Historisch Beslissing bleef lang uit Met revolver» naar voetbal' gelijkspel in de „Meer” i Hughes wordt quizmaster Cruijff ridder •Dordrecht: hulp! I - - Van der Lem: Feyenoord keek ten onrechte tegen deze ploeg op’ i Belastingaffaire bij Go Ahead z i I Simplistisch Sportief Evenknie 1 i 12 19 7 8 30 OKTOBER 13 MAANDAG I I I I I I I BASTINI 1/ -A ONOPVALLEND TEAM SPORTEF naar overwinning (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) UCil dtopiaan g penningmeester JAN VAN DER NAT DEVENTER. Negen spelers van .JAN PREENEN Het laatste na een prima combinatie tus sen Van den Berg, Masefield en Haar. Een van de weinige overigens, want het Haar lemse middenveld speelde beneden zijn kunnen. Te vaak werd de bal opgehouden en teruggelegd. Het echte gevaar kwam dan ook recht streeks van de verdedigers. Zoals in de 25ste minuut, toen Pieter Huyg alleen doorging en Martin Haar een bijna niet te missen kans bood. Bijna, want Haar wilde keihard uithalen en knalde de bal zeer ruim over het door Van Geffen verlaten doel. Drie minuten later kwam Haarlem toch op een voorsprong. Danny Lensen prikte een hoekschop, Haarlems vierde, keurig voor het doel. Bert van Geffen liet de bal door de handen glippen en Chris Verkaik kon Haarlem zeer simpel naar 1-0 tikken. Het duurde in de tweede helft niet lang eer de gelijkmaker een feit was. In de vijfde minuut liet Van ’t Land weer zo’n gevaarlijke hoekschop los. Masefield buk te in de veronderstelling dat De Jong de bal zou pakken. Dat gebeurde niet: 1-1. Hughes later: „Het was een communica tiestoornis. De Jong riep alleen maar „Keith” en die dacht, dat hij toen moest bukken. Ik moet voor hem maar een cur sus Engels gaan geven. Dan kan hij beter aanwijzingen geven...” „We hadden de wedstrijd natuurlijk veel eerder moeten beslissen, maar dat neemt niet weg, dat ik dik tevreden ben. Dat om de andere week goed spelen moet verdwij nen. Ik wil gewoon een serie wedstrijden, waarin punten worden gepakt. Dit kan het begin zijn geweest. Er moet een duidelijke lijn in het spel komen.” Die duidelijke lijn moet dan beginnen in de verdediging. Hughes lijkt de zaken in de achterste lijn inmiddels aardig voor elkaar te hebben. Op de vleugels doen Frank van Leen en Keith Masefield goed werk en in het centrum gaat het steeds beter. Chris Verkaik komt steeds beter in zijn spel en had gisteren niet de minste moeite met de nieuwe, Engelse spits van PEC Mal Holden en Pieter Huyg kon zich veelvuldig met de aanval bemoeien. De gelijkmaker bracht geen verandering in het wedstrijdbeeld. Haarlem bleef aan vallen, maar de winnende goal bleef lang achterwege. En dat, terwijl er toch kansen genoeg waren. In de zevende minuut ging Huyg weer eens naar voren, schoof de bal voor de voeten van Piet van den Berg, die HAARLEM. Frits Korbach, de oefen meester van PEC/Zwolle, wenste na af loop van de wedstrijd tussen Haarlem en PEC (2-1) zijn spelers niet te sparen. „Er lopen er bij, van wie ik het idee heb, dat ze met het hoofd naar beneden van „De Peperbus” zijn gevallen. Sommigen spe len net zo gemakkelijk met de tegenpartij mee. als met PEC. Nee, namen wil ik niet noemen. Ik wil het ze eerst van de week zelf even vertellen.” Vooral nadat Haarlem zonder kleer scheuren de eerste aanvalsgolven van de Zwolse ploeg had afgeslagen. In die eerste minuten werd het wel duidelijk, dat Haarlem niet al te royaal moest worden met het weggeven van hoekschoppen. PEC heeft in Van ’t Land een speler, die corners zeer gevaarlijk kan laten indraai en. Later in de wedstrijd zou zo’n hoek schop zelfs rechtstreeks de gelijkmaker opleveren. Haarlem trok al snel het initiatief naar zich toe en daarbij viel vooral het harde werken van Rob de Kip op. Hij toonde zich erg gretig en bewees dat met twee schoten. Het succes zou echter toch nog komen. Twee minuten voor tijd. Rob de Kip, de beste man bij Haarlem ondanks zijn mis ser, stuurde Haar weg op de rand van buitenspel. De middenvelder, die overi gens vrij zwak speelde, ging knap door, passeerde Van Geffen en schoof Haarlem beheerst naar de tweede competitie-over- winning. Dat Douglas George in de laatste minuut nog een boeking opliep van de goed leidende arbiter Egbert Mulder, om dat hij de bal wegtrapte, zal iedereen bij Haarlem een zorg zijn geweest. Ook Lensen en Van Leen vonden, na overi gens verdienstelijke soli, de Zwolse goalie op hun weg naar succes. Dat was nauwe lijks het geval bij Rob de Kip, die in de 35ste minuut een enorme kans kreeg, maar de bal erg slordig langs de verkeerde kant van de paal schoot. de bal zo voor het intikken had. Van Gef fen bleek echter een te grote hindernis. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Onzekerheid heeft ertoe geleid dat Ajax en Feyenoord elkaar zaterdagavond voor het eerst sinds de invoering van het betaalde voetbal niet hebben kunnen inspireren tot het maken van doelpunten. Bij Feyenoord stond die angst centraal als gevolg van de over schatting van de tegenstander die volgens aanvaller Gerard van der Lem ten on rechte op een voetstuk was geplaatst: „We waren overgeconcentreerd omdat we op keken tegen dit Ajax dat echter het Ajax van enkele weken terug niet meer is." Bij Ajax was het gebrek aan zelfvertrou wen toe te schrijven aan het feit dat de centrale verdedigers Pim van Dord en Ruud Krol opnieuw niet verder kwamen dan de rol van toeschouwers. Beiden had den wellicht kunnen worden ingezet, maar werden in reserve gehouden voor het UE- FA-Cupduel tegen Lausanne Sport aan staande woensdag. Trainer Cor Brom: „Krol had waarschijnlijk wel gespeeld als we over enkele dagen geen Europees voet bal hadden behoeven te spelen. Zowel Van Dord als Krol heeft vrijdag getraind, maar het leek me verstandiger om ze met rust te laten”. Dat besluit leidde ertoe dat de sterkste ploeg van de eredivisie weer werd ge transformeerd tot een onopvallende for matie. Met Krol vormt Ajax voor iedere ploeg een verrassingspakket, waarvan de inhoud meestal pas bekend is als de tegen stander zich heeft laten overdonderen. Zonder zijn aanvoerder laten de Amster dammers zich vooral in aanvallend op zicht vrij snel inpakken en is de „surprise Ajax” al uitgepakt voor de wedstrijd is begonnen. In de tweede helft van het duel tegen Lausanne en vorige week tegen NEC in Nijmegen bleek al dat het Simplistisch Verbond (tijdelijk?) nieuwe bewonderaars heeft gekregen. Tegen Feyenoord ging Ajax zo mogelijk nog wat verder in het vereenvoudigen van zijn voetbal. Dat doorgevoerde simplisme vloeit voornamelijk voort uit de aflossing Feyenoord bood in twee linies voldoende tegenstand om ditmaal de evenknie van de Meer-bewoners te vormen. Alleen de voor- Na rust, toen de ontmoeting vervlakte en alleen in sportief opzicht een voldoen de werd bereikt (Feyenoord kreeg in to taal 12 vrije trappen tegen zich, Ajax slechts 6) kwam Ajax niet verder dan een buitenspeldoelpunt van Tahamata. Ling leek in de kleedkamer achtergebleven, Clarke ontglipte nog maar één keer aan de bewaking van Van der Korput (de kopbal van Clarke werd op spectaculaire wijze uit de hoek gehaald door Treytel) en Geert Meyer kreeg niet langer inspraak van Wijnstekers. Op die manier koerste Ajax aan op een logische 0-0, een gelijkspel dat volgens Cor Brom echter niet centraal had gestaan in de voorbespreking. Toch leek hij zich een kwartier voor tijd al te hebben verzoend met dat ene punt. Tahamata moest het op dat moment met een blessure voor gezien houden en werd vervangen door Everse Het lag toen voor de hand dat de offen sief ingestelde Lerby zou worden doorge schoven naar het middenveld in een po ging alsnog de winst binnen te halen. In plaats daarvan werd Erkens in de halflime geposteerd, wat een garantie inhield voor het uitblijven van doelpunten. Tot tevre denheid van Feyenoords André Stafleu, die in zijn nabeschouwing overigens wel wat voorzichtigheid in acht nam: „Ajax op 0-0 houden is leuk. Daar zijn wij ook vanuit gegaan, maar het belangrijkste is dat we ook tegen mindere ploegen con stant gaan spélen.” van de wacht in het centrum voor doelman Piet Schrijvers. Defensief waren Cees Zwamborn en Wim Meutstege goede ver vangers van Van Dord en Krol. Zwamborn troefde Peter Houtman gemakkelijk af, zoals hij later ook Van der Lem en Melis in zijn zak stopte. Wim Meutstege, die op nieuw de rol van ausputzer vertolkte, be hoefde slechts sporadisch als corrector op te treden en knapte het werk dat zijn collega’s niet aan konden foutloos op. Voor het overige ondernam het duo echter weinig of niets. Meutstege overschreed bij hoge uitzondering de middenlijn en bouw de zoveel zekerheid in in zijn spel, dat hij zich ook ditmaal als de tegenpool van Krol manifesteerde. Brom: „Als Krol erbij is, en daar reken ik op in de wedstrijd tegen Lausanne, krijgt de aanval veel meer impulsen. Hij is niet alleen een belangrijke schakel, maar hij is ook iemand die respect weet af te dwingen. Meutstege is een heel andere voetballer. Hij mocht echt wel iets onder nemen, maar als hij dat zelf niet verant woord achtte hoefde hij dat niet te doen.” De consequentie was dat Ajax, niet zo als anders een overwicht had op het mid denveld en omdat het avontuurlijke voet bal had plaats gemaakt voor bedacht zaam en omslachtig spel, kon Feyenoord zich gemakkelijk naar het verlaagde ni veau van de Amsterdammers opwerken. Gemakkelijk zal dat niet zijn, om- R men. Barry Hughes, de im- Waarschijnlijk zullen de spelers van PEC/Zwolle zelf wel begrijpen, dat je met een instelling, zoals gisteren,, niet erg ver komt. De Zwolse formatie kwam eigenlijk met de 2-1 nederlaag nog redelijk weg, want Haarlem miste, via Haar en De Kip, kansen, die eenvoudig doelpunten hadden moeten opleveren. Het bleef daardoor erg lang spannend. Té lang naar de zin van Barry Hughes. HAARLEM: De Jong; Masefield, Huyg, Ver kaik, Van Leen; Van den Ban, George. Haar; Lensen, Van den Berg en De Kip. PEC/ZWOLLE: Van Geffen; Hamming. Kor- nelis, Van Moorst. Hendriks; Hendriksen, Hoek stra, Ijzerman; Jans, Holden (Banhofer) en Van 't Land. was gebleven. De spelers hebben geweigerd te be- R talen en om rechtskundige bijstand van de WCS gevraagd. De stichting S betaald voetbal Deventer (waarin af- gevaardigden van gemeente en indus- R I trie) en de stichting Go Ahead Eagles R zijn het er niet over eens wie het geld - had moeten afdragen en de spelers verkeerden in de veronderstelling dat R I de afdracht reeds was geschied. Sinds 1972 zouden ongeveer 50 spe- R Iers bij de zaak betrokken zijn. Er is vermoedelijk een bedrag van rond de vier ton mee gemoeid. Maaskant ziet de toekomst van Go Ahead Eagles R somber in als de navordering op de stichting wordt verhaald. „Ik kan 5 geen zinnig woord zeggen over het 1 juiste bedrag dat betaald moet wor- R I den. Het kan een ton zijn, maar ook R een miljoen. Duidelijk is in elk geval Z dat het water ons tot de lippen zou stijgen. Het kon zelfs wel eens de H I doodsteek van Go Ahead Eagles bete- R kenen”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor en na dej I wedstrijd Ajax-Feyenoord zijn zater-R dagavond zeventien supporters gear- R I resteerd, van wie er tien maandag wegens openlijke geweldpleging zul- len worden voorgeleid aan de officier E van justitie in Amsterdam. Eén van de „fans” bleek in het bezit van een revolver, waarvan alle kamers ge- vuld waren. Anderen droegen brood-1 I messen, stiletto’s en fietskettingen R bij zich. In totaal werden 140 man e van de gemeentepolitie ingezet om toezicht te houden op de toeschou- R I wers. DEVENTER. Negen spelers van Go Ahead Eagles hebben de hulp van 1de Vereniging van Contract Spelers R(VVCS) ingeroepen in een belastin- - gaffaire. De spelers kregen van de rijksbelastingdienst een aanslag I Ivoor sociale premies en belasting Rover ontvangen hand- en tekengel- - den. Een vorig jaar gehouden onder- zoek van de dienst had uitgewezen I dat Go Ahead sedert 1972 in gebreke B wac orgaHlAVAlT Tscheu la Ling, links, is de Feyenoorder Michel v.d. Korput net iets te vlug af. De Ajacied zou de bal echter overschieten. hoede van de Rotterdammers werkte be neden peil. Gerard van der Lem bijvoor beeld is vooral in conditioneel opzicht na zeven weken absentie nog niet echt terug van weggeweest. Na afgerekend te hebben met achillespees-, knie- en liesblessure maakte hij vorige week zijn rentree, maar evenals tegen Vitesse bleek zaterdagavond dat hij nog erg veel moeite heeft om zich zelf weer in te passen. Zeventien minuten voor tijd haakte hij dan ook al af om plaats te maken voor Petur Petursson. Goed samenspel van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal en het ministerie van sociale zaken dat vrijdagavond laat toestemming gaf om de IJslander voor Feijenoord in actie te laten komen, leidde ertoe dat de blonde spits voor het eerst zijn opwachting kon maken. In de gedevalueerde topper, waarin 30.000 kijkers de „enige” verliezers waren, paste Petursson zich opvallend snel aan aan zijn mede-aanvallers Melis en de al eerder Voor Hout man ingevallen Budding. Ook Petursson bleek vooralsnog tot niets positiefs in staat wat niet zo verwonderlijk is als bedacht wordt dat hij een dag eerder pas voor de eerste maal bij zijn nieuwe club had ge traind: „Tevreden kan ik niet zijn, maar wat wil je als de teamgenoten om je heen in feite vreemden zijn.” Door het min of meer wegvallen van de voorhoede kwam Feyenoord zegge en schrijve tot twee kansen. Met zijn rug naar het doel staande schoot Houtman te zacht, nadat hij de bal na een misverstand tussen Schrijvers en Zwamborn voor zijn voeten had gekregen en de goed spelende midden velder Stafleu dacht het doel eenmaal wat te royale afmetingen toe. Voor het overige ging er alleen maar wat dreiging uit van de tweede linie, ook al dacht trainer Vaclav Jezek na rust een meesterlijke zet te hebben uitgevoerd door zijn vleugelspelers met elkaar te wisselen. Feyenoord kreeg in die tweede periode wel wat meer greep op het duel, maar dat kwam voornamelijk omdat op het midden veld minder speelruimte werd toegestaan aan Ajax. In de eerste 45 minuten profi teerden de Amsterdammers van de bewe gingsvrijheid die beide teams elkaar in die fase in het middenvak toestonden. Toen ook kreeg Ajax zijn beste mogelijkheden, maar presteerde de grieperige Ling het een keer om de bal op een meter afstand van doelman Treytel over te schieten. Daarvóór waren ook Clarke en Tahamata in gebreke gebleven. Haarlem „te laat” Chris Verkaik tikt Haarlem naar 1-0, nadat Bert van Geffen de bal heeft laten schieten. Arbiter Mulder, Piet van den Berg en Ben Hendriks volgen de ontwikkelingen op afstand. HAARLEM. Barry Hughes, de im- mer naai* publiciteit zoekende trainer van Haarlem, gaat vanaf januari optre- den als quizmaster in een quiz van de I KRO. Hughes: „Ik heb inderdaad con- I tacten met Jos van der Valk van de KRO. Het wordt een sportquiz, die erg eenvoudig van opzet is. Geen moeilijk gedoe met woordenboeken en zo. Echt eenvoudig, zodat je thuis ook kunt mee- I doen”. -AJAX ZONDER KROL R het zogenaamde noodfonds van de KNVB zouden kunnen helpen, eve- neens geblokkeerd zijn. Zwikstra: „We hebben voorlopig 1 een afspraak gemaakt, waarbij de I I penningmeester van FC Dordrecht R R eveneens aanwezig zal zijn. Het gaat erom zo snel mogelijk een oplossing te vinden om de spelers en trainers het R R achterstallige salaris te doen toeko- R „Via mr. Max Tripels denken we R een juridische ingang te hebben ge- vonden. Met Eric Vilé, de raadsman van FC Dordrecht, zullen we boven- R I dien pogen de tegenpartij te bewegen R R de zaak te seponeren”. Inspecteur De Boer van het bureau IJiunnel, zaterdagavond belast metR R recherchezaken: „In vergelijking met R R andére wedstrijden is de schade nogal a meegevallen. Dat is te danken aan de preventieve maatregelen die we heb-R R ben genomen. Voor het eerst hebben R R zich agenten in burger onder de be- zoekers begeven om in te grijpen zo- dra zich iets zou voordoen. Dat is goed R I bevallen, ook al hebben we daarmee R R niet alles kunnen voorkomen”. „Voor de wedstrijd hebben we een groep Feyenoord-supporters, onge- veer 200 man, begeleid vanaf het stati-1 R on. Op weg naar het stadion hebben R R die zich een paar keer misdragen. Er is een haringkar geplunderd, gepar- keerd staande auto’s zijn beschadigd. R I Verder is een tram vernield door Fey- R R enoord-supporters bij het Centraal Station en zijn aanhangers van Feye- noord en Ajax na afloop op de Mid-1 R denweg slaags geraakt”. Tijdens de vechtpartij heeft een R R supporter een slagaderlijke bloeding R opgelopen, nadat hij een steen tegen het been had gekregen. Bij degenen die door de supporters met een be- R R zoek zijn „vereerd”, behoorde ook R R Ajax-aanvoerder Ruud Krol, die twee Z Z cafetaria’s heeft in Amsterdam. „Voor de wedstrijd hoorde ik dat er R R nogal wat vernield was in mijn zaak R R in de Reguliersbreestraat. Achteraf viel het nogal mee. Er is alleen wat vuurwerk gegooid”. ZEIST. Het bondsbestuur van de I R Koninklijke Nederlandse Voetbal- R bond heeft Johan Cruijff benoemd tot bondsridder van de KNVB. De oud-aanvoerder van het Neder- Z lands elftal is de zevende internatio- J nal die deze onderscheiding ten deel I valt. (yan onze sportredactie) j DORDRECHT. Ton Zwikstra, ■penningmeester van het sectiebes- Rtuur betaald voetbal van de KNVB, heeft vandaag een onderhoud met J Dick Passchier teneinde het in finan- I Rciële moeilijkheden geraakte FC R Dordrecht de helpende hand toe te r steken. R dat Jan Klijnjan beslag heeft laten leggen op het Dordtse gedeelte uit de toto- en lottopot. Voorts is gebleken, I I dat de gelden, die FC Dordrecht via

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13