Dissidenten CARTERS KANDIDATUUR TE LAAT GESTELD J Autoriteiten bang voor bloedbad in Spaans Baskenland Taxichauffeur zou kaper zijn Mexico leert China toerisme Tunnel ontdekt in Koreaanse bufferzone vragen solidariteit Oeganda: inval van Tanzania |P B. m. w FRAAIE BEWINDSVROUWE Standpunten gehandhaafd Nieuwe opstand verwacht in Nicaragua Beleid in zaak Moro goedgekeurd 1. 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER 2 8 KLM ZATERDAG export anlandse n Pekin( i Neder rrhten t it Chm e gists scretaa yen her eten ei kunne ulp va geïndus k’isselini maken. (Van onze redactie buitenland) OSLO. President Anwar Sa dat van Egypte en premier Mena chem Begin van Israel hebben sa men de Nobelprijs voor de Vrede daDllst 1978 gekregen, zo heeft het Noor- tientje beeldinj >n televi- g aan de le presi- lam. mr d in hel ie Bank De om- moeten van dit (Van onze redacteur in Oostenrijk Arthur Koene) WENEN. Dissidente Tsje chen in Tsjecho-Slowakije en daarbuiten hebben gisteren aan de vooravond van de 60ste ver jaardag van de republiek opge roepen tot onderlinge solidariteit en herstel van de mensenrechten in hun land. Een in Praag uitgege ven verklaring is ondertekend door woordvoerders van Charta ’77, een andere in Wenen door meer dan honderd Tshechoslo- waakse dissidenten in balling schap. De twee No belprijs win naars (v.l.n.r.) Begin en Sa dat se Nobel-comité gisteren in Oslo bekendgemaakt. 'onds? I Nobelprijs voor Vrede Begin en Sadat voor VS en Israel nog steeds oneens (Van onze redactie buitenland) PANMUNJON QJPI/AFP). In de buf- daag in Baskenland tot een bloedbad zal komen en heeft ter voorkoming van on lusten zware politieversterkingen naar Noord-Spanje gestuurd. MADRID. Het Spaans ministerie van Binnenlandse Zaken vreest dat het van- NAIROBI(Reuter/UPI/AP). Volgens radio-Oeganda zouden gisteren Tanzani- aanse troepen, gesteund door Cubanen, Oeganda zijn binnengevallen. „Ik heb kunnen vaststellen, dat de Ame rikaanse regering ten zeerste gekant is tegen het Israëlische besluit”, zei Dajan na het onderhoud. „De partijen zijn op hun standpunt blijven staan”. WASHINGTON. De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mosje Da jan, heeft gisteren in Washington een ge sprek van drie kwartier gehad met zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance. Het conflict dat twee dagen geleden tussen Amerika en Israel ontstond naar aanlei ding van het Israëlische besluit de neder zettingen op de westelijke Jordaanoever (is Jordanië) uit te breiden, is gebleven. NEW YORK (ÜPI). De 63-jarige werkloze taxichauffeur uit Manhattan die op 25 augustus een vliegtuig „kaapte” is gisteren in New York in staat van beschuldiging gesteld en moet op 3 no vember voorkomen. y Premier Begin van Israel toonde zich volgens een woordvoerder „zeer blij” over het krijgen van de prijs, maar wilde in verband met de intussen begonnen joodse sabbat niet eerder dan vandaag commen taar geven. Met de toekenning van de prijs wil het comité Sadat en Begin niet alleen onder scheiden voor wat zij feitelijk hebben ge daan in dienst van de vrede, maar ook aansporen tot praktische oplossingen, die Bij zijn terugkeer in Washington donder dagavond had Dajan de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Ha rold Saunders er van beschuldigd door zijn verklaringen over de toekomst van Cisjordanië, de Israëlische reactie te heb ben uitgelokt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance, liet via een woordvoerder weten Sadat en Begin te feliciteren en uiting te willen geven aan de, trots van de Verenigde Staten nauw ver bonden te zijn met de wijze waarop de twee het resultaat hebben weten te berei ken waarvoor zij zijn onderscheiden. Het Zweedse blad Expressen wees in een commentaar op de grote ironie van het feit, dat de prijs wordt toegekend op een moment, waarop de vredesonderhandelin gen in Washington tussen Egypte en Israel in een ernstige crisis verkeren. „De prijs voor de vrede kan de ontwik keling dan ook direct beïnvloeden,” zo schreef het blad, „want uiteraard zal het voor Begin en Sdat uiterst moeilijk zijn bitterheid en onenigheid te tonen, nadat beiden in de wereld tot helden van de vrede zijn uitgeroepen.” Saunders had het gehad over „ontruim de nederzettingen (in Cisjordanië) wat vol gens Dajan inhield, dat Israël er een aantal zou moeten ontruimen. Volgens medewerkers in Jeruzalem is premier Menachem Begin van Israel niet erg onder de indruk van de scherpe nota die hij over deze kwestie heeft gekregen van president Carter. De inhoud zal mor gen worden besproken op de wekelijkse vergadering van het Israëlische kabinet. In Jeruzalem werd opgemerkt, dat de Amerikaanse president niet verbaasd had behoeven te zijn over het besluit de neder- (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) Begin, aldus de kringen in Jeruzalem, heeft duidelijk tegen Carter gezegd dat meer kolonisten zouden worden uitgezon den naar bestaande buitenposten. De Israëlische minister van Energie, Jitzjak Moda’i‘heeft gisteren in Tel Aviv bekendgemaakt, dat de oliebesprekingen tussen Egypte en Israel in Washington in het slop zitten. Hij zei dat Israel een Egyptische eis had afgewezen dat 4 miljard gulden compensa tie zou worden betaald voor de olie die Israel tussen 1967 en 1975 uit de olievelden van Aboe Roedeis op de kust van de Golf van Sinai heeft gehaald. Deze olievelden zijn aan Egypte terugge geven in het raam van het tweede troepen- terugtrekkingsakkoord van Sinai tussen Israel en Egypte. Zij dekten ongeveer de helft van Israels jaarlijkse oliebehoefte. Moda’i zei dat Israel de Egyptische op vatting aanvecht dat Israel als bezettende mogendheid geen recht had op de olie in Sinai. zettingen in Cisjordanië uit te breiden, daar het enige waartoe men zich in Camp David heeft verplicht is, gedurende drie maanden geen nieuwe nederzettingen te bouwen. In Beiroet uitte een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO kritiek op de toekenning van de prijs aan Sadat en Begin, er sarcastisch aan toevoe gend: „Naar ons ordeel had Carter er ook bij moeten zijn.” „Wij hadden al verwacht dat Sadat en Begin de prijs zouden krijgen, maar verne men tot onze verbazing dat zij de derde (architect van de akkoorden van Camp David) er buiten hebben gelaten. Het maakt niet uit dat zij de prijs gekregen hebben, want de situatie in het Midden oosten blijft explosief. Het onrecht jegens het Palestijnse volk gaat door,” zo zei woordvoerder Machmoud Labady. Volgens de Israëlische radio had Begin emotioneel gereageerd op het nieuws van de toekenning, dat hij via de telefoon kreeg van de Israëlische ambassadeur in Oslo en was hij erg opgewonden. Sebastian eveneens een pro-ETA-manifes- tatie gehouden worden. De zogenaamde „groep van twaalf”, waarin een aantal niet-partijgebonden te genstanders van het regime zitting heb ben, is uit het „brede oppositiefront” (FAO) gestapt. De groep geldt als indirecte vertegenwoordiging van het Sandinistisch guerrillafront dat niet aan de besprekin gen tussen de oppositie en Somoza mag deelnemen. Zeven leden van de „groep van twaalf” hebben zich teruggetrokken in de Mexi caanse ambassade in de hoofdstad Mana gua. Zij vrezen een aanslag op hun leven door de Nationale Garde, de enige pijler waarop het bewind van Somoza steunt. De betoging van de Baskische nationa listische partij tegen het terrorisme is de meest weerstand oproepende demonstra tie die ooit in het Baskenland werd gehou den. De partij heeft van het begin af aan alle politieke partijen opgeroepen om zich bij de betoging aan te sluiten en heeft zelfs geprobeerd de algemene Baskische raad, de hoogste instantie van het semi-autono- me Baskenland, voor zijn karretje te span nen. Op het moment dat de regeringspartij in de overtuiging dat het terrorisme in het Baskenland gelijk staat met de Baski- ROME (Reuter). Na een debat van vier dagen heeft het Italiaanse parlement gisteren met 341 tegen 62 stemmen het ferzone tussen Noord- en Zuid-Korea is een tunnel ontdekt die de Noordkoreanen moeten hebben gegraven om Zuid-Korea binnen te dringen. Volgens een VN-woord- voerder, de Amerikaanse kolonel Reid, betekent het graven van een dergelijke tunnel in de bufferzone een ernstige schen ding van het bestand tussen Noord- en Zuid-Korea. Het is de derde tunnel die sinds 1974 is ontdekt. optreden van de Italiaanse regering tij dens de ontvoering van de christen-demo- cratische politicus en oud-premier Aldo Moro goedgekeurd. sche afscheidingsbeweging ETA zich achter de anti-terreurdemonstratie stelde, verklaarde de Baskische nationalistische partij dat het beslist niet om een anti-ETA- betoging ging. Voorts oefende de Baski sche nationalistische partij druk uit op de regeringspartij om zich van de demonstra tie afzijdig te houden. Zowel de regerings partij Unie van het Democratisch Cen trum als de Algemene Baskische raad hou den zich officieel afzijdig van de anti- terreurdemonstratie. het ontwikkelen van het toerisme, zo heeft de Mexicaanse president Jose Lopez Portillo gisteravond in de Chinese hoofd stad Peking verklaard. De twee landen hebben eveneens een cultureel akkoord gesloten. De Chinese partijleider Hwa Kwo-feng en Lopez Por tillo ondertekenden de twee stukken na vier dagen te hebben beraadslaagd. .18e, Alle partijen die de regering-Andreotti steunen, hechtten hun goedkeuring aan het beleid van de Italiaanse regering in de zaak-Moro. een kleine handelspost bij de Oegandees- Tanzaniaanse grens, hebben bezet en in middels oprukken naar Masaka, 65 kilo meter van de grens gelegen aan de weste lijke oever van het Victoria-meer. Voorts zouden de Tanzanianen over water opruk ken naar Kampala en Entebbe. De Tanza- niaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ben Mkapa, heeft de Oegandese berichten over een invasie van Tanzaniaanse troe pen „absolute onzin” genoemd. De laatste maanden heeft president Idi Amin van Oeganda verschillende keren Tanzania be schuldigd van invasies. De Tanzaniaanse regering heeft deze beschuldigingen steeds van de hand gewezen. Zelfs nadat Carter blijk had gegeven van zijn ongenoegen, ging Begin door met te praten over het „onvervreemdbare recht van het Joodse volk zich te vestigen in enig deel van het. land van Israel, inbe grepen Judea en Samaria (de westelijke Jordaanoever) en Gaza”. De beklaagde, Rudi Siegfried Kuno Kreitlow, die zich ook wel noemt Charles F. MeteJ, wordt beschuldigd van het in gevaar brengen van de levens van de be manning van een vliegtuig van Trans World Airlines op weg van New York naar Genève. Kreitlow zou een gele cape hebben om geslagen, een valse snor opgeplakt en een pruik opgezet en zou verder een envelop hebben gegooid in de schoot van een ste wardess. Daarop stond geschreven, breng dit onmiddellijk naar de gezagvoerder”. In de brief in de envelop werd de vrijlating geëist van de Duitse oorlogsmisdadiger Rudolf Hess, de moordenaar van Robert F. Kennedy Sirhan Sirhan en vijf Kroaten die zijn veroordeeld wegens kaping van een vliegtuig naar Parijs. Als aan de eis niet zou worden voldaan, zou het vliegtuig „binnen de aangegeven tijd” worden opgeblazen. Het vliegtuig zette zijn reis naar Genève voort. Daar gingen de passagiers van boord en werd het toestel doorzocht. Er werd geen bom gevonden, maar wel cape, pruik en snor en een bril en overhemd, gestopt in de tank in het toilet. Bij het doorzoeken van Kreitlows baga ge werden haren gevonden die na micro scopisch onderzoek overeenkwamen met die van de zwarte pruik. Kreitlow werd vorige week vrijdag door de FBI aangehouden toen hij in een schaakclub in Manhaften schaak aan het spelen was. Als Kreitlow schuldig wordt bevonden, kan hij maximaal 25 jaar gevangenisstraf krijgen en een boete van 10.000 dollar. i staking is beëin- It op 28 st vanuit Dit heeft Als ge- lanadese mtstaan, de over houden. Minister Dajan zei dat hij van mening was dat het overleg niet zou behoeven te lijden onder besluiten die Israel zou kun nen nemen ten aanzien van zijn nederzet tingen in Cisjordanië of de strook van Gaza. De Egyptische onderminister voor Bui tenlandse Zaken, Oesama Al-Baz, noemde het Israëlische besluit de nederzettingen in Cisjordanië te versterken, „èen zeer ernsti ge en negatieve ontwikkeling”. PEKING (AFP). Mexico en China hebben een akkoord gesloten waarin Mexico toezegt China te zullen helpen bij De meest radicale vleugel van de Baski sche afscheidingsbeweging, ETA-Militar, heeft deze week tot tweemaal toe de Baski sche nationalistische partij verzocht de manifestatie af te gelasten. De pressie groep van de afscheidingsbeweging, ETA- Politico-Militar, heeft gisteren een beroep op de Baskische nationalistische partij ge daan om de demonstratie ongedaan te maken. Hierop heeft de partij geantwoord dat het niet om een anti-ETA-betoging gaat. MANAGUA (DPA). In de Midden- amerikaanse republiek Nicaragua wordt ernstig rekening gedhouden met een nieu we^ volksopstand tegen het regime van president Anastasio Somoza. Zaken •t advies svraagd, De Tanzanianen zouden Moetoekoeia, strakke )e Graaf i i aansporen tor praKtiscne oplossingen, a LIIÜICI1 'kunnen leiden tot'een duurzame vrede. oord ge- euteron- gepaalde ooi kan t aantal wettelijk gebracht De prijs ten bedrage van 725.000 Zweed se kronen ofwel bijna 350.000 gulden, is de beide staatslieden toegekend wegens hun historische pogingen om vrede in het Mid- den-Oosten te bereiken, zo deelde het co mité mee. De prijs is de laatste Nobelprijs die dit jaar wordt toegekend. De andere vijf zijn wegens hun verdiensten op andere gebie den al toegekend aan zes Amerikanen, een Brit, een Zwitser en een Rus. Het comité, aangewezen door het Noorse t parlement, liet zich ook lovend uit over president Carter wegens diens initiatief, dat Sadat en Begin in september in Camp David samenbracht. Carter kwam evenwel dit jaar niet voor de prijs in aanmerking, omdat zijn kandi datuur te laat werd gesteld, na het verstrij ken van de termijn in februari. slechts itkenng. 1 laan zou et in de dankzij i mogen werkge- i ligt het rkingen. ijn gegfr it er ook ■n. iduceren retourta- sterdam- arkingen r er zijn Zo geldt aid jaar, KLM is 'oor ver- hele dag ’aat. De Baskische nationalistische partij, een van huis uit conservatieve christen-demo- cratische partij, heeft voor vanmiddag half zes een manifestatie tegen het terro risme aangekondigd in het centrum van Bilbao. Ter zelfder tijd heeft Herri Batasu na, een coalitie van extreem-linkse Baski sche nationalistische partijen, een pro-ETA-demonstratie aangekondigd in Bilbao. Op hetzelfde tijdstip zal in San der-Smit elijkheid ride om in het opgeno- mdgere- it van de leze pre- Zij zegt le gevol- et kader De vroegere secretaris van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, Zdenek Mlynar, het vroe gere hoofd van de parlementaire commis sie voor buitenlandse zaken, Jiri Pelikan, en de vroegere hoofdredacteur een katho liek dagblad, Pavel Tigrid, riepen op tot de vrijlating van Charta-woordvoerder Ja roslav Sabata, die op 1 oktober aan de Pools-Tsjechoslowaakse grens werd gear resteerd toen hij probeerde Poolse dissi denten te ontmoeten. Jaroslav werd in elkaar geslagen, gevangen gezet en be schuldigd van verzet tegen een ambtenaar, een politieman in functie. In afwachting van zijn proces zit hij in voorarrest in de gevangenis van Hradac Kralove in Oost- Bohemen. De verklaring van Charta’77 is onderte kend door de twee overblijvende woord voerders Marta Kubisova en Ladislav Hej- danek. „Het noodlot van ons land en van dat van een zeer groot aantal van zijn burgers brengt ons tot de overtuiging dat men niet verder kan afwachten”, aldus de conclusie van de Charta-verklaring. In de drie pagina’s lange verklaring wordt een analyse gegeven van de betrek kingen tussen de staat en zijn burgers. „In de toekomst moeten we één fundamenteel gemeenschappelijk doel hebben”, aldus de verklaring. „Dat is het verdedigen van de rechten van allen en in het bijzonder de rechten van de degenen die ze niet krijgen, zonder te letten op politieke opvattingen, op de hiërarchische positie, op de machte loosheid of het verleden van mensen. De rechten van een klasse mogen niet boven die van de anderen geplaatst worden, de ene maatschappelijke groep mag niet bo ven de andere worden gesteld, de gelovi gen mogen niet tegen elkaar worden opge- hitst en ook niet omgekeerd, een volk niet tegen het andere volk en de een niet tegen de ander. Men moet de waarden en veilig heden zoeken die ons verenigen”. In een inleiding op de persconferentie benadrukte Pavel Tigrid, dat Tsjecho-Slo wakije zijn les heeft geleerd in de kwestie van binnelandse verdeeldheid. Tsjechoslo- waken in ballingschap, zo betoogde hij, hebben ook geleerd hun verschillen in ideologie te laten vallen om te vechten voor het algemeen belang. Drie keer heeft Tsjecho-Slowakije in zijn geschiedenis moeten capituleren. De eerste keer bij de bezetting door Nazi-Duitsland in 1938, de tweede keer door de overmacht van de Sovjet-Unie in 1948 en de derde keer in 1968, bij de invasie van de Russische troepen. „De prijs van de capitulatie was buitengewoon hoog”. Er zijn aanwijzingen dat de vervolgin gen van ondertekenaars van Charta’77 krachtiger worden, aldus de drie dissiden ten in ballingschap. Overtredingen die vroeger werden afgedaan met een waar schuwing, leiden nu onmiddellijk tot een aanklacht. Voorbeeld daarvan is Ladislav Lis, de vroegere secretaris van de Tsje choslowaakse jeugdorganisatie, wie een zware straf te wachten staat omdat hij zijn kudde schapen heeft laten grazen op grond van de spoorwegen, en derhalve op grond van de gemeenschap. Verder is er het voorbeeld van de priester die bevel kreeg een kleine zwarte vlag te verwijde ren dat hij uit zijn auto naar buiten had gestoken ten teken van rouw bij de dood van paus Paulus VI. Reden voor het bevel was het feit dat het de officiële Oogstdank- dag was. De ballingen maakten melding van nog meer wreedheden door de veiligheidspoli tie. Behalve woordvoerder Sabata, is ook de schrijver Pavel Landowski in het open baar geslagen door geüniformeerde poli tie. Hij liep hierbij een gebroken been op. „Vroeger gebeurde zoiets door onbeken den”. De toenemende druk, zo menen de drie, wordt deels veroorzaakt door de angst van de Tsjechoslowaakse regering dat, na de recente ontmoetingen van leden van Char ta’77 en van het Poolse Kor, de dissiden tenbeweging internationaal dreigt te wor den. „Zij is al internationaal”, aldus Ti grid. „Wij in het buitenland hebben uitste kende contacten met de dissidenten in Moskou”. Volgens de drie zijn er op het ogenblik 37 politieke gevangenen- in Tsjecho-Slowa kije, maar er zijn vele duizenden arbeiders van wie de namen niet bekend zijn, maar die hun baan verloren hebben of die we gens hun politieke opvatting zijn gedegra deerd. Het tegenwoordige regime steunt zwaar op de apathie van de massa”, aldus Mly nar. „Het regime heeft er alle belang bij dat die apathie blijft bestaan. Daaraan moet worden toegevoegd dat velen die de gebeurtenissen van 1968 hebben meege maakt. niet veel heil zien in een openlijk protest. Zij hebben geen zin de weinige materiële welvaart die zij hebben te riske ren: hun huis, de auto, het Zomerhuisje of hun baan. Ze denken dat hun protest weer zal worden neergeslagen door Russische tanks”. Dissidenten binnen en buiten Tsjecho- Slowakije geloven niet dat zij er zonder hulp in zullen slagen het huidige regime omver te gooien. Het enige dat zij hopen, is dat zij er toe kunnen bijdragen een kli maat te scheppen waarin het regime niet langer meer kan bestaan. „Het is een zaak van lange termijn”, aldus de schrijver Peli- k*an. „En al degenen die erbij betrokken zijn, weten waar ze mee bezig zijn”. Een fraaie minister met een zware portefeuille: de Zweedse bewindsvrouwe belast met Transport en communicatie Anitha Bondestam.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3