Plantenbak maken is niet te moeilijk Lege potten en flessen niet altijd weggooien Moderne diëten Vlaslinnen in opmars bij behang en gordijnen lil Informatie NIET IEDERE MODETREND VOLGEN MAAR SLAAPKAMER OOK WEER GEEN SLUITPOST VAN HET HELE HUIS Juiste combinatie Decoratief slapen Bergruimte Matrassen fi tl b. 4 >lei- M. \!E i sen sen igd Dtie Bedden zijn net als andere meubels aan mode onderhevig. Maar elke nieuwe trend zal niemand op de voet willen volgen. Beter kan men zich op gezette tijden afvragen of het kwalitatief nog wel aan alle eisen voldoet. Daar mankeert nogal eens wat aan. Onderzoeken hebben uitgewezen dat veel Nederlanders de aanschaf van een nieuw bankstel voor de salon of dure stereo-apparatuur doorgaans belangrijker vinden dan het bezit van een comfortabel slaapmeubilair. Houten vloer buigt door, pas op met zwaar meubilair 0 Goed slapen in goed bed J GASTON GOURMET l Lege flessen en jampotjes worden mees tal zonder meer in het vuilnisvat gewor pen. Statiegeld krijgt men immers toch niet. Maar met dat uitgediende verpak kingsmateriaal kan een doe-het-zelver nog heel wat doen. Een goed bed is van groot belang voor de nachtrust. Daarmee hangt ook de gezond heid samen. Zoals men overdag rekening moet houden met de rug en de wervelko lom door het tillen in de rechte houding en autorijden met de stoel in de juiste stand, zo moet de rug ook ’s nachts ontzien wor den. Uitgezakte spiralen staan dat in de weg. Als regel zal een goed bed een combina tie zijn van een stevige onderlaag, die best mag veren, en een soepele, veerkrachtige matras. Het geheel moet steun bieden aan de totale wervelkolom in iedere lighou- ding. Als basis voor de matras kan men kiezen uit een geperforeerde vlakke bo dem, bijvoorbeeld gaatjesbord, of een lat- tenbodem. Van die laatste lopen de kwali teiten en materialen echter sterk uiteen. Ze variëren van enigszins verende horizonta le latten, tot bodems met een onafhankelij ke vering per lat. Hierbij zijn de latten opgehangen gewrichten. Bij dit type kun nen de latten ook mee-kantelen, waardoor een optimale ondersteuning van het li chaam wordt bereikt. Uiteraard is zo’n systeem niet goedkoop. Verder zijn er spi- raalmatten of spiraalmatrassen. Bij de goede merken zijn die op de meest vitale punten, bijvoorbeeld ter hoogte van de heup en de schouders verstevigd. Een combinatie die meer in zwang komt, is de boxspring. Het gaat hier om een binnenveringsysteem dat is bevestigd in een raamwerk op pootjes of wielen. De bodemplaat geeft extra ondersteuning. Boven de boxspring hoort een losse ma tras. De binnenkant ervan bestaat uit een groot aantal verticale veren, die de li- chaamslijn van de slaper volgen. Elke veer kan afzonderlijk bewegen. Op de plaats van de heupen en schou ders worden de veren diep ingedrukt, op andere aanrakingsvlakken minder. Een kwalitatief goede boxspring gaat 15 tot 20 jaar mee. een vol conservenblik op de krant en men drukt met een hand de glassnijder met de platte kant vast op de rand van het blik. Met de andere hand wordt tegelijkertijd de fles tegen de glassnijder en op de onder grond gedrukt en rondgedraaid. Men moet me atmosfeer en aantasting van het inte rieur van de matras. Lattenbodems mogen wel worden gecombineerd met schuim rubber of polyether matrassen. Een spi raal biedt voor die kunststofprodukten eveneens voldoende ventilatie. In het alge meen worden boxspringsystemen aange vuld met een schuimrubberexemplaar. Voor alles geldt: als de onderlaag tamelijk hard is, zal de matras extra elastisch moe ten zijn. Grotere oppervlakken mogen met een warme tint worden bekleed. Die regel hoeft echter niet overal te worden doorge voerd. Een combinatie van blauw met goudkleur kan nèt dat exclusieve karakter aan een slaapkamer geven dat de persoon lijke smaak van de bewoner onderstreept. Gordijnen en spreien zijn pas goed afge werkt, wanneer men franje langs de kan ten bevestigt. Let erop dat katoen altijd met katoen gecombineerd moet worden. Dit om ongelijk krimpen in de was te voorkomen. Gordijnkappen van hetzelfde materiaal zijn makkelijk zelf te maken. Een frame voor de kap moet langer zijn dan de gor dijnrails. De stof wordt er glad omheen getrokken. Dus niet gedrapeerd. Dat zou een te overdadig effect geven, wanneer men daaronder weer de ruimvallend ge plooide gordijnen krijgt. Wil men die total-look in de slaapkamer nog verder uitwerken, bekleed dan ook de lampekappen naast het bed met dezelfde stof. Er zijn zelfs combinaties van behang en gordijnstoffen te koop. Bij een royaal bemeten slaapkamer kan dit bijzonder fraai zijn. wone kaarsen zijn ook wel bruikbaar. Men draait nu de fles snel en vooral in gelijkmatig tempo rond. De fles moet over al even warm worden. Het is echt belang rijk dat die op de juiste temperatuur komt. Dat moet men uitproberen. De fles moet flink warm aanvoelen, maar ook weer niet te warm. Daarna wordt de fles haastig rondgedraaid onder de koude kraan. Een flinke waterstraal moet op de kras komen. Als alles goed is gegaan, ziet men op de kras een zilverachtig schitterende streep ter breedte van de glasdikte, die helemaal rond de fles moet lopen. Dan blaast men even in de fles, terwijl men de hand onder de flesbodem houdt. Ook kan men de fles vol laten lopen met koud water. Nu houdt men de twee helften in de hand. Het vereist meestal wel enig experimenteren voor het gewenste resultaat is bereikt. De scherpe randen worden, als ze droog zijn, met schuurpapier glad gemaakt. Zodra de bakjes gereed zijn, kunnen de cactussen erin. De potten worden met een laag grove potscherven opgevuld. Daarop komt een laag scherp zand en dan gebruikt men naar wens zilver- of schelpenzand, stukjes geklopt marmer, aquariumgrind of iets dergelijks. In het midden blijft een kuil, die steeds wordt opgevuld met cac- tusaarde. Hierin wordt dan het plantje gezet. Rondom de cactus komt dan ook nog een laag geklopt marmer. Elsevier heeft kokend Nederland verrast met twee boeken voor mensen met eetproblemen. Het ene heet „Mo dern dieet bij darmtraagheid" en het tweede „Modern dieet voor aandoenin gen van gal en lever". Beide boekjes tellen 68 bladzijden, zijn geschreven door Rosemarie Franke en kosten f 10,90. Allebei beginnen ze ook met een voorwoord van prof. dr. G. Tijtgat uit Amsterdam die informatie geeft over de lichamelijke problemen waar mee de kopers van deze boekjes zullen worstelen. De uitgave van dit soort boeken lijkt ons weinig zin te hebben. Wie bijvoor beeld een serieuze gal- of leveraandoe- ning heeft moet zich, zo blijkt uit na vraag bij zulke mensen in de eigen kennissenkring nauwkeurig aan een naturel, bruin en zwart. Nadere informatie ver strekt het Vlaslinnenbu- door de specialist voorgeschreven di eet houden. Wie van lekker eten houdt weet echt zelf wel de nodige variaties te bedenken. En wie daar niet van houdt heeft ook niets aan deze boekjes. Mensen met darmstoomissen zul len evenmin verbaasd zijn om te horen dat ze veel voedsel met cellulose moe ten eten, omdat die niet door het li chaam wordt opgenomen en dus zo snel mogelijk de uitgang wil bereiken. Het initiatief van Elsevier is erg sym pathiek, de recepten in de beide boek jes zijn vaak heel aardig, maar eerlijk gezegd is niet goed in te zien voor wie ze eigenlijk zijn bedoeld. Overigens werden beide werken gunstig beoor deeld door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den haag. moet binnen de kraslijn liggen, maar wel precies er tegenaan. Het stukje halfhout wordt wegge - stoken en het in te laten deel zal precies passen. Als dit is gelukt, legt men weer een krant neer en hierop worden twee waxinelicht jes in houdertjes achter elkaar gezet. Ge- Hoe aangenaam en licht een combinatie van een goed verende schuimrubber ma tras op een gaatjesboard-bodem ook is, fabrikanten garanderen die matras alleen als van een goed verende onderlaag ge bruik wordt gemaakt. Dat komt neer op een spiraalmat, een boxspring of een lat- tenbodem. Ondanks de gaatjes is geperforeerd board namelijk ongeschikt om de vocht huishouding goed te regelen. Het gevolg is schimmelvorming op de matras, een klam- Versieringen in de slaapkamer door middel van sierlijke gordijnen, fraaie sprei, stemmige verlichting en aangepaste wandbekleding maken dit vertrek echt sfeervol. Voor een zelfgemaakte sprei zijn veel materialen geschikt: katoen in effen of bedrukte uitvoering, dicht geweven linnen of satijn-katoen. Zelfs corduroy leent zich voor dit doel. Jongeren- of kinderslaapka- mers krijgen met een ribfluwelen bekle ding een sportief uiterlijk. Wie het slaap vertrek klassiek wil inrichten, kiest da mast of brokaat. Zoals in elke kamer, kan men de kleur voor een belangrijk deel de optische groot te laten bepalen. Weinig ruimte vraagt een koele kleur, bijvoorbeeld blauw of groen. Elementen voor het verkrijgen van meer bergruimte dan alleen de hang- en legkast van de slaapkamer, zijn eenvoudig te ma ken van keukenkastjes. Een aanbouwsysteem kan net zo goed worden benut. Hierbij is het mogelijk na verloop van tijd meer kastjes en staanders bij te kopen. Een combinatie van laden, rekken en kasten die stevig tegen de muur wordt bevestigd, kan prima dienst doen als ruimte voor kleding, accessoires, cos metica en in kinderkamers voor speel goed. Geplastificeerd spaanplaat is als materi aal geschikt voor een zelfgemaakte speel goedkist voor kinderen. Maakt men er vier zwenkwieltjes onder, dan is zo’n berging goed hanteerbaar. Verdeel de kist in diver se vakken. De kinderen kunnen er dan plaatjes, knikkers, kralen en ander klein speelgoed in opbergen. Matrassen worden in een grote verschei denheid op de markt gebracht. Uiteraard met een groot verschil in prijzen en kwali teiten. De belangrijkste variëteiten zijn: schuimrubber, binnenvering, en polye ther. Kapok is eruit. Schuimrubbermatrassen zijn tamelijk kostbaar maar duurzaam. De grondstof is schoon en comfortabel. Binnenveringsys- temen worden door velen altijd nog als de meest comfortabele vormen van slaap- meubilair beschouwd. Vooral door de ver ticale onafhankelijke vering. Een polyethermatras is licht, stofvrij en warm. Sommigen zullen het wat stug en daardoor minder behaaglijk dan schuim rubber vinden. Voor kinderen zijn deze matrassen goed te gebruiken. De dikte dient altijd minimaal 10 centimeter te zijn. In een kinderbed zal zelfs een dikte van 13 tot 14 centimeter aangehouden moeten worden. Let erop dat even induwen van een ma tras geen enkel inzicht in de kwaliteit biedt. Als het materiaal eenmaal is samen gedrukt, valt er van elastische vering niet veel te merken. Vandaar het „harde” ka rakter van zo’n bed. nu zorgen dat er rondom de fles een aan eengesloten kras komt. reau, Herengracht 453, 1017 BS Amsterdam, te lefoon 020-257440. De delen kunnen nu wor den gelijmd met kitlijm. Deze contactlijm is in verschillende soorten in de handel. Alles moet goed worden aange klemd en bij de meeste lijmsoorten zit het hout na een droogtijd van 24 uur muurvast. Daarna worden de po ten aan de zijkanten van de bak geschroefd. Hier voor worden eerst gaat jes geboord en dan ko men de schroeven er in. De binnenbak kan van zink of kunststof zijn. Onderin de bak komen tenslotte potscherven of een houten roostertje waar de bloempotten op gezet worden. Dat bevor dert de toevoer van lucht zodat overtollig water snel kan verdampen. Houten vloer buigt door, pas op met zwaar meubilair Wanneer een houten kamervloer doorbuigt, kan dit betekenen dat de afstand tussen de onderliggende bal ken te groot is. Het verhelpen van dit euvel kan tamelijk kostbaar en ingrij pend zijn. Goedkoper is het, de planken van de vloer, die waarschijnlijk te dun zijn, te vervangen door een steviger houtsoort. Houd er bij het plaatsen van zware meubels rekening mee dat die steeds op een balk worden gezet. Boekenkasten, piano’s en dergelijke zouden door hun gewicht de vloer nog verder laten door buigen. Bij het inrichten van de woning is textielbekle ding onmisbaar. Vlaslin nen bijvoorbeeld is een produkt dat zeer goede eigenschappen heeft om te worden verwerkt tot interieurstoffen. Door de natuurlijke verdikkingen in de garens ontstaat een levendige structuur. Als wandbekleding wordt het steeds meer toege past. Het materiaal is de coratief. Bovendien gaat het heel lang mee en het is opmerkelijk kleurecht. Ook als gordijn- en meubelstoffen voldoet het goed. Wandbekleding van deze stof in combina tie met gordijnstoffen geeft een apart effect aan het interieur, of dat nu klassiek of modern is. Vlaslinnen velours kan worden geleverd in effen en gedessineerde uitvoe ring. Om het geheel te com pleteren, is er dan nog de mogelijkheid de vloer te bedekken met hoogpolig tapijt van 100 procent vlaslinnen garens. Het wordt op de markt ge bracht in de kleuren wit, De bak bestaat uit drie lange stukken (voorkant, achterkant en bodem) en twee korte voor de zij kanten. Deze delen wor den in de gewenste maat afgezaagd en bijge schaafd. Hierbij moet men er wel aan denken, dat de bodem van de bak tussen de andere houtde- len in past. De twee voet stukken bestaan ieder uit een op zijn kant liggend en een staand deel. Een omgekeerde T-vorm dus. tje petroleum of terpentine op het wieltje van de glassnijder aangebracht. Men zet Als men een fles bijvoorbeeld doors nijdt, blijft er een decoratief bakje over, waar cactussen het goed in doen. Het snij den van glas gaat eenvoudig. Men heeft een scherpe glassnijder nodig, een paar waxinelichtjes en schuurpapier. Het prin cipe van glassnijden berust op het door breken van de spanning, die altijd in glas aanwezig is. Door op een bepaalde plaats een kras met de glassnijder te maken en deze plek daarna te verhitten, zal het glas keurig barsten. Van flessen en jampotjes kunnen heel decoratieve bakjes worden gemaakt. Eerst worden eventuele etiketten vand de potten afgeweekt. Men legt een doek of krant op de tafel waarop gewerkt wordt, om glas splintertjes op te vangen. Nu wordt een ronde fles op de gewenste hoogte inge krast met de glassnijder. Het best kan men onder de fles een stukje triplex of iets dergelijks leggen. Zo wordt voorkomen dat krant of doek met de fles meedraait. Voordat men begint, wordt een druppel- HHHI De tuin krijgt in deze tijd van het jaar veel minder aandacht. Daar om is er alle aanleiding meer zorg te geven aan de flora binnenshuis. In dat verband past heel goed het maken van een nieuwe plantenbak. Dat is een karwei dat door iedereen is te klaren. Wie er zelf één vervaardigt kan het beste hiervoor een donkere houtsoort kiezen. Dit staat sfeervol in vrijwel elk interieur. Men kan eikenhout ge bruiken, dat later ge beitst wordt of beuken hout dat men lakt. Vu renhout van twee tot drie en een halve centimeter dik kan ook heel goed. Dit kan dan in de gewen ste kleur geverfd of ge beitst worden. Als men gefineerd spaanderplaat neemt moeten ook de randen met fineerstroken wor den belijmd. Deze stro ken zijn verkrijgbaar bij doe-het-zelf-zaken. Ze worden met kitlijm op de spaanderplaatranden aangebracht. Uit het liggende deel wordt in het midden aan de binnenkant een stuk weggezaagd en gestoken ter breedte van het be staande deel. Bij het staande deel wordt on deraan zo veel uitge zaagd dat het overblij vende deel precies in de uitsparing van de liggen de plank past. Dit werk vereist grote nauwkeu righeid. Met behulp van een li- neaal of winkelhaak wordt met een potlood of een spijker de plaats aan gegeven waar de zaags nede moet komen. Nu wordt op een van de krassen met de kapzaag tot op de helft van de houtdikte ingezaagd. Vervolgens wordt op nieuw precies de breedte afgemeten. Doordat de zaagsnede zelf ook een bepaalde breedte heeft zal de tweede kras vaak iets van de houtsnede af blijken te liggen. Er moet nu opnieuw ingekrast worden. De zaagsnede I 3-100 J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29