Evacuatie Tweemaal door in America aap verkracht PARLEMENT VOLSLAGEN GEPASSEERD bezuinigingen TWAALF DODEN IN Antilliaanse minister WEEKENDVERKEER tevreden naar huis n WD-vrouwen: meer rechten minderjarigen samenwerken J. H. Kolijn overleden met ons land China wil Toch les op bezette school vanwege ,champost’ ZOIETS ZEG JE NIET OVER EEN FRACTIEGENOOT” Donald Duck als dure ambtenaar 1! Sovjet-Unie: alle kernmogendheden bij SALT betrekken Minder te spreken over gesprek met Gardeniers Collega Leden Rode Brigades veroordeeld PSV-Glasgow Rangers rechtstreeks op tv Loyalisten Op defensiegebied Verantwoordelijk Bedenkingen HfT BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 3 O OKTOBER 19 7 8 118 en, is rails (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zonder dat er een Tweede-Kamerlid iets van wist, hebben de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken goed gevonden dat de politie twee nieuwe zeer moderne wa pens mocht kopen en gebruiken: het scherpschuttersgeweer HK 33 en het machinepistool MP 5, bei de van de Westduitse wapenfa brikant Heckler und Koch. ü- Zaterdag is op de Westermarkt in Amsterdam gedemonstreerd tegen bezuinigingen die in het kader van Bestek’81 in de sectoren van gezinshulp en gezondheidszorg zouden moeten plaatshebben. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De tweespalt in de CDA-fractie is dit weekein de nog verscherpt door uitlatin gen van fractievoorzitter Aan tjes in een dagbladinterview en de reactie daarop van een van de betrojeken dissidenten. Deze, de CDA-vice-voorzitter Faber, heeft een uitspraak van de ka merfractie gevraagd over de be schuldiging van Aantjes dat hij zich „de loyaal” (niet loyaal) te genover de fractie zou hebben opgesteld. Aantjes is hiermee te ver gegaan, aldus het kamerlid, „zoiets zeg je niet over een frac tiegenoot”. Faber gelooft zich door Aantjes in diskrediet ge bracht. la Mevrouw Madrai lag onder een boom Een computer in het ministerie van AMERICA. In het kleine Noordlim- Kamerleden boos over aankoop politiewapens fondsei 1.00a Het CDA-kameriid wijst ook op de Na de eerste keer probeerde de vrouw te vluchten maar de aap rende haar achterna en verkrachtte haar opnieuw. Zoals bleek, was de heer Madrai niet erg onder de indruk van het gebeuren. In de gemeente Ruurlo kwam de 40- jarige Westduitser Gunther Kremer uit Krefeld om het leven toen hij, wandelend aan de linkerkant van de rijbaan werd gegrepen door een tegemoet komende per sonenwagen. Vier mensen zijn het afgelopen weekend overleden nadat zij, bij het oversteken van de rijweg, werden aangerjfen door perso nenwagens. Het zijn de 80-jarige Pieter Helder uit Akersloot, de 8-jarige A. Hop penbrouwers uit Eindhoven, de 19-jarige R. Berkhout uit Rotterdam en de 51-jarige H. Derriksen uit Grave. Verder kwamen drie mensen om het leven toen zij met hun wagen tegen een boom reden. De 18- jarige J. Kamminga uit Oosterwolde en de 24-jarige A. van Eek uit St. Oedenrode waren op slag dood. De 25-jarige W. Tolen uit Oedenrode werd zaterdagmorgen om half vijf gevonden door een voorbijganger. Van het gesprek dat hij vrijdagavond laat samen met de gevolmachtigd minister Maduro, met minister Gardeniers van CRM had over haar besluit per 1 novem ber de opvang van Antillianen in contract pensions te beëindigen had Póurier meer verwacht. De Nederlandse bewindsvrou we liet haar Antilliaanse collega’s weten dat zij niet op haar besluit wilde terugko men. Zij vond het wel goed dat ongeveer 100 familieleden van de 800 Antillianen, die nu in contractpensions verblijven uit de Antillen naar die pensions komen. Minister Pourier vertelde dat hij en mi nister Maduro de toezegging hadden ge- Besluiten van deze aard worden norma liter alleen genomen met instemming, of althans na raadpleging, van de vaste ka mercommissie voor Justitie, de politie- commissie voor Justitie en Binnenlandse Zaken en de Interdepartementale Com missie Bewapening Politie, maar die zijn allemaal gepasseerd. Twee Kamerleden, dr. S. Faber (CDA) en P. Stoffelen (PvdA) vinden deze gang van zaken onaanvaardbaar. Ze zijn van plan de ministers hierover opheldering te vragen. Het machinepistool is voor het eerst ge bruikt bij de arrestatie van vier Zuidmo- lukkers, op 15 september in Breukelen. Een Molukker vond bij die actie de dood. Door een speciaal arrestatieteam van de HILVERSUM. De NOS zal woensdag een rechtstreekse reportage verzorgen van de in Eindhoven te spelen wedstrijd PSVGlasgow Rangers voor de Europa cup 1. De eerste ontmoeting in Glasgow eindigde in 0-0. Het commentaar bij deze wedstrijd, die uitgezonden wordt op Ne derland 1 om 19.55 uur wordt geleverd door Theo Reitsma. JAKARTA (AFP). „Ach, het was maar een aap”, was de reactie van de echtgenoot van een 23-jarige Javaanse, nadat hij hoorde dat zijn vrouw net tweemaal door een aap was verkracht. Een frontale botsing met een autobus op rijksweg 34 ter hoogte van Anloo, kostte de 37-jarige Berend de Bruin uit Zuidlaren het leven. De 25-jarige Heerlenaar J. Kic ken overleed aan de verwondingen die hij opliep toen zijn wagen in de brand vloog. De overige drie inzittenden werden licht gewond. Twee ministers uit het vorige kabinet, Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zijn verantwoorde lijk voor de aanschaf van de twee typen wapens. Het precisiegeweer HK 33 werd vorig jaar voor het eerst gehanteerd toen Schip hol opeens verscherpt bewaakt moest wor den. Dat gebeurde na bedreigingen van de Rote Armee Fraktion aan het adres van de Lufthansa en uit vrees voor terreuracties van Zuidmolukkers. Dit laatste staat in het jaarverslag 1977 van de Rijkspolitie. Dat de wapens in gebruik zijn gekomen bij de speciale arrestatieteams, is gebeurd door toedoen-van de huidige ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken. De Ruiter en Wiegel: zij gaven toestemming het ma chinepistool ook op andere plaatsen en voor andere doeleinden te gebruiken. De beide nieuwe politiewapens worden beschouwd als zeer modem. Het geweer is Rijkspolitie wefci een salvo afgevuurd van achttien schoten, zo bleek later. Uit het feit dat een persfotograaf zijn filmpje moest vernietigen, kan worden af geleid, dat de politie het gebruik van deze wapenen niet in de openbaarheid wilde hebben. De CDA-fractie zal zich morgenoch tend tijdens het wekelijkse beraad over deze nieuwe crisis beraden. Al eerder hebben het CDA-bestuur en het dage lijks bestuur van de ARP uitgebreid over de onrust binnen de fractie gesproken. Het PvdA-kamerlid Stoffelen, heeft ern stige bedenkingen tegen de aanschaf en het feit dat die aanschaf tot nu toe buiten het parlement om is gegaan. „Dit gaat te ver. Het gebruik van automatisch wapens is regelrecht strijdig met de politietaak. Een politiewapen mag hooguit gebruikt worden om de veiligheid van het publiek en van de politie te waarborgen en eventu eel een verdachte te stoppen. In deze con structie past het gebruik van automatische wapens geenszins. Voor mij is dit het be wijs dat het tijd wordt dat we alles, maar dan ook alles te horen krijgen over arres tatieteams en wat daarmee samenhangt”. Het gebruik van automatische wapens zal volgens Stoffelen, vrijwel altijd de dood van mensen tot gevolg hebben. „Het bestrijden van harde criminaliteit is nog wel wat anders dan het voeren van oor log”, aldus Stoffelen. voor klein kaliber (5.56 mm) en schiet tot op 300 meter zuiver. Het wapen heeft een telescoopvizier dat duurder is dan het wa pen zelf. Compleet kost het 3000 gulden. Het geweer kan een vuursnelheid van 600 kogels per minuut bereiken. Het machinepistool, dat van de HK 33 is afgeleid, kost 700 gulden. De theoretische vuursnelheid is 650 schoten per minuut. Beide bijeenkomsten vonden vrijdag plaats. De problemen binnen de fractie zijn naar buiten gekomen sinds oud-minister Jaap Boersma aankondigde dat hij de Tweede Kamer zal verlaten. De zoge noemde „loyalisten” binnen de fractie grepen deze stap aan om zich duidelijker dan tot nu toe via dag- en weekbladinter views te manifesteren. Ook Faber hoe wel geen loyalist in directe zin uitte zijn onlustgevoelens in een interview op donderdagavond. Faber vindt het te vroeg om nu al over een eventueel vertrek uit de Kamer te praten. „Ik heb vertrouwen in de kamer fractie. Ik vind het voorbarig over een vertrek te praten, daarmee wacht ik tot de fractie zich morgen heeft uitgespro ken”. Vooral over het feit dat Aantjes vrijdag wel gezegd heeft dat hij geïnter viewd was, maar niets over de inhoud van het gesprek met het dagblad Trouw zei, maakt Faber zich kwaad. Gebleken is, dat deze mest een giftig gas, zwavelwaterstof, verspreid. Afgelopen vrijdag werden achtduizend kippen van een naburige pluimveehou der afgemaakt, nadat zij eerder in de week in aanraking waren gekomen met het uit de berg vrijkomende gas. negatieve uitlating van Aantjes tegeno ver premier Van Agt na diens verklaring over het vertrek van Kruisinga. Aantjes zei toen dat „je zo niet over een collega praat”. Faber vindt dat zijn fractievoor zitter nu hetzelfde doet Het bestuur van het CDA, dat vrijdag onder meer over de houding van Aantjes en de loyalist Schol ten heeft vergaderd, heeft volgens hem geen redenen gezien hierover in negatie ve -zin te oordelen. Aantjes publiceerde zijn interview in Trouw op zaterdagochtend, nadat het al enige dagen eerder was afgenomen. Hierin reageert hij op de uitlatingen van Faber waarin deze opvattingen verwerpt alsof het CDA een „conservatief soort knekelhuis” zou zijn. Voor Aantjes was dit weer reden vast te stellen dat Faber, maar vooral fractiegenoot Scholten, hun standpunt als het enig juiste monopolise ren. Ook zouden zij suggereren alsof de rest van de fractie hieraan niet voldoet, hetgeen door Aantjes als een aanval op het fractiebeleid en daarmee op de frac tievoorzitter wordt ervaren. Faber wijst erop dat hij niet tot de groep van loyalisten behoort, hoewel hij wel enkele duidelijke voorbehouden heeft gemaakt tegen het regeerakkoord tussen CDA en VVD. In tegenstelling tot mensen als Boersma, Van Houwelingen en Scholten, die allen met kritiek op het CDA in de publiciteit kwamen, stemde Faber voor dit akkoord in de stemming in de Tweede Kamer. Het is Onduidelijk welke gevolgen het nu gerezen conflict tussen Aantjes en Faber vóór het CDA zal hebben. Niet uitgesloten is, dat de groep van linkse ARP’ers de discussie van morgen zal aangrijpen om nog eens nadrtikkelijk hun bezwaren tegenover het kabinet te uiten. In hoeverre voorzitter Aantjes op steun vanuit de rest van de fractie kan rekenen, moet ook nog bezien worden. Uit het interview met Trouw blijkt wel dat Aantjes nog steeds weigert zich volle dig met het kabinetsbeleid te identifice ren. Er is volgens hem wel degelijk reden voor bezorgdheid naar aanleiding van de uitkomst van het debat over Bestek '81, vindt hij. „Wat het kabinet tegenover de duidelijke lijnen van de fractie stelde, was niet hoopgevend”. Ook handelt vol gens hem het kabinet vanuit de geest van het CDA-programma. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De Antilliaanse minister van Ontwikkelingssamenwerking, M. Pou rier, is zaterdagavond tamelijk tevreden naar zijn land teruggekeerd. Kort voor zijn vertrek van Schiphol vertelde hij, dat dit hoofdzakelijk te danken is aan de resultaten die geboekt zijn bij het Ontwikkelingsfonds van de EEG in Brussel en bij bet Nederlandse ministerie voor Antilliaanse Zaken voor de financiering van projecten op de Nederlandse Antillen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering is uitgegleden over een truc van de Algemene Rekenkamer en heeft onlangs een salarischeque van on geveer tweehonderdduizend gulden uit gekeerd aan Donald Duck. LUNTEREN (ANP). Er moet een rechtspositieregeling komen voor min derjarigen vanaf 16 jaar, zodat deze jonge ren een vrije keuze krijgen op bet gebied van godsdienst, politieke overtuiging en het hebben van een relatie. Tot deze con clusie kwamen VVD-vrouwen het afgelo pen weekeinde op een congres in Lunte- ren. De liberale vrouwen willen ook, dat er bij een conflict tussen ouders en minderja rigen een onafhankelijke bemiddeling komt door een specialë rechter. Die rech ter moet snel en gemakkelijk te bereiken zijn voor de minderjarigen. Bovendien vinden de WD-vrouwen, dat minderjari gen vanaf 16 jaar recht hebben op een eigen paspoort, zonder toestemming van ouders of andere opvoeders. Het congres, waaraan enige honderden liberale vrou wen deelnamen, deed ook de uitspraak, dat kinderen vanaf 12 jaar het recht moe ten hebben op een eigen recreatieve keuze. Huisvesting en Ruimtelijke Ordening die als absoluut „waterdicht” gegarandeerd was, had niet alleen niet in de gaten dat Donald Duck in dienst werd genomen maar gaf ook toestemming voor uitbeta ling van een bedrag dat tweemaal zo hoog was als maximaal voor een rijk- sambfenarenfunctie mag worden be taald. De rekenkamer haalde de truc uit na dat bij een onderzoek was gebleken, dat elk jaar een bedrag van drie miljard gulden te veel aan overwerk wordt be taald. MILAAN (AFP en UPI). In Milaan zijn zaterdag zes leden van de Italiaanse Rode Brigades onder wie de man van wie men denkt dat het de leider is, Corrado Alunni, gisteren veroordeeld tot gevange nisstraffen die tussen de negen en twee jaar liggen. I la D 0 0 0 o o 0 0 Of o o o o o o o )a 0 o Ja 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o De 0 0 o o o De 0 0 o o o o o Tweespalt in CDA-Kamerfractie 100,00 36,50 103,00 1,22 130,001 34,50 7,00 75,00 21,00 45,50 103,00 34,10 48,00 43.00» 54,00 28,001 48,60 107,00 92,00 80,005 30.00 92,00 57.50 113,00 47.00 31.50 30,00 49.00 56,50 36,00 30.00 515.00 39,00 50,50 47.50 40,40 35,00 107,50 27,30 39.00 108,00 47,20 30,00 5,401 52,001 126,00 54,00 75,00 154,00 48.001 41,80 110,00a 38,50 22,00 60,00 53,50 75,00 42,00 25,50 105,00 72,00 39,00 43,00 144,00 27,80 72,60 98,20 43,00 46.20 32,50 33.50 285,00 158,00 130,00 265,00 lische ten srsen. >r dit n euvel i aan. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. China wil met Neder land samenwerken op defensiegebied. Dergelijke samenwerking zou, gezien de contacten die de laatste tijd met andere Westeuropese landen als Frankrijk en En geland op gang zijn gekomen, vrijwel ze ker de vorm moeten krijgen van leveran ties van Nederlands militair materieel aan China. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking bestaat er tot nu toe geen samenwerking op militair gebied met Ne derland. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft de afgelopen maanden, in Den Haag en in de Verenigde Naties in New York, met zijn Chinese collega Hwang Hwa gesproken. Talrijke Chinese missies hebben de laatste tijd ons land bezocht. In het geïmproviseerde schoolgebouw was lesmateriaal aanwezig. Landdrost Han Lammers van het openbaar lichaam Zuidelijke Usselmeerpolders heeft gister avond aan de bezettende ouders van de school het voorstel gedaan om een advies commissie te bqnoemen. Deze commissie, waarin onderwijsdes kundigen zitting zullen nemen, zal door het bevoegd gezag serieus worden genomen, teneinde uit de impasse te geraken, die is ontstaan, nu de ouders vanaf afgelopen donderdag de school bezet houden. Zij eisen verwijdering van het schoolhoofd. te slapen toen zij werd aangevallen door een aap. Volgens het Indonesische nieuwsagentschap KNI rukte het beest de vrouw de kleren van het lijf en mis bruikte haar. PURMEREND. Vannacht is, na een langdurige ziekte, dlrecteur-hoofdredac- teur J. H. Kolijn van de Nieuwe Noordhol- landse Courant/De Noord-Amsterdam- mer overleden. Beide bladen zijn een uit gaven van Damiate Pers B.V. burgse plaatsje America zullen woens dag tien gezinnen tijdelijk geëvacueerd moeten worden, omdat in hun nabije omgeving een grote champostberg (championmest) van twintigduizend ku bieke meter zal worden afgevoerd. -claim, aten. kregen dat er nu en in de toekomst geen sprake zal zijn van een toelatingsregeling voor Antillianen. Ook kunnen Antillianen, die gebruik willen maken van voorzienin gen in Nederland die op de Antillen niet zijn (onderwijs-gezondheidszorg) daar voor naar Nederland komen. De directeur- generaal van CRM, Hendriks, zal deze week naar de Antillen reizen om dat met de Antilliaanse overheid te bespreken. Minister Gardeniers zegde toe, dat haar beleid inzake de Antilliaanse migratie rek baar zal zijn, zodat in een noodsituatie van de afesproken regeling kan worden afge weken. De heer Kolijn is 53 jaar geworden. Hij is ruim 33 jaar aan de krant verbonden ge weest. Aanvankelijk was hij werkzaam op de advertentie-afdeling en sinds 1951 op de redactie. In 1954 vormde hij samen met de heer F. J. van Sluis de hoofdredactie. Na het vertrek van de heer Van Sluis, in 1955, werd de heer Kolijn alleen hoofdredac teur. In 1969 werd hij mededirecteur van de Nieuwe Noordhollandse Courant. Naast zijn werkzaamheden voor de Nieu we Noordhollandse Courant/De Noord- Amsterdammer heeft de heer Kolijn ja renlang vele bestuursfuncties in Purmer- end bekleed. De crematie heeft plaats don derdag om 10.00 uur in het crematorium te Driehuis-Westerveld. PARIJS (Reuter). De Sovjet-Unie wil alle landen die over kernwapens beschik ken, betrekken bij het zogeheten SALT- overleg, welk overleg thans alleen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt gevoerd en tot doel heeft te komen tot een beperking van de bewapening. Sinds kort is ook besloten te gaan praten over wapenbeheersing in de ruimte. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko zei zaterdag in Parijs, dat zijn land onlangs dit voorstel had gedaan aan de Verenigde Staten. Later op de avond, om ongeveer 23.00 uur zal de NOS een samenvatting geven van de wedstrijd LausanneAjax voor de Europa-cup 3. Commentator bij deze wed strijd, die in Amsterdam eindigde met een l-0-overwinning van Ajax, is Kees Jans- ma. De NOS-radio zal van beide wedstrijden rechtstreekse verslagen geven op Hilver sum 3. (Van onze redactie binnenland) LELYSTAD. De 239 leerlingen van de door ouders bezette kleuter/basisschool in I Lelystad zijn vanmiddag met bussen naar het voormalige stadskantoor in Lelystad gebracht, waar het onderwijs werd voort- gezet. n (Van onze redactie binnenland) MAARN. Twaalf mensen zijn dit weekeinde in het verkeer omgekomen. Bij een verkeersongeval op de A 12 ter hoogte van Maarn raakten vanochtend zeven mensen gewond, waarvan twee zeer ernstig. De juiste toedracht van het ongeluk, waarbij vier personenwagens en twee vrachtwagens waren betrokken, is nog ongekend. Als gevold van het ongeluk ontstonden op de rijksweg in beide richtingen files van vier tot vijf kilometer. Gisteravond zijn op rijksweg Meppel- Eursinge de '31-jarige Jan Janssen uit Zij- erveen en de 33-jarige Helene Bom uit Den Haag bij een frontale botsing om het leven gekomen. Janssens echtgenote en drie kin deren raakten gewond. dit weekeinde verder verscherpt 10 90a 376.05 ■noteert .00 396,01 ,50 3,61

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9