Nadia Comaneci verspeelde kans na misgreep op brug ongelijk DOOR NEDERLAAG TEGEN HONGARIJE Drie keer goud voor Revanche voor 'l l sportpuntiqj '5 Speedy Volita op Duindigt Twee doden bij race in Spanje Japanners Betty Stöve kansloos tegen Tracy Austin ïwk tumen D —J Scherpe aanpak Van der Mi je LENING 1S7S sportief 7 8i S PER 19S4/1993 14 15 19 7 8 MAANDAG 3 O OKTOBER door Jan Blijboom STAAT DER NEDERLANDEN r inschrijving volgens het tendersysteem op 31 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs I Je in Straatsburg 3 I I Hockeybeker met Indrukwekkende twaalf ploegen opmars van Kim (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) jin Timman: twee fouten i i STRAATSBURG. Dat een kleine oor zaak grote gevolgen kan hebben, heeft de Olympische tumkampioene Nadia Coma neci zaterdagavond ondervonden. Tijdens de strijd om de individuele wereldtitel greep de Roemeense al tijdens haar eerste optreden even mis aan de brug ongelijk. Dat betekende meteen het einde van baar illusies om vanuit tweede positie achter de Russin Elena Moesjina (de persoonlij ke ranglijst na de landenwedstrijd) te proberen goud te bemachtigen. Moesjina bleef overeind en behaalde terecht het kampioenschap. 1 1 (Van onze sportredactie) WASSENAAR. De Grote Prijs van de NS, traditioneel geldend als de revan che voor de klassieke draverijen van het afgelopen zomerseizoen, is met groot ge mak gewonnen door Speedy Volita met Gerard Gommans op de sulky. Tweede werd Kees Verkerk met Gerard van Eyke- lenborg en als derde eindigde Nathan Olivier met Kees van Leeuwen. In eerste instantie nam Nathan Olivier de leiding van het tien paarden tellende veld. Speedy Volita, die een handicap van 50 meter moest goed maken, nam deze in de laatste bocht voor de finish over van Nathan Olivier, door in één rush vanuit de achterhoede het gehele veld te passeren. Kees Verkerk lag bij het ingaan van het laatste rechte eind nog in kansrijke tweede positie. Op de laatste tientallen meters bevestigde Kees Verkerk echter de terug lopende vorm van de afgelopen tijd, want zijn gevreesde eindspurt bleef uit. Speedy Volita kreeg zodoende de gelegenheid met gemak als eerste over de meet te gaan met zeker drie lengtes voorsprong op Kees Verkerk. Speedy Volita voegde door de zege in de 2640 meter tellende draverij 12.500 gulden toe aan haar winstsom. Dit op voorstel van Nederland, Spanje, Groot-Brittannië en West-Duitsland, die de duur van het toernooi daarmee wilden beperken. Met ingang van het toernooi, dat in 1986 in Engeland zal worden gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Engelse hockeybond, zal het deelnemersveld bestaan uit de eerste zes landen van het wereldbekertoernooi in dat geval van het toernooi, dat rond de jaarwisse ling van 1981/82 in Bombay wordt gehouden en de eerste zes van het toernooi om de intercontinentale beker. In Bombay zullen nog uitkomen, volgens eerder gemaakte afspraken, de eerste negen van het dit jaarin Buenos Aires gehouden wereldtoernooi, te weten Pakistan (bekerhouder), Nederland (tweede), Australië, West-Duitsland, Spanje, India, Enge land, Argentinië en Polen, alsmede de eerste drie van het intercontinentale bekertoer nooi, dat in 1981 wordt gehouden, waarschijnlijk in Japan. Aan het wereldbekertoer nooi in Buenos Aires namen nog veertien landen deel. De Portugese club Ramaldense uit Oporto werd voor één jaar uitgesloten van internationaal hockey in verband met incidenten, die zich hebben voorgedaan in een wedstrijd tegen Lyon voor de Europese beker. Twee spelers van Ramaldense, die zich ernstig hebben misdragen in deze wedstrijd (zij hadden o.a. één van de scheidsrech ters gemolesteerd), werden voor vijf jaar geschorst. Voor één jaar werd van internationaal hockey uitgesloten de Franse international Debieuvre, die in het in september gehouden Europese bekertoernooi te Hannover, terwijl hij wegens een gele kaart achter het doel stond, het veld was ingestapt en de bal had weggeslagen. Dit overigens in opdracht van zijn coach, die hiermee wilde protesteren tegen de procedure het uit het veld zenden van een speler voor korte tijd bij een gele kaart zoals die thans wordt gevolgd. De coach werd echter niet geschorst. BRUSSEL (ANP). Het bestuur van de internationale hockeyfederatie (FIH) heeft op zijn vergadering te Brussel besloten voortaan het aantal deelnemende landen aan het toernooi om de wereldbeker te beperken tot twaalf. sche fout beging. Door goed tegenspel wist Timman zich aanvankelijk vrijwel uit de zorgen te spelen. Juist op het moment dat remise zeer goed mogelijk leek, maakte Timman in een zeer moeilijke stelling zijn tweede fout. Portisch liet deze kans niet ontglippen en met krachtig aanvalsspel haalde de Hongaar het eerste punt voor zijn land binnen. Sosonko pakte de Benoni-defensie van Ribli volgens zijn gewoonte zeer scherp aan, maar moest snel erkennen, dat zijn vroegtijdige agressie alleen tot afwikke ling naar een volledig gelijk eindspel leid de. Donner heeft de laatste jaren grote moeilijkheden om met zwart een goede verdediging tegen de opening met de ko- ningspion op te bouwen. Tegen Sax lukte het ook deze keer niet goed. Zijn Pirc- verdediging bekwam hem slecht en toen hij daarna niet de beste voortzetting vond, werd hij in iets meer dan twintig zetten door een verschrikkelijke aanval over speeld. Het bracht de zege defintief bij de Hongaren. Door deze tweede overwinning werden zij zeker van de overwinning. Ree kon met wit tegen de dame-Indische verdediging van Csom niets bereiken. In tegendeel, door fijnzinnige manoeuvres wist Csom in het voordeel te komen. In tijdnood maakte de Hongaar een fout, wat zijn voordelige positie teniet deed en tot remise leidde. rissen en kwam ten slotte tot stilstand door een botsing met een geparkeerde auto. Onmiddellijk na het ongeluk werd de race afgelast. Direct werden de slachtoffers naar de kliniek op het circuit gebracht, waar Fer nando Perez de Vilaamil, wegcommissa- ris en organisator van deze race, en weg- commissaris Emilio del Coro aan hun verwondingen bezweken. Een tragische bijkomstigheid van het ongeluk is dat de race georganiseerd was ter nagedachtenis van Polo de Vilaamil, de broer van de zondagmiddag omgeko men organisator van de race, die vier jaar geleden bij een verkeersongeluk in El Ferrol het leven liet. De uitslagen van de in het weekeinde door de Nederlandse ploegen gespeelde wedstrijden zijn: Vrijdag, heren: Nederland-Finland 3-1. die als vijfde op de lijst voorkwam en als derde was geplaatst De Australiër Warren Maher (168 van de ATP-ranglijst), Gonza lo Nunez (198ste) en Bruce Kleege (263ste) lieten verstek gaan. Molin die zelf 294ste staat, klopte in de halve finales de Brit John Paish (27ste) met 7-6, 64 en in de eindstrijd Mike Sassano met 6-4, 6-1. Sa men met de Oostenrijker Krajeik won hij ook het dubbelspel. Indoorkampioene Anneloes Schothorst opende het wintercircuit van de dames met een zege op Inge Korsten: 6-4, 3-6, 7-5. Zij had daarvoor vijf matchpunten nodig. Wilfredo Gomez uit Puerto Rico behield in eigen land zijn wereldtitel boksen (WBC-versie) in het super-bantamgewicht door de Mexicaan Carlos Zarate op tech nisch knock-out te verslaan. De Engelse scheidsrechter Gibbs maakte in de vijfde ronde een einde aan het ongelijke gevecht, nadat Zarate vijf keer was neergegaan. AZC heeft zich geplaatst voor de halve finales van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen bij het waterpolo. De Alphense ploeg eindigde in Barcelona op de tweede plaats achter de Joegoslavi sche kampioen Partizan. AZC verdiende de plaats in de volgende ronde door een zwaarbevochten 5-4 overwinning op het Spaanse Montjuic. Jaap van Spanje, de tafeltennisinterna- tional van De Veluwe, blesseerde zich bij de warming up voor de competitiewed strijd tegen Avatia. Van Spanje liep een ernstige knieblessure op en zal deze week nog hieraan worden geopereerd. Hij zal naar alle waarschijnlijkheid drie maanden niet kunnen spelen. In de zesdaagse van Grenoble (Zwi) voerde gisteravond het koppel De Bos- Het werd overigens een complete Russi sche aangelegenheid, want nadat Nadia Comaneci uit de top was weggevallen, begon de goed ogende Nelli Kim aan een indrukwekkende opmars. Als vijfde be gonnen had ze al na twee onderdelen, met vooral een ijzersterke 9.90 aan de brug ongelijk, de tweede plaats te pakken, die ze niet meer afstond. Een geweldige presta tie, die voor Rusland nog meer reliëf kreeg omdat de kleine Natalia Sjaposjnikova (1.45 meter) met succes haar derde plaats verdedigde. Ook tijdens deze strijd is weer eens duidelijk geworden dat het damesturnen een bijna beangstigende perfectie aan het bereiken is. Weliswaar vonden de jury’s nergens aanleiding een oefening met een 10 te waarderen, zoals Nadia Comaneci enige malen tijdens de Europese kampi oenschappen vorig jaar in Praag en op de laatst gehouden Olympische Spelen in Montreal (1976) ten deel viel, maar dat had een andere oorzaak. De beoordelingen, zo was op het laatst gehouden congres van de FIG besloten, moesten nög kritischer worden omdat te veel tienen de indruk zouden kunnen wek ken dat een plafond is bereikt. En zolang nog steeds de vraag actueel blijft waar de grenzen liggen, houden de jury’s enige speling achter de hand. Bij alle waardering en bewondering voor wat de wereldtop bij de dames de afgelopen week heeft laten zien is overi gens toch moeilijk te ontkomen aan de indruk dat sport bedrijven op dit hoge niveau nauwelijks nog elementen van per soonlijke vreugde en ontspanning kan be vatten. Wie bijvoorbeeld de kleine, broodmage re Natalia Sjaposjnikova („Ik ben 17 jaar oud”) aan het werk heeft gezien, kan am per geloven dat voor dit kind, die de li chaamsbouw van een 12-jarige bezit, vol doende tijd overblijft om ook nog eens wat anders te doen dan alsmaar bezig zijn met turnen. Om dit peil te halen, en zelfs nog op te trekken, moet zo’n meisje bijna dag en nacht met haar sport bezig zijn. Wat niet anders betekent dan een veredelde vorm van kinderarbeid, zeker in het geval Natalia Sjaposjnikova. Maar zo stelde de inmiddels getrouwde Nelli Kim, geconfronteerd met deze over weging: „Ik hou tijd genoeg over om ook andere dingen te doen. Bovendien, als je plezier beleeft aan je sport kan je het lang volhouden.” En de Russische trainster vul de aan: „Presteren is niet afhankelijk van een bepaalde leeftijd.” De atleet Geert Nijboer (Daventria) werd winnaar van de 6000 meter lange AVD-cross in Dwingelo. Hij legde het par koers af in 18 minuten en 31,4 seconden. De PAC-autorallye, het voorlaatste eve nement dat meetelt voor het nationale kampioenschap, is gewonnen door Van der Marel/Berkhof. Tweede werd de com binatie Van der Lee/Van Praa, dat theore tisch de beste kans heeft om over twee weken in de Belgische Ardennen de titel te veroveren. Tjabel Ras heeft in Rotterdam een snel- wandelwedstrijd over een uur gewonnen. Hij legde in dat uur 12.651 meter af. Als vierde eindigde de Haarlemmer Frank van Ravensberg met 11.158 meter. ngbersen Amers- en Peters leracles), Schapen- lZ’67) 12; re (Ajax) Arnesen éstduitse ervegetal iel 77” is: t> 43 was >0 gulden 35.709,81 i prijs: 13.927,45, 25- 9 18- 10 17-12 13- 9 10- 6 16- 9 19- 16 14- 9 13- 9 12- 14 7- 5 14- 15 7-16 9-14 13- 19 13-19 11- 19 12- 22 13- 23 BUENOS AIRES. Het Nederlandse herenschaakteam is door een 3-1 neder laag tegen Hongarije in de derde ronde van de schaakolympiade in Argentinië weggevallen uit de kop van het klasse ment. Door een 3-1 overwinning op Fin land vrijdagnacht wist Nederland zich in eerste instantie verzekerd van een toppositie. Die moest echter in de loop van het afgelopen weekeinde door toe doen van de Hongaren worden ingewis seld voor een zevende plaats. De dames- ploeg behield goede vooruitzichten op een finaleplaats door Nieuw Zeeland met 2*/<- IV» te kloppen. De loting voor de achtste finales van de toernooien om de Europese zaalhandbal- bekers: Europa Cup I: HellasVasas Boe dapest (Hon), Europa Cup II (heren): Blauw WitTV Hüttenberg (Wdl), (da mes): Swift RoermondTUS Metzingen (Wld). i C Den ht 3-0, Eagles- VVV- JC 2-5, 33- 7 25- 7 24- 8 15-11 15- 6 30-20 14-10 14-14 10- 12 16- 25 11- 23 12- 18 12-19 9-17 6-14 6-25 11-27 57, FC NAC- - Den mdam- (Van onze sportredactie) MADRID. Twee doden en twee zwaargewonden is de trieste balans waarmee gistermiddag op het circuit Jarama bij Madrid de race om de tiende nationale Renault-beker is geëindigd. Vlak voor de tribune raakten twee wa gens tijdens een inhaalmanoeuvre el kaar en in een poging om de vangrail te ontwijken reed de voorste auto de pits in. De wagen raakte vier wegcommissa- Met deze problemen worstelen de Neder landse turnsters je zou bijna zeggen: gelukkig niet Al blijft het noodzakelijk, de vinger aan de pols te houden en te streven naar betere mogelijkheden en me thoden om het niveau op te voeren. Wel licht dat nieuwe trainingswegen worden ingeslagen als volgend jaar april Albert Asarjan naar zijn vaderland Rusland te rugkeert. Pogingen om een opvolger(ster) te vinden zijn druk aan de gang. Eén van de benaderden is de Tsjechoslowaakse oud-turnster Vera Cavslaska. Er zou bijna over het hoofd worden gezien dat Nederland zaterdagavond in dit elitegezelschap was vertegenwoor digd door Ingrid Bolleboom. Ze behaalde een verdienstelijke 35e plaats, met als goede prestaties een 9.35 bij het springen, 9.50 op brug ongelijk en 9.30 voor haar vrije oefening. Doordat een loop-flick- flack mislukte, kreeg ze op de balk slechts 8.75. (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG. Op de slotdag van het toernooi om de wereldkampioen schappen turnen, gisteren waar per toe stel slag werd geleverd om het hoogst bereikbare, hebben de Japanners onder streept dat ze voorlopig op de internatio nale markt de toon blijven aangeven. Hun oogst: drie gouden medailles, waarvoor Eizo Kenmotsu (brug), Junichi Shimitzu (paard) en Shigeru Kasamatsu (rek) ver antwoordelijk waren. Een score van liefst 50 procent. Jan Timman speelde tegen Hongarije aan het eerste bord met zwart tegen Lajos Portisch. Timman koos enigszins uitda gend als verdedigingssysteem een variant van het Engels, die door de jonge Hongaar se grootmeesters uitvoerig bestudeerd is. De Amsterdammer kwam al snel onder druk toen hij in de beginfase een theoreti- middenspel won zij een pion, die zij wat later door onachtzaam spel weer weg gaf, waarna remise overeengekomen werd. Hannie van Pareren dwong Davies een kostbare pion op te geven, waardoor de Nieuwzeelandse zo van haar stuk was dat zij een kwaliteit weg gaf. Engeland, Hongarije en Spanje gaan aan de leiding met 9.5 punt, gevolgd door Bulgarije (9). Nederland staat met Israel en Cuba op een gedeelde zevende plaats met 8 punten. De Nederlandse damesploeg behield door een overwinning op Nieuw Zeeland (Z'/i-'/s) goede vooruitzichten op het gestel de doel: het bereiken van een finaleplaats. Alexandra van der Mije had met Strech weinig problemen. Binnen de kortste ke ren zette zij haar opponente mat. Corrie Vreeken verging het moeizamer. In het 3 mg. 2-0, Heeren- na SC- 2-1, De IVV-FC C Cam- i 1-1. STUTTGART (SID). Betty Stöve heeft gisteren opnieuw een finale-optreden niet winnend kunnen afsluiten. Nadat zij vorige week in Brighton verloor van Virginia Ruzici, versloeg zij in de halve finales van het toernooi van Stuttgart de kampioene van Frankrijk, Italië en West-Duitsland met 2-6, 6-2, 7-6, waarna zij vervolgens in de finale vrijwel kansloos was tegen de kleine 15-jarige Tracy Austin. Deze had voor 1300 toeschouwers slechts 51 minuten nodig om Betty Stöve via 6-3, 6-3, de hoofdprijs van 11.000 gulden en een sportwagen afhandig te maken. Betty Stöve begon de eerste set overdon derend. In nog geen tien minuten stond zij met 3-0 voor en had Tracy Austin slechts twee punten kunnen vergaren. De Neder landse kreeg echter te maken met een onverklaarbare inzinking. Ze sloeg vijf dubbele fouten en gaf zes games achtereen uit handen. In het begin van de tweede set doorbrak Stöve nogmaals de opslag van de jonge Amerikaanse. Haar eigen service verspeelde ze vervolgens echter tweemaal achtereen, waarna Austin de partij uitser veerde. Samen met Tracy Austin zegevierde Betty Stöve in de eindstrijd van het dames dubbelspel. De Amerikaans-Nederlandse combinatie versloeg de Roemeense Virgi nia Ruzici en de Joegoslavische Mima Jausovec met 6-3, 6-2. Adriano Panatta heeft gisteren het 120.000 dollartoernooi van Tokio op zijn naam geschreven. De Italiaan won in de eindstrijd vrij simpel van Pat Dupré met 6- 3, 6-2. Panatta was als vierde geplaatst. Guillermo Vilas mag zich indoorkampi- oen van Zwitserland noemen. In de finale van het toernooi van Bazel versloeg de 26- jarige Argentijn de eveneens linkshandige John McEnroe met 6-3, 5-7, 7-5, 6-4. De winstpremie bedroeg 11.710 dollar. De drievoudige Wimbledonkampioen Björn Borg heeft het afgelopen weekeinde via winst in een viermanstoernooi in Ma nilla 20.000 dollar verdiend. Zaterdag ver sloeg hij de Amerikaan Elliot Teltscher met 6-4, 6-0 en gisteren Vitas Gerulaitis met 6-2, 7-6. De Amerikaan had zaterdag met 6-4, 6-1 gezegevierd. Ondanks het feit dat de drie hoogstge- plaatste buitenlanders het lieten afweten bij het eerste satelliet-toernooi. hebben de Nederlandse deelnemers in Enschede wei nig in te brengen gehad. Alleen Wouter Fok en Martin Koek bereikten de kwartfi nales. Zij werden daarin twee sets uitge schakeld door de Amerikaan Sassano en de Nieuwzeelander Temple. Winnaar werd de Amerikaan lan Molin, 3: 9 - 11- Er is een :n door rijzenbe- ijzen zijn prijs: 36.151,65; en vijfde ?C Dor- i, FC ven-He- fel mond Amers ^C Der De uitslagen van de draverijen en rennen van zaterdag op de baan van Duindigt: Sceptre-prijs (2500 m): 1. Rosita Star (J. Wagenaar) 3.31,6 1.24,2, 2. Pleunie A., 3. Rea van de Lente. Niet gestart: nr. 8 (Peggy Hanover) en nr. 9. (O Robertine). Toto: winnend: 2.90, plaats 1.70 1.80, koppel: 9.00, trio: 62.00. Heres-prijs (2120 m): 1. Randolph D (M. C. Vergay) 3.00,2 1.25,8, 2. Return, 3. Rolanda. Toto: winnend: 6.40, plaats 4.10, 1.40, koppel 6.70. Hollands Handicap (ren over 1800 tn): 1. Empress (A. Treanor) 2.03,6, 2. Lady of Eire, 3. Sir Romeo. Niet gestart: nr. 11 (Tres Bien). Toto: winnend: 3.20, plaats 1.70 2.40 1.80, koppel 10.50, trio 118.20. Gallant Prince-prijs (2100 m(: 1. Reema Beroona (L. Schoonhoven) 2.45,3 1.23,0; 2. Rosella W., 3. Ottilia S. Toto: winnend: 1.40, plaats 1.10 1.20, koppel 1.40. Star Performerprijs (1600 m): 1. Rainier Gallant (H. A. van Dijk) 2.08,9 1.20,6, 2. Olaf Toogwijk, 3. Noy van de Lente. Niet gestart: nr. 15 (Prinses Westland). Toto: winnend: 4.50, plaats 2.20 1.70 3.20, koppel 16.80, trio 799.50. Fokker! j-prijs (le afdeling). 1900 meter: 1. Prin ce Pam (E. Bloem) 2.08,3, 2. Felicia, 3. Charlie Brown. Toto: winnend: 4.90, plaats 1.60 1.40, koppel 4.90. De Gouden Speld XI (2040 meter): 1. I Radja (P. J. de Bruyn) 2.49,6 1.23,1, 2. Rodney Fortuna, 3. Ramno. Toto: winnend: 4.40, plaats 1.50 2.90, 5.20 koppel 10.10, trio 83.00. Dunnigan Lobell-prijs (2040 meter): 1. Nar Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.41,9 1.19,4, 2. Myrly Terraise, 3. Okos. Toto: winnend: 1.50, plaats 1.10 1.70, kop pel 8.90. Fokkerij-prijs (2e afdeling) 1900 meter: 1. Salkol (F. Van Deuren) 2.08,4, 2. Midsummer Nary, 3. Amber Boris. Toto: winnend: ƒ41.40, plaats 12.60, 3.30, 3.30, koppel, 465.30, trio 27.753,00. Pepitone-prijs (2040 meter). 1. Reno Fez (M. L. v.d. Togt) 2.56,0 12.6,3,2. Rellette Six, 3. Ronny Anjo. Toto winnend: 1.70: 1.70, plaats 1.60, 2.00, koppel 9.40. Totalisatoromzet: ƒ349.820,00. Supertrio (gelopend in de Vologie M-prijs op de baan van Groningen): 1. nr. 4. Nelson T (J. Hof); 2. nr. 14. Misto Buitenzorg (P. R. R. Koppejan); 3. nr. 12. Neres Hanover (K. Woudstra). De omzet was 245.723 gulden, de uitbetaling is ƒ8376,90. scher/Schütz (Bel-Wdl) het klassement aan, vóór Braun/Peffgen (Wdl), Gimondi/ Pijnen (Ita-Ned) en Sercu/Thurau (Bel-Wdl). Een Sovjetrussisch onderonsje op het erepodium. Kampioene Elena Moesjina wordt geflankeerd door Nelli Kim (links) en Natalia Sjaposjnikova. Bij de dames waren de Russinnen fre quente bezetster van de hoogste trede op het ereschavot Op het onderdeel vrije oefening eindigden Elena Moesjina en Nel li Kim met eenzelfde aantal punten op de eerste plaats. Een meevaller voor Moesji na, die eigenlijk een „verdieping” lager had moeten staan, omdat ze van de jury een cadeautje kreeg. Tijdens haar zeker uitstekende optreden kwam ze even buiten de lijnen, wat normaal gesproken een af trek van 0,2 punt betekent. Waarschijnlijk speelde vermoeidheid sommige niet meer zó jeugdige jurydames parten, want zon der blikken of blozen kreeg de wereldkam pioen 9,90 punt. Een van de vele conclusies die uit dit toernooi kunnen worden getrokken, is wel dat Nadia Comaneci iets van haar grote klasse kwijt is. Dit bleek bijvoorbeeld uit het feit dat de meeste onderdelen meer op safe dan op „alles” werden afgewerkt. Een uitzondering maakte de olympisch kampi oene tijdens haar optreden op de balk. Zó voortreffelijk van uitvoering dat ze zich met een waardering van 9,80 terecht be kocht mocht voelen. Gelukkig voor haar had ze uit eerdere verrichtingen voldoende punten verzameld om er geen beslissend nadeel van te ondervinden. Goud werd haar meer dan verdiende deel. Bij de heren viel naast het spectacu laire optreden van de Japanners onder andere veel te genieten bij het paard-volti- geren, waarop de Hongaarse geweldenaar Zoltan Magyar excelleerde (9,90). Toppers als de Japanner Eizo Kenmotsu en de Amerikaan Bart Commer vergden te veel van hun krachten, knikten door de armen en gingen roemloos af. Op het onderdeel vrije oefening was Kurth Thomas met goud de verpersoonlijking van Amerika’s imposante opmars naar de internationale top. STRAATSBURG. De uitslagen van de toe- stelfinales zijn: DAMES: Vrije oefeningen: 1. Nelli Kim (Sov.) en Elena Moesjina (Sov.) 19.775 punten; 3. Kathy Johnson (Vst.) en Emilia Eberle (Roe.) 19.525. Paard: 1. Nelli Kim (Sov.) 19.625 punten; 2. Nadia Comanenci (Roe.) 19.600; 3. Steffi Kraker (Odl.) 19.550. Brug: 1. Marcia Frederick (Vst.) 19.800 pun ten; 2. Elena Moesjina (Sov.) 19.725; 3. Emilia Eberle (Roe.) 19.625. Balk: 1. Nadia Comaneci (Roe.) 19.625 punten; 2. Elena Moesjina (Sov.) 19.600; 3. Emilia Eberle (Roe.) 19.575. HEREN: Vrije oefeningen: 1. Kurt Thomas (Vst) 19.650 punten: 2. Shigeru Kasamatsu (Jpn.) 19.575; 3. Aleksander Ditjatin (Sov.) 19.400. Paardsprong: 1. Jnichi Shimizu (Jpn.) 19.600 punten; 2. Nikolai Andrianov (Sov.) 19.575; 3. Ralph Bartel (Odl.) 19.550. Brug: 1. Eizo Kenmotsu (Jpn.) 19.600 punten; 2. Nikolai Andrianov (Sov) en Hiroji Kajiyama (Jpn.) 19.575. Paardvoitige: 1. Zoltan Magyar (Hon.) 19.800 punten; 2. Eberhard Gienger (Wdl.) 19.425; 3. Stojan Deltsjev (Bul.) 19.400. Ringen: 1. Nikolai Andrianov (Sov.) 19.700 punten; 2. Aleksander Mtjatin (Sov.) 19.675; 3. Dan Grecu (Roe.) 19.650. Rek: 1. Shigeru Kasamatsu (Jpn.) 19.675 pun ten; 2. Eberhard Gienger (Wdl.) 19.650; 3. Stojan Deltsjev (Bul) en Gennadi Krijsin (Sov.) 19.600. Schaakteam viel terug Timman-Westerinen 1-0, Sosonko-Ranta- nen V»-V», Donner-Hurne 1-0 en Ligterink- Saren V»-V». Dames: Nederland-Engeland IVi-lV:. Van der Mije-Miles V»-V», Vreeken-Jackson 1-0 en Belle-Caldwell 0-1. Zaterdag, heren: Nederland-Hongarije 1-3. Timman-Portisch 0-1, Sosonko-Ribli V«-V», Donner-Sax 0-1 en Ree-Csom V»-V». Dames: Nederland-Nieuw Zeeland 2V«- IV». Van der Mije-Strech 1-0, Vreeken- Burndred V»-1/» en Pareren-Davies 1-0. 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15