Nostalgie overheerst concert van jaren ’60-groep in Den Haag et ar: Der Hauptdarsteller toont nadelen pure regie-opvattingen Meer concerten Indiase muziek in centrum Zero l toonaanqever >studimo< wonen, slapen, werken: alles samen in één programma van wij ontvingen Sandra Reemer naar Eurovisie Songfestival k door Pieter van Lierop Antiekbeurs kasteel Keukenhof Lisse ISOCIBIIS-BOBOIS L at a 8 KUNST 19 7 8 OKTOBER ZATERDAG 2 8 Ih •0 cm I an. 1 nt. uur •73 28 okt.-5 nov. I Alle dagen 2-10 uur. (op 5 nov. tot 6 uur) 15 Gespecialiseerde handelaren in kunst en antiek. nooi) foto! an u. te GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG I 1 I TENTOONSTELLING Haarlem - Oude Groenmarkt 20-22 achter de Oude St Bavo Concertagenda voor Jf jazz, rock en show w WERELDMISSIEDAG 1978 U hoorde deze maand over kérken in de ontwikkelings landen. U las dat de Afrikaanse en Aziatische christenen veel meer werk hebben aangepakt dan ze zelf kunnen financieren U was van plan hen te helpen. Maar het kwam er nog niet van. Zou u toch nog iets bemoedigends in uw giroboek willen schrijven? Het is zo nodig. U weet niet hoe er ginds op u gerekend wordt! 15 1 .’ft /?L DEN HAAG. „WAT IS HET DOEL VAN DEZE FANCLUB? 1) De KINKS moeten terug in de top van EUROPA. 2) Het verschaffen van informatie over de KINKS aan haar leden. 3) Het verzorgen van promotiemateriaal, T- shirts, stickers, enzovoort. Kortom meer doel gerichter als een doors nee Fanclub. Bent u het hiermee eens, steun ons dan door LID te worden. „Volgt een adres in Krimpen aan den IJssel. Ach, ach, lieve mensen, wat een nostalgie opeens! Boven gaande tekst met stoere vakbondstaal staat op een stenciltje dat werd uitgereikt aan het begin van het concert dat The Kinks vrijdaga vond gaven in het Congresgebouw in Den Haag. groenoordhAllen 12-24 uur-zond. 10-22 uur f 5,-, 65+ en kind, f 3,- Exotische jaarmarkt met groot showprogramma, o.a. 1 frorr Ray Davies’ inzet redt The Kinks van afgang. (Foto Lex van Rossen) (ADVERTENTIE) Pauk* Paulander: Hauff op zijn best Scène uit Paule Paulander met Michael Schweiger (rechts) en Mario Adolf. (ADVERTENTIES) RAGHUNATH SETH l' Publicaties dat Rob de Nijs naar Jeruza- Leslie Smith Gallery BELANGRIJKE 25 cm nen. i na post UTRECHT. Lyrische fotografie en andere vormen van technische behaag- zucht hoef je nimmer te verwachten van Reinhard Hauff, van wie de Cinemanifes- tatie maar liefst twee films in het pro- L gramma heeft zitten. Hauffs filmstijl is I altijd volledig zakelijk en aards. En als L hij pakkende, ontroerende beelden ver- I schaft, dan is dat nooit bewerkstelligd door effectbejag van de camera, maar al- tijd veroorzaakt door de verfilmde perso- I nen en handelingen zelf. Publicatie Nationaal Missiebureau PMW - Postbus 93140 Den Haag Het optreden van de Spaanse gitarist Paco de Lucia en zijn ensemble, maandag 30 oktober in Theater Carré, kan geen doorgang vinden. Bij een bezoek aan een vriend in Londen kreeg hij bij het inschen ken van thee kokend water over zijn pols die daardoor brandwonden opliep. Hij kan volgens de dokter zeker tien dagen niet optreden, zo deelt Mojo Con certs impresariaat mee. Getracht wordt volgend jaar een nieuw optreden te regelen. Het Franse showbusinesstalent Michel Fugain komt weer naar Nederland. Na zijn eerste succesvolle optreden in het voorjaar in Amsterdam is de belangstel ling voor Fugain en zijn revüe-achtige op treden groter geworden. Met zijn Compag nie is hij op maandag 30 oktober in De Rotterdamse Doelen te zien, op de 31e in het Haags Congresgebouw en op 1 en 2 november in het Amsterdamse Carré. De Franse zangeres en revuester Zizi Jeanmaire komt voorlopig niet naar ons land, hoewel de staf van het Theater Carré lange tijd gemeend heeft dat het optreden komende zondagavond doorgang kon vin den. Zizi tekende het contract uiteindelijk niet en dus zullen we enige tijd op haar komst moeten wachten. De Engelse hardrockgroep Steve Gib bons Band geeft een enkel optreden in ons land. Zaterdagavond 4 november staat dat in het hoofdstedelijke Paradiso te gebeu ren. zoonconflict heel precies plaatst in een sociale kontekst, terwijl de tweede film conflict tussen regisseur en de zoon van een varkenshoedende, tomatenhandelaar met een autosloperij geen duidelijk mi- (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Met het concert dat de Indiase fluitist Raghunath Seth vana vond (20.30 uur) verzorgt in de Haarlemse binnenstad, zet Zero aan de Bakenesser- gracht 8-10 een initiatief in om vaker dan voorheen het geval was Indiase muziek te presenteren. In het pakket van activitei ten dat het centrum nu al voor zijn reke ning neemt, misstaat de muzikale inbreng overigens bepaald niet. Zowel thematisch (lezingen) als ideologisch (yoga, voeding) sluit Zero nauw bij de rijke cultuurtradi ties uit het Indiase subcontinent aan. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De Zangeres Sandra Reemer zal ons land vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival dat op 31 maart van het volgend jaar in Jeruzalem zal worden gehouden. In de nationale finale zal Sandra op 7 februari vijf liedjes zingen, die dan door een onafhankelijke jury beoordeeld zullen worden. (1856-1915) werden, in een bewerking van Hans Werner, door Deltos Elsevier weer twee boeken heruitgegeven. Het zijn „Jean Fanfare” en „Een onoverwin nelijk drietal”, verlucht met reproduk- ties van houtgravures. De deeltjes kosten 14,90 per stuk. Eerder kwamen van deze schrijver herdrukken van „Met een f 18.- geh ande- e er m. 24,50). „Bewijzen over de buitenaardse oor- spring van het leven op aarde” door Erich von Daniken, uitgave Van Holke- ma en Warendorf 29,50). „3 x daags 1 mop” door Max Tailleur met illustraties van Eppo Doeve, uitgave H. J. W. Becht 10,90). „Bloemendaal, zoals niet iedereen het kent”, samengesteld door G. van Eek, oud-secretaris van de gemeente Bloe mendaal. uitgave boekhandel J. M. de 30 OKTOBER T/M 20 NOVEMBER DAGELIJKS VAN 10.00 TOT 18.00 UUR nen twee nieuwe titels van de schrijver Conrad Richter. Het zijn „Het licht in het woud” en „Vreemdeling in eigen land”; twee romans voor de jeugd van 10 jaar en ouder. „Winterboek” samengesteld door Wim Hora Adema, uitgave Het Spectrum Cf 15). Bij uitgeverij J. H. Gottmer versche nen twee kinderboeken van Satomi Ichi kawa in een Nederlandse bewerking van Harriet Laurey. De titels zijn: „Nikkie en Sanne in de tuin” en „Nikkie en Sanne gaan naar de markt”; prijs per deel f 10.90. „Snark, de wilde woerd”, kinderboek 19e EEUWSE SCHILDERIJEN BIJ MESKER Scheveningseweg 14 (tegenover het Vredespaleis) DEN HAAG TEL. 070-468830 I. lem zou afreizen waren wat voorbarig. De naam van Rob de Nijs is wel gevallen in de werkgroep Amusement van de gezamen lijke omroepen, maar uiteindelijk koos men toch voor Sandra. De zangeres deed al twee keer eerder mee aan een Eurovisie Songfestival. In 1972 zong zij met Andres het nummer „Als het om de liefde gaat” en irii 1976 zong zij alleen „The party is over now”. Beide keren viel zij niet in de prij zen. lieu meetekent en zich lijkt af te spelen in een niemandsland. En we blijven zitten met de vraag wat er verder is geworden van Michael Schweiger, de jongen die in Der Hauptdarsteller de hoofdrolvertolker (ƒ23). „Rad-WM’78” (München, Köln, Nür- burgring) door Christian Schrange en Hans-Alfred Roth, uitgave Kesselring in Emmendingen (Duitsland). „Groot Tina Winterboek” met strips, puzzels, verhalen en kwissen, uitgave Oberon 6,50; voor meisjes van 9 tot 15 J. Egbers en prof. dr. M. de Smidt, uitga- jaar). De franjeloze stijl heeft al herhaaldelijk geleid tot zeer goede films aanvankelijk gemaakt voor televisie als Matthias I Kneissl en Die Verrohung des Franz Blum. Zijn donderdag gepresenteerde Paule Paulander, een soort Duitse Padre Padro ne. is weer Hauff op z’n allerbest. Zijn, eveneens donderdag gepresenteerde, in ternationaal meer bejubelde Der Haupt darsteller, waarin de jeugdige titelrolspe- ler van Paule Paulander het filmvoorbeeld volgt en van huis wegloopt, om zijn toe vlucht te zoeken bij de filmregisseur die hem ook niet kan helpen, toont echter dat er ook nadelen zijn verbonden aan de pure regie-opvattingen van Hauff. Zijn soort films vragen namelijk extra stevig onderbouwde scenario's, omdat geen enkele dramatische inzinking meer kan worden gecamoufleerd met franje. Dat wreekt zich hier. Bovendien is Paule Paulander interessanter dan Der Haupt darsteller, omdat de eerste film het vader- Sinds kort werken de verschillende or ganisaties die zich met de concertorganisa tie bezighouden' samen in de stichting Tri tantri. Dankzij de activiteiten van deze non-commerciële rechtspersoonlijkheid kan ook Zero profiteren van het aanbod aan Indiase musici. Raghunath Seth behoort overigens tot de beste fluitisten van India. Hij ontving zijn opleiding in de klassiek hindoestaanse muziek van de musicoloog en componist S. N. Ratanjankar uit Lucknow. Hij was ook nauw verbonden met de legendarische fluitist Pannalal Ghosh. Raghunath is niet alleen uitvoerend kun stenaar, maar geniet ook naam als compo nist, onder meer van filmmuziek. Daar naast heeft hij de toepassingen van de bamboefluit, die hij bespeelt, vergroot door het laatste vingergat te voorzien van een bamboeklep. Hij wordt tijdens dit con cert begeleid door de in Nedelrand woon achtige tablaspeler Zamir Ahmed Khan. -i' 1 Deze aanzet om tot meer concerten door Indianse musici te komen sluit overigens aan bij een algemene tendens in Neder land, waar de interesse voor de ragastruc- tuur en het typisch Indiase instrumentari um overigen sterk gegroeid is. Als voor beeld kunnen we het toegenomen bezoek van de concerten in de hoofdstedelijke Mozes en Aaronkerk nemen, waar regel matig sitar- en fluitspelers en vocalisten in actie komen. Andere centra van Indiase muziek in Nederland zijn gesitueerd in het Tropenmuseum te Amsterdam, het Ge meentemuseum in Den Haag en in Utrecht. dond. 26 t/m zond. 29 oktober J wP bezetting actief, ligt dat even anders. Tekstdichter en songschrijver Ray Davies heeft nog niets van zijn eertijds jeugdige overmoed verloren. Feitelijk hoeft een concert waarover hij de scepter zwaait dan ook niet meer dan het hoognodige met nostalgie uit te staan. Telkens weer is hij in de loop der jaren immers bij machte gebleken om de groep een ander aanzicht te geven. Ga maar na. Na het eerste stadium (1964-1966) van wilde beat, via songs die alles gemeen hebben met de meezingers die in de regel in de Engelse pubs worden gedebiteerd, naar een intelligent repertoire (vanaf 1967/1968), dat nog steeds getuigt van een scherpe observatie van de samenleving, goed ontwikkeld taalgebruik en een haast Carmiggelt- achtig gevoel voor humor (Preservation, Celluloid Her oes). De laatste jaren hebben The Kinks in een betrekkelijke anonimiteit gewerkt aan een wat balladesk aandoend materiaal, dat met name op de recente albums Sleepwal ker en Misfits toch wat uitgewerkt en niet al te venijnig aandoet. Niettemin is het nog altijd de moeite van het beluisteren waard. Maar we kregen weinig werk te horen uit die laatste episode vrijdagavond; de balans sloeg helaas wat te ver uit naar de nostalgische kant. Wie anders dan Ray Davies kan The Kinks in zo’n situatie echter bewaren voor een desastreuze afgang? Want met het opsommen van ’s mans compositorische talenten zijn we inderhaast even voorbijgegaan aan zijn slungelachtige, halfclowneske/half-cabareteske podium- gedrag. Een blikvanger in de ware zin van het woord, die de anderen door zijn verschijning alleen al degradeert naar het tweede plan. Nu stellen drummer Mick Avory en gitarist Dave Davies muzikaal gezien al jarenlang weinig speelt van Paule Paulander. Misschien komt daar ook nog een film over. Iemand die niet eens weet wat behaag- zuchtige fotografie is en ook van weinig andere technische bekwaamheden benul schijnt te hebben, is Gary Graver, de man die Filming Othello heeft af geleverd. Des ondanks is de film boeiend genoeg. Maar dan ook alleen maar omdat Orson Welles zo uitermate smeuïg kan vertellen over de moeizame totstandkoming van zijn in 1952 voltooide Othello, waaraan met tussenpo zen gedurende vier jaar was gewerkt. Het fraaiste verhaal is een goede scène van de moord op Rodrigo, die werd opge nomen op een Marokkaanse vismarkt, die was omgebouwd tot Turks bad. Reden voor die merkwaardige lokatiekeuze was alleen het feit dat men tien dagen zou moeten wachten op aflevering van de kos tuums en men bedacht dat als men de handelingen in een Turks bad zou plaat sen, rpen dan geen kostuums nodig zou hebben. Maar het is wel vreemd een meesterfil- mer over zijn meesterwerk te zien vertel len in een film van cinematografische analfabeten. Anderhalf uur lang moet de meester zijn ogen dichtknijpen voor de in zijn ogen flikkerende spots. Het geluid wekt de indruk dat Welles van het ene moment op het andere zich vijftien meter heeft verwijderd. De beeldovergangen tij dens een tafelconversatie zijn zó onhandig, dat je meent dat Welles demonstratief met zijn rug naar zijn gesprekspartner is gaan zitten, terwijl in werkelijkheid de camera man alleen telkens om de tafel heenloopt, zodra Welles aan het woord is. Beginners- fouten, die zeer storen, maar de attractie van Welles’ belangwekkende discours toch niet ondermijnen. Ray Davies houdt Kinks overeind Het is uiteraard volledig te begrijpen. Weet je nog wel, oudje? Van alle destijds zo genaamde beat- en r&b- groepen die de jaren zestig muzikaal inkleurden, zijn er maar weinig anno 1978 intact gebleven. Ter illustratie: The Beatles zijn allang een vervlogen hersenschim, The Animals sluimeren slechts diep in de memorie, The Hol lies staan op instorten en*The Stones zullen het na alle geruchten over een solo-carrière van Mick Jagger ook niet al te lang meer maken. En zelfs The Who is van slag na de onverwachte dood van drummer Keith Moon. Met The Kinks, o'ok al zijn zij niet helemaal in originele J. J. VAN DE SANDE BAKHUYZEN DOEK 84x130 cm (1835-1925) Rijk geïllustreerde catalogue met 70 afbeeldingen (voor 10,00) verkrijgbaar bij: LESLIE SMITH GALLERY. V D. OUDERMEULENLAAN 6. WASSENAAR, TEL 01751-79075 voor; terwijl je van de nieuwelingen Jim Rodford (bas) en Gordon Edwards (toetsen) hooguit kunt zeggen dat zij de georganiseerde anarchie - die zo typerend is voor het Kinks-geluid - niet vergroten. Herhaaldelijk marcheert de groep in dit (ook al type rend voor een jaren zestig-band) te laat aangevangen concert langs de afgrond van de totale mislukking. Ster ker nog, frontman Davies heeft akelig veel weg van een koorddanser die op huiveringwekkende hoogte spot met de wetten van de muzikale zwaartekracht. Hij bereikt op deze wijze echter wel dat het merendeel van het antieke materiaal toch kan bekoren, ook al wordt het nog zo rammelend neergezet. Op momenten echter dat Davies met een spottend lachje om de smalle lippen zijn sterkste teksten kan zingen en de inhoud op zijn hoogst ejgen wijze kan uitbeelden, proef je het best waartoe deze duizendpoot eigenlijk in staat is. Zo komt het titelnummer van Misfits in zijn volledige bedoeling („Iedereen is eigenlijk een misfit, een kneusje”) over. Nog verfijnder is Celluloid Heroes, waarvan de regels „Everybody’s a dreamer, eve rybody’s a star, everybody’s in showbizz, don’t matter who you are” in contrasterende zin nivelleren. Hoogepunt van de avond is Davies’ vertolking van Demon Alcohol, waarin hij al goochelend met een bier flesje, de gevaren van Bacchus, op smartelijke wijze uit de doeken weet te doen. Vanzelfsprekend omvat het concert verder zo’n beetje al het goud van oud (kleine greep: Lola, Well-respected Man, You really got me) en een nummertje door broer Dave, maar nostalgiek ingestelde lieden heb ben dat vanzelfsprekend allang door. JOHN OOMKES LUV, MASS ADA, LOS ALEGRES TUMBLE WEEDS, ANITA MEUER, ROB DE NIJS. DREAM EXPRESS n Uitstapje voor 't hele gezm! ve Romen (Unieboek) Bussum; derde, herziene druk. „Stadsvernieuwing: problemen en perspektieven”, analyse van de Rotter damse aanpak, door Hugo Priemus, uit gave Samsom 49,90). „Van kolonialisme tot zelfontwikke ling”, opstellen over mondiale ongelijk heid en maatschappelijke veranderingen „De avonturen van Puntje” door Chris in de Derde Wereld, onder redactie van Scheffer, uitgave Elsevier 13,50; voor W. van Spengen, uitgave Romen (Unie- kinderen van 4 tot 8 jaar). boek) Bussum. „Minke, de zoon van de inbreker” door „Nederland in de Napoleontische tijd Kees Valkenstein, uitgave Elsevier 1795-1815” door Gerlof D. Homan, uitga- (f 17,90; voor kinderen vanaf ongeveer 10 ve Fibula-Van Dishoeck 36,50). jaar) „Inzicht en uitzicht”, opstellen over „Het geheim van de oude herberg” economie en politiek, door J. M. den Uyf, door Trix van Brussel, uitgave Elsevier uitgave Bert Bakker 25). 14,90; voor kinderen vanaf ongeveer 12 >Derde wereld en culturele èmancipa. Jaar tie” door Cees J. Hamelink, uitgave Het Van de Franse schrijver Paul d’Ivoi Wereldvenster (f 22,50). „De Brendan-expeditie”, tocht met een open huidboot naar Noord-Amerika, zoals de Ierse monnik St. Brandaan die negen eeuwen vóór Columbus onder nam, door Timothy Severin, uitgave De Boer Maritiem (f 39,50). „UFO’s boven de lage landen” door kwartje de wereld rond” en „Miljonair Hans van Kampen, uitgave De Kern tegen wil en dank” op de markt. „Het witte paardje” door Elisabeth Goudge, uitgave Leopold 19,90; voor meisjes vanaf 12 jaar). „Buurjongens”, kinderboek door Wil lem Wilmink, uitgave Kosmos 12,50). „Mette en Mukkie”, kinderboek door Kay Chorao, uitgave Kosmos (ƒ7,90)! „Langzaam maar zeker”, kinderboek door David A. Adler, uitgave Kosmos (ƒ7,90). In de serie Bruna Jeugdboek versche- Wit te Bloemendaal 19,50). „Rood, wit en rosé”, een richtingwijzer in de wereld van de wijn, door Wina Born, uitgave Meijer Pers/Albert Heijn, prijs ƒ9,95. „Het goede, kwade en slechte in het wilde Westen”, door Thomas Leeflang, uitgave Het Spectrum 16,50). „Eduard Verkade en zijn strijd voor een nieuw toneel” door dr. E. F. Verkade- Cartier van Dissel, uitgave De Walburg Pers (ƒ75). „Het grote folklore borduurboek”, naaldkunst uit alle landen door Mary Gostelow, uitgave Elsevier 69,50). „Liefde kun je vinden” door Silvano door Wim van Zwol, uitgave Van Holke- Arieti en James Arieti, uitgave De Toorts ma en Warendorf 14,90). 29). „De heksentuin”, prentenboek voor „De pastor als diagnosticus” door kinderen door Lidia Postma, uitgave Paul W. Pruyser, uitgave De Toorts Lemniscaat 16). „Het grote boek voor de kleine tuin man” door Antje Vogel, uitgave De Vier gang 26,50). „Ruimtelijk beleid in Nederland”, so- ciaal-geografische beschouwingen over regionale ontwikkeling en ruimtelijke or dening, door drs. J. G. Borchert, drs. G. J.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9