (ANP). Een belangrijk punt in het komende overleg tussen de regering en de sociale partners moet de vraag zijn hoe op korte termijn de 90.000 vacatures in het bedrijfsleven kunnen worden vervuld. DEN HAAG (ANP). Het Nederlandse publiek heeft in de eerste acht maanden van dit jaar bijna een miljard meer ge leend dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer komt op 210.200, dat is 1400 minder dan een maand geleden. Als feitelijk zonder werk stonden 208.200 mensen ingeschre ven eind oktober, dat is 2100 minder dan een maand eerder. Dit verschil was het resultaat van een daling bij de mannen van 1700 en een stijging bij de vrouwen van 300. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel steeg, voor seizoensinvloe- den gecorrigeerd, met 4800 tot 62.600, niet voor seizoen gecorrigeerd steeg de vraag met 5500 tot 68.100. VELDHOVEN (ANP). De algemene vergadering van de Grafische Bond NKV is gisteren op zijn congres in Veldhoven akkoord gegaan met een federatie met de Algemene Grafische Bond (ANGB). ische en •sen. r dit i euvel aan. F nog weer bij aan minder wrijvlngsver- lies. Invoering van beide verbeteringen heeft trouwens ook enkele nadelen. De koelkasten zullen er duurder door wor den, maar volgens de onderzoekers wordt dat ruimschoots gecompenseerd door het voordeel van het lagere stroomverbruik. Plaatsing van de mo tor buiten het koelcircuit betekent ech ter wel dat koelkasten meer ruimte in beslag zullen nemen. Of ze dan nog passen in de veelal kant en klare keu kens is de vraag. Feit blijft niettemin dat op deze ma nier zuiniger gemaakte koelkasten een belangrijke bijdrage aan de energie besparing kunnen leveren. De onder zoekers wijzen er op dat 19 procent van het huishoudelijk elektriciteitsverbruik op rekening van de koelkast komt. Het meest wordt echter nog steeds geleend bij financieringsmaatschappijen, name lijk 2,3 miljard dit jaar tegen twee miljard verleden jaar. Autofinancieringen stegen van 567 miljoen naar 603 miljoen gulden. Over de verwezenlijking van de „eigen- risicoplannen” heeft de regering de ZFR advies gevraagd. Na het Tweede-Kamer- debat over Bestek ’81 kwam staatssecre taris mevrouw Veder-Smit (Volksgezond heid) met een aanvullende aanvraag, waarin zij de bedragen van de totale om buigingen in de gezondheidszorg voor de jaren 1979 tot en met 1981 handhaaft. Aan de ZFR wordt gevraagd eventuele andere middelen tot ombuiging aan te geven, naast de „eigen bijdragen” van patiënten. De FNV, die zich vorige maand ook al kritisch had uitgelaten over deze plannen, handhaaft haar standpunt geen deel uit te willen maken van de ZFR-commissie die deze kwestie moet bestuderen. FNV-be- stuurder Bode zei dat ook de aanvullende aanvraag nauwelijks aanknopingspunten biedt voor een „technisch advies” nu enke le belangrijke vragen niet zijn beant woord. Het bevreemdde hem dat de staats secretaris ondanks de afwijzende uit spraak van de Tweede Kamer toch spreekt van de 100 eigen bijdrage voor niet-klini- sche hulp. De FNV meent dat de staatssecretaris een beleid moet voeren en daarvan uitwer king aan een adviesorgaan dient te vragen. Zij moet aan de ZFR niet om beleidsalter natieven vragen, zo’n verzoek hoort meer bij de Sociaal-Economische Raad thuis. Besloten werd deze sociaal-politiek getinte discussie naar de adviescommissie te ver plaatsen. Mede op verzoek van ZFR-voor- zitter Berends zal de FNV daar haar stand punt uiteen komen zetten zonder aan het commissiewerk deel te nemen. DEN HAAG. De PvdA wil banken, verzekeringsmaatschappijen en „sleute- lindustrieën” geleidelijk in gemeen- schapsbezit brengen, maar de autonomie van deze bedrijven zoveel mogelijk hand haven. Ook wil de PvdA dat de overheid meer greepkrijgt op de kapitaalsbewegin- gen naar het buitenland en dat beleg gingsmaatschappijen aan strengere voor schriften worden gebonden. Nu worden de warmteverliezen van motor en compressor afgegeven aan het met een gas gevulde koelcircuit. Deze extra warmte moet echter weer worden afgevoerd, waardoor meer energie nodig is. Door de aandrijfmo tor buiten het koelcircuit te plaatsen is die extra energie overbodig geworden. Een betere lagering van de aandrijving van de compressor draagt bovendien 100,00 43,00 108,50 1,23 144,00a 7,30 77,50 21,10 47,50 102,20 36,00f 49,00 45,00 60,00 31.00a 51,30 a 113,20 93,80 83,00 30,10 94,00 61,20 120,20 49,00 34,50 31,20 52,00 64,50 36,50 29,80 540,00 42,30 55,00 49,50 42,20 35,50 b 110,50 29,50e I 39,20 a 116,00a 49,70 34,30 5,40a 54,00 127,00 58,70 81,50 159,50 50,50 47,00 115,50 42,50 22,90 63,30 55,00 79,30 46,00 28,50 104,00 74,00 45,00 46,00 152,00 31,50 73,00 B 102,70 49,30 49,50e 35,00 36,00 285,00 515,00 157,00 129,00 280,00 PEKING. Om China te voorzien van financiering en kredietverzekering van twee van de grootste bouwprojecten ter wereld, moet een internationaal banksyndicaat worden opgericht. Het gaat om het graven van een haven bij Lien Yun, 700 km ten noorden van Shanghai, en om het uitbaggeren van de Yang tse-Kiang door een Nederlands aannemers consortium: Bos-Kalis-Westminster-Groep, de Volker-Stevin- groep en de Hollandse Beton-groep. Ua 390,00a aoteerd )0 416,00 )0 4,51 De discussienota, die is opgesteld door economen als De Galan, Van den Doel, Halberstadt en de oud-ministers Hofstra en Pronk, bevat als doelstelling een volle dige en volwaardige werkgelegenheid. Omdat er tot het jaar 2000 1,2 miljoen arbeidskrachten bijkomen, waaronder een half miljoen vrouwen, en de economi sche groei die nu 3 percent bedraagt zal blijven teruglopen, is het noodzakelijk dat er meer werkgelegenheid in de publieke sector wordt geschapen en een betere ver deling van de werkgelegenheid tot stand komt Naast een betere planning van de econo mie is ook het inkomensbeleid van grote betekenis. Omdat het beschikbare inko men maar weinig zal toenemen moeten de hogere inkomens wat achteruit gaan. Op de openbare vergadering van het bestuur van het schap, gisteren in Den Haag, is besloten dat juristen zullen onder- zoeken in hoeverre het mogelijk is voor het schap inzage te krijgen in de boeken van vissers en handelaren. Op die wijze wil men uit proberen te zoeken voor hoeveel is ontdoken door heffing die op de veilingen g wordt geregeld, te ontlopen. Op verzoek van een aantal leden van het f bestuur zal de heffing dan alsnog worden gevorderd, over dit jaar en het vorige. Doordat anderhalve ton door ontduiking verdween bij de visaanvoer, moest een hogere heffing op de visimport er voor J zorgen dat de begroting van het schap dit S jaar sluit. De importeurs van vis hebben er nu genoeg van op te moeten draaien voor de wanbetalers. Van Veen waarschuwde dat problemen rond de personeelsvoorziening gevaren kunnen gaan opleveren voor de continu ïteit van bedrijven. Belangrijk is, aldus Van Veen, te voorkomen dat door perso neelsgebrek arbeidsplaatsen verloren gaan. De VNO-voorzitter wierp verder de vraag op of in gevallen van collectief ont slag de overheid niet de helpende hand zou kunnen bieden. Volgens Van Veen moeten in dergelijke gevallen bedrijven vaak zo lang de lasten blijven dragen, dat nieuwe moeilijkheden het gevolg kunnen zijn. Openbaarmaking van inkomens en ver mogens, alsmede vaststelling van een maximum-inkomen is noodzakelijk, zo meent de PvdA. Premiers en belastingen zouden moeten worden samengesmolten om het systeem doorzichtiger te maken, maar ook om te voorkomen dat middengroepen te maken krijgen met belastingtarieven die de 100 percent naderen. De bestaande koppeling van de sociale minima aan het netto-minimumloon moet worden gehandhaafd, met uitzondering van billijke correcties. An het zwarte-geld- circuit moet paal en perk worden gesteld, omdat een rechtvaardiger lastenverdeling daarmee wordt ontdoken. Ook herhaalt de PvdA de eis dat op korte termijn 10.000 arbeidsplaatsen moeten worden gescha pen in de vierde sector, bijvoorbeeld voor maatschappelijke dienstverlening die huishoudelijke en verzorgende taken kan verlichten. Het PvdA-bestuur is van mening dat er een betere planning van overheidswege moet komen om de economie meer te kunnen sturen in de richting van energie- en grondstoffenbesparing, behoud van het milieu, een rechtvaardiger verdeling van het werk en verbetering van de arbeidsom standigheden. Het beleid van ondernemin gen die een grote invloed uitoefenen op de maatschappelijke ontwikkelingen zal daartoe stringenter beheerst moeten wor den. ’W Wat hun grondstoffen betreft, gaan de Chinezen olie en kolen aan Japan leveren en misschien ook wel aan West-Europa. De ontwikkeling van de Chinese kolenbek kens, die voorlopig onuitputtelijk zijn, wordt een Duits project, terwijl Japan een enorme staalfabriek levert. Staatssecretaris Beijen heeft in Peking gewezen op de traditionele rol van Rotter dam en Amsterdam als transitohavens. Ze zouden kunnen dienen voor de export van Chinese goederen naar West-Europa, zo dra deze op gang komt. Overigens wijst de bewindsman erop dat, wat Nederland betreft, de financie ring en de kredietverzekering nog niet rond zijn. De Chinese wensen op dollarba- sis te opereren zitten op het punt van de rente ver onder de markt. Als de financie ring in guldens zou kunnen worden ge- (ADVERTENTIES) ■ir In Parijs stapelt het huisvuil zich op door een staking van de vuilnismannen. Op de foto het bekende cafè-restaurant Brasserie Lipp waar de toegang vrijwel is dichtgebouwd met afval, dozen en kratten uit de keuken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29