JAPAN MOEST OOK BRONS AAN R USSEN LA TEN f UEFA strafte Alexandra van der Mije: remise Geesink niet tegen Inoki Geen salaris voor spelers Dordrecht (sportpuntiq I Dibbs haalde halve finale Tokio niet VOETBALVERENIGING WIJKT VOOR WOONWAGENBEWONERS Geen verplichte figuren bij Challenge Cup leiding van Politechnica I i Uitslagen WK turnen f ros ■I 1 t I wk turnen BM I 1 ƒ3 I lllii I 14 15 SPORT 19 7 8 OKTOBER 2 8 ZATERDAG L (Van onze speciale verslaggever) door Jan Blijboom Kg A sill U r 'd B Een miljoen gulden aan prijzen - w. STRAATSBURG. Hoe ook over het jureren op de 19e uitgave van de strijd om de wereld kampioenschappen turnen mag worden gedacht, het zou afbreuk doen aan de ijzersterke manier waarop de Rus Nikolai Adrianov gisteravond de hoogste eer voor zich opeiste, dit hierin doorslagge vend te betrekken. Met een gelijk matigheid die grote klasse ver ried, sloeg Adrianov in zijn ronde langs de zes onderdelen elke aan val van de naaste concurrenten, van wie de Japanner Eizo Ken motsu de grootste was, af. Dit betekende dat Japan na twee we reldtitels (Kenmotsu in 1970 en zijn landgenoot Kasamatsu in 1974) het goud weer in Russische handen zag overgaan. I Het „blok” van de twaalfkamp bij de heren (resp. verpl/keuze- I I I I I I I I I' I I I I I A 1 Andrianov (Sov) 58.300-9.85-9.70-9.90-9.85-9.75-9.85=117 200 2 Kenmatzu (Jap) 58.850-9.60-9.75-9.80-9.80-9.80-9.75=116.550. 3 Ditjatin (Sov) 57.975-9.60-9.75-9.70-9.80-9.75-9.80=116.375. 4 Eberhard Grienger (WDL) 57.850-9.75-9.75-9.65-9.80-9.70-9.80=116.200. 5 Kajiyama (Jap) 57.950-9.55-9.70-9.60-9.80-9.70-9.60=115 900 6 Thomas (VSt) 57.475-9.80-9.75-9.50-9.80-9.75-9.75=115.725 7 Kazamatzu (Jap) 58.025-9.75-8.90-9.70-9.70-9.75-9.80=115.625 8 Deltsjev (Bul) 57.675-9.75-9.55-9.40-9.60-9.75-9.50=115.225. 9 Conner (VSt) 57.500-9.60-9.80-9.55-9.70-9.65-9.40=115.200 10 Nikolay (GDI) 56.425-9.40-9.80-9.30-9.80-9.70-9.75=115.175 W IBrAw - W w - flf! te j w R i H in Straatsburg 1 op imponerende wijze (ADVERTENTIE) ir JAN KLIJNJAN 4 st EDDIE DIBBS Tijdens een persconferentie in Luik bleek dat de organisatie hem wilde hebben voor de hele toernee door Europa van Inoki, die enkele weken duurt (en die de Japanner een miljoen gulden oplevert). Bovendien ontdekte Geesink dat de naam van Wim Ruska, met wie hij niet op goede voet staat, ook in het programma voor kwam. Geesink verliet toen kwaad de persconferentie en weigert in de ring te komen. Gisteren slaagden de organisatoren erin Wim Ruska, die al enkele jaren in Japan zijn brood verdient met catch, bereid te vinden de plaats van Geesink in het ge vecht in Ahoy in te nemen. De uitslagen van de partijen uit de twee de ronde zijn: Als enige behield Nikolai Adrianov, die startte als nummer één, uit het landen- klassement zijn positie, terwijl achter hem Eizo Kenmotsu al spoedig leek te moeten afhaken, omdat de Rus Aleksan der Ditiatin een imponerende opmars vanuit de vijfde positie had ingezet. aantreden tegen de Roemeense Virginia Ruzici, die met grote moeite de jonge Zweedse Nina Bohm bedwong: 5-7 7-6 6-3. Werder Bremen heeft gisteravond op eigen veld voor 14.000 toeschouwers in een Bundesligawedstrijd tegen VFL Bochum verzuimd ,een voor het grijpen liggende overwinning te behalen. De thuisclub ver speelde een voorsprong van 3-1 en zag Bochum nog op gelijke hoogte komen: 3-3. Bij de rust was het 2-1 voor Werder. rendement te halen; rendement dat vervol gens moet doorwerken als tegenwicht van de voordelen die de Russen in 1980 tijdens de Olympische Spelen in Moskou volko men vanzelfsprekend bezitten. Vandaar de vreugde in het Russische kamp over de gisteren behaalde medailles, waarbij die van Aleksander Ditiatin een extra aangename verrassing was voor de Sovjets, die in eigen land nog steeds als derde man wordt gezien achter de befaam de 21-jarige Vladimir Markelov. Hem moest, als gevolg van de indeling naar de olympische regels, de toegang gisteravond worden ontzegd. Uiteraard werd na de slotceremonie in een beperkt gehouden vraaggesprek „Heren, drie vragen aan elk, en dan is het afgelopen” weer eens geïnformeerd naar de trainingsintensiteit van de Russen. Antwoordde Aleksander Ditiatin effen: „Zes dagen per week, drie uur per dag.” Een lachertje, want dan zou om eens een willekeurige vergelijking te trekken in Nederland het turninter- naat op Papendal een vrijwel optimale voorbereiding moeten zijn. Nu de Volksrepubliek China tot de FIG (internationale turnfederatie) is toegela ten, ligt het ook vopr de hand te veronder stellen dat er zwaardere concurrentie voor de Russen, Japanners en Oostduitsers op komst is. Stelde de Russische trainer Ar- gajev: „Ik geloof beslist niet dat er voorlo pig veel aan de top bij het herenturnen zal veranderen. Laten de Chinezen eerst maar eens het bewijs leveren dat ze inderdaad zo goed zijn als kennelijk algemeen wordt verondersteld. Ik moet ze eerst hebben gezien voordat ik een oordeel over hun mogelijkheden kan uitspreken.” En daar mee was de vragenkoek op en kreeg nie mand gelegenheid meer ook het sterk in opkomst zijnde Amerika in de bespiegelin gen over de huidige krachtsverhoudingen te betrekken. Want dat de States binnen afzienbare tijd een toonaangevende positie gaan vero veren, daarover hoeft geen enkele twijfel te bestaan. Een van hun sterkste vertegen woordigers op dit toernooi, Kurt Thomas, startte gisteravond vanaf de tiende plaats; (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. De kans bestaat dat de clubs uit de tweede klasse A van de afdeling Zuid I van de KNVB in de toekomst zullen weigeren nog te spelen op het terrein van De Spechten in Eindhoven. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de voetbalclub OJC uit Rosmalen; niet uit antipathie tegen De Spechten, maar omdat buiten de schuld van de vereniging niemand en niets op dit veld veilig is. De Spechten speelt op een terrein in een gemeentelijk sport park in het stadsdeel Tongerle. Het veld ligt pal naast een woonwagenkamp. Bewoners daarvan maken het De Spechten al vele jaren uiterst lastig. Er zijn voor een kapitaal bedrag vernielingen aangericht, ook in de kantine. Onlangs werd een prikkeldraadversperring met behulp van een tractor tot schroot vervormd. in dit hoge gezelschap een uitzichtloze po sitie op een meer in het oog springende eindklassering. En had zijn trainer Rodger Counsil zich vooraf tijdens de warming-up niet laten ontvallen dat Kurt op het ogen blik beneden zijn vorm turnde en dat daar om weinig tot niets van hem mocht worden verwacht? OJC nam het initiatief voor de boycot en maakte het aan De Spechten, de KNVB, het gemeentebestuur van Eindhoven en de overige tweede-klasseclubs bekend naar aanleiding van de wedstrijd tussen de Eindhovense en de Rosmalense ploeg op 8 oktober. Enkele bewoners van het woonwagenkamp toonden zich toen wel bijzonder kwaadaardig, waardoor een massale vechtpartij in de kantine ontstond. De bezoekers vlogen alle kanten uit. (Van onze sportredactie) DORDRECHT. De twintig spelers van FC Dordrecht, alsmede de twee oe fenmeesters, hebben nog geen salaris ont vangen over de maand september en het ziet er niet naar uit dat dat spoedig zal gebeuren. De KNVB heeft het bestuur van de eer- ste-divisieclub een voorschot geweigerd van 25.000, zijnde het eerste deel van de jaarlijkse uitkering uit de toto-lotto-pot. Dit aangezien de zaakwaarnemer van Jan Klijnjan, Verzij, daarop twee maanden geleden al beslag heeft laten leggen. En dat houdt verband met de weinig rooskleurige situatie van FC Dordrecht, dat Klijnjan bij zijn terugkeer uit Frank rijk - als onderdeel van een driejarig con tract - een pand van 150.000 aanbood, waarin hij een sportzaak kon beginnen. Maar aangezien de club ten aanzien van de afbetaling van het pand in gebreke bleef (voorzitter Passchier: „De zakenlieden die zich garant stelden, lieten het afweten”), liet Klijnjans adviseur beslag leggen op FC Dordrechts deel uit de toto-lottogelden. De club heeft nu de bemiddeling inge roepen van FBO-voorzitter Eric Vilé. Het is maar wat men onder „weinig of niets” verstaat, maar dezelfde Thomas werkte zich toch maar onopvallend van die tiende plaats naar een zesde in de eindrangschikking. En wat dit betekent in een harde strijd, waarin het om moeiza me winsten met tienden van punten gaat, laat zich gemakkelijk raden: imponerend. Het is de tweede keer dat de internatio nale wedstrijden in Den Haag worden ge houden. Naast individuele waarderingen wordt er tevens een klassement per land opgemaakt. Dit jaar is het paarrijden aan het programma toegevoegd, zodat nu alle vier onderdelen van het kunstzijden wor den afgewerkt. Voor de landenklassering komen die landen in aanmerking die in minimaal drie van de vier categorieën uit komen. De winnaar krijgt de Challenge Cup, vorig jaar veroverd door de Verenig de Staten. In totaal hebben 18 landen voor de wedstrijden ingeschreven. De helft daar van strijdt mee om de landenbeker. Er zijn maximaal twee deelnemers per land per categorie toegelaten. Nederland is vertegenwoordigd door twee meisjes: Astrid Jansen in de Wal en Rudina Pas veer. Onder de buitenlandse deelnemers zijn de Zwitserse Denise Bielman (Euro pese vrij rijden), de Canadese kampioene Heather Kemkaran en bij de heren de Brit Robin Cousins en de Canadese wereld kampioen bij de junioren Dennis Coi. De wedstrijden worden gehouden op de Haagse ijsbanen De Uithof en Houtrust. Vilas (Arg)-Sanders (Ned) 6-2, 3-6, 6-3, Moore (ZAf)-El Sjafei (Egy) 3-6, 6-4, 7-6, Amaya (VSt)-Ocleppo (Ita) 6-1, 6-2, Gehring (WD1)-Vijay Amritray (Ind) 3-6, 6- L 7-5, Pinner (WDl)-Giminez (Spa) 2-6, 6-2, 6-3, McEnroe (VSt)-Fritz (Fra) 6-2, 6-3, Günthardt (Zwi)-Dominguez (Fra) 1-6, 7-6, 6-3. Adrianov pakte turngoud I vrij -voïtige-ringen-sprong-brug-rek-totaal) En dat was niet de enige zorg voor de Japanners. Want tijdens het paardvoltige- ren maakte hun landgenoot Zhigeru Kasa- matsu derde tot dan toe een onver klaarbare fout, die hem duur kwam te staan. De jury kon moeilijk anders dan het volle cijfer negen in de kast houden: 8.90. Waarmee maar weer eens werd aange toond dat keurturnen, zelfs op het aller hoogste niveau, gelukkig, mensenwerk blijft. Het onverstoorbaar lijkende slacht offer maakte onmiddellijk zo’n buiteling op de ranglijst, dat hij niet meer in het spel der giganten voorkwam. Een geduchte misrekening voor de Ja panners, omdat ze met het wegvallen van deze vertegenwoordiger in de top vrijwel zeker de kans verspeelden op de pil om het verlies van het wereldkampioenschap te vergulden met een tweede en derde plaats op het erepodium. Het gemiste brons kwam nu in handen van Aleksander Ditia tin, waarmee de Russen zich een uisteken de uitgangspositie hebben verworven om opnieuw invloed uit te oefenen in de inter nationale jurygelederen; voor hen te meer een belangrijke zaak, omdat er nu al reke ning mee wordt gehouden dat de Amerika nen, die eind volgend jaar, zoals bekend, in eigen land (Dallas) het volgende toernooi om de wereldkampioenschappen organi seren, reeds hun voelhorens uitsteken om uit hun thuiswedstrijden zoveel mogelijk 150Zareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 cm met een winkelwaarde van 777,-perstuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo, Hengelo (O). u ♦4 (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES. De Haarlemse Lschaakster Alexandra van der Mije heeft tin de eerste ronde van de schaakolympia- de in Buenos Aires het enige halve winst- tpunt voor Nederland binnengehaald in de [wedstrijd tegen het sterke Rusland. Zij (deed dat door remise overeen te komen [met de kersverse wereldkampioene Maja I Ts joboerdanidze. BERN. De disciplinaire commissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft manager Taian Sencu en trainer Angelo Niculescu van de Roemeense club Politechnica Timisoara voor respectieve lijk vijf en twee wedstrijden geschorst. Het tweetal mag gedurende de schorsing geen officiële functies binnen de ploeg innemen tijdens wedstrijden voor toernooien onder UEFA-auspiciën, wegens bijzonder on sportief gedrag ten opzichte van de Griek se scheidsrechter Theodoros Tsanaklidis tijdens de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen Honved Boedapest. De speler Ghe- orghe Servanoiu van Politechnica mag ko mende woensdag in de tweede wedstrijd niet meedoen omdat hij op 18 november uit het veld werd gezonden. |f De beide andere Nederlandse dames wa- Iren minder succesvol. Corrie Vreeken bleef lang in de pas met oud-wereld- ■kampioene Nona Gaprindasjvili, maar ■ging in het eindspel onderuit. Hanneke van ■Pareren verloor tegen Aleksandria al vrij snel een pion, maar bleef toch kansrijk. I Een foutje in tijdnood werd haar echter I noodlottig. De uitslagen van de wedstrijd in de groep van Nederland zijn: Engeland Nieuw Zeeland 3-0, NederlandSovjet unie ’/«-21/», FrankrijkFinland 0-1 (voor lopig) en MexicoVenezuela 1-1 (voorlo pig). ROTTERDAM. Anton Geesink zal niet op 23 november in het Sportpaleis Ahoy’ in de ring verschijnen voor een gevecht om de wereldtitel catch tegen de Japanner Inoki. Geesink had een contract getekend voor die partij en nog een in West-Duitsland. Het bestuur van De Spechten (ruim 500 leden) is niet ongelukkig met het initiatief. De vereniging heeft ook elders in de stad speelgelegenheid en wil daar in haar geheel naartoe verhuizen. Vlijmense Boys heeft al laten weten nooit meer op het huidige terrein van De Spechten te zullen spelen. De organisatie van de Challenge Cup voldoet hiermee aan een verzoek van de internationale1 schaatsunie (ISU). De ISU beschouwt het achterwege laten van de verplichte figuren als een proef, die moge lijk gevolgen heeft voor de toekomst. Men heeft het plan op het congres in 1980 te discussiëren over het schrappen van dit onderdeel tijdens de Europese en wereldti- teltoernooien. Dit plan van de ISU berust op twee gronden. Enerzijds vindt men de verplichte onderdelen te onaantrekkelijk voor het publiek, dat dan ook vrijwel afwe zig is bij het af werken ervan. Anderszij ds vergroot het afschaffen ervan de kansen op een goede klassering bij wedstrijden van de specialisten in het kürrijden. DEN HAAG. Tijdens de internationa le wedstrijden kunstrijden om de Chal lenge Cup, die van 14 tot en met 19 novem ber in Den Haag worden gehouden, zullen geen verplichte figuren worden afge werkt. Bij het ijsdansen worden de ver plichte dansen achterwege gelaten. Wereldkampioen Nikolai Adrianov geflankeerd door de Japanner Eizo Kenmutso (links) en zijn landgenoot Aleksander Ditiatine. TOKIO (ANP). Eddie Dibbs, die zich tijdens het tennistoernooi in Tokio leek te herstellen van de matige resultaten in het Nederlandse acht-manstoernooi, heeft de halve finales niet bereikt. Dibbs, als eer ste geplaatst, verloor verrassend van de Joegoslaaf Zeljko Franulovic. In het begin van de strijd speelde Dibbs beter dan de gravelspecialist Franulovic, maar na een voorsprong van 3-1 begon de Amerikaan aan een lange reeks fouten, die voortduurde tot het eind van de partij: 6-3, 6-2 voor Franulovic. De Joegoslaaf zal in de halve finale uitkomen tegen Pat Dupre uit de Verenigde Staten. De anderhalve halve eindstrijd is een Europese aangele genheid, Buster Mottram tegen Adriano Panatta. De uitslagen van de kwartfinales zijn: Mottram (GBr)-Saviano (VSt) 6-1, 6-2, Panatta (Ita)-Kuki (Jpn) 6-4, 6-4, Franulovic (Jsl)-Dibbs (VSt) 6-3, 6-3., Dupre (VSt)-Masters (Aus) 3-6, 6-0, 6-2. Guillermo Vilas, favoriet voor de hoofd- -- prijs in het toernooi van Bazel, was niet de enige van de kwartfinalisten, die in de tweede ronde een set moesten afstaan, ■■fe Vilas, die de tweede set aan Louk Sanders verloor, bevond zich in gezelschap van S Ray Moore, Rolf Gehring, Ulli Pinner en B Heinz Günthardt. Alleen de Amerikanen ff John McEnroe en Victor Amaya gebruik S ten slechts twee sets. Betty Stöve heeft gisteravond tijdens het toernooi in Stuttgart de halve finales ■ff damesenkelspel bereikt. De als tweede ge- ■r plaatste Nederlandse won met 6-3, 6-3 van de Westduitse Heidi Eisterlehner. In de halve finales moet Betty Stöve vandaag I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15