rs Warmbloedige muzikale rijkdom en verzorgde kleurrijke dansen 3BJ Aanrijding na voorrangsfout Volksteater eerder slaap verwekkend dan Aktiverend Weggebruikers op de vuist J plein 1945 deze week - iH Afwisselende produktie blijft in aanzet steken Ensemble Duna bracht avond Hongaarse folklore int Begrotingsmarathon dit Povere vangsten voor leden h.s.v. Velsen ..GEBREK AAN PRIVACY DOOR GEMEENSCHAPPELIJKE KAMERS” Onderbezetting jaar in zes etappes Knelpunt Lijk van drenkelinge half jaar na vondst geïdentificeerd 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN 4 OKTOBER 3 0 MAANDAG L steld mogen worden”, zei hij let terlijk. (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Aan de Nicolaas Beetslaan in Driehuis is zaterdag ochtend het gloednieuwe ver pleegtehuis Velserduin officieel geopend door burgemeester P. J. Molendijk van Velsen. In het tref centrum beneden in het drie ver diepingen tellende gebouw over handigde hij voorzitter Th. M. van Erp van de Stichting Medisch Centrum Velsen een geldelijke VELSEN. Het podium van de Stadsschouwburg stond vrijdag avond geheel in het teken van de Hongaarse folklore. Het ensemble Duna, opgericht in 1957 en be staand uit louter beroepskrach ten, gaf een uitvoering wan instru mentale en gedanste nummers, die hun wortels hebben in de au thentieke Hongaarse volkskunst en de zigeunertraditie. Het muzi kale gebeuren was van een uitste kend niveau, zowel wat betreft de technische beheersing van de in strumenten als qua overbrenging van de opgewekte en melancholie ke stemmingen. De dansgroep le verde telkens weer een aantrekke lijk kijkspel op en bood in de verschillende onderdelen een mooi overzicht van de diverse stij len en danssoorten, waardoor een afwisselend geheel ontstond. bijdrage voor het orgelfonds van „Velserduin” als openingscadeau van de gemeente Velsen. In een voorafgaande toespraak om schreef de heer Molendijk de nieuwe verpleegvoorziening als een aanwinst die qua inrichting en verdere outillage volledig up to date is. „Velserduin beantwoordt helemaal aan de normen die van daag de dag aan inrichtingen voor hulpbehoevende bejaarden ge- Feest bij opening „Velserduin” door kritiek op bouwwijze overschaduwd Het gemeentelijke geschenk onder couvert, hier door burgemeester P. J. Molendijk zirv-n ftor TZ/i-n TT.'rrt tor hnnri aootolri aan SMCV-voorzitter Van Erp ter hand gesteld. naar i JAN BAART innnnrntip r Tpi* IHfllïlbilfz' uur uur onkon, i; Mid- y eisen, indam; Het ensemble „Duna” in het openingsnummer van hun optreden in de Velser Stadsschouwburg, een dans uit de zuidelijke Hongaarse poesta, waarin de mannen korte en krachtige bewegingen maken en de vrouwen met vlugge, beheerste passen dansen. of alleenstaanden zijn met de geldende rijksnormen voor dit soort verpleeginrich tingen slechts in gering aantal haalbaar gebleken. De architect A. J. Meurkens, zaterdagochtend het woord voerend na mens de bouwers, noemde het gebrek aan privacy onredelijk en uit menselijke over wegingen volstrekt onaanvaardbaar. hakken, waren voorbeelden van typische mannendansen. Een meisjesdans uit Kerezs toonde rit misch geklop met de voetzolen. Pikante liedjes werden gezongen bij „de dans van een jonge vrouw uit Nyir”, waarbij de mannen afwezig zijn en de meisjes hun schuchterheid vergeten. Het meest be roemde voorbeeld van een meisjesdans is de Flessendans, een geliefde behendig- heidsproef waarbij met wijn gevulde fles sen los op het hoofd van de dansers staan. De volledige dansgroep trad aan voor onder meer de vijf Zevenbergse dansen, de enorm snelle en strakke „Stormachtige Dans” en een serie dubbeldansen uit Noord-Hongarije met snel hakgetik, alle teruggrijpend naar de Hongaarse volks kunst. Minder streng en overzichtelijk dan de Hongaarse folklore is de bewegings kunst uit de zigeunertraditie. waarvan ook een uitgebreide dans op het programma stond, die veel vrijer en losser van karak ter bleek. Een bijkomend, maar aantrekkelijk as pect was de zeer verzorgde en kleurrijke aankleding van de medewerkers, wat het uitstekend uitgevoerde programma tot een extra feestelijke gebeurtenis maakte. Het openingsgebeuren in het trefcen trum van het nieuwe verpleeghuis was zaterdag in alle vertrekken van het ge bouw door een rechtstreekse weergave via de tv op de voet te volgen. De ziekenom roep RUAZ en de technische dienst van de SMCV waren hiervoor gezamenlijk op de openingsdag in touw. In het trefcentrum waren voor de opening enkele honderden genodigden bijeen maar degenen waarom het allemaal ging bleven buiten beeld. De heer Van Erp gaf hiervoor „gebrek aan ruimte en accommodatie” als verklaring. Voor de bewoners werd zaterdagavond in het trefcentrum een feest gegeven. Me- disch-directeur Westerweel deed met die mededeling het feit af dat de bejaarde huisgenoten de eigenlijke opening slechts van op afstand mochten meemaken. De musici Miep van Luin (piano) en Frans Vester (fluit) leverden zaterdag een bijdrage aan het openingsgebeuren met uitvoering van een Mozartsonate. De vleu gel die daarbij bespeeld werd was het openingsgeschenk van al degenen die bij de bouw van het nieuwe „Velserduin” be trokken waren. Een andere onderbreking van het ope- ningsprogramma was de onthulling van een in email uitgevoerd beeldwerk van het nieuwe verpleeghuis (letters VV) bui ten bij de hoofdingang van het T-vormige gebouw. De 64-jarige heer W. J„ het oud ste personeelslid, en diens jongste collega Reina Gaastra verwijderden een doek van de geveldecoratie, het cpeningsca- deau van het personeel aan de directie van „Velserduin”. De vrouw, die op haar fiets reed, had bij de kruising verzuimd voorrang te geven aan een personenwagen, bestuurd door een 48-jarige plaatsgenote. ie in de missies otings- ig. Aan ■otings- ing ten biblio- den de ven en lemens Na de begro- nerites itiever- i welk secom- i de di- n inge- ies tus- iwezige >nd het Ceigne- i, Aar- IJmui- 1; Yak, V eisen, Lloyd Cont. uapse; rprise, i Twe- tirling, IJmui- IJmui- rhead; remen; Smit Shore, IJmui- arwijk, oches- uiden, ngola, Arctic nness, [Jmui- 1 Pap [Jmui- emity, :ht, IJ- :ipper, Maru, c; Col- Plat, uiden; vid Si ck, IJ- uiden; Lloyd- aburg; Goole; istrica, Iritan- t. Plat, i; The IJmui- 3 Voor de kijker afwisseling genoeg zou je dan zeggen, maar hoewel alle facetten van de produktie tot een vloeiend en logisch geheel zijn samengesmeed, wordt de voor stelling toch al spoedig langdradig. Belangrijkste oorzaak daarvan is de in houd van het stuk. In „Er moet eerst wat gebeuren” (als het kalf verdronken is, dempt men de put) worden zóveel misstan den aan de kaak gesteld, dat het je als toeschouwer op den duur gaat duizelen. Irritant wordt dan ook het nadrukkelijke, betogende karakter van de soms ellenlan ge monologen en de voorspelbare zwart wit wendingen die de produktie neemt zodra de „bazen” aan bod komen. Voeg daarbij het allerbelabberdste spel van en kele acteurs en actrices en het moge duide lijk zijn, dat de voorstelling van het Volk- steater na een veelbelovende start als een kaartenhuis in elkaar zakt. Eerder slaapverwekkend dan Aktive- rend, kortom, dit geesteskind van het Volksteater, waarvoor zaterdagavond dankzij de gratis toegangskaarten een vrij grote schare belangstellenden naar het Witte Tejater was gestroomd. JOKE DIEBEN-FRERICHS COMMISSIE FINANCIËN. Voor ver hoging van de Velsense drinkwatertarie- ven met vijf procent de belasting op onroe rend goed, de hondenbelasting en bijstel ling van het gemeentelijk tarief voor rech ten en leges wordt maandag het standpunt gevraagd van de commissie voor de finan ciën die om half vijf ’s middags in het Velsense stadhuis vergadert. In het pro gram van het thans zittende college werd het hogere watertarief al in het vooruit zicht gesteld om tot een kostendekkende exploitatie te komen. Velsen heeft hier een verliespost van ruim vijf ton weg te wer ken ontstaan in de afgelopen jaren. Met de overige verhogingen (3,5 procent) die in de aanbiedingsbrief voor de begroting 1979 noodzakelijk werden genoemd wordt de maximale ruimte benut die de minister van financiën in het kader van het antiin- flatiebeleid toelaatbaar acht. COMMISSIE VOLKSGEZONDHEID. De commissie voor de volksgezondheid vergadert vrijdagmiddag om drie uur in het Velsense stadhuis. Deze vergadering is niet toegankelijk voor publiek. VELSEN. Ondanks gunstig visweer vielen de vangsten zwaar tegen voor de leden van de hengslportvereniging „Vel sen” die zaterdag hun geluk beproefden in de ringvaart van de Haarlemmermeer. Voor de vijfentwintig deelnemende leden was dit de tweede wedstrijd van de win tercompetitie. De competitiedeelnemer W. Stet eindigde als eerste met een totale lengte van 339 centimeter aan boven maatse gevangen vis. Voor het oudste deelnemende lid, de 81- jarige heer S. Schilling, beter bekend als „ome Sjors”, kon een zesde plaats op de eindljjst met een vangst van 134 centime ter opmerkelijk genoemd worden. De heer H. Otte senior (339 centimeter) en me vrouw Berkhout (233 centimeter) zagen bovengemelde wedstrijdresultaten achter eenvolgens met een tweede en een derde plaats beloond. De eerstvolgende competi tiewedstrijd van h.s.v. „Velsen” wordt op zaterdag 4 november gehouden in de Wie- ringermeer (Middenmeer). SANTPOORT-NOORD. Een 69-jarige vrouw uit Santpoort is vrijdag opgeno-.r men in het Zeeweg Ziekenhuis na een aanrijding op de Santpoortse Dreef hoek Middenduinerweg. aantal instrumentale nummers met een traditionele achtergrond, zoals „Beelden uit Sopron”, gebaseerd op de historische stijl van de boerenorkesten, en „Herder- smelodieën”, een driedelige bewerking ge baseerd op de oudste elementen van de Hongaarse volkstraditie. In voorbeeldige stijl werden deze melodieën ten gehore bebracht, nooit zoetig of sentimenteel, maar eerder krachtig en levenslustig. De warmbloedige, hartstochtelijke sfeer, zo kenmerkend voor de Hongaarse volksmu ziek, kreeg ook de juiste dosering. De verklanking van beroemde werken van klassieke componisten, de Csardas van Monti en de Hongaarse Rhapsodie van List, kreeg terecht zeer veel bijval, snel gevolgd door een toegift, de herhaling van het laatste deel. Vanzelfsprekend was er speciale aandacht, en succes, voor het cymbaal, de kern van elk Hongaars volks- muziekensemble, in de vorm vah een duo- optreden voor de twee cymbaalspelers, die beide een prachtig met houtsnijwerk ver sierd instrument bespeelden. Zeer gedisciplineerd volvoerde de dans groep de verschillende choreografieën. Herdersdansen met ritmisch geslagen her dersstaf, Haidukendansen met grote schaarsprongen en Soldatenwervingsdan- sen in statige houding met het slaan van de IJmuU >id tol ig 197! (avond r „Vel ïrduin- Eind 1976 ging de eerste paal de grond in voor het nieuwe verpleeghuis waaraan in Velsen al kort na 1970 behoefte ontstond. De heer Van Erp schetste in het kort de lange en moeizame voorgeschiedenis met de definitieve verstrekking van een bouw vergunning begin 1976 als beslissend keer punt. De maximale verpleegcapaciteit is 200 bedden. In april kwamen als eersten honderd bejaarden naar het toen pas vol tooide verpleeghuis. Zeventig mensen uit het oude paviljoen „Velserduin” naast het Zeeweg Ziekenhuis aan de IJmuidense Zeeweg en een dertigtal bejaarden uit „Kennemergaarde” aan de Duin en Kruid- bergerweg in Driehuis. Met de bezetting van de resterende ver- pleegplaatsen zit „Velserduin” duidelijk achter op het schema dat de SMCV daar voor in het achterhoofd had. De heer Van Erp gaf in zijn openingsspeech problemen bij de personeelsvoorziening en uiteinde lijk het huizentekort in de gemeente Vel sen als verklaring voor de huidige onder bezetting. Er is op dit moment nog plaat singsmogelijkheid voor dertig bejaarden met psychische dan wel lichamelijke han dicap. Voor de beherende stichting heeft die situatie een dagelijkse inkomstender ving van circa zesduizend gulden tot con sequentie. „Aan urgentiegevallen ont breekt het in Velsen bepaald niet. Het hangt op de werving van bevoegde mede werkers die Velsen als werkgemeente niet zien zitten door het hier nijpende huisves tingsprobleem. De verhuur van Kenne mergaarde voor personeelshuisvesting door de gemeente Velsen heeft de afgelo pen maanden enig soulaas geboden maar dat was niet genoeg” aldus SMCV-voorzit ter Van Erp. Het nieuwe „Velserduin” in Driehuis heeft inclusief de inrichting vijfentwintig miljoen gulden gekost. Smit’s Bouwbe drijf, de bouwer, bleef keurig binnen die eerder gestelde kostenraming. Het Arn hemse architectenbureau Wiegerinck hield zich bij de vervaardiging van het ontwerp nauwgezet aan de gestelde richt lijnen van het ministerie waarop zaterdag ochtend van twee kanten kritiek kwam. SMCV-voorzitter Van Erp noemde het ge brek aan privacy het zwakke punt van de nieuwbouw. Eigen kamers voor echtparen Op de openingsochtend werd door voor zitter Th. M. van Erp van de beherende stichting (SMCV) en een woordvoerder van het bouwteam gewezen op het gebrek aan privacy voor de bewoners van het nieuwe verpleeghuis. De regels die het rijk voor de indeling stelt (het tekort aan éénpersoonskamers en gezamenlijke woongelegenheid voor echtparen) werden door beide sprekers onaanvaardbaar ge noemd. Het orkest, samengesteld uit vier violen, drie altviolen, cello, twee contrabassen, twee clarinetten en twee cymbalen, werd aangevoerd door de dirigerende eerste vio list, de primas. Zeer authentiek klonk een IJMUIDEN. Een goedbedoelde poging tot maatschappelijk geëngageerd theater liet zaterdagavond het Aktiverend Volksteater uit Breda zien, dat in het Witte Tejater de CJP-manifestatie opluisterde met een opvoering van „Er moet eerst wat gebeuren”. Deze op schoolverlaters en werkloze jongeren afgestemde produktie stak weliswaar doordacht in elkaar, maar bleef én door de wel erg nadrukkelijke boodschapperij én door de af en toe ondermaatse acteerprestaties in z’n aanzet steken. EssggagjsasBS Deze stapte uit zijn auto en sloeg de jongen, die naast de oversteekplaats was overgestoken, op zijn gezicht. De IJmuidenaar is in het ziekenhuis be handeld voor een scheur in zijn lip. Later zijn op het hoofdbureau door de betrokke nen over en weer excuses uitgewisseld. VELSEN. Na de behandeling van de diverse hoofdstukken van de Velsense gemeentebegroting 1979 in de betrokken commissies begint op 13 november de behandeling door de voltallige raad met de algemene beschouwingen door woord voerders van de zes fracties in de Velsen se gemeenteraad. Na de beantwoording door B en W en vraag en antwoord in tweede ^nstantie op 14 november begint op woensdag 15 november de eerste ronde van de behandeling per hoofdstuk. Hieruit is het onderdeel sociale zorg en maatschappelijk werk voor de avond van 16 november gereserveerd. In het verga- derschehaa zoals dat nu op papier staat komen de onderdelen openbare werken, onderwijs en cultuur en sport en recreatie maandag 20 november aan de beurt. De jaarlijkse vergadermarathon rond de be groting eindigt op 21 november met beant woording door B en W van vragen over laatstgenoemde onderwerpen en vraag en antwoord in tweede instantie en uiteinde lijk de vaststelling van de begroting. Half acht ’s avonds is telkens de begintijd voor de begrotingsvergaderingen die als ge bruikelijk vrijelijk door het publiek kun nen worden bijgewoond. Op de publieke tribune liggen complete sets van de begro tingsstukken om de beraadslagingen op de voet te kunnen volgen. Medisch-directeur F. J. C. Westerweel was zaterdagochtend de laatste spreker. Hij herinnerde aan een begin dit jaar toe gezegde erkenning voor verpleeghuisdag behandeling door het ministerie van Volksgezondheid die nog steedszniet bin nen is. Zo’n erkenning geeft financiële ruimte voor een betere verpleging en ver zorging van de bewoners. Dat de gedane belofte zonder opgaaf van redenen nog steeds niet gestand gedaan is noemde de heer Westerweel uiterst onbevredigend. Recentelijk ingevoerde CAO-bepalingen voor verplegend personeel (garanties voor een afgepast aantal vrije weekends en strikte beperking van het aantal werk uren) noemde hij als tweede knelpunt. Zeker nu het C.O.Z. (Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzieningen) voorlopig geen ruimte voor personeelsuitbreiding s,chept zag hij de begeleidende taak als aanvulling op de verpleging en verzorging in het nieu we „Velserduin” de mist in gaan. „Een betreurenswaardige ontwikkeling waarte gen wij ons met hand en tand blijven verzetten”, zei hij over het krappe perso neelsbeleid van het ministerie. Het Volksteater, een in ’75 opgericht beroepsgezelschap dat het tot dusverre zonder vaste subsidie heeft moeten stellen, omvat naast toneelspelers ook een filmer, een fotograaf en enkele muzikanten. Deze samenstelling maakt het de groep moge lijk met gevarieerde produkties te komen: zo omvat „Er moet eerst wat gebeuren” naast toneelspel flink wat muziek, bedjes, poppenspel en film- en dia-vertoningen IJMUIDEN. De Rijkspolitie te Water in IJmuiden heeft het stoffelijk overschot dat op 5 april door de viskotter Texel 59 aan wal werd gebracht geïdentificeerd als dat van een 43-jarige inwoonster van Aken die begin februari spoorloos uit haar woonplaats verdween. Alleen het gebit, de schoenen, een twee tal gouden ringen en restanten van kleding «oden enig houvast bij de vaststelling van ■de herkomst van het lijk dat bij het aan Sand brengen in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Het gebit bleek na ^diepgaand onderzoek de sleutel tot de op tossing van de technische opsporings- en {herkenningsdienst van de Velsense ge meentepolitie die hierbij belangrijk werk ^verrichtte. Aan de hand van de ringen en het schoeisel leidde het spoor al gauw naar Duitsland. Het gebit met toevoegingen en ^reparaties kwam hier nauwkeurig overeen «net gegevens in de kartotheek van een iplaatselijke tandarts. Het stoffelijk over schot dat op 5 april op 15 mijl uit de kust 'werd aangetroffen werd nog diezelfde dag op „Duinhof” te IJmuiden-Oost ter aarde ibesteld. Hoe het op deze plek in de Noord- jzee terechtkwam is de betrokken politie mensen vooralsnog een raadsel. IJMUIDEN. Een 19-jarige IJmuide naar en een 37-jarige inwoner uit Haarlem zijn zaterdagmorgen op de Lange Nieuw- straat op de vuist gegaan. De jongen had tijdens het oversteken een trap gegeven tegen de auto van de passerende Haarlem mer. Het oudste (rechts) en jongste personeelslid van Velserduin onthullen de dubbele accolade, het beeldmerk waaronder het nieuwe verpleeghuis zich onder meer op het eigen briefhoofd gaat presenteren. L I '4*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5