t balzaal Fancy Fair van Vrouwengilde Zendingsdag in Velsen-Noord burgerlijke stand konijnen en cavia’s in *5: Amateurfokkers tonen hoenders. Voor u die van exclusief woon-niveau in klassieke stijl houdt... int icht [um ONENIGHEID OVER FINANCIËLE BIJDRAGE WERKNEMERS Verontwaardigd er n Kortere werkweek ie Bazar voor lift in Petrakerk Terrasweg gestremd in verband met nieuwe bestrating Fietser na aanrijding met hersenschudding in ziekenhuis Teleurstellend Zielepootje ojood &nousinp’ PROVINCIALE TENTOONSTELLING IN „ZOMERLUST” ■ii 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 OKTOBER 2 7 VRIJDAG Voor ’t echt sfeervol wonen. 10 Good Housing heeft een uitzonderlijke kollektie meubelen, wandgobelins, gordijnstoffen, verlichting en antiek. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. „Zondag geen dansen”. In forse letters staat dit GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? JBBlIWIllillir- VELSEN DE SLEUTELWINKEL voor ALLE sleutels damesmode- lingerie HERFSTAANBIEDING SPENCER PAKJES X op een raamstrook vermeld bij Zaal Zomerlust aan de Santpoort- se Hoofdstraat. Leden van twaalf Noordhollandse kleindiersportverenigingen heb ben het puikje van hun veestapel ingestuurd voor de provinciale tentoonstelling die hier vrijdaga vond om half acht door wethou der H. J. Scheeper van Velsen geopend wordt. De danszaal wordt tot de verste hoeken in be slag genomen door hoenders, ko nijnen en cavia’s. De sportfokkersvereniging „Zuid-Kennemerland” is gastheer voor dit provinciale evenement dat om het half jaar gehouden wordt in de grote zaal van Zomer lust die een groeiend aantal inzen dingen nog maar net kan herber gen. den gehouden in het cultureel cen trum De Schouw in Velsen-Noord, werd deelgenomen door circa tweehonderd vak bondsleden uit de IJmond. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Verkorting van de werktijd zal ook in 1979 inzet zijn van de CAO-onderhandelin- gen bij Hoogovens. De Industrie bonden die deel uitmaken van de FNV, streven wederom naar in voering van een kortere werk week voor alle personeelsleden van het staalbedrijf. Dit bleek gis teren tijdens een drietal bespre kingen over het landelijk arbeids voorwaardenbeleid van de FNV. Aan die vergaderingen, die wer- VAN RlXEL zo n drukker M Oosterduinweg 29 7 I tel. 14768 IJmuiden 'JP J 1 I Verkorting van werktijd inzet >n, (ADVERTENTIE) 11 1 II Een fraai ogende Sussexkriel in de deskundige handen van keurmeester N. J. Dol (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nd (ADVERTENTIE) iber, de e huidi- eschre- preken atoom- Vmster- eek vra- verhui- aar Den ten van sen over van het n nieuw I. van Jedepu- ege van 1 Opera t verlies irukker aten be- n of het i de Ne- Amster- X)uur Ouur Het ongeluk gebeurde doordat de fiet- - ser, een 15-jarige inwoner van de gemeen- te, komende vanaf het Plejadenplantsoen -de Planetenweg overstak maar opeens zonder aanwijsbare oorzaak stopte mid- den op de rijbaan waarop de automobilist reed. Deze, een 24-jarige inwoner van de gemeente, kon de fietser door deze onver- r wachte manoeuvre niet meer ontwijken en reed tegen hem aan. VELSEN. Donderdagmorgen, om tien minuten over half acht, heeft er op de kruising vaji de Planetenweg met aan de ene kant het Plejadenplantsoen en aan de andere kant de Eenhoornstraat een aan rijding plaatsgevonden tussen een auto en een fietser. De fietser liep daarbij een hersenschudding op en moest in het Zee weg Ziekenhuis worden opgenomen. Daags voor de opening staan alle knaag dieren en vogels al keurig op hun plaats in de danszaal. Donderdag was de dag van de keuringen. Er zijn 295 inzendingen waarbij de hoenders ditmaal relatief erg sterk vertegenwoordigd zijn. De konijnen De vakbondsleiding, die in 1977 op die weerstand uit eigen gelederen stuitte, sprak gisteren zeer omzichtig over het eventuele loonoffer van de werknemers. Terwijl eerder het voorstel is gedaan om 1,5 percent van de prijscompensatie in te leveren, oplopend tot ongeveer 3,5 percent, kwam deze keer niet eens de grootte van dat offer aan de orde. In tweehoog opgestapelde metalen hok ken werden donderdag tachtig hoenders bekeken en betast door keurmeester N. J. Dol uit Lisse, die speciaal voor het pluim vee naar Zomerlust kwam. De negen inge zonden cavia’s vallen tegenover de op zich zelf al meer opvallende konijnen en kip pen, wel erg in het niet in de zaal van Zomerlust waar de heren keurmeesters ’s ochtends met kritische blik langs de kooien lopen. De heer Dol, de hoenderspe- cialist, constateert onder het uitgestalde pluimvee, een aantal uitschieters in nega tieve zin. Elke vogel moet aan een reeks vaste kenmerken voldoen, die aan het ras worden gesteld. Het „Type” heet dat op de beoordelingskaart. Daarnaast wordt naar de bevedering gekeken en op de conditie gelet. De heer Dol komt al ruim veertig jaar op pluimveetentoonstellingen als bondskeurmeester van de N.H.D.B. (Ne derlandse Hoender- en Dwerghoender- bond). spannen numeriek de kroon met 206 in zendingen onderverdeeld in grote, mid delgrote en kleine rassen. De heer B. Wermer uit Delft en de Am- gens hem een bijdrage kunnen leveren in de financiering. Pas in het uiterste geval zou een beroep mogen worden gedaan op de personeelsleden. Tijdens de vergaderingen werd de uit slag bekendgemaakt van een recentelijk gehouden opiniepeiling onder een repre sentatieve groep werknemers van Walserij West. Een overgrote meerderheid 88 percent had zich daarbij uitgesproken tegen aantasting van de koopkracht Een aanslag op het netto besteedbare inkomen werd onaanvaardbaar geacht. Over de vorm van arbeidstijdverkorting bij Hoogovens werd gisteren vrij uitvoerig sterdammer J. Karbet, zijn in hun witte stofjassen al van verre als keurmeester herkenbaar. De heer Wermer voor de cavi a’s, collega Karbet speciaal voor de konij nen waarvan het aantal inzendingen, ver geleken met twee jaar geleden, met 20 procent is teruggelopen. Hier springen de Vlaamse Reuzen het meest in het oog. Een minimumgewicht van zes kilo is voorwaar de bij de beoordeling. Een relatief groot aantal van dit grootste Nederlandse konij nenras, komt daar niet aan toe en valt derhalve buiten de prijzen. Teleurstellend voor de inzenders die pas vanmiddag, kort voor de opening van het keuringsresultaat op de hoogte werden gebracht. De heer P. Warmenhoven uit Driehuis, in de wandeling „Ome Piet”, draaft tussen de kooien heen en weer met hooi, oud brood, graan en groenvoer voorde kippen, cavia’s en konijnen. Hij is 79 jaar en doet dit werk al ruim vijftig jaar. Zijn taak is ook de aanvoer van stro voor de hokken. „Onvoorstelbaar veel werk waar de door- snee-bezoeker geen notie van heeft”, ver zucht hij. De verzorging is een apart ver haal, waar de bejaarde heer Warmenho ven duidelijk de hoofdrol in speelt. Vrijdagavond om acht uur gaat de ten toonstelling open voor het publiek. Uit de verste uithoeken van de provincie zijn de beste dieren aangevoerd die de georgani seerde amateurfokkers „in huis hebben”. Een rondgang is best de moeite waard. Al was het alleen maar om kennis te nemen van het verbazingwekkend grote aantal rassen en variëteiten. De kleindiershow Bij het begin van de middagzitting deed zich een incident voor. Een lid van de communistische kerngroep GML was zon der toestemming de vergaderzaal binnen gedrongen. Hij weigerde de zaal te verla ten en moest door de ordedienst worden verwijderd. „Bij een 35-urige werkweek zijn de moge lijkheden het grootst om extra personeel in te zetten. Daarom is dit een goede bij drage in de bestrijding van de werkloos heid”, aldus Krul. Enkele kaderleden von den het echter onjuist zich bij voorbaat vast te leggen bij die 35-urige werkweek. De andere vormen van korter werken zou den eveneens in de onderhandelingen moeten worden betrokken. jJ- Vakbondsleider Krul achter de be stuurstafel. Als voorzitter van de leden vergadering zorgde hij ervoor dat de be sprekingen in goede orde verliepen. in „Zomerlust” is vrijdagavond tot half elf geopend. Verdere openingstijden: za terdag van 10.00 tot 22.00 uur, zondag van 10.30 tot 17.00 uur. van gedachten gewisseld. Krul sprak zijn voorkeur uit voor een 35-urige werkweek in plaats van langere vakanties, educatief verlof of verlaging van de pensioengerech tigde leeftijdsgrens. Hij verwachtte dat van een kortere werkweek het meest gun stige effect uitgaat, op de werkgelegenheid. IJMUIDEN. In de zalen van de gere formeerde Petrakerk aan de IJmuidense Spaarnestraat, wordt op 3 november een bazar gehouden voor een lift ten behoeve van invaliden en bejaarden kerkbezoe kers. De voorziening komt direct achter de entree. De aanschaf - en installatiekos- ten worden op 35.000.- geraamd. VELSEN. Met ingang van maandag 30 oktober wordt een gedeelte van de Ter rasweg te Santpoort voor verkeer in beide richtingen afgesloten in verband met be strating. Het af te sluiten deel ligt tussen de Hoofdstraat en de Kerkweg. Verwacht wordt dat de werkzaamheden ongeveer vijf weken zullen gaan duren, eerst wordt de rijbaan opnieuw bestraat en vervolgens het trottoir. Om twee uur ’s middags wordt een fancy fair geopend met onder meer een verkoop van fraai brei- en borduurwerk. Er wordt tevens een rad van avontuur opgesteld. Kinderen kunnen aan verscheidene spelen deelnemen. Aan de fancy fair worden ook een plantenmarkt en een grote rommel markt verbonden. ’s Avonds vanaf zeven uur worden, even eens in het gebouw aan de Schaepman- laan, speciale attracties voor volwassenen georganiseerd. DRIEHUIS. Het Vrouwengilde Drie- huis-Santpoort organiseert woensdag 1 november in het Witte Huis aan de Schaepmanlaan een reeks activiteiten waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk voor de zieken. Jialisti- ireisky, als de n op 5 ten van entrale gement :aaid in i Socia- ■mmmg ag zijn gering, inselier politiek ersoon, i de al- jaar. Evenals vorig jaar spitste de discussie zich toe op de vraag of de werknemers een financiële bijdrage moeten leveren voor de realisering van de arbeidstijdverkor ting. Nog altijd zijn de meningen daar over sterk verdeeld, zo werd duidelijk uit de debatten. De animo om een deel van de prijscompensatie af te staan, in ruil voor het behoud en uitbreiding van de werkge legenheid, blijft gering. Een dwergbrahmahoen is woensdag aan de zaal afgeleverd met veel aangekoekt vuil aan de bevedering die tot onder aan de poten doorloopt. „Bij dieren houden moet meer onderhoud te pas komen”, zegt hij vermanend bij het op tafel brengen van het brahmahoentje waar verder weinig op aan te merken is. Voor hem is de geringe aandacht voor kleinigheden opvallend bij het inzenden van pluimvee. „Als een vogel rijp geacht wordt voor een tentoonstelling, moeten wat het uiterlijk betreft, de puntjes op de i gezet worden. Toiletteren heet dat. Hier wordt vaak te weinig werk van ge maakt. Heel jammer dit gebrek aan aan dacht”, zegt hij, zonder alle inzenders op dat punt over één kam te willen scheren. Twee forse hoenders van het Aziatische ras Orpington, gelden voor Dol als de ziëlepootjes van de tentoonstelling. Onder beide vleugels wonden tot op het rauwe vlees, door gebruik van olie ter bestrijding van luis. „Een ongemak dat alleen met chemische preparaten in het hok bestre den mag worden”. Door de olie ontstond broei onder het dichte verenpak. Vandaar de wonden. Het letsel onder de vleugels, waar de hoenders duidelijk last van heb ben, wordt met andere tekortkomingen en ook sterke punten op de beoordelings kaart vermeld. Ter informatie van de in zenders die in hoofdzaak daarvoor met een of meer dieren inschrijven voor de shows. ofdstad, dienst- bestaan, e tussen irie jaar roten. iesische or zwar- ndat de 1 in het indiging Lange Nleuwstraat 183 Noordarcade - IJmulden ONDERTROUWD: H. Haan, Santpoort en A. Bus, Sant poort. A. L. Kemp, IJmulden en A. Keur, IJmuiden. W. Sikkens, Beverwijk en M. Potter, Beverwijk. H. Hoekstra, IJmuiden en M. van Petegem, IJmuiden. R. T. M. de Winter, Haarlem en H. G. M. Hogerheijde, Santpoort. C. M. Portegijs, IJmuiden en J. A. de Zeeuw, IJmuiden. H. van der Molen, IJmuiden en A. E. Klinkenbijl, Umuiden. P. J. Venema, IJmuiden en E. J. C. Anto nis, IJmuiden, M. A. Drost, IJmijden en W. O. Siersema, IJmuiden. W. A. B. M. Melis, Helvoirt en H. Vink, Velsen. GEHUWD: J. F. de Coninck en C. J. M. Komen, Direhuis, Valeriuslaan 42. M. Meijer en G. van Doornspeek, Santpoort, van Dalen laan 300. M. M. Buntsma en J. M. P. Ha mers, Limmen, Dusseldorperweg 21. A. P. Booij en W. M. A. van Leeuwen, IJmuiden, Willemsbeekweg 27. R. Gorter en T. G. Dijker, IJmuiden, Bloemstraat 122. W. O. Conijn en A. Santianen, IJmuiden, Zee weg 217. OVERLEDEN: W. Sanders, 81 jr., echtgenoot van J. W. G. Minnes, Kerkweg 120, Santpoort. J. Wiersma, 85 jr., echtgenoot van A. H. Bloem, Lodewijk van Deyssellaan 60, Driehuis. R. Tor, 73 jr., echtgenoot van H. C. Neef, Zeewijkplein 410, IJmuiden. INTERIEUR SPECIALISTEN Alkmaar, Mient23, tel.072-120844 Amsterdam, Beethovenstraat 65, tel. 020-769575 In een verklaring van een aantal leden, werkzaam in de Vertinnerijen van Hoog ovens, werd voorgesteld tot invoering van een vijfploegendienst en een pensioenleef tijd van zestig jaar. Dit zou dienen te gebeuren zonder enig loonverlies en met vaststelling van het aantal nieuwe arbeids plaatsen. Krul reageerde hierop met de opmerking dat de vijfploegendienst onder deel vormt van het totale eisenpakket. Het gaat hierbij om een nieuw ploegenstelsel met een gemiddelde werkweek van 33,6 uur. PLANETENWEG 26-28 IJMUIDEN - TEL. 11888 Geruite tweed rok in fraaie herfstkleu ren met bijpassende Unlspencer voor 129 j" de poplln blouse om daarbij te dragen, deze week in alle kleuren thodesi dienst- zwarte cent dat sn, zich it in de lerrilla- ir Af en toe werd een zeer levendige discussie gevoerd. Vooral als de inhoud van de portemonnee ter sprake kwam, konden de emoties hoog oplaaien. De vragen die zaterdag 4 november in verschillende groepen aan de orde komen, zijn: is de gewone kerk wel een zendings kerk, is de christelijke school wel christe lijk en missionair, de kerken van Pakistan, Suriname en Zuid-Afrika als spiegel voor de kerken in Nederland en rond de medi sche zending in vernieuwing: is het christe lijke ziekenhuis wel christelijk en missio nair. De zendingsdag loopt van 9.30 tot 16 uur. Voor kleine kinderen is een crèche inge richt. voor 49,- In het gebouw aan de Spaarnestraat is de eigenlijke kerkruimte uitsluitend via trappen te bereiken wat voor bejaarde en andere kerkbezoekers die slecht ter been zijn erg bezwaarlijk is. De bazar duurt van twee uur ’s middags tot middernacht. Voor verkoop tegen „aangepaste” prijzen zijn levensmiddelen maar ook kledingstukken voor baby’s en kleuters, tafelkleden en spreien beschik baar. Bijkomende attracties: een Rad van Avontuur, een rommelmarkt en een schiettent. Toch waren er donderdag ook andere geluiden hoorbaar. Verschillende vak bondsleden toonden zich verontwaardigd over de houding van veel werknemers. „Het is nogal goedkoop om allerlei zaken te eisen, zonder daar iets tegenover te stellen. Het moet ons wat waard zijn om werklozen aan een baan te helpen”, zo werd met nadruk gesteld. Behalve de zorg om de werkgelegenheid, zei vakbondsleider Krul veel waarde te hechten aan de invloed van de vakbewe ging op de politiek. Hij noemde het van zelfsprekend dat werknemersorganisaties in deze tijd hun politieke invloed doen gelden. „Vooral nu dit kabinet het mes wil zetten in de collectieve voorzieningen, zo als het onderwijs, de gezondheidszorg en het openbaar vervoer. Een krachtdadig optreden tegen dit beleid is van het groot ste belang”, aldus Krul. De Industriebonden zullen in het CAO- overleg aandringen op handhaving van de koopkracht voor alle werknemers die der tig mille per jaar of minder verdienen. Die eis geldt ook voor diegenen die een WW- of WAO-uitkering genieten. Voorts zal wor den gepleit voor uitbreiding van het aantal vakantiedagen tot 22. De bonden willen de zogenoemde VUT- regeling handhaven. Deze regeling die bij Hoogovens als experiment van kracht is, biedt werknemers de mogelijkheid op 63- en 64-jarige leeftijd met pensioen te gaan. Men is verder van mening dat overwerk tot een minimum moet worden beperkt en dat in beginsel geen gebruik mag worden gemaakt van koppelbazen. Maar Krul be twijfelde of arbeidsbemiddeling via ronse laars geheel kan worden uitgeroeid. VELSEN-NOORD. Op zaterdag 4 no vember wordt in De Schouw in Velsen- Noord een provinciale zendingsdag ge houden. Deze bijeenkomst is georgani seerd door zendingen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Zendingsraad. Als the ma voor deze zendingsdag is gekozen „Over kerk en over wereld, over veraf en over dichtbij”. van CAO-overleg bij Hoogovens Districtsbestuurder H. Krul van de In dustriebond NW meende dat de kosten van arbeidstijdverkorting moeten worden gedragen door de werkgever. „Dat is een heel redelijke eis, want er is nog steeds produktiviteitsgroei bij Hoogovens”, zo betoogde Krul. Ook de overheid zou vol- IpHr llv Wit Ito Ah Ss I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5