Minstens 408 miljoen winst Computer voor in huis OGEM uitdaging Kortere werkweek bepleit door leden Industriebonden Nederlands Christelijk Werkgeversverbond: Minimumloon niet op 18 jaar Boersma: tussen de bedrijven door Geen gedwongen ontslagen bij Volker-Stevin I "Al 75 Kankerverwekkende stoffen op IAO-lijst Saneringsregeling zeevisserij verlengd LJ 15 ECONOMIE DINSDAG 3 I OKTOBER 19 7 8 (Van onze parlementsredactie) l I Van Agt: - DEN HAAG. De PTT zal over 1978 een winst maken van ten minste 408 miljoen gulden, 157 miljoen meer dan een maand geleden was voorzien in de rijksbegroting. Staatssecretaris Smit-Kroes heeft dit gisteren meegedeeld aan de vaste Tweede-Kamercommissie van verkeer. Zij voegde daaraan toe de „oprechte bedoeling” te hebben in 1979 voor het derde achtereenvolgende jaar geen PTT-tarieven te verhogen. Bijstand Airbus Staking Overname Keuze maken Per provincie Omzet Daling Vakcentrale PTT-tarieven niet omhoog 1,00a a 4 ril Arbeidstijdverkorting helpt niet (Van onze redactie economie) (Van onze redactie binnenland) F, uren -449 o 0 395,00 aoteeri 4i o,a 4,31 De aanbieding voor deze baan van de OGEM is gekomen na zijn beslissing de CDA-fractie in de Tweede Kamer vaarwel te zeggen. „Ik heb daar geen bewijzen voor en ik weet zeker dat er mensen zullen zijn die zeggen dat ik het voor de centen heb gedaan”, aldus Boersma, „maar ik heb altijd zin gehad in iets, dat ik nog nooit heb gedaan”. De werkgelegenheid is ook in deze baan een zeer belangrijk element, vond hij. Boersma vond het jammer, dat zijn ver trek de aanleiding dreigt te worden van „een ordinaire ruzie” binnen het CDA. Hij had gehoopt, dat het een aanzet werd voor een discussie over de richting die het CDA moet inslaan. „Ik heb niet bedoeld het voortbestaan van het CDA ter discussie te stellen”, aldus Boersma. Wel vreest hij, dat van de oude principes van de anti-revoluti- onaire partij weinig meer terug te vinden zal zijn in het CDA. UTRECHT (ANP). De fusie tussen de bouwgiganten Koninklijke Adriaan Vol ker en Stevin zal niet leiden tot gedwongen ontslagen. Dit zijn de werknemersorgani saties gisteren met de directie van het nieuwe concern Volker-Stevin NV over eengekomen. Bij het nieuwe concern wer ken in totaal circa 22.000 mensen, waarvan 8.500 in Nederland. Deze bepaling is onderdeel van een soci aal akkoord, waarover de bonden en de directie in beginsel overeenstemming heb ben bereikt. Dat akkoord zal in principe voor maximaal vijf jaar gelden. Andere sociale gedragsregels waarover men het eens werd hebben betrekking op de nog te vormen divisies. Voor elk van deze divisies zal een begeleidingscommis sie worden ingesteld, die toezicht houdt op een juiste uitvoering van de sociale ge dragsregels. Tevens zal voor het gehele concern een beroepscommissie worden in gesteld. Oorzaak van de winststijging is dat de verliezen op de postdienst, de telegraaf en de gelddiensten aanzienlijk lager blijken uit te vallen (in totaal mogelijk 100 miljoen DEN HAAG. Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond vindt dat de vakbeweging onverenigbare dingen wil doen: zij wil geen ombuiging van de ge- meenschapsuitgaven (vooral niet van die voor de sociale zekerheid) en zij wil de koopkracht voor grote groepen van de bevolking handhaven, maar dat is onmo gelijk als je tegelijkertijd serieus wat wil doen aan verbetering van de concurren tiepositie van ons land en aan behoud van de werkgelegenheid. Verkorting van de werktijd is geen geschikt middel tegen werkloosheid, zo meent het verbond ver der. UTRECHT (ANP). De overgrote meerderheid van de leden van de industriebonden NVV en NKV kiezen, als het om mogelij ke vormen van arbeidstijdverkorting gaat, voor een 35-urige werkweek. Dat is de afgelopen weken gebleken tijdens vergade ringen die de bonden met hun leden in de districten hebben gehouden over het in 1979 te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. DEN HAAG (ANP). Aanvragen voor een saneringsbijdrage voor vaartui gen van de grote zeevisserij kunnen nu tot en met 31 januari 1978 worden inge diend. Het bestuur van het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de visserij heeft namelijk besloten deze regeling met drie maanden te verlengen. Dit betekent dat de saneringsbijdrage wordt uitgekeerd aan eigenaren waar mee een overeenkomst is gesloten en die hun vaartuig uiterlijk op 28 februari 1979 aan de visserij hebben onttrokken. Een eventueel in 1978 uitgekeerde stil- ligbijdrage wordt in mindering gebracht de werknemers zonodig ook een bijdrage zouden kunnen leveren, bijvoorbeeld door af te zien van een deel van de prijscompensatie. Maar volgens De Jong bestaat er bij een zeer groot deel van de leden van de industriebonden NW en NKV - en met name bij die in de grotere afdelingen als Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht - nogal wat weerstand tegen het zich bij voorbaat uitspreken voor een eigen bijdrage. Men wil eerst concreet weten waarvoor die eigen bijdrage wordt gebruikt en of dat inderdaad meer werkge legenheid zal opleveren. Deze zaak zal opnieuw aan de orde worden gesteld tijdens de tweede-rondevergaderingen, die waar schijnlijk voor de mensen met een cao die op 1 januari ingaat in december worden gehouden en voor mensen met aprilcontracten in januari en februari. De Jong zei, dat de opkomst op de vergaderingen in de meeste districten groter was dan vorig jaar en dat er ook diepgaander discussies zijn gevoerd. Hij schrijft dat toe aan de grotere bekendheid die het begrip arbeidsplaatsenovereenkomst (apo) inmiddels heeft gekregen en aan het extra jaar ervaring met „de ellende van de werkgelegenheid.” op de bijdrage voor het het te saneren schip. De saneringsbijdrage beloopt 1.000 gulden per bruto register ton. Als het schip met een diepvriesinstallatie is uit gerust wordt een toeslag van 20.000 gul den verleend. Aanvragen moeten bij de directeur van de visserijen worden inge diend, aldus een mededeling van het sa neringsfonds. Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland de verhouding tussen de openstaande vraag en het aantal werklozen veel ongunstiger is dan in de Randstad. In het Westen is zelfs het aantal vacatures in bouw en me taal groter dan het aantal werklozen in diezelfde sectoren, zodat hier spannings- verschijnselen optreden. In het noorden, oosten en zuiden is het aantal werklozen een veelvoud van het aantal banen dat vervuld moet worden. Eind juni j.l. ontvingen volgens het CBS 347.000 personen een bijstandsuitkering. Vergeleken met een jaar eerder betekent dit een vermindering met ongeveer 6.000. In het tweede kwartaal van 1978 werd in totaal aan verleende periodieke bijstand 1.212 miljoen uitgekeerd. Dit is ruim 150 miljoen meer dan in het tweede kwartaal van 1977. De grootste post betrof de bijstandsgelden aan personen in be jaardenoorden, namelijk 400 miljoen. De Italiaanse nationale luchtvaartmaat schappij, Alitalia, koopt acht vliegtuigen van het type Europese Airbus (1A300) in de uitvoering B-4 en vijf Boeings 727-200, zo heeft de maatschappij gisteren bekend gemaakt. De aankopen maken deel uit van een investeringsprogramma van 3,1 mil jard dollar dat zich over twaalf jaar uit strekt. De luchtbussen zullen worden gebruikt op de lijnen van Alitalia in Europa en het Midden-Oosten. Ze worden in 1980 afgele verd. De Boeings komen in 1980 en 1981. In de prijzen van 1979 kosten ze gezamen lijk 405 miljoen dollar. die in de Nederlandse havens gelost is met ongeveer 6,5 miljoen ton gedaald. De da ling ligt grotendeels aan de verminderde aanvoer van ruwe olie. In de eerste vijf maanden van dit jaar loste de tankvaart ongeveer 4,5 miljoen ton minder in de Nederlandse havens dan verleden jaar. De totale hoeveelheid geloste goederen bedroeg dit jaar 98,6 miljoen ton tegen verleden jaar 105,1 miljoen ton. De totale hoeveelheid door de tankvaart geloste goe deren daalde van 61,2 miljoen tot 56,5 miljoen ton. Ongeveer 50.000 metaalbewerkers in Brazilië zijn gisteren in staking gegaan voor meer loon. Hun was door de werkge vers een loonsverhoging van 56 procent aangeboden. De arbeiders eisen echter 70 procent. Men verwacht dat de staking zich verder zal uitbreiden. Zondagavond heb ben duizenden huisvrouwen in Sao Paulo een betoging gehouden voor meer voedsel. Zwaaiend met lege pannen riepen zij: „Weg met de repressie - meer rijst en bonen”. De voorgenomen overdracht van een tiental Kienwinkels van Schuitema NV in Amersfoort aan Edah BV in Helmond (dochter van Vroom en Dreesmann Neder land BV) is thans rond. Ook de centrale activiteiten van de Kienwinkels in Den Bosch heeft Edah overgenomen, aldus een gezamenlijke mededeling. Edah is van plan de Kienwinkels waar bij elkaar ongeveer 100 mensen werken voorlopig onder dezelfde naam te blijven exploiteren. Die Kienactiviteiten in het fili aal te Groningen zullen worden voortgezet onder verantwoordelijkheid van Schuite- ma-Noord BV te Assen. claim, iten. 99,00e 37,50 115,30 1,22 133,00 34,60 6,80e 75,50 20,00e 47,50 98,50e 34,60 48,00 43,00e 56,50e 26,00 50,60 111,50e 93,00 77,00 28,70 93,40 57,60 113,00 50,00 34,00 31,00 50,00 58,20 35,20 30,30 518,10 39,80 51,50 46,50 40,40 39,70 113,00 28,00e 36,20 109,10 46,20 30,60 5,40a 53,00 127,50 55,90 79,00 155,50 47,50 43,00e 107,00 38,00 22,80 59,50 54,00 78,00 42,80 26,00 107,00 70,00 46,40 43,50 151,00 28,50 72,40 100,50 43,40 46,50 34,80 36,30 285,00 158,00 131,00 265,00 Wijffels gaf toe dat de vakbeweging op het ogenblik in een moeilijke positie ver keert. Dat komt niet door bepaalde ma noeuvres, maar het is een gevolg van feite lijke ontwikkelingen die leiden tot een situatie waarin er geen ruimte voor verbe tering van arbeidsvoorwaarden meer is. In zo’n situatie zal er gekozen moeten wor den, en voor een keuze dient ook de vakbe weging niet uit de weg te gaan. Wat het verlangen van de vakbeweging naar verkorting van de arbeidstijd betreft, meent het NCW dat er geen mogelijkheid is om die toe te laten als de loonkosten daardoor stijgen. Onze produkten mogen niet duurder worden. Het is bijvoorbeeld van het grootste belang dat wij in de pas Regionaal bezien kan worden geconsta teerd dat bijvoorbeeld in Groningen, iden ddle HILVERSUM (ANP). Oud-minister van Sociale Zaken en vertrekkend Twee- de-Kamerlid van de CDA Jaap Boersma, vindt de baan van commissaris bij de bouwpoot van de OGEM een uitdaging. Hij heeft dat gisteravond gezegd in een interview in de televisie-actualiteitenru- briek „Hier en Nu” van de NCRV. blijven met West-Duitsland, onze belang rijkste handelspartner. Daarom ziet het verbond in arbeidstijdverkorting als her- verdelingsmiddel en bijdrage in de strijd tegen de werkloosheid geen heil. Wel is arbeidstijdverkorting een sociale doelstelling. Eerdere vermindering van de wekelijkse arbeidsduur (zoals de vrije za terdag en de 40-urige werkweek) hebben produktieverlies en stijging van de loon som opgeleverd. De vraag is verder gewet tigd, zo merkt NCW-secretaris drs. D. Cnossen op, of de meerdere mensen die nodig zijn voor het opvullen van plaatsen die door arbeidstijdverkorting openvallen, er wel zijn. Er blijkt een grote kloof tussen vraag en aanbod te bestaan, getuige ook een openstaande vraag van 65.000 banen tegen een werkloosheid van ruim 200.000. De totale werkloosheid is vrijwel con stant, maar verschuift in onderdelen. Als belangrijkste ontwikkeling valt daarbij te zien dat er steeds meer vrouwen (met name ook jonge meisjes) werkloos wor den. Nu treft men de openstaande vraag vooral in drie categorieën aan: bouw, me taal en kantoorpersoneel. Voor de bouw blijkt meer vraag dan aanbod: 15.D00 tegen 12.000; in de metaal is het aanbod groter dan de vraag 18.000 tegen 14.000 en bij het kantoorpersoneel is het aanbod vele malen groter dan de vraag 29.000 tegen ruim 8000. GENEVE (Reuter). De Internationale Arbeidsorganisatie (IAO) heeft gisteren' meegedeeld dat zij veertig chemische stof fen en verbindingen, die op grote schaal in de industrie worden gebruikt op haar lijst heeft geplaatst van stoffen die kanker kunnen veroorzaak bij werknemers, tenzij er speciale voorzorgen worden genomen. Het V.N.-orgaan verklaarde dat uit een studie van de IAO over het voorkomen en beheersen van kanker, die wordt opgelo pen in het bedrijfsleven, was gebleken, dat normaal gesproken het kankerproces be gint, nadat iemand vijf tot twintig jaar is blootgesteld aan een kankerverwekkende stof. In uitzonderlijke gevallen begint dit proces echter al na drie tot zes maanden, zo voegde de organisatie eraan toe. Volgens een onderzoek in de V.S. komt „beroepskanker” vooral voor in de leer-en schoenindustrie en de mijnbouw, aldus de IAO. ische en •sen. r dit i euvel aan. De manier waarop de werktijd tot 35 uur per week moet worden teruggebracht, komt pas aande orde bij de voorbereiding van de diverse cao-onderhandelingen. Er zijn verschillende mogelijkhe den: een vrije vrijdagmiddag, een zevenurige werkdag of een aanpassing van de ploegroosters zodat sneller een vijfploegen dienst kan worden doorgevoerd. Hoofdbestuurder Jan de Jong van de Industriebond NVV zei desgevraagd, dat ook vervroegde uittreding hoge prioriteit heeft bij de leden. In de discussies met de achterban is ook gesproken over de financiering van de werktijdsverkorting, die volgens de FNV primair door de werkgevers dient te geschieden maar waarvoor AMSTERDAM. Het pronkstuk van de Electronica Vakbeurs FIAREX is de APPLE huis-computer. In dit systeem zijn circa 600 muziekcassettes opgeborgen. Deze micro-computer kan ook gebruik worden voor, onder andere, boekhouden, het opbergen van recepten en spellejes, het besturen van spoortreinen en het bijhouden van een kasboek. De tentoonstelling in het Amsterdamse RAI- gebouw is gistermorgen geopend en duurt tot eind deze week. EINDHOVEN. „In het kader van het loonmatigingsbeleid zou het deze rege ring niet passen het minimumloon al op 18-jarige leeftijd te laten aanvangen. Ik vertrouw erop dat ook de vakbeweging er zo over denkt”. Fractievoorzitter Aantjes was daar min der somber over. „Erg optimistisch hoort u me overigens niet zeggen”, voegde hij daaraan toe. Zelf meende hij als fractie voorzitter in een positie te zijn meer stu rend op te treden dan iemand in een pas siever rol. Aantjes betreurde dat individu ele kamerleden het vertrek van Boersma als aanknopingspunt zien om hun per soonlijke visie te geven over de gang van zaken binnen de CDA-fractie zonder een fundamentele discussie binnen de fractie af te wachten. De goede bedoelingen van die kamerleden (Scholten en Faber) trok hij overigens niet in twijfel. Nu op vele plaatsen de personeelsvoor ziening grote problemen oplevert zal ar beidstijdverkorting de moeilijkheden al leen nog vergroten, meent het NCW. De kloof tussen vraag en aanbod moet wor den verkleind door andere maatregelen, zoals op het gebied van scholing. Mede daardoor wordt de mobiliteit van de werk nemers groter. De overheid zou een actie ver beleid moeten voeren, ook waar het gaat om betere aansluiting tussen onder wijs en bedrijfsleven te vinden. „In een tijd dat werkgelegenheid schaars is, moet de man bij het werk worden gebracht,” aldus Cnossen. „Ar beidsbemiddeling moet actief en begelei dend zijn, niet lijdelijk. Op de werkzoeken de moet meer drang worden uitgeoefend een keuze te maken waar en hoe te gaan werken. Men kan niet ongelimiteerd op kosten van de gemeenschap werkloos blij ven. Vooral jongeren dienen na de eerste drie maanden werkloosheid nadere be roepsopleiding te krijgen, zodat zij een baan kunnen vervullen. Er zal vroeg of laat gekozen moeten worden, aldus algemeen secretaris drs. H. Wijffels gisteren. Kiezen we niet dan ont staat er een „devaluatiemodel" voor de Nederlandse economie. Onze betalingsba lans zal grote tekorten vertonen, de gulden zal zwak worden. Kortom, als we zelf niet zo veel mogelijk orde op zaken stellen, zullen we daarvoor de rekening van buitenaf gepresenteerd krijgen. Dan moet toch sanering volgen. Wijffels zei dit in een reactie op de pro blemen rondom het overleg over lonen en andere arbeidsvoorwaarden waartoe het kabinet de sociale partners (werkgevers- en werknemerscentrales) heeft uitgeno digd. De werkgevers zullen de uitnodiging de komende weken gezamenlijk doorspre ken. Zij zullen eerder geen standpunten naar buiten brengen. De omzet van NV voorheen Van Dorp en Co. (handel in en produktie van kantoor-, school-, tekenkamer- en drukkerijbeno- digdheden) is tot en met eind september dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar met 28 pet. gestegen van 43 mln tot 55 mln, inclusief nieuwe deelnemingen. Hoewel de stijging van de omzet in het derde kwartaal minder groot was als in het eerste halfjaar, handhaaf den de resultaten zich op hetzelfde niveau, aldus de onderneming. Met inachtneming van de gebruikelijke reserve ten aanzien van het laatste kwar taal blijft de verwachting gewettigd, dat de winst per aandeel van 100 over het tot 6,05 mln verhoogde aandelenkapitaal ho ger zal zijn dans in 1977 27), aldus Van Dorp. Gezien de uitlatingen van met name FNV-voorzitter Wim Kok, zei de NCW- secretaris de indruk te hebben dat in deze situatie „het verbale geweld de inhoudelij ke confrontatie heeft vervangen.” Hogelijk verbaasd was hij over de stel ling van Kok dat de winsten voor de onder nemers veilig zijn gesteld. Uitgaande van de optimistische ramingen over de ontwik keling van de economie, waarmee de rege ring in september kwam, is er inderdaad een beperkt winstherstel mogelijk. Maar er is geen sprake van een bevredigend aandeel in het nationaal inkomen ten gun ste van de bedrijven. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met tegenvallers, die nog steeds mogelijk zijn. In de eerste vijf maanden van dit jaar is volgens het CBS de hoeveelheid goederen, minder dan begroot) en dat de winst op de telefoon maximaal 90 miljoen hoger zal worden. Hierop trok de VVD’er De Beer zijn suggestie in om de telefoontarieven met één procent te verhogen. De Beer wilde deze opbrengst ten goede laten komen aan de voorgestelde verhoging van de motor rijtuigenbelasting. Hij heeft daarvoor nog niet de instemming van zijn fractie. De Beer vond dat nu de winst van de PTT zoveel hoger wordt, daaruit ook de beno digde verhoging van de wegenbelasting gefinancieerd zou kunnen worden. Over aanmaningen voor niet op tijd be taalde telefoonrekeningen merkte de staatssecretaris op dat vier categorieën, namelijk artsen, ziekenhuizen, politie en brandweer, gecodeerd zijn als „niet-af- sluitbaar” indien zij niet betalen. Zij voeg de daaraan toe te hopen dat deze medede ling er niet toe zou leiden dat de telefoonre keningen van deze groepen in het geheel niet meer zouden worden betaald. Een toenemend probleem voor de Post giro wordt het „rood-staan". De periode 1970-1977 gaf wat dit betreft voor bedrij ven een stijging te zien van 93 procent, voor particulieren van 257 procent. Vol gens de staatssecretaris liepen omvang en stijging tamelijk gelijk met die van de banken. Oorzaak van de vele rode saldo’s was niet, zoals CDA’er Eversdijk veron derstelde, „dat tegenwoordig ook zoveel socialisten een postrekening hebben.” Eversdijk diende een motie in om het vele overwerk bij de PTT te beperken, teneinde meer arbeidsplaatsen te creëren. Dat zou een totaal van 700 arbeidsplaatsen opleveren, dacht hij. Volgens mevrouw Smit-Kroes werd alle overwerk bij de PTT op basis van vrijwilligheid verricht; een mededeling die een scherpe reactie ontlok te aan PTT'ers op de publieke tribune: „Wie vaak overwerk weigert, wordt ontsla gen”. De staatssecretaris hierover nader ondervraagd door WD'er De Beer, ont kende de juistheid van deze opmerking. Staatssecretaris Smit-Kroes verwacht dat overplaatsing van PTT’ers naar het Noorden tien jaar in beslag zal nemen. Zij deelde dit mee op een vraag van de socia list Van Thijn. In een eerste reactie meende Van Thijn dat er dan sprake was van „een onver wachte ombuiging van het beleid”, die hem „niet moedeloos maar wel somber” maakte. Hij vond tien jaar „tamelijk on aanvaardbaar” lang en meende dat de Kamer dan in de komende jaren het hele spreidingsbeleid van de overheid goed in de gaten zal moeten houden. Bij de overplaatsing van PTT’ers gaat het om rond 3400 arbeidsplaatsen van de in Den Haag zetelende Centrale Directie. Hiervan hebben er tot dusver een 700 zich bereid verklaard naar het Noorden te ver huizen. De staatssecretaris wees erop dat zich bij het onderdeel van het totale sprei dingsbeleid grote problemen voordoen, niet alleen op het gebied van nieuwe huis vesting en het vinden van vervangend per soneel voor wie in de verhuizing geen trek heeft. De minister van Binnenlandse Zaken, zo deelde zij mee, was met haar van oordeel dat voor degenen die niet naar het Noor den willen, de mogelijkheden voor ander werk bij de overheid beter moeten worden onderzocht. De overheid zal op dit punt in de komende tijd meer initiatieven ontwik kelen. fondsen Sinds het afgelopen weekeinde kent Por tugal een nieuwe vakcentrale. Deze is ge vormd door bijna 50 socialistische en sociaal-democratische vakbonden. De nieuwe centrale wordt het Algemene Ver bond van Portugese Arbeiders genoemd. De centrale is de tweede in Portugal Tot dusver bestond er alleen Algemene Fede ratie van Portugese Arbeiders. Deze staat dicht bij de Portugese communistische partij. 1 i Dit antwoordde minister-president Van Agt gisteravond op een vraag tijdens een bijeenkomst van de Brabantse midden stand in Eindhoven. Met die vraag werd gedoeld op het be sluit van het parlement om een wetsont werp in te dienen waarmee de meerderja righeid in de toekomst zal worden bepaald op 18-jarige leeftijd. „Wat hebben jonge I mensen er trouwens aan”, aldus de heer Van Agt, „mooie aanspraken te kunnen maken op zaken wanneer er geen onderne mers meer zouden zijn om deze aanspra ken te honoreren”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15