RUSSINNEN ONBEDREIGD WERELDKAMPIOEN TURNEN sportpuntiq Voetballer RONDE VERDER OP SCHAAKOLYMPIADE Winst voor heren levenslang geschorst BETTY STÖVE h nederlaag dames 1 4] Bongers toch naar TEP toto-lotto Ingrid Bolleboom bij laatste 36 fj Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik’m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet, y wk turnen r"x ■■■■■■■I Dieptepunt Uitslagen Farce pttpost AANMELDING STAATSEXAMENS 1979 PUBLIKATIE VAN HET MINISTERIE VAN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN o'k t o b e r 33 SPORT 19 7 8 2 7 VRIJDAG Gebruik'm goed. Wie in 1979 een v.w.o., h.a.v.o., m.a.v.o.-4 of m.a.v.o.-3 examen wil afleggen, dient zich - per briefkaart - VOOR 1 DECEMBER 1978 aan te melden: (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Nervositeit speelde door Jan Blijboom (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Jb.<1 Wat voor redenen zouden er namelijk voor de juryleden zijn geweest Nederland bewust te discrimineren? De grootmach ten hebben heus niet wakker gelegen en koortsachtig beraadslaagd op wat voor een slinkse manier die Oranjeploeg bena deeld zou kunnen worden. Onzin en volko men irreëel. En dat er geen termen aanwe zig waren om eigen verrichtingen door middel van verdachtmakingen te camou fleren, bewezen bijv, de goede sprongen waarmee de Nederlandse meisjes hun ge wonnen programma tegen Italië, Zwitser land en Noorwegen openden: allemaal cij fers boven de negen, die een totaal van 46.20 opleverden. Maar al in de tweede ronde kwam Ne derlands zwakte naar voren. Weliswaar imponeerde Maya Huyting aan de brug met een salto, maar dat die een waarde ring van slechts 9.30 meekreeg, was o.a. te wijten aan een manoeuvre die later als een j „tactische zet” werd omschreven. In de totaaltelling op dit onderdeel kreeg de I Nederlandse ploeg een totaalaftrek van 0.6 punt omdat, in strijd met de internationale reglementen, drie meisjes dezelfe op- en afsprong hadden uitgevoerd. Albert Asar- jan hierover: „We kozen bewust voor deze i aftrek, omdat we anders risico’s hadden moeten nemen die vrijwel zeker méér pun tenverlies zouden hebben opgeleverd”. Waarmee de bondscoach alle bespiege lingen over twijfelachtige waarderingen Nina Bohn kwalificeerde zich ook voor de laatste acht. De Zweedse won met 7-6,4- 6 en 6-2 van de Amerikaanse Tanya Har ford. Als laatste van de acht bereikte Vir ginia Ruzici de kwart eindstrijd. De Roe meense, kortgeleden nog winnares van het toernooi in Brighton door Betty Stöve in de finale terug te wijzen, had alleen in de tweede set, die via een tie-break wel beslist moest worden, moeite met de Eerlij nse Iris Riedel. Wojtek Fibak heeft bij het toernooi van Bazel onverwacht veel tegenstand onder vonden van Paul van Min. De Nederlandse tennisser leidde in de tweede set met 5-3. Uiteindelijk won Fibak de partij voor de Voor Nederland betekent dit dat Ingrid Bolleboom als 47e zaterdag opnieuw zal aantreden. Ze komt als 26e deze finale binnen en is de vierde Westeuropese van af de eerste plaats. Monique Bolleboom mist de klassering op twee plaatsen na. STRAATSBURG. Er is verwarring geweest over het feit hoe het begrip „laat ste 36” voor de strijd om het individuele wereldkampioenschap moet worden ge zien. Er blijkt nu dat - in tegenstelling tot eerdere berichten - de olympische normen worden gehanteerd: maximaal drie afge vaardigden per land in plaats van de beste 36 op de ranglijst die is opgemaakt na de landenstrijd. zelf tot een farce degradeerde. In de hele ontwikkeling van het internationale da- mesturnen blijft Nederland nu eenmaal binnen zijn amateuristische sfeer - ama teuristisch, wel te verstaan, in de goede betekenis van het woord - ten opzichte van landen die een professionele aanpak als hoogste prioriteit stellen, achteraan slof fen. Een schande? Waarom? Het is maar voor welke aanpak je kiest c.q. kunt kie zen. En dan geeft het een minder aangena me smaak in de mond als op een doorzich tige manier wordt geprobeerd een deel van oorzaak en gevolg op één middag af te wentelen op de schouders van argeloos neutrale juryleden. J Een andere oorzaak voor het minder goede optreden in de vrije sector was de factor nervositeit. Vooral daarmee moet een Nederlandse ploeg klaarblijkelijk le ren leven. Met alleen Monique Bolleboom als deelneemster met een redelijke hoe veelheid internationale ervaring, beken den de andere meisjes stuk voor stuk dat ze veel moeite hadden gehad zichzelf on der de schijnwerpers in bedwang te hou den. Desondanks meende Marleen Houter: „Naar mijn gevoel hebben we geen slechte keuzeoefeningen gedraaid”. Neen, niet slecht, maar, zoals reeds opgemerkt, wel vanuit de ivoren turntoren gezien onder maats. Zo ligt het gewoon in de topsport. De balk - per traditie het schrikbeeld in Nederlandse gelederen - was daar even eens een bewijs van. Juist op een ogenblik dat de mening over een verbetering op dit onderdeel omlijnder vormen ging aanne- Maar dan dient het KNG V vanaf nu een pittig interlandprogranuna te ontwerpen, om in eerste instantie de factor nervosi teit naar de achtergrond te dringen. Met begrip voor een slotopmerking van Mar leen Houter, die daarmee niet helemaal ongelijk heeft: „Maar op interlands turn je véél meer ontspannen dan op toernooi en om Europese, wereld- en olympische titels”. Repliek hierop kan slechts zijn: welk alternatief is er dan? Maar het dieptepunt werd de presentatie bij de vrije oefeningen, waar alleen Marij ke Aarnoutse en Ingrid Bolleboom - die haar zus Monique nu wel duidelijk voorbij is gestreefd - over de drempel van negen stapten. Albert Asarjan: „Het blijft me opvallen dat de jury’s hier de neiging heb ben per ploeg met lage waarderingen te beginnen, om vervolgens te klimmen. En of je nu je beste dan wel je slechtste turnster als eerste inzet, maakt niets uit”. Zoals gisteren is gebleken, blijft het oog in het Nederlandse kamp gericht op Mos kou 1980. Met uitzondering van Monique Bolleboom, die een slag om de arm houdt, blijken haar ploeggenotes bereid naar de misvormde erfenis van wijlen Pierre de Coubertin toe te werken. Maar komt het wel zover? Want waar staat geschreven dat Nederland zich eind volgend jaar in het Amerikaanse Dallas zal plaatsen via het halen van minimaal de twaalfde plaats? Struisvogelpolitiek? De tijd zal het leren. men, kwamen er weer enige duikelingen (Connie Zwarthoed en Marijke Aarnoutse bij het uitvoeren van een achterwaartse salto). Nederland bleef steken op een der tiende plaats en logenstrafte daarmee te optimistische verwachtingen, die rond het bezetten van een negende of tiende plaats lagen. STRAATSBURG. Voor de derde achtereenvolgende maal is de Russi sche damesploeg wereldkampioen tur nen geworden. En terecht. Want mocht tijdens het afwerken van de verplichte figuren Roemenië door „jurydwalin- gen” het voordeel van de twijfel genie ten, gisteravond was er tijdens de keu- zestof geen enkele twijfel wie de hoog ste eer verdiende. staan van zijn plaats door Jan Arnouts. Bongers wilde hier niet op ingaan, omdat hij de af gelopen week hard had ge traind op het bandstoten onder leiding van bonds coach Schrauwen. Na over leg tussen Bongers en het bondsbestuur besloot hij gisteren, mede op advies van Schrauwen zijn aan wijzing voor het libre als nog te aanvaarden, waar mee de controverse binnen de biljartgelederen volle dig uit de weg is geruimd. waardoor ze ruggelings op de mat te rechtkwam. Ze had het geluk èn de zelfbeheersing te kunnen doorrollen. Betty Stöve heeft zich in Stuttgart ge plaatst voor de kwartfinales in het grand- prix-toernooi. De als tweede geplaatste Rotterdamse bereikte de laatste acht via een eenvoudige overwinning in twee sets (6-3, 6-4) op de Amerikaanse Sharon Walsh. In de kwartfinales komt Stöve uit tegen de winnares van het duel tussen Heidi Eisterlehner en Jutta Diesslin. voorv.w.o. en h.a.v.o. bij: de voorzitter van de commissie staatsexamen v.w.o.-h.a.v.o., postbus 11535,2502 AM ’s-Gravenhage; voor m.a.v.o.-4 en m.a.v.o.-3 bij: de voorzitter van de commissie staatsexamen m.a.v.o., postbus 11599, 2502 AN s-Gravenhage. Het circuit van Monza is niet opgeno men in de formule 1-kalender voor 1979. Na het dodelijke ongeval van Petterson is het circuit „besmet” verklaard. De eerst komende drie jaar zal de formule 1-race om de grote prijs van Italië gereden wor den op het Dino Ferrari-circuit van Imola. Tegelijk met de Nederlandse junioren kampioenschappen karate in sporthal De Bun in Huizen wordt een dubbele inter landwedstrijd Nederland-Italië gehouden. Nederland komt op de mat het Roethof, Reeberg, Kotseboe, Snel en Rooyens. De voorzitter van Bayern München, Wil helm Neudecker heeft trainer Lorant op de vingers getikt. Neudecker verwijt de trainer dat hij zich te vaak onheus uitlaat over de prestaties van zijn spelers. „Ik heb hem gezegd dat ik dat niet meer accep teer”, aldus de Bayern-praeses. Philippe Chattier, voorzitter van de in ternationale tennisfederatie, zou graag zien, dat tennis bij de zomerspelen van 1984 deel uitmaakt van het Olympisch programma. Naar verwacht zal het be stuur een verzoek aan het IOC richten om toegelaten te worden tot de Spelen van 1984. Bij zijn terugkeer in Moskou heeft Ana toli Karpov verklaard dat hij tot de lente van 1979 niet in actie zal komen achter het schaakbord. De wereldkampioen vertrekt op korte termijn wel naar Buenos Aires, waar de 23e schaakolympiade wordt ge houden, maar slechts als gast van de FI DE. LEEUWARDEN (ANP). De tucht- commissie van de afdeling Friesland van de KNVB heeft gisteravond de 34- jarige voetballer A. Bekkema van ONF uit Boornbergum een levenslan ge schorsing opgelegd. Bekkema had de intentie van de wedstrijd ONF 4-De Swaech 2 uit Beetsterzwaag niet goed begrepen. Het heette een vriendschap pelijke wedstrijd te zijn, maar Bekke ma vond het nodig om op de vuist te gaan. Hij gaf achtereenvolgens de aan voerder van zijn eigen elftal, de scheidsrechter, die tevens leider van zijn eigen team was en een speler van de tegenpartij een pak slaag. De broer van A. Bekkema, H. Bekkema, die zich met een en ander bemoeid had, werd geschorst tot 1 september 1981. ML Hoewel de Roemeensen uiteraard hun uiterste best deden het verschil zo klein mogelijk te houden, sloegen de Russinnen tijdens de vrije oefeningen - het laatste onderdeel - meedogenloos toe in een opklimmende reeks van 9.70, 9.80, 9.90 en 9.95. Er hing een tien in de lucht. Maar Maria Filatova en Natalia Shaposhnikova namen in hun fanatis me naar het hoogst bereikbare te veel risico’s en raakten uit balans. Breed lachend verlieten ze nietttemin het po dium: de titel voor Rusland stond op dat moment toch al onwrikbaar vast. KNBB over de samenstel ling van met name het tweede Nederlandse team. (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES. De eerste speeldag van de schaakolympiade in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft voor de Ne derlandse teams geen verrassingen opge leverd. De heren wonnen, zoals mocht worden verwacht, met 4-0 (de maximale winst) van Uruguay, terwijl de dames een nederlaag leden tegen titelhouder de Sov- jet-Unie: 'h-2'l,. Dat de damesploeg, bestaande uit Alexandra van der Mije, Corrie Vreeken, Erica Belle en Hannie Parreren, het niet zou redden tegen de Russinnen was voor spelbaar. Bij de titelverdedigster zit name lijk de 17-jarige wereldkampioene Maja damesploeg parten (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG. Gisteren, op de vierde dag van het toernooi om de wereldkam pioenschappen keurturnen, heeft ook Nederland zich geschaard in de rij van naties die zich door het jurybeleid in de kuif gepikt voelen. Maar in tegenstelling tot landen als bijv. Roemenië (dames) en Japan (heren) bleek de equipe van Albert Asarjan nauwe lijks een poot te hebben om op te staan. De realiteit was gewoon dat Nederland zijn keuzestof tè eenvoudig uitvoerde, waardoor op zich goede oefeningen terecht wat lager werden gewaardeerd. Om hoger te eindigen, is maar één remedie doeltreffend: het technisch kunnen stevig opvoeren. Tsjiboerdanidze achter het eerste bord en is ook haar tegenstandster in de wereld- tweekamp, Gaprindasjvili, van de partij. De herenploeg had weinig moeilijkhe den met Uruguay. Timman won van Estra da, Ree van Dinaborian, Ligterink klopte Silva en Langeweg versloeg Badenian. De spelers waren verbol gen over het feit dat Hans Sundquest, de nationale kampioen bandstoten, niet was geselecteerd voor die ploeg. Woensdagavond be sloot het bondsbestuur Sundquest alsnog in te schrijven. Bongers werd voorgesteld te verhuizen van het bandstoten naar het libre, mogelijk gewor den door het vrijwillig af- De eindstand: 1. Sovjet-Unie 388,95 pnt, 2. Roemenië 384,25 pnt, 3. Oost-Duitsland 382,25 pnt, 4. Hongarije 377,80 pnt, 5. Verenigde Staten 377,30 pnt, 6. Tsjecho-Slowakije 376,75 pnt, 7. Japan 370,60 pnt, 8. Canada 369,90 pnt, 9. West- Duitsland 369,25 pnt, 10. Bulgarije 367,85 pnt, 11. Polen 366,55 pnt, 12. Frankrijk 365,90 pnt, 13. Nederland 362,20 pnt, 14. Italië 361,50 pnt, 15. Zwitserland 361,15 pnt, 16. Groot-Brittannië 358,50 pnt, 17. Noorwegen 357,65 pnt, 18. Span je 355,75 pnt, 19. Brazilië 351,75 pnt, 20. Australië 350,00 pnt. De individuele klassering: 1. Elena Mukhina, Sovjet-Unie, 78.25; 2. Nadia Comaneci, Roeme nië en Natalie Shaposhnikova, Sovjet-Unie 77.95; 4. Emilia Eberle, Roemenië, 77.90; 5. Nelli Kim, Sovjet-Unie, 77.85; 6. Maria Filatova, Sovjet- Vorige week ontstonden problemen tussen een groot aantal ereklassers en het bondsbestuur van de Bedroeg het verschil na de verplichte figuren tussen Rusland en Roemenië 1.75, na afloop van het hele programma hadden de Russinnen de marge tot 4.50 vergroot. Dit gebeurde met turnen op een niveau dat toch bedenkelijke kan ten heeft. Want bij het zien van bijv, de acrobatische toeren die op de even- wichtsbalk werden uitgevoerd, rees de vraag hoever een trainer mag en kan gaan in pogingen hoog gekwalificeerde concurrentes in het „vijandelijke” kamp te overvleugelen. Bijna beangstigende risico’s werden soms genomen, wat Maria Filatova bij na letterlijk haar nek kostte. Na enige achterwaartse flick-flacks, miste de Russin gedeeltelijk het afzetpunt, DEN HAAG. Drie winnaars mogen de hoofdprijs delen van lotto 42 van afgelopen zondag. Dat levert de man een bedrag van ruim twee ton op. In toto 42 vulden elf mensen het juiste rijtje in: zij ontvangen ruim 11.000 gulden. De uitslag van lotto 42 en toto 42 is: Lotto 42: in deze lotto vielen 16.986 prijzen. Inleg: ƒ3.425.659,00. Prijzenbedrag: ƒ1.660.238,74. Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto ƒ200.855,50 ontvangen; tweede prijs: 9 winnaars, die elk bruto 18.079,80 ontvangen; derde prijs: 239 winnaars, die elk bruto 1021,20 ontvangen; vierde prijs: 9132 winnaars, die elk ƒ38,80 ontvangen; vijfde prijs: 7603 winnaars, die elk 38,80 ontvangen. Toto 42: in deze toto vielen 7639 prijzen. Inleg: ƒ672.822,00. Prijzenbedrag: ƒ319.590,45; eerste prijs: 11 winnaars die elk bruto ƒ11.621,40 ont vangen; tweede prijs: 504 winnaars, die elk 158,50 ontvangen; derde prijs: 7124 winnaars, die elk 15,70 ontvangen. zestiende finales met tweemaal 7-5. John McEnroe, die als gevolg van zijn recente successen is opgeklommen naar de vijfde plaats van de wereldranglijst, won met 6-2, 6-2 van zijn landgenoot Bruce Manson. De als zevende geplaatste Tsjech Vladimir Zednik werd uitgeschakeld. De Fransman Patrice Dominguez versloeg hem met 6-3, 6-7, 7-6. Dominguez ontmoet in de volgen de ronde de 19-jarige Zwitserse kampioen Heinz Guenthardt. Deze had slechts veer tig minuten nodig om de Spanjaard Javier Solder uit te schakelen: 6-2, 6-0. Heinz’ oudere broer Markus was eerder met 6-2, 6-3 verslagen door de als vijfde geplaatste Victor Amya. John Lloyd, die als vierde was geplaatst, verloor met 3-6, 3-6 van de Zuidafrikaan Ray Moore. Vijaj Armitraj, als zesde geplaatst, werd in de tweede ronde uitgeschakeld door Rolf Gehring, die eerder zijn broer Anand versloeg. De Westduitser won in drie sets: 3-6,6-1 en 7-5. Het was de enige verrassing in de Zwitser se stad. John McEnroe kwalificeerde zich vrij simpel voor de kwartfinales. De 19- jarige Amerikaan stond Bernard Fritz slechts vijf games toe: 6-2, 6-3. Ray Moore plaatste zich door tegen Ismael El Shafei in de derde, beslissende set de tie-break naar zich toe te trekken: 3-6, 6-4 en 7-6. Loek Sanders werd in de achtste finales van het internationale tennistoernooi in Basel uitgeschakeld door de Argentijn Guillermo Vilas, vorige week nog winnaar van het toernooi in Nederland. Sanders greep echter wel de tweede set tegen de sterke Argentijn. De uitslag was 6-2, 3-6 en 6-3. Rolf Thung heeft de eerste ronde van het Sateliettoernooi, dat de komende we ken op verschillende plaatsen in Neder land wordt afgewerkt, in Enschede niet overleefd. Hij verloor in twee sets van de Engelsman Rhun Beven: 7-6 en 6-4. Overige uitslagen van partijen met Nederlan ders: Don-Lapre 6-3, 6-1; Fok-Crouwn (Vst.) 7-6, 2-6, 6-4; Gorter-Martin (Vst.) 1-6, 6-2, 10-8; Cortes (Col.)-Van Boeckel 6-2, 6-4; Ladon (VstXRanty 6- 4, 6-1. Björn Borg heeft in Kobe (Japan) een demonstratiewedstrijd tegen Viras Geru- laitis gewonnen. De Zweedse Wimbledon- kampioen won in drie sets: 1-6, 6-3 en 6-3. Unie, 77.55; 7. Birgit Suss, Oost-Duitsland, 76.65; 8. Tatiana Argannikova, Sovjet-Unie, en Silvia Hindorff, Oost-Duitsland, 76.60: 10. Kathy John son, VS en Vera Cerna, Tsjecho-Slowakije, 76.55. De klasseringen van de Nederlandse deel neemsters: 47. Ingrid Bolleboom, 56. Monique Bolleboom, 85. Connie Zwarthoed, 92. Marja Huyting, 96. Marleen Houter, 97. Marijke Aar noutse. De gedetailleerde uitslag (achtereenvolgens to taal verplichte oefenstof, sprong, brug ongelijk, balk, vrije oefening en totaal): Ingrid Bolleboom 36.75 9.30 9.25 9.20 9.20 73.70; Monique Bolleboom 36.65 9.20 9.30 9.00 8.85 73.00; Connie Zwart hoed 36.05 9.20 9.05 8.65 8.90 71.85; Marja Huyting 35.55 9.20 9.30 8.85 8.35 71.25; Marleen Houter 35.30 9.30 9.05 8.70 8.80 71.15; Marijke Aarnoutse 35.60 8.90 8.80 8.65 9.05 71.00. in Straatsburg Voor de derde achtereenvolgende keer heeft de Russische damesploeg in Straats burg de wereldtitel turnen behaald. Op de foto de damesequipe uit de Sovjet-Unie, direct na de huldiging. Ingrid Bolleboom: de enige vertegenwoordigster van de Nederlandse damesequipe, die zich heeft weten te kwalificeren voor de finale van het individuele wereldkampioen schap turnen. LEUSDEN (ANP). Jos Bongers zal toch deelne men aan het Europees kampioenschap vijfkamp voor landenteams (TEP), dat volgende week in Amersfoort wordt gehou den. De Nijmegenaar zal uitkomen voor het Neder landse b-team en daarin het libre voor zijn reke ning nemen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33