EEG-ministers Opnieuw conflict binnen overgangsbewind met eigen resolutie over Namibië Britse wapens voor Zambia Stijgend aantal doden op I Filippijnen Amerikanen niet onder indruk van standpunt N-bom Tweede Kamer Buitenlanders lopen geen gevaar in Iran” Half miljoen voor in valide Partij adviseert onthouding bij referendum wil Minister over eisen stakende groepen: Vanden Boeynants: Op 17 december verkiezingen J3 CESTODA ’78 OPPERLANDS Frontlijntop 1 Succes 1 2 3 (INNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER 3 0 MAANDAG (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) JOHANNESBURG. Minister-president Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren in Salisbury bekendgemaakt dat er voorlopig geen sprake kan zijn van algemene verkiezingen in zijn land en van een overdracht van de macht aan een zwarte meerderheidsregering. Dat I betekent dat de zwarte gematigde leiders het bestuur van het land niet I op 31 december kunnen overnemen, zoals oorspronkelijk in de zoge- naamde interne regeling was overeengekomen. 4 1 Machtsoverdracht Rhodesië g uitgesteld door Ian Smith N Basken demonsteren tegen terrorisme Tijdens de betoging werd het parcours van de manifestatie verlegd om een regel rechte confrontatie tussen rechtse en link se Basken uit de weg te gaan. In 1975 kreeg Gerrit Komrij de Cestoda Prijs, in 1976 Herman Pieter de Boer, in 1977 Harry Mulisch, en gisteren was de beroemde datum; 29 oktober (de dag waar op altijd de Cestoda Prijs wordt toege kend) weer aangebroken. Wie heeft deze jaarlijkse prijs, bestaande uit een gegra veerd bekertje van een eenvoudige komaf, en een geldsom van 53,64 die per giro wordt overgemaakt, gisteren in ontvangst mogen nemen? U herinnert zich zonder enige twijfel dat de Cestoda Prijs (die niet bestond) in 1974 zogenaamd aan mij werd toegekend door drie grappenmakers, die via het ANP bekend maakten dat ik deze Lintworm Prijs verdiend had door „moei teloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres”. Daarna heb ik mij de prijs toegeëigend en hem verjaarlijkst, zo dat ik nu, als eenmansjury, in staat ben elk jaar de Cestoda Prijs toe te kennen aan iemand die de Nederlandse taal in al haar genres beoefent, desnoods moeiteloos. Het bedrag van 53,64 is ontstaan doordat medelijdende lezeressen die mij die Cesto da Prijs van harte gegund hadden, inder tijd kleine symbolische compensatiebe- dragjes op mijn giro hebben overgemaakt tot de som of somma van precies 53,64. Vandaar dus. Tot mijn grote schrik is het opnieuw een man geworden, die de Cestoda Prijs 1978 in de wacht heeft gesleept. Dit heeft niets te maken met seksistisch gedrag van de jury (daar ken ik mezelf te goed voor), Maar moet worden toegeschreven aan toe val, of aan het simpele feit dat vrouwen de Nederlandse taal blijkbaar niet zo moeite loos in al haar genres beoefenen als man nen. In feite stond hij al van het begin af aan op de nominatie de Cestoda Prijs te krijgen, omdat zijn veelzijdigheid spreek woordelijk is in onze kringen, maar er was één hemming waardoor ik (de jury dus) steeds weer besloot nog even een jaartje te wachten, te weten zijn obstinate verwaar lozing van de poëzie. Toegegeven, een paar jaar geleden heeft hij een stukje proza van A. Roland Holst, die toen nog leefde, letter lijk en onder zijn naam (althans pseudo niem) van het maandblad Maatstaf over geheveld naar zijn rubriek in Vrij Neder land omdat hij het zulk parodistisch proza vond, maar zo’n brutale handeling, hoe poëtisch van ingeving ook, mag toch niet tot de poëzie worden gerekend. Gelukkig wist ik hem (ik heb het dus over Piet Grijs alias Battus alias Jan Eter alias drs. A. van Buuren alias Hugo Brandt Corstius) on langs de bekentenis te ontfutselen dat hij wel eens een gedicht geschreven en gepu bliceerd had, dus ook dat genre van de Nederlandse taal bleek hij te hebben geco- vered. Toen waren uiteraard alle beletse len om hem de Cestoda Prijs 1978 te geven weggenomen: Piet Grijs z’n veelzij digheid op publicitair gebied kan door iedereen gesjekt worden in de onlangs verschenen verzameling columns. „Televi sie, psychiaters, computers en andere grie zelverhalen”. Hij weet alles over compu tertaal, doceert daar ook in, maar sinds Buikhuisen van zich heeft laten horen, is hij ook een geducht rechtsgeleerde, die prof. Buikhuisen (helaas vergeefs) heeft uitgedaagd in het openbaar een tweekamp met hem aan te gaan op zijn, Buikhuisens vakgebied, de criminologie. Onder het pseudoniem Raoul Chapkis heeft hij de wonderlijke avonturen be schreven van Pater Rey (die hoognodig aan een herdruk toe zijn, besefte ik on langs, toen ik deze vertelseltjes een keer herlas), en hij heeft ook welomschreven meningen over het koningshuis, Van Agt en de psychiatrie. Daarnaast heeft Piet Grijs belangrijk veldwerk verricht op het gebied van het Opperlands. „Wat is Opper lands?”, schrijft hij in Onze Taal. „Opper lands is Nederlands met vakantie. Opper lands is Nederlands zonder het nut dat die taal nu eenmaal heeft Opperlands ziet er op het eerste gezicht uit als Nederlands. Maar men moet Opperlands dan ook met het tweede gezicht lezen. In het Opper lands is elke tekst literatuur”. Terwijl dr. C. Kruyskamp die het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal Van Dale samen stelt in de NRC mededeelde dat „in de gangbare spelling van onze taal er geen woorden bestaan met vijf opeenvolgende klinkers”, vogelde Piet Grijs uit dat woor den als twee-eiig en papegaaieëieren vijf of meer klinkers achter elkaar hadden. Via die papegaaieëieren, via de aanwijzin gen voor een breipatroon, via de Flora van Heukels en via zo’n zakrekenmachientje legt hij in „Televisie, psychiaters, compu ters en andere griezelverhalen” uit hoe een computer geprogrammeerd wordt. Wie breien kan, kan een computer program meren, en wie zijn zes lessen Televisie heeft gevolgd, hoeft nooit meer televisie te kijken. Kortom, de Cestoda Prijs 1978 is opnieuw goed terecht gekomen, namelijk bij de origineelste en veelzijdigste, en ook de onnavolgbaarste columnist die Neder land ooit gehad heeft. Cestoda Prijswin naar 1978 Piet Grijs! oon kon- zelfstal- zal gaan ijn zulle» erzoekel rote stro- •1 met een ■tijen een geveer '.heids- tn een e Am- est te- ezond- lelijke it slot gen de begin ecom- Als taken van de huidige regering noem de hij voorts het organiseren van de ver kiezingen van de Belgische leden voor het Europese parlement en het nemen van maatregelen om de economische situatie in België in de hand te houden. Vanden Boeynants kondigde ook een aantal belas tingverlagingen aan. BRUSSEL (ANP). De Belgische over gangsregering denkt op 17 december de algemene verkiezingen voor een nieuw parlement te kunnen houden. Premier Paul Vanden Boeynants maakte deze streefdatum gisteren in een televisietoe spraak bekend. Volgens de minister van Sociale Zaken zijn 200.000 mensen dakloos. Omdat fikse schade is toegebracht aan de rijstoogst, heeft president Marcos gelast de rijstuit- voer tijdelijk te staken. Intussen zijn in de hoofdstad van Tanza nia, Dar es Salaam, gisteravond de staats hoofden van de zogenaamde frontlijnsta ten, Zambia, Angola, Botswana, Tanzania en Mozambique bijeengekomen. President Saora Machel van Mozambique neemt geen deel aan de besprekingen. Hij stuur de een plaatsvervanger. Ook de beide leiders van het Patriottisch Front, Robert Moegabe en Joshua Nkomo, werden niet uitgenodigd. De reden hier voor is, aldus een woordvoerder in Dar es Salaam, dat alleen maar de eenheid en samenwerking van de frontlijnstaten als punten op de agenda staan en dat het Patriottisch Front daarbij niet is betrok ken. Joshua Nkomo zou zich bovendien op het ogenblik in Moskou bevinden. De topconferentie werd op verzoek van president Julius Nyerere bijeengeroepen. Nyerere is woedend over de Zambiaanse stap de spoorwegverbinding met Rhodesië en Zuid-Afrika te heropenen. In Zambia zelf werd inmiddels een gedeelte van de spoorlijn met Rhodesië vernietigd door de ontploffing van een landmijn. De guerril- lastrijdkrachten van Robert Moegabe ver klaarden later dat zij voor de ontploffing verantwoordelijk zijn en dat zij in de toe komst alles zullen doen om de spoorweg verbinding te vernietigen. De schade enkele Zuidafrikaanse spoorwegwagens werden vernield wordt op enkele hon derdduizenden Zuidafrikaanse rand ge schat, rond een miljoen gulden. In Loesaka werd bekendgemaakt dat vanaf gisteren alle burgerlijke luchtver keer boven Zambiaans grondgebied met uitzondering van vluchten van lucht vaartmaatschappijen verboden is. Zam bia is bezig om zijn luchtafweer ook met behulp van Engelse adviseurs te verbe teren. Dit gebeurt na de aanval van Rhode- sische strijdkrachten op guerrillakampen in dit land, waarbij volgens verschillende berichten zeker 1500 tot 3000 mensen wer den gedood. In Salisbury noemde generaal Walls de ze aanval een van de succesvolste, die ooit door Rhodesische strijdkrachten zijn.uit gevoerd. Hij kwam volgens Walls van militair oogpunt gezien precies op het juis te tijdstip. Hij ontkende dat de Rhodesi sche strijdkrachten vluchtelingenkampen hadden aangevallen. Extreem linkse Baskische groeperingen hebben zaterdag in Bilbao verschillende malen grprobeerd om een pro-ETA-beto- ging te houden. De politie, die met 1700 man extra versterkt was, verijdelde elke poging tot een pro-ETA-demonstratie en heeft enkele malen charges uitgevoerd met rookbommen en beschietingen met rubberen kogels. Bij de incidenten in Bil bao raakten 5 pro-ETA-betogers gewond en heeft de politie in totaal 17 arrestaties verricht. Onder de leiders van de pro- ETA-betogingen bevonden zich het Twee- de-Kamerlid Francisco Letamendia en oud-minister van de Baskische republiek uit de jaren dertig, Telesforo Monzon. Politieke waarnemers zien de anti-ter- reurdemonstraties van de Baskisch Natio nalistische Partij als een succes, te meer daar ruim 35.000 personen het risico heb ben genomen een aanval van extreem links te trotseren. Met deze betoging heeft de Baskisch Nationalistische Partij een einde gemaakt aan hun tweeslachtige hou ding ten opzichte van de ETA, die door de De ministers van de overige landen van de Europese Gemeenschap hebben hun fiat aan dit besluit gegeven. De ontwerp resolutie moet gezien worden als een te genzet tegen het streven van de Afrikaan se landen de Veiligheidsraad te bewegen tot drastische economische sancties tegen Zuid-Afrika. Frankrijk, Engeland en West-Duitsland betreuren het in de ontwerp-resolutie dat Zuid-Afrika besloten heeft in december in Namibië (Zuidwest-Afrika) verkiezingen te houden zonder toezicht van de Verenig de Naties. De drie landen dreigen echter niet met economische sancties, maar wil len dat de sociale vertegenwoordiger van de VN, Martii Ahtisaari, zo spoedig moge lijk naar Namibië teruggaat om al het mogelijke te doen, opdat er in het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië verkiezin gen worden gehouden onder toezicht van de VN. LOESAKA (Reuter). In het weekein de zijn vijf vliegtuigen met Brits militair materieel aangekomen in Zambia. Het militaire materieel, dat is bedoeld ter versterking van de Zambiaanse verdedi ging tegen Rhodesische acties in het bin nenland van Zambia, zou bestaan uit luchtafweerkanonnen. partij in het verleden dikwijls werd ge dekt. ambtenaren de tweede man in de organi satie, Parveez Sabeti. Vrijgelaten politieke gevangenen heb ben verteld hoe zij tijdens hun gevangen schap zijn gefolterd. Leden van de opposi tie in het parlement hebben in het Lager huis een motie ingediend, waarin zij vra gen om een nieuw proces voor alle politie ke gevangenen die nog achter tralies zitten en om officieel eerherstel voor degenen die onlangs zijn vrijgelaten. De Iraanse regering beschuldigde de sinds 1949 ondergronds werkende commu nistische partij „Toudeh” er gisteren van de raddraaier van de onlusten in het land te zijn. Wat de onlusten zelf betreft: jonge lui stichtten gisteren brand in een bio scooptheater in het centrum van Teheran. Het theater was leeg en de brandweer kon verhinderen dat het vuur oversloeg. In gevechten die zaterdag in 37 steden plaats hadden, zijn acht mensen om het leven gekomen. temming vraten et de bedoe- iet tegen- inkhorst indse Za- MANILLA (AFP). Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm Rita, die donderdag en vrijdag het noorden van de Filippijnen teisterde, is gisteren gestegen tot 105, nadat nog 58 slachtoffers werden aangetroffen in de provincie Bulacan, ten noorden van Manilla en op het schierei- land Bicol, ten zuiden van de Filippijnse hoofdstad. TEHERAN (DP A, UPI en Reuter). De regering van Iran blijft volledig garant voor de veiligheid van de buitenlanders die in het land wonen en werken, aldus gisteren de Iraanse minister van Voor lichting Mohammed Reza Ameli. Ingaan de op eisen van enkele stakende groepe ringen dat de buitenlanders moeten wor den uitgewezen, zei de minister op een persconferentie in Teheran dat er geen reden was voor bezorgdheid. Ameli zei verder dat ook de religieuze minderheden in Iran bescherming blijven genieten. Als zij mikpunt van geweldda digheid zijn geweest, zei hij, dan is dat bij uitzondering voorgekomen. De regering van Iran heeft gisteren 34 hoge ambtenaren van de gevreesde staats- veiligheidspolitie en geheime-inlichtingen- dienst „Savak” van hun functie ontheven of tot ontslag gedwongen. Volgens kran tenberichten die indirect door een minister werden bevestigd, is onder de ontslagen GYMNICH (AFP en Reuter). Enge land, Frankrijk en West-Duitsland heb ben zaterdag in Gymnich bij Keulen, waar de ministers van Buitenlandse Za ken van de negen EEG-landen bijeen zijn, besloten bij de Veiligheidsraad een eigen ontwerpresolutie over Namibië in te die nen. dat de .-leden duur- partij Men dat de wordt leden gers in rtijbe- ens de gingen iristen ijn dat en het iA, dat igrijk- »n”. ■tie) D’66-lel sn terug erlo, mo lmens d( ie verkie- trijfel f’ door Nico Scheepmaker'J (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ernstige bezwaren van de Tweede Kamer tegen de produktie van onderdelen voor de neutronenbom zijn in de Verenigde Staten niet als een verrassing gekomen. Maar zij zullen de Amerikaanse regering er niet van weer houden de voorgenomen maatregelen uit te voeren. De Nederlandse opvatting zal hooguit bij volgende stappen rond de neu tronenbom kunnen meespelen. Dat is duidelijk geworden in gesprekken die een delegatie van vijf leden van de Tweede-Kamer-commissie voor Defensie vorige week in Washington hebben ge voerd. De kamerleden waren in Amerika om zich te oriënteren over de Amerikaan se kandidaat voor de tankopvolging bij de landmacht, maar hebben meteen gebruik gemaakt van de gelegenheid om over de neutronenbom te praten. Volgens het CDA-kamerlid Ton Frin- king hebben de kamerleden niet de indruk gekregen dat de Nederlandse uitspraak veel gewicht in de schaal legt. „We moeten beseffen dat we maar één van de vijftien NAVO-landen zijn. Wij zijn het enige land dat zich hierover zo heeft uitgesproken”, aldus Frinking. De Amerikanen hebben de Nederlandse parlementariërs duidelijk gemaakt dat de Nederlandse mening binnen de NAVO niet maatgevend is. „We moeten ons reali seren dat niet wij, maar de Amerikanen aan de touwtjes trekken”, aldus Frinking. Bovendien zijn diverse landen wél ge brand op invoering van de neutronenbom. Onze mening wordt daardoor, zo zegt Frinking, wel wat geneutraliseerd. De ambtenaren op de Amerikaanse mi nisteries van Buitenlandse Zaken en De fensie hebben duidelijk gemaakt dat de Amerikaanse president Carter persoonlijk andere ópvattingen huldigt dan zijn advi seurs. Dat is ook al in april gebleken toen Carter zelfstandig besloot voorlopig geen besluit over de produktie van de bom te nemen. De Amerikanen hebben de kamerleden uitgelegd dat de neutronenbom een be langrijk pressiemiddel vormt voor het Salt-overleg over de beperking van strate gische wapens. Ook naar de Senaat toe kan de N-bom gebruikt worden om in stemming met Salt te verkrijgen. Uit de houding van de Verenigde Staten mag volgens het CDA-kamerlid overigens ze ker niet worden geconcludeerd dat de neu tronenbom er toch komt. Mocht die politiek namenlijk succes heb ben, „dan zou het me niets verwonderen als Carter inderdaad voet bij stuk houdt en de bom niet laat,maken", zegt Frinking. „Het is duidelijk dat ook hij in een techno logische ontwikkeling is gesleept”. agstel- s per- („Het richt- aange- Door ste- en lan en itbaar. lijkhe- ritisch ver de ;an tot lus de Dit afweergeschut zou worden opgesteld rondom de Zambiaanse hoofdstad Loesa ka en misschien rondom de legerplaatsen van Joshua Nkomo’s ZAPU, de Afrikaan se Volksunie van Zimbabwe, die het doel wit is van de Rhodesische aanvallen. Groot-Brittannië staat de wapens af op voorwaarde dat ze niet in handen van de ZAPU worden gegeven. Wellicht zal Groot-Brittannië later luchtafweerraket- ten van het type „tijgerkat” en wapens en uniformen leveren voor de Zambiaanse semi-militaire politie-onderdelen. Zambia zou ook proberen militaire hulp te krijgen van de Chinezen. Generaal Peter Walls, de opperbevelheb ber van de Rhodesische strijdkrachten, heeft de Britse leverantie „dwaas” ge noemd. (Van onze redacteur in Madrid, Peter Hattink) MADRID. Ongeveer 35.000 Basken hebben zaterdagavond op vreedzame wijze in Bilbao gedemonstreerd tegen het terrorisme in het Baskenland. De anti-terreurbeto- ging, die georganiseerd was door de Baskisch Nationalistische Partij, kende momenten van grote spanning omdat er geruchten de ronde deden dat linkse Baskische nationalis ten met de steun van de ETA de manifestatie wilden aanvallen. De Baskisch Nationalistische Partij heeft gisteravond, na een vergadering in Pamplona, zijn leden aangeraden zich af zijdig te houden van stemming bij het referendum over de nieuwe democrati sche grondwet. De partij meent dat de historische Baskische rechten in de nieu we grondwet niet voldoende worden gega randeerd. Sommige partijleden erkennen echter wel dat de nieuwe democratische constitutie de meest progressieve grond wet is, die Spanje ooit in de geschiedenis heeft gehad. Ook in de toekomst zullen de Rhodesisi- sche strijdkrachten guerrilla-kampen in Zambia en Mozambique aanvallen indien zij dit nodig achten, ondanks het feit dat thans Engeland aan Zambia wapens le vert. De Rhodesische opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal-majoor Walls, zei gisteren in een interview voor de Rhodesische televisie dat zijn land aan spraak maakt op een „offensieve zelfver dediging”, maar niet van plan is om Zam bia of Mozambique aan te vallen. Generaal Walls noemde de toestand in Rhodesië zelf kritiek en verklaarde dat een groot aantal groter dan ooit tevoren guerrilla's uit Zambia en Mozambique Rhodesië is binnengedrongen. De veiligheidstroepen staan voor ernstige problemen, die onder andere ook veroor zaakt worden doordat een toenemend aan tal blanken het land verlaat. De bekendmaking van Smith, die overi- gens al langer werd verwacht, gaf onmid dellijk aanleiding tot het zoveelste conflict binnen het overgangsbewind van Smith en de drie „gematigde” zwarte leiders. Bis- schop Abel Moezorewa, die geldt als de machtigste van dit drietal, verklaarde gis teren in Londen dat Smith met goede argumenten zal moeten komen om hem, Moezorewa, te overtuigen van de nood zaak van dit uitstel. „Ik zal ervan over- tuigd moeten worden dat er werkelijk ge noeg problemen zijn om uitstel van verkie zingen te rechtvaardigen en dat hier niet maar raak wordt gedaan”. Smith zei dat de voorbereidingen nog 'enkele maanden van 1979 zullen vergen. De Rhodesische premier zei dat hij waar schijnlijk volgende week een nieuwe da tum zou kunnen bekendmaken. Tegelij kertijd beschuldigde hij Engeland van voortdurende tegenwerking en noemde zijn bezoek aan de V.S. „een groot succes”. Hij beschouwde zijn ontvangst in Amerika praktisch als een facto-erkenning van de thans bestaande overgangsregering. In San Sebastian kwam het zaterdag middag eveneens tot confrontaties tussen pro-ETA-betogers en de politie. In ver schillende delen van de stad bestookten extreem linkse Baskische nationalisten de politie met molotov-cocktails. De politie, die een extra versterking van 1000 man telde, beantwoordde het offensief van de Baskische radicalen met rookbommen en rubberen kogels. Later op de avond richtte de agressie van de extreem linkse betogers zich op het partijlokaal van de Baskisch Nationalistische Partij, dat volkomen werd vernield. James Schelich, een invalide oud-strijder uit de Koreaanse oorlog, zag gisteren een inworp van 1 dollar in een gokautomaat in het Flamingo Hilton hotel in Las Vegas beloond met 275.000 dollar (ongeveer 550.000 gulden). Rechts van de gelukkige winnaar de onderdirecteur van het Flamingo Hilton, Henry Lewin.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3