HUIDBANK Brand- wonden- centrum komt niets tekort. Wat er zou moeten gebeuren BRANDWONDENSTICHTING IS TE ARM OM BRAND TE ROEPEN Vi COCK VAN HEIJNINGEN: Spreekuur van dr. Hermans LfUNAll£ib I Naijver Triest I door Hinke Jongebloed Gezellig i ER m3 n 2 Niet moedeloos maar machteloos n jde e in pen ing Dat staat zo aardig. oorn, 'aring zowel druk- i kor- el als <oop- :aken r ver- kelijk ing jar- uur de eve pe en ge- pa- nieuwbouw op het programma heb ben staan, dingen naar zo’n cen trum, maar daar is veel meer voor nodig dan een gebouw, bedden en alle bijbehorende voorzieningen. De doelstelling van de Neder landse Brandwonden Stichting is bevordering van een optimale behandeling van patiënten met ernstige verbrandingen en pre ventie van verbrandingen. secretariaat: de enige administratrice (tevens propagandiste) is aan de stichting uitgeleend door Hoogovens. Gratis onderdak krijgt de stichting van het Rode Kruis Ziekenhuis; zij heeft er de beschikking over een klein kantoortje, waarin tevens de biblio theek is opgenomen (Zeker zo’n 15.000 artikelen uit de internatio nale vakliteratuur - een documentatiecentrum dat z’n weerga nauwelijks kent). Voor alle overige onkosten is men afhankelijk van incidentele giften en de bijdragen van nog maar 1800 donateurs. Voor de stichting een onhoudbare situatie. maal meer aan te pas komt. Vaak komen de patiënten hier pas als het mis is gegaan. Er zijn gewoon witte plekken op de kaart van Nederland vanwaaruit nooit patiënten naar een brandwondencentrum worden doorverwezen, tot grote schade van de patiënten. „Een brandwond is geen ziekte die je krijgt. Het is altijd het gevolg van Het kantoor van de Ned. Brandwondenstich ting, slechts enkele vierkante meters, welwil lend ter beschikking gesteld door het Rode Kruis Ziekenhuis In Beverwijk. Die vragen soms zelf om doorver wijzing en krijgen dan in enkele gevallen ronduit leugens te horen. De tranen rollen over de verminkte wangetjes en het kan niet eens de handjes gebruiken om die tranen weg te vegen. Als je zo’n hoopje ellende ziet, dan stap je ’s avonds maar weer in de auto om iedereen die het maar horen wil te vertellen: „Voorkom toch die ongelukken en geef ons toch de mogelijkheden om mensen met brandwonden beter te helpen.” een ongeluk. Als je de slachtoffers ziet, is het zo triest te bedenken, dat het ongeluk in zo heel veel gevallen te voorkomen zou zijn geweest. Een bekend gegeven is, dat de meeste ongelukken thuis gebeuren. Ja, dat zijn schrikbarende cijfers. Zo’n drieduizend mensen vallen per jaar dood in huis en toch zie je nog die kleedjes boven bij de trap liggen. Eén van de initiatieven van de Nederlandse Brandwonden Stichting is nog niet zo lang geleden geweest de oprichting van een huidbank. Delen van de huid van een overledene kunnen via nieuwe vindingen geruime tijd in deze huidbank bewaard blijven en dienen voor transplantatie. De huid van de donor dient dan als een levend verband, blijft circa twee weken op de wonden van de patiënt en groeit zelfs gedeeltelijk vast. Deze donorhuid geeft veel grotere overlevingskansen na een ernstige verbranding en betekent voor de patiënt minder pijn, minder vochtverlies, een grotere afweer tegen infecties en een snellere wongenezing. De huid van een overledene, mits binnen 24 uur na overlijden afgenomen, kan in de huidbank twee tot drie dagen lang levend worden gehouden door deze in te vriezen tot min. 180 graden. De brandwondencentra kunnen deze huid van de huidbank kopen. Mensen die na hun overlijden een deel van de huid voor transplan tatie af willen staan, dienen een transplantatieverklaring in te vullen en te ondertekenen. Zo’n verklaring kan worden aangevraagd bij de Nederlandse Brandwonden Stichting, postbus 1015, in Beverwijk of bij het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 in Den Haag. worden en de ouders zouden wijzer moeten zijn. Maar niemand staat daar bij stil. „Om een bad te vullen of een dou che te gebruiken, gebeurt het nog steeds dat men eerst de warme kraan laat lopen om dan bij te vullen met koud water. Waarom toch niet andersom. Dan kan er niets gebeu ren. „Ja, ik zet die kinderen toch niet in een te heet bad, zeggen de moeders dan verontwaardigd. Nee, natuur lijk niet. Maar zij zetten wel eerst de kraan met het hete water aan, dan gaat de telefoon of de deurbel, de kraan blijft lopen en baby of peuter valt in het bad, gaat onder de dou che of steekt de handjes in het hete afwaswater. Als het kindje dan moord en brand schreeuwt rent de moeder ook nog in pure paniek naar de buurvrouw in plaats van het in- Zo liet, dat zondagse kopje thee op bed. Maar veel kinderen kwamen al als gevolg van dat kopje thee In het Brandwondencen trum terecht. middels onder de koude kraan te zetten, heel lang. Het resultaat krij gen we dan hier.” Maar dat er een huidbank is, waar de brandwondencentra donorhuid van kunnen kopen; dat er een wetenschappelijke bibliotheek is waarin alle nieu we publikaties over de behan deling van brandwonden te vin den zijn; dat er een vereniging van ex-brandwondenpatiënten is en dat er iets wordt gedaan om brandwonden te voorko men; dat alles (en meer) is te danken aan de Nederlandse Brandwonden Stichting, die te weinig geld heeft om zichzelf te propageren. 83. res. se, ch- Daar heb je niks aan als er niet zo’n team van bezetenen is, dat ook de continuïteit kan waarborgen. Veel verpleegkundigen houden het niet langer dan één of twee jaar vol om in zo’n brandwondencentrum te werken en dat is niet zo verwonder lijk als je ziet wat ze doen”. De meeste directies zien maar af van de stichting van zo’n brandwondencen trum als ze hier eens in Beverwijk zijn komen kijken”. „Eigenlijk zouden teams van alle ziekenhuizen hier eens moeten ko men kijken, want in te veel zieken huizen in Nederland denkt men nog het zelf ook wel te kunnen als het om ernstige brandwonden gaat. Ze heb ben er geen idee van wat er buiten de chirurgische ingrepen nog alle- „Ook zo gezellig, die fondue, de barbecue, de open haard. Spiritus op? Even bijvullen, op tafel. Vuurtje gloeit niet hard genoeg? Een scheut spiritus. En een steekvlam. Een nog warme bromfiets schoon maken met benzine. Dat doet toch niemand, zegt iedereen. Maar in Ne derland worden zo’n 4000 mensen per jaar in de ziekenhuizen opgeno men met brandwonden. Hier in Be verwijk is de helft van de patiënten onder de tien jaar. Die cijfers zeggen toch wel iets. „We zouden geld willen hebben voor folders en voor een program ma voor de huishoudscholen en de beroepsopleidingen. Ik durf te stel len, dat negenennegentig percent van de brandwonden kan worden voorkomen. Er komen bij ons veel aanvragen binnen om voorlichtings materiaal, enzovoort, maar we heb ben er nauwelijks geld voor en er moet buiten die preventie nog zoveel méér gebeuren. „Alleen al zo’n programma voor de scholen kost anderhalve ton. En dit jaar hadden we een begrotingste kort van 110.000. Elk jaar begin je met niks en moet je maar af wachten of er geld binnenkomt. Dat is geen basis om op te werken. We zouden op z’n minst een „manager” moeten hebben om fondsen te werven voor basisinkomsten en dan die admini stratie, de verzending van het mate riaal dat we dan nog hebben, het bijhouden van de bibliotheek, de huidbank, de research. Maar we kunnen niemand betalen”. Als ze zo zit te praten in haar flat in Heemskerk komt er een stukje opgekropte ellende los, windt ze zich op, vecht ze. Moedeloos? Ze lijkt de laatste te zijn die dat wordt. Machteloos? „Ja. Als je zo ’s a- vonds alleen in dat autootje door Nederland kruipt - want kruipen lijkt het dan - ga je toch afwegen wat je die lange dag hebt kunnen doen. Zo verschrikkelijk weinig in verhou ding tot wat er zou kunnen en ook moet gebeuren als die Brandwon- denstichting nu eens wat beter van de grond kwam.” zig 3S- ;e- ■ik- uit ;en: Dr. R. P. Hermans van het Brand wondencentrum in Beverwijk, te vens directeur van de Nederlandse Brandwonden Stichting, verleent op dinsdag 21 november medewerking aan het radio-programma „Spreek uur” van Fons Dis. Telefonisch kun nen hem dan vragen worden ge steld. De uitzending is van 16 tot 17 uur. I „Het is ook zo lief als papa en mama ’s zondagsmorgens thee op bed krijgen van hun kleine meid, of hun lieve zoontje. Nou, dan zien wij die kinderen met dat kokende water in de keuken bezig en dan met de kopjes kokende thee in de hand de trap op, struikelend over het nacht ponnetje of een bal die daar toeval lig lag. Het zou verboden moeten Maar die naijver, daar hebben we het nu niet over.” „Dat zien is belangrijk. Als Brand- wondenstichting zouden we ons overal elders kunnen vestigen, want we staan helemaal los van het brandwondencentrum. Dat zou ook die voor ons nadelige verwarring voorkomen. Maar toch is het gunstig dat we er zo vlak bij zitten. Neem nou vanmorgen. Zit er zo’n verbran de peuter heel verdrietig te wezen. het adviseren van de over heid; het verlenen van hulp bij op richting en instandhouding van brandwondencentra in Nederland; het steunen van researchwerk met betrekking tot brand- organisatie van de preventie van brandwonden met alle ten dienste staande midde len, zoals films, lezingen, pu blikaties, radio- en televi sieuitzendingen. Directeur van de Nederlandse Een klein uurtje voordat zo’n bij eenkomst begint, moet ze toch wel aanwezig zijn om de dia- en filmap paratuur klaar te zetten, folderma teriaal op tafeltjes te leggen, een praatje te maken met een bestuurs lid en als iedereen dan na afloop naar huis gaat moeten al die spullen wel weer terug in de auto. Laat je per ongeluk een verlengsnoertje lig gen dan raak je de volgende avond wel in moeilijkheden. Dat alles na een drukke dag op kantoor. Geen mens die het vol houdt, maar Cock van Heijningen doet het al jaren en vooral die avon den wil ze blijven doen. Voor al die onbetaalde overuren krijgt ze dan af en toe in Gasselterboerveen of Hoogcruts een boeket bloemen of een boekenbon maar tijd om naar - de bloemen te kijken of eën boek te lezen heeft ze nauwelijks. „Een beetje gek ben je natuurlijk wel. Het is een bezetenheid, zoals ook iedereen die heeft die in een brandwondencentrum werkt. Het is misschien wel de meest veeleisende vorm van behandeling en verple ging. Daarom is het ook zo’n vergis sing, dat je zo maar ergens een nieuw brandwondencentrum zou kunnen stichten. Men wil dat er nu een vierde brandwondencentrum in Nederland komt. Ziekenhuizen die „Als ik dan terugrij ’s avonds of ’s nachts zet ik de auto even aan de kant. Even een hazeslaapje van een minuut of tien en dan kan ik wel weer verder.” „Dan kom je thuis en dan moet je toch wel even uitzakken. Als ik meteen naar bed ga, kan ik niet slapen. Dan tolt er nog van alles door je hoofd. Maar ja, de volgen de morgen moet ik al weer vroeg op kantoor zijn”. Aan het woord is Cock van Heijningen in haar flat in Heems- - kerk en dat kantoor is het secre tariaat van de Nederlandse Brandwonden Stichting in het Be- verwijkse Rode Kruis Ziekenhuis, een soort uitbouwsel in een gang. Van september tot laat in het voorjaar staat haar agenda vol met afspraken met EHBO-vereni- gingen, Rode Kruisafdelingen, te ams van verpleegkundigen, vrou wenorganisaties en brandweer korpsen in dorpen tot voorbij Maastricht en Groningen die je op de kaart van Nederland met een loupe moet opzoeken. Ze vertelt daar ’s avonds over de Brandwondenstichting, over de huidbank, over al de ongeluk ken met brand in huis die voorko men kunnen worden, over wat te doen als iemand zich toch brandt. De Nederlandse Brandwon den Stichting verdient meer aandacht en steun om beter van de grond te kunnen komen. Bijdragen kunnen worden ge stort op gironummer 202122. Donateur kan men worden voor minimaal 15 per jaar. Het adres van de Stichting is postbus 1015 in Beverwijk en het telefoonnummer 02510- 20237. De penibele financiële situa tie van de Nederlandse Brand wonden Stichting heeft niet tot gevolg dat de patiënten in het Brandwondencentrum ook maar iets te kort zouden ko men. De behandeling in het Brandwondencentrum, hoe kostbaar ook, wordt volledig betaald uit de ziekenfondspre mies en de verzekeringsgelden, zoals in elk ander ziekenhuis. Voor de patiënt zijn aan de opname nimmer extra kosten verbonden. Alle artikelen die In de wereld verschijnen over de behandeling van brandwonden en slips wat daarmee samenhangt zijn te vinden In de bibliotheek-van de Brandwondenstichting, die echter over te weinig mankracht beschikt om deze unieke bibliotheek optimaal te laten benutten. Het Brandwondencentrum in Beverwijk geniet zo langzamer hand een internationale bekendheid. Veel minder bekend is de Nederlandse Brandwonden Stichting. Het feit dat deze stichting eveneens in Beverwijk is gevestigd, Is de oorzaak van een verwarring die zeer in het nadeel van de stichting werkt. Geld dat eigenlijk de stichting ten goede zou moeten komen, komt nu vaak bij het Brandwondencentrum terecht, dat er betrekkelijk weinig mee kan doen. De stichting heeft zelfs geen geld voor de bemanning van een Organisatorisch staat het Brandwondencentrum los van de Brandwondenstichting en die heeft nu juist wél die kapi talen nodig om een omvangrijk takenpakket uit te voeren. En in dat potje van de stichting komt niets terecht; niet uit de verzekeringsgelden, niet uit de ziekenfondsen, niet uit de rijks- subsidiepot, niet uit de kas van het Brandwondencentrum. wonden en het verlenen van financiële steun aan dit soort projekten; het onderhouden van contac ten met soortgelijke organi saties in het buitenland; het in stand houden van een Brandwonden Stichting is dr. R. goed funktionerende huid- P. Hermans. Bestuursleden zijn brandwondencentra; ten behoeve van geïnteres- medewerking verlenen aan de den, oud-directeur-generaal van seerden in de behandeling van brandwonden; steun aan en coördinatie van In het medisch adviescollege zitten: W. H. Elsma, revalidatie arts, prof. dr. A. J. C. Huffstadt, plastisch chirurg, H. J. Klasen, chirurg, dr. J. C. van der Meulen, plastisch chirurg, generaal-ma joor b.d. A. D. A. van Overeem, internist, R. E. Spijker, aneas- thesist en prof. dr. D. van der Waay, bacterioloog. Werknemers: geen. Donateurs: circa 1800. Het dagelijks werk wordt ver- bank ten behoeve van de dr. M. Albrecht, lid van de Raad richt door mevrouw C. E. van van Bestuur Estel, A. van Emb- Heijningen, in dienst van Hoogo vens, maar „uitgeleend” aan de stichting en gezien het taken- en aktiviteitenpakket met een on- Vanwege de verwarring van Brandwondencentrum en Brandwondenstichting krijgt het Brandwondencentrum, dat alom een grote bekendheid ge niet, wel eens giften uit akties en dergelijke. Die worden dan besteed aan wat aanvullende voorzieningen, bijvoorbeeld aan ontspanningsmogelijkhe den voor de patiënten; een aan tal televisietoestellen, bandre corders, videoapparatuur. Ze ker nuttig en nodig maar daar zijn geen kapitalen voor vereist en er zijn ook grenzen aan de bestedingsmogelijkheden. Dat zegt niet zo veel. Meer duidelijkheid over wat er eigenlijk zou moeten gebeu ren maar waar nog maar een beginnetje mee kon worden ge maakt, geeft de lijst van aktivi- teiten van de stichting: het bevorderen van grotere deskundigheid van medici in zake de behandeling van brandwonden; het in stand houden van een internationale bibliotheek in 1977 opgerichte vereniging het Rode Kruis, ir. D. van den van ex-brandwondenpatiën- Berg, directeur Niehuis v.d. ten; Berg NV, mr. P. A. Roggen, mogelijk te vervullen opdracht. wetenschappelijk onderzoek; medewerking verlenen aan de raadsheer in het gerechtshof te wetenschappelijke vereni- Den Haag en een vertegenwoor- ging „Nederlandse Brand- digster van de Ned. Vereniging wonden Club”, een vereni- van Huisvrouwen. ging van medisch en parame disch personeel dat zich bezig houdt met de behandeling van brandwonden; f Wi -1 k I I |M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27