MET CHINA BEDREIGING VOOR HUIDIGE TURNTOP treffers en missers THEO DE JONG: Oost-Duitsland op WK sterk vertegenwoordigd DRIE DEBUTANTEN IN HANDBALPLOEG c Binnen vijf minuten maaktu de lekkerste kipfilet Hl „Er moet toch nog meer uitkomen. tototips Wedgwood serviezen r Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik’m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet y tijdloze tafelcultuur Trainingscentrum pttpost DL 19 SPORT 19 7 8 OKTOBER 3 1 LI D I N S DAG r t.b.v. Nat. Puzzelactie I Gebruik'm goed. „Het Gehandicapte Kind” Feyenoord Feyenoord Feyenoord Roda JC Mi JAN BLIJBOOM (ADVERTENTIE) THEO DE JONG West-Duitsland, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1-0 3-0 1-1 r“' R reling ;uns- i het e.d. in de rchie twen nen eind volgend jaar in Dallas zeer na drukkelijk bij de strijd tussen de toppers om de wereldtitels turnen betrokken zul len zijn. Met de nog onbeschreven bladzij de Volksrepubliek China gaan zij een se- Roger Counsil: „Tot nu toe was het zo dat de voorbereidingen op grote wedstrij den afzonderlijk op de universiteiten De Amerikaanse turnbond ontwierp in de loop van de tijd ook, verspreid over het hele land, 24 competities voor universitei ten om een zo groot mogelijk scala aan selectiemogelijkheden te krijgen. Evenals in andere takken van sport, neemt het universiteitsleven ook bij het turnen een beslissende plaats in. DEN HAAG (ANP). De dameshandbalploeg, die zich in West-Duitsland en Polen in landentoernooien gaat voorbereiden op de wedstrijden in het wereldkampioenschap, dat op 24 november in Tsjechoslowakije begint, telt drie debutanten. Doelvrouwe Carla ten Velde en de veldspeelster Ingrid Doorgeest en Marjan Ottens maakten niet eerder deel uit van het Nederlandse team. De herenploeg speelt van 7 tot 12 november in Hongarije. In de groep van zestien spelers is één nieuweling, namelijk Fred Nieberg. De derde doelverdediger moet nog worden aangewezen. Guus Cantelberg (Sittardia) zal als coach van het Nederlands herenhandbalteam fungeren in Hongarije. Het programma voor de heren is: 7/11: Roemenië-Nederland; 8/11: Nederland- Hongarijë; 10/11: Polen-Nederland; 11/11: Nederland-Bulgarijë; 12/11: Sovjet Unie- Nederland. De selectie voor het herenteam, dat al zijn wedstrijden in Debrecen (Hongarije) speelt is: Ron de Jong(Hermes), Jan de Lange (Sittardia), Jo Hanckman, Bert Bouwer, Jos Mevis en Ton Reijnders (Sit tardia); Joop Eilers en Ruud Eilers (De Gazellen); Hans Beugel, Arie Pottuyt (Her mes); Piet Kivit en Peter Verjans (Blauw Wit); Bob Sondaar (AHC ’31), Fred Nie berg (Hellas) en Silvio van Gooi (PSV). Het blijkt voor Roger Counsil een dood normale zaak dat de bouw van dit sport centrum dank zij de steun van enige spon sors - hij noemt een paar namen van enorme Amerikaanse multinationals - de bond geen hoofdbrekens hoeft te kosten. Vult hij aan: „Zo’n centrum was hard gebeurd, vond ik toch niet helemaal in de haak. Ik hoop echt dat al die juryproble- men zo snel mogelijk worden opgelost. Want ze doen afbreuk aan de sportieve naam van de turnsport. Maar waar praten we eigenlijk over? De Amerikaanse teams zullen zich op eigen kracht volgend jaar moeten bewijzen. Zó goed turnen, dat welk jurylid dan ook er niet omheen kan zeer hoge cijfers te geven”. Zó „eenvoudig”, noem het nuchter, zien de Amerikanen het. Ajax kwam op eigen terrein tegen Feyenoord niet tot scoren. Voor het laatst geschiedde dat op 16 april j.l. toen men tegen Sparta eveneens 0-0 speelde. Go Ahead Eagles blijft de meest suc- cesvolle ploeg van dit moment. Zeven achtereenvolgende wedstrijden zonder verlies en goed voor twaalf punten. MW volgt met elf uit zeven ongeslagen wedstrijden. Eddy Treijtel hoefde de laatste vier wedstrijden de gang naar het net niet te maken getuige de 1-0 PSV, 0-0 FC VW en Ajax en 3-0 Vitesse. FC Den Haag is nu reeds negen wedstrijden actereen zonder overwin ning, Vitesse acht en FC VW en NEC zeven. PEC/Zwolle spant echter de kroon door in elf wedstrijden als enige betaal de ploeg niet tot winst te zijn gekomen. Door het verlies van Eindhoven en de FC Groningen is er geen enkele betaalde ploeg zonder nederlaag. Op vreemd terrein winnen blijft nog steeds een probleem voor: Haarlem (18 Het had er alle schijn van dat Theo de Jong in zijn laatste Feyenoordseizoen (1976-1977) nooit meer de vorm van we leer zou bereiken. Dat seizoen, gevuld met vele problemen, eindigde dan ook met een transfer die hem ver buiten Rotterdam bracht. Roda JC, de zuidelij ke representant die ook wel eens aan de weg wilde timmeren, kocht hem en ver kocht Gerard v.d. Lem aan de oude club Van De Jong. 2-0 4-2 1-3 2-1 0-0 0-0 1-0 1 1 veranderen”. Toen Jacobs hem alsnog inzette bedankte hij met een doelpunt. Haarlem moet het van zijn thuiswed strijden hebben. Na de 0-5 tegen PSV volgden vijf niet verloren wedstrijden goed voor zeven punten. De produktie in de eredivisie blijft achter bij die in het afgelopen seizoen. Nu 270 goals tegen 286 toen. 13 12 10 5 10 risch ilan- jele- J der Otot land jver- 1-2 3-1 3-1 1-1 1-2 Sparta NEC MW FC Utrecht PEC NAC FC Twente Volendam Roda JC FC Vlaardingen Eindhoven SC Cambuur FC Den Bosch achtereenvolgende wedstrijden)-NEC (17)-NAC (14)-Feyenoord (13)- FC Den Haag (12) en FC Twente (11). tip 3 3 '3 1 J3 3 1 1 1 ;2 3 1 3 ’75-’76 1-1 2-1 3-0 Seizoen 1974- 1975 1975- 1976 1976- 1977 1977- 1978 1978- 1979 -76-’77 0-3 1-1 Gesp. 30 25 31 24 8 ’77-’78 1-1 0-0 0-2 2-0 1-1 0-0 0-2 2- 1 3- 0 3-1 Uitgev. 1 4 3 6 1 Ajax FC Den Haag AZ’67 Haarlem G A Eagles —PSV —FC WV Vitesse Feyenoord Fortuna SC Heracles Veendam Willem II ming ische het inke- ge- iv.C. hrift. i nog 15e een Li- 5SS0S ont- blijkt Trainer Bert Jacobs leerde echter ook veel van het afgelopen seizoen. Vooral op het punt van voorbereiding zwaaide hij volkomen om. Theo de Jong: „Het vorig seizoen begonnen wij direct met duurlo- pen en snel daarna volgden de oefenwed strijden. De basis om deze te spelen was er echter niet. Dit seizoen begonnen wij met 2'h week tempo-duurlopen, veel werk met de bal en zorgden eerst voor een goede basis, alvorens met oefenwed strijden te beginnen. Het resultaat is dat alle spelers een belangrijk betere condi tie hebben en veel sneller herstellen van vermoeienissen in en na de wedstrijd. Ook in een wedstrijd kan je meer kracht leggen en explosiever optreden”. Dat de stemming en sportiviteit jegens elkaar er goed inzit getuige de inbreng van Theo de Jong zelf. In de eerste wedstrijd van de double tegen Sparta raakte hij gebles seerd aan een spier in het dijbeen. Drie dagen later kon hij eveneens niet aantre den, maar toen Bert Jacobs hem vroeg om in de uitwedstrijd tegen FC Den Haag weer mee te willen doen koos hij voor een reserveplaats omdat, zoals hij zegt „de ploeg goed speelde en liever als De doelpuntenmakers: Chris Ver- kaik scoorde zijn eerste voor Haarlem en had daar slechts vijf wedstrijden voor nodig. Tjeerd van ’t Land kwam tot zijn eerste voor PEC in de eredivisie en gebruikte daar negen wedstrijden voor. Willy Veenstra scoorde zijn eerste voor Vitesse na 41 wedstrijden eredivi sie. ■Mr.#* rieuze bedreiging vormen voor landen als Rusland, Japan, Oost-Duitsland en Roe menië, waarbij bovendien het voordeel M van optreden in eigen land ook gewicht in H .de schaal zal leggen. Niet alleen De Jong versterkte de for matie uit Kerkrade want ook Jan Jong bloed en Terry Lees moesten voor betere voetbaltijden gaan zorgen. Alhoewel Theo de Jong bijna wekelijks deel uit maakte van de basisformatie van Roda JC kon er toch niet van een succesvol eerste optreden gesproken worden. De inbreng van vele nieuwelingen ging met de nodige aanpassing gepaard en het uitvallen van Dick Nanninga vanaf de vijfde competitiedag brachten niet het verwachte resultaat. Dit seizoen is Roda JC daar waar het zijn wil en ook Theo de Jong (31 jaar) speelt als in zijn beste tijden. Waar komt nu deze gedaanteverwisseling vandaan? Theo de Jong: „Het vorig seizoen speelde wisselspeler startte om het geheel niet te ik in een andere positie. Nu heb ik op het middenveld twee meer verdedigende spelers, Terry Lees en Leo Ehlen, bij mij zodat ik mij meer aanvallend kan oriën teren. Dick Nanninga laat zich uit de spits terugvallen om mij de ruimte te geven. Ik ben goed in vorm, heb veel plezier in het voetbal momenteel, maar toch moet er nog meer uit kunnen ko men. Het vorig seizoen was ik niet zo scherp bezig, maar was al blij als de anderen na voorbereidend werk mijner zijds scoorden”. Dat is nu heel anders. In tien wedstrij den (Sparta thuis miste hij door een blessure) kwam hij tot evenveel goals. Het afgelopen seizoen had hij er slechts één achter zijn naam over de vergelijken de periode. De laatste zeven wedstrijden scoorde hij telkens en kwam daarin tot een produktie van acht treffers. Theo de Jong over zijn herwonnen produktiviteit: „Roda JC speelt zowel thuis als uit meer aanvallend dan het afgelopen seizoen. Ik speel agressiever, met een grotere zelfverzekerdheid en ik kan meer wagen door de samenstelling van het team. Zo speelt Sten Ziegler aanvallender en vervult nu de rol die John Pfeiffer het afgelopen seizoen had. Er zit door de technische klasse van Ziegler meer opbouw in het elftal. De doorbraak van Adri Koster en de voor beeldige samenwerking met Dick Nan ninga doen de rest”. Doelpnt. Vereniging. Roda JC (voorlopig) En vanaf dat moment in iedere wedstrijd tot op heden. Voorts zijn er tijdens het 56ste congres van de FIG stemmen opgegaan om de verplichte oefen stof voor alle onderdelen bij zowel de heren en de dames op te heffen. Tijdens het bespreken van deze mogelijkheid was het opmerkelijk dat voor- en tegenstanders vrijwel gelijk over alle aangesloten landen zijn verdeeld. Ook de motie ven om al dan niet verplichte oefenstof af te schaffen waren verschillend. Mocht het metter tijd zo ver komen, dan kan het niet eerder dan na de Olympische Spelen in 1980 in Moskou. Er is binnen de internationale tumfederatie (FIG) onvrede ontstaan over wat wordt ge noemd „het extreem hoge aantal protesten dat de afgelopen week tijdens de wedstrijden is ingediend”. Hoe kan zij hieraan paal en perk stellen? De FIG overweegt om er binnen afzienbare tijd toe over te gaan pas na afloop van wedstrij den de rpogelijkheid te openen protesten in te dienen. Daarvoor moet dan tevens worden be taald. Wie het protest wint krijgt zijn geld terug. De loting van de voorwedstrijden had het volgende resultaat: heren: Vier met stuurman: Eerste serie: Verenigde Staten, China, Bulga- !rije, West-Duitsland. Tweede serie: Australië, Oost-Duitsland, Joe goslavië, Nieuw-Zeeland. Dubbel twee: Eerste serie: Oost-Duitsland, Spanje, Groot- Brittannië, Chili, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Tweede serie: Australië, Japan, Zwitserland, Oostenrijk,, Verenigde Staten, Joegoslavië. Twee zonder stuurman: Eerste serie: Ierland, Nederland (Phocas), I Oost-Duitsland, Bulgarije, Groot-Brittannië. I Tweede serie: Canada, Frankrijk, Australië, I Oostenrijk, Joegoslavië. Derde serie: Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Sov jet Unie, Verenigde Staten. Skif: Eerste serie: Verenigde Staten, GrootBrittan I nië, Argentinië, Sovjet Unie, Oost Duitsland. I Tweede serie: Joegoslavië, Japan, Australië, i West-Duitsland, Finland. Derde serie: Nieuw-Zeeland, Zweden, Zwitser- I land, Italië, en Frankrijk. De damesploeg, die van 3 tot 5 november in de omgeving van Heilbron speelt en van 8 tot 12 november in Katowice (Polen) bestaat uit: Jenny Rogge (Niloc), Carla ten Velde (Swift Arnhem) en Sandra Reinders (Hellas); Marijke Barth (Ancora), Hannie de Kok, Ellen de Jong, Mieke Pottuyt, Ingrid van Koppen, Diane van Gelderen en Marja Noldus (Hellas), Els Boesten en Marjo Smeets (Swift Roermond), Miep van Beek en Ingrid Doorgeest (Niloc), Nel Mar tens (DVO), Marion Reinders (Quick’20) en Marjan Ottens (Borger). HAMILTON (ANP). Alleen Oost- Duitsland is met een complete ploeg aan wezig bij de wereldkampioenschappen roeien, die morgen op het Karapiromeer in Nieuw-Zeeland beginnen. Slechts bij I de tweëen zonder stuurman en de skif- I feurs zullen halve finales worden afge- I werkt. Bij alle andere nummers gaan de I winnaars van de series over naar de eind- I strijden en komen de overige ploegen uit in de herkansingen. Bij de nummers I waarin halve finales worden geroeid gaan de eerste drie aankomende boten over naar de halve eindstrijden, de overige ploegen strijden in de herkansingen om de resterende drie plaatsen in de volgende ronde VS werken al naar Dallas toe (Van onze sportredactie) STRAATSBURG. Er hoeft weinig Het programma voor de dames is: 3/11 (Leonberg) Roemenië-Nederland; 4/11 (Waiblingen) West-Duitsland-Nederland; 5/11 (Heilbron) Frankrijk-Nederland. 8/11 (alle wedstrijden te Katowice) Neder- land-Tsjechoslowakijë, 9/11: Bulgarijë- Nederland; 10/11: Oost-Duitsland-Neder- land; 11/11: Polen a-Nederland; 12/11: Ne- derland-Polen B. 121 SiiVArtiiaDCivu. liutii weinig twijfel over te bestaan dat de Amerika- «MAJ uaiuuo aio ncicii anu jaai gciuucu I Jin. Ljubljana niet meer was dan een onbe- I .tekenend nummer op de deelnemerslijs ten. In hun hotel trokken de Amerikanen I zich weinig aan van de serieuze dag- en avondindeling die de meeste ploegen aan hielden om hun wedstrijdritme te behou den. Tot laat in de avond zat het complete gezelschap gezellig aan tafel en werkte hoeveelheden eten en drank naar binnen I die verwoestend voor de conditie moeten I zijn geweest. Dat Amerika op het wereldkampioen- I schap 1970 was vertegenwoordigd, dankte I het aan één natuurtalent: Cathy Rigby; I ëen kittige blondine, die met haar ontwa- I penende optreden in Joegoslavië zoveel I geestdrift lossloeg, dat dit voor het thuis- I front - de bond telde amper 50.000 turn- I sters en turners - dé aanleiding werd de I opbouw van twee representatieve ploegen I ter hand te nemen. En de volgende prikkel I kwam in 1972 tijdens de Olympische Spe- I lén van München, waar Cathy Rigby op- I hieuw haar land in de internationale turn- I belangstelling plaatste. Hoe is in de States de aanpak geweest? I Vertelt de coach van de Amerikaanse he- I renploeg, Roger Counsil (43) hierover: „We I begonnen met het opstellen van werk- en I wedstrijdprogramma’s voor junioren, om I óp deze manier een stevige basis te leggen I waarop verder kon worden gewerkt. Dat I was punt één. Vervolgens werd er geld I uitgetrokken om goede turners en turn sters in de gelegenheid te stellen internati onale ervaring op te doen. Dat gebeurde in sterke Europese landen en Japan, waar voor toernooien werd ingeschreven. Voor al in Japan hebben met name onze heren in de loop van de jaren ontzaglijk veel geleerd. Zo namen we daar onder meer deel aan een competitie om de Japanse beker. Verder trokken we ook naar Roe menië, China en Engeland”. I Als één natie zich in Straatsburg als een I .opmerkelijke verrassing heeft aange- I ,diend, dan is dat wel Amerika geweest. I Rauwelijks te geloven dat dit land zowel I ;bjj de dames als de heren acht jaar geleden Paspoort Theo de Jong Ingev. 3 Marcia Frederick bewees met haar gouden medaille op de brug de opkomst van de Verenigde Staten. nodig, want als bij ons een topturner de universiteit verliet, waren er voor hem meteen geen trainingsmogelijkheden meer. Dan viel hij gewoon af. Te gek natuurlijk.” In de aanloop naar Dallas (topturner Kurt Thomas, de wereldkampioen op het nummer vrije oefening: „Daar zullen we echt eens wat laten zien”) laat de Ameri kaanse turnbond vanaf heden niets meer aan het toeval over. In hoeverre Roger Counsil er dan als bondscoach bij zal zijn, is nog een onbeantwoorde vraag. Zelf zegt hij daarover: „Ik ben maar gelegenheids- trainer van de Amerikaanse ploeg. In de bond is erover gestemd welke universiteitstrainer naar Straatsburg moest worden afgevaardigd, en ze kozen mij. Ik ben officieel verbonden aan de Indiana State University. Wie straks als bondstrainer wordt aangesteld, is nog niet bekend. Of ik een van de gegadigden ben? Ik hoop het”. Menen de Amerikanen serieus dat ze in Dallas een goede kans maken gevestigde reputaties aan het wankelen te brengen? Kurt Thomas: „Waarom niet? Als we kei hard trainen en de ontwikkelingen op technisch gebied goed bijhouden, zie ik niet in waarom we met klasseringen op een tweede plan tevreden moeten zijn. Straks in Arizona kunnen we ons als ploeg optimaal voorbereiden, minstens zo goed als de Russen en de Japanners”. Vult Roger Counsel aan: „Naar wat we op dit toernooi om de wereldkampioen schappen hebben gezien, gaan we resoluut meer acrobatiek in onze uitvoeringen gooi en. Daar blijken jury’s erg gevoelig voor te zijn”. Over jury’s gesproken. Denkt de Amerikaanse coach dat zijn tumfederatie voldoende invloed kan uitoefenen om in Dallas voordelen van tiende punten te be machtigen? Zijn antwoord hierop: „Natuurlijk moe ten er in die richting pogingen worden aangewend. Als we het niet doen, doen plaatsvonden. Het systeem van de centra- anderen het wel. Maar zoals het hier is le training hadden we niet. Maar daar komt verandering in. Begin volgend jaar is de bouw van een nationaal trainings centrum in Arizona klaar. Daar kunnen we over werkelijk alles beschikken wat we nodig hebben. En zo hoort het ook.” Martin Haar scoort belangrijke goals voor de Haarlemmers. Hij maak te er slechts drie maar zij waren goed voor vier punten. Het waren de tweede tegen de GA Eagles (2-2), de enige tegen NAC (1-1) en nu de tweede tegen PEC (2-1). Twee met stuurman: Eerste serie: West-Duitsland, Verenigde Sta ten, Polen, Canada, Bulgarije. Tweede serie: Ierland, Tsjechoslowakije, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Oost-Duitsland. Vier zonder stuurman: Eerste serie: West-Duitsland, Groot-Brittan nië, Tsjechoslowakije, Sovjet Unie, Australië, Frankrijk. Tweede serie: Zwitserland, Nieuw-Zeeland, Nederland (Aegir/Nereus), Spanje, Canada, Oost-Duitsland. Dubbel vier: Eerste serie: Oostenrijk, Spanje, Groot Brit- tannië, Japan, Bulgarije. Tweede serie: West-Duitsland, Oost-Duitsland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Tsjechoslowakije. Achten: Eerste serie: Bulgarije, Oost-Duitsland, Nieuw-Zeeland, Frankrijk. Tweede serie: Australië, Groot-Brittannië. Vier met stuurvrouw: Eerste serie: China, Verenigde Staten, Cana da, Bulgarije, Oost-Duitsland. Tweede serie: Sovjet Unie, Roemenië, Neder land (Nereus), Nieuw-Zeeland. Dubbel twee: Eerste serie: Oostenrijk, Canada, Verenigde Staten, Roemenië, Noorwegen. Tweede serie: Bulgarije, Groot-Brittannië, Sovjet Unie, Frankrijk, Oost-Duitsland. Skif: Eerste serie: Verenigde Staten, Polen, Neder land (Sietsk: Boomstra-Skida), Canada, Austra lië, Oostenrijk. Tweede serie: Sovjet Unie, Oost-Duitsland, Roemenië, China, Hongarije, Bulgarije. Dubbel vier: Eerste serie: West-Duitsland, Nederland (Wil lem 3, De Laak, De Hunze, Nereus) Sovjet Unie, Australië. Tweede serie: Roemenië, Bulgarije, Oost- Duitsland. Achten: Eerste serie: Oost-Duitsland, Australië, Sovjet Unie, Canada. Tweede serie: West-Duitsland, Nieuw-Zee land, Verenigde Staten, Bulgarije. l f

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19