CRISIS MOET IN TWEE WEKEN ZIJN OPGELOST Verontrusting over Israëlisch besluit 1 Nieuw oefenterrein leger over Antillianen Gecommitteerde 125 jaar jong. Pourier spreekt met commissie Kreisky dreigt met aftreden Polio-epidemie lijkt voorbij Damiate Pers ook absent bij bezoek prins telg Hinder voor vredesberaad Midden-Oosten Dienstplichtwet voor Rhodesische Ministers willen Europees handvest voor cultuur o IJmuider Courant Bij verliezen referendum Tevergeefs Vragen Statenlid over mogelijk vertrek van Nederlandse Opera Syrië-Irak Fii Doden door staking in Britse ziekenhuizen in c PI zwarten van kracht 4_ BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 O K TOBER 2 7 VRIJDAG V seerd en moet een nationale verzoening op gang worden gebracht. Daily Telegraph: iLEY«NN iii? jij .iiafe li WASHINGTON-JERUZALEM (UPI, AP, DPA). Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat de Verenigde Staten „zeer verontrust” zijn door het Israëlische kabinetsbesluit, Jood se nederzettingen aan de westelij ke oever van de Jordaan te ver sterken. Deze stap wordt door sommigen gezien als een mogelij ke hinderpaal, die van invloed zou kunnen zijn op de huidige Israe- lisch-Egyptische vredesonderhan delingen. 0 s dai 1 de zij ge bo Ff vo W€ va ter kit vo As VAN HET TOPTRIO VAN Oosten zet de bloemetjes buiten. Iedere bezoeker ontvangt gedurende 2 maanden een leuk boeketje. Maar dat is nog lang niet alles... Er is nog veel meer te zien en te beleven bij de jarige Oosten. Ons advies: komt u het zelf maar eens bekijken. Tot en met december zijn wij in feeststemming. OP DEZE MOLEN» (Van onze redacteur in Beiroet, Rienko Wilton) BEIROET. De Libanese regering wil de talloze, zwaar bewapende partijen militia en privé-legertjes in het land ontwapenen en de Palestijnse aanwezigheid in het land aan banden leggen. Verder moet iedereen die met Israel heeft samengewerkt voor de rechter worden gebracht. Ook wil de Libanese regering dat het leger wordt gereorgani- (ADVERTENTIE) Libanese regering wil A burgers snel ontwapenen gers werden gearresteerd. •tr (ADVERTENTIE) 0,70 145,- By I’S LEAN De leider van de moslim-linkse Libane se alliantie, Walid Joemblatt, merkte te- Volgens de verklaring die Van der Hooft namens „de grootst mogelijke meerder heid van het dagelijks bestuur” voorlas, wordt de weigering van de PvdA om bij de ontvangst van de prins aanwezig te zijn „betreurd” Fractieleidster Martha Vonk van de PvdA in de Gewestraad ontkent ten stellig ste dat deze opstelling iets te maken heeft met de houding van de PvdA jegens het koningshuis. „Helemaal niet. Alleen met onze houding tegenover de prins. Als bij voorbeeld de regerend vorstin, koningin Juliana, een officieel bezoek aan Twente zou brengen zouden wij waarschijnlijk vooraan staan”. recht op dat de regeringsplannen totaal voorbij gaan aan de politieke oorzaken van de Libanese crisis. De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat de Israëlische nederzettingen in bezet Arabisch gebied illegaal zijn en een hinderpaal voor de vrede. Het omstreden Israëlische besluit werd genomen toen de Israëlische top-onder- handelaars, de minister van Buitenlandse Zaken Dayan en de minister van Defensie Weizman zich op de terugweg naar Was hington hadden begeven na een week van overleg met hun regering. De Egyptische premier, Mustafa Chalil, heeft bekendgemaakt, dat de Egyptische regering overweegt haar delegatie in Was hington voor „overleg” naar Cairo te ont bieden. Chalil gaf echter te kennen dat Egypte geenszins op het afbreken van de onder- handeling uit is, maar dat „in het licht van de jongste Israëlische verklaringen” mo gelijk overleg met de leiders van de Egyp tische onderhandelingsdelegatie nodig zou zijn. De premier zei dat vandaag een defi nitieve beslissing bekendgemaakt zal wor den. Syrië en Irak hebben gisteren een „na tionaal handvest voor gezamenlijk optre den” ondertekend, dat voorziet in vorming van een commissie die toezicht moet hou den op de ontwikkeling van de betrekkin gen tussen beide buurstaten, eens eikaars grootste tegenstanders in de Arabische Wereld. Met de ondertekening van het handvest werden drie dagen van besprekingen be kroond die president Assad van Syrië en de Iraakse leider Al-Bakr hebben gevoerd over hun wederzijdse betrekkingen en de situatie in het Midden-Oosten. Het handvest voorziet o.a. in de vorming van een gemeenschappelijk hoog politiek comité voor het toezien op de ontwikkeling van de relaties op politiek, informatief, onderwijskundig, economisch, militair en cultureel terrein. Het hogere technische personeel legde een maand geleden het werk neer omdat het minder verdient dan het lagere perso neel. De stakers eisen een algemene pro- duktiviteitstoeslag van 15 procent om de achterstand in te halen. (Van onze redacteur in Wenen, Anton Koene) WENEN. De Oostenrijkse socialisti sche bondskanselier, dr. Bruno Kreisky, heeft gedreigd te zullen aftreden als de Oostenrijkers bij het referendum op 5 november tegen het in gebruik nemen van Oostenrijks eerste atoomkrachtcentrale in Zwentendorf stemmen. Het dreigement van Kreisky heeft grote paniek gezaaid in de gelederen van de Oostenrijkse Socia listische Partij. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Nadat er in de Amster damse gemeenteraad afgelopen week vra gen zijn gesteld over de mogelijke verhui zing van de Nederlandse Opera naar Den Haag, is er ook in Provinciale Staten van Noord-Holland ongerustheid gerezen over de waarschijnlijke consequentie van het niet doorgaan van de bouw van een nieuw muziektheater in de hoofdstad. In Salisbury, de Rhodesische hoofdstad, verwacht men dat de eerste groep dienst plichtigen uit 25.000 man zal bestaan. Dienstplichtig zijn die zwarten die tussen de 18 en 23 jaar zijn en minimaal drie jaar middelbaar onderwijs hebben genoten. Een woordvoerder van de Rhodesische regering zei dat de dienstplicht voor zwar ten toepasbaar was verklaard omdat de regering een meerderheidsbewind in het vooruitzicht heeft gesteld en beëindiging van de rassendiscriminatie. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C.vanderMije Minister Vance zei dat de V.S. zich reeds met premier Begin in verbinding hebben gesteld en zich van verder com mentaar zullen onthouden totdat het ant woord van Begin is ontvangen. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. Bij het werkbezoek van Prins Bernhard aan Twente op 31 oktober zal ook PvdA gewestgecommitteerde J. Jonkhart ontbreken. In een brief aan zijn collega’s van het dagelijks bestuur van bet gewest heeft hij laten weten hiervoor „persoonlijke redenen” te hebben, waar over hij naar buiten toe geen toelichting wenst te geven. Voorzitter C. A. van der Hooft van het gewest deelde dit gister middag tijdens een persconferentie mee. DEN HAAG (ANP). De Antilliaanse minister van Welvaartszorg, Miguel Pou rier, heeft gistermiddag in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag een gesprek gehad met leden van de vaste Kamercom missie voor Antilliaanse Zaken. De be windsman legde er de nadruk op dat zijn regering zeer ontstemd is over het besluit van minister Gardeniers van CRM, de op vang van Antillianen per 1 november aan staande te beëindigen. Hij zei dat hierdoor op de Antillen een paniekreactie is ont staan. Volgens voorzitter Molleman van de commissie had de Antilliaanse regering liever gezien, dat ze ongeveer drie maan den eerder van het voornemen op de hoog te was gesteld. Dan had het beleid daarop kunnen worden af gestemd. LONDEN (AFP). Als gevolg van de staking van technisch personeel in de Britse ziekenhuizen zijn „tenminste 30 mensen” om het leven gekomen, aldus de „Daily Telegraph” dat „medische deskun digen” aanhaalt. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning ATHENE (ANP). De conferentie van Europese ministers van Cultuur die don derdag in Athene werd afgesloten, heeft zich uitgesproken voor een Europees cul tureel handvest. Een dergelijke beginsel verklaring moet erop gericht zijn de „cul turele onderdelen van de Europese maat schappij te versterken en de specifieke culturele identiteit van Europa te definië ren en te behouden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post LEIDSCHENDAM (ANP). De polio- epidemie, die in april van dit jaar op de Veluwe begon, lijkt bijna voorbij. De laatste vier van de in totaal 109 patiënten werden gemeld uit de gemeente Neerij- nen, van wie er drie in de periode 18-20 september ziek waren geworden en de vierde op 3 oktober. Barteljorisstraai 13-17, Haarlem. Telefoon 023-320850* UEERLUK ONDERUIT METEEN ROMAN V min krui ene and rijd een hers weg BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend tetefoón: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 H ser, •te, -de zon* den t reet gen r wa< reet Op het ministerie van Volksgezondheid gaat men er van uit, dat de epidemie als geëindigd kan worden beschouwd, als er een periode van tweemaal de gemiddelde incubatietijd van twee weken is verlopen na het laatste ziektegeval. Volgens het hoofd van de afdeling infec tieziekten van het ministerie, dr. H. Bij kerk, kan de mogelijkheid dat daarna nog een enkele patiënt door polio wordt getrof fen evenwel niet worden uitgesloten, aan gezien met polio besmette mensen ziek of niet het virus wekenlang kunnen uitscheiden. Hij heeft daarom de Nederlandse artsen geadviseerd om tot het moment dat kan worden aangenomen dat de epidemie defi nitief voorbij is, geen amandelen te knip pen of tanden of kiezen te trekken bij ongevaccineerden dnder de 27 jaar en met name bij jongeren die om religieuze rede nen niet zijn ingeënt. Al twee jaar lang probeert de regering tevergeefs het veiligheidsprobleem op te lossen zonder ertoe te komen de werkelij ke oorzaken, namelijk politiek confessio- nalisme en de sociaal-economische wan verhoudingen tussen moslims en christe nen, aan te pakken. Christen-rechts heeft ook kritiek. De ul- tra-conservatieve oud-president Chamoun vraagt zich af of het ontwapeningsplan ook slaat op de zeer goed bewapende Pa lestijnse guerrilla-organisaties in het land. Het regeringsplan roept inderdaad op tot Op deze manier wil de Libanese regering nese regeringsplannen: 70 gewapende bur in twee weken de crisis in het land oplos sen. Voor het verzamelen van de wapens van de militia heeft de regering van presi dent Elias Sarkis twee instanties op het oog, die echter politiek gezien erg moeilijk liggen in Libanon: de voornamelijk uit Syriërs bestaande Arabische vredesmacht en het geregelde Libanese leger. De christen-rechtse militia behoorlijk uitgeput na wekenlange gevechten met de Syriërs vertrouwen deze Arabische vre desmacht niet: de zogenoemde falangisten en chamounisten zullen zich nooit laten ontwapenen door de Syriërs. De moslim- linkse strijdgroepen op hun beurt vertrou wen het Libanese leger niet, omdat een gedeelte van het overwegend christen-offi- cierkorps heimelijk sympathiseert met de christen-rechtse militia. Die sympathie geldt ook tot op zekere hoogte Israel, dat de christen-rechtse militia van wapens, munitie, adviseurs en trainingsfaciliteiten voorziet. De Syrische vredesmacht is in West- Beiroet, waar overwegend Moslims wo nen, begonnen met uitvoering van de Liba- Hogere winst voor KLM (Van onze redactie economie) AMSTELVEEN. De KLM heeft in het tweede kwartaal van het op 1 april begon nen boekjaar 1978-1979 (de maanden juli tot en met september 1978) een winst geboekt van 102,7 miljoen tegen 100,7 miljoen in dezefde periode van het voor gaande boekjaar. De winst in het eerste halfjaar geeft daardoor een stijging te zien van 146,8 miljoen tot 153,0 mil joen. Per gewoon aandeel van 100 ging de winst in het tweede kwartaal van 31.20 naar 30.10 en in het eerste halfjaar van 44.85 naar 44.27. Deze cijfers zijn bere kend over 3.287.809 aandelen :1978) res pectievelijk 3.105.375 aandelen (1977). Na conversie van de uitstaande converteerba re obligaties in gewone aandelen is het resultaat per gewoon aandeel (berekend over 3.919.392 respectievelijk 3.751.775 aandelen) in het tweede kwartaal 25.56 26.21) en in het eerste halfjaar 37.77 37.90). Voor de berekening van de winst per aandeel is het resultaat verminderd met 3.75 miljoen voor juli-september en met 7.5 miljoen voor april-september. Dit zijn de bedragen die aan houders van prefe rente aandelen toekomen, als op deze aan delen 5 procent dividend wordt uitge keerd. De bedrijfsinkomsten namen in het tweede kwartaal ten opzicht van de over- eenkomstie periode van het voorgaande boekjaar toe met 6,4 procent van 771,0 miljoen tot ƒ820,00 miljoen en in het eerste halfjaar met 4,9 procent van 1451.2 miljoen tot 1522.1 miljoen. De bedrijfs kosten stegen in het tweede kwartaal met 7.6 procent van 660.6 miljoen tot 711.0 miljoen en in het eerste halfjaar van met 5.7 procent van 1288.2 miljoen tot 1361.0 miljoen. In de periode juli tot en met september 1978 was het tonkilometervervoer 9 pro cent hoger dan in het voorgaande jaar bij een 3 procent hogere tonkilometerproduk- tie. De beladingsraad steeg vam 60.9 pro cent tot 64,5 procent. Het passagiersver voer op lijndiensten steeg meet 11 procent, het vrachtvervoer met 12 procent en het postvervoer met 9 procent. Het charterver- voer was 7 procent lager. Bij de volksstemming op 5 november, de eerste die tijdens het bestaan van de huidi ge Oostenrijkse republiek is uitgeschre ven, moeten de Oostenrijkers uitspreken of zij vóór of tégen het gebruik van atoom energie zijn. Een nederlaag bij de volksstemming zou, volgens Kreisky, een nederlaag zijn voor de energiepolitiek van de regering. Bovendien beschouwt de bondskanselier de goedkeuring van zijn energiepolitiek als uiting van vertrouwen in zijn persoon, waarbij hij ongetwijfeld denkt aan de al gemene verkiezingen van volgend jaar. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 \f 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal Volgens de voorzitter van de conferen tie, de Griekse minister van Cultuur, Dmi- trios Nianias, zal de commissie voor cultu rele samenwerking van de Raad van Euro pa een ontwerphandvest opstellen en aan bieden aan de volgende bijeenkomst van ministers. Die zal over twee jaar in Luxem burg worden gehouden. De bewindslieden stippen in hun aanbe velingen vooral de rol van de communica tietechnologie aan. Zij menen dat de enor me mogelijkheden op dat gebied het „cul tureel pluralisme” kan bedreigen. Het ini tiatief tot het besluit over het handvest kan worden toegeschreven aan mevrouw Gar deniers, de Nederlandse minister voor Cultuur (CRM). Dank zij haar invloed is ook de emancipatie van de vrouw als be langrijk cultuurverschijnsel in de beslui ten opgenomen. verminderde Palestijnse gewapende pre sentie, in overeenstemming met eerdere akkoorden tussen de Libanese overheid en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, maar niemand in Libanon gelooft dat de Palestijnen zich zullen laten ontwa penen of „hergroeperen” juist op een mo ment dat hun politieke toekomst hoogst onzeker is. Een positieve ontwikkeling is dat de christen-rechtse partijen in Beiroet zich, kennelijk onder zware internationale en Arabische druk, hebben neergelegd bij een voortduren van de Syrische militaire rol in de rest van Libanon: gisteren werd het mandaat van de Syrisch-Arabische vredesmacht voor zes maanden verlengd. KEUZE UIT 40 PAPERBACKS VAN 13,90 Bij elke boek- en ti jdschriftenhandel SALISBURY (Renter) In de Rhodes! A sche Staatskrant is gisteren het dienst plichtbesluit voor de Rhodesische zwarte bevolking gepubliceerd. Dit betekent dat degenen die worden opgeroepen, zich moeten melden voor dienstplicht in de strijd tegen nationalistische guerrilla strijders. Staatssecretaris Van Eekelen van Defensie heeft gisteren een nieuwe oefenmogelijk heid voor de landmacht officieel in gebruik gesteld. Het gaat om een uitbreiding met 200 hectare van het bestaande terrein Havelte-west in Drente. Op de foto zien we de staatssecretaris met een soepele zwaai van een tank springen. Het D’66-statenlid mevrouw Y. I. van Wagensveld-Drukker heeft aan Gedepu teerde Staten gevraagd of het college van mening is dat het vertrek van de Opera Stichting uit Amsterdam een groot verlies zou zijn. Mevrouw Van Wagensveld-Drukker vraagt verder of Gedeputeerde Staten be zorgd zijn over de. ontwikkeling en of het college maatregelen overweegt om de Ne derlandse Opera te bewegen in Amster dam te blijven.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4