Routinezaak GEVAAR VOOR VRIJE BERICHTGEVING GEVREESD Bosbrand Los Polisario meldt In Somalië 17 dood van 400 legerofficieren Marokkanen terechtgesteld blijkt toch problematisch Angeles aangestoken ■■Mm NA BEGROTINGSVOORSTELLEN DE KONING Parlement geeft vertrouwensvotum Mannen bekennen 17 moorden Sovjet-Unie en VS gaan praten over wapenverkoop Twee vrouwen bij bergbeklimming omgekomen Israel-Egypte _2. BINNEN- EN BUITENLAND 2 7 VRIJDAG OKTOBER 19 7 8 WA' "I lijst” rent” wenste paden 1 ie jaar stoelen - Tot die bespreking is besloten tijdens het bezoek, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vance, deze week aan Moskou bracht. Mogelijk beginnen binnenkort ook besprekingen tussen beide landen over een verbod wapens te gebruiken tegen beider satellie ten. WASHINGTON (AFP). De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie gaan in december in Mexico met elkaar praten over een even tuele verkoopstop op wapens aan derde landen. land iif nden ligentie (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. Met de verwachte overweldigende meerderheid heeft de overgangsregering van premier Paul van den Boeynants gisteren het vertrouwen gekregen van de Belgische Kamer van Af gevaardigden. Het kabinet zal over enkele weken weer aftreden, na de voorbereiding van een grondwetsherziening. Daarna gaan de Belgen naar de stembus om een nieuw parlement te kie zen. vrij” r Weer doden bij rellen in Iran Westen vecht UNESCO media-verklaring aan NOVIB vreest kwaliteits verlies ontwikkelingshulp ir MINISTER DE KONING Belgisch kabinet even aan de slag 'J lat de ment, jor de en be- to per ei van iveede Britse lorstel ireerd rieden ternau- jst”: de erleden Op het 2 leden er later loor 76 s om te voorzit- volgen- iier wil ipien uit Spaanse Ijoenste ear. Me- vas van aar was nse zon- ehenken ssen wü le Staten nleg van en en in plannen gaan na man van hij op de voor het ■in beste- e projec- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Uit angst voor censuur en omdat zij gevaar voor de vrije berichtge ving vrezen, zullen de westerse landen op alle wezenlijke punten in de media verkla ring van UNESCO-directeur Amadou- Mahtar M’Bow, zoals die op de Parijse UNESCO-conferentle is voorgelegd, wij zigingen voorstellen. ken, gezien het feit dat de pers het essentie- le instrument is voor communicatie tussen mensen. Volgens het Westen is het antwoord hier op, dat de pers vrij feiten moet kunnen weergeven en het aan mensen en regerin gen moet overlaten om zaken als vrede en onderling begrip te regelen. Maar tijdens een emotionele persconfe rentie zei M’Bow, dat journalisten de kruistocht van de UNESCO tegen racisme, vooral om het Vlaamse bestuur in het randgebied rond Brussel, waar de Frans- taligen hun invloed willen uitbreiden. Enig opmerkelijk geluid tijdens het de bat over de regeringsverklaring van Van den Boeynants was de ondubbelzinnige manier waarop de CVP zich stelde achter de vorige week afgetreden premier Leo Tindemans. De populaire CVP-politicus forceerde een kabinetscrisis nadat de sa menwerking in zijn kabinet was stukgelo pen op een muur van onderling wantrou wen. Uit het debat van gisteren bleek dat dit wantrouwen onverminderd voortbe staat. Toen een Britse journalist M’Bow vertel de, dat journalisten zich niet als diploma ten beschouwen, antwoordde M’Bow dat zijn ontwerp-verklaring „de vrijheid van de pers niet zou onderdrukken”. kolonialisme, apartheid en oorlogspropa ganda moeten delen, omdat journalisten van nature, evenals iedereen, niet volledig objectief kunnen zijn en onvermijdelijk hun eigen opinie weergeven bij hetgeen zij schrijven of omroepen hulp, de inspectie op de projecten van de particuliere organisaties, de omvang van de Nederlandse hulp en het beleid ten aanzien van de Nationale Commissie Ont wikkelingssamenwerking (NCO). Op een aantal onderdelen waren de veranderin gen al door de vorige minister (Pronk) aangekondigd. Volgens de NOVIB is er sprake van bloedarmoede van Nederland tegenover de Derde Wereld. Zij heeft bezwaar tegen het armoedecriterium, dat de minister heeft gehanteerd bij het bepalen van wel ke landen wel en welke landen niet con- centratieland kunnen zijn en dat ertoe heeft geleid, dat de banden op overheidsni veau met geheel Latijns-Amerika zijn ver broken. Dat is des te meer te betreuren, omdat zich in dat deel van de wereld andere ontwikkelingen voordoen dan in Afrika en Azië. De NOVIB vreest, dat de politieke vraagstukken die men in het ont wikkelingswerk in Latijns-Amerika tegen komt, de doorslag hebben gegeven voor deze beleidswijzigingen. Juist in Latijns- Amerika bestaan grote sociale tegenstel lingen. Met zijn armoedecriterium valt de minis ter terug in een verouderde en achterhaal de wijze van benadering van het armoede vraagstuk, namelijk het meten van de ar moede. De mate van armoede valt immers moeilijk af te lezen uit jaarcijfers over het bruto nationaal produkt en uit het inko men per hoofd van de bevolking. Gemid delde inkomenscijfers zeggen weinig, in dien een ontwikkelingsland een sociale structuur heeft, waarbij slechts een deel van de bevolking van de meeropbrengsten profiteert Vele projecten in Latijns-Ame rika komen bij uitstek ten goede aan de allerarmsten, een hoofddoelstelling in het Nederlandse beleid. Volgens de NOVIB heeft men zich bijvoorbeeld in Peruaanse regeringskringen en boerenorganisaties teleurgesteld getoond over de stap van de minister. Men voelt zich nu in een afbouw- situatie, er wordt niets nieuws meer begon nen. Wel heeft De Koning de vier medefinan cieringsorganisaties, waaronder de NO VIB, gevraagd meer projecten te starten in de afgevallen concentratielanden. De NO VIB is niet erg gelukkig met dit verzoek, omdat de Nederlandse regering daarmee haar verantwoordelijkheid afschuift. In middels hebben verschillende buitenland se ambassades al met de NOVIB overlegd over de vraag, hoe de klap van het stopzet ten van de hulp kan worden opgevangen. De inspectie vanuit Nederland van pro jecten van particuliere organisaties in de Derde Wereld ziet de NOVIB met grote reserve tegemoet, onder andere omdat zij vreest dat op die manier het ontwikke lingswerk wordt gebureaucratiseerd. Vol gens de NOVIB zal men in de hulpontvan- De komende dagen zal in een kleine commissie getracht worden een compro mis uit te werken om de ontwerp-verkla ring algemeen aanvaardbaar te maken. BELFAST (UPI). Twee inwoners van Belfast hebben gisteren bekend tussen 1975 en 1977 zeventien mensen te hebben vermoord. Een van de twee verdachten bekende dat hij de meeste van zijn slacht offers de keel had doorgesneden, dan wel met een bijl had doodgeslagen. De ander, die de moord op tien mensen toegaf, ge bruikte meestal een machinegeweer. Beide mannen, William Moore en Robert Bates, allebei 29 jaar, waren lid van de protestantse Ulster Volunteer Force. Hun slachtoffers waren rooms-katholieken. gende landen niet goed raad weten met de inspectieteams, die straks gaan opdagen. Over de „vervuiling van de hulp”, al onder het vorige kabinet een punt van grote zorg, zal de NOVIB binnenkort een nota uitbrengen. Met vervuiling van de hulp bedoelt de NOVIB het gebruiken van ontwikkelingsgelden voor zaken, die zijde lings met de ontwikkelingssamenwerking hebben te maken, zoals exportbevorde ring, het verbouwen van het tropeninsti tuut, de opvang van gastarbeiders en te rugkeerprojecten voor gastarbeiders. ■ir Allison Chadwick-Onyszkiewicz uit Leeds (links) en Vera Watson uit Stanford (rechts), de twee leden van een groep vrouwen die poogden de Himalaja te beklimmen, zijn omgeko men. PALO ALTO (Reuter). Twee le den van een geheel uit vrouwen be staande groep bergbeklimmers zijn omgekomen bij een poging van die groep, de top van de Annapurna in de Himalaja te beklimmen. De vrouwen waren aan de klim begonnen om aan te tonen, dat niet alleen leden van het mannelijk geslacht in staat zijn hoge bergen te beklimmen. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat premier Begin uitermate voorzichtig moet manoeuvreren om een al te grote rebellie in eigen Likoed-kring te voorkomen. (Door onze redacteur in Tel Aviv, Jaap van Wesel) ek Bosnië yen en zes eten van ober over- zelfde oor- LOS ANGELES (UPI). Volgens de politie zijn de enorme bosbranden die de afgelopen dagen in de omge ving van de Amerikaanse stad Los Angeles hebben gewoed, aangesto ken. DEN HAAG (ANP). De Stichting Ne derlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) is bang, dat de Neder landse ontwikkelingshulp aan kwaliteit zal gaan verliezen en dat het beleid van minis ter De Koning (Ontwikkelingssamenwer king) zal verambtelijken. De algemeen se cretaris van de NOVIB, Sjef Theunis, zegt dit naar aanleiding van de begrotingsvoor stellen van De Koning. De Kritiek van de NOVIB richt zich vooral op de wijzigingen in het concentra- tielandenbeleid, de „vervuiling” van de MOGADISCIO (AFP). In de Somali sche hoofdstad Mogadiscio zijn gistermor gen vroeg zeventien legerofficieren in het openbaar door een vuurpeloton terecht gesteld. Zij waren ter dood veroordeeld wegens deelname aan een, mislukte, aan slag op president Siad Barre op negen april van dit jaar. Duizenden mensen woonden gisteren de terechtstelling bij. ikpan- senten »r een treedt rtboek lie de anden ken er lingen braak, voor- gister- ije dag rei. De kreeg ganisa- 'erzoek >lg ook jgt ook vijs zal ;ondere •ij”. J en moe- eren we- door een gevange- r, die 21 was tien czuchtige 5 haar lot 1 met een wee jaar es om het kinderen wagon of i stroom. :an leiden slligentie. e van een it is ver- r van de geleerde kinderen n dat kin- d hebben ntelligen- ;oed kun- De westerse landen stemden overigens wel in met de oproep van M’Bow de arme landen te helpen bij de oprichting van nieuwsinstellingen. Zij gingen akkoord met een bijdrage van acht miljoen gulden voor de oprichting van een persbureau en van een radio-nieuwsdienst. Bij het beginpunt van de brand is een doosje lucifers gevonden waarin een brandende sigarettepeuk zou heb ben gelegen. De vijfhonderd brandweerlieden, drie hef schroef vliegtuigen en vijf brandbestrijdingsvliegtuigen zijn er inmiddels in geslaagd de brand te bedwingen. Er zijn 175 huizen door het vuur verwoest en nog eens 100 ernstig be schadigd. Er wordt gesproken van vele miljoenen guldens schade. Over persoonlijke ongevallen is niets be kend. Aldus waarnemers gisteren op de twin tigste algemene conferentie van de UNES CO, de conferentie voor wetenschap, on- derwijs en cultuur van de Verenigde Na ties. Vooral de in de verklaring neergelegde opvatting, dat berichtgeving „correct, ob jectief, evenwichtig en volledig” moet zijn, willen de westerse deelnemers gewijzigd zien in een algemene basisregel „vrije strpom van informatie”. Het eigenlijke debat begint pas op 13 november, maar de voorbereidende confe rentie is dinsdag al begonnen. In totaal nemen 144 lidstaten aan de conferentie deel. M’Bow heeft gisteren gereageerd op het pogen van de westerse deelnemers zijn ontwerp-verklaring om te buigen. Hij zei dat die verklaring verkeerd wordt geïnter preteerd en zelfs bewust wordt verdraaid. Hij vroeg zich ook af hoe men tegen zijn opvatting kan zijn, dat de media de vrede en het onderling begrip dienen te verster- De argumenten van deze opponenten werden versterkt door de activiteiten van de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Saunders, die in Jordanië en in de bezette gebieden de akkoorden van Camp David toe kwam lichten en in feite beloofde dat ook de Palestijnen en Jordanië, met hulp van Amerika, konden krijgen wat Sadat had gekregen: al het bezette gebied in ruil voor vrede. Dat maakte voor het toch al zenuwachtige ka binet de kwestie van de preambule in het Egyptisch-Israelische vredesakkoord heel belangrijk. De ware reden voor de aarzeling in Jeru zalem moet dan ook dieper worden ge zocht. Het Israëlische politieke establish ment is uitermate gefrustreerd; zowel re gering als oppositie. Begin, Dajan, Weiz- man en een paar adviseurs hebben alles in Camp David bekokstoofd. De rest, minis ters en parlementsleden, mocht na afloop de zaak alleen maar goedkeuren. Dat heeft veel kwaad bloed gezet en frustraties ge kweekt, vooral binnen de Likoed-partij van Begin te meer omdat in die kring de hele gedachte aan Palestijnse autonomie toch al bijzonder moeilijk is te verteren. Het was gisteren nog niet bekend waardoor de 46-jarige Vera Watson uit de Verenigde Staten en Alison Chadwick-Onyskiewicz uit Groot- Brittannië zijn gestorven. Twee ande re leden van de groep zijn er overi gens in geslaagd de top van de Anna purna te beklimmen. De berg is ruim acht kilometer hoog. Het Egyptisch-Israelische vredesver drag zou formeel-juridisch in ieder geval niet worden gekoppeld aan de Palestijnse zaak. Toch had de Israëlische regering maar liefst 17 uur nodig om zijn goedkeu ring aan dat ontwerp te geven en die goedkeuring was nog maar gedeeltelijk en voorwaardelijk. Naast de verwijzing naar de Palestijnse kwestie, wil premier Begin een zin toevoegen die het verdrag nog eens geheel loskoppelt van de Palestijnse kwes tie president Sadat stelt waarschijnlijk een amendement in tegenovergestelde zin voor zodat Egypte nooit en te nimmer gebrek aan vooruitgang in de Palestijnse kwestie als argument kan gebruiken om het verdrag op te zeggen. Minister van Defensie Mosje Dajan heeft na zijn terugkeer uit Washington het ont werp aangeprezen als „een goed compro mis”. Dajan begreep waarschijnlijk wel dat het niet zo veel zin heeft om al te moeilijk te doen over die al dan niet be staande band: als er eenmaal ambassa deurs zijn uitgewisseld, dan kan Egypte toch zijn ambassadeur terugroepen. Er is toch altijd wel een smoes te vinden waar om Egypte de normalisering van de be trekkingen niet door zou willen zetten? Het is een kwestie van vertrouwen en Dajan heeft er tegenover zijn regering steeds op gehamerd overtuigd te zijn van de vredes wil van Egypte. Er waren nog andere argumenten waar om het niet zo zinvol is zoveel problemen te maken over de politieke relatie tussen de Palestijnse kwestie en het afzonderlijke vredesverdrag met Egypte. De hele opzet van Camp David gaat immers uit van het politieke verband. En Egypte is een van de partners bij de onderhandelingen over de Palestijnse autonomie. DAR ES SALAAM (Reuter). De onaf hankelijkheidsbeweging voor de Westelij ke Sahara, Polisario, heeft gisteren ge meld de afgelopen maand 400 Marokkaan se soldaten te hebben gedood en een F-5 jachtbommenwerper te hebben neerge schoten. Zestig Marokkanen zouden zijn gevan- (engenomen. Volgehs een woordvoerder van de beweging is Polisario in het noor den een nieuw offensief begonnen. Pas heel langzaam beginnen de mogelij ke gevolgen van de autonomie door te dringen. Wie zal de hoogste autoriteit op de Westoever worden als het militaire be stuur en daarmee het Israëlische bestuur wegvalt? Krachtens welk recht kan Israel daar doorgaan met het vestigen van nieu we nederzettingen? Wat wordt de status van de al bestaande nederzettingen? Wie verricht arrestaties na terreurdaden? Hoe effectief kan de Israëlische geheime dienst blijven opereren zonder de dekking van het Israëlische militaire bestuur, dat grote bevoegdheden heeft en daar ook gebruik van maakt. Er is een meestal onuitgespro ken gevoel dat Begin in Camp David te ver is gegaan en dat de Palestijnse autonomie alleen dan aanvaardbaar is, als die in feite nooit wordt gerealiseerd. Onverwachte problemen rezen ten aan zien van de preambule van het verdrag. In die preambule zou worden verwezen naar een volledige vrede in het Midden-Oosten en de oplossing van het Palestijnse vraag stuk; de andere overeenkomst die in Camp David was gesloten. De Egyptenaren, ge ïsoleerd in de Arabische wereld, wilden de relatie tussen die twee verdragen zo duide lijk mogelijk formuleren. President Carter kwam met een compromisformule, waar van de strekking niet precies bekend is, maar die de relatie uiterst vaag houdt. „Mijnheer de president”, zei Begin te gen Sadat na het ondertekenen van het Camp David-akkoord, „laten wij probe ren om binnen drie maanden het vredes verdrag te ondertekenen”. Sadat was het roerend met Begin eens. Er leek niets een snelle ondertekening van een Egyptisch- Israelisch vredesverdrag in de weg te kunnen staan. En toen op 12 oktober de vredesconferentie werd geopend, wees alles erop dat het om een routinezaak ging; het uitwerken van een aantal de tails. Over de grondwetsherziening, de belangrijkste taak dus voor de jongste Belgische regering, zijn de partijen die het kabinet ondersteunen het overigens nog niet eens. De meningsverschillen tussen Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten, alsmede de Vlaamse Volk sunie en het Brusselse FDF draaien vooral om de vraag in hoeverre Brussel een zelf standig gewest moet worden naast Vlaan deren en Wallonië. De coalititepartijen bevestigden hun trouw aan het zogenaamde Egmont-ak- koord, dat voorziet in een hervorming van de Belgische staat in federalistische zin. De Vlaamse CVP wil echter bepaalde con cessies aan de Franstalige meerderheid in Brussel terugdraaien. Het gaat hierbij Ministers en Knessetleden op hun beurt, gesterkt door de activiteiten van Saun ders, die zo duidelijk bezig was de politie ke relatie tussen het vredesverdrag en de Palestijnse kwestie te benadrukken, wa ren zich maar al te bewust van de kritiek op hun eigen geloofwaardigheid. Daarom spreken niet alleen zij, maar ook Begin zelf ferme taal. De bestaande nederzettingen op de West oever zullen worden versterkt, om nog maals te onderstrepen dat de Palestijnse autonomie een wassen neus is, die zowel Israels rechten als de vrede met Egypte niet in de weg mag staan. Begin stelt zelfs voor zijn eigen kantoor en dat van Dajan over te brengen naar het omstreden Arabi sche Oost-Jeruzalem, dat door de Ameri kanen als „bezet gebied” wordt be schouwd. I TEHERAN (AP/DPA). In Iran is de rust nog steeds niet weergekeerd. In de Zuidiraanse stad Jahrom werd gisteren de hoofdcommissaris van politie doodgescho ten. Een hem vergezellende generaal, Ahmad Nadvar, werd door schoten ernstig gewond. De dader ontkwam. Beide mannen kwamen van een plechtigheid ter gelegenheid van de 59ste verjaardag van de sjah. Ook in de hoofdstad Teheran werden gisteren weer ongeregeldheden gemeld. Volgens kranten zijn daarbij gisteren en woensdag zeven mensen om het leven gekomen. De dagbladen schreven gisteren ook, dat voor het eerst betogers met geweren waren gewapend en daarvan ook gebruik maakten in hun strijd tegen politie en militairen. Ook in het godsdienstig centrum Qom van waaruit al eerder rellen waren gemeld, is het gisteren weer tot een felle confrontatie gekomen tussen politie en demonstranten. De politie maakte gebruik van traangas en er werd in de lucht geschoten. Twee mensen zouden zijn gedood. Volgens onbevestigde berichten zou de nu al maandenlang voortdurende onrust in Iran aan meer dan 1000 mensen het leven hebben gekost. De spanningen in het land worden veroorzaakt door aan de ene kant conservatief- religieuze groeperingen die gekant zijn tegen het moderniseringsstreven van de sjah en aan de andere kant door links-militante bewegingen, die het heersende regime in hun land autoritair en dictatoriaal vinden. In deze kringen wordt ook de ontbinding van de Iraanse geheime politie, de SAVAK, geëist. e leger- n op de J e verla- njeugd- nensys- ït motto VI bij de eren te len per ;en voor inensys-1 erkelijk

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3