Akkoord Israel-Egypte dichterbij Studie salaris ambtenaren nog niet klaar Tanzania: UtcZ Iraanse olie- Auto’s ruilen industrie plat Toch weer a poliogeval dollar KLM opent in 1980 lijndienst Boete voor NS-machinist na treinramp zware strijd met Oeganda Bij rellen in Iran 36 doden I Verdere val OfflOWIN BNKKS showroomkeukens op Peking het woord is aan... vandaag: het weer Aimor keukens Ford roept 18.000 Fiesta’s terug I vihamifbuttinger Wasbeekerlaan 59 SASSENHEIM agenda pagina 7 Terugloop J Egypte-Israel En verder Lm Vannacht plaatse lijk regen Kreativiteit AUTOPREMIES voor betere rijders! ANTIEKBEURS HILLEGOM ia Q f t h bÜ rL along Treslong-hal Zaterdag 4 november van 14 tot 22 uur Zondag 5 november van 11 tot 18 uur DINSDAG 31 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) Hans Krailsheimer: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 307 pagina's 2 2,3,4 4. llllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JERUZALEM. Er wordt in Washington nu snelle vooruitgang geboekt bij het vredesoverleg over het Midden-Oosten tussen Israel, Egypte en de Verenigde Staten. De Israëlische delegatie meldde gisteren na een onderhoud van vijf kwartier met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance: „Wij boekten goede vooruitgang in zeer belangrijke kwesties betreffende de tekst van het vredesverdrag’ 5, 7,9 11 3 het mden, tijd >epel Juist ogen :ht- nen I.” Barteljorisstraat 24-28 Haarlem brengt u belangrijk I nieuws! I Belegd» broodjes Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips13 Economie15 Beurs14 Sport17,19,21 - Kijk direct even op de achterpa gina van deze krant wegens veranderingen in onze showroom T bieden wij enkele I j aan met hoge korting kom snel kijken f~T~ H in de toonzaal van: Telefoonbeantwoorders Umuider Courant (Van onze redactie binnenland) Snelle vooruitgang vredesgesprekken (ADVERTENTIE) Zie de plaatselijke pagina's (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie binnenland) Zie pagina 3 M12J4 UTRECHT (ANP). Een 19-jarig meis je uit Waardenburg is met verlammings verschijnselen opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. ARNHEM. De rechtbank in Arnhem beeft vanmorgen een machinist van de Nederlandse Spoorwegen, die door een onveilig sein was gereden en daardoor een ernstig ongeval veroorzaakte, veroor deeld tot een boete van 1500 gulden. De officier had twee mille boete geëist we gens dood door schuld. AMSTELVEEN. Een regeringsdele gatie van de Chinese Volksrepubliek komt half november naar Nederland om besprekingen te voeren voor een lucht- vaartovereenkomst. Die moet de KLM het recht geven in 1980 een lijndienst te openen op Peking. Een luchtvaartovereenkomst zou de Chi nese luchtvaartmaatschappij, CAAC, te gelijk de rechten moeten verlenen een lijn dienst te openen op Schiphol. Een woord voerder van de Chinese ambassade ver klaart evenwel dat dit voorlopig nog niet in het voornemen ligt. Indien de overeen komst tot stand komt, dan wil de KLM in 1980 de vluchten op Peking beginnen. Het meest voor de hand liggende vliegtuigtype voor deze route is een Boeing 747 of een DC-10. De route zal vrijwel zeker via het Midden-Oosten lopen. De gevechten zouden zich voornamelijk voordoen bij de stad Boekavo, die aan het Victoria-meer ligt. Bijzonderheden over de strijd werden niet bekend gemaakt. DEN HAAG. De werkgroep trendme- thodlek ambtenarensalariëring, is het af gelopen weekeinde niet klaar gekomen met de studie over de vraag waar bezui nigd kan worden op de ambtenarensala rissen. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat de resultaten van het werk van deze studiecommissie deze week nog in het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken met minister Wiegep van Binnenlandse Zaken besproken zou den worden. Deze week wordt in het parlement wel de begroting van Binnenlandse Zaken be handeld, doch er zal volgens een nu ge maakte afspraak nieh worden gesproken over het personeelsbeleid. Uit voorlopige gegevens van de studie commissie, waarin iedere ambtenarencen trale zitting heeft, bleek vorige week dat men wegen had gevonden om in grote TEHERAN (Reuter). Volgens het in Teheran verschijnende dagblad Kayhac International zijn winning en verwerking van olie in Iran vrijwel tot stilstand geko men door stakingen op grote schaal. De ontginning van de grote olievelden in het zuiden van het land is gestaakt en de raffinaderij in het havengebied van Aba dan, de grootste ter wereld, ligt nagenoeg stil terwijl het laden van tankschepen op het eiland Kharg in de Perzische Golf stagneert. Alleen de voorzitters van de Centrales worden ingelicht over de voortgang van de resultaten. De komende dagen zal de com missie de studie voortzetten. Luchtvaartmaatschappijen betalen in verhouding tot andere luchthavens erg hoge tarieven voor het gebruik van Schiphol. Rienks (PvdA) en Lansink (CDA) wezen op het gevaar dat buiten landse maatschappijen naar andere Eu ropese vliegvelden uitwijken. Zie pagina 2 Het gemeenschappelijk energiebeleid van de Europese Negen in Luxemburg zit in het slob. Onenigheid ontstond over de opslag van nucleair afval, overtollige raffinagecapaciteit en de inventarisatie van moeilijk exploiteerbare gas- en olie- lagen in Europa. Dé echt vrolijke naturen zijn zel den optimisten. AMSTERDAM (ANP). Ook vandaag heeft de Amerikaanse dollar de daling op de Amsterdamse wisselmarkt voortgezet. Geopend werd op 1,8620. Gisteren was gesloten op ƒ1,8700. De markt was on overzichtelijk en de handel wat nerveus. Na de opening vonden daardoor snelle wisselingen in de koers plaats. DAR ES SALAAM (AP). Uit Tanzani- aanse regeringskringen is vandaag verno men dat in het noordwestelijk deel van het land „zware gevechten” zijn uitgebro ken tussen Tanzaniaanse en Oegandese strijdkrachten. Informeer eens vrijblijvend Zie plaatselijke pagina’s TEHERAN (AFP). Bij vechtpartijen tussen voor en tegenstanders van de rege ring zijn gisteren in Iran 36 mensen om het leven gekomen. In Paveh, vlak bij de grens met Irak, vielen bij anti-regerings- In de nacht en ochtend plaatselijk wat regen of motregen. Minimumtemperatu ren van rond 9 graden aan de kust tot ongeveer 4 graden in het oosten van het land. In de middag zonnige perioden en temperaturen circa 12 graden. Meest matige zuidwestelijke wind. Het leerlingenaantal van de basis scholen in Heemskerk loopt in een con stante lijn terug Dit kan consequenties hebben voor de positie van de scholen en het personeel. Beverwijk voelt niets voor de idee van een stadswinkel. De belangstelling voor de activiteiten van het Kreativiteitscentrum in IJmuiden is sterk teruggelopen Het lijkt erop dat het centrum met de verhuizing vele vaste cursisten heeft verloren. Een opmerkelijk groot aantal inwo ners van Driehuis heeft positief gerea geerd op de oprichting van een wijkco- mité in dit dorp. Uit een opiniepeiling blijkt dat de meeste mensen dit initiatief steunen WA 195,- 223,- 259,- Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: lijnen toch te voldoen aan het verlangen van het kabinet dat de ambtenaren oc.ge- veer 1,5 miljard minder zouden „inleve ren". Op welke wijze dit eventueel zou gaan gebeuren, is tot nu toe het best be waarde geheim van de studiecommissie. Jeruzalem, zou meer dan voldoende moe ten zijn om de onderhandelingen met Egypte opnieuw te doen exploderen, in dien althans Egypte nog de keuze zou hebben om zich met de Arabische front vorming tegen Israel te verenigen. Maar die keuze is er niet meer: Egypte moet zijn vredesverdrag met Israel nu sluiten uit lijfsbehoud. Want een belangrijk bericht van enkele dagen geleden, dat echter wei nig aandacht heeft getrokken, meldde dat Saoedi-Arabië zich met de idee van zo’n vredesverdrag heeft verzoend en Egypte volledig zal blijven steunen. Sinds de oor log van 1973 heeft Egypte vele miljarden dollars van Saoedi-Arabië gekregen en het behoud van die steun is voor de Egypti sche economie een kwestie van leven of dood. De taktiek die premier Begin van Israel nu volgt, is een aftasten van de uiterste mogelijkheden om Sadat voor gezichtsver lies te behoeden, maar hem tegelijk ervan te doordringen dat hij niet alleen nabuur, maar ook bondgenoot van Israel zal moe ten worden in de worsteling om een vre destoestand in het Midden-Oosten te berei ken die niet meer door massaal geweld kan worden verstoord. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Dajan, zei over het voornaamste obstakel in de besprekingen, de Israëli sche nederzettingen op de Westelijke Jor- daanoever: „Wat mij betreft zijn de neder zettingen een zegening en geen obstakel”. Ook de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Boutros Ghali, zei na afloop van het gesprek met Vance, dat het onder houd „zeer constructief en positief was geweest”. Vanmiddag had voor het eerst sinds tien dagen weer een gezamenlijke bijeenkomst van alle drie delegaties plaats. Zij werd voorafgegaan door een Amerikaans-Egyp- tische bespreking. Intussen heeft de Israëlische premier Begin vannacht in Haifa verklaard, dat er nooit een Palestijnse staat zal komen en dat er altijd Israëlische troepen op de Westelijke Jordaanoever zullen blijven. Volgens de premier zal hij alle partijen op het volgende blijven wijzen: Jeruzalem zal voor altijd de hoofdstad van Israel blijven en de joden hebben het onver vreemdbare recht zich overal op Israëlisch gebied te vestigen. Met dat laatste bedoelt Begin ook de oorspronkelijke Palestijnse gebieden. In de Iraakse hoofdstad Bagdad, waar Arabische ministers van Buitenlandse Za ken een voorbereidende conferentie hou den voor de donderdag te beginnen Arabi sche top van alle Arabische staats- en regeringsleiders op die van Egypte na, is gisteren door gastland Irak voorgesteld een Anti-Israel-fonds te stichten. Het fonds zou elk jaar bijna twintig miljard gulden reserveren voor Arabische landen die hun „standvastigheid” tegen Israel hebben bewezen. Egypte zou op tien mil jard uit dit fonds kunnen rekenen als het afziet van een vredesverdrag met Israel. Eén van de driehonderd voertuigen die 3, 4 en 5 november te koop zullen worden aangeboden op Europa’s grootste Antieke Automobielen Ruilmarkt bij Lips Autotron in Drunen. De organisatie verwacht ruim 20.000 bezoekers en heeft dan ook voor de nodige voorzieningen moeten zorgen: 8 ha parkeerruimte met gratis vervoer door 20 autobussen naar de markten. Uit de keuken: 2500 liter erwten soep, 5000 meter worst, 10.000 broodjes, en 2000 liter bier. vrolijkheid bij het Stadskantoor, waar zes Hollandse Schotten een bruidspaar begroetten. Ofschoon cje voortgang naar een vredes akkoord tussen Israel en Egypte voortdu rend verstoord wordt door incidenten, lij ken Sadat en Begin vastbesloten uiteinde lijk toch zo’n akkoord te tekenen. Israel heeft al jaren geleden voor deze uitkomst gekozen, omdat het ervan overtuigd was dat de gehele situatie in het Midden-Oos ten op den duur zou komen te rusten op de met het westen verbonden door en wester se commerciële, financiële en technologi sche steun begeleide naties. Egypte zou zich daartoe echter moeten distanciëren van de Arabisch revanche-politiek, die haar grootste inspiratiebron toch altijd weer bleef zoeken in een gewelddadige uitschakeling en zelfs uitroeiing van Is rael. Welnu, het is nu zo ver gekomen. Egypte is door het Arabische wraakfront uitgesto ten en het is alsof zelfs president Sadat deze situatie als bevrijdend ondergaat. Het komt er nu op aan dat Israel en Egypte elkander vinden op een redelijke basis van geordend nabuurschap, een streven dat in beide landen slechts een zwakke oppositie ondervindt. De akkoorden van Camp Da vid bezegelden dat streven met Ameri kaanse beloften, die vooral voor Egypte’s toekomst uiterst voordelig waren. Wat Is rael betreft waren die beloften verpakt in een aantal eisen en zelfs dreigementen, dat Begin kennelijk met een korrel zout accep teerde. Premier Begin heeft er begrip voor getoond dat Sadat voor de buitenwereld toch als een pleiter voor de belangen van het Palestijnse volk moest blijven gelden, maar nam tegelijkertijd de vrijheid om het Israëlische thuisfront gerust te stellen wat de veiligheid van Israels grenzen en de elementaire beginselen van de orde der naties in het Midden-Oosten betrof. Nog gisteren heeft Begin opnieuw zijn onverzettelijkheid onderstreept met be trekking tot die twee uitgangspunten: er zal nooit een Palestijnse staat komen in de vorm waarin die door de PLO en andere Palestijnse verzetsorganisaties wordt geëist en er zullen altijd Israëlische troepen op de westelijke Jordaanoever blijven om de veiligheid des lands aan die zijde te verzekeren. Dit, gevoegd bij zijn recente uitlatingen over de uitbreiding van joodse nederzettingen in het Jordaange- bied en de permanente inlijving van geheel demonstraties elf doden en in een dorp bij. Pol-Ezahab kwamen bij vechtpartijen tussen politieke tegenstanders 25 mensen om, zo meldden de kranten. zie verder pagina 3. DEARBORN (DPA). De automobiel fabriek Ford heeft 18.000 auto’s van het type Fiesta die dit jaar zijn gebouwd, naar de fabriek teruggeroepen wegens een mogelijk defect aan de wielen. Een woordvoerder zei dat de gewraakte auto’s zijn uitgerust met te grote velgen die misschien moeten worden vervangen. Bij een aantal is namelijk geconstateerd dat het gat voor het ventiel op de verkeer de plaats zit, waardoor bij hoge snelheden lucht kan ontsnappen en de bandendruk plotseling kan afnemen. Ze is vermoedelijk de 110de poliopatiënt. De laatst gemelde gevallen van polio kwa men ook uit Waardenburg en omgeving. Het meisje is al op 12 oktober ziek ge worden. De hoofdinspectie van volksge zondheid constateerde onlangs, dat de epi demie waarschijnlijk bijna voorbij was. Gen. Cronjésfr 31 - Tel 253630 - Haarlem Er was tot dusver geen officieel com mentaar op het bericht te krijgen. Gisteren heeft een woordvoerder van de nationale Iraanse oliemaatschappij, NIOC, gezegd dat winning en verscheping van olie nor maal verlopen ondanks voortdurende sta kingen van een deel van de werknemers van de raffinaderij in Abadan en van de maatschappijen die de Iraanse oliereser ves ontginnen. Iran is na Saoedi-Arabië de grootste exporteur van olie ter wereld. De uitvoer bedraagt gemiddeld 5,8 miljard vaten (van 159 liter) per dag. Winning en versche ping gebeuren hoofdzakelijk door een con sortium van veertien Westerse oliemaat schappijen onder leiding van British Pe troleum. Iran is voor zijn inkomsten in vreemd geld voor tachtig procent op de uitvoer van olie aangewezen. Het officiële Iraanse persbureau Pars heeft gisteren meegedeeld dat een benzine- pijpleiding tussen de raffinaderij in Aba dan en een opslagplaats in de buurt het heeft begeven als gevolg van metaalmoe heid. Bij de raffinaderij is een hoofdafslui ter dichtgedraaid maar toen waren al mil joenen liters benzine weggestroomd. Inmiddels heeft een woordvoerder van de Iraanse nationale gasmaatschappij meegedeeld dat de export van gas naar de Sovjet-Unie via de Igat-pijpleiding als ge volg van stakingen sterk is verminderd. De laatste tijd zou maar ongeveer 30.000 ku bieke meter per dag door de buis worden gepompt tegen normaal drie miljoen ku bieke meter. In welke mate produktie en verscheping van olie worden belemmerd is niet duidelijk. /■V" De 32-jarige machinist uit Arnhem ne geerde op 28 februari van dit jaar een onveilig sein op het baanvak Amhem- Zevenaar, ter hoogte van de IJsselbrug. Hij was bestuurder van een dieseltrein met bestemming Doetinchem. Vlak bij de brug botstè hij tegen de Rembrandt-express, een trein uit de rich- 1 ting Zevenaar. Ongeveer honderd mensen moesten naar ziekenhuizen worden over gebracht. Een van hen, een oudere dame, overleed later aan haar verwondingen. De materiële schade was zeer groot. All-Risk 442,- 569,- 722,- DORSMAN Assurantiën De Wlttstr 7, Zandvoort Tel. 02507-4534-7478 Bijv- catw. 10.000 15.000 20.000 KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1