O Europese Beweging in congres bijeen voorzitter PvdA SI d< Fi Man verbrandt drie kinderen Geen subsidie voor Paiestinacomité II Van Mierlo wil Lammers geen kandidaat- Politie pakt 38 Chinezen op in Europees parlement Zorg voor gezondheid Tweede-Kamercommissie terug uit VS Econoom volgt Boersma op Va Oi PROEF IN LEGER BEGINT WOENSDAG vei ^"7 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 O K T O B E R L n ii o o o o o o o o o o o o o o o JC heel spKc ovei bete op S naai MAANDAG M i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG.'De Verenigde Staten zijn bereid Nederland een eind tegemoet te komen in de ver langens voor de aanschaf van een nieuwe tank voor de landmacht. Zij hebben nieuwe, interessante toezeggingen op tafel gelegd voor compensatieorders voor de Ne derlandse industrie, indien Ne derland kiest voor de XM-l-tank van Chrysler. ea ,2 tt' i Cït U Nieuw aanbod Amerika bij laat aanvaarding aanschaf Chryslertank evangelie vrij Bescherming industrie EG soms toelaatbaar HAN LAMMERS ’I het weer WEERRAPPORTEN A 7 kingen heeft gevoerd over de tankvervan- ging. Ploeg wilde overigens niet ingaan op de inhoud van de toezeggingen. De kamer leden zullen de nieuwe gegevens aan de bij een eventuele tankvervanging betrokken Nederlandse industrieën overbrengen. - De Amerikaanse tank moet in de strijd voor de tankvervanging concurreren met de Leopard 2 van de Duitse fabriek Krauss-Maffei. De Amerikaanse tank is iets goedkoper dan de Duitse, maar is later leverbaar. Bovendien kan de Nedërlandse industrie bij de Duitse offerte onderdelen voor enkele duizenden tanks maken, ter wijl de Amerikanen tot nu toe alleen as semblage van door Nederland te kopen (450 stuks) tanks kon aanbieden, wat voor de industrie minder interessant is. Volgens Ploeg zijn de Amerikanen mo menteel hard bezig de achterstand die zij op de Duitsers hadden in te lopen. Het CDA-kamerlid Ton Frinking verklaarde gisteren desgevraagd dat de Amerikanen hebben laten merken groot belang te hech ten aan de Nederlandse order. Hun grote nadeel was dat zij pas enkele jaren na de Duitsers hun tanks konden leveren, zo zei Frinking. De Amerikanen schijnen nu de 4 Ik zeg nu nee tegen het voorzitterschap en zal dat blijven zeggen”, aldus Han Lam mers zaterdagavond in een uitzending van TROS Aktua-radio. Lammers verklaarde zich wel bereid zitting te nemen in het bestuur van de PvdA, niet als dagelijks bestuurder maar als een van de 21 algeme ne bestuursleden, aldus Lammers. Han Lammers, de landdrost van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, is in de af gelopen weken meerdere malen genoemd als een van de kandidaten voor de opvol ging van de vertrekkende PvdA-voorzit- ter, mevr. len van den Heuvel. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overi gens enkele opklaringen en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperaturen omstreeks 14 graden. 25 20 19 13 13 10 10 9 10 10 12 10 10 12 9 10 10 9 10 3 3 o VENLO (ANP). De Venlose politie heeft zaterdagavond bij een opsporings actie 38 Chinezen aangehouden die ille gaal in Venlo werkten. Zij zijn afkomstig uit Hongkong en Singapore. De actie, waaraan 80 politiemensen deelnamen, werd gehouden onder 17 Chi nese restaurants en twee pensions in Ven lo. levertijd aanzienlijk te hebben ingekort. Bovendien hebben de Amerikanen tot voor kort niet de indruk gewekt dat zij gezien de Amerikaanse wapenexportbe- perkingen wel konden leveren. Ook daaraan is nu een einde gekomen. Volgens Frinking bieden de contacten die de Ame rikanen nu weer met het Nederlandse mi nisterie van Defensie hebben, „de nodige perspectieven”. Dat wil overigens geenszins zeggen dat de Amerikanen nu een gunstiger aanbie ding hebben dan de Duitsers. Gezien het feit dat de Nederlandse landmacht al over enkele honderden Leopards van een ouder type beschikt, bestaat bij de landmacht een voorkeur voor de nieuwe Duitse tank. Net als Boersma is De Vries lid van de ARP. Hij heeft verklaard de benoeming te zullen aanvaarden. Het gaat daarbij in eerste instantie om tuchtrechtelijke vergrijpen, die nu nog met arreststraffen worden afgedaan. Bij het plegen van volgens de strafwetten strafbare vergrijpen verandert er nu niets in de procudure. De proef duurt een jaar. In die tijd zullen alle tuchtrechtelij ke gegevens binnen de krijgsmacht sta tistisch worden vastgelegd. Na de scheiding tussen straf- en tucht recht zal een zaak als het niet opvolgen van een dienstbevel, dat slechts de inter ne dagelijkse dienst van het onderdeel betreft, geen strafbaar feit meer opleve- Dit geld zou door het comité worden besteed aan een part-time medewerker die De Vries, die nu nog wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Erasmus-uni- versiteit in Rotterdam is, werd eerste kan didaat nu het vroegere Kamerlid mevrouw Hanny van Leeuwen heeft laten weten niet in de politiek te willen terugkeren. Boers ma heeft aangekondigd uit de politiek te zullen treden uit onvrede met het CDA- beleid. Hij zal een positie in het bedrijfsle ven aanvaarden. zich met onderwijsprojekten zou gaan be zighouden. Ook in het verleden is iedere steun aan de doelstellingen van het Paiestinacomité steeds afgewezen. „Tenzij de doelstellin gen zijn veranderd en dat mag ik niet aannemen zal geen andere beslissing worden genomen”, aldus De Koning gis termorgen bij terugkeer op Schiphol van zijn eerste reis als minister naar de Ver enigde Staten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De speciale Grond- slag-commissie uit het CDA is tot de conclusie gekomen dat persoonlijke aanvaarding van het evangelie niet als eis mag worden gesteld aan vertegen woordigers van het CDA. Voldoende is dat men het politieke uitgangspunt van het CDA onderschrijft. waarna de drie partijraden zich begin december over de conclusies van de com missie zullen buigen. De commissie vindt dat de vraagstel ling of CDA-vertegenwoordigers per soonlijk op de CDA-grondslag („Het CDA aanvaardt het evangelie als richt snoer voor het politiek handelen”) aange sproken kunnen worden, onjuist is. Door deze vraagstelling dreigen er eerste- en tweederangs-CDA-leden te ontstaan en dat acht de commissie ontoelaatbaar. „Het behoort tot de verantwoordelijkhe den van alle leden om creatief, kritisch en opbouwend mee te denken over de politieke koers en de relatie daarvan tot de grondslag van de partij”, aldus de commissie. De commissie stelt met nadruk dat de politieke overtuiging van de CDA-leden centraal moet staan. „Deze schept duur zaamheid en samenhang binnen de partij en bindt de leden onderling Men moet van elkaar mogen aannemen dat de politieke overtuiging persoonlijk wordt aanvaard. Van hieruit kunnen de leden van de partij, hun vertegenwoordigers in de politieke organen en hun partijbe stuur tot de orde roepen. Volgens de commissie zijn er tal van overwegingen op grond waarvan zij zich als christen kunnen aanduiden Het kan zijn dat ook niet-christenen ja zeggen tegen het politieke uitgangspunt van het CDA, dat is de lange-termijnvisie op de belangrijk ste maatschappelijke vraagstukken”. (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM. De vroegere D'66-lei der Hans van Mierlo bereidt een terug keer in de politiek voor. Van Mierlo, me de-oprichter van de partij, wil namens d« partij deelnemen aan de Europese verkie zingen van het komend voorjaar. Zijn kandidatuur heeft de instemming van een groot deel van de Democraten en ook van het partijbestuur. Het is de bedoe ling dat Van Mierlo samen met het tegen woordige Tweede-Kamerlid Brinkhorst oud-staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, een team gaat vormen, z D’66-voorzitter Glastra van Loon kon digde zaterdag aan dat zijn partij zelfstan dig de Europese verkiezingen in zal gaan Pas nadat de resultaten bekend zijn zullen de afgevaardigden van D’66 onderzoeken of zij zich bij een van de drie grote stro mingen zullen aansluiten, dan wel met een groepering van ecologische partijen een zelfstandige fractie zal vormen. ■ü- Zaterdagmiddag hielden ongeveer duizend werkers uit de gezondheids zorg met patiënten en cliënten een demonstratieve optocht in de Am sterdamse binnenstad uit protest te gen de bezuinigingen in de gezond heidssector en de maatschappelijke dienstverlening. Deze demonstratie vormde het slot van een actieweek, gericht tegen de bezuinigingen van Bestek '81. Vo zijn scha heef' voer Vooruitzichten voor woensdag opgesteld door het KNMI: 22 21 22 11 18 9 15 18 18 7 13 12 22 27 -2 9 12 0 0 0 0 0 o o 0.1 o o o o o o 0.2 o SCHIPHOL (ANP). Minister De Ko ning (Ontwikkelingssamenwerking) zal zijn goedkeuring onthouden aan het be sluit van de Nationale Commissie Ont wikkelingssamenwerking (NCO) een sub sidie van 27.000 gulden te verlenen aan het Paiestinacomité. HILVERSUM. (ANP) „Ik ben op dit moment geen kandidaat voor het voorzit terschap van de PvdA en ik ben ook niet bereid een eventuele kandidatuur te aan vaarden. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. geh. bew. geh. bew. motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbew zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. mist onbew mist mist h. bew onbew. mist zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. h. bew. zw. bew onbew. onbew geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. h. bew. z z z zw verand wzw zw z zzw zzw z n nw wnw windst. windst. o windst wnw windst. windst w nnw o zzo o windst. nw windst. ono nnw o zo o n windst. nw o zzo windst. nno z 7 4 11 8 6 11 3 6 6 9 6 5 11 20 BR gang alger parit Paul stree spra; Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Dl van van zijn verr Am« hout te vi hooi tron Di die Twt vori voei om se k lanc gem neui V< kinj gek: veel best NA' dat aldi D par^ Nee Als de hi kiezii Euro maat in Bi Boey tingv 13 12 12 12 13 14 13 12 14 12 13 13 19 11 22 12 12 13 3 14 13 u Belangrijk vond hij een Europees sector- beleid voor alle industrieën, zodat proble men op een Europees niveau aangepakt kunnen worden. Alle sprekers waren het daar van harte mee eens. Zij waren ook zeer eensgezind in hun mening over een adequate aanpak van de sociale proble men die de herstructurering tot gevolg zal hebben. In de eerste plaats dient het scheppen van niéuwe arbeidsplaatsen voorop te staan. Als dit niet mogelijk blijkt, moeten arbeidstijdverkorting, herverdeling van de arbeid, vervroegde pensionering etc. bestudeerd worden. Deze sociale problematiek zal onder werp van overleg op het zogenaamde Tri partite overleg zijn, dat op 9 november plaatsvindt in Brussel. Dan praten de Ge meenschappen en de sociale partners over het sociale beleid. Een van de uitgangspunten daarbij zal zijn dat de te nemen beschermende maat regelen voor de werknemers niet ten koste mogen gaan van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. De methode van herverdeling moet bo vendien worden aangepast aan de in de betrokken landen, sectoren of categorieën werknemers bestaande situatie. Voor de Hoogovens geldt bijvoorbeeld, zo zei Albrecht, dat de regionale arbeids markt zo gespannen is dat er geen ruimte is voor het invoeren van een 5-ploegen- dienst om de werktijd te verkorten. ren. Zo’n zaak kan dan tuchtrechtelijk worden afgedaan en de betrokkene wordt niet voor de militaire rechter ge daagd. In de toekomst zullen de militaire rech ters nog wel nodig blijven voor het beoor delen van volgens het militaire strafrecht strafbare feiten. Het zal daarbij hoofdza kelijk gaan om puur militaire vergrijpen. Wanneer een militair vergrijpen pleegt die ook in de burgermaatschappij straf baar zijn, zal hij volgens de plannen van Defensie gewoon voor de burgerrechter moeten verschijnen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De militaire comman danten in Nederland zullen vanaf woensdag in principe geen arreststraf fen meer opleggen. Bij wijze van proef blijven straffen als „licht” en „verzw aard” arrest achterwege. De meeste tuchtstraffen in de krijgsmacht zullen voorlopig in de vorm van geldboetes worden opgelegd. Staatssecretaris Van Eekelen (Defen sie), belast met het militair tuchtrecht, heeft de commandanten via hun bevel- Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks 10 graden; max. temp.: omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Weer in binnen- èn buitenland 0 o -7 0 0 0 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een econoom, de 40- jarige dr. Bert de Vries, zal oud-minister van Sociale Zaken Jaap Boersma in de Tweede Kamer opvolgen als lid van de CDA-fractie. (door Fran<?oise Ledeboer) ARNHEM. Beschermende maatregelen voor de industrieën binnen de Europese Gemeenschap zijn onder bepaalde voorwaarden toelaatbaar. Ze moeten dan wel een tijdelijk karakter hebben en pas onder bepaalde voorwaarden worden toegepast. Tot deze conclusie kwamen de sprekers op het congres van de Europese Beweging, dat afgelopen zaterdag in Arnhem werd gehouden. Het -thema was werkgelegenheid, ar beidsverdeling en protectionisme in de Ge meenschappen. De eerste spreker was ir. H. Vredeling, het Nederlandse lid van de Europese Commissie. Ook hij achtte tijde lijke beschermende maatregelen, soms noodzakelijk om de herstructurering van de zwakke industrieën tot een goed einde te brengen. Zij moeten echter in beginsel afgewezen worden omdat herstructureringen door te veel financiële steun vertraagd kunnen worden en de concurrentie binnen de Ge meenschappen erdoor bevorderd wordt., Ook wees hij op de functie van het Europees Monetair Systeem, dat voor een gezonde monetaire politiek en beheersing van inflatie in de door een economische malaise getroffen Europese Gemeen schappen moet gaan zorgen. Hij pleitte voor het invoeren van concre te maatregelen ter ondersteuning van de minder-welvarende lidstaten tegelijkertijd met de invoering van dit Europees Mone tair Systeem (EMS). Het is niet denkbeel dig dat zonder deze maatregelen meer dan één land niet aan de EMS zal willen deelne men. Dan komt er geen systeem tot stand en z.al ook in de toekomst de ene „slang” voor de andere worden ingeruild, aldus Vredeling. Dr. M Albrecht, lid van de Raad van Bestuur van-Estel NV Hoesch Hoogovens, belichtte de voordelen die beschermende maatregelen voor de Europese staalindus trie sinds 1975 gehad hebben en nog heb ben. Vrijwillige importbeperkingen, basisin voerprijzen, verplichte minimumprijzen en leveringsbeperkingen hebben effect ge had: de prijzen tenderen sindsdien weer naar een kostendekkend niveau. Hij beantwoordde de vraag of dergelijke maatregelen ook voor andere sectoren nuttig kunnen zijn, bevestigend. Voor waarde is wel dat de Gemeenschappen controlerende bevoegdheden krijgen, zo als voor de staalindustrie het gqyal is dankzij het EGKS-verdrag. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Een 39-jarige man uit Emmeloord heeft zaterdagmiddag bij het Drentse Wapse zijn drie kinderen gedood. Op een afgelegen plek op het Zuidenveld tussen Wapse en Vledder stak hij de auto waarin hij met zijn kinderen zat in brand. Twee kinderen op de achterbank, een 10- jarige zoon en een 8-jarige dochter, waren al overleden toen politie en brandweer arriveerden. De man werd met zijn 11- jarigë zoon met zware brandwonden over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Daar overleed het jongetje later op de avond aan zijn verwondingen. S. ligt nog zwaar gewond in het ziekenhuis. Hij kon nog niet worden gehoord. De man is vermoedelijk tot zijn daad gekomendoor privé-moeilijkheden. Hij was in een echtscheidingsprocedure ver wikkeld. Zaterdagmiddag had hij zijn kin deren bij zijn ex-vrouw in Emmeloord opgehaald. Hij wilde een eindje met hen rijden en ergens eten. De gens dellij binnt ide dl schoj macb teren argui Moez zaak tuigd noeg zinge maar Sm enkel De R schiji turn kertij voort zijn b Hij bi prakt thans De commissie is in 1975 ingesteld om het geschil te beslechten dat met name tussen ARP en KVP over dit punt was ontstaan. Vooral AR-leider Aantjes maakte zich sterk voor de opvatting dat vertegenwoordigers van het CDA in het parlement, gemeenteraden en dergelijke persoonlijk de evangelische grondslag aanvaarden en daarop ook aangespro ken kunnen worden. De KVP vond toen bij monde van mr. Andriessen dat het CDA ook open moest staan voor niet- christenen, die echter wel het politieke uitgangspunt van het CDA ten volle moesten steunen. Deze „grondslag-discussie” dreigde aanvankelijk de totstandkoming van het CDA te belemmeren, maar als compro mis werd besloten een speciale commis sie een studie over de kwestie te laten maken. De commissie staat onder leiding van oud-CHU-voorzitter baron Van Ver- schuer en telt een tiental vooraanstaande leden uit de drie partijen KVP, ARP en CHU. In de loop van deze week wordt het rapport van de commissie openbaar, M^ I als 8 dond Filip tot 1 aang noor land hoof Door allerlei prijsafspraken tussen Duitsland en Amerika is de Amerikaanse tank de laatste tijd al een stuk duurder geworden, mede omdat de Amerikanen hun tank met een 105 mm-kanon willen uitrusten en de Duitsers het ook door Nederland gewenste 120 mm-kanon mon teren. CDA-c ommis sie Dat verklaarde het WD-Tweede-Ka- merlid Ad Ploeg gisteren op Schiphol na terugkomst uit de Verenigde Staten, waar een delegatie uit de Tweede-Kamercom missie voor Defensie vorige week bespre- l o o 9 0 Licht en verzwaard arrest verdwijnt hebbers van deze proefmaatregel op de hoogte gesteld. Het afschaffen van de arreststraffen maakt deel uit van een algehele herziening van het hele militaire straf- en tuchtrecht. Al vier jaar geleden zijn de zware tuchtstraffen, zoals streng arrest, de ver laging in rang en plaatsing in een tucht- klasse afgeschaft. Nu binnenkort ook een scheiding tussen tucht- en strafrecht zaken zal worden aangebracht, wil het ministerie van Defensie onderzoeken hoe afschaffing van de arreststraffen in de praktijk zal werken. 5 u ct c <0 DINSDAG 31 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.32 uur onder 17.15 uur Maan op 06 45 uur onder 17.26 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 11.13 uur en 23.31 uur Hoogwater 03.06 uur en 15.23 uur Sf 3 •cg o.;; ■fC 2

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2